niets te verliezen F Eric Wilborts GP ZANDVOORT GAAT DEFINITIEF DOOR Compromis in formule I-wereld r I J paardenkoersenj sportpuntiq e s Eefting zeker van Moskou Weer dode bij motorraces Vilé en Choufour naar huis uitgeschakeld „Ik heb in Italië BORG BIJ TOERNOOIWINST RECORDHOUDER ROLAND GARROS Erkenning voor Martin Vreysen: SRS 32721 - :sy w :ie tuk? 'agen I 1 ie d, uis. ie 15 4 14;-ZATERDAG 7 JUNI SPORT 1980 Zn. 1 k Frankrijk Uit beeld Bi irlem Eerzucht IS' ■1 lollandse’ Gerulaitis: kans in finale klein 51. Fred Stolle heeft gemaakt van de partij JAN PREENEN r ring uitgegeven, waaruit blijkt dat de FOCA de machtspositie van de FIA erkent. Fred Eefting: limiet gehaald. De formule 2-wedstrijd om het Euro- ROBIN BUITENZORG-PRIJS (2040 m, met voorzorgsmaatregelen T vésfeer. tdoen - (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. De oogst was ma ger. Slechts Fred Eefting stelde gister avond in het zwembad Rotterdam- West zijn vliegticket voor Moskou vei lig door de 200 meter rugslag te vol brengen in 2.04,66, een nieuw Neder lands record, waarmee hij nipt onder de door de KNZB gestelde limiet van 2.04,7 bleef. Desondanks bleef bonds coach Bert Sitters optimistisch en daar had hij reden voor. De tekst van het communiqué luidde: „De Foca erkent de FIA als het souvereine orgaan dat de autosport regisseert en ac cepteert dat de organisatie en controle van de Grand Prix-races door de FIA gedelegeerd wordt aan de sportcommissie FISA”. De FOCA zal tevens geen juridi sche stappen tegen de FIA en FISA onder nemen. Bovendien zal de FOCA de betref fende coureurs ervan op de hoogte stellen, dat zij de opgelegde boetes alsnog dienen te voldoen. Een groot aantal rijders werd beboet vanwege het verstek laten gaan op de rijdersbesprekingen, voorafgaand aan de Grand Prix van Zolder en Monaco. Van haar kant zal de FIA alle schorsingen na betaling van de boetes met onmiddellij ke ingang intrekken. Volgens Johan Beerepoot, Zandvoorts circuitdirecteur, staat het vast, dat de Grand Prix van Nederland op 31 augus tus in Zandvoort doorgang zal vinden. „Het concept-contract, dat wij twee we ken geleden van Bernie Ecclestone heb ben ontvangen, zullen wij echter niet tekenen. Want daarmee verkoop je je met je ziel en zaligheid aan Ecclestone”, aldus Beerepoot. LAUSANNE (ANP). De Internationale Autosportfederatie (FIA) en de vereniging voor constructeurs (FOCA) hebben gisteren in Lausanne een geslaagde verzoenings poging ondernomen. Na het gesprek tussen beide partijen werd een officiële verkïa- DOUGLAS (ANP). Roger Corbett is de derde Britse motorcoureur, die deze week op het eiland Man tijdens de jaarlijkse races verongelukte. Cor bett liet gisteren het leven na een crash in het hoofdnummer van de mo- torweek, de race om de klassieke trophee. ROGAN VAN ECHTEN-PRIJS (2100 m): Pri zefighter, Nanouk, Jade. HEREFORDPRIJS (ren 1800 m, met trio): Orion, Mont Blanc, Enemy, outs. Sir Ishan. Jan Zwartkruis: „Ik vind dat Martin Vreijsen de instap naar het Nederlands elftal op een ongelooflijk goede manier heeft gedaan. Vreijsen heeft niet alleen hier in Villach en ook al vorige week in Zeist kei- en keihard gewerkt, maar bovendien heeft hjj zich uitstekend aangepast aan de aparte mentaliteit die er toch altijd rond een nationaal elftal heerst. Martin is in die korte periode prima in de ploeg gegroeid en heeft bewezen een wezenlijke bijdrage te kunnen leveren aan het concept dat ik voor mezelf al een paar maanden geleden in het hoofd had”. Dat aanpassen aan die door Jan Zwartkruis gesignaleerde aparte men taliteit van het Oranje-team, heeft de sfeergevoelige Martin Vreijsen in eer