Rijn mag niet warmer worden 1 IS Leninorde voor kosmonaut Fikse rellen in Zürich Volgens Westduitse bronnen: Midden-Oosten centraal in Venetië in atmosfeer an Regering Zuid-Afrika schorst scholieren Ayatollah wil oud-premier vermoorden Radioactief gas uit kerncentrale achtergrond Richtprijs 32 dollar per vat ■fl Beurzen niet uitgekeerd Tindemans wordt wellicht voorzitter EG-Commissie in Bolivia r n Chaos gevreesd in bejaardentehuizen Verkiezingen moeten doorgaan” len 'g WOENSDAG JUNI Maankalf Badmat Egel Alf (boze geest) Wiesel Bij r’- 2 BINNEN- EN BUITENLAND 1 1 1980 ALGIERS. De leden van de organisatie van olieprodu cerende landen OPEC zijn het gisteren in Algiers eens gewor den over de verhoging van de richtprijs van een vat ruwe olie (159 liter) tot 32 dollar. De maximumprijs mag niet bo- dingen bijvoor- verdwij- Drmulie- regering Ten lig) inisterie ide was woning woning- ntwikke- >nd CNV lan voor eek door dsserij in Visse- ngesteld jkheden Ier meer i en van innen. zetting dael-MA- irmiddag )p 4 juni hadden ent weer aan. Het enkorps. minister ven 37 dollar liggen, door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) ’■j .4' - trijfël EG-landen voor grotere rol PLO hei. (Door Jan Gerritsen( Bespreking van de economische en sociale situatie in de Europese Gemeen schap is een vast agendapunt op het beraad van de regeringschefs en hun ministers van Buitenlandse Zaken, dat drie maal per jaar plaatsvindt. Het blijft meestal bij het uitwisselen van bekende inzichten, waarna snel wordt overge gaan tot de dringende problemen. Het is Het voorstel wordt morgen in Venetië voorgelegd aan de regeringsleiders van de EG-landen, aldus deze Westduitse bron nen. De ontwerpverklaring zou voorzien in een „veelomvattende rol voor de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO”. Het document is niet bedoeld als een alterna tief voor de Camp David-akkoorden maar als een „eigen bijdrage van de EG-landen aan het streven naar een allesomvattende en rechtvaardige vrede in het Midden- Oosten, zo werd gezegd. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Colom bo verklaarde gisteren echter, dat men het nog niet eens is over de precieze tekst van het stuk. De bewindsman deed deze uit- Alle „gerouspeteer” - om een diploma tenwoord te gebruiken - over het Mid- den-Oosten-initiatief van de Negen dient voornamelijk om een leegte te vullen: de leegte die is ontstaan na het op 26 mei spraak na een onderhoud met zijn Ameri kaanse collega Muskie in Washington. Muskie zei gisteren dat „de VS zich hevig zullen verzetten tegen elk Europees standpunt dat de hernieuwing van de be sprekingen tussen de Egyptische en Israë lische onderhandelaars over de Palestijn se kwestie in de weg staat.” Hij doelde hiermee op de besprekingen over Pales tijnse autonomie die begin volgende maand worden hervat. Premier Begin van Israel zei gisteren dat nog slechts één reeks van 10 nederzet tingen zal worden gevestigd op de Weste lijke Jordaanoever. zonder resultaat geëindigde Camp Da- vid-overleg tussen Amerika, Israel en Egypte. De vrees is reëel dat ondanks het besluit van de drie landen binnen kort weer te gaan praten, dat deze leegte voortduurt tot de Amerikaanse presi dentsverkiezingen in november. En dat wordt te lang geacht en te gevaarlijk omdat in vele landen (Syrië, Lybië, Liba- bevorderen, maar de vraag is hoe? De logische stap voor de Negen zou zijn de PLO, de Palestijnse Bevrijdingsbewe ging, op een of andere manier bij het vredesoverleg te doen betrekken, maar dat zal onmiddellijk op een Israëlisch dan wel Amerikaans veto stuiten. Wat het topoverleg in Venetië op dit punt kan opleveren, zal niet veel meer zijn dan een formule die de bekende standpunten be vestigt, zo wordt in Brussel verwacht. Achter de coulissen van het officiële overleg zullen