Opera doet in verlate première ouderwets aan Orkestmusici solidair met Helderheid en eenvoud ABCDEFG: uniek muziektheater met ingetogen filmische beelden Schrijnend protest tegen Sovjetsysteem blijft in muziek Escher Britse collegae I B.- ancht 1304 1 Manarf Tukak Weergaloos, kristalhelder spel Theo Bruins 19 KUNST 1980 VRIJDAG 6 JUNI 18 THEATRE DES NATIONS PROGRAMMA SCHEVENINGEN. Het is al- weer veertig jaar geleden dat Jan '-van Gilse zijn opera Thijl compo- -.neerde. Toch doet het werk, dat dankzij het bestaan van een Hol tland Festival nu toch zijn verlate première beleefde, zélfs gerela- rteerd aan de ontstaanstijd ervan, nog opvallend ouderwets aan. tNiet alleen de aan de kunst van Richard Strauss verwante aard van de muziek, maar ook de soms bijzonder statisch uitwerkende uitgesponnenheid van bepaalde j scènes bezorgen Thijl dat image. V Sublieme hoogtepunten in Van Gilse’s Thijl niet =tus ■N (Foto Jaap Pieper) I 64 GEMMA COEBERGH JOHN OOMKES I 0 cm John Kraaykamp als de triangelspelende idioot in ABCDEFG (Foto Leo van Velzen) Kleurrijke marktscène met een gebarende Thijl (John Bröcheler) en Lamme Goedzak (Henk Smit). Regisseur Franz Straatman, die in zijn werk bij het Ro Theater exuberant laat spelen wanneer hij dat nodig acht, heeft in ABCDEFG het spel ingetogen gehouden, op de scènes tussen Ivanov’s zoon Sasja (prima rol van de jonge Ton Dekker) en diens wraakzuchtige onderwijzeres (ge speeld door Joss Flühr) en tussen vader en zoon na. In het strakke, minimale decor van Fiévez krijgt de optimale samenhang Nederlandse Operastichting: Thijl van Jan van Gilse. Uitvoerenden: Amster dams Philharmonisch Orkest, Nederlands Operakoor en vocale solisten. Muzikale leiding: Anton Kersjes. Regie: Gilbert Deflo. Decors: Ezio Frigerio. Costuums: Franca Squarciapino. Circustheater Scheveningen, 5 juni 1980. tussen dialoog en muziek extra accent door de bijna bovenmenselijke timing waarmee gespeeld wordt. Het orkestspel, dat onder Zinman enkel in de marsachti ge tempi wat extra wordt aangezet, sluit daar wonderwel bij aan. ABCDEFG is zonder twijfel één van de hoogtepunten van dit 33e Holland Festi val. Pikant is dat de toon van het stuk veel minder zwaar is dan de waarschuwende FILM. 20 uur: experimentele films van Peter Rubin. 22 uur: cinema van Footsbarn Theatre en People Show. VONDELPARK. 14 uur: Steve Hansen. Gebrek aan interesse voor zijn werk is deze eigenzinnige, maar waarschijnlijk juist daardoor zeer authentieke en crea tieve persoonlijkheid de laatste jaren in ieder geval bespaard gebleven: de (her- ))waardering van zijn muziek komt lang zaam, maar onmiskenbaar op gang. In het nieuwe gebouw van het Haags Koninklijk Conservatorium, in een lelijke zaal, kon de klank niet opbloeien en werd genadeloos gestuurd via allerlei slimme materialen en vormen. Een wrang tintje is daarbij dat dit Overzicht van Eschers ka mermuziek juist in deze zaal plaatsvindt, die genoemd is naar de componist waar Escher zich fel en op niet mis te verstane wijze van heeft gedistantieerd: Arnold Schonberg. De in hetzelfde jaar (1944) geschreven Sonate per due Flauti bleek een zowel simpel als zeer subtiel werk te zijn waarin Paul Verhey en Rien de Reede (beide fluitist in het Concertgebouworkest) de vloeiende muzikale lijnen zuiver konden weergeven S ER it. 15.001 3.