Programma De Kampioen viert jubilerende 75-jarig bestaan wielerclub ZOETEMELK GROTE DCIJ-speler vrijwel zeker van toernooiwinst Concurrentie profiteert FAVORIET IN ZWITSERSE RONDE Softbalteam Als compensatie voor Olympische Spelen oppermachtig Hippische bonden organiseren renner bij Kennemeriand lierschi/drinlcs1 Hugo Pont maakt rentree niet van fout Sijbrands alternatieve ruiterfestivals Ron Bos beste JUNGHANS 118,- VAN NIEL -HORLOGERIE- GR. HOUTSTRAAT 86 - HAARLEM moiikie dtwl woon MatgiMd kewcktlu Uw Kunstgebit de gehele dag AEG MOTORENDIENST Hoogtepunt organisatie wegkampioenschappen metzelaar techniek bv nd. n 5^. 20 SPORT 21 DINSDAG 1 0 JUNI 19 8 0 :s len e te P AEG MOTOREN UIT VOORRAAD LEVERBAAR Moderne uitrusting voor al uw reparatiewerk QUARTZ HORLOGES te ijk O I b (Van onze dammedewerker) IJMUIDEN. De negende ron de van het Internationale Dam- toernooi in IJmuiden was één van de merkwaardigste. Zo kon leider Ton Sijbrands niet winnen van hekkesluiter Mansour Koua té, terwijl gegadigden voor de tweede plaats ook al niet hun beste dag hadden. Zo werd het onderlinge duel tussen Cees Pip pel en Jeroen Sterel een vrij bloedeloze remise en ook Bassi- rou Ba bereikte weinig tegen Seydou Soumaoro. Sijbrands blijft daardoor met twee punten voorsprong aan kop en kan de eindzege nauwelijks meer ontgaan. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) ilim (Van onze wielermedewerker) al vanaf (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE, Herschi/Hoensbroek, tel. (045) 21 17 77 pes uit West-Europa, Verenigde Staten, Canada, Australië en misschien een enkel Oosteuropees land) is verplaatst van za terdag naar vrijdag om de toppaarden een dag rust te geven voor de Grand Prix, die volgens de olympische formule wordt ge reden. Er vinden ook geen kwalificatie wedstrijden voor dit hoogtepunt plaats, elk land mag met drie combinaties star ten. Voorts is het prijzengeld voor dres suur- en springwedstrijden opgetrokken tot anderhalve ton. (Van onze wielermedewerker) HAARLEM. Het is alweer 75 jaar geleden dat in het toenmalige café ’t Centrum aan de Botermarkt in Haarlem de Haarlemse Sport Vereniging De Kampioen door een ploegje sportieve jongelingen in het leven werd geroepen. Dat feit willen de leden van de rood-witte wielerclub uiteraard niet ongemerkt voorbij laten gaan en ze gaan het dan ook op gepaste wijze vieren. Hoogtepunten van de feestviering worden een receptie en koud buffet in het restaurant De Wintertuin, de organisatie van de Nederlandse wegkampioenschappen voor junioren, nieuwe lingen en veteranen op het parcours in Spaarnwoude plus een Jubileumronde van Haarlem in de binnenstad. Cees van Borre en de aanvankelijk goed meekomende debutant Pierre Vanacker werden door lekke banden uitgeschakeld. De overwinning ging naar de Duitser Wil fried Tröd. Hij noteerde over de 82 kilo meter een tijd van 2 uur 1 min. en 30 sec. In de strijd van de amateurs was Sjaak Butter, die het vorige jaar in Neuwied zegevierde, aanvankelijk zeer actief, maar dat moest hij later in de koers toch wel bekopen. Als eerste Kennemerlander ein digde Henk Kuipers ditmaal op de elfde plaats. De klasseringen van de anderen waren: m 21. René Stals; 22. Jos Kieften-" burg; 25. Sjaak Butter; 31. Cedo Paic. In 1934 kwam er een splitsing in De Kampioen en richtte een aantal leden de RKWV Achilles op. Daarna kwam en ook De Jonge Kampioen en Excelsior er als wielerclubs bij in de Spaarnestad. Alleen De Kampioen en Excelsior zijn tenslotte overgebleven. Tijdens de tweede wereldoorlog raak te de wielersport