ste instantie wat huiverig doen opkij ken tegen zijn selectie. „Maar dat is me allemaal honderd procent meegeval len. Inderdaad, ik heb even met het probleem gezeten: hoe verwerk ik het allemaal en hoe verwerkt de groep mij. Iedereen is echter bereid iedereen te accepteren. En zoiets stimuleert mij enorm. Dat routiniers bereid zijn je net dat zetje in de rug mee te geven, je te laten wennen aan deze voor mij heel nieuwe situatie, vind ik gewoon erg prettig”. Zo heel nieuwe is de situatie voor Martin Vreijsen nu echter ook weer niet. Eerder in zijn carrière werd hij al eens uitgenodigd voor de Oranje-selec- tie, als bankzitter in 1975 tegen de Polen. Daarna werd hij door Knobel onmiddellijk uit de selectie gestoten. „Dat was natuurlijk een totaal ander iets dan dit EK, waarbij je wekenlang met dezelfde groep moet optrekken en presteren. In die periode speelde bo vendien dat ik me bij Feyenoord wilde waarmaken. En dat is me, dacht ik, redelijk goed gelukt. In het eerste sei- „Voor mezelf prefereer ik een club in Frankrijk: Monaco of Nantes bij voorbeeld. En wanneer ik goed in de Italiaanse etalage komt te liggen, zie ik echt wel mogelijkheden. Voordat ik naar het EK ben afgereisd, heb ik met trainer Jo Jansen en NAC-secretaris Van de Meer nog een heel gesprek gehad. Ik heb de toezegging gekregen van die mensen dat ze me niet een tweede keer tegen zullen houden wan neer er die leuke aanbieding komt”. zoen scoorde ik 21 doelpunten en in het tweede jaar 14”. RIEKA HANOVER-PRIJS (2040 m, met trio): Sandy Regina, Tindemans W, Shirley Mac, outs. Sapeli du Bois. HEREFORDPRIJS, le afd. (ren 1800 m): Ca ruso, Head Guard, Essex Prince. REEMA BEROONA-PRIJS (2120 m): Pianel- la, Sio van de Lente, Reavaela Hanover. Na die twee jaar Feyenoord ver dween Martin Vreijsen vrijwel hele maal uit het beeld. In het menselijke vlak kregen Vreijsen en trainer Bos- kov problemen, waarna de Bredanaar, ondanks het feit dat hij een tweejarig contract had, opstapte. Naar zijn oude club NAC. Met de dood van Corbett is het aan tal verongelukte coureurs sedert de eerste races op Man opgelopen naar 128. 5. e appara 3n v 15, Haar-if laitis in samenwerking met zijn trainer (Van onze sportredactie) VILLACH. Eric Vilé en Herman Choufour, leden van het sectiebestuur betaald voetbal, hebben gisteren het trainingskamp van het Nederlands elftal in Villach verlaten. Zij zijn naar Nederland teruggekeerd om vandaag de bondsvergadering in Zeist bij te wonen. 5. shten wel ng niet q len. Als l legeven sn? n! „BlanG (Van onze sportredactie) VILLACH. Zo heel vaak komt het nu ook weer niet voor dat een voetbal ler via het spelen van degradatiewed strijden de aandacht van een bonds coach op zich vestigt. En bij Martin Vreijsen, de 24-jarige rechterspits van het Bredase NAC, is het niet alleen bij aandachtig toekijken gebleven; Jan Zwartkruis heeft hem namelijk opge roepen om in de eerste de beste wed strijd van de komende Europese kam pioenschappen in Italië, in het duel van volgende week woensdag in Na pels tegen Griekenland, te debuteren WASSENAAR. Morgenmiddag heeft Duindigt een programma van zeven dra verijen en drie rennen, eerste start om één uur. Onze prognoses luiden: Merkwaardig genoeg waren het de heren die de hoofdrol opeisten, want Kees Vervoorn en Albert Boonstra zorgden met fraaie tijden voor nieuwe Nederlandse records op respectieve lijk de 200 meter vlinderslag en de 100 meter schoolslag. Reggie de Jong vergoedde de schrale oogst bij de dames enigszins door een aspirantenrecord te zwemmen op de 400 meter vrije slag. Haar tijd van 4.15,45 was echter slechts goed voor een tweede plaats, achter