FANCY RAIR TOPPER IN JUBILEUMPROGRAMMA Nieuw kaartsysteem kost half miljoen s Acties tegen dumping verzanden in overweldigende politiemacht HOOGOVENS EN nt „NOORD-ZUID’’ OPNIEUW ROND DE TAFEL k gd I 4 5 DINSDAG 10 J U N I 19 8 0 activiteiten RIOLERINGSSCHEMA VEROUDERD WEINIG VERTRAGING TRANSPORT Subsidie-aanvraag buitenschoolse Subsidie Stichting Gehandicapten vrijwel ongewijzigd ,De Duinkrekels*’ bestaat kwarteeuw Tropenrooster voor Huishoudschool HL IJMOND M M 1 Grimmig W 1 - Compromis (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Tussen Hoog ovens en de toerbeurtvereniging „Noord-Zuid” verscherpt zich het nu al drie maanden lopende con flict over de vrachttoewjjzing. Enkele tientallen bij „Noord- Zuid” aangesloten schippers ver zamelen zich maandagochtend voor de wal in Rijksbinnenhaven 3 om hun eerder vergeefs gestel de eisen kracht bij te zetten. Conflict over vrachttoedeling door *9 -K Bij de aankomst van de transporten in IJmuiden hoefde de mobiele eenheid slechts incidenteel in actie te komen id 5,00 Op de Wenckebachstraat probeerden actievoerders met brandende autobanden het transport te vertragen. in het aatsen enden t men- lebben oerder neegse in ver- hiefon- ;n, kan mor de erdam- an zijn ie ech- ie Rus- rstrekt, lanalen lijk dat visum i zich ier, die strijdt. nnen reni- niet lakte ur ir (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De rioleringskaarten waarop het rioleringsnet van de gemeente Velsen is uitgetekend, is aan vernieuwing toe. Het gemeentebestuur heeft hiervoor een half thiljoen gulden uitgetrokken, dat hoofdzakelijk bestemd is voor arbeidskosten. (Van een onzer verslaggevers) UMUIDEN. De acties van een hand jevol demonstranten tegen de dumping van radio-actief afval vielen maandag in de loop van de dag in het niet bij het overweldigende optreden van de mobiele eenheid bij het Spuikanaal. Ondervond het eerste transport van de vaten met afval uit Petten maandagmorgen nog vertraging door een blokkade, bij het weede, derde en vierde transport die dag ton de colonne vrachtwagens, enkele in- ndenten daargelaten, ongehinderd het schip in het Buitenspuikanaal bereiken. De kostenbecijfering betreft activiteiten als schoolkoor, film-, foto- en diaclubs, een astrologieclub, en verder cursussen batikken, koken, poppen maken, spinnen, glasschilderen, bloemschikken, toneel/ka- baret en jazzballet. Hieraan deden in het jongste verleden mee 575 leerlingen van de afdeling Drie huis en 485 leerlingen uit de afdeling IJ muiden van het Ichthus College. VELSEN. Het Ichthus College heeft voor buitenschoolse activiteiten in de periode 1980-1981 in de diverse vestigin gen in Velsen een kostenbegroting inge diend bij het gemeentebestuur. Van ge meentewege is hiervoor een vergoeding van maximaal vier gulden per leerling gebruikelijk. Op een verzoek dit bedrag te verdubbe len ter bekostiging van een full-time coör dinator weigert het college in te gaan. In het wel toe te kennen bedrag zit een trend matige verhoging. Bovengenoemde Stich ting ontplooit activiteiten in de vier IJ- mondgemeenten Velsen, Heemskerk, Be verwijk en Uitgeest. De feestdag wordt muzikaal ingeluid door drumband IJmuiden, terwijl de in specteur van kleuter- en lager onderwijs, E. A. Boonstra het jubileum officieel opent. Na de toespraak laten de kinderen balonnen op, waaraan een kaartje met hun naam zit vastgeknoopt. De eigenaar van het kaartje dat van het verste punt wordt teruggestuurd is de winnaar van deze balonnenwedstrijd. De