steeds meer in het slop en op het laatst werd er helemaal niet meer gefietst. Na de bevrijding in 1945 werd bij De Kampioen de draad weer opgepakt en het veertigjarig bestaan ge vierd met de organisatie van een drietal open koersen. De rood-witte wielerclub kwam tot nieuwe bloei en in het begin van de vijftiger jaren werden door de renners vele triomfen behaald. Zij wis ten bovendien driemaal in successie (1952, 1953 en 1954) voor De Kampioen het clubkampioenschap van Nederland op de weg in de wacht te slepen. Een maal eerder in het. bestaan werd in 1933 het clubkampioenschap op de baan ver overd. Momenteel is de top van De Kam pioen duidelijk smaller dan zo’n kwar teeuw geleden, maar in de breedte is de club door de opkomst van het toerfiet sen en trimmen toch wel gegroeid. In tegenspraak met de olympische ge dachte is wel dat het om open wedstrijden gaat, waaraan zowel amateurs als profes sionals kunnen meedoen. „Misschien is dat wel een doorbraak”, sprak voorzitter Stehouwer van de Nederlandsche Hippi sche Sportbond (NHS) gisteravond voor zichtig tijdens een persbijeenkomst in Rotterdam. „De renners zijn voor ons weliswaar het belangrijkste”, stelt voorzitter Jan van Riessen, „maar we zullen onze aan dacht toch ook op het recreatieve fietsen moeten richten. Ik verwacht dat steeds meer mensen voor hun ontspanning op de fiets stappen en die moeten goed Sinds een viertal jaren heeft De Kam pioen haar domicilie buiten de stads grenzen van Haarlem in het recreatiege bied Spaarnwoude. Er kan daar gefietst opgevangen worden. Voor de KNWU ligt hier een taak om alles goed te regelen.” Wikkelen en revisie, vacuümimpregneren, drogen, balanceren, belasten De begroting zal ongeveer drie ton ho ger uitkomen dan voor het normale CHIO was beraamd. „Wij hebben even wel goede hoop dat ons subsidieverzoek aan het ministerie van CRM zal worden gehonoreerd”, aldus Stehouwer. „Dat be drag zal ongeveer anderhalve ton bedra gen en is bestemd voor de Rotterdamse organisatie, maar ook voor de uitzendin gen van de ploegen naar Goodwood en Fontainebleau”. Overigens zal ook het ministerie van landbouw als sponsor fun geren. De 44e ronde van Zwitserland is zwaar der dan ooit. De karavan zal zes bergen van de eerste categorie moeten bestijgen. Drie ervan zijn opgenomen in de 10e etap pe van Medrisio naar Glaris over 265 kilometer. Bovendien telt de ronde twee individuele tijdritten, waarvan een berg- oppwaarts. In totaal telt de ronde 1668 Herschi Cassis met zuiver mineraal water, zuivere vruchtensappen en uitsluitend natuurlijke suikers zonder toevoeging van onnatuurlijke smaak- of kleurstoffen! Hugo Pont neemt zondag in Dortmund deel aan een wedstrijd waar hij de 100 en 200 meter wil lopen. Dan zal kunnen blij ken of de Almeloër nog een kans heeft om op tijd in topvorm te komen en zich weer te scharen in de vier keer 400 meter-ploeg waarmee hij vorig jaar met Schulting, Gijsbers en Klarenbeek het nationale re cord enkele malen scherper stelde. (Van onze sportredactie) ARNHEM. De Almelose 400 meter- hordenloper Hugo Pont, die zich vorig jaar individueel en via de vier keer 400 meter-estafetteploeg kwalificeerde voor de Olympische Spelen van Moskou, maar zich in maart van dit jaar ernstig bles seerde, maakt komend weekeinde zijn rentree. (Van onze softbalmedewerker) HEERHUGOWAARD. In één van de laatste oefenwedstrijden voor de start van de Haarlemse softbalweek heeft de nationale formatie van Nol Houtkamp tegen het door ons land toerende Canade se Oshawa Whitby een gemakkelijk 8-0 lege behaald. Uitslagen 