Bakker op de hoek in Oud-IJmuiden in de vishci (3& Oosterwijk-mavo neemt afscheid van directeur hcivcn- berichten V J I i Woningtekort fnuikend voor personeelsvoorziening” i .7 wat vertel je me nou? OVER IJMUIDEN GESPROKEN Studie naar voor al uw bontwerken bestrijding van olie op stranden (SÓii3iüiF‘ niet vergeten; bloemen sturen w BvanURK 3014GT ROTTERDAM. WESTERSINGEL42 TEL. <010) 36 35 00 Dames, WAGENWEG 11 bij het HOUTPLEIN rtSPECIAA124 Uorting'l -Piano’s van voor f Kleuterschool IJmuiden-Oost Si- Politie treedt op tegen fout parkeren ■i Show r oo^ Sh“! II Inschrijving voor Beverwijkse avondvierdaagse Ui 9 WOENSDAG 1 1 JUNI 19 8 0 IJMOND N IK «i <:W i Uw bontadviseur, P. v. d. Stelt sr. De nieuwe kollektie 1980-1981 hangt 1 juli a.s. voor u gereed. UK lOdeüen 4LUI uLU S SS ■Ki rS nfleur- opkikker is altijd i welkom BW mei Hieuwe en V.O.V.-jaarverslag meldt stagnatie in de groei 2.995.- 3.100.- 5.575.- 12,990. 9.975.- 8225- 5.300,- BfflHiiiiil: (ADVERTENTIE) I Voor deelnemers uit Wijk aan Zee i-U Europa-s grootste import/exportspecialist ,sGeW.'as“1’h- Jl Het adres voor exclusieve mantels Alle mantels in eigen atelier verwerkt met volledige garantie Dit vignet is uw zekerheid voor vakmanschapen kwaliteit van het materiaal wordt dit jaar voor het eerst een afzonder lijke wandelroute uitgezet in de naaste omgeving van dit zeedorp. Alleen op de slotavond met de gebruikelijke feestelijke verwelkoming wordt samen met de Be- verwijkse deelnemers gelopen. Adressen voor inschrijving vooraf. Voor Beverwijk: Moerdijkstraat 2, Noorderwijkweg 70, Fokkerlaan 19, Amstelstraat 54 en Kerk- beeklaan 13. Aanmeldingsadres voor Wijk aan^Zee is Hogeweg 21. Bontmantels in alle prijsklassen naalstraat maar hij zat iedere dag op de meelzonder van de bakkerij matten te vlechten, zoals hij dat ook had gedaan toen zijn zoon de bakkerij nog leidde. Op een keer stond er een splinternieuwe bak fiets voor de winkel, bestemd voor bakker Snoek. Die wist van niets maar ze was echt besteld en nog meteen betaald ook. OPA BRUIN KWAM stiekem naar be neden om zien wat er allemaal aan de (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een groeiend woningte kort had gedurende 1979 een nadelig ef fect op de personeelsvoorziening in de gemeente Velsen. De Velser Onderne mers Vereniging waarin vertegenwoor digd het plaatselijke midden- en kleinbe drijf, maakt hiervan melding in het zo juist verschenen jaarverslag 1979. Stag natie in de arbeidsvoorziening had in de verslagperiode met name betrekking op geschoolde krachten. Met intensievere contacten tussen bedrijfsleven en het technisch onderwijs wordt getracht hier in verbetering te brengen. PET HO F ZIMMERMANN HEAGELE BLUTHNER ED. SEILER De heer Los is zijn loopbaan gestart in Rotterdam. In 1955 kwam hij als leraar van de Duinwijkschool naar Beverwijk. Drie jaar later werd hij benoemd tot hoofd van de pas opgerichte Oosterwijk- ulo, toen nog aan de Wilgenhoflaan in Beverwijk gevestigd. De school is geba seerd op een protestants-christelijke ge loofsovertuiging. De belangrijkste onder wijsactiviteit van de heer Los was het bijbelonderricht. Op zaterdag 25 juni neemt de scheiden de directeur ’s morgens afscheid van zijn leerlingen. Er worden verschillende acti viteiten georganiseerd onder de noemer ’binnenkomst van de gladiatoren’. Om half een wordt middels een stukje drama de levensloop