Schippersblokkade na instemming met Visdiefstal aan Halkade voor s College wil Kwekensteinsweg snelverkeer afsluiten rond de losplank Noord-Zuid” beëindigd k a a is akt en ïns IwOENSD AG i it SLUIPROUTE TE GEVAARLIJK Afsluitingen voor het verkeer wegens werkzaamheden Wedstrij’duitslagen Syp Sterktoernooi OVERLEG OPHEFFING BLOKKADE IN VOLLE GANG ■II 4 1980 5 JUNI 1 1 I’ IJMOND (Van een onzer verslaggevers) HOOGOVENS ZIET AF VAN RELATIEVAART Kort geding Voor anker Blokkade «si o*® VELSEN. Het kort geding dat het Energie Centrum Neder land (ECN) tegen Greenpeace wil aanspannen in verband met de blokkade in IJmuiden werd aan gehouden. Aanvankelijk was dit vastgesteld op hedenochtend 10.00 uur. Dit is de afgelopen nacht besloten bij een gesprek met vertegenwoordigers van het ECN en Greenpeace waarbij bur gemeester P. J. Molendijk van Velsen in het gemeentehuis als bemiddelaar optrad. Vandaag zal dat gesprek, waarvoor burge meester Molendijk het initiatief nam worden voortgezet. Van poli tiezijde is toegezegd dat tot het tweede gesprek geen pogingen werden ondernomen om de blok kade te breken. 1 vervoer kernafval zee naar (Van een onzer verslaggevers) Vanaf de pontons waarmee een cordon was gelegd rond de Andrea Smits, hielden manschappen van de ME een oogje in het zeil op de schepen van Greenpeace die middels een blokkade er toch nog in slaagden het vertrek van de Andrea Smits tegen te houden. id 5,00 Vaststaat dat de bewuste aanvoer de li verbit- iburige rs zich len die staat raar te m spe- n naar en toe- ir van gepro- rlz die t Oost- floega- >d van ;r Jos- t-Unie te ne- ran de isbury imbte- n dat uit de sn ko- Finan- neege- ;ulden i blan- e ont- inister •d met 5,90 5,85 0,00 0,70 3,00 0,80 jr jr In totaal lagen gistermiddag 18 binnen vaartschepen, woonschepen en een vis sersvaartuig alsmede een slepertje van de Greenpeace-sympatisanten voor het spui- kanaal waar de verlading van de vaten afval rustig doorging. Aan het eind van de middag verwachtten de demonstranten nog meer schepen. Weinig kon worden gezegd over de duur en het verloop van de blokkade. Deze zijn in sterke mate afhan- Commissaris S. Molenaar van politie verklaarde gisteren de actie van Green peace te hebben voorzien. Hij zou niet tot een optreden zijn overgegaan en de schip pers niet de kans te ontnemen een vreed zame demonstratie te voeren. Tijdens het gesprek is contact geweest met minister Ginjaar. Daarover zijn van nacht geen bijzonderheden voor publici teit vrijgegeven. Wel is bekend dat Gin jaar dinsdag in een telegram Greenpeace heeft opgeroepen de blokkade in het Bui- tenspuikanaal op te heffen. Wel ontstond dinsdag in het Buitenspui- kanaal een incident waarbij een schip van Greenpeace, de houten tweemaster Fri, bijna op een pier liep. Een schip van de rijkspolitie trachtte de doorgang van de schepen aan het begin van de blokkade te belemmeren omdat de indruk bestond dat het ponton dat de Andrea Smits tegen acties vanaf de waterkant beschermt, ge ramd zou worden. DRIEHUIS. Het college van B. en W. van Velsen is voornemens de Kweken- steinsweg in Driehuis voor snelverkeer af te sluiten. De weg wordt gebruikt als sluiproute waardoor grote hinder wordt ondervonden in het dorp Driehuis en verkeersgevaarlijke situaties ontstaan omdat de weg niet bedoeld is als door gaande route. De Dorpsraad Driehuis heeft middels een brief bij het college aangedrongen op een snelle beslissing. Een onlangs door de gemeentepolitie gehouden onderzoek wees uit dat 85 per cent van de auto’s, die gebruik maakt van de Kwekensteinsweg afkomstig is uit Vel sen. De politie heeft de nummerborden Met de blokkade wil Greenpeace het uitvaren van de Andrea Smits beletten. Greenpeace eist dat de dumping wordt afgelast en het afval tijdelijk op land wordt opgeslagen in afwachting van een veilige oplossing voor definitieve opslag van de radioactieve stoffen die