SNELTRAM KAN ZEEMUI DEN ONTSLUITEN L ARCHITECTEN IN OPLEIDING WERKEN IDEE UIT OP PAPIER iEb on Effi 38 u tl I m wil 6 Door Rien Polderman WAT GAAN WE DOEN met de strandvlakte bij IJmui den. Op deze vraag zal een politiek antwoord moeten komen. Het plan voor een voorhaven aan de zuidpier is praktisch van de baan. Hoewel de regering nog steeds geen definitief „neen” heeft laten horen, is er nauwelijks nog iemand, die in de zuidpier-havenplannen gelooft. Zelfs het alternatieve havenplan voor de noordpier zal waarschijnlijk zo klein mogelijk worden gehouden. De vraag dringt zich op, wat er moet worden gedaan met het uitgestrekte strand, dat ten zuiden van de zuidpier is aangeslibt en dat nog steeds groeiend is. Stadswijk op het strand bij IJmuiden te <3 tr Luuk Aarts gaat er van uit, dat de NS-perron- LE t jHI T 4^17-- ar de lidige thans in de roting tarbot groot- ■1 tong g twee baanvak. Volgens Aarts zal een treintrambaan waarschijnlijk de helft vergen. de van 20-200, twee eljauw ihelvis lakreel 52-28, 34-108, tong- gmarkt 36 kis- ïljauw, is. 776 27 kis- kisten onze lande. JOUW. ,p het tation ingen an de 81 zal r dan lande i van voord: waren 1-11,60, niddel weeën T 7 naar Zeewijk, waar de lijn in een lus omheen zou moeten lopen. In een onlangs gepubliceerd rap port over de doortrekking van de spoorlijn tot Zeewijk, wordt gesproken over aanlegkosten van 16 miljoen gulden voor het twee kilometer lange Een impressie van de havenboule vard van „Zeemui den", zoals die er volgens de drie ar chitekten uit zou kunnen zien vanaf de noordpier. Ter rasjes en aanleg plaatsen voor jach ten. De zuidpier zelf is gehandhaafd, zo dat de vissers hun stek kunne behou den, maar nu met een stedelijke „rug dekking". echter op het brede strand een compleet bad- zou plaatsje, inclusief 7.500 10.000 woningen, worden gesticht, ligt het wel even anders. Het doortrekken van de IJmuidense lijn wordt dan Behalve een eenvoudige doorverbinding van de bestaande IJmuidense spoorlijn is nog een andere manier denkbaar, om een eventuele bebouwing van de strandvlakte aan de zuidpier een spoor- aansluiting te geven. Deze oplossing sluit aan bij een idee, dat werd aangedragen door de Haar lemmer Luuk Aarts voor een treintram van Haar lem naar Hoofddorp. Aarts acht het onwaarschijnlijk dat eerdaags weer trams gaan rijden door de Haarlemse stra ten. „Veeleer zal een oplossing moeten worden gezocht in de sfeer van het treinverkeer.” Een oplossing zou zijn de exploitatie met sneltrams van het soort dat gaat rijden tussen Utrecht en Nieuwegein. De sneltramlijn zou ter hoogte van de centrale werkplaats van de NS op de spoorlijn Amsterdam-Haarlem kunnen aantakken. De trams zouden langs perron 1 in Haarlem kunnen aankomen en vertrekken. Wanneer de sneltram lijn in Hoofddorp zou kunnen aantakken aan de Schiphollijn, zou een direkte treintram-verbin- ding kunnen ontstaan van Haarlem, via Vijfhui- zijn om de lijn ook daadwerkelijk door te trekken betekent het niet. In de uitvoering van dat ont werp alléén voor het badgastenvervoer van en naar het strand zien de NS weinig heil. Wanneer naar het strand. Het streekplan voor het Amster- dam-Noordzeekanaalgebied voorziet daar, zoals gezegd, al in. Het provinciaal bestuur kan echter stippelen wat het wil; dat de NS bereid zouden In het onlangs van kracht geworden streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied staat nauwelijks een verwijzing naar een eventuele benutting van de brede strandvlakte. Op de plan- kaart is met een tekentje aangegeven, dat de duinen ten zuiden van de pier voor „verblijfsre- creatie” in aanmerking komen. De spoorlijn naar IJmuiden is met een stippellijntje alvast doorge trokken naar het strand. Dat is alles, en het is zeer de vraag of het genoeg is. Is