in t steeds harder OOK ONDERLINGE TWISTEN BIJ PLO I K Standpunt Israëlische kolonisten J ■S 1 W: - i 11 r I I I X - B Bewapend door Inez Cohen Concurrentie Nieuwe generatie Geheime politie Druk iatie /en i er ale irte □te ien I uren 42, De aanslag op het leven van de drie Palestijnse burgemeesters heeft de situatie op de Westoever naar een ongekend dieptepunt gebracht. Van vreedzame coëxistentie is allang geen sprake meer. Gevoelens van woede en haat voeren vooral de laatste dagen de boventoon. In bezet Oost-Jeruzalem werden de winkeleigenaren in het holst van de nacht naar het politiebureau gebracht, waar hen duidelijk te verstaan werd gegeven dat er van een winkelstaking geen sprake kon zijn. De volgende ochtend moesten ze onder het toeziend oog van politie en leger normaal hun winkels openen. De spanning in het midden-oosten is de laatste tij< onrustbarend toegenomen. Aanslagen op Arabische bewoners en met name op twee Arabische burgemeesters hebben de onrust in hevige mate aangewakkerd,. Israel zelf raakt meer en meer verdeeld, omdat de rechtse bewegingen zich steeds scherper en dus’gëvaarlijker gaan opstellen. Het feit, dat een extreme nationalistische voorman liet weten, dat de aanslag op de burgemeester (die ernstig werden gewond) prima gedaan was, spreekt boekdelen. De Palestijnen op de Westbank, de rechteroever van de Jordaan, zitten tussen twee vuren in. De winkeliers bijvoorbeeld moeten staken van de PLO, maar mogen dat niet van de.Israëliërs. Israel treedt op met harde hand, maar de kolonisten in de nederzettingen vinden het niet hard genoeg. Zij willen de wapens en het recht in eigen hand nemen. Inez Cohen zet uiteen hoe de situatie momenteel is. Niet opwekkend. JORDANIË ISRAËL C/S- JORDAN/Ë SYRIË i C - gilx 4 f «SB* W WH j Zelfbestuur Palestij nen zal strijd West bank opvoeren ten 51 >25/’(>12 De militaire controle op de Westbank is aanzienlijk verscherpt De vakverenigingen en steunorganisaties, die door het verbod op politieke organisaties ftingeren als de voornaamste spreekbuis van de bewoners van de Westoever, zijn de afgelopen dagen uiterst fel van leer getrokken tegen de Israëlische bezetting'. Zo noemde de vakvereniging van artsen in een Officiële verklaring de methoden die de bezettingsmacht toepast om het Palestijnse volk te onderdrukken erger dan die van de nazi’s. Het overkoepelend orgaan van de vrouwenverenigingen deed een beroep op de publieke opinie in de wereld „hen te redden uit de klauwen van dit onmenselijke roofdier”. Een dag na de aanslag hebben de burgemeesters van Bethlehem en Gaza uit protest hun ontslag ingediend. Naar hun zeggen verkeren ze niet alleen in levensgevaar, maar worden ze enerzijds uitgemaakt voor collaborateurs terwijl ze anderzijds zwaar te lijden hebben onder het nieuwe harde beleid van de Israëlische bezetter. Daarentegen hebben juist de burgemeesters van Nabloes, Ramalla en El Bire, tegen wie de aanslag gericht was, laten weten onder geen beding af te willen treden. raad” van de Palestijnen op de Westoever. Deze raad is binnen de PLO met de extremisten van het Afwijzingsfront verbonden. De dominante rol op de Westoever was de laatste maanden een doorn in het oog van de grootste organisatie binnen de PLO, El Fatah van Jasser Arafat. El Fatah, bang dat er in de bezette gebieden zelf een groeiend concurrerend eigen leiderschap zou ontstaan, heeft vooral de laatste tijd op het aftreden van de burgemeesters aangedrongen. De gematigde burgemeesters, zoals onder andere burgemeester Frej van Bethlehem, stonden echter onder druk van hun collega’s om hier geen gehoor aan te geven, hetgeen ook gisteren weer bleek. Juist deze machtsstrijd tussen de verschillende groeperingen binnen de PLO op de Westoever werpt de vraag op of de aanslag misschien niet een interne PLO-zaak is’ De militaire autoriteiten sluiten dit niet uit. Duidelijk is wel dat als dit het geval mocht zijn, niemand ter wereld dit zal geloven. In eerste instantie valt de verdenking echter op joodse extremisten die met deze actie de aanslag van een maand geleden op Israëli’s in Hebron hebben willen wreken. Vooral de extremistische