Werkteater raakt gevoelige snaren in knappe voorstel Boven Drijven: losse structuur Van Manens Live Schaubühne schittert in Aus der F remde Breuker overtuigt met mooie muziek i Han Surink overleden nog steeds uniek AL UW KLEURENFOTO’S ONTWIKKELD EN AFGEDRUKT L- - Bs. Life minder controversieel bij herhaling Jandl geeft knap vorm aan kwellingen van schrijver Let dus op Scottex. Met fotozegcls! DONDERDAG 12 JUNI 1980 15 KUNST 14 N. iAK i2 - 72. II! AMSTERDAM. Er is moed voor nodig om te leven. Ze zingen er bijna hun stembanden mee aan flarden, twee acteurs van het Werkteater in de nieuwe voorstel ling Bosch en Lucht. We hebben dan zojuist in alle vrolijkheid ge keken naar een groepje gehandi capten, zoals ze door de spelers van het Werkteater in pijnlijke precisie worden uitgebeeld. Meester Pont, de groepsleider, kon er bijna niet meer tegenop. Die moed om te leven, het geldt voor hem en voor de mensen voor wie hij zich dagelijks moet in spannen; voor wie eigenlijk niet. Op dit moment van de voorstel ling komen er tranen van ontroe ring als opvolging voor die welke eerder door lachen werden ver oorzaakt. Want Bosch en Lucht is een voorstelling die je kostelijk vermaakt, maar vrijwel tegelijk diep aangrijpt. i Het duurste van fotograferen is ontwikkelen en afdrukken. Voor 12 kleurenfoto’s betaalt u al gauw f 15,- en voor 24 kleurenfoto’s zo’n f 24,-. Uitgerekend die kosten neemt Scottex nu voor z’n rekening. Let op de Scottex fotozegels en informatie op de volgende verpakkingen: Scottex tissue toiletpapier. Frisgeurend, sterk en zacht in wit en fraaie kleuren. Scottex tissue huishoudrollen decor. Sterk, super-absorberend, met rode of groene appeltjes decoratie. Scottex tissue zakdoekjes. 4- Lagen zachtheid. In handige 10x10 verpakking. Bosch en Lucht ontroerend (ADVERTENTIE) JOHN OOMKES R ALMA POST Frank Groothof Schröder en Marja Kok in een aandoenlijke scène van Bosch en Lucht. (foto Chariot Wissing) Life is nu wat ingekort, wat gladgestre ken ook. Grappen en bedoelingen komen beter tot hun recht. De rode vlag zwaait wel, maar toch is niemand verontwaar digd. Er klinkt geen boe-geroep. Het lijkt eigenlijk meer een voorproefje van Ballet festival 1980, als het jaarlijkse feest der herkenning tijdens de zomermaanden wanneer de balletgezelschappen hun pro gramma’s nog eens laten zien, dan de vitale en weerbarstige collage die in 1979 zo ruw de geesten scheidde. Na de Internationale, vorig jaar nog goed voor tientallen weglopers, moet Dick Hendriks, publiciteitsman van het Natio nale Ballet, zijn eigen stem bijna forceren om tenminste één Bravo te laten klinken. Een aantal dansgedeelten ontstijgt door hun kwaliteit echter aan alle betogende strekkingen. Het duet van Sonja Mar- manier waarop het gezelschap nuances aanbrengt en laat zien wat niet gezegd kan worden, kan de toeschouwer beschaamd maken. In feite is het zelfs zo, dat de scènes met de gehandicapten toch als een zekere handreiking mogen worden gezien. Misschien staan die van de „normale” vakantiegangers wel in een veel schriller licht. Voorstelling: Aus der Fremde van Ernst Jandl. Gezelschap: Schaubühne am Halleschen Ufer, Berlijn. Regie: Ellen Hammer. Toneelbeeld: Antonio Recalcati. Kostuums: Moidele Bickel. Spelers: Peter Fitz, Christine Oester- lein en Gerd Wameling. Gezien op 11 juni in de Rotterdamse schouwburg, daar vanavond nog te zien. Voorstelling: Bosch en Lucht, gespeeld