het juist, dat de invulling van zo’n grote ruimte als de IJmuidense strandvlakte aan een gemeente wordt overgela ten? Moet de benutting ervan niet in een breder, boven-gemeentelijk kader worden geplaatst, ge zien het ruimtegebrek in dit deel van de randstad? Het zijn betrekkelijk voor de hand liggende, maar niettemin officieel nog ongestelde, vragen. Een drietal architektuurstudenten van de Techni sche Hogeschool in Delft heeft de eveneens voor de hand liggende antwoorden niet afgewacht. Ze lieten zich inspireren door de brede strandvlakte met de vele mogelijkheden en gingen aan ’t tekenen. Nog sterker dan woningbouw in vlakke polders moet bebouwing vlak aan zee aan speciale eisen voldoen. Bij de gebruikelijke woningbouw in de polders (de Haarlemmermeer is een sterk voor beeld van) lapt men die eisen gewoonlijk aan zijn laars. De wijken worden er zeer ruim gepland, zodat de wind en regenvlagen er vrij spel hebben. De straten vormen er, bij het gebruikelijke weer type in Nederland, geen aangenaam verblijfsge- bied. Door de vele ruimte, die er aan parkeer plaatsen en verkeerswegen wordt verspild en de doorgaans grote tuinen, is beschutting er in het openbare verblijfsgebied nauwelijks te vinden. Bij de bebouwing van de strandvlakte zal men zich deze „luxe” niet kunnen permiteren. Zo vlak aan zee is een beschuttende en herbergzame om geving nodig. Dat betekent, dat er in zeer hoge, stedelijke dichtheden moet worden gebouwd. De ontwerpers van de „Ideeënschets IJmuiden aan Zee”, denken aan dichtheden van boven de hon derd woningen per hectare, in gestapelde bouw vormen. Dat houdt echter niet in dat een steenmassa zich over de hele beschikbare strandvlakte zal uit strekken. De drie architekten, Nick Bakker, Peter van der Gugten en Maarten Reek, stellen zich voor dat tussen een aantal verspreid liggende stedelij ke gebiedjes brede stukken duinnatuur komen te liggen. De stedelijke gebiedjes zouden onderling door bebouwing moeten worden verbonden. Deze bebouwing kan de natuur dan omsluiten, zodat het beeld ontstaat van een parkachtige stad. De bedoeling van de ontwerpers is, dat deze woonfunctie van het nieuwe IJmuiden aan zee wordt gecombineerd met een recreatieve functie. Zij hebben daarbij geen stichting van casino’s of andere grootschalige ontwikkelingen op het oog. Eerder denken zij aan wat rustiger en toch gezelli ge dag- en verblijfsrecreatie, die samen met de woonfunctie een levendig en stedelijk straatbeeld kan opleveren. Een en ander kan zo bijdragen tot een plezierig woonmilieu. De drie Delftse architekten in opleiding hebben uitgerekend dat er plaats is voor 7.500 tot 10.000 huizen plus bijbehorende winkels, scholen en an dere buurt- en wijkvoorzieningen. Voor de niet alledaagse behoeften zouden de bewoners van het nieuwe „Zeemuiden” terecht kunnen in het be staande winkelcentrum van IJmuiden. Dat zou met de nieuwe klandizie kunnen worden versterkt (in planologen-jargon: een vergroting van het „draagvlak” voor de voorzieningen). Al die huizen en andere stedebouwkundige voorzieningen kunnen door de compacte manier waarop de studenten de woningbouw voorstellen, worden uitgevoerd op een gebied van circa 250 hectare. Die ruimte kan gemakkelijk gevonden worden in de oksel van de zuidpier. Van horizon- of landschapsvervuiling zal geen sprake zijn, omdat de nieuwbouw plaatsgrijpt tegen het decor van de kolossale en alles domine rende fabrieksgebouwen van de Hoogovens. Met de overwegend westenwind zullen de toekon stige bewoners van deze industrie overigens geen last ondervinden. In tegenstelling tot geplande bebouwing van het gebied tussen Haarlem en Hoofddorp en in de Velserbroekpolder, ligt „Zeemuiden” niet ongun stig ten opzichte van een bestaande of ontworpen spoorweg. De bestaande