Voor gesprek over gegijzelden «1*1 J 11 Grote heroïnefabriek Italië Tien jaar cel voor Kaapstadse geleerde Strauss presenteert kabinetskandidaten FDP-congres in teken verkiezingen compromis” op de tocht Historisch „Geen erkenning PLO door Gemeenschap” Britse regeringswoordvoerder: Handelsakkoord Peking-Moskou Bonn en Brussel: Chaled naar Bonn Devaluatie dinar uitbreiding EG moet doorgaan Vrijlatingen op Nieuwe Hebriden Congres verwerpt veto van Carter „Van Rey wilde NMR weghebben” „Atoomgeheimen aan ANC gegeven" I ■IJ 2 3 1980 BINNEN* EN BUITENLAND ZATERDAG 7 JUNI zwaard jchwitz nsioen sering i F-16 itillen lidair istrie man li (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Het Euro pees Parlement wil een missie naar Teheran zenden om daar met Iraanse parlementsleden te spreken over vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden. oud-minister van Justitie. (Van onze redactie buitenland) R is niet Zeeuwse aard, did nen voor •beek zei ensen bij „Dat is op wees s van de zullen offici- ■landse htings- samen illiaan- 11e zes •gen in laniem nstrijd ikking ting is olutie, iet dé ’anisa- il vol- ntraal volu- n ver- ïbrua- tie in zelfde n. niet veede ;r een leden innen n zal p het twerp a. Dit giste- ;euw- taatsmu- dse per- ichtigen: nd in de acht aan, de eeuw' 1. Minis- ster Pais n zullen ie PPR ifestatie’ /an 111 ree mil- van de iet een irkt in steding igers is dng op •zienin- organi- zijn de PARIJS (DPI). Jimmy Stevens, de leider van de opstandige Franstalige sepa ratisten op het eiland Espiritu Santo van de Nieuwe Hebriden, heeft gisteren de ambtenaren en politiemensen vrijgelaten, die tijdens de coup op 30 mei door zijn aanhangers waren gevangen genomen. De commissie voor externe economi sche betrekkingen van het EG-parlement (die zich met buitenlands beleid bezig houdt) zal het parlement, dat de volgende BRUSSEL. De Westduitse en Belgi sche regering hebben gisteren verklarin gen uitgegegeven, waarin wordt gezegd dat Spanje, Griekenland en Portugal bin nen afzienbare tijd moeten toetreden tot de Europese Gemeenschap. De beide regeringen reageerden op uit latingen van de Franse president Giscard d’Estaing donderdag, die zei dat de pro blemen die de toelating van Groot-Brit- tannië, Ierland en Denemarken met zich heeft meegebracht eerst moeten worden opgelost alvorens nieuwe leden verwel komd moeten worden. De Spaanse minis ter voor contacten met de EG, Calvo Sote lo, heeft Giscards houding „het ernstigste probleem” genoemd bij de onderhande- lingen over toetreding. Genscher verbond zijn oproep tot de 400 gedelegeerden, die vier maanden voor de verkiezingen voor een nieuwe Bondsdag week in Straatsburg vergadert, voorstel len zo snel mogelijk een delegatie te be noemen die in Teheran moet spreken met parlementsleden die een einde willen ma ken aan de gijzeling. In het officiële voorstel heet het dat zij „in een rechtstreeks gesprek met verte genwoordigers van het Iraanse parlement inspanningen van zich van hun verant woordelijkheid bewuste politieke krach ten in Iran ondersteunen, om de nako ming van het volkenrecht te garanderen en aldus herstel van normale betrekkin gen bereiken”. Functionarissen van de Italiaanse douane tonen persfotografen het interieur van een zeer welvoorziene fabriek voor morfine en heroïne in de stad Alessandria. Met de ontdekking van drie dergelijke fabrieken, enkele honderden kilo's verdovende middelen en de arrestatie van tot nu toe zeventien personen, meent de Italiaanse overheid de handel in verdovende middelen een zeer zware slag te hebben toegebracht. „In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn meer dan 400 guerrillastrijders van de Namibische onafhankelijkheidsbeweging SWAPO gedood. Dat is vier keer zoveel als in dezelfde periode van 1979”. Dit heeft de Zuidafrikaanse generaal-majoor Gel- denhuys, militair commandant in Nami bië gisteren meegedeeld. Premier Pieter Botha van Zuid-Afrika heeft gisteren de affaire rond