uit zieken huizen, laboratoria, industrie en kerncen trales afkomstig is. Gistermiddag waren de Greenpeace-de- monstranten nog niet op de hoogte van de beslissing van de Raad van State dat het schorsingsverzoek was afgewezen, omdat niet werd ingezien hoe Nederland milieu organisaties geschaad zouden worden door een lozing in de Atlantische oceaan. Nadat de schepen van Greenpeace-sym patisanten en verontruste binnenvaart schippers gistermorgen om half tien enke le tientallen meters van de Andrea Smits voor anker gingen werden secties van de Aan de donderdagmarkt werd de toe stand fiks opgevijzeld door de komst van eigen schepen aanzienlijke concurrentie aandoen. Dat op zich is een moeilijk ver teerbare zaak. dvocaat veroor- ’an Ad- consti- end te- an zijn lijn ge- Dinsdagmiddag rolde de laatste colonne vrachtwagens geladen met de vaten afval het streng bewaakte terrein aan het Bui- tenspuikanaal in IJmuiden op. Hiermee kwam definitief een einde aan de acties van Onkruit. B.A.N. en de Stroomgroepen Haarlem/IJmond. Deze waren er nauwe lijks in geslaagd de transporten ernstig te vertragen. Iedere actie gericht tegen het transport werd snel gesmoord in een grootscheeps optreden van manschappen van de mobile eenheid die in groten getale langs de route tussen IJmuiden en Petten patrouilleerden. VELSEN. In de laatstgehouden wed strijden van het Syp Sterk-toernooi op het Umuider strand is opvallend het her stel van het deelnemende voetbalteam Zeezicht/Maurits Disco. Na enerverende wedstrijden werd de leiderspositie vero verd op de ranglijst, waarbij de Van Kaamploeg vlot voorbijgestreefd werd. Na een afwezigheid van enkele maanden verscheen tijdens dit toernooi Telstar- keeper Jan Nederburg weer onder de lat voor Zeezicht/Maurits Disco. ng van rengen sch be- Tripoe- in vijf DDR istduit- ie VN- aschap earres- ;rd be- stduit- Men heeft zich via een naast het bedrijf gelegen pand toegang tot het visbedrijf verschaft. De vis was diepgevroren en in een koelcel opgeslagen. De buit bestond uit ondermeer garnalen, paling, zalm en kreeft. seidl, is voorbe- zalsoor- ran het 1 geen ngenis- it. a klacht op alle umani- s er op roment Zoals reeds vorige week gemeld boek ten op makreel jagende schepen de afge lopen weken teleurstellende resultaten. Deze visserij is beduidend minder gewor den waardoor ook de reisduur langer wordt. Na aanvankelijke successen aan Englands zuidkust werden de activiteiten stilaan verlegd naar de zuidkant van Ier land, de oostkust van het groene Erin en In afwachting van de resultaten van het gesprek dat dinsdagavond om 10.00 uur begon, heeft het ECN gisteren besloten een kort geding aan te spannen tegen Greenpeace. Met dit geding dat in eerste instantie woensdag om 10.00 uur in Haar lem zou dienen wil de het ECN een veilig heidsmarge inbouwen om met een gerech telijk bevel alsnog de blokkade te laten opheffen. Dit om contractuele bepalingen met de rederij van het afvalschip, de An drea Smits, te kunnen naleven. Bovendien kost elke dag vertraging circa 10.000 gul den. Burgemeester Molendijk verwachtte gisteravond niet dat de blokkade behoeft te worden verbroken met gebruikmaking van geweld. De organisaties wilde met het schorsings verzoek opschorting bedienen van de ver gunning die aan het ECN voor de verla- ding en verscheping van het afval was afgegeven. Later deelde Greenpeace mee dat ondanks het besluit van de Raad van State deze gemachtigd blijft de vergun ning aan te passen bepaalde voorwaarden te wijzigen. relatievaart afgewikkeld. De drie binnen kort wegvallende contractschepen verte genwoordigen een vervoerscapaciteit van 140.000 ton. Van de schippersdelegatie die dinsdag middag met de Hoogovens-directie in on- derhandeling was maakte naast „Noord- Zuid”-vertegenwoordigers deel uit een af vaardiging van de O.N.S. (Organisatie Ne derlandse Schippersbonden), grote ani mator van de inmiddels