-. Vr.p st. v. o: ’60125. ENS, ten reed rkoop, ir Renautii 43, Haai 10790. Ietwat massief, maar zeer vakbekwaam ging Thom Bollen te werk in de Sonate nr 1 voor piano, een prestatie die echter zo ongeveer in het niets verdween bij het horen van Theo Bruins’ spel in de suite Arcana. De weergaloze manier waarop deze pianist een dergelijke gecompliceer de partituur tot in de luidste fortissimo’s doorzichtig wist te houden kluisterde je noot voor noot, om maar niet te spreken van dat uiterst kristalheldere spel in de Toccata en de intensieve greep op een helemaal ontoegankelijk gedeelte als de Ciaccona. taal die voormalig „patiënt” Grigorenko deze week in Nederland aansloeg in ver band met de haperende Oost-West-coëxis- tentie (Afghanistan, Olympische Spelen- ).Stoppards stuk is evenwel een subliem bewijs hoe een toegegeven artistieke bewerking navranter kan doorwerken dan de altijd enigszins bijgekleurde reali teit. Zaterdag 7 juni Muiderslot: Li Gieus de Robin et de Mari on (20.15 uur). Amsterdam: ABCDEFG (Concertgebouw, 21 uur); Aap verslaat de Knekelgeest (Tent Frankendael, 20.15 uur); Eine linke Ge- schichte (Centrum Bellevue, 20.30 uur): Humboldt’s Current (Mickery Theater, 19.30 en 22 uur); De Ontdekking (Universiteitsthe- ater, 20.30 uur); Spring! (Stadsschouwburg, 14 uur); Banana (De Krakeling, 14 uur). Scheveningen: Thijl (Circustheater. 19.30 uur). Den Haag: Kamermuziek Rudolf Escher II (Koninklijk Conservatorium, 20.15 uur). Rotterdam: Gross und Klein (Schouw burg, 19 uur); Pilobolus Dance Theatre (Luxor Theater, 20.15 uur); Werkcentrum Dans (De Lantaren, 20.30 uur). Schiedam: BEWTH (Scheepswerf. 22 uur). Zondag 8 juni Amsterdam: ABCDEFG (Concertgebouw, 15 uur); Aap verslaat de Knekelgeest (Tent Frankendael, 20.15 uur); Madrigaalkwintet (Concertgebouw - kleine zaal, 11 uur); Ne derlands Kamerkoor (Waalse Kerk, 20.15 uur); De Ontdekking (Universiteitstheater, 20.30 uur); Starker als Superman (De Krake ling, 14 uur); Werkcentrum Dans (Centrum Bellevue. 20.30 uur). Rotterdam: De Toekomst gaat het hele maal maken (Luxor Theater, 20.15 uur); Ver trouw nooit een trol (Theater Zuidplein, 19 uur); Gross und Klein (Schouwburg, 19 uur); Spaghetti mit Ketchup (Theater Zuidplein, 14 uur). Utrecht LTsle de Merlin (Muziekcentrum Vredfenburg, 20.15 uur); Spring! (Stads schouwburg - grote zaal, 14.30 uur). Den Haag: Ensemble Sequentia (Hot The ater, 11 uur). aanvoerder Lumey van der Mark (Guus Hoekman) voor sublieme hoogtepunten gezorgd, waarvan steeds een stimulans uitging die alle overige betrokkenen tot eveneens hoog te waarderen prestaties prikkelde. Een belangrijk element van afwisseling werd gevormd door de verrichtingen van Peter van de Bilt en de actrice Loudi Nijhoff, wier beider ingecomponeerde commentaren en toelichtingen als respec tievelijk de balladenzanger Uil en Waan zinnige Katelijne, als een rode draad door het werk lopen. Dat het verstaan van alle teksten een voorafgaande bestudering van het door Hendrik Lindt geschreven libretto be hoeft, wordt mede veroorzaakt door de uitbundigheid in schrijfwijze waarmee Van Gilse het orkestapparaat behandelt. Maar ook bij geringere verstaanbaarheid blijft steeds het voordeel - zoals hier dui delijk bleek - dat de Nederlandse solisten hun rollen met extra overgave en natuur lijkheid vertolken. JOHAN VAN KEMPEN ROTTERDAM. „Uw meningen zijn uw symptomen”, zegt de behande lend psychiater tegen Alexander Ivanov, die ondanks een lang verblijf in een van Ruslands speciale psychiatrische inrichtingen ongebroken voor hem staat, „en als u beweert dat gezonde mensen in psychiatrische inrichtingen worden opgenomen, bent u met recht een psychopaat”. Temend probeert hij de gevangene ertoe te bewegen te verklaren dat de behandeling vruchten heeft afgeworpen, zodat ontslag kan volgen. Ivanov verdomt het: „Laten zij maar toegeven dat ze verloren hebben.” Sopraan Dieuwke Aalbers heeft haar blanke en soepele stemgeluid zeer mee voor dergelijke muziek, maar schoot wel wat tekort in uitdrukkingskracht. Bariton Charles van Tassel daarentegen wist de beklemmende