Li Gieus de Robin et de Marion in Muiderslot Middeleeuws muziekspel Concertuitvoering van geslaagd groeit uit tot happening opera zeer Kerstavond met Styx Violist Liberman is concertmeesterplaats waardig Concertgebouworkest op de kille toer Britse producent van speelfilms staakt werk Gripsacteurs tonen knappe kindermotoriek I ■sai NB 1 9 ZATERDAG 7 JUNI 1980 8 Henk van Ulsen knap in LTsle de Merlin ?r. Duitsers vérpakken kinderangsten grondig Shusaku intrigeert Ik_ I KUNST 1237 tot ca. 1289). I MUIDEN. Hoewel het weer in de vooravond is omgeslagen en de zon derhalve niet zijn laatste stralen over de kantelen van het Muiderslot kan laten vallen, is het goed toeven op de sfeerrijke binnenplaats van één van Nederlands compleetste kastelen. De 700- jaar oude vesting vormt het toepasselijke decor voor een ongeveer even oud laat-middeleeuws muziekspel, Li Gieus de Robin et de Marion van Adam de la Halle (ca. S THEATRE DES NATIONS PROGRAMMA GEMMA COEBERGH JOHN OOMKES JOOST NIEMÖLLER ALMA POST. JOHAN VAN KEMPEN ff":..- De kleurrijke enscenering van dit ver haal over de mislukte avances van een ridder naar een beeldschoon herderinne tje, dat deze beroemde dichter en musicus uit Arras (Atrecht) vermoedelijk maakte ter vermaak van zijn adellijke maecenas, krijgt in de regio van Eddy Habbema zoveel olijk esprit en boertige kluchtig heid mee, dat daardoor de kilheid van de avondwind en de irritatie om hinderlijke onweersvliegjes ruimschoots gecompen seerd wordt. In zijn toepassing van meerdere vormen kun je een werk als Li Gieus de Robin et de Marian zien als een voorloper voor onze muziektheatrale traditie; een vroege opera met andere woorden, al is de muzi kale handeling beperkt en overheerst de dialoog. Daarnaast is het werk van Adam de la Halle van onschatbare waarde in de (Franse) cultuurhistorie en literaire tradi tie. Realistisch en vindingrijk wist hij de liefde te schilderen zonder aan poëtische kracht in te boeten. Het verhaal is snel verteld. Li Gieus valt uiteen in twee delen, een zogenaamde pastourelle of herdersdicht, waarin de maagd Marian de ridder weet af te sche- Dinsdag 10 juni BINNEN. 15 uur: Friends Roadshow. 16 uur: Iris Scacceri, Ins/Mannen van de Dam. 19.30 uur: Bewegingsgroep Bart Stuyf, To neelgroep Baal. 20 uur: Ka Theater, Feike Boschma, Studio K, Beeldend Theater. 20.30 uur: Jango and friends, Waste of Time, Tu- kak Teatret. 21 uur: Bloolips, C.F.R., Werk tester, Barbara Duyfjes, Footsbam Theatre. 21.30 uur: Katie Duck, Feike Boschma, Pen ta Theater. 22 uur: Hector Malamud, Carlos Trafic, Two Reel Compagny. 22.15 uur: The atre National de Bucarest. 23 uur: Human League, Volker Spengler. 24 uur: Dutchman, Fernando Quartet. BUITEN. 14 uur: Amsterdams Vuilharmo- nies Orkest. 15 uur: Flup Ju Bedrijf, Air Design, Mekaniek. 20 uur: Natural Theatre. 22 uur: Dogtroep. FILM. 20 uur: experimentele films van Peter Rubin. 22 uur: Perforeance en Katte gat 10. pen en haar vrijer Robin in al zijn goed moedigheid uit angst een beroerd figuur slaat, en een zogenaamde bergerie. Onder dat tweede deel moeten we eigenlijk een feestelijk en boertig bijeenzijn van Robin, Marian en hun vrienden verstaan, die de aftocht van de adellijke heer vieren met ondeugende groepsspelletjes, platvloerse taal en schranspartijen. In de ietwat aangedikte opvatting waar in de zeven acteurs en actrices het middel- frans tot een redelijk te volgen communi catiemiddel weet te maken groeit een fees telijk theatergebeuren uit tot een happe ning die werkelijk tot leven komt binnen de muren van Muidens burcht. Met een efficiënte belichting, een voortreffelijke aankleding en een levende have, die heftig