voor vastgelopen ijsbaanprojekt Gratis rit met stoomtrein over grondgebied Hoogovens Wat ik mis in de huidige de oude ulo-geest mavo is burgerlijke stand j Vrij baan voor transport kernafval gevonden voorwerpen Velsense bijdrage onmisbare impuls IP8F!? R t ■PLEIDOOI SCHAATSCLUB MET BEZOEKCIJFERS ONDERSTEUND I I DIRECTEUR DE KLERK NA HALVE EEUW UIT ONDERWIJS I I I I Brieven Intrede 1 I (Van een onzer verslaggevers) VERTREK VANAF STATION BEVERWIJK (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Na bijna veer tig jaar verbonden te zijn aan de openbare ulo - nu de Plantage mavo - in Beverwijk, neemt direc teur J. H. de Klerk afscheid van het onderwijs wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd. Scepsis Hoogovens VELSEN/HAARLEM. De Kunstijsbaan Kennemerland staat als regiovoorziening uiter mate wankel na het recente afha ken van Zandvoort en Haar- lemmerliede als deelnemer in de exploitatie. Haarlem, Bloemen- daal en Heemstede zien zich als drie overgebleven deelnemers voor loodzware financiële lasten geplaatst bij de voorgenomen herbouw. Uitermate belangrijk is in die situatie de opstelling van Velsen. Van vier kanten wordt op deze gemeente druk uitgeoefend terug te komen op het eerdere afwijzende standpunt ten aanzien van een jaarlijkse kostenbij- drage. Statistiek Geboft - - IJMOND ÉR/ g 10.30 gave. mhuis, iélaan, i, zon- :ondag zater- iag 19 zater- zon- sswsSWW 82. mod- Directeur J. A. H. de Klerk .00 - .90 .85 ,00 70 00 80 ïrstr., A. v. rends- 1.30 en liesel) elsen- bellen •d). nnest. tkerk, u. ds. aeester Tiers- ivents- Iphus- .30 en undus- aarn. Bi,j ter nieuwe Velsense standpuntbe paling leggen gewicht in de schaal brieven Op 6 oktober 1940 kreeg De Klerk een vaste benoeming aan de Julianaschool - ook wel de „groene pannenschool” ge- De inmiddels in Beverwijk geaarde on derwijzer deed in 1942 zijn intrede bij de openbare ulo in Beverwijk waar de heer Visser in die tijd hoofd was. In 1958 werd De Klerk hoofd van de ULO en richtte in het zelfde jaar de avond-ULO op - later de moeder-mavo. Voorts gaf hij Duits, Ne derlands en zangles aan de meisjeshuis houdschool aan de Moensstraat in Bever wijk en handenarbeid aan de Juliana- De bezoekerspiek van het daaraan voor afgaande (eerste) seizoen (218.900) heeft niets weggenomen van de nog steeds be staande scepsis bij de heer Meijer ten aanzien van Velsense deelname. De Vel sense bezoekcijfers waarmee de plaatse lijke ijsclub werkt doen daar evenmin iets aan af. „Velsen kent tal van recreatieve voorzieningen met vaak drukke toeloop vanuit Haarlem. Voor een sluitende ex ploitatie kloppen wij dan ook niet bij de bewuste buurgemeente aan.” Als wille keurig voorbeeld noemt hij in dat verband het buitenbad De Heerenduinen in IJmui- den en de ruimte op Schoonenberg (Vel- sen-Zuid) gereserveerd voor caravans. In de toch wel nieuwe situatie ontstaan na sluiting van de ondeugdelijk gebleken kunstijsbaan vorig jaar september slaat hij een meer tegemoetkomende houding van Velsen echter niet bij voorbaat uit. Het college beraadt zich op zeer korte termijn over deze voor Velsen bepaald niet nieuwe aangelegenheid. Het raadslid P. H. M. Rootjes-Nabben (VVD) bepleitte vrijdag in de commissie sportzaken plaatsing van een post „ijsbaansubsidie” op de nieuw vast te stellen projectenlijst voor de periode 1980 tot en met 1984. Hernieuwde discussie is daarmee moge lijk aangezwengeld uit een voor de hand liggende boek. De heer C. Rootjes, echtge noot van voornoemd raadslid, is voorzit ter van de Schaatsvereniging „Velsen”. Geboren: de Bokx, z., Velsen-Zuid; S. A. M. van Neste-van der Bos, d„ Santpoort; J. Buurman-van der Laan, z., IJmuiden; R. Boontjes-van der Klooster, z., IJmui den; A. C. J. Orij-Bouwman, d., IJmuiden; A. H. van Turennout-van Veelen, z., Vel sen-Zuid, G. P. M. Simmer-Nijssen, z., Driehuis; P. G. Vrijhoef-Hendriks, z., IJ muiden; J. W. Swiezerijn-van der Meijs, z., IJmuiden. C. Vermunt, en