door het Werkteater op het Festival of Fools. ADM-terrein, Amsterdam-Noord. De produktie is door de groep zelf ge maakt. Spelers: Joop Admiraal, Cas Enklaar, Frank Groothof Schröder, René Groothof Schröder, Marja Kok, Hans Man in ’t Veld, Daria Mohr, Reuse Rooy- aards, Shireen Strooker, Herman Vinck, Arjan Ederveen, Kees Prins, Dorijn Curvers en Roel van Eekhout. Muziek: Paul Prenen en Rob Boonzajer, beiden diverse instrumenten. Gezien op 11 juni 1980. Tent Werkteater. Daar nog te zien t.m. aanstaande zaterdag. Life: Choreografie Rudi van Dant- zig en Toer van Schayk. Muziek Char les Ives, De Victoria en David Bowie. Het volledige gezelschap Het Natio nale Ballet. Live: Choreografie Hans van Ma nen. Muziek Franz Liszt. Danser Hen- ny Jurriëns. Cameraman Henk van Dijk. Danseres Coleen Davis. Holland Festival. Live/Life, herha ling van het speciale Carré-program- ma uit 1979 door het Nationale Ballet. Het actuele muziektheater, met andere woorden dat genre dat voortgekomen is uit de kringen van improviserende musici als Breuker, Cuypers, Mengelberg e.a., wordt niet alleen gekarakteriseerd door de bovenvermelde autobiografische the matiek, maar ook door een losse kon- struktie tussen muziek en dramatische handeling. Anders dan bij Baal of Hauser Orkater hangt er bij Breuker voortdurend een haast onberedeneerbare gein in de lucht en is er weinig sprake van een ont wikkeling binnen een bepaalde scène. Als Breuker bijvoorbeeld als een soort gonde lier zijn bootje over het toneel voortbe weegt, zie je in één oogopslag wat er aan de hand is; het gaat om „plaatjes” dus als het ware. De slotscène, waarin de twee trompet tisten Boy Raaymakers en zijn Duitse confrère Altenfelder vanuit een hoge loge als de twee oude heertjes uit de Muppet Show een klassiekerige solo van de overi gens gedurende de gehele voorstelling ui terst bekwaam spelende Henk de Jonge neersabelen. Vanuit die scène groeit een waanzinnig chaotische tango, die vanuit de loge, de bühne en de bak wordt ge speeld. Kolderieke citaten (zoals II Silen- zio) kruiden die prachtige finale. Boven Drijven zit boordevol met dit soort korte gag-achtige scènetjes. Zo zien we twee oliearbeiders met een Shell-in- stallatie op zoek naar een renderende „spuiter”, krijgen twee kollektiefleden het als infantiele badgasten met elkaar aan de stok en leidt elke scène er onvermijdelijk toe dat het Kollektief muzikaal kan uit halen. Een verhaal is er dus niet, maar bij Breuker vind ik dat dit keer niet zo’n probleem omdat zijn muziek meer dan ooit levensvatbaar is en de aandacht voortdurend met bijna speels gemak ge vangen houdt. Opvallend is het aantal composities dat de bekende fanfare- en walsachtige verwijzingen in latijnse zin bijkleurt. Het is alsof Breuker even in Spanje heeft rondgehangen en onder de bekoring van de Catalaanse blazersen- sembles is gekomen. Veel zorg is met name besteed aan het uitschrijven van de diverse koperpartijen, waardoor de vaak al bij het Kollektief aanwezige gelaagd heid nog belangrijk in pracht toegenomen is. Theater Carré Amsterdam, 11 juni 1980. jaren daarna op Surinks verzoek regis seur Kees van lersel kon worden aange trokken. Het is voor een belangrijk deel te dan ken aan de onvermoeibare strijd om subsidie die Han Surink steeds weer voerde, dat via de Theaterunie tal van boeiende en vaak artistiek gewaagde produkties konden worden gebracht. Tweemaal kreeg