'5 Pompschakelaar zorgt voor fikse besparing Pronk: ,,Ik kom weer terug FEBBF ELKE DONDERDAG KUNT U MET FOKKER OVER WERK KOMEN PRATEN. IN DE HOEKSTEEN Gunstige invloed door vakantiegeld JAARLIJKS 60 TOT 120 GULDEN in Indonesië Energiebesparing in Eindhoven van twee ton I Mogelijkheden investeerders Ennia plaatst nieuwe aandelen f4 Minder oponthoud aan grens met Oostenrijk EEN (FEEST) DAGJE DENHAAi SCHEVENINGEN/KIJKDU1N I ■■■I 17 1 1 JUNI 19 8 0 ECONOMIE madurodam T» :VE” .1 fm AUTOMATIEK FEBO, Houtplein 3, Haarlem. Telefoon 023-312333 Voortaan geopend van 11.00 tot 18.00 uur. Koopavond tot 21.00 uur. s ZONDAGS GESLOTEN Elke donderdag van 17.00 tot 21.30 uur kunt u inde Jan van Galenstraat. Amsterdam komen praten met de Fokker praktijkmensen. Over j technisch werk. Over administratief JJ werk Voor mannen en vrouwen VoorLTS-ersenMTS-ers. Voor HBO-ers en Akademici. Graag tot ziens LJi X tl® (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De vorige maand heeft in het algemeen weer positieve spaarresulta- ten te zien gegeven evenals in voorgaande jaren. 4 WOENSDAG 1^^ Gepaneerde scholfilets met amandelen en kappertjes (ADVERTENTIE) Nederland zet weer meer op spaarrekening pompschakelaar moet 'noteert! met (ADVERTENTIES) 29 VANAF 27 MEI GEWIJZIGDE OPENINGSTIJDEN T I". 222829 f 1 t/m 23 juni 3, sopend, Jr-j A GRAAG EVEN UW AANDACHT! 1,58 17,00 18,00 7,75 14 00 ehnische fouten koersen. voor dit men euvel uus aan. ?x-claiin, laten. 10 )0 10 Het is VEG-Gasinstituut echter geble ken, dat het overgrote deel van de in de handel zijnde pompschakelaars niet vol doet aan één of meer van de eisen die een veilig en doelmatig functioneren van de cv-ketel na toepassing van de pompscha kelaar moeten garanderen. EINDHOVEN (ANP) De gemeente Eindhoven heeft in de periode april 1979 - maart 1980 ruim 200.000 gulden verdiend door energiebesparing. Op het elektrici teitsverbruik werd ongeveer 600.000 kilo- watt-uur bespaard (6 procent) en op het gasverbruik 450.000 kubieke meter (10 procent). bedrijfszekere voldoen. In elk geval was hij, als minister, actie ver dan menig ander, een voortdurende bron van initiatieven. Een tragische tegen stelling, zo vindt hij zelf, met wat er uit het huidige kabinet komt. „We hebben toch een kabinet van zwijgers! Van der Klaauw en Van der Mei gaan naar conferenties. Welke voorwaarden hebben geleid tot de ontwikkeling van het eigen ontwerp van VEG-Gasinstituut? In de eerste plaats moet de pompschakelaar energie bespa ren en in principe geschikt zijn voor alge meen gebruik. Teneinde dit te bereiken pient een pompschakelaar er voor te zor gen dat de warmte die na het doven van de prander in de ketel aanwezig is ten goede komt aan de woning en niet door de schoorsteen verdwijnt; een nadraaitijd Lan de pomp van tenminste 15 minuten is aan ook noodzaak. Is deze nadraaitijd korter, dan zal een verhoogd brandstof verbruik optreden. Voorts stelt VEG-Gasinstituut dat de veilige werking van de centrale verwar mingsketel niet in gevaar gebracht mag worden, hetgeen het geval kan zijn wan neer de pomp uitgeschakeld wordt wan neer de ketel op hoge temperatuur is. Tenslotte is het eveneens noodzakelijk te voorkomen dat de pomp gaat vastzit ten, daarom moet deze af en toe gestart worden in perioden van langdurige stil stand, bijvoorbeeld in de zomer. en Ie. daardoor niet optreden), maar ook door ervoor te zorgen dat nachtverlaging mo gelijk blijft. 