de negen regeringsleiders van gedachten wisselen over de westelij ke economische top (de vier grote EG- landen plus Amerika, Japan en Canada) die een dikke week later ook in Venetië plaatsheeft. Want de verhouding tot de Sovjet-Unie in verband met Afghanis tan, de Amerikaanse gijzelaars in Iran en de andere contacten met Moskou zijn belangrijke onderwerpen voor een Ame rikaanse president die herkozen wil wor den. En niet voor hem alleen. Een beetje westelijke eenheid kan geen kwaad. Als de conferentie in Venetië daartoe bij draagt, is er wat bereikt. minis- ig van lei vier he af- tot ons iegtuig oerder el zijn na het mkun- s hem tel dat politie zij bij nd aan- uit Am- ;n moe- etst, al- isterie. Roethof itie ge- aantal :t tegen dat zij de be- ladden. aan de yan het ?huldig ;alen. d) an Bui- rs niet Spaans e erop, in niet runnen id) erlopige Sociale ins land tewerk- gevolg De ge- >lan heb- tot veer- ouwen. appen er or lage- 68 mil- j grote istische oor de- t open- In een rinister veilig i. D’66- eer ge- iezuini- Of de OPEC-landen ook een afspraak hebben gemaakt over de vermindering van hun olieproduktie is niet duidelijk. De Indonesische minister van Oliezaken Soe- bruik zullen maken hun opwarmingsca- paciteit te vergroten. In het jaarverslag van 26 Westduitse drinkwaterbedrijven aan de Rijn, dat gisteren is verschenen, wordt gesteld dat de kwaliteit van het Rijnwater globaal genomen steeds beter wordt. Wel blijven synthetisch organische afvalstoffen van de industrie problemen opleveren voor de waterwinningsbedrijven en dienen snelle maatregelen te worden genomen om het probleem van het zout van de Franse kalimijnen op te lossen. De Russische partijleider Brezjnjev heeft zo te zien enige moeite met het opspelden van de Leninorde op de borst van de Hon gaarse kosmonaut Bertalan Farkas. De ruim tevaarder bracht recentelijk met een Russi sche collega een bezoek van een week aan het ruimtestation Saljoet-35. Gisteren keerde overigens een ander Russisch koppel terug van een bezoek aan het bemande ruimtesta tion. De letterlijke vertaling luidt aldus: „Een wezel zat op een kiezelsteen temid den van het gekabbel van een beek. Weet u waarom? Het maankalf verried het me in stilte: het geraffineerde dier deed het omderwille van het rijm.” Let op het geraffineerde rijm: van de in totaal 26 woorden rijmen er 11, en er zijn maar 4 rijmklanken. De moeilijkheid voor de vertaler schuilt in de compactheid van het gedicht, in de pointe die niet verloren mag gaan, en in het aanvangsdier. Met een wezel kom je niet ver: „Een wezel - zat op een ezel - temidden van gekwezel”. Het kan, maar mooi is het niet. Wel vergezocht. Een an der dier van twee lettergrepen dan: „Een kikker - zat op een nikker (of een sticker) - in hevig lampgeflikker”. Ook vergezocht. Een geitje dan misschien? „Een geitje - zat al een tijdje - te dromen in een weitje. - Weet gij - waarom - De viskom - verried mij - ’t groot geheim: - Het zeer gespierde dier - deed het omwille van het rijm.”. Dit is gisteren gezegd door bestuurder Muller van de federatie ABVA-KABO. Hij meent dat er onoplosbare verschillen van mening zullen kunnen ontstaan tussen de ondernemingsraad van de tehuizen en de door Wallis de Vries voorgestelde bewo nerscommissie. Door verwarring van be voegdheden werkt zo’n democratisering eerder negatief dan positief, zo stelt hij. In een ver verleden heb ik „Das aestheti- sche Wiesel” in een limerick vertaald: „Er zat eens een kat op de badmat. Gij vraagt mij, waarom deed die kat dat? Dat deed hij omdat deze listige kat dan zo fraai op zichzelf gerijmd had!” Speciaal voor deze column maakte Ernst van Altena een Wiesel-vertaling (let op de manier waarop hij via het plantje Salo monszegel toch nog net als Morgenstern in Bachgeriesel een eigennaam weet in te vlechten, en