Surink de prijs der kritiek: In 1967 samen met Kees van lersel en nog in 1978 samen met Yvonne Keuls voor de voorstelling Jan Rap en zijn maat. Wel erkenning kreeg Breuker dit jaar van de kant van het Holland Festival, dat hem in staat stelde een in twee acten uiteenvallend muziektheaterstuk te ma ken, dat met de titel Boven Drijven (onge wild?) aangeeft hoezeer de componist de ze geste op prijs stelt. Al zou je dat mis schien niet zeggen als je tijdens het eerste bedrijf Bob Driessen en Willem van Ma nen als marinier verkleed een tropisch eilandje ziet veroveren en er op groteske wijze de vlag van het Festival op planten als gold het de bestorming van Okinawa in de Tweede Wereldoorlog. „wij zullen hem niet licht vergeten”. Han Surink werd bij het grote publiek vooral bekend als acteur van de hoor- spelkern. Dat was in 1947 tot 1953, bij de Nederlandse Radio Unie. In 1954 richtte hij toneelgroep Studio op, een gezel schap dat theatervemieuwend werkte. Het experimentele karakter van de groep kreeg nog meer reliëf, toen enkele Jeanette Vondersaar voert het ensemble aan in Life chiolli en Clint Farha, een in-triest kwar tet van een oude vorstin en haar prins gemaal (gegevens uit 1979) met (wederom) Clint Farha en Robert Poole, een komi sche massa-choreografie als bloemenhul de, en een expressief duistere dans van Monique Sand en Francis Sinceretti met het jongens-ensemble. Een climax voor het geslaagde, waar schuwend trieste slot vormen de solo’s van Clint Farha, katachtig in The Cage en als subliem vrij jazzdanser op Bowie’s Wild is the Wind. Live/Life blijft een buitengewone erva ring van twee opmerkelijke theaterpro- dukties, beide volledig op de mogelijkhe den van Carré geënt, maar onvoorstel baar verschillend van opzet en karakter. JAN BAART (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Han Surink, oprich ter van eertijds toneelgroep Studio en de laatste jaren in zijn functie van directeur van de Theaterunie voorvechter van goede ad hoe toneelprodukties, is woens dag op 54-jarige leeftijd overleden. Su rink was al geruime tijd ernstig ziek. Voorafgaande aan de voorstelling Bo ven Drijven herdacht Willem Breüker de overledene woensdagavond in de Stads schouwburg. Breuker heeft nauw sa mengewerkt met Han Surink. Hij dank te hem voor die samenwerking en sprak AMSTERDAM. Er hangt een verwachtingsvolle stilte in Carré. De sfeer van een intiem huisconcert, waar alle aanwezigen niet zozeer hun stoel bijschuiven voor het selecte programma en de briljante vertolking, maar vooral vol aandacht zijn, welke nuancering deze keer uitgelicht zal worden. Live, van choreograaf Hans van Maanen, staat op het punt te beginnen. Een dansgebeurtenis van subtiele smaak, waarvoor een danseres, een danser, een cameraman, een beeldscherm en het immense gebouw Carré, de delicate ingrediënten vormen. Een close-up van een gezicht of een gebalde vuist, felle passen van een danse res als een aanval of een speels spel, een cameraman ontlokt de danseres emoties eri een gespannen duet met een danser volgt in de hal van Carré. Vijfentwintig minuten zit het publiek ademloos toe te kijken. Wanneer de danseres, zichtbaar op het grote scherm, Carré verlaat en achter de welving van de Magere Brug verdwijnt, is het spel uit. En dan Life. Een jaar geleden was dit gezamenlijke project van Rudi van Dant- zig en Toer van Schayk nog goed voor zes avonden opschudding. Voor- en