Tijdens internationaal overleg blijkt: WORLDWATCH INSTITUTE: Aantal werkende vrouwen neemt toe RABO: offers Wijnpias groter 1O LENING 1980 PER 1986X1990 r rivellais vernieuwd noodzakelijk li Frans experiment: „Lift-bus” I Meer graan uit VS naar Sovjet-Unie STAAT DER NEDERLANDEN ie sa ECONOMIE >1 25 VRIJDAG 6 JUNI 1980 zonder suiker I 579 ^Fnsop z'n Zwitsers. lek^pr I «Ml t -L nve 24 ECONOMIE I ngen bedrag open bedrag koers jaarlijks op 15 juli rente aflossing inschrijving 10 juni a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 15 juli 1980 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs 'rivella' door Prof. dr. F. Hartog in 5 jaarlijkse termijnen van 15 juli 1986 af vervroegde aflossing is niet toegestaan de koers wordt na de inschrijving op’10 juni 1980 vastgesteld volgens het tendersysteem NEW ORLEANS (ANP) De problemen die verband hou den met de recessie in de Ver enigde Staten, de inflatie in de wereld en de energiecrisis zijn allemaal hanteerbaar mits re geringen, internationale in stellingen en de particuliere sector samenwerken. - - - v s n (ADVERTENTIE) i Bankiers achten problemen 1 van economie hanteerbaar gevaar van een economische teruggang. icht- sster kou- inde igen nen- OW. Bevriezing uitgaven nodig (ADVERTENTIE) ening 50 Jt MAINTItHOW»! isen nger ie Of kne- eed- iiaal De president van de Bundesbank, Karl Otto Pohl, zei nog zeer weinig aanwijzin gen te hebben gezien voor een achteruit gang van de Westduitse economie. De voorzitter van het bestuur van het stelsel van centrale banken in de VS, Paul Volc ker, ondersteunde deze zienswijze. Hij stelde vast dat de economieën van West Duitsland en Japan veel sterker blijken dan algenfeen was verwacht. Bevriezing van, de staatsuitgaven spoort ook met loonmatiging. De staat legt zich hiermee in grote trekken ook zelf de be perkingen op die het van de loontrekkers vergt. De éne nullijn roept de andere nullijn op en draagt ertoe bij dat zij ge makkelijker kunnen worden gedragen. Mooi? Nee. Effectief? Ja. Om dit laatste gaat het. heid, ook in de politiek en sociaal opzicht zouden de gevolgen ernstig zijn. Op de eerste dag van de conferentie hebben de bankiers zich beziggehouden met de bijdrage die montaire deskunige leveren aan de ontwikkeling van een be leid voor bestrijding van de inflatie. Men was het er algemeen over eens dat deze bijdrage belangrijk is, maar op zichzelf onvoldoende voor het herstel van econo mische stabiliteit. In deze omstandigheden moet worden gerekend met een verdere daling van de balansgroei. Ten aanzien van de winst wordt opgemerkt, dat er in 1980 een winst groei zal zijn die niet hoeft achter te blijven bij de groei van het balanstotaal. De procentuele stijging van 1979 zit er echter niet in. Het geconsolideerde balanstotaal groei de vorig jaar met 28 pet van 9,592 mln. tot 12,238 mln. De beschikbare winst daalde van 19 mln tot 17 mln. ROME (Reuter). De wijnproduktie in de wereld is in het seizoen 1979-’8O met maar liefst twintig procent ge groeid tot 362 miljoen hectoliter. Dat is nog nooit eerder gehaald, zo staat in een rapport van de Voedsel- en Land bouworganisatie van de VN, de FAO. Het vorige record, van het seizoen 1973-1974, werd met twaalf- miljoen hectoliter overtroffen. Oohl vond dat niet alleen het beheersen van de geldomloop, maar ook de stabili teit van de wisselkoersen een belangrijk oogmerk ven het economisch beleid dient te zijn. Zowel zleutwiler als Miller toonde zich tevreden met de huisige koers van de dollar op de internationale wisselmark ten. Op langere termijn