Steeds meer automobilisten schakelen over op autogas Nederland had in 1979 veel olie nodig Nu overal te koop 2e EEK mi DEK V icfy 2 >9. modejournaal Luchtig de zon tegemoet weder meer van! Ontroerende bijlage de vele gezichten van Koningin Beatrix. weg en wiel Stadswagen voor gehandicapten Op zoek naar minder weerstand ■l n AUTO DUURDER IN AMERIKA Verder deze week: s 4 t Nieuws in ’t kort \N Z50 11b 19 WOENSDAG 1 1 ARIA JUNI 19 8 0 <j;5 U >VvZ -4 i juni 9 Bloeit er toch een romance tussen prins Charles en het Luxemburgse prinsesje Marie-Astrid? Openhartig praat de schatrijke Christina Onassis over haar aanstaande vierde man... Waarom Prinses Juliana geen afscheid kan nemen van haar vrienden. Wat doen onze sterren toch met al hun geld? -- A door Bé ter Maat OFFICIEEL MAG het dan volgens de kalender nog wel geen zomer zijn over ruim een week is het echter zover toch hebben we nu al heerlijk van het zonnetje kunnen genieten. Hopelijk zullen de weergoden ons wat dat betreft de komende maanden zeer welgezind blijven. Bijzonder fraai weer wil mènigeen veelal active ren tot het nog even snel aanschaffen van wat lekkere luchtige kleding voor de nog warmere dagen. Niets is daarvoor zo geschikt als het voortreffelijk „ademende” katoen. Story heeft alweer een fijne verrassing voor u. Deze week opnieuw zo’n schitterende kleurenbijlage van 16 pagina’s op speciaal papier. Met unieke foto’s uit de jeugd van onze jonge vorstin. Veel daarvan zijn zelfs nog nooit eerder gepubliceerd! Gratis voor u als bijlage in de nieuwe Story. Een vertederend document om zuinig te bewaren. R - 7(3 SSB Ji en K v (ADVERTENTIE) 7 ilmtrust Volgens het jaarverslag van Ford Ame rika, zal de Amerikaanse auto in de ko mende vijf jaar met gemiddeld duizend dollar in prijs stijgen. De autoindustrie in Amerika ziet zich hiertoe gedwongen, on der invloed van de toenemende overheids- eisen. Sommige van deze eisen hebben betrekking op een verminderd verbruik. Zo zullen in 1985 alle in Amerika vervaar digde auto’s een gemiddeld verbruik moe ten hebben van 1:11. Nog geen vijf jaar geleden bedroeg het gemiddeld verbruik van een Ford-model 1:6. tor geplaatst. De carrosserie is van poly ester, gemonteerd op een stalen chassis. Gezien de wettelijke voorschriften is de maximum snelheid van de Fiam begrensd tot 20 kmluur. Volgens de importeur is het niet mogelijk zelf deze snelheid te verhogen, door de motor anders af te stellen. Op de foto de nieuwe stadswagen voor gehandicapten. n kleurt 16 jan et met enrek. 10 U. u. I 11 u. moest in zo’n zomers journaal als dit toch een keertje opduiken. Derhalve wil ik u er ook nu weer op attenderen uw huid, zowel vóór als na het zonnebad, extra goed te beschermen en te verzor gen. Van Biotherm en ik spreek uit ervaring zijn hiervoor waarlijk uitste kende crèmes op de markt gebracht, die zich presenteren onder de naam Antiri- des Solaire 2, 4 en 6. De cijfers staan voor de beschermingsfactoren en Antiri- des wil zoveel zeggen dat rimpel- vorming en verlies van souplesse van de huid wordt tegengegaan. Voor na het zonnebad is er dan een heel plezierige, niet vette lait onder het etiket Baume Coup de Soleil. Deze melk kan zowel op het gezicht als lichaam worden gebruikt en verzacht een eventueel branderig ge voel van de huid. MET ONZE LUCHTIGE katoentjes en wellicht al met een aardig gekleurd huidje, zijn we zo langzamerhand aan onze vakanties toe. De een mag dan vroeger op stap gaan dan de ander, maar je kunt er donder op zeggen dat op het laatste nippertje allerlei „kleinig heidjes” nog moeten worden meegeno men. Zo vergaat het mij meestal. De Duitse fabrikant van de Enny tassen heeft daar, althans naar mijn idee, han dig op ingespeeld. In die Enny-collectie zijn namelijk een paar royale tassen opgenomen, vervaardigd van water dicht materiaal gecombineerd met leer. Voor die laatste nerveuze en hijgende toestanden een ware uitkomst; zalige tassen zowel voor aan de hand als over de schouder. JA, EN MOCHT U IN die tassen wat extra ruimte over hebben, dan is het voor de liefhebsters van Chanel no. 5 en no. 19 misschien leuk te weten dat die ruimte nog kan worden opgevuld met een flacon Gel Moussant voor bad of douche. De badserie van dit befaamde Parijse huis is hiermee onlangs vervol