minister Smit, die heeft gezegd dat zwarten „trager van begrip” zijn, afgedaan als een „storm naaste medewerker van Hitler. Volgens Ghotbzadeh is deze aanval onterecht, om- De Russische bronnen zeiden dat het handelsvolume iets minder zou bedragen dan vorig jaar toen het rond een miljard der meer textiel, ertsen en metalen om vatten. BAHREIN (AP/Reuter) Koning Cha led van Saoedi-Arabië zal van 16 tot 19 juni een staatsbezoek brengen aan West- Buitsland. PARAMARIBO (ANP/SNA). „De Su rinaamse ex-minister van Leger en Poli tie, luitenant Michel van Rey was uit op macht.” Dat verklaarde sergeant Mijnals, lid van de Nationale Militaire Raad (NMR) gisteren in Paramaribo. Volgens Mijnals was Van Rey bezig „een complot te smeden” tegen de NMR om de revolutie terug te draaien naar de situatie van voor 25 februari, toen de militairen in Suriname de macht overna men. Mijnals benadrukte nogmaals dat de militaire raad niet van plan is een militai re dictatuur in Suriname te vestigen. „Als in Israel de Arbeiderspartij weer aan de regering komt zal het buitenlands beleid een volledige verandering onder gaan”, zo heeft de Israëlische oud-minis ter van Buitenlandse Zaken Abba Eban verklaard in een interview met het Zweed se dagblad Svenska Dagbladet. Hij toon de zich voorstander van een federatie tussen Israel, Jordanië en de Palestijnse gebieden, „naar het voorbeeld van de Be nelux”. tieleider van de CDU in Hessen en politi cus in de rechtervleugel van de christen democratische partij; Geissler, de huidige secretaris-generaal van de CDU; Leisler- kiep, minister van Financiën in de deel staat Nedersaksen, die deel uitmaakt van de liberale vleugel van de CDU en ten slotte Wörner, die specialist is op defensie gebied. Strauss wilde niet bekendmaken wie hij precies op welke post had gedacht. Behal ve in het geval van Stoltenberg en Wörner, die minister van Defensie zou moeten worden. Wörner is luitenant-kolonel van het reserveleger. Daarmee ontkrachtte hij een bericht van die strekking in de doorgaans be- (Van onze redactie buitenland) FREIBURG. De voorzitter van de Westduitse FDP en minister van Buitenlandse Zaken Hans-Dietrich Genscher heeft gisteren een twee daags congres van zijn liberale partij in Freiburg geopend met een oproep tot uiterste inspanning in wat hij „de zwaarste verkiezingsstrijd in onze ge schiedenis” noemde. Hij gaf toe dat regeringen van de Arbei derspartij indertijd zijn begonnen met de vestiging van nederzettingen op strate gisch belangrijke plaatsen. „Maar sinds er onderhandelingen worden gevoerd met Egypte is de situatie veranderd. Wij willen geen gebieden behouden die in meerder heid door Arabieren worden bewoond. Wij willen het grootste deel van bezet gebied teruggeven aan de bevolking”, al dus Eban. Jeruzalem moet volgens Eban een on verdeelde stad en hoofdstad van Israel blijven, want daarover bestaat in Israel volgens Eban „een volledige consensus”. Wel kon hij zich voorstellen dat in Jeruza lem een „islamitische enclave met een bijzondere status” wordt gevormd. Op één punt was Eban het volledig eens met de regering-Begin: een Europees vredesi nitiatief in het Midden-Oosten is onge wenst. President Giscard d’Estaing heeft de burgemeester van Nabloes, Bassam Sja- ka, een behandeling aangeboden in een Frans ziekenhuis. Sjaka, een vooraan staande Palestijn in het door Israel bezet te deel van Jordanië, werd afgelopen maandag ernstig gewond toen er in zijn auto een bom ontplofte. Bemd Debusmann, de bureauchef van het Britse nieuwsagentschap Reuter in Beiroet, is gisterochtend bij een aanslag ernstig gewond geraakt. De 37-jarige Westduitse correspondent is in het Ameri kaanse universiteitsziekenhuis in de Liba nese hoofdstad opgenomen, waar een ko gel in zijn rug operatief zal worden verwij derd. PEKING (AP). China en de Sovjet unie hebben gisteren na meer dan een maand onderhandelen een handelsover- eenkomst voor dit jaar gesloten, zo werd uit Chinese en Russische