protesterend van zijn aanwezigheid ge tuigt, waan je je af en toe midden in een Monty Python-productie, ware het niet dat het gemengde auditorium er te eigen tijds gekleed bijzit. Een voortreffelijk ini tiatief! LONDEN (UPI). De Britse filmmaat schappij Rank heeft vrijdag bekendge maakt dat zij zich uit de filmproduktie terugtrekt. Het werk aan acht rolprenten met een totale begroting van 25 miljoen pond (circa 110 mln) is gestopt. De overige programma-onderdelen bo den rijke kansen aan het koper, die in Borodins „Tweede” het symfonisch hoofdwerk van de avond op een merk waardige harde en koude manier door Kondrasjin en het orkest werden aange grepen. Gezien de ongenaakbaarheid en gevoelsarmoede die deze, niet diepgraven de maar toch vanuit een romantische hartstocht en dus emotionele warmte ge concipieerde muziek aldus in de praktijk meekreeg, werd het haast onvoorstelbaar hoe het indertijd mogelijk is geweest dat Kondrasjin op dezelfde plaats zo’n van gezond sentiment getuigende, meesle pende vertolking heeft kunnen geven van Rimski-Korssakovs Sheherazade (andere Russische muziek uit dezelfde invloeds sfeer dus). (uitstekend in vorm), het goed uitgebalan ceerd spelend Nederlands Kamerorkest (dat dit jaar zijn 25-jarig jubileum viert) en dirigent Kees Bakels die de teugels soepel maar feilloos in handen hield. Adam de la Halle, over wie weinig (au- to)-biografisch materiaal bekend is, geldt als één van de groten van de Ars Antiqua. Anders dan zijn tijdgenoten in het culture le centrum Arras beperkte hij zich als trouvère niet tot het schrijven van gedich ten, maar paste hij ook grotere vormen van het theater toe en componeerde poly fone muziek, vaak al tot een voor die tijd ongewoon gerijpt niveau. Relatief gezien is er veel van zijn werk bewaard gebleven en daaruit weten we dat De la Halle de harmonieleer zeer goed beheerste, expres sieve melodieën wist te schrijven en een redelijk scenario kon samenstellen waar door hij zijn stukken zonder bezwaren langer kon breien dan zijn tijdgenoten. De onderneming die beroemde films op haar naam heeft staan zoals The 39 Steps, The Lady vanishes en Silver Dream Ra cer, verklaarde dat het films maken niet meer economisch verantwoord is, gezien de snelle toeneming van de inflatie, de hoge rente en de lange tijd die verstrijkt voordat men het geïnvesteerde geld heeft terugverdiend. Eerder had Rank bekendgemaakt dat vorig jaar een verlies van anderhalf mil joen pond (ongeveer 6,75 mln) had gele den, waarbij de winst van de bioscoopbe drijven met 42 pet was gedaald. Onder de acht films waarvan de pro- duktie is gestaakt, bevinden zich HMS Ulysses, Rocking Horse Winner en To the Manor bom. Op het vorige maand in Cannes gehouden internationale filmves- tival was meegedeeld dat het werk aan deze rolprenten in het beginstadium ver keerde. Het besluit van Rank betekent een nieu we slag voor de toch al weinig bloeiende Britse filmindustrie. De songs van Styx kenmerken zich door een totaal gebrek aan melodie, ritme, of ook maar enigszins originele structuur. Met zichtbare moeite strom pelden de muzikanten zich van het ene zwaar aangelegde akkoord naar het andere. „Swingen”, was voor hen een lelijk woord. AMSTERDAM. Net als kitsch kan pathos een bepaalde charme heb ben. Dat is het geval wanneer het gebracht wordt met een zekere ironie, met de achterliggende gedachte dat „het eigenlijk allemaal onzin is”. Het pathetische, de kitsch van Reve dus. Over dat relativisme leek Styx echter niet te beschikken. En dat maakte hun optreden van gisteravond dan ook stomvervelend. Een kerstavond waar bij de kinderen rustig moesten blijven. Milli en ook wel