maakt. Geurig uit een verfrissend bad stappen na vele uren zomerse zon is toch een feest op zich. Verkwikt en opgewekt kun je dan weer tegen de avond aan, die meestal ook nog de nodige energie vereist. ZOMER EN VAKANTIE, twee begrip pen die bij iedereen ongetwijfeld de ple zierigste beelden oproepen. Niettemin komen er in die periode dagen voor dat het hemelwater met bakken naar bene den komt of dat u domweg geen puf hebt om er op uit te trekken en gezellig wat wilt „omklungelen”. Vandaar dat het misschien een aardige suggestie is om voor dat soort gelegenheden de boekjes „Haken of breien van A tot Z” eens ter hand te nemen. Ze werden geschreven door Annemarie Schmidt en Helga Balk- hausen en uitgegeven door Bigot en Van Rossum. In beide boekjes 17,50 per stuk) zijn patronen en modellen voor alle leeftijden en voor alle seizoenen te vin den. Verregende uurtjes kunnen hier mee toch nog zonnig worden en de zon nige uurtjes waarschijnlijk nóg stra lender. Thans zijn we in een aanbeland, fabrieken vervaar di- Er is in ons land een nieuw voertuig voor gehandicapten op de markt versche nen: een vlotte, vierwielige stadswagen die de naam van de Italiaanse fabrikant Fiam draagt. De tweepersoons wagen is voorzien van een automatische transmis sie, die werkt volgens het variomatic- principe van Daf. In de Nederlandse uit voering is een 200cc Honda viertakt mo- Nederland behoort samen met Spanje en Oostenrijk tot de Europese landen waar het olièverbruik verleden jaar het sterkst is toegenomen. Ook is in de Oost bloklanden en in Latijns-Amerika het ver bruik verder gestegen. Daar staat tegeno ver, dat in Noord-Amerika de verkoop van olie verleden jaar met anderhalf pro cent afnam. Dat zijn enige resultaten uit een statis tiek van Esso. Het bleek, dat er in het algemeen in 1979 een aanmerkelijk ver hoogde olieproduktie tot stand is geko men. Behalve in Iran, waar de produktie van olie verder afnam, kan men zeggen dat de gezamenlijke olieproduktie van de overige olie-exporterende landen op nieuw met vijf percent is gestegen. De hoogste stijging deed zich in West-Europa voor, dank zij de toegenomen winning van olie uit de Noordzee. In 1979 zijn er de nodige prijsstijgingen geweest in de wereldoliehandel tot een totaal van 120 tot 130 percent. Daarvan hebben niet alleen de OPEC-landen, maar ook de westelijke olieconcerns geprofi teerd. Het gas komt in vloeibare toestand in de tank. Er is een druk nodig van circa 1 bar in de winter tot 6 a 8 bar in de zomer om dit gas in vloeibare toestand te houden. Dat brengt met zich mee, dat de montage van tank en aansluitingen zorgvuldig moet geschieden. De rijksdienst voor het wegverkeer controleert of deze inbouw naar behoren is uitgevoerd. Om te voorko men, dat er al te lange wachttijden ont staan bij de keuringsstations zal men zich zeker in het vakantieseizoen zo snel mogelijk moeten aanmelden voor deze keuring. Net als met het gas dat thuis wordt gebruikt, is aan autogas een reukstof toe gevoegd- van nature is dit gas reukloos om te voorkomen, dat het ongemerkt kan ontsnappen. Het verdient aanbeveling de aansluitingen regelmatig door het inwrij ven met zeepsop te controleren op lek kages. Autogas heeft dus ongetwijfeld vele voordelen, maar natuurlijk is ook deze energiebron niet vrij van nadelen. Men moet voor een auto die op autogas rijdt meer motorrijtuigenbelasting betalen. Af hankelijk van het gewicht van de wagen Ruim een kwart miljoen automobilisten rijden in ons land op gas. In de komende tijd zal dat ongetwijfeld flink toenemen. In Veendam, waar de rijksdienst voor het wegverkeer de kentekenbewijzen wijzigt van de automo bilisten die op gas zijn overgestapt, constateert men al enige maanden een flinke stijging. De oorzaak hiervan is eenvoudig: autogas is veel goedkoper dan benzine, en is bovendien veel milieuvriendelijker. DE NEDERLANDSE tricotfabrikant Ten Cate heeft op voorhand een kleine, doch praktische en modieuze collectie voor de zomerse dagen de wereld inge stuurd. Voor mijnheer en mevrouw le verde dat verschillende modellen T- shirts op, soms in combinatie met res pectievelijk slips en tanga’s. Een strap less zonnetopje of een asymmetrisch tweekleurig shirt in katoenen tricot is voor mevrouw even onmisbaar als de gezellige tricot