Annelies Maas die op een van haar favoriete afstanden de limiet voor Moskou op een haar na miste (4.14,57). Monique Bosga kwam op haar sterkste afstand, de 100 meter rugslag niet verder dan een teleurstellende tijd van 1.04,66. Bij de heren was met name de 200 meter vlinderslag van Kees Vervoorn opvallend. De Hagenaar ging zo gretig van start, dat de limiet (2.01,7) haalbaar bleek. Hij moest na 100 meter echter tol betalen voor zijn overmoedig begin en zich tevreden stellen met een Neder lands record: 2.02,63. Eenzelfde prestatie leverde Albert Boonstra op de 100 meter vrije slag door met 1.06,51 het oude record van Ronald Hond op deze afstand met 1,15 sec. omlaag te brengen. Sectievoorzitter Eric Vilé vond het zinvol dat hij en Choufour even overwipten. „In de bondsvergadering staat de opvolging van voorzitter Meu- leman op de agenda. Een belangrijke zaak, trouwens we zijn wel verplicht te gaan. In onze sectievergadering van april hebben de leden min of meer op onze aanwezigheid aangedrongen. Dan moet je een dergelijke wens ook hono reren.” Om een herhaling van Argentinië 1978 te voorkomen, toen enkele media meenden zich niet aan de tevoren ge maakte afspraken te moeten houden en daardoor een rel creëerden binnen de groep van de daar aanwezige Ne derlandse sportjournalisten, werden er voorafgaande aan dit EK-evenement enkele voorzorgsmaatregelen ge troffen. In het Oostenrijkse Villach is het deze week echter opnieuw voorgeko men dat de spelers in hun concentratie werden gestoord doordat enkele medi avertegenwoordigers buiten de tevo ren vastgestelde uren in het trainings kamp verbleven om daar hun werk zaamheden te verrichten. Eric Vilé, voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB, heeft nu maatregelen aangekondigd waardoor er zowel in Oostenrijk als straks in Italië buiten de geplande uren geen enkele journalist meer bij de spelers toegelaten zal worden. hebben gemaakt. Stolle: „Daarna hebben we ernaar gestreefd om zijn snelheid wat meer te benutten en hem agressiever te maken”. Het probleem met Gerulaitis was altijd dat hij geen zwakke, maar ook geen sterke punten had en zodoende maar zelden (open Australische en open Italiaanse kampioenschappen) beslag kon leggen op een tot de verbeelding sprekende hoofd prijs. In het inmiddels behoorlijk afgekoelde Parijs konden Conners en Gerulaitis ech ter niet of nauwelijks duidelijk maken dat zij vooruitgang hebben geboekt. Vooral Conners ging herhaalelijk in de fout en sprong veel te onbeheerst met zijn krach ten om. Maar na in de eerste set te hebben gegrossierd in misslagen, waardoor hij zichzelf met 6-1 van de baan veegde, had hij in de tweede reeks maar liefst zeven setpunten nodig om met 6-3 terug te ko men in een race, die beslist leek toen Conners vervolgens zes setpunten van zijn tegenstander in de opruiming deed en met 7-6 ook de winst in de derde set naar zich toe trok. Martin Vreijsen is niet verrast over die keuze, wèl enorm blij. „Na die eerste halve wedstrijd in Graz was de bondscoach al enorm tevreden over mijn spel. In Klagenfurt kreeg ik don derdagavond opnieuw een kans en voor mezelf voelde ik dat het prima ging. Toen is achteraf van Zwartkruis de bevestiging kreeg dat ik zijn op drachten goed had uitgevoerd, was ik er bijna zeker van dat hij in de wed strijd tegen de Grieken een beroep op mij zou doen”. Beloning Met het opstellen van Martin Vreij sen in die eerste EK-confrontatie met de Grieken wil Jan Zwartkruis in fei te de Bredanaar belonen voor de enor me inzet die hij de laatste weken voor het Oranje-team heeft gegeven. „Vorig jaar kon ik naar Washington Diplomats, maar