Bemd Vollbrecht als Max zijn experts in de kinderlijke motoriek, die door volwassenen uitgevoerd iets na drukkelijks krijgt en daardoor extra leuk is. Ik zou de voorstelling daarom ook zeker gaan zien, alleen al om mee te maken hoe Christina als een beweeglijke vierjarige aan het klimrek hangt, of hoe Bernd on willig in bed klimt. Wat ik gemist heb is het inspelen op de zaal. En dan bedoel ik niet kinderen op de speelvloer halen, maar inspelen op het verwachtingspa troon van de kijkertjes. Maar zelden hoorde je de bij Nederland se voorstellingen gebruikelijke oh’s en pas op’s, en dat lag niet alleen aan de taal, want er zaten ook veel Duitse kinderen in de zaal. Het is geloof ik vooral een gevolg van een andere timing, en van een teveel aan tekst, ingegeven door Duitse grondig heid. De kinderen in de zaal krijgen een voudig de tijd niet om te reageren als bijvoorbeeld de gezochte Peter er net aan komt, want voor die tijd roept Milli al: „Daar is hij”. Als ik het goed heb wordt hier een veel volwassener manier van kijken van kin deren verwacht dan wij in Nederland ge wend zijn, meer in de trant van rustig observeren en dan je conclusies trekken. Ik vind dat van een kind van vijf of zes veel gevraagd, en ben benieuwd of de volgende Gripsvoorstellingen (er komen er nog vier) ook dit patroon volgen. De voorstelling werd per scène voorzien van Nederlandse uitleg, duidelijk ge bracht door een actrice van Rats, en voor de oudere kinderen een uitdaging om hun Duits te toetsen. klinkende begeleidingen te voorzien. En wat Wiktor Liberman betreft: een verfijn de maar kernachtige en ver dragende toon, gevoelig en intens maar nooit overdreven in de uitbeelding, alles vanuit een natuurlijk gemak en een instelling die het juiste midden hield tussen spanning en ontspanning, dat waren de kenmerken bij dit solistische optreden waarin Tsjai- kovski’s ruim een eeuw geleden voltooide opus eer werd aangedaan. Afwisselend fier en lyrisch van karakter in het eerste deel, zangerig in de Canzonetta en briljant in de finale. Een prestatie die er geen twijfel aan het bestaan, dat deze 48-jarige violist in technisch en artistiek opzicht zeker een eerste-lessenaarsplaats in ons nationale ensemble waardig zou zijn. Voorstelling: Max und Milli, toneel stuk voor mensen vanaf 5 jaar van Volker Ludwig. Groep: Grips. Muziek: Birger Heymann. Regie: Dietrich Leh mann. Toneelbeeld: Manfred Baatz. Kostuums: Gisela Storch. Spelers: Bernd Vollbrecht, Christina Grabows- ky, Thomas Ahrens, Sabine Lorenz, Michael Heinsohn. Gezien op 6 juni, Den Haag, HOT theater. 9 juni Amsterdam, Krakeling, 13 juni Utrecht Blauwe Zaal. De ridder weet Marian tijdelijk te ontvoeren in Li Gieus de Robin et de Marion. (Foto Jaap Pieper) Enfin. Een boeiend concert viel niet te verwachten. Magnesiumkanonnen, dia’s van quasi-romantische sterrenhe mels en doorzichtige vrouwengezich ten waardoorheen zogenaamd Griekse zuilen, het paste allemaal in het con cept en het zou opvallen wanneer het ontbrak. AMSTERDAM. Het eerste program ma dat het Concertgebouworkest in het kader van het Holland Festival verzorg de, bood gelegenheid om Wiktor Liber man, de concertmeester van het Rotter dams Philharmonisch, als solist te horen. Een optreden waarvoor extra attentie paste, nu bekend is geworden dat er on- derhandelingen gaande zijn tussen het Concertgebouworkest en deze uitgewe ken Russische violist, in verband met de opvolging van Herman Krebbers. De Japanse danser Shusaku en zijn Dormu Danstheater behoren tot de op vallendste verschijningen op het Fools- festival. Al bij de openingsmanifestatie is het aandeel van Shusaku niet onop gemerkt