achtte Miller een oplossing noodzakelijk voor het probleem van de deviezenreserves. Hij vond dat de dollar op het ogenblik niet de juiste munt is om als enige reserevaluta te fungeren. een ommezien rond kunnen zijn. Bij wijze van spreken zou de portier van het minis terie van Financiën dit karwei kunnen klaren. Veel politieke spanningen zouden zo kunnen worden voorkomen. Verder levert het geen schele ogen op van degenen die meer getroffen worden dan anderen. Niemand kan meer zeggen: waarom ik wel en hij niet? De belangheb benden die achter de verschillende begro tingsposten staan kunnen zich dus niet meer beklagen over meer gepakt worden dan anderen. Het is ook niet nodig, post voor post te bevriezen. Men kan het doen per departe ment, of binnen elk departement voor grote afdelingen. Het zal wat betreft de uitkeringen aan gemeenten en provincies ook per gemeente en per provincie moe ten gebeuren. Elke begrotingseenheid waarvoor de bevriezing geldt, zal dan zelf moeten uit maken hoe de gelijkblijvende hoeveelheid geld zal worden besteed. Willen ze een bepaalde post uitbreiden dan kan dat, als ze elders evenveel bezuinigen. Meer geld dan in 1980 krijgen ze immers niet. WASHINGTON (AP). Het aantal vrouwen op de wereld van wie kan worden gezegd dat zij „economisch actief’ zijn, is tussen 1950 en 1975 gestegen van 344 tot 576 miljoen, zo is bekendgemaakt door het Worldwatch Institute in Washington. „Tijdens de laatste 30 jaar zijn vrouwen als nooit tevoren toegetreden tot de be roepsbevolking. De neiging tot nog grote re deelneming daaraan gaat het verst in Daarbij moet overigens worden bedacht dat de nullijn die de staat zich oplegt bij bevriezing van de uitgaven straffer is dan de geldende loonmatiging. Deze laatste omvat immers nog een geringe stijging in geld. Het spreekt vanzelf dat zoiets niet lang kan worden volgehouden. Dat hoeft naar alle waarschijnlijkheid ook niet. Het is zich even inhouden om opnieuw krach ten te verzamelen. Mocht het op deze manier inderdaad lukken dan weten we ook hoe dit voortaan moet. Tot nu toe weten we alleen hoe het niet moet. Wat in het voorgaande wordt voorgesteld is nog nooit geprobeerd. Al leen dat is al een aantrekkelijke kant ervan. Slechter kan het niet uitvallen. Zoals gezegd staat het lot van het kabi net zelf hier op het spel. Dat zou niet zo erg zijn, als de kans groot v as dat v e er iets beters voor terug zouden krijgen. Maar dat is zeer de vraag. Anderen, die nog banger zijn voor matiging, staan al te trappelen om het roer over te nemen. Een nieuw kabinet van „sinterklazen” zouden we in economisch opzicht vermoedelijk niet meer te boven komen. Dit was een van de belangrijkste conclu sies van een driedaagse internationale montaire conferentie van de Amerikaanse bankiersvereniging in New Orleans. Aan deze bijeenkomst hebben meer dan hon derd presidenten van centrale banken en handelsbanken deelgenomen. De president van de centrale bank van Zwitserland, Fritz Leutwiler, meende op een perconferentie aan het slot van de bijeenkomst te kunnen vaststellen dat re geringen, centrale bankenn en bevolking de bestrijding van de inflatie steeds meer gaan zien als het belangrijkste doel van de economische politiek. Hij zag ook bereid heid om de politieke gevolgen daarvan te aanvaarden. Veel bankiers van buiten de Verenigde Staten waren er aan het eind van de conferentie niet van overtuigd dat de re cessie in de Amerikaanse economie van korte duur zal zijn,zoals hun Amerikaanse collega’s menen. Zij zagen echter geen tekenen van uitbreiding van de