de vraagprijs van NAC was dermate hoog, dat het feestje niet doorging. Dat gesprek met NAC heeft er onder meer toe geleid dat ik niet al te duur zal zijn wanneer er een geïnteresseerde club komt. Ik schat dat ze een ton of zes, zeven voor me zullen vragen. Beslist niet meer”. Met die wetenschap lijkt het inder daad vrijwel zeker dat Vreijsen vol gend seizoen niet langer meer voor NAC, dat in feite door zijn gretigheid behouden kon blijven voor de eredivi sie, zal uitkomen. Zoals Vreijsen zich de laatste weken van het seizoen bij de Bredanaars manifesteerde, is hij zon der meer een kwalitatief erg sterke speler. En wanneer Vreijsen, overigens de enige semi-prof in het Oranje-gezel- schap, die lijn tijdens het EK kan vast houden, zullen er ongetwijfeld meerde re clubs bij hem aankloppen. Door een 1-0 overwinning op Roemenië heeft het Nederlands jeugdteam (tot. 21 jaar) in het toernooi van Toulon op de vijfde plaats beslag gelegd. In het wereldtoernooi driebanden heeft Europa gelijk gespeeld (4-4) tegen Japan. Tijdens het 38e ISU-congres in Davos is H. J. van Laer als lid gekozen van het ISU- bestuur. Hij krijgt de supervisie over het hardrijden op de schaats. Het is zeer waarschijnlijk dat sportlie den uit Nieuw Zeeland op de Olympische Spelen van Moskou zullen ontbreken. De afvaardiging, die aanvankelijk bestond uit 69 topsporters, is inmiddels geredu ceerd tot acht. Tijdens atletiekwedstrijden om de be ker van de Sovjet-Unie heeft Nikolai Vas- siljev (Sovjet-Unie) de 400 meter horden afgelegd in 49.00 seconden. Hij werd daar mee de snelste atleet op dit nummer in het seizoen tot nu toe. Nationaal ijshockeykampioen Heeren- veen zal het in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen moeten opnemen tegen Levski uit Sofia. RONNY W-PRIJS (1600 m, met trio): Rainier Gallant, Raymond, Podo du Bois. ■ir Martin Vreijsen: ,,lk durf de concurren tiestrijd met Rep en Koster best aan. (Van onze sportredactie) PARIJS. De Nederlander Eric Wil borts is gisteren tijdens de open Franse tenniskampioenschappen in de kwartfi nale van het jeugdtoernooi bij de jongens uitgeschakeld. Wilborts verloor na twee uur en 58 minuten met 7-6, 1-6, 6-8 van de als tweede geplaatste Perez uit Uruguay. TRIAL STAKES (ren 2100 m): Comic One, Amend, Go Go. REINIERPRIJS (2500 m, met trio): Remy Princess, Pantwa, Rick Hanover. J. Beo hein 11 Haarlerr uur. In de beslissende set wist Wilborts in K. .eerste instantie een achterstand van 3-1 S’,'weg te werken en vervolgens tot 6-6 steeds 7 de leiding te nemen. In de slotfase bleek hij echter over te weinig variatie en koel- bloed igheid te beschikken om de winst Kvoor zich op te eisen. In tegenstelling tot de overige Europese organisatoren van Grand Prix-races, die vorig jaar zich ook reeds voor 1980 aan de FOCA (lees: Ecclestone) contractueel vastlegden, staat voor Ecclestone Zand voort nog open. Weliswaar verstrekte FO CA op 17 april aan de CENAV (organisa tie, die de Nederlandse Grand Prix orga niseert) een lijst, waarop de 29 deelnemen de wagens in Zandvoort stonden vermeld, maar zoals Ecclestone in Athene verklaar de, is hij met alle organisatoren rond behalve met die van Zandvoort. Hetgeen op het financiële vlak inderdaad het geval blijkt te zijn gezien de terughoudendheid van Beerepoot en CENAV-commissaris Huisman, die weigeren het thans in hun bezit zijnde contract te tekenen. De reden daarvoor is, dat Ecclestone zijn financiële eisen voor het „pakket” wat hij levert: wagens en renners, van 370.000 dollar voor 1979, heeft opgeschroefd naar 575.000 dollar (1.150.000 gulden) voor 1980. Voor 1981 en 1982 zullen deze bedragen