tegen standers discussieerden al verhit tijdens de voorstelling. Een door lengte, preten ties, onevenwichtigheid en vooral emoties krakend spektakel contrasteerde in opti male vorm met voorganger Live. AMSTERDAM. Begin dit jaar zou het Willem Breuker Kollektief met een nieuwe muziektheaterproduktie op de proppen komen, waarin voor de zoveelste keer het minimale en minne CRM-beleid ten aanzien van de hedendaagse geïmproviseerde muziek op de hak zou worden genomen. De Vuyle Wasch beleefde evenwel nimmer zijn première en zou nu ook overbodig zijn in zijn kritiek want Breuker heeft de hem toebedeelde subsidie (34.850 gulden) keurig geretourneerd naar Den Haag omdat hij deze „fooi”, die al jarenlang op dezelfde hoogte blijft, als een belediging voor zijn internationaal zelfs gerenommeerde ensemble beschouwt. Twee specifieke scènes wil ik u niet onthouden, omdat zij tot het beste van de voorstelling behoren. Op de kordate maat van een op de tape vastgelegde piano en synthesizer maakt het kollektief een me chanische dansact, die robotesk en hoe wel iets te lang voortdurend echt goed aandoet in zijn prima ingestudeerde ko mische passen. Het geheel wordt door de leden in witte tuinbroeken en tennisschoe nen en zeer modieuze zonnebrillen uitge voerd, zodat associaties met een Hauser- act of met de stroefheid van de studenten van Sporthochschule in de produkties van Kagel makkelijk ontstaan. Er hoeft geen twijfel over te bestaan dat het werkteater weer een intensieve voor bereiding aan deze voorstelling ten grondslag heeft liggen. De vrijmoedige perfectie waarmee het geheel wordt uitge voerd, vormt daarvan een overtuigend bewijs. Er gaat een rijke suggestieve wer king van deze produktie uit. Achter de zongetooidè fapades van het groepje va- In deze nieuwe produktie van het gezel schap uit Amsterdam lijkt het in eerste instantie alsof er twee stukken die niets met elkaar van doen hebben dooreen ge vlochten zijn. Per scène volgen we wisse lend een groepje vakantiegangers met Spanje als beloofde land en een gezel schap van lichamelijk en soms deels gees telijk gestoorde mensen in een inrichting. Ze lijken het antwoord op elkaar. Wie van de twee groepen is beter af? Het Werkteater verstaat de riskante kunst toneel te maken over hachelijke zaken. Onderwerpen die normaal gezien geen stof tot vermaak bieden. Maar de Vrijdag 13 juni Amsterdam: Boven Drijven (Stadsschouw burg, 20.15 uur); Aap verslaat de Knekelgeest (Tent Frankendael, 20.15 uur); Beiaardconcert (Paleis op de Dam, 20 uur); Humboldt’s Cur rent (Mickery Theater, 19.30 en 22 uur); De Ontdekking (Universiteitstheater, 20.30 uur); Nationaal Ballet (Theater Carré, 20.15 uur); Pauline de Groot/Pooh Kaye (De Ijsbreker, 20.30 uur). Den Haag: Le Testament de Villon (Koninklijk Conservatorium, 21 uur); Zomer gasten (Koninklijke Schouwburg, 19.30 uur); Tanzania-Makonde Dansen (Hot Theater, ROTTERDAM. „Scheppen gaat van au” geldt voorzover ik weet vooral voor schrijvers. Getuigenissen over de hel die wordt doorgemaakt voor men achter de typemachine zit, de afleidingsmanoeuvres en rituelen, zijn regelmatig te lezen. Beeldende kunstenaars schijnen daar minder door geplaagd te worden. De weg via het penseel is dan ook korter dan die via woord en pen. De Weense dichter en hoorspelschrijver Ernst Jandl geeft in Aus der Fremde schitterend vorm aan de kwellingen van de schrijver. Zijn hoofdpersoon is