recessie naar het buitenland, behalve dan naar Groot-Brittannië. De Amerikaanse minis ter van financiën, William Miller, ver klaarde niet met zekerheid te kunne zeg gen welke vorm de recessie in de VS zal aannemen. De deelnemers aan de conferentie wa ren er in het algemeen over eens dat er een krachtig, op samenwerking stoelend be leid moet worden gevoèrd om de inflatie uit de wereldeconomie te bannen, ook al zal dat ten koste van de economische groei kunnen gaan. Volgens Pohl is het risico van inflatie nog steeds groter dan het Veranderde samenstelling méér smaak, minder kaloneèn. Nu 10 kalorieën per glas tegen 100 in een glas gewone frisdrank. PARMA (Reuter). In het lopende sei zoen hebben de VS ruim 15 miljoen ton tarwe en voedergraan naar de Sovjet- Unie geëxporteerd tegen ruim elf miljoen ton in het seizoen 1978-’79, zo hebben graandeskundigen onlangs te horen ge kregen op een bijeenkomst in Brussel. Daarbij komt dat andere graanexporte- rende landen, zoals Canada, Australië en Argentinië, meer graan aan de Sovjet- Unie hebben geleverd. De graanimport van de Sovjet-Unie in het lopende seizoen wordt door deskundigen geraamd op ruim dertig miljoen ton, ruim tweemaal zo veel als in het voorgaande seizoen. Finn Olav Gundelach, lid van de Euro pese Commissie voor Landbouw, heeft meegedeeld dat de EG dit jaar vrijwel evenveel graan naar de Sovjet-Unie heeft geëxporteerd als vorig jaar, namelijk 300.000 ton. Tijdens een informele bijeen komst van de ministers van landbouw van de gemeenschap in Parma zei Gundelach dat de EG beter in staat is geweest om de graanexport naar de Sovjet-Unie te bewa ken dan de VS. Hij vond dat de centrale banken door moeten gaan met het voeren van een re strictief monetair beleid. Leutwiler waarschuwde ervoor dat re geringen het risico lopen de volgende eco nomische cyclus te moeten beginnen met een hogere basisinflatie wanneer er geen eind wordt gemaakt aan de prijsstijgin gen. Dat zou volgens hem niet alleen nade lig zijn voor de economische bedrijvig- De Westeuropese producenten na men een groot deel van de groei voor hun rekening. Deskundigen voorspel len dat daardoor de „wijnpias” van de Europese Gemeenschap van 75 tot 87 miljoen hectoliter zal uitdijen. De marktprijzen van wijn zijn eind vorig jaar gedaald doordat ramingen van de te verwachten oogst werden verhoogd. De FAO voegt daar aan toe dat de produktiekosten aanzienlijk zijn geste gen en de winstmogelijkheden afge nomen. de geïndustrialiseerde landen van het Westen, de communistische landen in Oost-Europa en in Oost-Azië.” In het me rendeel van de landen, aldus het verslag van het instituut, is de helft of meer van alle volwassen vrouwen „economisch ac tief’, vooral in de vorm van betaalde betrekkingen buitenshuis. Het aantal wer kende mannen is iets gedaald als gevolg van het langer blijven studeren, eerder met werken ophouden of door bijvoor beeld vroeger met pensioen te gaan. UTRECHT. (ANP) Er is in ons land sprake van een onvoldoende bereidheid om de tering naar de nering te zetten, maar aan offers valt niet te ontkomen; De voortgaande stijging van arbeidskosten en collectieve kosten moet worden beteu geld door matiging van particuliere inko mens en van overheidsuitgaven. Dit jaar zijn door regering en volksver tegenwoordiging eindelijk maatregelen hiertoe genomen, maar te laat en nog te weinig. Aldus P. J. Lardinois, voorzitter van de hoofddirectie van de Centrale RA- BO-bank, tijdens de jaarvergadering. Herstel van het financiële en economi sche evenwicht is dringend nodig. Alleen met