ingestelde toerbeurtregeling. Aanwezig was verder een waarnemer van de Belgische schip persvereniging „Ons Recht” en de Fede ratie van Binnenvaartschippers. IJMUIDEN. In de nacht van maan dag op dinsdag is ingebroken bij een visbedrijf aan de Halkade in Umuiden en voor 15.000 gulden aan luxe vissoorten gestolen. Burgemeester Molendijk was gisteren zeer ingenomen met de instemming van zowel Greenpeace als het ECN om mee te werken aan zijn bemiddelingspoging. Hij verwachtte gisteren niet dat door het ge sprek de blokkade tot een einde zou ko men, maar wel een bijdrage zou leveren tot een grotere onderlinge tolerantie. Bur gemeester Molendijk verklaarde gister morgen vlak nadat de blokkade van Greenpeace een feit was signalen te heb ben ontvangen dat de standpunten en daarmee de actie zouden verharden. Vlak daarvoor had hij vanaf een schip van de Rijkspolitie de Greenpeace-sympatisan ten aan boord van de schepen die de blokkade vormden toegesproken en om wederzijdse tolerantie gevraagd. Het staalbedrijf legde zich vast op een periode van maximaal acht maanden voor verbreking van de tien nu nog lopen de vaarcontracten. Drie relatieschippers worden als eerste door „Noord-Zuid” voor contractbeëindiging voorgedragen in een vandaag te voeren tweede gesprek met de Hoogovens-directie. enkele schepen thuishorend op de Zuid- hollandse eilanden. Traditiegetrouw ver schenen zij op de markt met een partij ongestripte schol die ongetwijfeld vlot haar weg naar de fileerders gevonden zal hebben. Aan de vrijdagmarkt was even eens weer volop leven in de brouwerij. Door meerdere eenheden werden leuke partijtjes kabeljauw en gul aangebracht. Opmerkelijk was de vangst van een Texels span. Deze schepen brachten naast hun vangetje kabeljauw ook nog eens een prachtige partij speerhaaien binnen. De belangstelling hiervoor was niet gering. Een besomming van ruim veertigduizend gulden kon voor beide Texelaars een gun stig resultaat worden genoemd. De plat- visaanvoer moest qua opbrengst ten gun ste van de tarbot een forse veer laten. De weegtarbotten, exemplaren zwaarder dan vier kilo, zakten danig in prijs. Een tientje per kilo was hier de uiterste opbrengst. Verklaring hiervoor zijn aanvoeren van tarbot door Deense vissersvaartuigen. De betrokken schippers doen het voorkomen door hen aangevoerde tarbot zelf te heb ben gevangen. Overname van partijen tarbot van elkaar in de haven of op zee zit er echter dik in gezien de kwaliteit van het produkt bij aanbod op de afslag elders. Om een tot nu toe duistere reden mijden genoemde schepen IJmuiden. Is men be ducht voor de vakkennis van de handela ren in IJmuiden? Wellicht is men er niet van op de hoogte dat het grootste kwan tum van deze tarbot uiteindelijk toch via IJmuiden naar de diverse afnemers wordt verzonden, gefileerd, of dicht, al of niet in bevroren toestand. Greenpeaceschepen belemmeren Nadat burgemeester P. J. Molendijk van Velsen vanaf een politieboot de actievoerders van Greenpeace had toegesproken stond hij, eenmaal aan land, vertegenwoordigers van de nieuwsmedia te woord. den en katten onder de rook van Hoog ovens in het kanaal hebben post gevat. Tegen het middaguur ontstond even wat rumoer toen de R. P. 65 van de rijks politie te water een vissersschuitje de doorgang naar de blokkade wilde belem meren. Met een forse stoot gas wist het vaartuig te ontkomen en zich bij de Greenpeace-schepen te voegen, waarna rustig werd doorgegaan met het uitbren gen van oude roestige ankers, die uit de ruimen van de schepen werden opgediept. IJMUIDEN. Hoogovens is gezwicht voor de maandag begonnen haven blokkade waarmee in Rijksbinnenhaven 3 elke los- en laadactiviteit werd lamgelegd. Dinsdag gevoerd overleg tussen directie en voormannen van de toerbeurtvereniging „Noord-Zuid” leidde tot overeenstemming over versnel de beëindiging van de zogenoemde relatievaart. De binnenschippers