respectievelijk 670.000 en 750.000 dollar zijn, waarbij hij ook nog de televisierech ten claimt. jonge di EVELIEh 151715. Borg-Salomon, zullen daar weinig aan veranderen, in 16 officiële wedstrijden heeft Gerulaitis even zovele malen van de Zweedse Monegask verloren. Alleen tij dens drie demonstraties, in het Russische Tallinn in 1978 en dit jaar in München en Mexico-City, heeft Gerulaitis de winst naar zich kunnen toe trekken. Tijdens dergelijke exhibities pleegt Borg echter alleen maar zijn geld op te halen en is, bij wijze van uitzondering, geen sprake van eerzucht. Zodra „echter” titels op het spel staan, is hij schier onver slaanbaar. Na zijn verlies vorig jaar sep tember tijdens de open Amerikaanse kampioenschappen tegen Tanner, is hij alleen nog geklopt door Vilas, in mei dit jaar in Dusseldorf. Vijfentwintig minuten heeft het er giste ren naar uitgezien dat Salomon die pres taties zou evenaren. Met lange rally’s wist de Amerikaan in die fase een uitlooppo- ging van zijn tegenstander te voorkomen en tot 2-2 voor evenwicht te zorgen. Daar na kwam Salomon nauwelijks nog in het duel voor en veroverde hij alleen in de tweede set nog twee games. Paul Cohen, de trainer die Salomon tijdens de persconferentie verving, schreef dat toe aan de rugblessure van zijn pupil: „Hij tobt er het hele toernooi al mee, maar tot vandaag kon hij de pijn gemakkelijk verdragen. In het begin van zijn partij tegen Borg ook nog, maar toen werd hij te zeer afgeleid. Zou hij geen last van zijn rug hebben gehad, dan zou hij een zeer goede kans hebben gehad tegen Borg. Salomon heeft zijn spel de laatste tijd namelijk behoorlijk verbeterd”. Hetzelfde werd de afgelopen maanden bij herhaling gezegd van Gerulaitis en Conners. Conners zou over een sterkere forhand en opslag beschikken en boven dien wat standvastiger zijn geworden. Ge rulaitis zou met assistentie van oud-kam- pioen en dubbelspelpartner Fred Stolle zijn service tot een slagvaardiger wapen (Van onze sportredactie) ITICA voA0<> PARIJS. Björn Borg heeft ook dit jaar van zijn partij in de halve finale van de vésfeer j, Open Franse tenniskampioenschappen een strafexpeditie gemaakt. Evenals Barazzut- 'TeToïTu0’ die in 1978 maar één game werd gegund, en Gerulaitis die vorig jaar werd afgescheept met drie, werd gistermiddag Harold Salomon in deze fase van het toernooi gekleineerd. Salomon, specialist bij uitstek op gravel, verloor met 6-2,6-2,6-0. 'In tegenstelling tot zijn voorgangers kon Salomon echter als excuses aanvoeren dat hij werd gehinderd door een rugblessure, die hij tijdens de ouverture van het evenement heeft opgelopen. KAMPIOENSCHAP DER VIJFJARIGEN (2100 m): Rogan van Echten, Regina Hanover, Ronny W. trio): Stainley Strike, Taeke D, Rodger Regina, outs. Sanja B. Gerulaitis, die zijn optreden met een ace afsloot, bereikte daardoor voor het eerst in zijn carrière de finale op Roland Garros. Net als iedereen lijkt hij er even wel van overtuigd dat Borg zich zondag als absoluut recordhouder op deze banen zal gaan manifesteren. Tot nu toe heeft hij in dit stadion, evenals de Fransman Henri Cochet, viermaal gewonnen: in 1974, 1975, 1978 en 1979. De laatste Ameri kaan die in Parijs heeft gewonnen, is Trabert in 1955 geweest. Gerulaitis: „Ik zal er zondag maar het beste van probe ren te maken”. Tot dat moment werd de wedstrijd ge dragen door spanning en bepaald niet door kwaliteit. Gerulaitis besefte dat als eerste. Conners, die in de vierde set „aller- belabberst” speelde (2-6), wist zijn spel pas in de beslissende vijfde set op het gewenste niveau te brengen. Aangezien zijn tegenstander toen al met 5-2 leidde, kon Conners