spoorlijn Haarlem-IJ- muiden kan namelijk worden doorgetrokken Schets van NS-sneltram Utrecht naar Nieu wegein. Een derge lijke trein-tram zou ook „Zeemuiden" kunnen ontsluiten. hoogte ongeveer gelijk kan zijn aan de vloerhoog te van de treintram. In- en uitstappen kan dus snel, zoals bij een metro. De briefschrijver ziet als voordelen van zijn idee ook een voordeliger ex ploitatie door minder stroomverbruik en een- mans-bediening. In de praktijk wordt een derge lijke metro-achtige oplossing onder meer toege past in Newcastle upon Tyne in Engeland („Tyne en Wear Metro”). Er is weinig fantasie voor nodig om vervolgens aan een doorverbinding naar „Zeemuiden” te denken. Bij de toepassing van het treintram-idee wordt ook een kleine verlegging van de spoorlijn mogelijk. De Lange Nieuwstraat in IJmuiden bij voorbeeld lijkt voldoende breed om er een tram doorheen te laten lopen, zonder dat dat veel overlast geeft. Met deze oplossing zou „Zeemui den” een betere verbinding krijgen met het cen trum van IJmuiden. En IJmuiden zou een beter gesitueerde spoorverbinding hebben met Haar lem en het landelijke net, dan de huidige, excen trisch gelegen IJmuidense lijn. ling van brengen. Naast de combinatie van recreatie en wonen vormt ook het uitzicht op de scheepvaart van en naar het Noordzeekanaal en de IJmondhavens een aantrekkelijk gegeven voor de bouwplaats „Zeemuiden”. Behalve een zeeboulevard zou ook een havenboulevard kunnen worden gemaakt. Men krijgt dan een situatie die vergelijkbaar is met die in Vlissingen. De boulevards van deze Zeeuwse badplaats bieden een nimmer vervelen de combinatie van strandgenoegen en het uitzicht op (het beloodsen van) zeeschepen. Met de onver- jnijdelijke terrasjes verleent deze combinatie de badplaats een zekere allure, die veel beter, dan het eenzijdige strandplezier van Zandvoort of Sche- veningen, kan samengaan met het wisselvallige Nederlandse weer. Natuurlijk zal ook het duinli- chaam aan de zuiderpier moeten worden bekleed tot boven het niveau van stormvloedstand (zeven meter boven N.A.P.). Al met al zou het plan voor IJmuiden aan Zee een uitstekend alternatief zijn voor al aangewezen of nog aan te wijzen bouwplaatsen. Al eerder wees ook een stedebouwkundige studiegroep (TH Delft/Landbouwhogeschool Wageningen) op de bouwmogelijkheden op de IJmuidense strand vlakte. In het rapport „Stedelijke groei van de Haarlemse agglomeratie in de binnenduinrand” wordt deze bouwplaats genoemd naast verdich- tingsbouw en bouwplaatsen bij bestaande stati ons. Een en ander werd nadrukkelijk aangepre- zen als alternatief voor bebouwing van fraaie polders als de Velserbroekpolder. Zo’n polder ontleent immers zijn schoonheid aan de vlakke uitgestrektheid tegen een achtergrond van bebos te duinen. Deze landschappelijke schoonheid is onmogelijk in een stedelijke uitbreiding op te nemen, omdat juist deze bebouwing haar teniet doet. Behalve wellicht de relatieve goedkoopste en het gemak van bouwen heeft zo’n polder als bouwplaats niets te bieden. Daarentegen kan be nutting van zorgvuldig uitgekozen open plaatsen in het binnenduinrandgebied en bebouwing van de IJmuidense strandvlakte nieuwe woongebied opleveren, dat ook landschappelijk aantrekkelijk is. Voor „Zeemuiden” geldt bovendien, dat de grond rijkseigendom is. De grondkosten kunnen dus in de hand worden gehouden. Dure en tijdro vende onteigeningsprocedures zijn niet nodig. Niettemin staart de meerderheid van de politiek gekozen ruimtelijke ordenaars zich nog steeds blind op lege polders om vol te bouwen. In het streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaal gebied werden de Velserbroekpolder, de Zuider- polder en het gebied tussen Haarlem en Hoofd dorp als bouwplaatsen aangewezen. Thans zijn de ruimtehongerige