bronnen ver nomen. Franz Josef Strauss, de kandidaat voor het Westduitse kanselierschap van de christen-democratische CDU/CSU, heeft gisteren in Bonn zijn „verkiezingsploeg” gepresenteerd. Op de lijst van politici staan negen mensen die voor een minis terspost in aanmerking komen, wanneer Strauss met zijn partij op 5 oktober van dit jaar de verkiezingen zou winnen. Bovenaan staat de minister-president van Sleeswijk-Holstein, Stoltenberg, die voor het vice-kanselierschap of de post Economie of Financiën in aanmerking komt. Voorts onder andere Barzel, oud- voorzitter van de CDU; Dregger, opposi- de laatste hand moeten leggen aan het liberale verkiezingsprogramma, aan een pleidooi voor voortzetting van de elfjarige coalitie met de sociaal-democraten (SPD) van bondskanselier Helmut Schmidt. De FDP moet zich na verscheidene zwa re regionale verkiezingsnederlagen zor gen maken omtrent haar politieke be staan. Volgens Genscher is het uitermate belangrijk dat de FDP de Westduitse kie zers ervan weet te overtuigen dat alleen het voortbestaan van de liberalen in het in West-Duitsland bestaande drie-partijen- systeem een waarborg is voor een „voor uitgang in vrijheid”. Naar de woordvoerder zei wordt wel een verklaring voorbereid ten aanzien van de problemen in het Midden-Oosten, maar over de inhoud daarvan wilde hij niets kwijt. Dit werd echter ook in goedinge- lichte kringen in Bonn vernomen. De zegs lieden die niet bij naam genoemd wensten te worden, zeiden dat een uiteindelijke beslissing over het bekendmaken van het document in Venetië wordt genomen. Zij schakelden de kans niet uit dat op het laatste moment een verandering in de plannen wordt aangebracht. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/BONN/BEIROET. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard dat er geen sprake zal zijn van een formele erkenning van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO door de Europese Gemeenschap, op 12 en 13 juni in Venetië. Christie werd ervan beschuldigd als on derzoeker aan de universiteit van Kaap stad te hebben geprobeerd toegang tot de atoomgeheimen van het land te krijgen en deze beschikbaar te stellen aan de zwarte verzetsbeweging ANC (African National Congress) en aan een in Zwitserland ge vestigde studentenbeweging, genaamd In ternationaal Universitair Onderwijsfonds (IUEF). Hjj had het IUEF een geheim rapport van het bureau voor atoomenergie gezon den, waarin uitvoerig stond waar het uit seismologisch oogpunt veilig was een kernlading tot ontploffing te brengen. Hij had voorts geprobeerd een tekening van een ontwerp voor een kerncentrale te stu ren naar een contactadres van het ANC in Londen. (Van onze redactie buitenland) PRETORIA/JOHANNESBURG. Een rechter in de Zuidafrikaanse hoofdstad Pretoria heeft de dertigjarige kerngeleerde Christie gisteren ver oordeeld tot tien jaar gevangenisstraf wegens misbruik van*atoomgeheimen. De commissie heeft niet alleen de voort durende gijzeling veroordeeld, maar ook een beroep op de Verenigde Staten ge daan om bij de bevrjjding van de gijze laars „elke onevenredige” escalatie te ver mijden, omdat hierdoor niet alleen het leven van de gegijzelden, maar ook de wereldvrede in gevaar zouden kunnen ko men. Zij onderschrijft het door de EG- ministers overeengekomen handelsem- bargo tegen Iran en veroordeelt, zonder Engeland met name te noemen, „elk solis tisch optreden van EG-lidstaten dat van de gemeenschappelijke houding afwijkt”. >n voor t werk nen te m dui- iar krij- vel een sn. Dit len die CRM, Weten- Sociale De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Ghotbzadeh heeft gisteren ver klaard dat het niet verstandig zou zijn de dat „in geen geval getwijfeld mag worden Amerikaanse gijzelaars in Iran te berech- aan de integriteit” van de Amerikaanse ten. „Het is de berechting van de Ver enigde Staten die van belang is, niet die van individuen”, aldus de minister op een persconferentie. Op deze persconferentie