Geen garantie koopkracht minimum-inkomens 1 i s Defensie-orders voortaan meer in eigen land KNMI overstelpt met telefoontjes Van Agt niet graag in Kamer Dienstweigeraars beginnen staking Nederland voor investeerders aantrekkelijk J b Geen schade bij lichte aardschok in Limburg Weinig plaatsen gehandicapten bij Paralympics Vrije inkomens moeten 13,8% inleveren en dan dit noq J CPN pleit voor samenwerking progressieven B t( 2 C H rf O sa es o 4 Topman Esso: V VRIJDAG 6 JUNI 1980 2 BINNEN- EN BUITENLAND y (V za de lu la; Ut i bel del ma gel nis On fac gis VS alle sta; Huurwoningen (Van onze parlements- redactie) DEN HAAG. De fiscale aftrek voor zelfstandigen met een winst van maximaal 30.000 gulden wordt dit jaar met 400 gulden verhoogd. De regering had voorgesteld de fiscale inkomensgrens te leg gen bij 24.000 gulden, maar de Tweede Kamer besloot gister avond tot een verhoging met 6.000 gulden. Investeringen Enka LNG Huurverhoging te Apothekers Informatiebeleid Stuffdag Bayer Vleeskeuring Hannie van Leeuwen WEERRAPPORTEN tete tetete Fiscale aftrek voor (Van onze redactie binnenland) zelfstandigen ruimer het Minister Van der Stee van Financiën (links) en zijn staatssecretaris Van Amelsfoort achter de regeringstafel. Staatssecretaris Van Amelsvoort zei gis- (Van einze redactie binnenland) het \xzeer (Van onze redactie binnenland) Telkens heb ik gedacht dat de koers uit was. Mijn Eugenie (Van Agts echtgeno te, red.) had dezelfde voorstelling van het koersverloop. Daarom zijn wij nooit uit Nijmegen verhuisd". Van Agt schrijft verder, met verba- zing te hebben geconstateerd dat hij nog steeds in de politiek zit. „Na mijn deelname aan de équipe-Biesheuvel en aan de ploeg-Den Uyl (in beide kabi netten was Van Agt minister van Justi tie, red.) rijd ik nu mijn derde etappe. In zijn brief schrijft Van Agt, dat sinds zijn entree in de landspolitiek de debatten in de Kamer van aard veran derd zijn. „Het interruptiewezen heeft exotische vormen aangenomen. Daar door wordt het voor een bewindsman soms heel moeilijk om een sluitend betoog over het voetlicht te brengen”. Volgens de premier is de laatste tien tallen jaren sprake van een „vergro ving van omgangsvormen, die niet halt heeft gehouden bij de toegangsdeuren van de Tweede Kamer”. UTRECHT (ANP). De regering is van plan meer dan voorheen Nederlandse be drijven bij ‘defensieopdrachten te betrek ken. In de defensiebegroting van volgend jaar zullen plannen worden aangekon- digd die er voor moeten zorgen dat het Nederlandse bedrijfsleven beter en eer der kan inspelen op de materieelbehoefte van het Nederlandse leger. Dit zei staats secretaris Van Eekelen van Defensie gis teren in Utrecht op de conferentie „Werk gelegenheid en defensie”, georganiseerd door de Stichting Volk en Verdediging. onbew. onbew. onbew. zw. bew. geh. bew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. onbew. h. bew. h. bew. zw. bew. h. bew. 1. bew. onbew. 1. bew. onbew. 26 27 27 25 27 21 25 24 26 25 25 23 25 26 17 27 26 24 22 22 26 25 27 27 11 11 16 15 14 12 16 13 12 11 19 16 19 19 18 12 0 0.1 0 0 0 4 0 0 0 0 o o 9 0 0 Tot nu toe hebben zich 1.889 deelnemers aan de Paralympics gemeld, ruim hon derd minder dan werd verwacht. De deel nemers zijn afkomstig uit 42 landen. (Van onze redactie binnenland) HEERLEN. Een deel, van Limburg is gistermiddag om elf minuten over twee opgeschrikt door een lichte aardbeving. De schok, die geen slachtoffers heeft geëist en evenmin schade heeft berokkend, had een kracht van ruim 4 op de schaal van Richter. De beving heeft slechts enkele seconden geduurd. vluchtten jongens van het tehuis De Wid- donek in lichte paniek het gebouw uit toen zij de aardtrilling voelden. co gis da Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam .Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis 12 10 12 14 13 12 13 10 11 13 12 12 15 12 13 18 15 11 12 15 12 11 DEN HAAG. Premier Van Agt vertoeft niet graag in de Tweede Ka mer. Hij schrijft dit in een brief aan de auteurs van het boek Voor de duvel niet bang, dat gisteren is verschenen. Het boek, een portret van de persoon en de politicus Van Agt, is geschreven door Jan Tromp en Paul Witteman, twee parlementsredacteuren van de VARA. I .ste lie: ka wc he 1 VO be ste sie pr< 1 gre wa jet we slu 1 bé toe he' gei rel zot aai gel 1 vei ma be: pr< loc I zijl blil no< jari pla ten jari blil h hui tige Na 35 27 26 22 211 30 27 22 25 26 22 24 28 I Be Bo ma vei zer pre (m< vai alle zijl we ove dra var aar tus bije I ma juli De dat var der ger gin CO ren rakter hebben. „Ik wil er echter geen twijfel over laten bestaan, dat de volledige structurele doorwerking van die drie mil jard aan ombuigingen zeker zal plaatsvin den”, aldus Van der Stee. Vanuit de Ka mer werden tijdens het debat vraagtekens gezet bij de werkelijke omvang van de ombuigingen. Volgens berekeningen van een aantal Kamerleden zou het slechts gaan om een bedrag van anderhalf tot twee miljard. Volgens het KNMI in De Bilt lag het epicentrum van de beving even ten westen van Roermond, langs de zogeheten Peel- randbreuk. De schok is gevoeld in een straal van 30 kilometer rond het epicen trum, tot Sittardd en Eindhoven toe. Ook het Geologisch Bureau in Heerlen heeft de lichte beving geregistreerd. In Roggel teren, dat de regering haar best zal doen om verdere verhoging van de autokosten in de nabije toekomst te vermijden. De WD’er Portheine had hierom gevraagd. Hij zei dat zijn fractie slechts „tanden knarsend” akkoord ging met de verho ging van de motorrijtuigenbelasting. Een meerderheid van de Kamer wees gisteren overigens een voorstel van de PvdA af om in plaats van de motorrijtui genbelasting te verhogen de oliemaat schappijen zwaarder te belasten. Het Tweede Kamerlid Van der Spek (PSP) wil, dat staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) maatregelen neemt om de verkoop van huurwoningen of etages daarvan tegen te gaan. Aanleiding voor Van der Speks vragen is de verkoop van duizend goedkope huurwoningen in Delft in de jaren ’76 tot en met ’78. B. en W. van Delft hebben verklaard niet over voldoen de juridische middelen te beschikken om die verkoop tegen te gaan. Voor tandartsspecialisten, wier inkomen ruim 32.000 gulden te hoog is, bedraagt dat percentage 5,4. Stedebouwkundigen, die in de vrije beroepen 24.500 gulden meer verdienen dan hun collega’s in overheidsdienst, moeten dit jaar 5,3 pro cent inleveren. Apothekers verdienen vol gens deze normen 18.600 gulden te veel en gaan er 3,9 procent op'achteruit. Registe raccountants in de vrije beroepen verdie nen 13.500 gulden te veel en moeten daar van dit jaar 2,5 procent inleveren. Nederlandse bedrijven hebben in 1978 on geveer vier miljard gulden in de Ver enigde Staten geïnvesteerd, een stijging van ongeveer 25 procent tot ongeveer 20 miljard gulden, aldus de American cham ber of commerce. Volgens deze organisa tie van Amerikaanse ondernemers in Ne derland heeft de omvangrijke stroom van Nederlandse bedrijfsinvesteringen in de VS vorig jaar aangehouden en duurt hij ook dit jaar voort. De organisatie houdt zelfs rekening met een verdere stijging van de investeringen. Enka en het moederconcern Akzo zijn er nog niet in geslaagd vervangende werkge legenheid te vinden voor de 120 werkne mers die hun baan verliezen door inkrim ping van de textureerafdeling van de En- kafabriek in Breda. Dat is gisteren geble ken bij een gesprek tussen de raad van bestuur van Enka, de industriebonden FNV en CNV en de Vereniging van Hoger Akzo-personeel. Weer in binnen- en buitenland onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. regeif zw. bew. onbew. onbew. h. bew. onbew. onbew. onbew. niet ontvangen verand. wnw ono n windst. w xmweer h. bew. onbew. 