hoe handig hij, door het maankalf wat ouder te maken, het rijm naar zich toe trekt): „Een egel - zat eens op een tegel - nabij een Salomonszegel. - Wist hij waartoe? - De maankoe - heeft het mij toegefluisterd. - Het penversier - de dier - zat aan het rijm gekluisterd.” Ook Johan van Nieuwenhuizen heeft, speciaal voor deze bijzondere gelegen heid, een vertaling van „de aesthetische wezel” gemaakt: „Een lemming - rende zonder remming - blind in zijn lotsbestemming. - Waarom - Een alf? - Het maankalf - verklapte ’t mij - gefluisterd: - Een speelse geest - dit beest - dat naar zijn rijmwoord luistert.” LA PAZ (DPA). Het Boliviaanse par lement heeft vannacht besloten de alge mene verkiezingen van 29 juni gewoon te laten doorgaan, ondanks een verzoek van de strijdkrachten deze voor tenminste een jaar uit te stellen. De verkiezingen moeten worden uitge steld „om het land te reorganiseren alvo rens de tijd rijp kan worden geacht voor de verkiezingen”, aldus de militairen. Een leidende politicus, Willy Vargas, noemde het voorstel niet in overeenstem ming met de grondwet. Hij zei verder dat Bolivia geen behoefte heeft aan een in- terim-regering. niet onmogelijk dat de Negen in Venetië van deze routine afwijken - niet omdat ze ditmaal nieuwe inzichten over het economisch beleid hebben, maar omdat er weinig dringende problemen in de EG zijn die om een oplossing vragen. En het Midden-Oosten dan? De Franse minister van Buitenlandse Zaken Fran- cjois-Poncet heeft immers aangekondigd dat de Negen met een nieuw initiatief zullen komen. Dat initiatief zal de vorm hebben van een verklaring over de op vattingen van de Negen inzake het vredesoverleg tussen Israel en Egypte, alsmede - en daar gaat het eigenlijk om - hoe de Palestijnen bij dat vredesproces betrokken kunnen worden. Maar nu al staat vast dat er inhoudelijk weinig zal veranderen aan het EG-standpunt zoals dat tot nu toe onder meer in de Ver enigde Naties is verwoord. non) de spanningen hoog zijn opgelopen. Het risico van een nieuwe uitbarsting in het Midden-Oosten is de laatste maan den sterk toegenomen. Overal heerst een gevoel van wanho pigheid, zei een ervaren diplomaat in Brussel over de situatie in Israel en in de Arabische buurlanden. De nieuwe EG- verklaring moet „iets in beweging zet ten”, moet de handhaving van de vrede (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Het is waarschijnlijk dat Leo Tindemans de officiële kandidaat zal zijn van de Belgische regering voor het voorzitterschap van de Europese Com missie het „dagelijks bestuur” van de Gemeenschap. Tindemans ontweek giste ren in Brussel vragen van journalisten over deze zaak. Morgen en vrijdag wordt in Venetië de Europese topconferentie gehouden waar de nieuwe voorzitter van de Commissie zou kunnen worden aangewezen. In elk geval wordt op deze conferentie over de opvolging van de huidige voorzit ter, de Britse socialist Roy Jenkins, ge sproken. Tindemans is een Vlaamse chris- ten-democraat, die verscheidene Belgi sche regeringen heeft geleid. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. De ayatollah Kalkhali heeft gisteren in een interview met de Teheran Times gezegd dat hij zijn volge lingen naar Parijs stuurt om er oud-pre- mier Baktiar en zijn aanhang te vermoor den. Kalkhali is de hoogste islamitische opperrechter in Iran. In hetzelfde interview sprak hij de hoop uit dat de Amerikaanse gijzelaars spoedig vrij zullen zijn. Degenen onder hen die zich aan spionage of anti-revolutionaire activiteit hebben schuldig gemaakt, moe ten echter worden vervolgd, aldus de scherprechter. In een gevangenis in Teheran zijn giste ren zestien Iraniërs doodgeschoten, zo heeft het persbureau PARS bekendge maakt. Tien veroordeelden waren schul dig bevonden aan handel in verdovende middelen. Een van de anderen