Handelsovereenkomst China en Sovjet-Unie Drastisch kerend tij Wall Street fleurt Damrak op s Zelfbeheersing bij export naar EG beurs deze week ANWB: PRIJZEN FORS GESTEGEN Goederenstroom wordt verkleind Conducteurloze JAPANS MINISTERIE VRAAGT: trein blijft STAND HYPOTHEEKRENTE Zendmachtiging erg in trek Nieuw embleem op auto van artsen 50 Vuilgrijper cho art )2 ►rt ii 1' I K3 12 ZATERDAG 7 JUNI 13 1980 ECONOMIE 5- ns; >864 IUS (Van onze redactieeconomie) DEN HAAG. Het totale aantal vliegvakanties zal mogelijk dit jaar tussen de 100.000 en 200.000 lager liggen dan vorig jaar. Daar vorig jaar 60 procent van de charterreizen naar Spanje ging is de verwachting, dat het vliegtoerisme naar dit land een deuk zal krijgen, hoewel dit in mindere mate ook kan gelden voor Griekenland, Joegoslavië en wellicht ook voor Italië; naar laatstgenoemde landen gingen altijd minder Nederlanders dan naar Spanje. - Erl Dit jaar aanmerkelijk minder vliegvakanties scheepvaart kan hinderen. De grijper (rechts Naam Bank: Amrobank Bouwfonds Ned. Gem. 11,2 12,1 12,1 11,2 Ned. Middenstandsbank 12,66 11,5 12,43 11,3 5/10 jaar 2 Centrum-bank Nationale Nederlanden Ned. Credietbank De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Rentepercentages per 3 juni 1980. 5 jaar variabel 5/10 jaar 5/10 jaar 10 jaar 10 jaar 11,0 11,0 10,8 10,6 10,6 10,6 11,03 11,03 12,39 11,78 11,71 11,75 11,25 11,03 11,0 11,0 10,8 10,6 10,6 10,6 11,71 11,75 11,25 11,03 11,03 11,03 1 1,25 11,4 11,25 PEKING (Reuter). Na moeizame onderhandelingen hebben China en de Sovjet-Unie gisteren een handelsovereenkomst gesloten. Volgens bronnen in Peking is voorzien in een verlaging met vijftien tot twintig procent van de waarde van de handel, die vorig jaar meer dan 800 miljoen Zwitserse frank Rentevast Afsluitprov. gedurende: in proc.: 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar variabel 3/5 jaar 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1 1,5 1,5 1,5 1 1 1,25 1,25 De „topper” zal zeker weer Frankrijk zjjn, dat van het aantal vakantiegangers misschien wel meer dan twintig procent zal trekken; op de tweede plaats ongetwij feld West-Duitsland met als derde Oosten rijk, dat wel eens de plaats zou kunnen innemen van Spanje. Volgens de cijfers van het CBS ging vorig jaar zestig procent naar het buiten land tijdens het hoogseizoen en de rest bleef in eigen land. Van de buitenlandgan- gers ging 65 procent met de eigen auto; in het binnenland was dat 83 procent. Het vliegtuig had in het buitenlandverkeer een aandeel van achttien procent. De Scandinavische landen zullen in ver gelijking met andere landen volgens En gelen lager scoren. Voor wat het zomer- toerisme betreft, is volgens hem Engeland als hoogseizoenbestemming uit de gratie. Voor de rest van het jaar blijft dit land aantrekkelijk voor „een weekje er tussen uit” of een lang weekeinde, ook al gezien de betrekkelijk lage tarieven over het Ka naal. Door de stijging van de waarde van het pond en de inflatie is Engeland vol gens hem tientallen procenten duurder geworden. 11,5 11,5 11,25 11,5 11,25 11,2 11,5 11,5 11,7 11,89 12,02 12,02 12,22 12,22 11,77 12,04 11,25 11,5 11,75 11,75 11,5 11,75 11,25 12,22 12,5 12,04 12,31 TOKIO (Reuter). Het Japanse minis terie van Internationale Handel en Indu strie heeft de grote exportbedrijven in Japan zelfbeheersing aangeraden bij hun export naar de landen van de Europese Gemeenschap omdat uit de cijfers is ge bleken dat de Japanse export naar West- Europa buitensporig toeneemt. Dit is gis teren in handelskringen in de Japanse hoofdstad vernomen. Volgens de zegslieden besloot het minis terie tot de stap nadat ambtenaren van de Europese Commissie hun bezordgheid hadden uitgesproken over