1. bew. onbew. onbew. niet ontvangen windst. windst. windst. wzw ono w nw windst. ozo n nw wzw no w n wzw zw windst. “3 o. MS De Wilhelminahaven van de Eemshaven in Groningen behoeft niet vergroot te wor den om de aanlanding van LNG (vloei baar aardgas) uit Algerije mogelijk te maken. Dit betekent een besparing van enkele tientallen miljoenen guldens. Dit zei dr. P. Wolfs, directeur van Gasunie LNG Transport BV gisteren in de Noord- groninger Eemscentrale tijdens een bij eenkomst van de noordelijke christelijke werkgevers. De zogeheten huurweigeringcomités in verschillende steden gaan samenwerken bij de acties tegen de komende huurver hoging per 1 juli. Binnenkort start een handtekeningenactie tegen de nieuwe huurwet en bovendien wordt opgeroepen de huurverhoging te weigeren. Ook wordt contact gezocht met vakbonden, politieke partijen en woningcorporaties. Het Rot terdamse Stedelijk Secretariaat tegen Huurverhoging heeft dit gisteren bekend gemaakt. cS cS 3 0.1 0 0 12 0 10 0 17* 0 AMSTERDAM. CPN-voorzitter Hoekstra heeft vandaag in Amsterdam aan het begin van een driedaags congres van zijn partij gepleit voor samenwerking met progressieve partijen, in de eerste plaats met PvdA, PSP en PPR. Hij deed een beroep op vertegenwoordi gers van die partijen om overal waar dat maar mogelijk is, een progressieve meer derheid tot stand te brengen. Bij het zoeken naar een progressieve meerderheid wil Hoekstra mensen in christen-democratische kringen, die als gedogers van zo’n meerderheid, of zelfs als bondgenoten kunnen worden gezien, niet uitsluiten. Nodig noemde hij het wel, het „weer naar rechts afslaan van mensen als Den Uyl, Van der Stoel en Groenevelt” te bestrijden. De fractievoorzitter van D’66 in de Tweede Kamer, Terlouw, vindt dat niet zijn partij, maar de PvdA volstrekt ondui delijk is over haar voorkeur voor een coalitie na de komende verkiezingen. Ter louw zei dat gisteravond op een bijeen komst van zijn partij in Maarssenbroek. Terlouw reageerde hiermee op uitspra ken van het PvdA-Tweede-Kamerlid Van Thijn, die maandag tijdens een spreek beurt D’66 het verwijt maakte een blanco volmacht aan de kiezers te vragen, en pas na de verkiezingen te doen wat de partij goeddunkt. „Die beschuldiging mist alle grond”, aldus Terlouw. ROTTERDAM (ANP). President-di- recteur F. G. van Duivenbooden van Esso Nederland vindt ons land een aantrekke lijke vestigingsplaats voor nieuwe projec ten. Tijdens de presentatie gisteren van de nieuwe miljardenvergende uitbreidings plannen van de Esso-raffinaderij in Rot terdam zei Van Duivenbooden dat het Rijnmondgebied zeer geschikt is voor het toepassen van nieuwe technologieën, on der andere vanwege de aanwezigheid van de meest uiteenlopende toeleveringsbe drijven. Voorts steekt naar het oordeel van de- Esso-topman het fiscale onderne mingsklimaat in Nederland niet ongun stig af bij dat van veel andere Europese landen en kan het bankwezen in ons land flexibel en ervaren worden genoemd. Po sitief vindt Van Duivenbooden voorts de hoge arbeidsproduktiviteit en de arbeids- rust in ons land. Onmiddellijk na de aardschok stond de telefoon van het KNMI in De Bilt rood gloeiend van de meldingen. Ook de rijks- politieposten in het „bevingsgebied” wer den overstelpt met telefoontjes van men sen die wilden weten wat er aan de hand was. Al was de beving licht, voor Neder landse normen was ze vrij krachtig. Een beving met een kracht van 4 op de schaal van Richter komt slechts ongeveer drie maal in de eeuw in ons land voor. De laatste keer gebeurde dit in 1971. De krachtigste aardbeving die zich bin nen onze landsgrenzen heeft voorgedaan, was die van 1932 in het Noordbrabantse Uden, eveneens langs de Peelrandbreuk. Deze had een kracht van 5 op de schaal van Richter. DEN HAAG. De medische specialis ten zullen dit jaar 13,8 procent van hun bruto inkomen moeten inleveren. Dit blijkt uit een brief van minister Van Aar- denne van Economische Zaken aan de Tweede Kamer. In die brief zet de bewindsman het be leid van het kabinet uiteen om de inko mens van de beoefenaren van vrije beroe pen in overeenstemming te brengen met de inkomens van ambtenaren in vergelijk bare posities. Volgens Van Aardenne ver dienen de medische specialisten gemid deld jaarlijks 80.000 gulden meer dan die ambtenaren. Dit bedrag moeten de speci alisten in twee jaar inleveren. Vpor dit jaar betekent dat een achteruitgang in hun bruto inkomen met 13,8 procent. De tandartsen, die in vergelijking met hun collega’s in overheidsdienst ruim 21.000 gulden per jaar te veel verdienen, moeten dit jaar 5,1 procent inleveren. De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHVj en de Koninklijke