van de heer Los uitgebeeld. ’s Middags nemen het lerarenkorps en het bestuur officieel afscheid van de heer Los. De ouders worden in verband met het neerleggen van zijn functies vanaf BEVERWIJK. Directeur A. Los van de Oosterwijk-mavo neemt op 24 juni, precies 45 jaar na het behalen van zijn onderwijsakte, afscheid van de school. Hij is 63 jaar en maakt bij het neerleggen van zijn functie gebruik van de VUT- regeling. half vijf in de gelegenheid gesteld de heer Los persoonlijk te ontmoeten. De officiële receptie wordt eveneens in het Gildehuys gehouden en begint om zes uur. Fleurop Interflora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginnegracht 135, 2514 AM Den Haag. April, mei en juni GEEN KOOPAVOND Gebr van der Stelt Herten laan 8 1861 EJ Bergen Tel (02208) 55 30 ALEXANDER1 IRMBACH BECHNER YAMAHA - INS' Daarom kreeg de nieuweling een plaats in het zesde elftal. Hij klom op tot het derde en het tweede. Wat behalve zijn enthousi aste inzet opviel: zijn grote kennis van de spelregels. Vele vrienden kreeg hij ook in het sportwereldje van IJmuiden. HET GING VOORSPOEDIG met Pim Snoek en met zijn zaak. Toen kwam de economische wereldcrisis die in IJmuiden hard toesloeg. Het visserijbedrijf werd praktisch lamgelegd. De zonder werk ge raakte klanten hadden maar heel weinig geld om in de bakkerszaak te besteden. Het eens zo fleurige Oud-IJmuiden werd grauw van de ellende van alledag. Pim Snoek zat vast aan zijn contract dat hij in de goede tijd voor tien jaar had afgeslo ten. Nu de inkomsten achteruit waren gehold begonnen de lasten steeds zwaar der te drukken. Snoek zag met ongeduld uit naar de dag dat hij zijn handen vrij zou hebben, vrij voor een nieuwe start met betere mogelijkheden. Daarover een vol gende maal. In een terugblik op het reilen en zeilen in het bedrijfsleven overheerst een pessi mistische toon. Gesignaleerd wordt een duidelijke stagnatie bij de „onderhorige’ bedrijven die de economische teruggang van dit moment doorgaans soepel weten op te vangen. V.O.V. secretaris J. F. J. Gustenhoven spreekt van een relatief gunstige situatie vergeleken met de lande lijk aantoonbare teruggang. „Vooral de winkelstand signaleert een bedachtzaam bestedingspatroon bij het publiek. Dit werkt weer door in een soms drastische kostenbeperking aan ondernemerskant.” hand was. Toen hij knipoogde was alles duidelijk: opa had ervoor gezorgd. De dankbetuigingen waren onstuimig: een bakfiets..., alleen bakker Schipper had er een, de anderen liepen stuk voor stuk nog met karretjes! (Oud-loods Bruin zou het wel en wee van de zaak aandachtig blijven volgen. Hij bereikte een hoge leeftijd. Op zijn zesentachtigste maakte hij nog een reis naar Amerika; het was daar dat hij kwam te overlijden). klachten heeft gehad. De plaatsen waar vrachtwagens en dergelijke kunnen par keren zijn de westelijke zijde van de Ring vaart, de Buitenlanden, Industrieweg, Randweg, Zuiderkade en het parkeerter rein aan de Rijckert Aertzweg in Wijk aan Zee. Opberging mantels in speciaal gekoelde ruimte S//< htini; Honiwimrbort’ Bij het vijftigjarig bestaan van IJmuiden. in 1926. werd deze foto gemaakt van de bakkerszaak van Bruin op de hoek van de Keizer Wilhelmstraat en de Prins Hendrikstraat. Op het balkon schipper Piet 't Hart en zijn vrouw die in het bovenhuis woonden. Voor de winkeldeur van links naar rechts: Rietje 't Hart op de arm van Cor 't Hart, mevrouw Bruin, Maartje de Waal en bakker H. C. Bruin. Mevr. M. Ruyter-Hamers, IJmuiden: „Toen wij op de Tussenbeeksweg woonden was dit nog een zandweg. Als er ergens een baby op komst was en dokter De Weerdt met zijn koets werd verwacht werd de straat netjes aange harkt. Wat was er veel te genieten in de (ADVERTENTIE) ITAAT VAI nieuwwaartle 4.970.