de geldpolitiek komt men er niet. Zonder hulp van de inkomens- en begro- tingspolitiek kan het monetaire beleid met zijn kredietbeperking de inflatie slechts bestrijden ten koste van een hoge rente, met alle schadelijke gevolgen van dien voor de woningbouw en de bedrijfsinves teringen. „Tegen de geschetste achter grond zie ik voor de zeer nabije toekomst wel énige ruimte voor een lichte renteda ling, maar verder zou ik niet willen gaan”, aldus Lardinois. De RABO-bank-organisatie rekent er op, dat de totale groei van de uitstaande kredietverlening aan de private sector dit jaar betekenend zal achterblijven bij de 18 pet van 1977 en 1978. Overigens is de RABO-topman van mening, dat de ver wachte groei voor 1980 aan de uitzettin genkant (althans bij het huidige inflatie- peil) een normaler beeld vertoont dan de bijzonder sterke groei van de drie voor gaande jaren. Ondanks de weer aanwak- kerende geldontwaarding zal de groei van de toevertrouwde middelen bij de RABO achterblijven bij de al matige groei van 1979. matiging die in het licht van de nieuwe economische gegevens nodig is niet overleven. Dan mag worden verwacht dat de verkiezingen die in 1981 hadden moe ten plaatsvinden zullen worden ver vroegd. Dat lost echter niets op en maakt de situatie waarschijnlijk zelfs nog meer uitzichtloos. De kans zit er immers in dat dan partijen aan het bewind komen die aan de kiezers nog meer beloften hebben gedaan over handhaving van de collectie ve uitgaven. Dan raken we dus pas goed verlamd in financieel opzicht. Wat moet er dan wél gebeuren? Zoals de matigingspolitiek tot dusver gespeeld is gaat het blijkbaar niet. Er is post voor post nagegaan of er kan worden bezui nigd. Voor sommige posten achtte men dat wel mogelijk, voor andere niet. Zoiets werkt niet goed. Achter iedere begroting spost staat een groep belanghebbenden. Die beroept zich op verkregen rechten. Door deze methode wordt daarom alle tegenstand tegen matiging gemobiliseerd. Het parlement en de in dit opzicht zwak ste coalitiepartner zijn voor de druk van de georganiseerde belanghebbenden steeds gezwicht. Er was voortdurend een meerderheid die afdoende matiging blok keerde. Liever wierp men de minister van Financiën voor de leeuwen dan dat men de staatsfinanciën echt saneerde. De erva ring dat omzichtig matigen niet afdoende helpt, is ook in andere landen opgedaan. Het leidt tot eindeloos touwtrekken met vertegenwoordigers van groepsbelangen en politieke partijen die zij onder hun invloed hebben. Als zulke tegenstellingen ook in het ka binet doordringen kraakt het in al zijn voegen. Men kan het dan alleen eens wor den over wat, in de woorden van de afge treden minister van Financiën, „te weinig en te laat” is. Zoals het in 1980 gebeurd is kan het dus echt niet meer. Wat moet er dan wél gedaan worden? Ik denk dat het zoge naamde domme rode potlood er meer van terecht kan brengen. Er wordt dan in gelijke mate geschrapt in alle posten. Dat doet geen recht aan het verschil in drin gendheid van de verschillende uitgaven categorieën. Dit heeft men in gedachten als de verlei ding opkomt, post voor post na te gaan waar en in hoeverre kan worden gema tigd. Maar nu we weten dat dit niet af doende kan zijn valt toch moeilijk te ont komen aan het rode potlood. Een kleine troost daarbij is dat echt schrappen in 1981 niet nodig is. We zouden vermoede lijk al een heel stuk uit de nesten komen als de uitgaven op het peil van 1980 zou den worden bevroren. Dat is ook verre weg het gemakkelijkst, Wat de uitgaven kant betreft zou de begroting dan