S. J. Zandvoort, IJmui den; J. J. Schoorl, en A. van der Meer, IJmuiden; R. Krijgsman, en R. Pasma, IJmuiden. Huwelijken: F. M. van Leen - M. Jalink, Limmen; J. Broekhuizen - W. J. de Graaf, Velsen-Noord; N. G. J. Schouten - G. van Doom, Woudrichem; A. F. I. Florijn - J. M. A. Molenkamp, IJmuiden; G. J. Min - L. Visser, IJmuiden. Overleden: K. Schermer, 80 jaar, echt genoot van: J. E. H. Sorgdrager Sant poort; A. C. Blinkhof, 71 jaar, echtgenoot van: M. Zwart Umuiden; H. van der Groen, 71 jaar, echtgenoot van: M. P. de Haan; A. Uijlenbroek, weduwe van T. Brandjes; Beverwijk; R. de Vries, 47 jaar, echtgenoot van: T. Ouwens, Alkmaar; I. H. van Dijk, 64 jaar, echtgenoot van: A. Huurman, Santpoort. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Stoomclub Hoogovens organiseert zondag voor de eerste keer een rondrit per stoomtrein over het bedrijfsterrein. De trein, die 400 passagiers kan vervoeren, vertrekt om 13.15 uur vanaf station Beverwijk en zal daar omstreeks 15.00 uur weer terugkeren. Behalve op zondag worden er ook op 29 juni, 27 juli, 31 augustus en 28 september rondritten georganiseerd. Zij die belangstelling hebben voor een tochtje over het Hoogovensterrein kunnen op de dag van de rondrit vanaf 12.00 uur gratis kaartjes ophalen bij één van de loketten in het Beverwijkse station. In het verleden is gebleken dat het aantal belangstel lenden vaak groter is dan het aantal zitplaatsen in de trein. Zij die geen kaartje kunnen bemachtigen, wordt aangeraden op één van de resterende vijf zondagen aanwezig te zijn. zater- 5 u. zater- eems- ir. A. Velsen is tijdens de voorbereiding van de bouw begin zeventiger jaren meerma len vergeefs om een exploitatiebijdrage benaderd. Vrees voor gedurig stijgende tekorten waren oorzaak dat deze gemeen te tot nu toe consequent de boot afhield. Een volstrekt nieuwe situatie ontstond vorig jaar na gebleken technische manke menten aan de baan. Besloten is nu tot sloop en herbouw op de oude plaats aan de bodewijk van Deysellaan in Haarlem. Terugblikkend op zijn loopbaan in het onderwijs zegt hij: „De kinderen zijn het zelfde gebleven. Wat veranderd is, is een algemene mentaliteit. Sommige dingen ten nadele, andere zaken ten goede van het onderwijs”. >ndag 10 ds. Vlaer- u. ds. an. za- zondag ebouw .00 W. J. T. Van u. br. laakt), ondag 1. Kerk stem. 10 u. Ko- oords ondag n. is. D. Ondertrouwd: T. A. Koper en T. C. van der Mije, IJmuiden; P. Mulder, en C. M. G. C. Pruijsen, IJmuiden; J. P. C. Burgmeij- er en W. C. M. Wempe, IJmuiden; R. de Koe, en H. A. Tuinstra, Velsen-Noord; J. Dames, en E. M. A. Brandjes, IJmuiden; C. L. de Rijk, en A. G. Wijker, IJmuiden; R. V. de Jonge, IJmuiden, en E. R. Stell- brink, Beverwijk; T. Arraras Gonzalez, en M. T. Carton, IJmuiden; T. F. L. van Rijn, Santpoort, en M. E. Vink, Zandvoort, en J. noemd. Vanwege de groen geglazuurde dakpannen had de school die bijnaam. De Julianaschool was in die tijd een zoge noemde klasseschool, een school waar voor men meer geld moest betalen. Van daar dat er een zekere rivaliteit ontstond en de Julianaschool de scheldnaam kreeg „groene-kikker-school”. Later is in de achtertuin van het schoolgebouw een beeltenis geplaatst van een groene kikker. De stoomtrein die zondag een rondrit over het Hoogovensterrein maakt. Er is een gratis plaats voor 400 belangstellenden van het provinciebestuur, de Haarlemse wethouder van sportzaken A. Thuis, de provinciale sportraad en tenslotte de Schaatsvereniging Velsen. Het bestuur van „Velsen” beschouwt de aanwezigheid van de kunstijsbaan als eerste voorwaar de voor een bloeiend verenigingsbestaan. Het belang van de voorziening mede voor de Velsense bevolking wordt in de brief ondersteund met cijfermateriaal. Bij een bezoekersenquête op twee vrij willekeuri ge dagen in 1978 (19 en 22 december) en 1979 (14 en 28 januari) kwamen de percen tages 17,5 en 15,10 uit de bus voor de toeloop vanuit