gebleven. Binnen het dage lijks aanbod van geplande voorstellin gen staat Shusaku met zijn program ma Neum. Een kubusvorm, bestaande uit een buizenstelsel, vormt hierbij het visuele uitgangspunt voor een complex bewegingsspel, met ingrediënten als Oosterse mystiek, bijna macabere Kienholtz-achtige taferelen, en vaak in symmetrische dubbelbeelden uitge voerde scènes vol ironische effecten. Door hun verrassingseffect maken de buitenperformances van Shusaku en zijn mensen echter niet minder indruk. Op dukdalven in het water binnen op de loopbruggen van de stalen spanten, trekken zij de aandacht. Onwezenlijke witte verschijningen, mummie-achtige figuren en grote fantasievogels, maken bezwerende gebaren en mysterieuze geluiden, als een intrigerend ritueel, waarbij fantasie en emoties van de toeschouwers royaal geprikkeld wor den. (J. B.). Dat Styx met z’n negen platen een ruim assortiment aan songs kon ge bruiken lag voor de hand en dat moest dan ook meerdere malen vermeld wor den: dit werd geschreven in 1975, dit in 1977 enzovoorts. Hitwerk als Babe en Lady (zelfs de titels lijken op elkaar) bleef uiteraard niet achterwege. Min der bekend was het akoestisch gespeel de Boats On The River, Lights, The Grand Illusion, Chrystal Ball en Sweet Dam Blue. De voor driekwart gevulde zaal was alleln de eerste minuut erg enthousiast, maar wat wil je wanneer je een uur te laat begint en bovendien het „idee” veelzeggender is dan de mu ziek zelf. Dinsdag 10 juni Amsterdam: Thijl (Stadsschouwburg, 19.30 uur); Aap verslaat de Knekelgeest (Tent Frankendael, 20.15 uur); Ensemble Ho- ketus I (Centrum Bellevue, 20.30 uur); Ein Fest bei Papadakis (De Krakeling, 14 uur); Humboldt’s Current (Mickery Theater, 20.30 uur); De Ontdekking (Universiteitstheater, 20.30 uur). Rotterdam: De Toekomst gaat het hele maal maken (Luxor Theater, 20.15 uur). Muiderslot: Li Gieus de Robin et de Mari on (20.15 uur). Den Haag: Madrigaalkwintet (Oud-Katho- lieke Kerk, 20.15 uur); Die ganz begreifliche Angst vor SchlSgen (Koninklijke Schouw burg, 20.15 uur); Zomergasten (Koninklijke Schouwburg, 19.30 uur); Eine linke Ge- schichte (Hot Theater, 20.30 uur). Schiedam: BEWTH (Scheepswerf, 22 uur). Utrecht: Werkcentrum Dans (Stads schouwburg - blauwe zaal, 20.30 uur). Kirill Kondrasjin, vaste dirigent van het CO, had de leiding van dit concert en wist Libermans solospel in het Vioolconcert van Tsjaikovski met steeds groeiende sou plesse van transparante en evenwichtig In een theater- en een muziekopvatting die de oorspronkelijke tekst en muziek niet als heilig uitgangspunt kiest, maar aan de andere kant zo min mogelijk wil afwijken van wat de beleving van dit prachtige stuk vroege muziektheater be treft, waan je jezelf als behorend tot de gegoede kring die zich zij het van af stand kan vermaken over de grove grappen van het volk. Habbema situeert als zodanig ook enige figuranten als toe kijkende edelen. DEN HAAG. Hoe elegant en oorstre- lend de muziek van Christoph Willibald von Gluck’s 1’Isle de Merlin ook is, een concertante uitvoering van dit werk zou zonder de door acteur Henk van Ulsen gepresenteerde verbindende teksten een saaie aaneenschakeling van korte zang nummers zijn geworden. Dynamiek en dimensie waren echter het resultaat van Van Ulsens vertellersrol, waarin hij de lotgevallen van Pierrot en Scapin in de omgekeerde wereld van hun toverende weldoener (Merlijn) op humoristische toon uiteenzet. En zo is deze vertellersfiguur als vanzelf Merlijn zelf geworden, vandaar dat de acteur verscheen in tovenaarsmantel en met de magische puntmuts op (terwijl zijn tegenvoeter in de „omgekeerde wereld” in exact hetzelfde tenue, maar