ogen gericht op het gebied van Noord-Kennemerland. Afgezien van het feit, dat de keus voor een bouwplaats in de regio rondom Alkmaar tot een verheviging van het forensisme, en dus tot energieverspilling, zal leiden dreigt opnieuw een stuk Noordhollands polderland te worden opgeofferd aan een ruimteverspillende manier van stedebouw. Eeuwig zonde in de letter lijk en definitieve betekenis van het woord. Met een en ander wil overigens allerminst ge zegd zijn, dat aan het alternatief, de bouwplaats „Zeemuiden” geen bezwaren zouden kleven. Mis schien lokt het idee wel hevige protesten uit van biologen en milieuvoorvechters. Maar de voor- en nadelen van „Zeemuiden” zouden toch minstens afweging behoeven tegen die van bebouwing van de Velserbroek of de uitbreiding van Heerhugo- waard. Met hun ideeënschets hebben de drie architekten de mogelijkheden aangegeven. Ze hebben er op zijn minst een discussie mee willen openen. In Velsen heeft men al jaren een alternatief klaar liggen, voor het geval een negatieve beslissing over de voorhaven zou worden genomen: Het plan „Zeebad”, een recreatieproject aan zee, waarvan verschillende (van zeer omvangrijke tot bescheiden) varianten bestaan. De vraag is echter of dat de zuinigste besteding van deze ruimte zou zijn. Er is in Noord-Holland nog steeds dringend behoefte aan ruimte voor woning bouw. wel degelijk interessant. Een spoorweghalte bij de bestaande IJmuidense woonwijk Zeewijk zou dat nog kunnen versterken. De drie architekten zijn van mening dat de bebouwing van de IJmuidense strandvlakte ge heel ligt in de lijn van de natuurlijk ontwikkelin gen. Door de aanleg van een zwaar duin van 160 meter breed en zeven meter hoog loopt men op die natuurlijke ontwikkeling alleen wat vooruit. De aanslibbing van het strand is het gevolg van de verlenging van de havenhoofden van het Noord zeekanaal tussen 1962 en 1967. Daardoor zijn de eb- en vloedlijnen zich in zeewaartse richting gaan verplaatsen. Noord-Hol land wordt zo op natuurlijke manier met ongeveer 250 hectare vergroot. Het eindstadium van de verplaatsing van de eb- en vloedlijnen wordt binnen enkele jaren bereikt. De verplaatsing van de duinvoet in zeewaartse richting zal echter ongeveer vijftig jaar in beslag nemen. Wat dat betreft willen de architekten niet wachten op het langzame natuurlijke opstuivingsproces. Op de plaats van de toekomstige duinvoet zou volgens het plan van het Delftse drietal genoemd kunst- duin moeten komen. Het achterliggende gebied (de huidige strandvlakte zou twee meter moeten worden opgehoogd. Daarbij zou men ook hoogte verschillen kunnen aanbrengen, hetgeen het nieu we woongebied stedebouwkundig en landschap pelijk nog aantrekkelijker zou kunnen maken. Het benodigde zand kan onttrokken worden aan de zeebodem. Eventueel zou ook gebruik kunnen worden gemaakt van zand dat ter be schikking komt bij het uitdiepen van de haven mond. Uiteraard zal bij het laatste terdege moeten worden opgepast, dat de beschermende kleilaag boven de zoetwater (drinkwater)-voorraad niet wordt beschadigd. Bij de inrichting van het ge bied moeten ervaren kustbiologen worden inge schakeld, zo menen de drie archtitekten. Daar het zeezand vrijwel steriel is, moet een voedingslaag worden aangebracht om een versnelde ontwikke- plantengroei tot stand te kunnen V 11 194 9.300,- UK 94 UK K 159 i.900,-, MR 69 ,-, IJM 1.000,-, elaars De brede strand vlakte van IJmuiden gezien vanaf de dui nen. De lijn van de zuidpier gaat in de uitgestrektheid ver loren. zen, nieuwbouwgebied, Hoofddorp, Schiphol naar Amsterdam-Zuid. De Haarlemse spoorweg-enthousiasteling voegt aan zijn idee nog de mogelijkheid toe, om de treintram via de IJmuidense lijn door te trekken

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7