nachthemden. Overigens zijn die nachthemden zó leuk, dat ze met evenveel genoegen aan het strand of in de tuin kunnen worden gedragen. U HEBT HET GEMERKT en het kon ook niet uitblijven, het woordje strand De EEG heeft aangekondigd stappen te ondernemen om het verbruik van perso nenwagens tot 1985 met tenminste tien percent te reduceren. Ook auto’s die bin nen de EEG uit derde landen worden geïmporteerd, zullen aan deze voorwaar den moeten voldoen. De autofabrikanten zullen echter moeten voorkomen, dat de eisen die op het gebied van geluid, veront reiniging en kwaliteit van de brandstof aan auto’s worden gesteld, leiden tot extra energieverbruik of extra kosten. Het kabinet heeft thans officieel beslo ten tot invoering van een heffing op de benzine, om de geluidshinder te kunnen bestrijden. De heffing gaat 1 juli a.s. in en bedraagt 0.47 cent per liter. liggen deze lasten 150 tot 300,- per jaar hoger. Daarbij komen dan ook nog de (eenmalige) kosten van de inbouw, die variëren van ca. 1600,- tot 1800,-. Men is de auto een dag kwijt en bovendien neemt de tank natuurlijk een deel van de bagage ruimte in beslag. Voor de verbranding van autogas is een krachtiger vonk nodig. Het is dus belang rijk om de elektrische installatie van de auto in zo goed mogelijke staat te brengen en te houden. Zoals gezegd, is de verbran- dingswaarde van autogas lager dan die van benzine. Dit betekent ook, dat er een verlies aan vermogen kan optreden. In theorie kan dit oplopen tot twintig per4 cent, waarbij wel geldt, dat de auto altijd» prima moet zijn afgesteld. Het kan boven dien voorkomen, dat er andere klepzittirv gen moeten worden gemonteerd. Maar zoals gezegd, de voordelen vair een lagere literprijs (soms wel zo’n vijftig percent) en het ontbreken van lood ver goeden veel. Overigens is er ook nog het- voordeel van minder motorslijtage, ter wijl bij de groeiende populariteit van au togas, de inruilwaarde van een auto uitge rust met LPG installatie ongetwijfeld zal toenemen. Als u alles over autogas, tarië-'. ven, inbouw en tanken wilt doorlezen, dan is er een handig boekje voor „gasrijders” op de markt verschenen, dat bij de BK- gasstations te koop wordt aangeboden. Een tijd geleden kwa men verschillende fa brieken met allerlei zo genoemde veiligheids- auto's op tentoonstellin gen. De’bedoeling was te laten zien hoe het be drijf naarstig zocht naar zowel actieve als passieve middelen om het autorijden en daar mee het verkeer veiliger te maken. Autogas of liquefied petroleum gas (LPG) is een mengsel van propaan en butaan. Deze brandstof beschikt over een oktaangetal van ongeveer 100, wat in houdt dat de toevoeging van lood om de klopvastheid te verbeteren zoals bij benzine gebruikelijk bij deze brandstof niet nodig is. En dat betekent weer, dat in de uitlaatgassen van een auto die op auto gas rijdt, geen giftige loodbestanddeeltjes voorkomen. Ook de verbranding van het autogas-luchtmengsel verloopt vollediger, zodat autogas meer rendement oplevert. Wel is het zo, dat de verbrandingswaarde van autogas minder is dan die van benzi ne, zodat er meer verbruik optreedt. Een asymmetrisch tweekleurig shirt, eveneens uit de zomercollectie van Ten Cate Praktische tassen van waterdicht materiaal in combinatie met leer van de Duitse fabrikant Enny. - gen. die moeten laten uitkomen hoezeer men bezig is zuinige, renda bele en toch comfortabe le wagens te vervaardi gen. Een voorbeeld van dit laatste is dit model van Ford. Het Ameri kaanse bedrijf dat op dit moment ook een moeilijke periode door maakt. wil met dit pro totype, uitgerust met voorwielaandrijving. dwarsgeplaatste motor en vloeiende lijnen, aan tonen hoe men zich de naaste toekomst van de Ford stelt zich voor dit soort goed gelijnde, maar tevens rendabele wagens binnen vijf jaar in produktie te nemen, autobouw voorstelt. De wagen bezit een lichtmetalen carrosse rie die althans volgens de fabriek- een uiterst lage luchtweerstand op roept. Op die manier heeft men getracht een goede combinatie te vin den tussen stabiliteit bij hogere snelheden en laag brandstofverbruik. periode waarin de prototypen Uit de zomercollectie van Ten Cate zijn deze katoenen tricot nacht-, strand- of tuin/urk/es

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19