20 00 80 00 00 00 00 50 70 80 50 70 50 80 50 00 )0e 30 30 30 20 10 30 J0 30 30 30 30 30 50 30 30 30 50 50 50 )0 )0 )0 50 50 20 50 )0 10 50 50 >0 )0 50 )0 - 1.' 430. 325 7J 12| !,00 i,00 :,00 :,00 .70 ,10 ,00 ,30 .00 ,50 ,30 .00 :,501 .00 .30 00b 50 50 30 70 60 Overleg in plaats van confrontatie over de economische conflicten tussen, vooral, arm en rijk. En terwijl de grootste wereld machten, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, in een nieuwe koude oorlog tegen over elkaar staan, en de kleine landen verlamd toekijken, moeten de ideeën ko men uit de koker van de „neutrale” inter nationale organisaties, zoals UNCTAD. Pronk heeft deze dagen bijna dagwerk aan het opruimen van misverstanden over zijn motieven om de functie in Genève te aanvaarden. Niet om het geld (maar dat kan iedereen natuurlijk gemakkelijk be weren), niet omdat hij weg wil uit Neder land, niet omdat hij genoeg heeft van de Nederlandse politiek, zijn draai niet kan vinden in de Tweede Kamer, na een glo rieus ministerschap. „Nee hoor, ik wü helemaal niet weg uit de Nederlandse politiek. Ik heb ook duide lijk afgesproken, ook met Den Uyl, dat ik geen definitief afscheid neem. Ik ben voor deze functie gevraagd, zonder dat ik ooit had gezegd dat ik weg zou willen. Ik heb er lang over nagedacht, met veel mensen over gepraat, en tenslotte ja gezegd”. Een gesprek met Pronk, in het restaurant van de Tweede Kamer, wordt menigmaal on derbroken door Kamerleden, met name van CDA en VVD, die hem komen geluk wensen. „Ja de reacties hier in Den Haag zijn aardiger dan die in sommige kranten”, vindt Pronk. Hij citeert bladen die uit zijn ministersperiode niets anders wisten te releveren dan de figuurlijke en letterlijke botsingen die hij had over de hulp aan Cuba en met zijn auto. Pronk, die zeer velen in de Derde Wereld voor het eerst deed vernemen over Nederland, en wel in positieve zin, heeft waarachtig wel iets meer gepresteerd. L -iW Tevens zal ervoor gezorgd moeten wor den, dat de gebruiksaspecten van de cen trale verwarmingsinstallatie niet teruglo pen. Dit wordt niet alleen bereikt door de nadraaitijd (tikken in de installatie zal Het volledig uitschakelen van de instal latie gedurende een bepaalde tijd brengt bovendien het gevaar mee dat de woning in perioden van nachtvorst te sterk af koelt, dat is niet comfortabel en het geeft een verhoogd risico van bevriezing van waterleidingen. De gemeente wil de komende jaren met een reeks van maatregelen het energiever bruik nog verder drukken. Dit jaar wor den de brandtijden van de openbare ver lichting veranderd. Alleen dat levert al een besparing op van 1 miljoen kilowatt uur per jaar. Dat is een kostenbesparing van 150.000 gulden. Verder wil de gemeente de isolatienor- men verscherpen van panden die geen dienst doen als woning. In een gemeente lijke nota wordt het tegenstrijdige beleid van het rijk op het gebied van energiebe sparing gehekeld. De Eindhovense wet houder R. Blik noemt het „hoogst inconse quent” dat het ministerie van Onderwijs energiebesparende maatregelen bij de bouw van scholen niet wil financieren. (Van onze redactie economie) APELDOORN Bij de meeste cv- installaties gaat jaarlijks tussen 300 en 600 kWh aan elektriciteit verloren ten gevolge van het nutteloos circule ren van het ketelwater door leidingen en radiatoren. Deze hoeveelheid energie kan bespaard worden door het toepassen van een pompschake laar die ervoor zorgt dat de circulatie- pornp