Duval’s milieu van de niet-bezitters voor de Japanse film filmhuizen Riddle of the Sands plezierig verteld cimstcrdcim Lisztomania: een bizar schouwspel HET KOPEREN BED Kurosawa: baanbreker Gouden Palmwinnaar Reprise Rashomon van Trage en kwasi-dramatische La Dérobade Jan Troell’s Hurricane een larmoyant melodrama „SERENADE” BONNETERIE Pander Amsterdam: VRIJDAG 6 JUNI FILM 1980 Vrolijke aanpak in Le Vayage d'Amélie DE NOORDHOLLANDS PH1LHARMONISCH ORKEST 20.30 UUR Messing staat nu weer volop in de belangstelling. Het afgebeelde bed, klassiek van stijl, kost 899,- (160x200) of 935- (180x200). Het is direct leverbaar. Een eenpersoons bed is er al voor 425,-. Prijzen van bijpassende nachttafeltjes: 179,-en 264,-. Komt u eens uitgebreid rondkijken en met onze adviseurs praten over uw bijzondere wensen. Wie wat meer om wonen geeft, voelt zich thuis bij Pander. Kalverstraat 185 Rokin 142 AVONDKOFFIECONCERT Toshir Mifune als de bandiet en Machiko Kyo ais de vrouw van de samurai in Rashomon. (ADVERTENTIES) programma: Dvorak 20.30 uur concert c.j.p. en 65 2,50 tel. 341131 en DEN HAAG - AMSTERDAM - ROTTERDAM - EINDHOVEN - LEIDEN - GRONINGEN - ENSCHEDE Waarschijnlijk uit verzet tegen zijn va der en tegen de harde opvoeding in zijn jeugd koos de jonge Akira voor een studie beeldende kunst aan de Academie voor Westerse Schilderkunst en stortte hij zich al vroeg in het artistieke leven van Tokio. Maar behalve via de schilderkunst onder ging Kurosawa ook via de literatuur en later de filmkunst sterke westerse invloe den die duidelijk in zijn films zijn terug te vinden. Op 25 maart 1910 werd Akira Kurosawa in Tokio geboren. Hij was de jongste van zeven kinderen en groeide op onder het strenge regiem van een vader die uit de oude krijgsadel der samurai afstamde en als officier in het Japanse leger, later als sportleraar de tradities van zijn geslacht voortzette. Het verhaal speelt zich in de achtste eeuw af en begint bij een vervallen stads poort waar drie mensen een priester, een zwerver en een houtsprokkelaar komen schuilen voor een overvloedige regenbui en om beurten yertellen over een geweld dadige gebeurtenis die zich drie dagen tevoren heeft afgespeeld en waarbij een samurai die met zijn vrouw door het na bije bos trok het slachtoffer is geworden. De houthakker heeft het lijk van de vermoorde samurai ontdekt, de dader is inmiddels gepakt en voor de rechter ge- En dan begint de opmars naar Rasho mon die in 1951 met de grote prijs van Venetië bekroond werd waarmee Europa en Amerika als afzetgebieden van de Ja panse film geopend werden. Omdat Ras homon deze week opnieuw in Amsterdam is te zien (in The Movies) en daarna wel weer zal circuleren door het land, beste den we hier nog even wat aandacht aan dit gecompliceerde en historisch belang rijke werk. schrijven van scenario’s en het voeren van regie, maar pas in 1943 voelde hij zich voldoende onafhankelijk om zelf een film te maken. Het werd Suata Sanshiro (Een Judo-Sage), nog steeds beroemd om zijn judo-gevecht, een voorbeeldig slotduel dat sindsdien vaak door collega’s geïmiteerd werd. De luchtige aanpak van regisseur Duval zorgt voor een filmvorm die op het eerste gezicht niet past bij het onderwerp maar Alle aspecten van beide beroepen, pro- stituée en souteneur worden uitvoerig be licht in een film die meer geïnteresseerd is in feitelijke gegevens over het bedrijf dan over de emotionele konsekwenties ervan. Marie en haar door Maria Schneider ge