de voor de EG ongunstige ontwikkeling van de handel met Japan. Sinds het begin van het jaar is er sprake van een snelle groei van het overschot van Japan op de balans van zijn handel met de EG. Eind april bedroeg het 2,3 miljard dollar. Als dat zo doorgaat - er zijn tekenen dat de groei de afgelopen weken nog sneller is verlopen - zou het overschot dit jaar op zeven miljard dollar kunnen uitkomen, ongeveer evenveel als verleden jaar, aldus de zegslieden. Een volautomatische vuilvanginstallatie in het Valleikanaal in Amersfoort is gisteren in gebruik gesteld. De installatie moet voorko men, dat er vuil in de Eem komt, waar het de (Van onze beursmedewerker) AMSTERDAM. Na een zeurend begin met weinig handel en dalende koersen keerde het getij in Wall Street drastisch, hetgeen ook de si tuatie op het Damrak wat opfleur de. Maar daar de week al te ver heen was om voor het weekeinde nog tot grote dingen te komen, kwam de handel niet op gang en het beloop bleef dan ook vrij kleurloos. Verleden jaar leek het er op dat een verdere toeneming van het overschot uit zou blijven maar de koersdaling van de yen ten opzichte van de Europese valuta’s sinds het begin van dit jaar doet vermoe den dat er in 1980 weer van een verdere groei sprake zal zijn. En de EG worden de laatste tijd steeds meer klachten vernomen over de felle In de Verenigde Staten is de rente ook deze week verder gedaald, zodat het voorspelde niveau van 12 procent vrij wel binnen het bereik ligt en waarschijn- bij de kade) haalt het vuil omhoog en depo neert het op een stapel op de wal (uiterst rechts). De installatie kost bijna een half miljoen gulden. De handel tussen de twee landen komt in feite neer op ruilhandel, maar de waar de ervan wordt uit boekhoudkundig oog punt uitgedrukt in Zwitserse franken. China heeft van de importlijst mijnbouw- apparatuur en elektrische generatoren ge schrapt, kennelijk omdat er daarvan vol doende in voorraad zijn. Wel is voorzien in een vergroting van de import van consumptie-artikelen, zoals tv- toestellen en Volga-auto’s, uit de Sovjet- Unie. Vorig jaar leverde de Sovjet-Unie ongeveer 900 Volga’s die voornamelijk als taxi’s in Peking en andere grote steden rondrijden; dit jaar worden er naar schat ting ruim 1000 geïmporteerd. Verder blijft China bij zijn gebruikelij ke aankopen van lichte vliegtuigen en helikopters. De Chinese export naar de Sovjet-Unie zal net als vorig jaar de vol gende goederen betreffen; non-ferrometa- len, textiel, comsumptiegoederen, voe dingsmiddelen en zout voor de vissers in Oost-Siberië. JER bj. mot. ij 023- lur. Al- id. sn RE- Vr.pr. n voor l. 023- extra letall. 023- Annuïteitenhypotheken A.B.N. 11,5 11,75 11,5 11,75 UTRECHT (ANP), De Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst (KNMG) heeft voor haar leden een nieuw auto-embleem ontwor pen. Het is een tweezijdig raamembleem met, naast de bekende aesculaap, aan de ene kant de tekst „Maakt visite” en aan de andere kant „Spoedgeval”. Dit embleem is volgens de KNMG „op veler verzoek tot stand gekomen om in voorkomende geval len de reden van parkeren op een bepaal de plaats kenbaar te maken”. SB 400 i Waal- sn. Tel. 18.00 D for- j lazen i, air- aanm. )23). N 250 1900. Aer- ■0815. km.st. vagen lullen. Nutsspaarbank West Nederland Postgiro en Rijks Post Spaarbank Rabobank (adviesrente) Westland-Utrecht standaard Levenhypotheken Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Opgave bank 5.000. vr.pr. v. on- 25. sport- pr.st. nweg 023- werke- lijk 1800 >r. Te- j. '77, 7750,- TOE- ip- en s. Te- derd.’ ewijs. 17.00 a ban- f 1250. Him. Prijs -. 