Joodse Defensie Liga onder leiding van de in „administratieve hechtenis” verkerende rabbijn Kahane heeft bezworen die aanslag, waarbij zes Israëli’s om het leven kwamen, te zullen wreken. De afgelopen maanden hebben zijn volgelingen al verscheidene Juist het professionalisme waarmee de explosieven zijn aangebracht, was voor de Arabieren aanleiding te geloven dat het niet gaat om zo maar een kleine extremistische groep. Zij vermoeden hierin een helpende hand van bovenaf en stellen de Israëlische geheime politie verantwoordelijk. Tot nu toe is de Israëlische veiligheidsdienst, die tot taak heeft de daders op te sporen, niet veel verder gekomen. Premier Begin, als plaatsvervangend minister van defensie verantwoordelijk voor de gebeurtenissen op de Westoever, heeft al meegedeeld dat snelle resultaten niet te verwachten zijn. „De Italiaanse autoriteiten zijn er tenslotte ook nog steeds niet achter wie Aldo Moro vermoord heeft. Ook de moordenaars van Lord Mountbatten zijn nog steeds niet gevonden”, aldus de Israëlische premier. Aan de aanslagen van de laatste tijd ligt een diepgaande verandering van de toestand op de Westoever ten grondslag. Terwijl de eerste negen jaar van de Israëlische bezetting werden gekenmerkt door een economische opbloei en een vrij redelijke verstandhouding tussen joden en Arabieren, staan de laatste vier jaar in het teken van een geleidelijke politisering en polarisatie van de betrekkingen. El Fatah, in 1970 door koning Hoessein van Jordanië volledig in de pan gehakt, had geen enkele invloed bij de burgemeesters- verkiezingen op de Westoever in 1972. Het waren zuiver plaatselijke verkiezingen volgens het traditionele Jordaanse systeem, waarbij de traditionalistische notabelen hun machtspositie wisten te handhaven. De toen regerende Arbeiderspartij beschouwde de Westoever als troefkaart in eventuele vredesonderhandelingen, waarbij met de nodige grenscorrecties de Westoever uiteindelijk aan Jordanië zou worden teruggegeven. De Arabieren moesten dus gewoon hun tijd uitzitten. Bij de burgemeesters- verkiezingen op de Westoever in 1976 lagen de zaken al anders. Een nieuwe generatie van jonge intellectuelen bond de strijd aan met de zittende burgemeesters, die volgens traditie voortkwamen uit de belangrijkste en dus rijkste families. Niet alleen gemeentezaken en economische welvaart maar ook nationale politieke kwesties deden hun intrede in de verkiezingen. Ook de sinds 1974 rijzende ster van Jasser Arafat en de groeiende aandacht voor de Palestijnse zaak in de wereld leidde tot een steeds openlijker strijd voor een Palestijnse staat. Hoewel de Israëlische Arbeiderspartij haar officiële politieke standpunt niet had gewijzigd, voltrok zich op de Westoever een zeer geleidelijke metamorfose. In het kader van de defensiedoctrine het vestigen van Israëlische nederzettingen op strategische punten alsook de politieke druk van het rechtsextremistische Blok der Getrouwen (Goesj Emoeniem (nam het aantal Israëlische nederzettingen op de Westoever toe. In de ogen van de Arabische bewoners van de Westoever was dit een sluipende annexatie en een directe bedreiging van hun eigen politieke toekomst. Met het aan de macht komen van Begin, vestigden ook de aanhangers van Goesj Emoeniem steeds meer nederzettingen op de Westoever. Begin zelf predikte immers dat dit gebied de joden toebehoort, al moest hij zelf om politieke redenen soms water in de wijn doen en was hij niet tot officiële annexatie overgegaan. Ook militair is er tijdens het bewind van Begin een nieuwe situatie ontstaan. Net zoals de grensdorpen in het Israël van de grenzen voor 1967 opgenomen werden in het defensiesysteem, zo ook hebben nu nieuwe nederzettingen op de Westoever militaire taken toebedeeld gekregen. Ze worden officieel door het leger van wapens voorzien en de inwoners nemen deel aan patrouilles en andere militaire activiteiten. Juist de bewapening van de nederzettingen maakt het verwezenlijken van het autonomieplan nog onwaarschijnlijker dan het al is. Maar ook in de tussentijd ziet het er niet naar uit dat de bewapening van de nederzettingen van Goesj