Velsen. Deelname alsnog VELSEN. In de periode van 30 mei tot en met 6 juni zijn de volgende voorwerpen als gevonden bij de politie aangegeven: 2 sleutels aan groen koord, kinderbrille- tje, gouden trouwring „Joke”, bruine knipportenomm. met inh., zonnebril, he renhorloge quarts, bos sleutels w.o. VW- sleutel, blauwe regenjas, treinkaart tnv. A. J. v. Selkum, ring met 2 sleutels met Honda-sleuteltje, zwart etui met 2 sleutels, rose ring met 1 sleutel, zilv. kl. meisjeshor loge „Timex” met wit leren bandje, zilv.kl. kinderketting, halssnoer bruin/rood/wit, sleuteKloper), fietssleutel, onderwaterhor- loge „Timex”, bromfietsplaatje, arm bandje (granaatjes met gouden slot), gou den halskettinkje, schoudertas inh. o.a. paspoort, etui met 2 sleutels. De scheidende directeur is eveneens verbonden geweest aan de bedrijfsoplei ding van Hoogovens. In het kader van deze opleiding gaf hij Nederlands aan electriciens. Bij het huidig functioneren van het technisch onderwijs vraagt de oud-onderwijzer zich af of niet al te veel aandacht wordt besteed aan algemene ontwikkeling en te weinig aan technische vakken. Hij noemt het „misdadig” dat leerlingen verplicht worden tot hun acht tiende levensjaar op school te blijven. Stilstaand bij de ontwikkeling van een halve eeuw onderwijs zegt De Klerk: „In vergelijking met vroeger is het onderwijs in sociale en bestuurlijke zin opener ge worden. De schaduwzijde daarvan is de vreselijke vergaderziekte van deze tijd. Positief vind ik dat de houding van de directeur minder paternalistisch is ten opzichte van zijn leerkrachten en leerlin gen. Wat ik mis in de huidige mavo is de oude ulo-geest. Een ulo-leraar kwam op maandagmorgen om negen uur naar school en ging zaterdagmiddag om twaalf uur pas huiswaarts. Met de tegenwoordi ge deeltijdbanen en de hiaten in het roos ter is niet iedereen altijd op school, waar door het verband zoek raakt”, aldus De Klerk. Vorig jaar heeft directeur De Klerk af scheid genomen van zijn leerlingen. Hem werd samen met zijn vrouw een gezellige middag aangeboden. Zijn stoutste droom ging op die middag in vervulling. Twee oud-leerlingen reden hem en zijn echtge note in een politiewagen met loeiende sirene en zwaailicht door Beverwijk. Vrijdag 20 juni bieden collega’s en ou- dercommissie directeur De Klerk een af scheidsreceptie aan in de Plantage mavo in Beverwijk. Zijn opvolger wordt de sinds 1959 aan de school verbonden ad- junct-directeur J. Kelderman. De heer E. Dunnebier wordt per 1 juli adjunct-direc- teur. kant altijd als onpeilbaar financieel avon tuur gegolden. Velsens wethouder van sportzaken J. W. Meijer was bij de tegen stemmers toen de keus al of niet subsidië ring in de jaren zeventig aan de orde werd gesteld in de commissie sportzaken waar van hij toen nog als PvdA-raadslid deel uitmaakte. Overweging daarbij was voor hem het onduidelijke exploitatiebeeld ge baseerd op door hem nog steeds „te opti mistisch” geachte bezoekcijfers. De Stich ting Kunstijsbaan Kennemerland werkte toen met het cijfer 175.000 dat voor het seizoen 1978-1979 (131.500 bezoekers) in derdaad een slag in de lucht bleek. J Slechts twee maal is de onderwijzer in gijn leven van het onderwijspad afgewe ten. In 1938 ging hij naar „de statistiek” in Pen Haag en in het laatste oorlogsjaar - tüdens de hongerwinter - was De Klerk Controleur in de gaarkeuken. De werkzaamheden bij het Centraal Bu reau voor Statistiek in Den Haag wezen Uit dat hij met zijn keuze het onderwijs in tie gaan op het goede paard had gewed. Bet kantoorwerk was niets voor de onder wijsman. Hij werd ingezet om de tabaks belasting van 1928 vast te leggen in een feartsysteem. De belastinginner liep in die tijd tien jaar achter. Zijn leven stond in het teken van het onderwijs. In 1933 startte de directeur van de Plantage-mavo zijn loopbaan als onbe taald kwekeling. Naast zijn hoofdtaak als ohderwjjzer en later als directeur gaf hij telloze lessen