hoofdprijs is een twee-persoonstent. Naast de fancy-fair is er een rommel markt waar onder meer kleren, stekjes en andere tweede-handsspullen te koop zijn. Voor de ouders wordt een loterij gehou den, waarvan de opbrengst bestemd is voor de kleuters. Verder zijn er de gehele dag diverse activiteiten, waaronder ballen gooien en ringwerpen. Ook is er gelegenheid voor sjoelen en worden hengelwedstrijden ge houden. De poffertjes- en ij stent ontbre ken evenmin. De jubilerende kleuterschool telt als door de gemeente opgerichte onderwijsin stelling en telt momenteel ongeveer 50 leerlingen. De jubileumactiviteiten zijn voor de kleuters van De Duinkrekels gratis, ter wijl de kinderen uit de buurt een kleine vergoeding moeten betalen. Spandoeken op de verzamelde binnen schepen gaven in forse letters aan waar tussen het staalbedrijf en de toerbeurt- vereniging nog steeds de knelpunten lig gen. „Noord-Zuid” wil door Hoogovens aangeboden vracht uitsluitend afgehan deld zien via de schippersbeurs in Am sterdam. Dat houdt in stopzetting van het vervoer dat vaste contractschippers in hoofdzaak nog op de route Umuiden- Luik voor hun rekening nemen. 5,90 ■5,85 10,00 10,70 3,00 0.80 ■H Commentaar van bevrachter T. J. F. Pronker: „De aversie van de tegenpartij tegen de relatievaart wordt ondergraven met dit compromis dat voor ons overigens elke betekenis mist. Door vrachttoewij- zing aan wisselende mensen zijn de voor delen van die toezegging voor ons nihil. Centraal staat voor ons een goede aanslui ting van uit- en thuisreis en de geschikt heid van schepen voor het vaak nogal afwijkende vrachtgoed dat wij aanbieden. Alleen via de relatievaart scheppen wij ons op die punten voldoende zekerheid.” her- cen- Het liver- die gens >r de Een jubileumreceptie in het schoolge bouw begint 21 juni om twee uur ’s mid dags. In een van de klaslokalen wordt een foto-expositie over het 25-jarig bestaan van De Duinkrekels gehouden. Het relatief steeds omvangrijker ver voer per spoor sinds het begin van de schippersboycot op 1 maart blijkt moei lijk verteerbaar voor de betrokken schip pers omdat het gaat om een „met uw en onze belastingcenten gesubsidieerde on derneming”. Een spandoek meldt: „De schatkist betaalt mee aan Pronker's waanidee”. Pronker daarover: „Een vol strekt onjuiste voorstelling van zaken. Op dit moment is Hoogovens goed voor zeventien treintransporten per etmaal waarop geen cent rijkssubsidie rust. De sector goederenvervoer bij de NS moet helemaal zichzelf bedruipen.” VELSEN. De Stichting Lichamelijk Gehandicapten Umond kan over 1980 op een subsidie rekenen van maximaal 40.800.- van de gemeente Velsen. Voor 1979 gold een subsidie van 35.000. Met geleidelijke beëindiging van de con- tractvaart kan volgens de demonstreren de binnenschippers worden volstaan. Eis is op dit moment verwijdering uit de zoge noemde relatievloot van de „Impala” door Hoogovens. Dit schip is als laatste door het staalbedrijf voor de contractvaart in geschakeld. Volgens „Noord-Zuid” in strijd met beg.n vorig jaar gemaakte af spraken die vai Hoogovenskant echter ten stelligste worden ontkend. s Ver- assale, »n van iet af- s zijn De heer G. J. Veuger, voorzitter van „Noord-Zuid” trad maandag op als woordvoerder van zijn demonstrerende collega-schippers. Hoogovens stelde zich de afgelopen maanden met redelijk suc ces teweer tegen de „Noor-Zuid”-akties die inhielden vrachtweigering op de beurs en intimidaties tegenover de negen sche pen tellende contractvloot. Een