van de cv alleen dan draait wanneer het nodig is. Sinds kort is de eerste goedgekeurde pompschakelaar op de markt verkrijg baar, voorzien van zowel het Gaskeur als het Kema-keur. Het idee om een efficiënt gebruik te maken van cv-pomp is op zich niets nieuws. Al eerder zijn schakelingen op de markt gebracht die energiebesparing tot doel hadden. VEG-Gasinstituut NV heeft enige tijd geleden met medewerking van NV Kema en NV Nederlandse Gasunie een onderzoek verricht naar de wenselijk heid van dergelijke schakelaars. De te bereiken besparingen waren alles zins de moeite waard om een verder on derzoek te verrichten naar de voorwaar den waaraan een pompschakelaar zou moeten voldoen om een veilige toepassing te garanderen. Het resultaat was een ei gen ontwerp van VEG-Gasinstituut, dat inmiddels door een fabrikant in produktie is genomen. Zowel KEMA als VEG-Gasinstituut hebben hun keurmerk verleend aan deze pompschakelaar. In gezamenlijk overleg hebben beide keuringsinstituten de crite ria vastgesteld waaraan een veilige en DEN HAAG (ANP). Franse investeer ders zijn „agressiever” in hun benadering van Indonesië dan Nederlandse, maar ook voor Nederlandse investeerders, die ge bruik kunnen maken van de historische banden tussen beide landen, liggen er in Indonesië nog grote mogelijkheden. Dit heeft de plaatsvervangend directeur van de Nationale Ontwikkelingsraad, te vens minister voor Administratieve Her vormingen, Sumarlin, deze week bij aan komst in Nederland tegenover het Indone sische Persbureau Antara verklaard. Su marlin leidt een vijftig man sterke missie, die ten doel heeft buitenlandse investerin gen in Indonesië te bevorderen. De missie is een rechtstreeks gevolg van het bezoek dat premier Van Agt en minis ter Van der Klaauw in april aan Indonesië hebben gebracht. Zij omvat ook de voor zitter van de coördinatie voor kapitaalsin vesteringen, Ismail Saleh, en leden van de KADIN, de Indonesische Kamer van Koophandel, met wie de premier tijdens zijn bezoek besprekingen heeft gevoerd. De missie bezoekt Nederland op uitno diging van het Verbond van Nederlandse Ondernemers (VNO). Het besluit Neder land te bezoeken werd genomen nadat al voorbereidingen waren getroffen voor be zoeken aan Frankrijk en Engeland, aldus Antara. In het kader van het derde vijfjaren plan, dat thans in het tweede jaar van uitvoering is, moet Indonesië voor circa zeventig miljard dollar investeren. Hier van moet circa 35 miljard afkomstig zijn uit de particuliere sector en circa zeven miljard dollar van buitenlandse investeer ders. fondsei ckdiv. ed.) 12.00b lij (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De grenspost Kie fersfelden aan de Westduits-Oosten- rijkse grens zal worden verbouwd, waardoor de afhandeling van het vrachtverkeer sneller kan geschieden. Dit heeft de Oostenrijkse delegatie toe gezegd tijdens besprekingen die in We nen plaatsvonden tussen vertegen woordigers van de ministeries van Ver keer en van Financiën van Nederland en Oostenrijk. De grensafhandeling bij Kiefersfel den, evenals die op de Brenner, duurt vele uren. Dat betekent tijdverlies voor de chauffeurs en kosten voor de ver voerders. De grenspost Kiefersfelden wordt nu binnen twee jaar verbouwd. Daar de grensafhandeling aan de Brennerpas voornamelijk door Italië wordt verzorgd, kan Oostenrijk daar weinig invloed op uitoefenen. Een dele gatie van het ministerie van Verkeer en Waterstaat wil daarom op korte ter mijn de situatie aan de Brennerpas met Italië bespreken. 