zelfs in De laatste 30 jaar is het aantal werkende vrouwen in Canada gestegen van een kwart tot de helft en in Zweden van één- tot tweederde. In de ontwikkelingslanden is de toe stand heel anders. In Latijns-Amerika is het aantal werkende vrouwen tussen 1950 en 1975 met slechts 2 percent gestegen. In Hong Kong, Maleisië, Singapore en Zuid- Korea is het daarentegen sterk toegeno men, vooral in de textielindustrie, de kle ding en de elektronische industrie. Het rapport van het Worldwatch Institute, een onafhankelijke instelling, is opgesteld door Kathleen Newland. Het instituut wordt financieel gesteund door particulie ren, afdelingen van de VN en enige Ameri kaanse overheidsdiensten. De druk op vrouwen om ook bij te dragen tot de inkomsten, voor zichzelf of het gezin, neemt toe. De redenen liggen voor de hand. Geldontwaarding en het verbeteren, zo niet handhaven van de le vensstandaard staan voorop. In de Derde Wereld worden vrouwen vooral gestimu leerd te gaan werken, omdat als gevolg van armoede, de gezinnen en families er meer en meer uiteenvallen. „Modernisering in het huishouden leidt tot een grotere behoefte aan geld, net als het feit dat thans dingen te koop zijn, die er vroeger niet waren. De verstedelijking heeft tot gevolg dat de mensen levensmid delen moeten gaan kopen, die zij vroeger zelf teelden, toen men nog buiten woonde.” Ofschoon de meeste vrouwen „buiten de deur” werken, aldus het rapport, rust op haar schouders nog steeds de voor naamste zorg voor het huishouden en voor de kinderen. Bij een onderzoek in 12 landen is gebleken, dat het totale aantal uren door vrouwen besteed aan werken hoger is dan de werktijd van mannen. Het verschil kan 10 a 15 uur per week be dragen. Tot nu toe hebben slechts een paar regeringen getracht de werkzaamheden van vrouwen „buiten” en „thuis” dusda nig met elkaar in overeenstemming te brengen, dat man en vrouw in gelijke mate kunnen deelnemen aan betaald werk en gezinsleven. De directeur van het Centraal Plan Bu reau heeft bij de presentatie van de sa menvatting van het Centraal Economisch Plan 1980 gewezen op de noodzaak tot verdere ombuiging van de staatsuitgaven. Dat komt door het tegenvallen van de belastingopbrengsten. Men is oorspronke lijk uitgegaan van enige stijging van het nationale inkomen. Die zit er vermoede lijk niet meer in. Dat sleept ook de belas tingopbrengsten mee naar beneden. Belastingverhoging is praktisch niet mogelijk, want de staat kan de zeer hoge belastingtarieven nu al niet meer hele maal waar maken. Dus moet het hoog opgelopen begrotingstekort van de ande re kant worden bestreden. Dat geldt al voor het lopende jaar, maar zeker voor het komende jaar. Voor het lopende jaar heeft de matigingsoperatie het uiterste van het kabinet gevraagd. D(| scheuren konden maar net bepleisterd worden. Misschien zal het kabinet de nog grotere De rijksbegroting voor het komen de jaar werpt haar schaduw al voor uit. Dat is altijd om deze tijd van het jaar het geval, want het kabinet be gint nu aan het eerste graaf- en spit- werk. Daarnaast is er een bijzondere reden, nu al een jaar vooruit te denken. het Parijse vliegveld Charles de Gaulle wordt gedurende een niveau uit te stijgen en op hoogte van een vliegtuigdeur te komen. Zijn de passagiers dan in- respectievelijk uitgestapt, dan gaat de buscabine weer omlaag en rijdt het voertuig weg. Op half jaar geëxperimenteerd met een zogenoemde „lift-bus”, een op het oog normale bus die echter in staat blijkt boven zijn eigen

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25