uitwijk mogelijkheid bood en biedt nog steeds het railvervoer, transport per vrachtauto en in een aantal gevallen ook de Nieuws Rijnvaart Maatschappij (N.R.M.). Het ef fect van de stringent toegepaste weigering van Hoogovensvracht op de beurs bleef daarmee minimaal. De maandag begon nen demonstratie is van schipperskant als doorbraak bedoeld met een duidelijk grimmig karakter. Veuger: „Hier voor de wal ligt voor 20.000 ton aan scheepsruim- te. Wanneer noodzakelijk kunnen wij in het kader van dezelfde aktie een veelvoud daarvan laten aanrukken.” (Van onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De kleuterschool De Duinkrekels aan de Radarstraat in IJmuiden bestaat binnenkort 25 jaar. Ter gelegenheid hiervan wordt op zaterdag 21 juni een fancy fair gehouden voor de kleuters en de kinderen uit de omgeving. VELSEN. De Gemeentelijke Huis houdschool aan de P.J. Troelstraweg in IJmuiden-Oost voert met ingang van het schooljaar 1980-1981 een tropen rooster in bij wijze van proef. De maat regel houdt in vervroegde lestijden be ginnend om 8.20 uur. Het voorgeschre ven aantal lesuren kan daarmee om drie uur ’s middags volgemaakt zijn. Ouders en leerlingen betuigden inmid dels via een ingestelde enquête hun instemming met de gewijzigde les tijden. situatie wordt verkregen door de kaarten over elkaar heen te leggen. Het oude materiaal dat gebruikt werd liet voor wat betreft de nauwkeurigheid te wensen over omdat het papier in de bui tenlucht aan weersinvloeden onderhevig was. Het transparantpapier is daarente gen maatvast en derhalve nauwkeuriger. Controle van de kaarten is praktisch niet meer nodig waardoor arbeidstijd wordt bespaard. Bij het intekenen van de situatieschet sen wordt gebruik gemaakt van een zoge noemde vlakdrukmachine. Ook deze me thode biedt meer nauwkeurigheid dan de huidige lichtdrukmachine. Een kopie bij gebruik van een lichtdrukmachine heeft afwijkingen, terwijl een vlakdrukmachi ne exact de gegevens vermeerderT. De tijdsduur van het werk hangt af van de noodzaak de diverse deelkaarten op nieuw ter beschikking te hebben. Ge- meentedelen waar binnen afzienbare tijd geen werkzaamheden zijn te verwachten zullen nog niet opnieuw in kaart gebracht worden. Door het felle en ongecontroleerde op treden van de mobiele eenheid bij de aankomst van het eerste transport in IJ muiden vielen maandagmorgen rond half zeven drie gewonden bij de demonstran ten. Toen later op de morgen het tweede transport arriveerde was nog een handje vol activisten overgebleven, die de vracht wagens en de begeleidende politiemacht met gejoel en handgeklap ontvingen. Slechts enkele rookbommen en een tiental brandende autobanden werden daarbij door de actievoerders in de strijd gewor pen. Hierdoor ondervonden de vrachtwa gens met de vaatjes afval, die met grote vaart langs de demonstranten stoven, to taal geen vertraging. De voertuigen kon den onbelemmerd de Noordersluisweg passeren. Wel kwamen ’s morgens de actievoerders van de Stroomgroepen IJ- mond/Haarlem, Onkruit en B.A.N. (Breek atoomketen Nederland) nog tussen Petten en Alkmaar in het geweer waardoor het tweede transport lichte vertraging opliep. De twee volgende transporten verliepen zonder problemen, maar trokken wel tien tallen nieuwsgierigen naar de Noor dersluisweg. Volgens verwachting zullen de trans porten van het kernafval tot woensdag duren. Maandagmorgen werd de verla- ding van de vaten enkele uren stilgelegd doordat de kraan, die het radio-actief af val aan boord van de