- 4.480.- 94)00- K Uit puur praktische overwegingen kwam eind 1979 van de grond het O.O.V.O (overleg Orgaan Velser Ondernemersve renigingen). Daarvan maken naast de V.O.V. deel uit de Nederlandse Zeevis- groothandelsvereniging, de Vereeniging van Visschersvaartuigen, de Velser On dernemers Centrale en tenslotte ook de Vereniging Haven IJmuiden. Het overleg orgaan heeft in de eerste plaats een „brie venbusfunctie” tegenover het gemeente bestuur. HAARLEM. Een technische werk groep van de provincie gaat verdere plan nen opstellen voor de bestrijding van olie op de stranden. Deze plannen worden opgesteld naar aanleiding van de uitkom sten van een interim-rapport dat is uitge bracht door een door de minister van verkeer en waterstaat ingestelde nationa le werkgroep „grote olieverontreiniging van de kust”. De provinciale werkgroep krijgt tot taak het bestaande provinciale noodplan om te bouwen tot een provinci aal bestrijdingsplan en het opstellen van een gemeentelijk plan dat met dit provin ciale plan samenhangt. Bij het ontwerpen van deze plannen zal de werkgroep gebruik maken van de erva ringen die zijn opgedaan bij de oefening „Olstram” en de kennis van sommige ge meenten die al een bestrijdingsplan hebben. De werkgroep zal bestaan uit vertegen woordigers van de gemeenten Texel, Schoorl en Zandvoort namens de kustge- meenten, Rijkswaterstaat, de B.B., het Noordhollands Noorderkwartier, de pro vinciale waterstaat en de provinciale Grif fie. Het voorzitterschap en het secretari aat berusten bij de provinciale waterstaat. maar weer vanmiddag, daar was immers altijd wat te "smezen”? BAKKER BRUIN WAS erg gebeten op coöperatieve winkels waar gezegd werd dat ze het allemaal veel goedkoper deden dan de zelfstandig gevestigde bakker om dat de coöperatieve winst geheel naar de klanten terugvloeide. Met grote letters liet Bruin op zijn etalageramen een opschrift schilderen dat aan duidelijkheid niets te wensen overliet: „Broodbakkerij De Tijd geest of de Strijd tegen het Coöperatieve Stelsel. Wie koopt deelt direct in de Winst. Goed en Goedkoop Brood.” Bakker Bruin had de bezorging aan huis stopgezet. Daardoor kon hij het brood vier cent goedkoper leveren dan hij tot dusver had gedaan. De directe omgeving was dichtbe volkt. Vele mensen lipen graag naar de winkel om van het voordeel te profiteren. De bakker had bovendien een heel bijzon der lokkertje: wie zes broden tegelijk haalde kreeg er één gratis bij. Dat bete kende voor de klanten even overleggen met de buren en dan meteen ook brood voor hen meenemen zodat het aantal van zes - en dus zeven - werd gehaald. NA ZIJN SCHOOLTIJD ging Pim Snoek in de zaak werken. Toen hij zestien was werd er flink gebouwd aan de J. P. Coenstraat en in de directe omgeving. Klanten van de winkel in Oud-IJmuiden vestigden zich daar. Pim was van mening dat er voor hem een of ander „smeessie” in zat. In zijn vrije uurtjes was hij al regelmatig op pad geweest met een aantal broden in een mandje om deze te verko pen aan mannen die er met