een bekend auteur, rond de vijftig, en depres sief. Jandl beschrijft een avond, een dag en weer een avond in de woon-slaapka- mer van deze man. Veel gebeurt er niet. Tweemaal komt zijn vriendin op bezoek, eenmaal een jongere vriend. Verder is er huishoudelijk bedrijf en natuurlijk de po ging tot schrijven. Het bijzondere is de vorm die Jandl er aan gaf. Hij schreef het stuk geheel in drieregelige strofen, in de aanvoegende wijs en in de hij-vorm. De personages duidt hij aan als HIJ, ZIJ en HIJ 2. De eerste strofe, gesproken door ZIJ, luidt aldus: „Ob er/ noch was/ essen wolle”. HIJ gebruikt de vorm ook als hij alleen op het toneel is, om hardop te denken, en om zijn handelingen te benoemen. Het geeft alles wat hij doet iets dwangneuro tisch, het geeft nadruk aan de kleinste details, en het is roerend, omdat iemand die zichzelf als „hij” aanduidt kinderlijk ontwapenend wordt. Peter Fitz speelt HIJ voortreffelijk. Wie in deze voorstelling tot tweemaal toe het naar-bed-gaansproces van HIJ heeft ge zien, zal niet licht meer vergeten hoe HIJ zijn deken op zijn bed wil hebben, en waar de reserveslaappil hoort. Tobbers kunnen er bovendien het nodige in herkennen. Fitz wordt terzijde gestaan door een ou derwets artistiekerige ZIJ en een vriende lijke HIJ 2, goed gekarakteriseerd door Christine Oesterlein en Gerd Wameling. Ellen Hammer, die met deze productie haar regiedebuut maakte, zorgde voor beelden die je bijblijven. Bijvoorbeeld de manier waarop HIJ de verlatenheid van zijn kamer ervaart, na vertrek van ZIJ HIJ gaat tegenover een muur staan en leunt naar achteren tot hij bijna omvalt. Extra effectief is dat de muur eveneens achteroverhelt. Het decor is ook al perfect in deze voorstelling. Recalcati inspireerde het op een expressionistisch schilderij van Ernst Ludwig Kirchner: een rood-gele kamer waarvan wanden en raam schuinte en snelheid uitdrukken, alsof ze per ongeluk geschilderd zijn, waarmee de minachting van HIJ voor zichzelf aardig geïllustreerd is. Het stuk zegt veel over Jandl, die onge veer gelijk is aan HIJ, maar het zegt ook heel algemene dingen over de menselijke drang tot zelfexpressie, die onontkoom baar is en voor iedereen geldt, en die hier op zijn helderst is omdat zelfexpressie en beroep bij een schrijver precies op elkaar passen. Aus der Fremde is helaas alleen nog in Rotterdam te zien. Voorstelling: Boven Drijven, mu ziektheater in twee bedrijven door het Willem Breuker Kollektief. Medewer kenden: Willem Breuker (saxen, klari net), Andy Altenfelder (trompet), Bob Driessen (saxen), Arjen Gorter (bas), Bernard Hunnekink (trombone), Henk de Jonge (piano, accordeon), Willem van Manen (trombone), Maarten van Norden (saxen), Boy Raaymakers (trompet), Rob Verdurmen (slagwerk). Gezien op 11 juni 1980 in de Amster damse Stadsschouwburg, daar nog op 13 tot en met 17 juni. Verder in de Lantaren Rotterdam (12/6), Muziek centrum Vredenburg Utrecht (22/6), Groningen (15/6), Winschoten (20/6) en Middelburg (21 juni). kantiegangers gaat wellicht nog meer leed schuil, dan bij de zich moeilijk overeind houdende gehandicapten. De spelers van het werkteater voeren deze nieuwe artistieke opdracht uit met een verademende ongeremdheid. De anecdotische vakantiescènes worden su bliem uitgebeeld, de scènes over gehandi capten treden het publiek meer ontwape nend tegemoet. De kritiek is verholen; het Werkteater wijst het publiek niet op fou