14 en 15 juni vorig jaar. Ook bij de Bondsspaarbank Twente week het overschot maar weinig af, 4,4 miljoen thans tegen 5,0 miljoen en de Coöperatieve Vereniging van Bondsspaarbanken boekte 7,7 tegen 7,8 miljoen in mei vorig jaar. De Bondsspaarbank voor Midden- en Oost-Nederland ging redelijk vooruit. Het spaartegoed steeg met 35,2 tegen 31,9 miljoen vorig jaar. k VVV Den Haag Scheveningen.Tel. 070-546200 De spoorwegen hbbben het gemakkelijk voor u jSS gemaakt met twee voordelige dagtochten 19 en 31. En natuurlijk bewaart u zo'n leuke dag op foto of film... de kleuren uit het gele doosje maken dat u tweemaal geniet! t 111 iff De laatste tijd worden steeds meer pompschakelaars op de markt gebracht. Dit is niet verwonderlijk als men bedenkt, dat bij de huidige elektriciteitstarieven van gemiddeld f 0,20 per kWh een jaarlijk se besparing van 60 tot 120 gulden kan worden verkregen. Het gaat hier dus om een investering die zeer snel is terugver diend. DEN HAAG (ANP). Het Ennia verze keringsconcern gaat via onderhandse plaatsing, voornamelijk in het Verenigd Koninkrijk, 270.000 nieuwe aandelen van 20 uitgeven. De aandelen zullen worden geplaatst in de vorm van certificaten van aandelen tegen een uitgiftekoers die onge veer gelijk is aan de huidige koers op de Amsterdamse effectenbeurs. Ennia zal de opbrengst gebruiken om de internationale activiteiten te financieren. De nieuwe aandelen en certificaten zijn gelijk gesteld aan de bestaande aandelen. Zij zijn niet gerechtigd tot het dividend over 1979. De onderhandse plaatsing is overgeno men en wordt verzorgd door een interna tionaal syndicaat onder leiding van J. Henry Schroder Wagg and Co. Ltd. en de Amro Bank. De certificaten worden geplaatst bij be leggers, die daarmee een belegging op lange termijn beogen. De plaatsing past volgens Ennia in haar streven het aande lenbezit te internationaliseren. De raad van bestuur van Ennia ver wacht, mits zich geen onverwachtte ont- wikkelingen voordoen, dat de winst per aandeel in 1980 zal toenemen ondanks het stockdividend over 1979, de mogelijke conversie van uitstaande converteerbare obligatieleningen en de nieuwe uitgifte. Noteringen van de nieuwe certificaten op de beurzen van Amsterdam, London, Bazel, Genève en Zurich zijn aange- K vraagd. energievraagstukken zullen worden be sproken. Op die manier, zal de Derde Wereld niet alleen vragende partij zijn, maar ook iets te bieden hebben: de olie, die in zo grote hoeveelheden in bezit is van deze landen. Overleg in plaats van confrontatie, om de trendmatige ontwikkeling, die schijnt te leiden naar vele revoluties naar het Iraan- se model, te keren. Het Caribisch gebied - Jamaica bijvoor beeld - is volgens de schatting van Pronk kandidaat om het toneel te worden van een volgende radicale revolutie. En zuide lijk Afrika, wanneer de hardhoofdige Zuidafrikanen de les van Zimbabwe niet verstaan en er niet naar handelen. Nieuw is ook, dat het Westen nu de kans krijgt tegelijk te onderhandelen, over han- delskwesties, met het Zuiden en het Oos ten, een onderhandeling die de onderlinge afhankelijkheid des te duidelijker kan de monstreren. „Het Westen kan niet alles oplossen met conflicten”, vindt Pronk. „Het Westen heeft steeds zijn eigen machtspositie overschat. Economisch en politiek. Maar de westerse landen kunnen hun eigen problemen niet meer op eigen kracht op lossen. Ze