Emoeniem geen verdere gevolgen zal hebben. De eerste geruchten over het oprichten van ondergrondse milities doen al de ronde. In Jeruzalem werd onlangs op het dak van een joodse leerschool ëen groot wapendepot ontdekt. De wapens en munitie waren ontvreemd uit een legerdepot. Naar algemeen wordt aangenomen, was het de bedoeling de enorme hoeveelheid explosieven te gebruiken voor het opblazen van de nabij gelegen El Aksa-moskee. Zelfs de militaire autoriteiten op de Westoever spreken de vrees uit dat het niet bij de aanslagen van afgelopen dinsdag zal blijven. >ten 9 mer n iern oene jn HDCb”! Burgemeester Qawasme van Hebron demonstreerde in een vergadering van de Veiligheidsraad van de VN hoe hij met een zak over het hoofd door de Israëliërs uit zijn stad werd wegge voerd en verbannen. terreuracties uitgevoerd, waaronder het binnendringen van Arabische huizen, waar ze een ravage aanrichtten, het afranselen van Arabieren en het onklaar maken en de ruiten ingooien van geparkeerde auto’s. Over hun uiteindelijk doel laten ze geen twijfel bestaan: alle Arabieren het land Israël uit; goedschiks of kwaadschiks. Er was dan ook geen sprake meer van zijn tijd uitzitten; de belangen stonden nu lijnrecht tegenover elkaar. Hoewel ze ontkennen de aanslag op de burgemeesters te hebben uitgevoerd, waren ze vol lof over deze terreurdaad en vooral ook over de professionele wijze waarop de aanslagen op drie verschillende plaatsen tegelijkertijd werden uitgevoerd. Na druk van deze laatsten hebben de burgemeesters van Bethlehem en Gaza besloten aan te blijven. Ook Israel had druk op hen uitgeoefend niet af te treden. De burgemeester van Nabloes, Basam Shaka, deelde vanaf zijn ziekbed mee dat ze hem wel van zijn leven kunnen beroven maar dat niemand hem kan beletten de strijd van het Palestijnse volk voort te zetten. In feite hadden de burgemeesters van Bethlehem en Gaza, die de naam hebben gematigd te zijn, de aanslag op hun collega’s aangegrepen hun reeds bestaande plannen om af te treden uit te voeren. Het waren juist hun meer extreem georiënteerde ambtsgenoten in Ramalla en Nabloes die hen daarvan steeds weerhouden hebben en daarin ook dus nu weer slaagden. m gaven de toon aan m 'Jeidjpggëvendè Een Israëlische militair houdt de wacht bij de puinhopen van huizen, die door de Israëliërs zijn opgeblazen na een aanslag op landgenoten in Hebron. Hun vrees werd in 1977 nog aangewakkerd door de verkiezingsoverwinning van de Likoedpartij, die in haar verkiezingsprogram annexatie van de Westoever voorstond. De daarop volgende vredesonderhandelingen met Egypte en het autonomieplan brachten hen niets anders dan een oproep van Begin de Westoever voorgoed voor Israël te behouden. Het levert een uiterst scheef beeld op van bewoners van nederzettingen die in naburige Arabische dorpen en steden de rust moeten handhaven. Temeer daar juist onder deze bewoners van de nederzettingen zich een groeiend aantal mensen bevindt die menen dat de orders van het leger niet toereikend zijn. In hun ogen is het militaire bestuur vaak te gematigd en moet er dus een handje geholpen worden. De zaak wordt nog veel bedenkelijker als men er van uitgaat dat bij de eventuele verwezenlijking van het autonomieplan het militaire bestuur wordt opgeheven. Wat dan overblijft, is een handvol zwaar bewapende Israëlische nederzettingen die zich verzetten tegen het autonomieplan en het recht in eigen handen kunnen en zullen nemen. Deze laa hn de zogel De Palestijnse burgemeesters Shaka (links) van Nabloes en Khalaf van Ra mallah werden ernstig gewond na een aanslag van (waarschijnlijk) Israëli sche fanatici. Bij Shaka zijn beide be nen geamputeerd. De Israëlische militair (links) houdt een lid van de Goesj Emoeniem (,,Blok der Getrouwen) tegen, die naar zijn medestanders wil in een wijk van He bron. De man is bewapend, hoewel hij burger is. De Goesj Emoeniem is een uiterst rechtse beweging in Israël, die vindt dat de overheid te zacht optreedt tegen de Palestijnen. —Tel Aviw 'GOLAN Door Israel bezet 0 km 100 blebronJ ^■Dode Zee l 's: |H I E

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19