9e ronde: Ba-Soumaoro 1-1, Gueye- N’Diaye 0-2, Kouaté-Sijbrands 1-1, Diaw-Van der Sluis 2-0, Sterel-Pippel 1-1, Van Duyvenbo- de-Beerepoot 1-1. Stand: 1. Sijbrands 14, 2. Ba, Pippel en Sterel 12, 5. N’Diaye en Soumaoro 10, 7. Diaw 9, 8. Beerepoot en Van der Sluis 7, 10. Gueye 6, 11. Van Duyvenbode 5, 12. Kouaté 4. Haarlem, Pr. Bernhardlaan 2 Tel. 023-350104 Alkmaar. Bestevaerstraat 77 Tel. 072-117546 TEL. 312934 Speciaalzaak sinds 1883 tingan: Opl. joed.) O 10911 Nederland 4-0-0-4-0-0-0 8 Petra Goedkoop 3-0-1-2 (4 in.); Loes •Poort 1-0-0-2 (3 in.) Oshawa Whitby 0-0-0-0-0-0-0 - 0 I Trace Fleetwood 0-1-6-4 worden op een 3200 meter lang parcours en men heeft de beschikking over een eigen clubhuis met was- en kleedgele- genheid. „We mogen voorlopig tot 1984 hier gehuisvest blijven”, merkt Jan van Riessen op, „Wat er daarna gaat gebeu ren weten we nog niet. „Die ronde van de binnenstad wordt op zaterdag 16 augustus waarschijnlijk op de Dreef gehouden”, vertelt voorzit ter Jan van Riessen van De Kampioen. „Met de vereniging City Haarlem zijn we rond en ook van de politie krijgen we alle medewerking. Alleen moeten we nog tot een akkoord zien te komen met de NZH. Ik heb goede hoop dat dat wel zal lukken.” In de beginjaren van De Kampioen werd er ook aan hardlopen en atletiek gedaan. Nadien heeft men zich louter en alleen beperkt tot het wielrennen. In deze tak van sport heeft de vereniging vele kampioenen als onder meer Jan Tulleken, Jacques van Egmond (de Haarlemse „locomotief’), Gerard Pe ters, Cor Bijster, Cor de Best, Henk Ooms, Piet van Roon, Gerrit en Adrie Voorting, Piet Steenvoorden, Jan van der Horst en Roy Schuiten voortge bracht. Vooral door de successen van sprinter „Sjaak” van Egmond (Olym pisch- en wereldkampioen en zes keer nationaal kampioen) beleefde De Kam pioen in het begin van de dertiger jaren een ongekende bloeiperiode. Het aantal leden steeg 'an 25 naar liefst 300. O. (Van onze wielermedewerker) HAARLEM. Het 75-jarig bestaan van de HSV de Kampioen is weliswaar pas op 26 juli a.s. een feit, maar vanwe ge de vakanties hebben bet bestuur en de jubileumcommissie gemeend om een aantal evenementen reeds vóór die da tum te plannen. RHEINFELDEN. Joop Zoetemelk vertrekt morgen als de grote favoriet voor de eindzege voor de Ronde van Zwitserland, de laatste etappekoers voor de Ronde van Frankrijk. Tot de voor naamste concurrenten van de renner uit de ploeg van Peter Post behoren Daniel Willems, Didi Thurau en Lucien van Impe. kilometer verdeeld over twaalf etappes. De koers eindigt op 20 juni. Op dezelfde dag begint Bagnols sur Ceze de Midi Libre. Het deelnemersveld herbergt een aantal vedetten in Jan Raas, Henk Lubberding, Hennie Kuiper, Michel Laurent, Roger de Vlaeminck, Fons de Wolf, Joaquim Agostinho, Svenn Nilsson en Christian Seznec. Tot de grote afwezi gen behoort Bernard Hinault, die zich na zijn overwinning in de Ronde van Italië in alle rust voorbereidt op de tweede kracht proef van dit seizoen: De Ronde van Frankrijk, en de Italianen Moser en Sa- ronni. De 32e Midi Libre telt vier etappes en eindigt op 15 juni. De ploeg, die in Canada tot de sterkere ploegen wordt gerekend, maar die zeker niet van de kracht was van de formatie die op de laatst gehouden wereldkampioen schappen Canada vertegenwoordigde, moest in alle onderdelen van het spel haar meerdere in Oranje erkennen. Op 19 mei kwamen vertegenwoordigers van de hippische sportbonden uit West- Duitsland, Frankrijk, Nederland, Groot- Brittannië en Zwitserland overeen voor de drie disciplines ruitersportfestivals