hebben daar het Zuiden bij nodig, en het Oosten”. Terwijl ook het Oosten afhankelijk is, naar een energietekort toe gaat, in de verleiding kan komen de handen uit te strekken naar het Midden-Oosten, waar van ook vele westerse landen afhankelijk zijn voor hun energievoorziening. „Maar in plaats van door een conflict kan een dergelijke tegenstelling ook door overleg worden aangepakt”, meent Pronk. Het Westen kan bijvoorbeeld tech nologie leveren, waardoor hetOosten zijn eigen energiebronnen beter kan be nutten”. Jan Pronk, in eigen land omstreden en voor „rechts” soms een symbool van al wat verwerpelijk rood is, zal als adjunct secretaris-generaal een rol spelen bij de voorbereiding van de globale onderhan delingsronde. Als contactman van UNCTAD met de vertegenwoordigers van de rijke landen, uit welke kring er overi gens wel wat bezwaren zijn vernomen tegen zijn benoeming, juist vanwege dat „rode” image. Maar die discussie, zo wordt aangeno men, is nu vergeten. Pronk gaat, als politi cus, wat hij uitdrukkelijk wil blijven, zijn rol spelen in het internationaal overleg, in de top van de belangrijkste wereldwijde economische organisatie. En over drie jaar, of over zes jaar, komt hij terug in de Nederlandse politiek. Want conservatief Nederland is nog niet van Jan Pronk af. houden daar hun mond, beginnen pas te praten na afloop tegen de journalisten. Van Agt is helemaal een lacher, interna tionaal en De Koning is dan nog de beste, maar ook van hem komen geen grote initiatieven”. „Nee, het Noord-Zuid-beleid is niet meer wat het een paar jaar geleden was. En dat heeft niets te maken met CDA- VVD of PvdA-CDA. Dat is puur een kwes tie van de kwaliteit van de mensen”. In Genève zal Pronk worden geconfron teerd met een wereldpolitieke situatie en met een economische toestand die nauwe lijks gunstig lijken voor een verbetering van de positie van de arme landen. Econo mische teruggang maakt dat de rijken zo tnogelijk nog fanatieker hun eigen rijk- Hom verdedigen tegen de oprukkende ar- Lnen, de Oost-West-tegenstelling verlamt het overleg in menig forum. „Maar de Koude Oorlog is ook nooit afgelopen geweest. Het enige wat gebeur de was dat de Oost-West-tegenstelling in de Derde Wereld werd uitgevochten. Een strijd om invloedssferen die zich niet in Europa afspeelde, maar ver werd wegge drukt in onze achtertuinen. Maar intussen is een ontspanningsbeleid hard nodig. Zonder ontspanning kun je de Noord- Zuidproblemen niet oplossen”. Ondanks de tegenstellingen, ondanks Iran, dat wellicht navolging zal krijgen met zijn totale afwijzing van alles wat westers is en wat het Westen met zijn mengeling van paternalisme en welbegre pen eigenbelang aan de Derde Wereld, onder meer Iran, heeft willen opdringen, zijn er ook tekenen dat een toenadering tussen Noord en Zuid mogelijk is. Het besef van onderlinge afhankelijk heid, de rode draad in het onlangs uitge brachte rapport van de Commissie- Brandt (waarvan Pronk deel uitmaakte) en ook van het rapport Interfutures, van de organisatie van rijke westerse landen, de OECD, dringt steeds meer door in het westen. Dat wil zeggen: men begint te begrijpen dat de eigen welvaart niet meer denkbaar is zonder dat ook de mensen in de arme landen hun deel krijgen. In dat kader, zo hoopt Pronk, zal de komende conferentie, de Nieuwe Wereld wijde Onderhandelingsronde, waaraan alle VN-leden zullen deelnemen, wellicht doorbraken kunnen brengen in de econo mische verhoudingen tussen de belang rijkste groepen landen: het westen, het oosten en de arme landen. Dit jaar wordt in New York onderhan deld over de agenda voor die conferentie, nadat vorig jaar op voorstel van Algerije werd besloten tot het houden van deze bijeenkomst, waar voor het eerst ook 135) 9 41 213, 26, 76, 4;, m 44, 64 77. li 130i 47) 97) 56) 89) 44. 