het maken van putten en zo bezig waren. Voor het bezor gen rekende hij vier cent per brood zodat de prijs billijk bleef maar er voor hem toch een aardig zakcentje overschoot. Hetzelfde tarief paste hij toe voor de vroe gere klanten van de winkel die in de nieuwe omgeving gingen wonen. Het liep zo goed dat hij zijn mandje moest vervan gen door een hengselmand, maar ook deze bleek weldra te klein. Daarom ging hij er voortaan met een oude transportfiets op af, voorzien van een bagagemand. Na korte tijd diende hij daarmee dagelijks drie of vier keer naar de bakkerij terug te keren om een nieuwe lading te halen. TOEN HIJ ACHTTIEN was nam hij de zaak van zijn tweede vader over, op een contract dat tien jaar geldig zou blijven. Hij besloot het brood te blijven bezorgen. Zijn droom was een bakfiets, het trans portmiddel van de moderne tijd. Maar het zat er financieel vooralsnog niet in. Goed, dan bleef hij zich wel behelpen. „Het gaat prima”, zei hij wanneer opa Bruin hem vol belangstelling vroeg hoe het met de zaak liep. Opa de Bruin genoot van zijn pensioen als loods. Hij woonde in de Ka- Stel' idBonthuis uw- - Gebr van jjer Stelt Wagenweg 11 2012 NA Haarlem Tel-(023)31 20 86 (v.h. Kamperman) IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 220 kg tong; 5 kisten tarbot en griet; 8 kisten kabeljauw; 6 kisten wijting; 34 kisten schol; 46 kisten schar; 27 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg: grote tong 12,51-11,85; grootmiddel tong 12,09-11,83; kleinmiddel tong 15,10-14,22; tong één 17,05-15,50; tong twee 14,54-15,52. Per 40 kg: tarbot 324-284; griet 267-253; kabeljauw vier 162; kabeljauw vijf 80; schol één en twee 148; schol drie 118-106; schol vier 106-66; schar 79-53; wijting drie 90-86; bot 31-25; horsmakreel 94; krab 75. De besommingen waren: KG 12 1700; VD 6 980; VD 19 5000; VD 20 1000; WR 71 1450; WR 75 f 1000; YE 25 1500; IJM 47 330. 1 Maandag aangekomen: Aquila, Hamina; Roland Ovaenic, Bremen; Cam Azobe, Kribi; Elio, Seven Island, IJmuiden; Aus tral Endurance, New Yrok; Margrit Gor- thon, Brake; Osteturm, Hamina; Stavlik, Milos; Smal Agt, Noordzee, IJmuiden; Sterling Brigg, Cont Plat, Y-bunker; Tar ring, Larne,; Maandag vertrokken: Gesine H, IJmui den, Noordzee; Wilhelm, IJmuiden, Noordzee; P. R. Graive, IJmuiden, Noord zee; Ank, Rotterdam; Cordilera Exprews, Antwerpen; Trans Sund, Delftzijl; Eccto- nia, Gunnes; Anne Catherina, Brinsbut- tel; Harma, Rotterdam; Springbuck, Cont Plat, Velsen; Kingissepp, IJmuiden, Russ; Neptunus, Bergen; Aquila, Antwerpen; Cap Baitar, Hamburg; Blossem, Huelva; Ekwarder Sand, IJmuiden, Hamburg; West Eagle, IJmuiden, Cont. Plat. Dinsdag aangekomen: Hartebeest, Cont. Plat, Velsen; West Osprey, Cont. Plat, IJmuiden; Filip Mathisse, Emden; Evgeniy Nikonov, Onega, Cayuca, Baton Rouge. Dinsdag vertrokken: Ratna Vandara, U. S. A.; South Pole, IJmuiden, Lagos; Golar Sanko, Hampton Roads. j (ADVERTENTIE) BAKKER PIM SNOEK werd in IJmui den zeer populair. In de winkel en langs de weg toonde hij zijn vrolijk humeur. Hij kon ook uitstekend tegen „voeren” waar de IJmuidenaren nu eenmaal sterk in waren. Aan een gevat antwoord had hij nooit gebrek. Het kon zo scherp zijn als een scheermes maar dat werd geaccep teerd. Al gauw werd algemeen bekend dat de bakker prachtige gedichten kon ma ken. Het gebeurde vaak, wanneer hij bij een klant aan de deur kwam, dat hem werd