speelde vriendin beleven bij elkaar nage noeg alle situaties die zich in dit beroep kunnen voordoen maar dit verslag dat waarschijnlijk wel op authentieke gege vens zal berusten wordt ondanks zijn sen sationele kanten saai en vervelend. En bovendien nauwelijks geloofwaardig wat in dit geval een eerste vereiste zou moeten zijn. Wie deze week naar Le Voyage d’Ame lie in Film Inn gaat kijken zal zich moei lijk kunnen indenken dat La Dérobade, hier uitgebracht in City I onder de titel Vrouwen van Parijs van dezelfde regis seur, namelijk van Daniel Duval, is. Zo luchtig en ongecompliceerd als de reis van Amélie verloopt, zo traag en kwasi dramatisch komt La Dérobade over die, zoals de Nederlandse titel al duidelijk maakt, gaat over de Parijse prostitutie en met name over Marie (Miou Miou) die straathoer en daarna bordeel-prostituée wordt omdat ze van een mooie jongen houdt die toevallig het pooierschap als beroep gekozen heeft. maandag dinsdag woensdag vrijdag Haydn .Tsjaikowski Recreatiezaal Reinaldahuis, L. Springerlaan 1 Recreatiezaal Zuiderhout, Beelslaan 9 Moeder van de Verlosserkerk, Prof. Eijkmanlaan 48 Heilig Hartkerk, Kleverparkweg 17 tel. tel. tel. tel. tel. tel. tel. tel. tel. 331933 331269 284270 284165 351787 337749 266190 319201 250452 uur. Zijn eerste contact met de film legde hij zelf door in te schrijven op een prijsvraag betreffende de toestand van het Japanse filmbedrijf. Dat was in 1936 en Kurosa wa’s inzending, Fundamentele Gebreken in de Japanse Film verschafte hem een baan bij de Toho film Maatschappij waar hjj van dat ogenblik af in dienst is geble ven. Onder leiding van zijn vriend en leermeester filmregisseur Kajiro Yama moto door liep Kurosawa daar alle func ties van het vak, van camerajongen tot het i er onder zijn regie, toch op een bijzondere manier op blijkt aan te sluiten. In DAC kan men vanavond (20.45 uur) nog eens getuige zijn van de authentieke geschiedenis van Bob Woodwart (Robert Redford) en Carl Bernstein (Dustin Hof man), beiden journalist bij de Washington Post die de inside story van Nixons wan beheer als president van de VS in de openbaarheid brachten. Dat deze onthul lingen die de verzamelnaam Watergate- schandaal kregen niet zonder slag of stoot prijsgegeven werden laat regisseur Alan J. Pakula zien aan de hand van het boek All the President’s Men, geschreven door beide ster-joumalisten. Zijn film heeft iets weg van een misdaad-thriller, alleen zijn bij hem de gebeurtenissen op de werke lijkheid gebaseerd en dat maakt het ver toonde eens zo spannend en eens zo aan grijpend. we formule race-motor vermaakt waar mee verliezen nauwelijks mogelijk is. De film eindigt met de beslissende strijd op Silverstone, het beste circuit van Europa, waarbij Nick het eerst over de eindstreep komt maar de laatste meters van de baan toch nog verongelukt. Natuurlijk in ex treem vertraagde beweging. Het succes in Cannes van Kagemusha, de nieuwste film van de nu 71-jarige Japanse filmer Akira Kurosawa en het bescheiden Kurosawa-retrospectief dat film International in het begin van dit jaar in Rotterdam organiseerde en dat enige hoogtepunten uit de lange karrière van de meester bevatte, hebben nieuwe aandacht gevestigd op deze unieke figuur in de filmwereld. Dank zij voornamelijk Film International en het Nederlands Filmmuseum dat regel matig Japanse progamma’s heeft gebracht zijn we hier enigszins op de hoogte van het werk van Nagisa Oshima, Kon Ichikawa, Yoshigi