Andrea Smits brengt, het begaf. De gehele begeleiding en bewaking van het transport vanuit Petten zijn dit jaac grootscheeps aangepakt. Onderweg wor den de opleggers met vaten voortdurend begeleid door manschappen van de mo biele eenheid en rijkspolitie. In IJmuiden stroomden maandagmorgen 24 busjes met in totaal circa 250 manschappen van de mobiele eenheid samen, aangevuld met 6 man van de bereden politie en één gepantserd waterkanon. De rijkspolitie te water patrouilleert voortdurend in het ge bied rond het Buitenspuikanaal terwijl een zware ponton de toegang tot het schip en het terrein, waar de vaten worden verladen afschermt tegen acties vanaf de waterkant. De ponton, ter plekken, gelegd door troepen van de genie, wordt met prikkeldraad en schijnwerpers beveiligd. Bovendien volgen twee helikopters en één vliegtuig de transporten nauwgezet vanuit de lucht. De vaten die vanuit Petten worden aan gevoerd wegen elk 400 kilo. Daarin zitten enkele grammen radio-actief materiaal omgeven door een dik betonnen omhulsel. In totaal zal 1800 ton aan boord van de Andrea Smits worden gebracht. De dienst openbare werken maakt van deze gelegenheid gebruik een voor Velsen nieuwe techniek te introduceren, die nauwkeuriger is, handzamer en op den duur minder arbeidsintensief. Het huidige kaartsysteem omvat 150 kaarten. Het opnieuw in kaart brengen van de situatie kost per kaart 39 manuren. Bovendien zijn er zeven schema’s van het gehele rioleringssysteem. Het in kaart brengen van één schema vergt ongeveer drie weken. Voor handhaving op bescheiden schaal van de relatievaart geldt voor Hoogovens is argument de geringe vervoerszeker- heid die de beurs zou bieden gemeten in tijd en geschikte scheepsruimte. De demonstratie heeft als bijbedoeling dit argument te ontkrachten. Meerdere De huidige rioleringskaarten moeten vernieuwd worden omdat de gegevens verouderd zijn en bijwerking te veel tijd zou vergen. Bovendien is de kwaliteit van de thans beschikbare kaarten minimaal. Tot nu toe zijn alle gegevens betreffen de het stratenpatroon, de bebouwing en het rioleringsnet aangegeven op één kaart. In het nieuwe zogenoemde overleg- systeem wordt gebruik gemaakt van transparant papier. Op verschillende kaarten worden de diverse soorten gege vens aangebracht. Een totaalbeeld van de e naar geveer s. Alle van de g van m ter op dit terug- nac hi fi kan i van Eerste resultaat van de ook voor het langskomende wegverkeer spectaculaire schippersdemonstratie was een gesprek vanmiddag tussen de heer T. F. J. Pron ker, hoofd bevrachtingen bij Hoogovens, voorzitter G. J. Veuger van „Noord-Zuid” eh een afgevaardigde van de O.N.S. (Or ganisatie Nederlandse Schippersbonden). Als geestelijk vader van het in 1975 inge stelde toerbeurtsysteem is de O.N.S. even eens nauw bij het conflict betrokken. demonstratie in grimmig stadium Gezicht op Ri/ksbinnenhaven 3 maandagochtend. Een opvallende concentratie van binnenschepen getooid met spandoeken waarop teksten gericht tegen het bevrachtingsbeleid bij Hoogovens. spandoeken verschaffen hierover duide lijkheid in Rijksbinnenhaven 3. „Hoog* ovens, hier ligt uw vervoerszekerheid”. Hierop sluit logisch aan een overigens al bij voorbaat mislukte poging het omvang rijke vrachtaanbod van Hoogovens in iets vastere banen te leiden. Het ineens aan bieden van vijf reizen via het toerbeurt systeem (vrachttoewijzing via numme ring) zou op dat punt soulaas moeten bieden. y z

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5