gevraagd: „We moeten iets hebben voor een zilveren bruiloft; kun je wat origineels bedenken?” - „Geef me maar een paar bijzonderheden”, zei de bakker. De volgende dag leverde hij tegelijk met het brood een keurig geschreven gedicht af, alles bij de prijs van het brood inbe grepen. OP ZIJN DERTIENDE jaar was Pim Snoek lid geworden van de voetbalvereni ging Stormvogels. De club kende in die jaren nog geen junioren of aspiranten. Mevr. M. Kerkhof-Vlegels, IJmui den: „In een oud gebouw aan de Engel- mundusweg, op de hoek van de Zee weg, was voor de oorlog in de boven verdieping een kleuterschool gevestigd onder leiding van juffrouw Haring. Wij woonden in de Heidestraat op nummer 11. Door een poort kwam je op de Zeeweg. Omstreeks 1937 ging ik op deze manier ook naar de kleuterschool. Ik weet dat er in die tijd foto’s van de groep ki;.deren zijn gemaakt maar zou er graag eens een zien. Is er onder de lezers iemand die een dergelijke foto bezit?” vrije natuur vlakbij: Het violenlandje in het bos, de struiken met de vogel nestjes. de omgeving van de boerderij van Arisz. En dan de karakteristieke Zeeweg met het paardepad naar Drie huis, waar we boodschappen deden in het winkeltje van Oudendijk, de man die ook dirigent was bij de muziekver eniging Soli Deo Gloria (hij dirigeerde met een wandelstok). Wanneer ik met mijn vader wandelde wees hij me nog al eens de oude Engelmundusbeek aan die oorspronkelijk van de duinen kwam. Ik herinner me dat Nijssen in de omgeving ervan zijn aardbeienland had. Prachtig vermaak in de winter: schaatsen op Schoonenberg. De prij zen bestonden uit een half mud kolen, worsten en aardappelen. Van de Engel- mundusweg herinner ik me het „Duit se Vrouwtje”. Ze hielp mensen van heinde en verre van allerlei kwaaltjes af. Als het volle maan was liep ze langs de Engelmundusweg naar de lucht te kijken. „Ze leert van de maan”, zeiden de mensen.” (Reacties op deze rubriek: schrifte lijk aan dit blad met vermelding „IJ muiden wat vertel je me nou?, telefo nisch 023-378601. TOEN HIJ OP z’n negende jaar naar j IJmuiden kwam keek Pim Snoek met grote ogen naar het nooit vermoede, won derlijke wereldje dat dag in dag uit ver rassingen klaar had staan. Hij had een paar jaar in Baarn gewoond, waar hij hartelijk maar nogal stijfjes was opge voed door zijn grootvader. Zeelucht, ra votten in de vrije natuur, een soort pad- vindersleven - dat zou de jongen goed doen, had de dokter gezegd die hem wat minnetjes voor zijn leeftijd had gevonden. Het werd uiteindelijk IJmuiden omdat Pims moeder was hertrouwd met bakker Bruin, de man die een drukbeklante zaak had op de hoek van de Keizer Wilhelm straat en de Prins Hendrukstraat, bij het Enschedéplein derhalve. DE SCHOOL VAN de jongen werd het [grote gebouw aan het Willemsplein waar J'meneer Nuijens zijn onderwijzer werd. De binken van de klas wijdden de nieuweling Hin hoe je je in IJmuiden het best kon vermaken en bovendien een extraatje in handen kon krijgen: in de omgeving van S de Vissershaven waar wat was te „sme- Sl zen” bij de Engelse koppels, de boten vol met haring; je moest ook om pennies vragen aan de opvarenden en tevens aan H de matrozen van de Engelse mijnenzwie- H pers die kort na de Eerste Wereldoorlog veelvuldig in de haven lagen. DE JONGENS VAN IJmuiden durfden alles. Pim zag hoe iemand op de fiets sprong, een vriend achterop nam en daar na zo hard