nam Ghotbzadeh ook de Amerikaan Clark in bescherming tegen een felle aan val eerder op de dag van de kant van de Iraanse radio. In een radiocommentaar werd Ramsey Clark vergeleken met Rudolf Hess, een WASHINGTON (AP). De Amerikaan se Senaat heeft gisteren in navolging van het Huis van Afgevaardigden een veto van president Carter ongedaan gemaakt, waardoor een verhoging van de benzine prijzen niet zal doorgaan. De stemverhouding was 68 tegen 10, ruim boven de tweederde meerderheid die nodig was voor het verwerpen van Carters veto dat hij had uitgesproken over een maatregel van het Congres die de prijsverhoging verwierp. Het was voor de eerste keer sinds 1952 dat een door de Democraten gedomineerd congres een ve to van een Democratische president ver wierp. rdag 19 m over 1de Mo-' en hun iriode 1, I fd pen- De zegslieden verklaraden dat het op stellen van een ontwerpverklaring aan gaande het Midden-Oosten doorging on danks de waarschuwing van de Ameri kaanse president dat de Europese bond genoten de onderhandelingen in het kader van het Camp David niet moeten onder mijnen. BELGRADO (AP) De Joegoslavische regering heeft gisteren de dinar gedevalu eerd met bijna 35 procent. Met deze stap trachten de autoriteiten de import te be perken en de uitvoer te stimuleren. Het afgelopen jaar zijn al meer drastische maatregelen genomen om de Joegoslavi sche economie te stabiliseren. Het zal het eerste bezoek van de koning zijn aan Bonn sinds hij de troon besteeg. Doordat het bezoek op deze dagen plaats vindt zal Chaled in de gelegenheid zijn de Westduitse leiders te ontmoeten vlak voor de volgende EG-top en de bijeenkomst van de belangrijkste Westerse indu striestaten in Venetië. West-Duitsland is een van de voornaam ste handelspartners van Saoedi-Arabië. Het grootste deel van de Westduitse olie komt uit dit land en Bonn heeft eerder dit jaar bijna 3,5 miljard gulden geleend van het koninkrijk. (Van onze redacteur in Italië, Hein te Kortenaar) ROME. Morgen en maandag kunnen 43 miljoen Italianen naar de stembus gaan. Het draait deze keer om lokale verkiezingen: op de eerste plaats wordt gestemd voor de raden van vijftien gewesten en verder voor provinciale en gemeenteraden. Hieronder vallen ook bijna alle gro te steden, zoals Venetië, Milaan, Tu rijn, Genua, Bologna, Florence en Napels, die bij de vorige verkiezingen linkse stadsbesturen kregen, waar van verscheidene met communisti sche burgemeesters. Rome, dat eveneens een links ge meentebestuur heeft met een com munistische burgemeester, was door tussentijdse verkiezingen uit de pas geraakt en heeft pas volgend jaar nieuwe gemeenteraadsverkiezingen. Het belang van de komende stemron de ligt in de vraag of het linkse overwicht op het plaatselijke vlak zal voortduren, of plaats moet maken voor centrum-linkse coalities, naar het voorbeeld van de nationale rege ring, die uit christen-democraten, so cialisten en republikeinen bestaat. De vorige regionale verkiezingen van 1975 werden gekenmerkt door een reusachtige sprong voorwaarts van de communistische partij (PCI), die van 27,2 progent (1972) op 33,4 procent kwam en daarmee de chris ten-democraten (die in dezelfde peri ode van 38,8 op 35,3 procent terugvie len) bijna inhaalde. Deze tendens werd gedeeltelijk ge corrigeerd door de parlementsverkie zingen van 1976, toen de PCI onge veer gelijk bleef (33,8 procent) en de christen-democraten terugkwamen op 38,9 procent van de stemmen. De ze verkiezingen werd gevolgd door een periode van „nationale eenheid”, waarin de communisten de opeenvol gende christen-democratische kabi netten van Andreotti van buitenaf gedoogden, zonder zelf tot regering sposten te worden toegelaten. De gevolgen van deze tweeslachtige houding bleven niet uit: bij de ver vroegde verkiezingen van vorig jaar verloren de communisten ongeveer 1,5 miljoen stemmen en eindigden met 30,4 procent. Het was hun eerste stemverlies sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog. Het