te houden ter compensatie van een echt olympische krachtmeting. Stehouwer: „Dit besluit werd om twee redenen geno men. Het aantal afzeggingen van belang rijke paardensportlanden voor Moskou was zo groot dat een compenserende ge beurtenis waarschijnlijk zowel kwalita tief als kwantitatief een uitstekende bezet ting zou krijgen. Ten tweede viel er nu met name voor de springruiters een titelstrijd weg. Normaal staat er in een olympisch jaar geen wereld- of Europees kampioen schap op het spel. Voor 1980 wilde men de ruiters toch een evenement van importan tie bieden”. I In een ontspannen partijtje softbal heeft Oranje aan één inning voldoende [gehad de Canadase gasten op een onover brugbare achterstand te zetten. Met suc- ■es. hanteerden de speelsters van coach ■Nol Houtkamp vooral in de beginfase het wapen van de line-drive. Dankzij dit door ïetty Veenstra, Truus de Ruiter en Ludy van Mourik gehanteerde wapen kon Ne derland snel een 4-0 voorsprong nemen. Hoewel Nederland in defensief opzicht enkele schoonheidsfoutjes maakte, kwam de no-run zege van Petra Goedkoop en Loes Poort niet in gevaar. Voor een hoog tepunt in de wedstrijd zorgde verreveld- ster Marijke Sijtsma, die in de vijfde in ning voor een miraculeuze vang zorgde. Voor goed veldspel tekende eveneens kor- testop Irene Brandsen en de op het derde honk opererende Truus de Ruiter. Het agressieve slaan van Nederland kreeg in de vierde inning opnieuw gestalte in de vorm van runs. Honkslagen van Irene Brandsen, Petra Goedkoop en Fredy van Offeren de designated hitter afgewis seld met enkele Canadese onnauwkeurig heden waren opnieuw goed voor vier runs en de 8-0 eindstand. Een kleine duizend toeschouwers waren getuige van dit aan- I trekkelijke treffen. Vanavond ontmoet de I Canadese ploeg in Heiloo Jong Oranje. Zo is de officiële receptie reeds op zaterdag 14 juni in het restaurant De Wintertuin aan het Stationsplein in Haarlem. Belangstellenden kunnen daar tussen 15.30 uur en 17.30 uur terecht om het bestuur te complimenteren. Op de zelfde dag is er ’s avonds vanaf 20.00 uur in De Wintertuin een muzikaal omlijst koud buffet voor genodigden. De toerafdeling van De Kampioen ver zorgt 15 juni een jubileumtoertocht over 100 kilometer en daarvoor kan om negen uur ’s morgens gestart worden bij het clubhuis in het recreatiegebied Spaarn woude. Op het 3200 meter lange parcours in Spaarnwoude houdt de jubilerende club zaterdag 5 juli de nationale wegkampi oenschappen voor veteranen (64 km.), nieuwelingen (64 km.) en junioren (118,4 km.). De starttijden zijn respectievelijk 10.00 uur; 12.30 uur en 14.30 uur. De jubileumronde op zaterdag 16 au gustus in de binnenstad wordt verreden voor liefhebbers,veteranen en amateurs. De sportieve manifestaties rond het 75- jarig bestaan worden zondag 31 augus tus afgesloten met een groot jeugdtoer- nooi in Spaarnwoude. I,...'"' L. ■ir Het toerfietsen neemt een zeer belangrijke plaats in bij de jubilerende wielerclub De Kampioen. Voorzitter Jan van Riessen maakt zich daar binnen zijn vereniging erg sterk voor. Op de foto de praeses van De Kampioen (links) met een van de jeugdige renners Piet Hoogland. Van het begin af aan heeft de internatio nale hippische federatie (FEI) zich posi tief ten opzichte van compenserende wed strijden opgesteld. „Het moest dan echter wel om wedstrijden gaan, die reeds op de kalender stonden”, aldus Stehouwer, „en het zou ook allemaal in de maand augus tus moeten gebeuren. Ook moesten alle landen, wel of niet aanwezig in Moskou, worden geïnviteerd en mochten amateurs