sfeer van (eveneens Cor- bière’s) Lettre du Mexique op onnavolg bare wijze op te roepen. Drieklanken en chromatiek zijn de we zenlijke bouwstenen die Escher in zijn werken vóór en tijdens de tweede wereld oorlog gebruikt. Later wordt hij voorzich tiger mét de chromatiek, hetgeen de hel derheid en de eenvoud van zijn werk bevordert, ook al blijft die, helderheid en eenvoud er één voor ingewijden. Neem de Trois poèmes de Tristan Corbière: vrij ontoegankelijke, maar fascinerende mu ziek, vooral vanwege het fraai samengaan van de melodische curve van deze Franse dichtregels en die van Eschers muziek. DEN HAAG. Het plan om twee concerten met kamermuziek van Rudolf Escher te presentéren had al vorm gekregen voordat iemand wist dat deze terugblikhet karakter zou krijgen van een in memoriam. Ook Escher zelf niet, die een duidelijke vinger in de pap had bij de opzet van de programma’s en, bijvoorbeeld, zijn suite voor piano Arcdna graag eens van Theo Bruins had willen horen. Deze wens ging gisteravond op het eerste van de twee concerten in vervulling, alleen Escher zelf die op 17 maart van dit jaar overleed heeft dat niet meer kunnen meemaken. Tefecht, want Escher (te situeren na Willem Pijper en vóór de koplopers van de jaren zestig) is een werkelijk scheppend kunstenaar geweest, een interessante, erudiete en veelzijdige persoonlijkheid die zich in de muzikale materie (dank zij een grote drang naar perfectie en een helder vormbewustzijn) zuiver kon uit drukken. Dat was al zo in 1935 toen hij zijn eerste pianosonate schreef, en dat bleek zich in de volgende jaren alleen maar te intensiveren. Voorstelling: ABCDEFG (Every Good Boy Deserves Favour), een stuk voor acteurs en orkest door Tom Stoppard en André Previn. Uitgevoerd door het RO Theater en het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Regie: Franz Marijnen. Muzikale leiding: David Zinman. Meespelenden: Eric van der Donk (Alexander), John Kraaykamp sr. (Ivanov), Ton Dekker (Sasja), Lou Landré (dokter), Joss Flühr (onderwijzeres), Peter Tuinman (kolonel). Vertaling: Peter Verstegen, decor: Jean Marie Fiévez, kos tuums: Rien Bekkers, belichting: Steve Kemp, produktie: Pieter Hofman. Gezien op 5 juni 1980 in de Doelen te Rotterdam. Overige uitvoeringen: 6 juni Doelen Rotterdam, 7 en 8 juni Concertgebouw Amsterdam, 12 juni Muziekcentrum Vredenburg Utrecht, 14 juni De Oosterpoort Groningen en 16 juni Stadsschouw burg Eindhoven. Roelof van Driesten vervangt David Zinman op 12 en 14 juni. di Dat het voor deze produktje van de Nederlandse Operastichting aangetrok ken Amsterdams Philharmonisch Orkest vertrouwd is met de partituur van Thijl (vanwege een eerder gegeven concertuit voering van de perste twee actes) bleek overduidelijk uit de voortreffelijke ma nier waarop het rijk geïnstrumenteerde orkestaandeel, vol overtuiging en intensi teit tot klinken werd gebracht. Dirigent Anton, Kersjes hield de bijzonder uitge breide bezetting aan solisten en medewer kenden in het algemeen vast in de hand en voorzag het geheel van trefzekere nuances. AMSTERDAM (ANP). Musici van het Concertgebouworkest in Amsterdam, aangesloten bij de Kunstenbond FNV, hebben zich donderdag solidair ver klaard met de Britse omroepmusici die maandag zijn gaan staken tegen de plan nen vijf omroeporkesten van de BBC op te heffen, zij hebben te verstaan gegeven geen medewerking te verlenen aan het concert van het Concertgebouworkest vanavond, als dit wordt doorgezonden naar de Britse televisie. De Kunstenbond FNV had zijn leden hiertoe opgeroepen na een verzoek van de bond van Britse musici. Overigens ziet het er naar uit dat het optreden van het Concertgebouworkest vrijdagavond gewoon zal