en cursussen. De financiën vormen op dit moment het grote knelpunt voor de nieuwe start. Heemstede stelt voortgezette deelneming aan het projekt op dit moment afhanke lijk van toetreding van „in ieder geval een vierde gemeente”, waarbij tot voor kort allereerst op Zandvoort gezinspeeld werd. Nu van die kant de deur gesloten lijkt kan toetreding van Velsen een keerpunt in houden bij een voor elke gemeente draag lijke kostenopzet. i Als hij opnieuw zou moeten kiezen zou de scheidende directeur opnieuw het on derwijs in gaan. Wat precies de overwe ging is bij deze keuze kan hij niet zeggen. Wel speelt mee, aldus De Klerk, dat hij enorm geboft heeft met de school. In de periode dat hij nog niet „de baas was, vormden de leerkrachten een hechte vriendenkring en ook later is directeur De (Clerk ter zijde gestaan door een enthousi ast team. aan het regioproject wordt in dat licht „niet meer dan redelijk genoemd.” Het slaan van de eerste paal voor de Kunstijsbaan Kennemerland was in janu ari 1977 een brokje teamwerk van vijf burgemeesters. De deelname van Haar lem, Heemstede, Bloemendaal, Haar- lemmerliede en Zandvoort werd daarmee treffend gesymboliseerd. De Velsense af wezigheid werd bij dit gebeuren pijnlijk gemist. Voorzitter J. J. de Kort van de beheersstichting liet dit in een begeleiden de speech overduidelijk doorschemeren. Subsidie-afspraken ten behoeve van de ijsbaan in Haarlem hebben aan Velsense Het gebied rond het buitenspuikanaal bij de IJmuidense Noordersluis, waar vermoedelijk binnen enkele dagen de verscheping van het uit Petten afkomstige kernafval plaatsvindt, is vrijdag hermetisch afgesloten. In het kanaal zelf is een ponton geplaatst waardoor de doorvaart voor schepen van actievoerders onmogelijk is. Beide landhoofden die iet spuikanaal omgeven zijn geheel met hekwerk en prikkeldraad afgesloten terwijl op het terrein twee politieposten in de vorm van caravans zijn geplaatst. Hierin posten continu manschappen van de mobiele eenheid met politiehonden. Pas vrijdagmiddag werden instructies gegeven aan de leden van de mobiele eenheid in verband met de aankomst van het kernafval dat over de weg vanuit het Energie Centrum in Petten wordt vervoerd. Uit onofficiële bron is vernomen dat de verscheping maandag plaatsvindt met een schip van de Rotterdamse rederij Genchart, die het radioactieve afval in de Atlantische Oceaan zal dumpen. school, Bovendien heeft hij lange tijd „na vieren” Frans gegeven aan diverse scho len. In bestuurlijke zin heeft de Bever wijkse onderwijzer zich ingezet als voor zitter van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging - de voorloper van de ABOP en als bestuurslid van de MTS in Sant poort, waarvan hij in de zestiger jaren mede-oprichter is geweest. Aangevuld met talloze bijlessen en onderwijsactivi teiten aan twee bedrijfsopleidingen is het lijstje van wapenfeiten nagenoeg com pleet. In IJmuiden is de Beverwijkse onder wijzer twintig jaar verbonden geweest aan een onderwijsinstelling, die leerlingen opleidde voor leraren aan ambachtsscho len. De Klerk nam de Algemeen Vormen de Vakken (AVO) voor zijn rekening. Ne derlands was in het AVO-pakket voor de studenten een sleutelvak. Zij moesten ten minste een zes halen. Met veel inspannin gen heeft hij menige leerling over de streep getrokken, terwijl voor hen de wis- kundekant een peuleschilletje was. Hij is zijn carrière in het onderwijs gestart in een periode dat er lang en hard gewerkt moest worden voor weinig of geen geld. De onbezoldigde kwekeling De I Klerk gaf naast zijn dagtaak les aan parti culieren waarmee hij 50 cent per uur Verdiende. In de dertiger jaren woonde hij ih Rotterdam. Toen was armoe troef. Ook tijdens het eerste oorlogsjaar vertoefde (pj in de Rijnmond. De Haarlemse kunstijsbaan in vol bedrijf voordat een aantal technische gebreken zich openbaarden mmc-moc; £1 a JF

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5