30, ïnauto 65.000 DG, ra- ur.rap. 0. Ko- Hlem. gespo- wielen, ten en 00 km. 255886 12 zw. SR bj. :c. o.a. I. 023- kl. wit, ituurop 150, Rentepercentages met Gem. gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank lijk De Newyorkse effectenbeurs wist er beter raad mee. Na verliezen van 3 pun ten op de index van Dow Jones op zowel maandag als dinsdag, schoot de beurs woensdag plotseling 14 punten omhoog bij sterk toegenomen handel. Opnieuw bleek hoe alert de beleggers thans reage ren op rentedaling, want toen de eerste twee dagen van deze week de bankrente op 14 procent tot rust leek te zijn geko men, wendde men zich weer tot recessie en de daarbij behorende zorgen en pro blemen. Vooral de sterke onenigheid onder deskundigen over de diepte en lengte van de huidige economische terugslag in de Verenigde Staten verontrustten velen en ontnam menigeen de lust beurszaken te doen. Maar minister van financiën Miller roerde opnieuw luid de trom door te verkondigen dat naar zijn mening de huidige recessie mild zou blijven en niet te lang zou duren. Deze visie leek te worden ondersteund door een bijeenkomst van de OESO te Parijs, waar onze landgenoot Van Len- nep zelfs constateerde dat de verwachte nullijn van de economische groei van de westerse industrielanden voor 1980 in een groei van 1 procent zal worden ge lijk volgende week kan worden aange slagen. Dit te meer omdat een bank donderdag reeds tot 12,5 procent in ren te terugliep. Als in de Verenigde Staten inderdaad alle remmen op de krediet- verschaffing worden losgelaten, kan de rente nog verder dalen, hetgeen de koer sontwikkeling ongetwijfeld zal begunsti gen. Duidelijk blijkt hieruit overigens dat het Amerikaanse publiek de schuld van de huidige recessie voornamelijk toeschrijft aan de hoge rente en dat een forse verlaging daarvan ook het econo mische getij spoedig kan doen keren. UTRECHT (ANP). De NS-directie heeft deze week besloten de conduc teurloze treinen op de Zoetermeerlijn (Den Haag-Zoetermeer) te handhaven. Ondanks bezwaren van de vakbonden en de NS-ondememingsraad is de di rectie van mening dat het rijden zon der conducteur op deze „stadslijn” de voorkeur verdient vanwege de kosten besparingen die het oplevert. De treinen op de Zoetermeerlijn rij den bij wijze van experiment sinds drie jaar met eenmansbediening. Voor de machinist, die nu ook toezicht heeft op het in- en uitstappen van de passagiers en het vertreksein, zijn een aantal ex tra technische voorzieningen gemaakt om een en ander te regelen. Deze voor zieningen zijn volgens de NS-directie nu zo goed afgesteld, dat met ingang van juni volgend jaar naast de enkele treinstellen ook de dubbele (twee „sprinter”-stellen aan elkaar) zonder conducteur kunnen gaan rijden. Er bestaan geen plannen om ook elders in het land zonder conducteur te gaan rijden. Op de treinen tussen Den Haag en Zoetermeer rijden overigens wel zo nu en dan controleploegen mee. Opvallend noemde hij het goed in de belangstelling staande vakantieverkeer naar Amerika en Canada, dat wel op hetzelfde niveau zal blijven als vorig jaar. Ook de reizen naar Indonesië en zelfs China staan hoog genoteerd op vele ver langlijstjes, hoewel dit vaak reisjes voor een keer zijn onder het motto: daar wil ik nog eens een keer naar toe. Tenslotte waarschuwde Engelen nog voor de komende drukte tijdens de bouw- vakantie, die op zaterdag 12 juli van start gaat. Bovendien hamerde hij nog eens op de noodzaak een vakantieadres achter te laten, dan wel naar familie in Nederland te bellen om de vakantiebestemming mee te delen. Ook moet men niet onverzekerd op reis gaan wat nog steeds 10 tot 15 van de vakantiegangers doet. Neem boven dien zo weinig mogelijk contant geld mee, maar cheques of girobetaalkaarten. De ANWB zou de ANWB niet zijn als ook niet nog eens werd gewezen