dan uiteraard als levensloze pop, op zijn kop in de tegen overliggende hoek van de Haagse Nieuwe Kerk was geplaatst. Een soort ruimtelijk speelkaarteffect). Dat wat betreft de voortreffelijke ma nier waarop het gemis aan scenische han deling, eigen aan een concertante uitvoe ring, werd ondervangen. Ook de heden daagse technische mogelijkheden waar van wij ons na de uitvinding van de band recorder kunnen bedienen speelden hun rol als sfeermaker, een kwartier voor de aanvang van Gluck’s opera comique (die op de kop af één uur vult), zodat zij die vroeg waren gearriveerd alvast aan een eiland konden gaan denken: geruis van de branding en vogelgekrijs, zo natuurge trouw dat je er onwillekeurig een zilte smaak van op de lippen kreeg. Maar binnen al deze entourage bleef de muziek toch de hoofdrol spelen. Een onge compliceerde weliswaar, zonder enige vorm van diepgravendheid, maar als zo danig een gave en zeer esthetische vorm van amusement. Het Weense hof in de achttiende eeuw keek tenslotte wat dat betreft alles af van Versailles en Gluck vatte de draad op van de comedies die soms compleet met muziek uit Parijs wer den geïmporteerd. Henk van Ulsen, die in zijn slottekst de handeling heel knap naar het hier-en-nu trok (de parallel aanduidend met onze wereld die, zij het heel wat gecompliceer der, eveneens totaal op zijn kop staat) was overigens niet de enige figuur die schitter de in deze uitvoering. Dat kan wel gezegd worden van alle betrokkenen. Dat bariton Ruud van der Meer en bas Tom Haenen soms even moeite hadden met het syn chroon blijven met het orkest zou zelfs voor de grootste scherpslijper de enige kritiek kunnen zijn. Verder was het alle maal uitermate plezierig en fraai klin kend. Sopraan Roberta Alexander, alt Jard van Nes, tenor Marius van Altena Voorstelling: Li Gieus de Robin et de Marian van Adam de la Halle. Muzikale leiding: Leo Meilink, Regie: Eddy Habbema, decor en kostuums: Rudolf Corens, begeleiding: Ensemble Kaproen, meespelenden: Béatrice Cramoix, Christian Landy, Pierre Da nais, Arda Brokman, Peter Broekaert, Bruno Sachel, Serge-Henri Valcke. Muiderslot, 6 juni 1980. Andere voor stellingen op 7,10,11,12,13 en 14 juni. Programma Zondag 8 juni Amsterdam; ABCDEFG (Concertgebouw, 15 uur); Aap verslaat de Knekelgeest (Tent Frankendael, 20.15 uur); Madrigaalkwintet (Concertgebouw - kleine zaal, 11 uur); Ne derlands Kamerkoor (Waalse Kerk, 20.15 uur); De Ontdekking (Universiteitstheater, 20.30 uur); Starker als Superman (De Krake ling, 14 uur); Werkcentrum Dans (Centrum Bellevue, 20.30 uur). Rotterdam: De Toekomst gaat het hele maal maken (Luxor Theater, 20.15 uur); Ver trouw nooit een trol (Theater Zuidplein, 19 uur); Gross und Klein (Schouwburg, 19 uur); Spaghetti mit Ketchup (Theater Zuidplein, 14 uur). Utrecht: LTsle de Merlin (Muziekcentrum Vredenburg, 20.15 uur); Spring: (Stads schouwburg - grote zaal, 14.30 uur). DEN Haag: Ensemble Sequentia (Hot The ater, 11 uur). Maandag 9 juni Den Haag: Die ganze begreifliche Angst vor Schlagen (Koninklijke Schouwburg, 20.15 uur); Nederlands Kamerkoor (Oud- Katholieke kerk, 20.15 uur). Amsterdam: L.Tsle de Merlin (Concertge bouw, 20.15 uur); Ensemble Sequentia (Cen trum Bellevue, 20.30 uur); Max und Milli (De Krakeling, 14 uur). National Dance Troupe of Zambia (Tropenmuseum Lichthal, 20.15 uur). Rotterdam: De Toekomst gaat het hele maal maken (Luxor Theater, 20.15 uur); Eine linke Geschichte (Theater Zuidplein, 20.15 uur). DEN HAAG. Op Max und Milli van het beroemde Berlijnse kindertheater Grips kijk ik met gemengde gevoelens terug. Het is zonder twijfel een bijzonder knap gemaakte voorstelling. Het pro bleem