doorgaan. De directie van het Concertgebouworkest heeft namelijk eerder deze week de Kun stenbond FNV al laten weten een uit spraak van de musici inzake een boycot van doorzenden van het concert naar En geland te zullen respecteren. De Kunsten bond FNV heeft ook de NOS in Hilversum op dfe hoogte gebracht van het besluit van zijn leden bij het Concertgebouworkest. De Nederlandse Toonkunstenaarsbond (NTB) had zich begin deze week als soli dair verklaard met de stakende Britse musici. Hij had zijn leden opgeroepen geen medewerking te verlenen aan door zenden van concerten naar Engeland. lijfelijke beklemming meekrijgt door het „naakte” spel van Eric van der Donk. De dubbele link tussen orkest en hande ling, die resulteert in een vorm van mu ziektheater waarin het gehanteerde to neelbeeld een filmische realiteit oproept, vindt zijn grootste kracht in de excellente wijze waarop de muziek de documantaire- handeling nog versterkt. Het ene moment is er sprake van een „gelaagdheid”, of contrast, het volgende ogenblik zijn mu ziek en toneelbeeld één. Die spannings- band tussen orkest en script wordt nog verder versterkt door het feit dat de scè nes zich tussen de orkestleden afspelen en door de echt niet te verwaarlozen omstan digheid dat de psychiater in zijn vrije tijd violist is. Stoppard heeft zijn engagement niet alleen sec gehouden, hij heeft zich ook niet laten verleiden tot een loodzwaar drama in lichte tegenstelling tot Previn, die zich hier en daar heeft laten verleiden tot partituurgedeelten met opvallend ge bruik van koper en slagwerk. Met korte dialogen steekt Stoppard de ideologische blabla door, maar verzuimt hij tevens niet op een bijna zwart komische wijze de draak te steken met de kromme diagnos tiek en de dito behandeling. Als de arts Lou Labdré de gek eindelijk zover heeft dat deze overtuigd is van het feit dat hij niet de beschikking heeft over een orkest, komt de psychiater zelf tot de ontdekking dat hij een repetitieafspraak dreigt mis te lopen. De manier waarop Kraaykamp dan de dirigerende idioot speelt die dronken van geluk opruiming houdt in de burelen van de arts zal me lang bijblijven. Op die manier kon zich in het gecombi neerde milieu van bühne en orkestbak een dramatische vertelling ontwikkelen, die vanaf de geheimzinnige proloog tot en met het zwakke en zelfs nogal goedkoop aandoende happy end, de aandacht boei de. Tussentijds hebben dan Thijls (in Brö- chelers zang en spel tot een grootse creatie uitgroeiendé) belevenissen met zijn gelief de Nele (Thea van der Putten), zijn vriend Lamme Goedzak (Henk Smit) en geuzen- Het Festival of Fools vaarde gisteren wel bij de hitte, die tevreden en halfnaak te bezoekers opleverde. De stand is nu 4500 mensen per dag, in het weekend waarschijnlijk nog meer. De kaartjesver- koop is, hoewel verbeterd, nog steeds niet ideaal, maar er wordt veel goed gemaakt door het uitgebreide buitengebeuren. Het Eskimo theater Tukak, eerder dan verwacht gearriveerd doet een traditione le Groendlandse dans. Figuren met zwart- geschminkte gezichten, een bamboestokje dwars in hun mond, vechten om een man die geboeid op de grond zit. Hun kreten lijken op het geluid van een zeehond in nood. Hun regisseur, Reidar Nilsson, ver telt me dat het goede en kwade geesten zijn rond een geestenbezweerder, een An- gakoq, die ieder Eskimodorp vroeger had. i „Wij putten kracht en trots uit het harde levén van de vroegere Greenlanders”, zegt Nilsson, die zelf Noor is, de enige niet- Groenlander. De Groenlandse studenten worden opgeleid in Denemarken en gaan daarna terug. Ze komen te werken bij bijvoorbeeld de radio. Hun doel is een Groenlands theater op te richten, maar dat is nog niet