op het mogelijke nut van een reis- en kredietbrief. DEN HAAG (ANP). Het loopt storm bij de aanvragen voor een zendmachti ging. De PTT verwachtte dat het aantal verstrekte machtigingen voor de zendap paratuur het eerste jaar ongeveer hon derdduizend zou zijn. Maar blijkens een mededeling van de PTT was het aantal voorlopige machtigingen op 20 mei al hon derdduizend. Het aantal definitieve mach tigingen is nu 75.000 In het merendeel van de gevallen wordt de zendapparatuur in de auto gebruikt. Nu het vakantieseizoen aanstaande is, ad viseren PTT en ANWB ter voorkoming van moeilijkheden de zender niet mee te nemen naar het buitenland ^en MARC- zender mag in België wel v .n gebruikt als de eigenaar in het be.is van een Belgische vergunning. In West-Duitsland is nog een regeling in de maak, maar volgens de PTT is het zenden met de MARC-apparatuur daar momenteel nog absoluut verboden. UTO’S 75/76, Prijs 50766. De kans bestaat echter dat de handel dit jaar bijna net zoveel of iets minder waard zal zijn dan in 1979 indien nog uitstaande contracten worden meegerekend. De onderhandelingen hebben ruim een maand geduurd en waren op sommige punten zeer moeilijk, ofschoon de Chine zen zich „zakelijk” hadden opgesteld. Po litieke gebeurtenissen hebben niets uit te staan met de verwachte verkleining van de goederenstroom tussen de twee com munistische landen, aldus de zegslieden in Peking. Het ligt aan China, dat zijn beleid inzake de buitenlandse handel en zijn programma voor economisch herstel heeft gewijzigd, zo menen ze. Opvallend is dat de goud- en zilveraan- delen na maandenlange rust en verval nu weer vooraan liepen. Dit komt omdat er deze week in de goudprijs weer eens beweging kwam nadat het gele metaal lange tijd rond 500 dollar per ounce (31 gram) had geschommeld. Nu door de razendsnelle rentedaling in de Ver enigde Staten de dollar het hard te ver duren heeft gekregen, is de belangstel ling voor de edele metalen teruggekeerd. Toch liggen de huidige prijzen nog ver beneden de eerder dit jaar verkregen toppen, want goud kwam op ruim 800 dollar en zilver op 50 dollar per 31 gram, terwijl voor zilver nu niet meer dan 15 dollar wordt betaald. 0. kl. te rui- y. Tel. kunnen dalen, maar het wachten is toch op het ongedaan maken van de laatste discontoverhoging van de Nederland- sche Bank, die in begin mei haar tarie ven tot veler verrassing nog met een half procent verhoogde. De handel op de Amsterdamse effec tenbeurs had dus vooral in de eerste helft van de week een weinig te beteke nen beloop en de beursstemming was nogal mat. Dat kwam ook omdat het dividend- en jaarverslagenseizoen vrij wel voorbij is en ook de meeste jaarver gaderingen achter de rug zjjn. Veel nieuwsstimulansen zijn er dan niet meer. Toch traden ook deze week nog enkele uitschieters op, zowel in hogere als lage re zin. Vorige week vrijdag schoot Rijn- Schelde-Verolme plotseling 7 gulden omhoog en wist aanvankelijk deze week nog 2 gulden door te lopen tot 47 gulden op grond van een enorme Amerikaanse order voor kolengraafmachines. VMF- Stork liep er tijdelijk van 31 gulden tot 35 gulden door op. Deze week echter trad een flinke afkoeling voor beide aan delen op, waardoor Stork weer op 31 gulden terugkwam. Geholpen door Wall Street kon Koninklijke Petroleum ech ter 5 gulden aantrekken en Unilever 3 gulden. Als uitschieters in neergaande richting traden Schuttersveld en Pont op door slechte vooruitzichten. Schuttersveld daalde van 90 gulden op ruim 70 gulden en Pont van 130 gulden op 105 gulden. Daarentegen boekte Schokbeton na de vergadering van Ogem een herstel van 150 gulden op 200 gulden. Heineken moest 4 gulden afstaan, maar Fokker en Hoek konden op goede