ten, treedt niet belerend op, maar wét er schort hoeft ook met zoveel duidelijkheid niet meer gezegd te worden. De vakantie-scènes, met daarbij Joop Admiraal en Cas Enklaar in schitterende travesties, werken ontspannend ten aan zien van de andere scènes, maar ze heb ben eenzelfde dubbele bodem. De gehan- dicapten-scènes bezitten meer grote hoog tepunten en monden tenslotte uit in een schooluitvoering voor de lieve ouders, het publiek Voor het zover is, zijn we al getuige geweest van veel breekbare mo menten. Een ontroerend liefdesritueel tus sen een spastisch meisje in rolstoel en een andere gehandicapte en een indrukwek kende rolstoelwals die door Frank Groot hof Schröder op de achterwielen wordt uitgevoerd, nadat hij het er met zijn loop- oefening even tevoren bar slecht heeft afgebracht. Het werkteater raakt met deze knappe voorstelling heel wat gevoelige snaren, maar helpt het publiek toch zelf over zijn gêne heen. De gespeelde onbevangenheid van de gehandicapten is van een grote allure en de combinatie van vakantie- vlucht en de vlucht naar geborgenheid is een geraffineerde mengvorm. De muzika le ondersteuning van Paul Prenen en Rob Boonzajer versterkt dat geheel. KO VAN LEEUWEN Binnen de handelingen van Boven Drij ven wordt een inventief gebruik gemaakt van de orkestbak, vanwaaruit aluminium trappen naar de bühne leiden. Vanuit deze twee posities opereren Breuker en consorten met grote flexibiliteit. Als twee of meer leden een act maken, begeleidt de rest hen met grote souplesse vanuit de bak. Dat kan bijvoorbeeld betekenen dat Willem van Manen even gemakkelijk de piano beroert of Breuker de drumsticks van Verdurmen met bezetenheid ovemeemt in een 2/4. f 5 1 (ilHUS? 20.30 uur). Haarlem: De toekomst gaat het helemaal maken (Stadsschouwburg, 20.15 uur). Muiderslot: Li Gieus de Robin et de Marion (20.15 uur). Schiedam: BEWTH (Scheepswerf, 22 uur). Rotterdam: Ein Fest bei Papadakis (Theater Zuidplein, 19 uur); Krishnattam (De Doelen - grote hal, 20.15 uur); Lindsay Kemp Company (Luxor Theater, 20.15 uur). Utrecht: Max und Milli (Stads schouwburg - blauwe zaal, 15 uur); Jozef van den Berg (Centrum ’t Hoogt, 20.30 uur); Dia- blada del Oruro (Bolivia) (Muziekcentrum Vredenburg, 20.15 uur). Scheveningen: Neder lands Dans Theater (Circustheater, 20.15 uur). Zaterdag 14 juni Amsterdam: Boven drijven (Stadsschouw burg, 20.15 uur); Michaels Jugend/Michaels Heimkehr (Concertgebouw, 20.15 uur); Hum boldt's Current (Mickery Theater, 19.30 en 22 uur); De Ontdekking (Universiteitstheater, 20.30 uur); Nationale Ballet (Theater Carré, 20.15 uur); De Dans voorbij II (De Ijsbreker, 20.30 uur); Diablada del Oruro (Bolivia) (Tro penmuseum - Lichthal, 20.15 uur). Muiderslot: Li Gieus de Robin et de Marion (20.15 uur). Utrecht: Le Testament de Villon (Muziekcen trum Vredenburg, 22 uur); Jozef van den Berg (Centrum ’t Hoogt, 20.30 uur); Starker als Su perman (Stadsschouwburg - grote zaal, 14.30 uur). Den Haag: Zomergasten (Koninklijke Schouwburg, 19.30 uur); Spaghetti mit Ket chup (Hot Theater, 14 uur); Chhau-dansen - India (Koninklijke Schouwburg, 20.15 uur). Rotterdam: Spring! (Theater Zuidplein, 14 uur); Nederlands Dans Theater (Schouwburg, 20.15 uur); Yo Kagura - Japan (De Doelen - grote hal, 20.15 uur); Lindsay Kemp Company (Luxor Theater, 20.15 uur). Schiedam: BEWTH (Scheepswerf, 22 uur). i -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15