gelukt. (A.P.) De verrassing komt op het eind van de avond, Manarf met Paris Bonjour. Op een toneeltje van veertig centimeter zet hij poppetjes en voorwerpjes: een poppetje in bed en een piepklein wekkertje openen het geheel. Daarna vólgt iets wat je Dag in Parijs zou kunnen noemen, waarbij je op chronolgie of logica echter niet moet let ten. Naast kleine voorwerpen uit vuilnis bak of speelgoedwinkel gebruikt hij ook zelfgelede mensjes van ongeveer tien een- timeter groot. Ze zijn nog zacht, en tegen de grond gekwakt geven ze een akelige doffe klap. Manarf is niet optimistisch over het Parijse leven: satanisch lachend laat hij bommetjes ontploffen, lijken weg ruimen door een speelgoed paard en wa gen, en veroorzaakt hij ook klein leed, bijvoorbeeld door via een met buizen be timmerde wolk regen over kledingstukjes aan een kleine waslijn te gieten. Wie naar het Festival gaat, moet vooral ook letten op Manarf zelf, een echte fooi, voor wie het poppentoneeltje heel levend is. Bij het weggaan zie ik nog een hond woedend te keer gaan tegen een drie me ter hoge steltloper, kennelijk zijn alleen mensen zo gek om fools te waarderen. (A.P.) Zaterdag 7 juni BINNEN. Pistol Theater, Friends Road show. 16 uur: Ineke Cohen, Theatar Roma. 19.30 uur: Bewegingsgroep Bart Stuyf, To neelgroep Baal. 20 uur: Les Enfants du Para dis, Escape, Studio K, Beeldend Theater. 20.30 uur: Cartoontheater Radeis, Tukak Teatref. 20.45 uur: Wilhelm, Birgit en Hein. 21 uur: Klein Pantomimetheater, Geoff Cavander- band, Werkteater, Carrousel, Footsbarn Thea tre. 21.30 uur: Stichting Dansproduktie. 22 uur: Reviilos, Friends Roadshow. 22.30 uur: People Show, Parisiana, Simon Vinkenoog. 23 uur: Pigeon Drop, Theatre Manarf, Sharon Landau, Hector Malmud. 23.30 uur: Patrick Beckers. 24 uur: Dutchman, Los Mismos. BUI TEN. 14 uur: Amsterdams Vuilharmonies Or kest. 15 uur: Flup Ju Bedrijf, Air Design, Varend Variété, Onk Theater Overal. 17 uur: Poppenteater Jozef van de Berg. 19 uur: Tea- tro Equatoriano. 21 uur: Poppenteater Jozef van de Berg. 22 uur: Doggroep. FILM. 20 uur: animatieprogramma. 22.15 uur: cinema John Melville, Phantom Captain. VONDELPARK. 15 uur: Footsbarn Theatre. 21 uur: San Francisco Mime Troupe. Zondag 8 jini BINNEN. 15 uur: Stage Space Theatre Cooperative, Friends Roadshow. 16 uur: Ineke Cohen, Nola Rae. 19.30 uur: Toneelgroep Baal. 20 uur: Triad Stage Alliance, Studio K, Beel dend Theater, Friends Roadshow. 20.30 uur: Pyramide op de Punt, Cartoontheater Radeis, Tukak Teatret. 20.45 uur: Bewegingsgroep Bart Stuyf. 21 uur: Klein Pantomimetheater, Werkteater, Carrousel, Footsbarn Theatre. 2'2 uur: Stichting Dansproduktie. 22.15 uur: Pe ople Show, Pènta Theater. 22.30 uur: The Barneys, Parisiana. 23 uur: Bob Downes, Raf fia, Theatre Manarf, Pigeon Drop, Hector Ma- lamud. 23.30 uur: Patrick Beckers. 23.45 uur: Ronald Snyders Black Straight Music. 24 uur: Dutchman. BUITEN. 14 uur: Amsterdams Vuilharmo nies Orkest. 15 uur: Flup Ju Bedrijf, Air Design, San Francisco Mime Troupe. 16 uur: Poppenteater Jozef van de Berg, Teatro Equa toriano. 21 uur:. Poppenteater Jozef van de Berg. 22 uur: Dogtroep. Holland Festival: Kamermuziek van Rudolf Escher, programma I. Me dewerkenden: Dieuwke Aalbers, so praan, Charles van Tassel, bariton, Rien de Reede en Paul Verhey, fluit, Thom Bollen en Theo Bruins, piano. Koninklijk Conservatorium Den Haag: 5 juni 1980. In aanwezigheid van Pjotr en Zinaida Grigorenko, had gisteravond de Neder landse première plaats van ABCÖEFG, oftewel Every Good Boy Deserves Fa vour. Dit stuk voor acteurs en orkest is zowel naar vorm als inhoud gemeten een unieke produktie. ABCDEFG werd in 1977 geschreven door de Engelse scenarist Tom