mogelijk naar het kanaal reed om pas op het allerlaatste moment af te remmen. Nou, eenmaal lukte dat niet. Het tweetal kwam in het water terecht. Zwem men? „Kom maar op, jó, je leert het van zelf’, zeiden de IJmuidenaren. Hij ging mee naar de steiger bij de kommiezenhui- zen, liet zich in het kanaal zakken en probeerde het net zo te doen als de andere binken. Na een week kon hij het brede vaarwater overzwemmen, in feite het zwemdiploma voor de jongens van IJmui den in die tijd. Dat deed de jongen uit Baarn niet „op z’n hondjes” maar meteen met de goeie slag - hij was een gretige leerling. 'S ZOMERS TROK HIJ mee de duinen in, op zoek naar konijnen en patrijzen, 's Winters haalde ook hij graag een slee voor de dag - en dan maar van de hoogte af, die van de Amstelstraat, om vlak voor het kanaal een resolute draai te nemen. Hij was fortuinlijker dan zijn broer die een keer met slee en al te ver doorschoot. Natuurlijk hielp de jongen een handje mee in de bakkerij van Bruin, bijvoor beeld als er krenten moesten worden ge wassen. Hij zong er het hoogste lied bij want als de karwei eenmaal gedaan was kon hij er meteen op uit, naar de Kant Als gunstige uitzondering op bovenge noemde ontwikkeling worden in het V.O.V. verslag genoemd de bedrijfssecto ren transport en machinébouw/construc- tie. De machine-industrie heeft zich in het Velsense goeddeels losgemaakt van de al jarenlang stagnerende havenactiviteiten. De regionale binding is daarmee goed deels verdwenen. Tegen de heersende ten dens in werd hier zelfs een omzetverrui- ming bereikt resulterend in een beter eco nomisch resultaat. Op het punt van de huisvesting heeft de V.O.V. jarenlang zijn eigen partijtje mee geblazen binnen het Velsense toewijzings beleid. Uit een eigen lijst met 27 woning zoekenden kon in 1979 niemand aan een passende woning worden geholpen. Een absoluut dieptepunt werd daarmee be reikt bij de woonvoorziening waarvoor de ondernemersgroep al sinds de jaren vijf tig tegenover de gemeente als bemidde laar optreedt. Op voordracht van de V.O.V. zijn dit jaar inmiddels vijf urgen- tiegevallen naar bevrediging afgehan deld. De nieuw begonnen doorstroming veroorzaakt door bouwactiviteiten in Oud-IJmuiden (kaalslaggebied) en Vel- sen-Zuid (Minister van Houtenlaan) biedt daarvoor de mogelijkheden. Maand, t/m zaterd. geopend, vri|d.koopav. Levering/stemmen door geheel Nederland 4.495.- 2.795.- 7-220.- 5.375.- 6-995- 5.250.- 7.100.- 5.895.- 12,360. 9.995.- T - IS BEVERWIJK. De politie in Beverwijk gaat optreden tegen het parkeren van pLagi vrachtwagens, autobussen, opleggers, figgE aanhangwagens en wagens met reclame Sj|jl buiten de daarvoor bestemde plaatsen. Sinds 25 februari is een parkeerverbod lljgl ingesteld nadat het college hierover veel g ÏF BEVERWIJK. Voor individuelen en ifeaS| groepen is inschrijving mogelijk voor de avondvierdaagse op de data 17, 18, 19 en I V-j -O juni te houden vanaf de sporthal aan -Spl de Beverwijkse Van Loenenlaan. Voor wandelliefhebbers vanaf zes jaar is deel- i i name mogelijk over de afstanden 5, 10 en 15 kilometer. De organisatie berust bij het Comité Avondvierdaagse Beverwijk. ijmuiclerw CHERNY SCHIMMEL RICH.WEBER PLEYEL GROTRIAN STEIN WEG 7.77J. AUG.FÖRSTER 3.575.- ,ter waarde van voor i 6.880.- 5.395.- dm-tot-10.995.- 54)75- 3.425.- kN NIEUW - voor ’.-.yy™»

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9