aange sloten bij „Noord-Zuid” hebben de afgelopen maanden ononderbroken strijd gevoerd met als dwangmiddel een schippersboycot (vrachtweigering) en gemelde havenblokkade. Energiebesparing staat voorop bij proefnemingen van het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek speciaal gericht op vangstmethoden voor platvis. Elektronische apparatuur wordt uitgeprobeerd met hetzelfde effect als nu toegepaste kettingen die de zeebodem omwoelen. Over het verdere verloop van het vangstexperiment wordt hier druk overleg gevoerd tussen RIVO-mensen en opvarenden van de UK 141, een bij de proeven betrokken vissersvaartuig. Het schip wordt deze week nog in Zee- brugge verwacht waar een nieuwe lading radioactief afval uit Zwitserland en Bel gië op verscheping ligt te wachten. De vaten met afval zullen daarna naar een internationale dumpplaats in de Atlanti sche Oceaan worden gebracht. genoteerd en is via de computer in Veen- dam de herkomst van de betreffende auto nagegaan. De Dorpsraad Driehuis heeft een en quête gehouden onder de bewoners van de P.C. Hooftlaan en de Van Lenneplaan in Driehuis naar de wenselijkheid van het afsluiten van de Kwekensteinsweg. Van de zeventig uitgedeelde formulieren wer den er 65 geretourneerd waarvan er zich zestig uitspraken voor afsluiting. De Kwekensteinsweg heeft in de toe komst tot doel aanvoersweg te zijn van het recreatiegebied Beeckesteyn. Snelverkeer zal gebruik moeten maken van de hoofd route via Velsen-Zuid terwijl de toegang voor fietsers en wandelaars open blijft. kelfik van de actie die de politie gaat ondernemen. Bij tegenacties ligt het be sluit wel of niet doorgaan geheel bij de schippers. Het zomerse weer van de afgelopen da gen doet de prijsvorming aan de visafslag geen goed. Alleen vis van de allerbeste kwaliteit hield qua prijs goed stand. Bij geringe tekortkomingen kelderde de prijs gelijk met tientallen guldens. Het sterkst kwam dit tot uiting bij de aangeboden wijting. Voor gestripte wijting werd de hele week goed betaald. Bij de dichte wijting en ook wijtingsoorten afkomstig van langer op zee verblijvende schepen lag dit wel even anders. Na de voor maan dag gebruikelijke aanvoer was op de dins- dagmarkt heel weinig te beleven. De ver wachting dat wel wat schepen met hun aanvoer op de dinsdagmarkt zouden ver schijnen werd niet bewaarheid. Voor een enkeling wel een tegenvaller, maar de visserij in de Liverpoolbaai kan als beëin digd worden beschouwd. Meerdere eenhe den van de daar vissende vloot zijn inmid dels terug in de thuishaven en komen weer in aktie op de Noordzee. Een meeval ler was voor velen de verschijning van een tweetal Belgische vissersvaartuigen met hun vangst op de woensdagmarkt. Bij elkaar waren zij toch goed voor duizend bakken kabeljauw en gul met hier en daar een bijvisje. Een Texelaar en een Goede- reder brachten daarbij nog wat platvis aan zodat woensdag wel het een en ander aan de man gebracht kon worden. Opmer kelijk was bij genoemde schepen de enor me variatie in aangevoerde kwaliteit wat uiteraard in de prijsvorming tot uitdruk king kwam. Toch konden deze schepen met een totale besomming van ruim ne gentigduizend gulden huiswaarts keren. Hij sprak de hoop uit dat na beëindiging van de acties rond de verscheping van het radioactief afval minister Ginjaar bereid is een gesprek met de gemeente Velsen aan te gaan over de volgens burgemeester Molendijk zeer onaangename gevolgen van de verlading in IJmuiden. HEEMSKERK. Tot en met 13 juni zijn gedeelten van de Plesmanweg, Jan Ligthartstraat, Kleine Houtweg, Honds- bosseweg, Luttik Cie en de Voorweg af gesloten in verband met asfalterings- werkzaamheden. Als gevolg van de aanleg van een par keerterrein bij de sporthal is tot en met 4 juli de César Franckstraat afgesloten. Het parkeerterrein tegenover de sporthal wordt opgeheven. In de periode van 2 juni tot en met 31 augustus