Yoshida of Kenji Mizoguchi. En natuurlijk van Kurosawa die met zijn Rashomon uit 1951 de westerse wereld openbrak voor de Japanse film, baanbrekend werk dat wonderlijk afsteekt tegen de moeilijkheden die de filmer zelf in eigen land ondervindt om aan de slag te blijven. De produktie van Kagemusha zou waarschijnlijk niet zijn doorgegaan als niet enkele Hollywood-sterren als Francis Coppola, Peter Fonda en William Wyler ingesprongen waren en 20th Century Fox benaderd hadden om zich financieel en organisatorisch (filmdi stributie) in het project te interesseren. Een ongeloofwaardig verhaal maar zo plezierig verteld door regisseur Tony Maylam dat men zich graag gewonnen geeft voor dit Victoriaanse speurdersver- haal. de verwoeste stadspoort Rashomon aan toe. En de eerste verdienste van de filmer is de logische opbouw van het scenario, de overzichtelijke rangschikking van de el kaar tegensprekende verhalen en de pic- torale schoonheid van de verbeelde ge beurtenissen. Met hevige expressiviteit wordt de moordenaar die zijn eigen ereco de verdedigt gespeeld door de nu zestigja rige Toshiro. Mifune die daarna in talrijke Japanse films en ook in enkele Ameri kaanse produkties (Grand Prix, Heil in the Pacific) is opgetreden. De vrouw van de samurai aan wie in de uiteenlopende verhalen een steeds andere rol is toege dacht, wordt met prachtige nuances ge speeld door Machiko Kyo en ook de ande re acteurs krijgen onder Kurosawa’s doordachte leiding de kansen van hun leven. Alles bij elkaar vormt Rashomon een film die al klassiek verklaard is en ook nu, dertig jaar na datum weet te boeien door zijn innerlijke en uiterlijke kwali teiten. Aardiger is de eveneens door Rank uit gebrachte The Riddle of the Sands, een avontuurlijk voorval dat zich in de zomer vakantie van 1901 afspeelt op een van de Duitse Waddeneilanden waar twee pas afgestudeerde Engelse studenten een on schuldige zeilboottocht ondernemen. Zij komen in contact met een Duitse familie die even verder op een jacht verblijft maar zich zo wonderlijk gedraagt dat de achterdocht, eerst van Arthur Davies (Si mon MacCorkindale), later ook van zijn vriend Charles Carruthers (Michael York) wordt opgewekt. Onderzoekingen leren dat de Duitsers in 1901 een verras- singsinvasie op de kust van Engeland aan het voorbereiden zijn. sell in diens pop-opera Tommy. Uitgaan de van de bewering dat Liszt in wezen een pop-star was is Russell verder niets te dol. Swingende teenagers in 19de-eeuwse cos- tuums, Wagner als een wellustige massa moordenaar en vampier die het bloed van Liszt drinkt en eindigt met te dansen op de puinhopen van Berlijn in 1945, Liszt die in de hemel belandt op voorspraak van de door Ringo Starr gespeelde Paus van Ro me en op de wolken een groepje kamer- muzikanten op de harp begeleidt dat is samengesteld uit vroegere vriendinnen en zijn dochter Cosima - in kort de nonsens stapelt zich op tot een onoverzichtelijke brei van dwaze invallen die de film maakt tot een bizar schouwspel dat soms grappig maar meestal melig overkomt. ontdane western Zandy’s Bride, beide met een Zweedse rolbezetting en beide getui gend van een compleet vakmanschap. Dat laatste kan ook gezegd worden van Hurricane, een door Dino de Laurentiïs gefinancierde produktie met een interna tionale „cast” waarin de namen van Ame rikaanse (Jason Robards, Mia Farrow, Timothy Bottoms), Engelse (Trevor Ho ward) en Zweedse (Max von Sydow) ac teurs voorkomen. Het voornaamste be zwaar