vooruitzichten respectievelijk 4 gulden en 7 gulden aan trekken. Dit heeft de directeur toerisme ANWB D. Engelen, verklaard. Dat het vliegtoerisme terrein prijs moet geven vindt zijn oor zaak in het feit, dat vorig jaar olietoesla- gen moesten worden betaald, die dit jaar in de reissommen zijn opgenomen, zodat deze aanzienlijk hoger zijn geworden. Daar komt dan nog bij, dat in verschillen de landen de accommodatie duurder is geworden. Bovendien beschikt de Nederlander op het ogenblik over minder geld dan vorig jaar. Desondanks staan de auto en de vakantie nog steeds hoog op het prioritei tenlijstje van de Nederlander en komen zij wellicht al direkt na wat de primaire levensbehoeften kunnen worden genoemd. Hoewel het moeilijk te zeggen is, ver wacht Engelen, dat men wel met vakantie zal gaan en het aantal vakantiegangers niet lager zal liggen dan vorig jaar (over het gehele jaar zo’n 8’2 miljoen in binnen- en buitenland). Maar het patroon is voor deze zomer moeilijk te vóórspellen. Hij dacht evenwel, dat er verschuivingen zul- Een overtuiging die overigens zowel elders als in ons land steeds meer veld wint. De volledig ingestorte auto- en vooral huizenmarkt wordt voornamelijk daaraan toegeschreven. Maar zo overtuigend als in de Verenigde Staten wil het elders in de hoog geïndustriali seerde wereld nog niet vlotten met de rentedaling. Geen enkel land heeft de discontoverlaging van Amerika bijvoor beeld overgenomen. Ook in ons land verloopt de rentedaling uiterst traag, maar dat er toch tekening in zit bleek deze week uit de aankondiging van een nieuwe staatslening die een rente zal dragen van 10 procent. Een maand gele den droeg de toen uitgeschreven staat slening een rente van 10,5 procent en in maart zelfs van 11,5 procent. Een gunstig teken is ook dat alle thans gehouden obligatie-emissies een goed succes worden. Het rentetype is nog wel 11 procent, maar de emissiekoers liep bijvoorbeeld voor de deze week geplaat ste lening van de Nederlandse Midden stands Bank al op tot 100,7 procent. De lening werd officieel echter rond 102 procent verhandeld. Als ook de nieuwe staatslening volgende week een groot succes wordt, lijkt de rente verder te wijzigd. En toen dezelfde Miller voorts nog verkondigde binnen enkele maan den alle kredietcontrole in Amerika te zullen afschaffen, hetgeen een van de grote Amerikaanse banken er onmiddel lijk toe bracht de rente met een vol procent te verlagen, sloeg het beurskli- maat van Wall Street om. zuinige d 1973, 1450. len optreden, Degenen die naar Spanje gingen met het vliegtuig, nemen wellicht nu de auto naar Zuid-Frankrijk; de Oos tenrij kganger, die thans minder geld heeft, beperkt zich misschien tot België of West-Duitsland en de reizigers naar Bel gië of Luxemburg konden wel eens thuis blijven. Het zal in veel gevallen zo zijn, meende Engelen, dat men met zijn gezin in de auto stapt en kijkt hoe ver men met zijn beschikbare vakantiegeld kan komen. 11,7 12,22 12,57 12,57 12,5 12,79 11,78 Opmerkingen: Zoals vorige week geconstateerd is er sprake van een zekere stabiliteit op de rentemarkt. Enkele plaatselijke banken hebben nog een kleine verlaging doorgevoerd. De goedkoopste annuïteitenleningen zijn af te sluiten tegen 11% voor 5 jaar vast. Japanse concurrentie op gebieden als elektronica, auto’s en motorfietsen. Er wordt op gewezen dat Japan betrekkelijk weinig fabrieksprodukten invoert, maar ongeveer 25 procent van zijn totale invoer tegen in de EG-landen gemiddeld 46 pro cent. In Europa zou men vooral meer goederen als schoenen, chemische en far maceutische produkten en medische ap paratuur naar Japan willen uitvoeren. «w: ,.v. jWiïiiMir-,

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13