niet meer doen dan de scha de tot 6-4 te beperken. „Kijk, ik heb in Italië niets te verlie zen. Ik kan dus vrijuit spelen. Nadat Ling door die schorsing was afgeval-1 len, gaf ik mezelf een redelijk goede kans om bij de laatste 22 spelers te komen. En ik krijg nu zelfs een kans om een wedstrijd te spelen. De vorm is er, en ik weet dat ik geen moment mag verslappen, omdat er toch jongens als Rep en Koster achter me staan te dringen. Ik durf die concurrentie strijd best aan, zeker nu ik precies weet wat er van mij in het veld wordt verwacht. Die eisen zijn niet dermate hoög gesteld dat ik er niet aan zou kunnen voldoen”. pees kampioenschap wordt overigens de finitief op het circuit van Zandvoort ver reden. De organisatie probeert naast Huub Rothengalter ook Jan Lammers te contracteren voor deze wedstrijd, die op 20 juni wordt afgewerkt. Het ligt in de bedoeling dat de Zandvoortse formule-1 coureur in een March-BMW gaat rijden. Desondanks toonde Borg weer eens overduidelijk aan dat hij steeds minder concurrentie duldt naarmate het kampi oenschap vordert. Vandaar ook dat zijn “tegenstander in de finale van morgen Vitas Gerulaitis, nauwelijks illusies koes tert. „Winnen in de halve finale van Con- ^Oliran tnfnors was voor er® belangrijk. Op dat succes had ik mijn zinnen gezet. Wat er verder gebeurt, zie ik wel. De druk is nu van me afgevallen, veel heb ik immers niet meer te verwachten”, merkte Gerulai- i tis op, nadat hij bijna vier uur had moeten k uittrekken voor zijn overwinning op Jim Connors: 6-1, 3-6. 6-7, 6-2, 6-4. Borg vol- stond met een speeltijd van 1 uur en 37 minuten. Niet alleen die verschillen wijzen op een eenzijdige afsluiting van het toernooi zon- dag. Hoewel Borg een Gerulaitis vaak met elkaar optrekken en trainen, heeft de Amerikaan nog altijd geen passende sleu- appsa ,fi, ,tel op het spel van zijn vriend kunnen voorra .R1,vinden. Ook de video-opnamen, die Geru ft Björn Borg bereikte gisteren in Parijs moeiteloos de finale van het tennistoernooi op Poland Garros. Op de foto de Zweed in actie tegen Harold Salomon, die hij met 6-2, 6-2 en 6-0 terugwees ft Johan Beerepoot: contract nog niet gete kend. >-317403 est? Dr k u ul). „Ik was gewoon te jong om naar een topclub te gaan”, zegt Vreijsen nu. „Negentien jaar was ik helemaal. Ik ben nu wel rijper geworden intussen en ik zou nu de stap veel gemakkelijker kunnen zetten. Althans minder proble men met mezelf krijgen”. Martin Vreijsen kreeg na de ontbin ding van zijn Feyenoord-contract nog wel een aanbieding van PEC Zwolle (hetzelfde salaris als bij Feyenoord plus een premie van 13.000 gulden wanneer PEC kampioen van de eerste divisie mocht worden), maar hij koos toch weer voor NAC. Vreijsen: „Ik wilde me eerst maatschappelijk veilig stellen. Mijn makelaarspapieren halen. Dat is inmiddels gebeurd, zodat ik de voetballerij niet langer meer als een pure noodzaak behoef te zien om brood op de plank te krijgen”. Aan de eis die Martin Vreijsen zich een kleine vijf jaar geleden heeft ge steld, is nu voldaan. Een volgende eis van de Bredanaar is, dat hij een Neder landse of een buitenlandse club voor zich wil interesseren. „Wanneer ik in Italië de kans krijg, wil ik me zonder meer in de kijker spelen. Ik wil op nieuw voor een topclub gaan spelen. Dat Feyenoord in me geïnteresseerd is, heb ik gehoord van Jan van Deinsen, maar veel waarde kan ik daar nu ook weer niet aan hechten. Als Feyenoord me weer zou pakken, zou dat een unie ke zaak zijn. De Rotterdammers heb ben namelijk nog nooit een speler ge contracteerd die ze eerder verkocht hebben”.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15