angst (voor het donker, voor een schreeuwerige jongen, voor je moeder) is er op alle mogelijke manieren in ver werkt, en op een zo onnadrukkelijke ma nier dat er plaats te over is voor gezellige alledaagse kinderkamergebeurtenissen als naar bed gaan en de vraag wie in het bovenbed mag. Het decor is even simpel als mooi. Het voornaamste stuk is een stapelbed, in pri maire kleuren geverfd, en eenvoudig te veranderen in een klimrek voor de bui- tenscène’s. Er wordt uitstekend geac teerd. Vooral Christina Grabowsky als Concert: Styx. Bezetting: James Young (gitaar, zang), Tommy Shaw (gitaar, zang), Dennis Deyoung (zang, toetsinstrumenten), John Panozza (drums), Chuck Panozza (basgitaar). Jaap Edenhal, Amsterdam, 6 juni 1980. Uitvoering in concertvorm van l’Isle de Merlin ou le monde renversé van Christoph Willibald von Gluck. Mede werkenden: Henk van Ulsen, tekst- spreker, Roberta Alexander, sopraan, Jard van Nes, alt, Marius van Altena, tenor, Ruud van der Meer, bartion, Tom Haenen, bas, het Nederlands Ka merorkest. Dirigent: Kees Bakels. Nieuwe Kerk, Den Haag, 6 juni 1980. Verdere voorstellingen van dit in het kader van het Holland Festival geor ganiseerde concert op 8 juni in Utrecht (Vredenburg) en op 9 juni in het Concertgebouw Amsterdam. Zondag 8 juni BINNEN. 15 uur: Stage Space Theatre Cooperative, Friends Roadshow. 16 uur: Ine ke Cohen, Nola Rae. 19.30 uur: Toneelgroep Baal. 20 uur: Triad Stage Alliance, Studio K, Beeldend Theater, Friends Roadshow. 20.30 uur: Pyramide op de Punt, Cartoontheater Radeis, Tukak Teatret. 20.45 uur: Bewe gingsgroep Bart Stuyf. 21 uur: Klein Panto mimetheater, Werkteater, Carrousel, Foots- barn Theatre. 22 uur: Stichting Dansproduk- tie. 22.15 uur: People Show, Penta Theater. 22.30 uur: The Barneys, Parisiana. 23 uur: Bob Downes, Raffia, Theatre Manarf, Pi- goen Drop, Hector Malamud. 23.30 uur: Pa trick Beckers. 23.45 uur: Ronald Snyders Black Straight Music. 24 uur: Dutchman. BUITEN. 14 uur: Amsterdams Vuilharmo- nies Orkest. 15 uur: Flup Ju Bedrijf, Air Design, San Francisco Mime Troupe. 16 uur: Poppenteater Jozef van de Berg, Teatro Equatoriano. 21 uur: Poppenteater Jozef van de Berg. 22 uur: Dogtroep. FILM. 20 uur: experimentele films van Peter Rubin. 22 uur: cinema van Footsbam Theatre en People Show. VONDELPARK. 14 uur: Steve Hansen. Maandag 9 juni BINNEN. 15 uur: Friends Roadshow. 16 uur: Bob Caroll. 19.30 uur: Toneelgroep Baal. 20 uur: Ka Theater, Feike Boschma, Beeldend Theater, Friends Roadshow. 20.30 uur: Pyramide op de Punt, Tukak Teatret. 21 uur: Triad Stage Alliance, Popgroep Braak, Bob Downes en dichters. 21.30 uur: Feike Boschma, Stichting Dansproduktie. 22 uur: Hector Malamud, One World Poetry. 23 uur: Link, Raffia, Sharon Landau. 24 uur: Jean Bergin/Emst Reysiger/Han Bennink. BUITEN. 14 uur: Amsterdams Vuilharmo- nies Orkest. 15 uur: Flup Ju Bedrijf, Air Design. 22 uur: Dogtroep. FILM. 20 uur: Nederlandse animatiefilms (van onder anderen Gerrit van Dij). 22 uur: Dogtroep. Dat de allesbehalve innemende aanpak van deze dirigent niet beperkt bleef tot één programmagedeelte, bleek uit de weergave van Hindemiths Concert voor strijkers en koperblazers uit 1930, dat in deze uitvoeringsversie overspannen ge spierd en Duitser en vierkanter dan ooit klonk. Bij een minder hardvochtige aan pak is deze muziek nog wel te hebben, maar in een dergelijke benadering word je er haast akelig van. Dan is het ook niet meer mogelijk om je te bezinnen op de achtergrond van een interessante vakma tigheid, waardoor dit stuk tenslotte nog altijd een zekere aantrekkelijkheid zou kunnen hebben. i

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9