spreekt vanzelf, dat deze keer met spanning naar wordt uitgezien of de tendens zich zal voortzetten. Dat zou praktisch het einde betekenen van de „historische compromis”-poli- tiek van Enrico Berlinguer, die streeft naar het gezamenlijk regeren van christen-democraten en commu nisten en vermoedelijk ook het min of meer spoedige einde van Berlinguer zelf als leider van de communistische partij. Hierdoor komt het ook, dat de plaatselijke problemen in de huidige verkiezingscampagne grotendeels naar het tweede plan zijn verdwenen en plaats hebben moeten maken voor algemene vraagstukken van binnen- en buitenlandse politiek. Er wordt bij de verkiezingsbetogingen meer ge sproken over Afghanistan, Olympi sche Spelen en NAVO-atoomwapens, dan over Venetië of Napels, en meer over inflatie, energievoorziening en terrorisme dan over ziekenhuizen en volkswoningen. Dit alles neemt niet weg, dat er uit de verkiezingen niet meer kan komen dan nieuwe gewestelijke, provinciale en gemeentelijke besturen (al hebben met name de regio’s op veel gebieden, zoals volksgezondheid, landbouwbe leid en ruimtelijke ordening een groot aantal taken van de centrale regering overgenomen). Toch zullen er aan de uitslagen politieke conclusies worden verbon den, die met name betrekking hebben op de positie van de socialisten. Deze kleine partij (die vorig jaar 9,8 pro cent van de stemmen verwierf) neemt een belangrijke wip-positie in tussen christen-democraten en communis ten. Na de regionale verkiezingen van 1975 vormden zij overal waar het getalsmatig mogelijk was linkse be sturen met de communisten, en op het landelijke vlak weigerden zij ja renlang zitting te nemen in regerin gen waarin geen communistische mi nisters waren opgenomen. Door deze eis, die door de christen-democraten hardnekkig werd afgewezen, dwon gen zij het land tot tweemaal toe tot voortijdige kamerontbinding en ver vroegde verkiezingen. Enkele maanden geleden zwaaiden de socialisten plotseling om en stem den erin toe zitting te nemen in het huidige kabinet-Cossiga zonder de communisten. Hoewel zij de moge lijkheid tot verdere samenwerking met de communisten op het plaatse lijke vlak blijven openhouden, is de breuk tussen de twee linkse partijen tijdens de verkiezingscampagne steeds dieper geworden. De christen democraten kunnen er terecht op ho pen dat zij binnenkort, met hulp van de socialisten, een aantal rode gewes ten en grote steden terug zullen winnen. Volgens functionarissen lijkt Stevens bereid om de wapens terug te geven die tijdens de opstand werden buitgemaakt, hetgeen de weg vrij zou maken naar on derhandelingen die moeten leiden tot een compromis tussen de verschillende partij en op de archipel in de Stille Oceaan. Naar radio-Teheran heeft bekendge maakt, is gisterochtend de pijpleiding waardoor de ruwe olie uit het gebied van Naftsjahr naar de raffinaderij van Ker- mansjah in West-Iran wordt gepompt, door een bomaanslag beschadigd. Het was de zevende aanslag op deze leiding. Dit is gisteren in regeringskringen in de Franse hoofdstad bekendgemaakt. Men beschouwt dit gebaar van Stevens als een belangrijke stap naar vermindering van spanning tussen de wettige regering van de Engelssprekende premier Walter Linni en de opstandelingen, die streven naar autonomie. trouwbare Britse krant „The Guardian”, die gisteren had gemeld dat op de topcon ferentie in Venetië in een „speciale verkla ring” formele erkenning van de PLO door de EG-landen bekendgemaakt zou worden. Plannen in EG voor missie naar Teheran in een glas water”. Hij aanvaardt de uitleg die Smit later heeft gegeven, dat „negers gulden lag. Auto’s en vrachtwagens zou- als gevolg van hun stamtraditie en van de i den door de Sovjet-Unie naar China wor- machtsstructuur in de zwarte gemeen- den geëxporteerd. China’s uitvoer zou on- schap niet zo snel kunnen denken in ter men van een Westers-grondwettelijk staatsbestel”.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3