wordt de Kerkweg bestraat. In verband hiermee zal deze weg in gedeel ten worden afgesloten voor het rijdend verkeer. De omleiding wordt met borden aangegeven. Bepalend voor de krachtsverhoudingen tijdens de halve finales, te spelen op 12 juli, is komend weekeinde de wedstrijd Zeezicht/Maurits Disco-Lantaarn (vrij dagavond) en de ontmoeting Centrum- Van Kaam die voor zondag op het pro gramma staat. De ploeg Pour Toi, vorig jaar bekerwinnaar, sluit de ranglijst op dit moment en kan daarmee voor een redelijke plaats in de eindwedstrijd kans loos worden geacht. De Jutter wist zich na een reeks overwinningen op te werken naar een vijfde plaats. Tussenstand op dit moment: 1. Zeezicht/Maurits Disco (zes punten uit vijf wedstrijden), 2. Van Kaam, 3. Centrum, 4. Lantaarn, 5. De Jutter. mobiele eenheid langs de oevers van het Buitenpuikanaal geconcentreerd. Terwijl de schippers van de over het algemeen zeer oude en tot woonboot omgebouwde binnenvaartuigen met verenigde krach ten de verroeste ankerlieren kreunend op gang brachten, werd de blokkade inten sief door filmende en fotograferende poli tiemensen onder de loep genomen. Gister middag heerste er een rustige stemming onder de Greenpeace-leden die met hun hele huishouden inclusief kinderen, hon- fl|| I I - Vr'-y-’ - HHM 4H z MHI momenteel ook beoosten Schotland. De deze week uitgevaren schepen hebben hun koers nu gevonden door de Penland dus beoorden Schotland om. Dit blijkt de meest economische vaarroute om de vis gronden te bereiken. De afvoer van makreel gaat intussen gewoon door. Afgelopen week lagen meerdere vrieskusters in de Vissershaven op hun laadbeurt te wachten. Hoewel proeven door het RIVO met „elektrisch vissen” gewoon doorgaan is over de resul taten nog bitter weinig bekend. Een opening voor hernieuwd overleg bood dinsdag het aanbod van „Noord- Zuid” Hoogovens-ladingen voor een soe pele afhandeling als 5-reizencharter af te wikkelen via het toerbeurtsysteem op de beurs. Het in 1975 ingestelde toerbeurtsys teem garandeert de schipper een „bodem- tarief” ook bij absolute malaise op de bevrachtingsmarkt. Met de tariefstelling voor de relatievaart ligt Hoogovens daar gerekend per ton enkele dubbeltjes onder. Het staalbedrijf is in de nieuwe situatie dus hoe dan ook duurder uit. Over te hanteren vrachttarieven bij de 5-reizen- charters die Hoogovens inderdaad gaat benutten bewaarde „Noord-Zuid”-voor- zitter G. J. Veuger dinsdag nog het stil zwijgen direct na afloop van de onderhan- delingen. „Afhankelijk van vrachtaanbod en beschikbare scheepsruimte wisselt het gehanteerde vrachttarief. Een prijsniveau van tien procent boven de bodemprijs is in eerste instantie goed gevallen bij Hoog ovens”. Met een ladingaanbod van 285.000 ton voor het traject IJmuiden-Luik be hoorde Hoogovens vorig jaar tot de grote opdrachtgevers op de bevrachtingsmarkt. Hiervan werd toen nog 200.000 ton via de Het nu al drie maanden durende con flict rond de vrachttoedeling tussen Hoog ovens en „Noord-Zuid” escaleerde op 1 maart met het uitroepen van een schip persboycot. Ladingen van het IJmuidense staalbedrijf werden door „Noord-Zuid” consequent geweigerd op de Amsterdam se schippersbeurs waar uitsluitend grens overschrijdende ladingen worden ge plaatst. De opzet hiermee de tra sportke- te tusse IJmuide e het Luikse i du- striegebied (Borinage) te doorbreken slaagde slechts ten dele. Tegen de nadeli ge gevolgen van de boycot wist Hoog ovens zich redelijk goed te wapenen door afschuiven naar weg- en railvervoer van ladingen die op de beurs bleven steken. De afspraken van dinsdag betekenen in de praktijk aanbieding van elke grenso verschrijdende Hoogovens-lading op de internationale schippersbeurs in Amster dam. Daarmee is het uiteindelijke doel van de gevoerde akties van schipperskant volledig bereikt. i “kW N -V F

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5