en beroepsruiters meedoen. De FEI heeft ook formeel zijn toestemming voor de paardensportfestivals gegeven”. Voor de organisatie van het CHIO in Rotterdam, dat voor deze gelegenheid zal worden omgedoopt in „internationaal springruiterfestival 1980”, had het een en ander nogal wat consequenties. Zo wor den aanzienlijk meer ruiters en paarden verwacht en moest het hele programma worden aangepast. De landenwedstrijd (met vermoedelijk ongeveer vijftien equi- onwrikbaar op zijn plaats! Als U dat Uw kunstgebit ce ge- JA. ste-.g en - ‘iet strooi U zult en alte onge- van. Uw kunstgebit vergeten, want U kunt lachen, spreken e- eten zoals U wilt' Dentofix is daarb ver frissend en is een weldaad voor Uw ge hemelte Verkrijgbaar b:j apotheken en drogisterijen hele dag door gemakkeliik zeker zit, neem dan Dentofix speciale moderne poeder - en een weinig op de gebitsplaat. meer dan tevreden zijn makken Beerepoot verraste zijn opponent volko men met een leep slagzetje. Voor van avond staan de partijen Sterel-Sijbrands en Ba-Pippel op het programma en hierin zal ongetwijfeld de toernooibeslissing val len. Overigens kan men donderdagmid dag op 14.00 uur de Afrikanen bij Vroom Dreesmann in IJmuiden aan het werk zien, alwaar zij een simultaanseance zul len verzorgen. ROTTERDAM (ANP). De zogenaam de compenserende paardensportfesti vals, die in augustus op drie Europese plaatsen worden gehouden, worden in een olympisch jasje gestoken. Het gaat om een dressuurwedstrijd van 8 tot en met 10 augustus in de Engelse plaats Goodwood, het springconcours van Rot terdam (13 tot en met 18 augustus) en een military in Fontainebleau van 21 tot en met 24 augustus. Zo zullen op alle evene menten identieke gouden, zilveren en bronzen medailles te winnen zijn en wordt het springconcours om de grote prijs van de stad Rotterdam gehouden volgens het olympische reglement. BEVERWIJK. In het kader van de jumelage tussen de steden Beverwijk en Neuwied (Duitsland) hebben tien renners van de BRC Kennemeriand deelgenomen aan de Grote Prijs van Neuwied. Van hen kwam Ron Bos in de strijd van de junio ren met een vierde plaats tot de beste prestatie. Ondanks een valpartij wist Ruud Boomsma in de vijftig kilometer lange race toch nog als tiende te finishen. John Weenk verspeelde door een lekke band zijn kansen. Een opmerkelijke speler is Kouaté. Al verscheidene malen hoefden zijn tegen standers er weinig aan te doen om te winnen, maar juist tegen hooggeklasseer- den gaat de nestor van het Senegalese gezelschap er eens extra voor zitten. Ton Sijbrands zag zijn vroeg ingezette lange- vleugelaanval volledig afgeweerd, maar leek op het einde van de partij de zaak toch weer in handen te hebben. Niettemin speelde het hoge tijdgebruik hem parten, waardoor Kouaté op curieuze wijze de remisehaven kon binnenzeilen. Mamina N’Diaye maakte eindelijk eens duidelijk waarom hij als één der favorieten getipt was. Tegenstander Ababracar Gueye werd in een mum van tijd onder de voet gelopen, zonder ook maar enig tegenspel te kunnen leveren. De beste technische prestatie kwam echter van Ahmet Diaw. Diaw ontketende een enorme aanval te gen Van der Sluis en verschafte zich zo veel terreinvoordeel, dat de blunder die Van der Sluis beging alleen maar de uit slag versnelde. Gerard Beerepoot werkte zich enigszins op uit de onderste regionen dank zij zijn combinatieve winst op Cees van Duyvenbode. In een moeilijk klassiek middenspel leek Van Duyvenbode de bes te kansen naar zich toe te trekken, doch

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21