34) 23. 290; 160; 70) 42, 112 41. 101 a 57) 140; 106, 301 41) lil, 53; 51,i 49; 76J S'1 41, 1511 41 41; 711 31,1 531 1341 97,1 511 140.1 40.1 14Ü 80.) 73; 175; 34; 801 1611 231 351 37.1 421 49.1 107. 345.1 715) 1031 151; 326 Ml De scholfilets 500 gr.) inwrijven met wat zout, door een losgeklopt ei en paneermeel halen en in boter goudbruin bakken. Bruin 1 a 2 eetlepels geschaafde amandelen even in de braadboter en giet boter en amandelen over de vis Voeg er wat kappertjes bij. Garneer de schotel met schijfjes citroen Doe meer met vis, omdat’t zo lekker is. Produktschap voor Vis en Visprodukten s-Gravenhage r - - -J--r I /TTTTtW Ij-tM (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Onderhandelen om de internationale belangentegenstel lingen op te lossen. Onderhandelen, in plaats van vechten. Dat is, kort gezegd, de doelstelling van UNCTAD, de VN-conferentie voor Handel en Ontwikkeling, waarvan de Nederlandse oud-minister Jan Pronk per 1 augustus adjunct-secretaris-ge- neraal wordt. Mei wordt gunstig beïnvloed door de storting van vakantiegelden. Toch zijn de overschotten (ingelegde gelden minus op genomen gelden) bij de grotere spaarban ken in ons land ook nu weer wat achterge- bleven bij die van vorig jaar, enkele uit zonderingen daargelaten. De Rijkspostspaarbank en de postgiro zagen het surplus slinken van 62 tot 34 miljoen, de Centrumbank van 37,1 tot ƒ32,3 miljoen en de Spaarbank Rotter dam zag haar overschot afnemen van 40,3 tot 23,8 miljoen. De Nutsspaarbank Den Haag boekte dit jaar een groei in het spaartegoed van 16,1 tegen 32,4 miljoen in mei vorig jaar. De Nutsspaarbank West-Nederland behaalde een positief spaarsaldo van 31 tegen 32 miljoen en de Bondspaarbank Breda 15,3 tegen 17,2 miljoen. De Bondsspaarbank Noord-Nederland be haalde ƒ6,5 tegen ƒ9,1 miljoen en de Spaarbank Limburg zag de spaarsaldi nu met 15,6 miljoen toenemen tegen vorig jaar met 18,3 miljoen. De Bondsspaarbank Centraal-Neder- land zag het spaaroverschot weinig veran deren: 8,7 miljoen nu tegen 8,5 miljoen INTERNATIONAAL FOKKER VLIEGER FEEST het grootste van West-Europa met o.a. de grootsteJ«S5&*C vlieger ter wereld (250 m2). Records zullen sneuvelen! Beide dagen van 11-17 uur op het JSwE Scheveningse strand. HOLLAND FESTIVAL, voorstellingen in diverse theaters I ROYAL TOUR, de bustocht in de voetsporen van Oranje toont deag paleizen in Den Haag en vele andere bezienswaardigheden. Vertrek dagelijks behalve zondag; inlichtingen en reserveringen bij de VVV. SPORTVISSEN op zee, of een Noordzeetrip, elke dag vanaf de 2e binnenS haven in Scheveningen. Inlichtingen: 2 EXTRA TIPS De door VEG-Gasinstituut ontworpen pompschakelaar is niet toepasbaar in de volgende gevallen: CV-installaties gecombineerd warmwatervoorziening. CV-ketels ouder dan ongeveer acht jaar. CV-ketels zonder ingebouwde pomp. Gaswandketels. Pertinent niet toepasbaar is de pomp schakelaar bfj: CV-installaties voorzien van een volau tomatische klokthermostaat. CV-installaties met een 220 volts-ka- merthermostaat.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17