tegen de film richt zich dan ook tegen het onderwerp, een oliderwets ro mantisch gegeven, ontleend aan een des tijds populaire roman van Charles Nord- hoff en James Norman Hall die al in 1938 door John Ford verfilmd werd met Doro thy Lamour in de rol die Mia Farrow nu voor haar rekening neemt. Het is zonde voor een talent als dat van Jan Troell om ingezet te worden voor de regie van een dergelijk larmoyant melo drama. Hij maakt er misschien meer van dan een doorsnee Hollywood-regisseur maar meer dan een spannend kijkspel valt er ook voor hem niet uit het vuur te slepen. Mia Farrow als de dochter van de gouverneur, die door Jason Robards ge- leid en ook de weduwe van het slachtoffer moet daar een getuigenverklaring afleg gen. Maar de verhalen die de direct be trokkenen afsteken en waarbij het slacht offer zijn bekentenis doet via een media mieke priesteres, kloppen niet met elkaar en de waarheid blijft verborgen. Iedere getuigenis is vertekend door eigenbelang en door de overweging zo onschuldig mo gelijk uit de rechterlijke ondervragingen voor den dag te komen. De verhalen en kommentaren van de drie schuilende mannen worden afgewis seld met de getuigenverklaringen voor de rechter die als flashbacks in beeld komen. En zo ontstaat een reeks boeiende vertel lingen, vol onderlinge tegenspraak waar door ons de werkelijke toedracht van za ken niet onthuld wordt. Kurosawa ontleende de gecompliceerde intrige aan een moderne roman van Ryo- nosuke Akutagawa en voegde er alleen de raamvertelling van de drie mannen onder speeld wordt, Trevor Howard als een priester en Max von Sydow als de arts leveren interessante acteursprestaties maar ook dat maakt Hurricane niet tot een film die Jan Troell waardig is. Ook bij de nachtvoorstellingen treffëh we voornamelijk reprises aan: Hitch cock’s Frenzy in Luxor, Die Blechtrom- mel in Studio, The Enforcer met Clint Eastwood in Palace. Nieuw is in Roxy Het Slangeëi van Ingmar Bergman. De intrige houdt zich bezig met de leden van een in Berlijn gestrand circus die op andere wijzen geld trachten te verdienen en daarbij op geheime activiteiten stuiten die weer maken dat hun levens bedreigd worden. Aan alles in de film blijkt dat Bergman met grote moeite filmt als het lot hem dwingt buiten eigen land en buiten de vertrouwde werksfeer zijn geluk te be proeven. Het Slangeëi blijft in zijn geheel ver beneden het peil van Bergmans overi ge werk al moet men erkennen dat er een bizarre en niet alledaagse film is ontstaan die beklemmende momenten kent. Voor de kinderen heeft Palace een Pink Panther Festival georganiseerd, terwijl in Studio de Muppet Film is gebleven. Kramer versus Kramer, de Muppet Film en 1941 (de dag dat Hollywood op z’n kop stond) blijven domineren in het Haarlems bioscoopprogramma. Toch zijn er ook kleine veranderingen. Lido dat de Muppet Film heeft doorgegeven naar Studio komt met een oude nieuwe film van de bombastische Engelse filmer Ken Russell, Lisztomania en Roxy heeft zijn North Dallas Forty (over betaald voetbal in Amerika) vervangen voor Hurricane, een beschaafde rampenfilm van de Zweed Jan Troell. Rond de extravagante Russell is het de laatste tijd wat stil geworden en daarom is het niet zo’n gek idee om zijn laatste film, Lisztomania uit 1975 nog eens voor te draaien. Eerst probeert Russell ons duidelijk te maken dat de hysterische verering van muzikale fenomenen uit de vorige eeuw als Liszt en Wagner overeenkomt met de wilde adoratie die