was Joesef Sobhani, voormalig directeur van de fir ma Zamzam, houdster van de licentie voor Iran van Pepsi Cola en Schweppes. Hem was onder meer moord en collabora tie met het zionisme ten laste gelegd. Nelson Mandela, de leider van het Afri can National Congres (ANC), een bewe ging van zwarte Zuidafrikaanse nationa listen, heeft vanaf het Robbeneiland alle „democraten” opgeroepen het systeem van de apartheid te vernietigen. De bood schap van Mandela, die al zestien jaar op het eiland gevangen zit, had twee jaar nodig om het ANC-hoofdkwartier in Zam bia te bereiken. De opwarming van de Rijn is onder meer het gevolg van het lozen in de rivier van koelwater van krachtcentrales. De verklaring, die zo spoedig door de be trokken ministers moet worden onderte kend, gaat vooraf aan een thermisch verdrag, waarvan de tekst nog moet worden opgesteld. De commissie acht deze verklaring van groot belang om te voorkomen, dat de landen afzonderlijk voor de ondertekening van het ther misch verdrag van de gelegenheid ge- De inflatie daarentegen neemt toe. Toch is alle aandacht gericht op het „initiatief’ dat de Europese Negen met betrekking tot het Midden-Oosten heb ben aangekondigd. Dat is de enigszins paradoxale situatie aan de vooravond van het topoverleg van de regeringslei ders van de Europese Negen, dat mor gen en vrijdag in Venetië plaats heeft. Als je zo’n bundeltje met achttien verta lingen van Morgensterns gedichten (De Knie en andere gedichten van Christian Morgenstern, vertaald door Johan van Nieuwenhuizen) doorleest, zoek je natuur lijk in de eerste plaats naar je eigen drie favoriete Morgenstern-gedichten. Die wa ren er niet bij: „Fisches Nachtgesang” (blijkbaar onvertaalbaar; ook Van Altena en Hermien Manger hebben het niet in hun vertalingen meegenomen), „Das Na- sobem” („Auf seinen Nasen schreitet - einher das Nasobem, - von seinem Kind begleitet. - Es steht noch nicht im Brehm.”) en „Das aesthetische Wiesel”. Dit laatste gedicht is voor mij, om in sporttermen te spreken, „de absolute uit blinker” in Morgensterns team. Ik citeer het: Ein Wiesel sass auf einem Kiesel inmitten Bachgeriesel. Wisst ihr weshalb? Das Mondkalb verriet es mir im stillen: Das raffinier- te Tier tat’s um des Reimes willen. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. De. regering van Zuid-Afrika heeft alle scholieren van gemengd ras die nog steeds de lessen boycotten, geschorst. Dit heeft de Zuidafrikaanse radio gisteren bericht. De werkloosheid stijgt dit jaar in de Europese Gemeenschap waar schijnlijk met 25 procent, de econo mische groei in de negen EG-landen zal lager uitkomen dan aan het be gin van het jaar werd verwacht. (Van onze redactie buitenland) BONN-WASHINGTON. Volgens Westduitse bronnen zijn de ministeries van Buitenlandse Zaken van de negen EG-landen het eens geworden over een gemeenschappelijke verklaring over het Midden-Oosten die zelfbeschikking voor de Palestijnen steunt en de Israëlische nederzettingenpolitiek op de Westelijke Jordaanoever afkeurt. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaanse atoomcommissie (NRC) heeft toestem- ming gegeven om radioactief gas uit de kerncentrale van Three Mile Island gelei- deljk in de atmosfeer te laten ontsnappen. Door een defect werd de centrale op 28 maart van het vorig jaar ernstig bescha digd. Volgens de commissie vertegenwoor digt het krypton-85 gas maar een fractie van de hoeveelheid radioactiviteit, die bij het incident van vorig jaar ontsnapte en is er geen gevaar voor de gezondheid. Met de lozing van het gas zal in de laatste week van deze maand worden be gonnen. De operatie duurt tot in juli. De voorzitter van de commissie verklaarde dat de werkelijke gezondheidsrisico’s zijn gelegen in het sterk radioactief besmette water en de kembrandstof in het gebouw waarin