Nederlandse Maarschappij ter bevordering der Phar- macie (KNMP) zijn er niet in geslaagd samen een aantal praktische spelregels op te stellen voor de vestiging van apotheken in plattelandsgebieden. De op 16 april overeengekomen „wapenstilstand” is for meel afgelopen. Wat er nu verder gaat gebeuren, is nog niet duidelijk. De Nederlandse overheid mist een gecoör dineerd informatiebeleid dat is gericht op de toekomstige ontwikkeling van de tele- compiunicatie. Te veel wordt overgelaten aan de technici, ambtenaren en het be drijfsleven. Deze kritiek uitte prof P. J. Vinken, voorzitter van de raad van be stuur van het concern Elsevier-NDU en hoogleraar aan de Universiteit in Leiden, gisteren tijdens de algemene vergadering van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Apeldoorn. Het Hilversumse jongerencentrum De Ta grijn vormt op 14 juni het decor voor een landelijke „stuffdag”. Op die dag komen vertegenwoordigers van een groot aantal Mederlandse jongerencentra naar Hilver sum om te praten over de plaats die hasj en hasjdealers innemen in de jongeren centra. Tevens is het de bedoeling dat op 14 juni het startsein wordt gegeven voor een landelijke organisatie, die gaat strij den voor legalisering van de soft-drugs. Volgens de CDA-Kamerleden Cornelissen en Eversdijk is de voorgenomen lozing van ongeveer 250.000 ton chemisch afval door het Westduitse chemieconcern Bayer in de Rijn onaanvaardbaar. Beide Kamer leden hebben minister Tuijnman van Ver keer en minister Ginjaar van Milieuhygië ne gevraagd stappen te ondernemen om deze lozing te verhinderen. De Tweede-Kamerleden Andela-Baur, Borgman en Van der Linden (allen CDA) hebben de ministers Ginjaar (volksge zondheid) ën Braks (landbouw) gevraagd of er voldoende controlemogelijkheden zijn om te voorkomen, dat met antibiotica ingespoten slachtvee op het bord van de consument terechtkomt. Volgens de vragenstellers treden door on oordeelkundig gebruik van deze stof ab cessen bij slachtdieren op, die bij de con sument aandoeningen aan de ingewanden teweegbrengen. Mevrouw Hannie van Leeuwen, directeur sociale zaken en personeelsbeleid van Ogem, is per 1 augustus benoemd tot voorzitter van het bestuur van de Sociale Verzekeringsbank in Amsterdam. In ver band hiermee zal zij bij Ogem aftreden als directeur. Wel zal zij nog een aantal socia le projecten bij Ogem blijven begeleiden, aldus dit bedrijf. DEN HAAG. Ongeveer twintig dienstweigeraars die vervangende dienst plicht vervullen, gaan maandag in sta king. Met hun actie willen zij processen uitlokken om het tewerkstellingsbeleid van het ministerie van Sociale Zaken, dat de vervangende dienst regelt, aan de kaak te stellen. De dienstweigeraars willen onder meer een betere rechtspositie van de erkend- gewetensbezwaarden. Tot de staking is gisteren besloten op de landelijke actie dag van de Vereniging Dienstweigeraars (VD). De stakingsactie zal twee weken duren. Overigens heeft de auditeur-militair van de Arnhemse krijgsraad gisteren twee weken militaire detentie geëist tegen drie ex-bestuurders van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM) wegens het in voorraad hebben van affi ches die eerder door het Hoog Militair Gerechtshof als krijgstucht-ondermij- nend zijn aangemerkt. Op de affiches staan twee soldaten die proberen een trapje omver te schoppen waarop een meerdere -staat die in een kazerne affiches van de muur wil trekken. De Groningse rechtbank heeft gisteren de 26-jarige R. Kapsenberg tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld omdat hij weigert nog langer werk te verrichten op het gewestelijk arbeidsbureau in Delf zijl. Hij is daar als erkend gewetensbe zwaarde tewerkgesteld. Kapsenberg ver klaarde gisteren dat hij „actief vredes werk” wil doen. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De Paralympics, de Olym- situatie is het slechtst bij het zwembad in pische Spelen voor gehandicapten die Veenendaal, waar de zwemwedstrijden over ruim twee weken in Arnhem en worden afgewerkt. Hier kunnen niet meer Veenendaal beginnen, kunnen door vrij dan honderd gehandicapte toeschouwers gebrekkige accomodatie slechts door een terecht, relatief klein aantal gehandicapten wor den bijgewoond. Voor bedlegerige gehan dicapte belangstellenden is er zelfs hele maal geen geschikte accomodatie. Dit hebben de organisatoren van de Paralym pics gisteren meegedeeld. verand. ono o o verand. zo o d w zzw z nw o nno nw nw o nno extra belastingverlaging. CDA-woord- voerder Van Rooijen zei dat de Kamer zonodig over aanvullende maatregelen kan spreken als de nieuwe CBS-cijfers bekend zijn. Minister Van der Stee herhaalde giste ren de recente verklaring van zijn collega Albeda (Sociale Zaken) dat een water dichte garantie voor de minimuminko mens niet kan worden gegeven, omdat het kabinet ook rekening moet houden met andere beleidsdoelstellingen zoals het te rugdringen van het financieringstekort, verbetering van de rendementen van de bedrijven en het bestrijden van de in flatie. Van der Stee wees er overigens op, dat de rentelasten van de staat als gevolg van het financieringstekort verder oplopen. Tegen 1984 zal de rentelast ongeveer 3,5 procent van het nationaal inkomen zijn, tegen 2,25 procent dit jaar. De bewinds man zei verder, dat een deel van de door de regering aangekondigde ombuigingen van drie miljard nog geen structureel ka- De loon- en inkomstenbelasting gaat per 1 juli omlaag om de koopkracht van met name de minimuminkomens zoveel moge lijk te handhaven, maar een waterdichte garantie voor de koopkracht van de mini ma wil het kabinet niet geven. Dit bleek gisteravond tijdens het debat in de Twee de Kamer over de ombuigingsnota van de regering. De Kamer keurde de door de regering voorgestelde verhoging van de motorrij tuigenbelasting met acht procent voor personenauto’s goed. De verlaging van de inkomstenbelasting waarmee de Kamer eveneens akkoord ging, levert een lasten verlichting op van 51 tot 69 gulden over het hele jaar 1980. Dit bedrag komt op de 26 gulden loontoeslag die iedereen per 1 juli krijgt in plaats van de prijscompen satie. Wat de zelfstandigen betreft wilde staatssecretaris Van Amelsvoort van Fi nanciën de aftrek van 400 gulden laten gelden voor een fiscaal inkomen van 23.000 gulden. De Kamer nam echter een wijzigingsvoorstel aan van WD, CDA en SGP, waarin die grens wordt gelegd bij 30.000 gulden. Voor zelfstandigen met een inkomen tussen de 30.000 en 40.000 gulden wordt de extra aftrek geleidelijk minder. Minister Van der Stee van Financiën zei gisteravond in de Kamer, dat het niet uitgesloten is, dat het prijsniveau dit jaar een half tot driekwart procent hoger uit komt dan de onlangs gepubliceerde ra mingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De PvdA-fractie stelde daarop voor, de belastingen voor de laag ste inkomens op 1 oktober verder te verla gen, teneinde daarmee de koopkracht voor deze groep veilig te stellen. Minister Van der Stee het weten hiervoor niets te voelen. Volgens hem moeten eerst de nieu we cijfers, die het CBS over ongeveer een week publiceert, worden afgewacht. De fracties van CDA en WD lieten weten, dat het nog te vroeg is om nu al te beslis sen over de door de PvdA voorgestelde Vooruitzichten voor zondag opgesteld door het KNMI: Kans op een regen- of onweersbui. Lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 10. Minimumtemperaturen: omstreeks 12 graden. Maximumtempera turen omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. 25 24 23 27 ZATERDAG 7 JUNI Zon- en maanstanden Zon op 05.18 uur, onder 21.56 uur Maan op 02.55 uur, onder 14.56 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 11.58 uur en 23.51 uur Laagwater 06.32 uur en 19.15 uur De atletiekbaan van het Nationaal Sportcentrum Papendal bij Arnhem, waar de hoofdmoot van de Spelen wordt afgewerkt, is in feite een trainingsbaan zonder faciliteiten voor toeschouwers. In verband met de Paralympics zijn er nood- tribunes opgetrokken. Daarop kunnen elfduizend mensen plaats nemen, onder wie slechts 1200 gehandicapten. Met de andere locaties is het tot verdriet van de organisatoren al niet beter gesteld. De PvdA-woordvoerder Kombrink woord. o 2 o o o o o o o 29 0 8 o o o o

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2