popsterren nu te verdu ren krijgen. Om die bedoeling kracht bij te zetten heeft hij Liszt laten spelen door Roger Daltrey, de populaire zanger bij The Who en al eerder gebruikt door Rus- De Zweedse filmer Jan Troell vond in zijn vaderland en ook daarbuiten veel waardering voor zijn debuutfilms Har har du ditt Liv (Hier heb je je leven) en Ole dole Doff waarvoor hij in Berlijn met de Gouden Beer onderscheiden werd. Ver rassend was na dit bescheiden begin zijn „overstap” naar het spectaculaire epos The Emigrants en de van iedere sensatie Op zaterdag, 1 juni 21 uur vertoont Film Inn in Zandvoort Le Voyage d’Amélie, van de jonge Franse regisseur Daniël Duval, die een vrolijke, bijne slapstickachtige film gemaakt heeft van een tragisch gebeuren. De Amélie uit de titel is namelijk een oude vrouw die geen geld heeft om haar man te begraven in het nabijzijnde dorp dat hij als zijn laatste rustplaats heeft uitverkoren. In het Rembrandtplein Theater gaat de ze week eveneens als première Silver Dream Racer, een film over bezetenheid van de motorsport, waarin de pop-ster David Essex Nick Freeman speelt, een eenvoudige garage-mécanicien die droomt van snelheid en baanraces. Hij krijgt de kans als zijn broer bij een motor race om het leven komt en hem een nieu- 20.00 uur gratis koffie entree f 5, kaartverkoop vanaf heden: voor 16 juni: Reinaldahuis, L. Springerlaan 1 op maandag 16 juni van 10.30 -11.30 uur in de Recreatiezaal Wijkcentrum Parkwijk, Berlagelaan 45 van 13-17 uur Fa. Bohlken, postagentschap Pr. Beatrixplein 37 voor 17 juni: Mevrouw M. Abbing-Kuilart, Zonnelaan 27 Fam. Jacobs - Loots, Crayenesterlaan 13 voor 18 juni: Wijkwinkel Europawijk, Engelandlaan 267, geopend: ma. wo. en vrij. 9.30-12.00 uur di. en do. 14-17 uur Wijkwinkel Boerhaavewijk, Niels Finsenstraat geopend: ma. 14-17 uur; di. en wo. 9.00 -11.30 uur; do. van 14-17 uur en 19.30-21.00 uur R. Schaart, Baden PoWellstraat 59 voor 20 juni: Rabobank, Schotersingel 131 Nutsspaarbank, Santpoorterstraat 40 Fa. J. de Ruyter Zn., van Ostadestraat 14 op de avond van het concert aan de zaal en de kerk vanaf 20.00 - Delen uit de Serenade voor blazers, cello en contrabas in d kl. t. op. 44 - Celloconcert in D gr. t. - Delen uit de Serenade voor strijkers in C gr. t. op. 48 Zij vindt een groepje opgeschoten jon gens bereid tegen een aanzienlijke belo ning die alleen maar in het vooruitzicht is gesteld, de lijkkist met haar man in een bestelbusje te vervoeren. Het wordt een opgewekt reisje want de jongens zijn niet onder de indruk van de kist met de overle dene en sollen ermee als was het een „dood,, voorwerp. Al lachend bereiken ze het dorp, begraven het lijk en wachten op geld. Maar dat komt niet want van alle emoties is Amélie gestorven en de vrolijke begrafenisondernemers krijgen geen cent. En dat past precies bij het milieu waarin Voyage d’Amélie zich afspeelt, het milieu van de nietbezitters, de underdogs die, omdat ze niets bezitten lak hebben aan alles wat de burgermaatschappij hun voorhoudt te doen. Ze hebben niets te verliezen en verzetten zich dus tegen alle verworvenheden van de bezittende klasse als orde en goede zeden en goede manie ren. En daaronder valt dan ook de traditionele eerbied voor de doden. In samenwerking met de Wijkraden Parkwijk, Zuiderhout, Schalkwijk en Kleverpark. 16 juni 17 juni 18 juni 20 juni dirigent: PETER SERPENTI solist WOUT VAN WILGENBURG - cello

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17