de beschadigde reactor staat. Het gaat om een hoeveelheid van meer dan tweeëneenkwart miljoen liter. De voorgenomen ventilatie heeft verzet uitgelokt van de bewoners van Harris burg in Pennsylvania, waar de kerncen trale staat. Volgens een onderzoek van de commissie is het risico van huidkanker door het gas gelijk aan dat van een half uur zonnebaden. De radio voegde eraan toe dat stakende scholieren met een beurs dit kwartaal geen geld zullen ontvangen. De staatsse cretaris voor de betrekkingen met de kleurlingengemeenschap, Mills, verklaar de dat geschorste scholieren kunnen ver zoeken weer toegelaten te worden tot de lessen. Zij moeten dan wel eerst de rede nen voor hun deelname aan de boycot geven. Enige duizenden niet-blanke scholieren boycotten al meer dan zeven weken de lessen uit protest tegen „het racistische en inferieure onderwijs” dat zij krijgen. Zuidafrikaanse minister van Politie, Louis de Grange, heeft gisteren scherp gewaarschuwd tegen mogelijke provoca ties op 16 juni. Dan is het precies vier jaar geleden dat bij scholierenopstanden in Soweto ongeveer 600 leerlingen de dood vonden. De veiligheidsmaatregelen zijn verscherpt en het aantal arrestaties is opgevoerd. Saoedi-Arabië, dat op het ogenblik nog 28 dollar per vat rekent, liet onmiddellijk na het bekend worden van deze afspraak weten dat het zich niet tot een prijsverho ging met onmiddellijke ingang heeft ver plicht. Volgens de ministers van Olieza ken van Irak en Iran zal Saoedi-Arabië de prijs van zijn olie in twee etappes verho gen, tot in september de richtprijs van 32 dollar is bereikt. Ook de Verenigde Arabi sche Emiraten zullen hun olieprijs niet onmiddellijk verhogen. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De internationale Rijn commissie heeft gisteren in Parijs overeenstemming bereikt over een ver klaring van de verantwoordelijke minis ters van de Rijnoeverstaten, dat het wa ter van de Rijn niet warmer mag worden. broto zei gisteren dat men alleen heeft afgesproken bij de produktie rekening te houden met het feit dat er een overschot is op de wereldoliemarkt. Dat overschot be draagt volgens hem 2 tot 2,5 miljoen vaten per dag. De Iraanse minister van Olieza ken Moinfar maakte gisteren daarentegen melding van de OPEC-afspraak, de totale produktie te verminderen tot 26,5 miljoen vaten per dag. Soebroto zei gisteren na afloop van het beraad in Algiers, dat wellicht in septem ber de OPEC-ministers weer bijeenko men om te praten over de olieprijzen en de toestand op de oliemarkt. Twee maanden later houdt de organisatie een topconfe rentie in Bagdad. UTRECHT (ANP). „De inspraakrege- lingen zoals staatssecretaris Wallis de Vries van CRM die voor ogen heeft, kun nen leiden tot regelrechte chaos in de gesubsidieerde bejaardenoorden.” 1: OPEC eens over hogere olieprijs (Van onze redactie buitenland) ZÜRICH. Opnieuw hebben zich in de Zwitserse stad Zurich gisternacht hevige straatgevechten voorgedaan tussen beto gers en politie. Aanleiding tot de ongeregeldheden vormde een verbod op vertoning van een video-opname van politie-optreden tegen demonstranten op 30 mei. De video-opnamen werden niettemin door studenten op de universiteit ver toond. Van daaruit vertrokken ongeveer 1.000 betogers naar het centrum, wierpen blokkaden op, sloten straten af en bega ven zich naar het gebouw van een plaatse lijke krant om het verschijnen van de dinsdageditie onmogelijk te maken. De politie trad hard op. Hermien Manger verving de wezel van Morgenstern niet door een geitje of een kat, maar door een bij: „Een bij - zat op een kei - midden op de Waarom - wist ik niet. - Maar ’t maankalf - verried - me stille- - tjes ’t geheim: - ’t perfect- - ionistisch insect - deed ’t om der wille - van het rijm”. 1 j

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3