Stoppard, die door de toenmalige dirigent van het London Symphony Or chestra, André, Previn, benaderd was met het verzoek om gezamelijk tot een vorm van muziektheater te komen waarvan een voltallig orkest een intrinsiek onderdeel zou vormen. Pas nadat Stoppard door een ontmoe ting met de Russische dissident en voor malige psychiatrische patiënt Viktor Fainberg een geschikte thematiek had ge- vonden, kon hij een handeling creëren waardoor de aanwezigheid van een orkest aannemelijk kon worden gemaakt. Every Good Boy Deserves Favour - de Neder- landse titel slaat op een tekstfragment waarin dissidenten échter simpele letters schuilgaan - werd een felle, maar integere aanklacht tegen elke vorm van dictatoria le willekeur, maar door zijn situering bo venal een glasheldere kritiek op het Sov jetsysteem dat andersdenkenden onscha delijk probeert te maken door hen in zenuwinrichtingen te behandelen voor vermeende psychoses. In Stoppards stuk laat zich in de per soon van Ivanov vrij gemakkelijk Fain berg herkennen; een man die zijn gezond heid en vrijheid heeft opgeofferd aan zijn overtuiging. Hij deelt zijn cel met een heuse malende, een triangelspelende idi oot die voortdurend meent dat hij de beschikking heeft over een symfonie-or- kest en zijn medegevangene voortdurend afmeet aan diens (a-) muzikaliteit. Daar waar het orkest de uitbeelding vormt van de waanbeelden van de door John Kraay kamp schitterend bondig gespeelde idi oot, is het voorts de illustratie van de gemoedstoestanden van Ivanov, wiens ge brek aan privacy de minste van zijn kop zorgen is en wiens vertwijfeling een bijna t Het gaat dan overigens om de zwakste s plekken in deze gisteravond in het Sche- Jveningse Circustheater opgevoerde ope- ra; episodes die met kunst en vliegwerk - •zoals niet al te professioneel ogende bal- let-intermézzi - werden opgevuld. Mis- I schien dat hier, ten aanzien van een betere - doorstroming, met het rode coupure-pot- lood wonderen zouden kunnen worder verricht. Want wat er, na dergelijke kritiek, aan teen boekwerk dik aan kostelijke bladzij- den overblijft, is niet mis. Van Gilse toont, en dat is ook aan de geraffineerde manier ■van leentjebuur spelen bij andere compo- nisten te horen, een enorme vertrouwd- heid met het repertoire en eenzelfde han- digheid en smeuïgheid als makers van musicals en filmmuziek. Een brede kennis van zaken, die zich yonder meer bok te allen tijde uit in een uitstekende vocale schrijfwijze. Niet al leen wat de door John Bröcheler met grootse allure vertolkte, haast moordend - zware hoofdrol aangaat, maar ook ten aanzien van het ensemblewerk en de koorpartijen. Van Gilses gevoel vpor thea- ter stelt hem zelfs in staat om, ook op plaatsen waar hij de inspiratie daartoe kennelijk mist, met veel intelligent opge blazen getetter een dramatiek te suggere- ren die bijna geloofwaardig is. Voor het overige is er, naast het vermo gen tot het smaakvol verwerken van oud- Nederlandse volksliederen, een verba zingwekkend gemak bij deze componist waarneembaar inzake het muzikaal illus treren van allerhande stemmingen en voorts een briljante vaardigheid op het gebied van kleurrijk en effectief instru menteren. Evenzo kleurrijk en effectief is zowel de regie als de toneelaankleding van deze Nederlandstalige opera te noemen. De au thentieke sfeer die het Vlaamse gegeven, omtrent de lotgevallen van een volksheld, in de uitwerking krijgt - hier onderstreept - door Breugheliaanse taferelen tegen mag- - nifieke decors van Ezio Frigerio - is zon der twijfel voor een belangrijk deel te danken aan het feit dat regisseur Gilbert Deflo een Vlaming is. sch.dal 5. Te u. WW-.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19