CONSUMENTENBOND MEENT: Ten Cate Fashion In vier bedrijven V er nieu wingsproj ekt industrie van start Een beetje schaduw Verlies over 1979 bijna 55 miljoen Ginjaar geeft opdracht aan Brits bureau I Akkoord over sociaal plan Ziekenhuiswereld heeft omzet van 18,4 miljard In april minder woningen in aanbouw genomen 1^. n 1 8 DONDERDAG 12 JUNI 1980 19 ECONOMIE EER. ROTTERDAM (ANP). De meeste klachten die de Consu mentenbond van patiënten binnen krijgt hebben ener zijds betrekking op een tekort aan informatie en anderzijds op het ontbreken van een be hoorlijke klachtenbehande ling en van de mogelijkheid tot verhaal van schade. w g i =5 Betere schaderegeling voor patiënten nodig I loteerd Van Gelder Papier verwacht volgend jaar opgaande lijn Minister Dr. L. Ginjaar -claim, ten. ins >’n Agio in Duizel is een sigarenfabriek die sedert 1904 bestaat en 364 werknemers heeft bij een omzet in 1979 van 71,4 mil joen gulden. Omzet en winst ontwikkelen zich de laatste drie jaar gunstig. Het marktaandeel wordt op 18 procent ge schat in Nederland. Vernieuwing van as sortiment (kleine ongematteerde sigaren en gele sigaren) droeg bij tot succes. Firet in Veenendaal maakt zogenaamde „non-wovens” voor industriële toepassin gen: uit plastic vezels worden onder ande re neuzen voor vliegtuigen, autobumpers en boten gefabriceerd, mmar ook wordt geleverd aan de medische industrie. Het bedrijf heeft 400 werknemers en verwacht dit jaar een omzet van 64 miljoen gulden. Firet ondervond enkele jaren nadeel door de terugval in de Europese confectie-indu- strie, maar andere activiteiten brachten een beter peil. Vorig jaar werden produk- ten naar 45 landen geleverd. Meco in Den Bosch is gespecialiseerd in de elektro-chemische veredeling van me talen in het bijzonder voor de elektroni sche industrie en bestaat sedert 1964. In 1979 bedroeg de omzet 19 miljoen gulden bij een totaal van 76 werknemers. Omzet en rendement ontwikkelen zich de laatste drie jaar positief; ruim 96 procent van de omzet wordt geëxporteerd. Mr. Dil noemde het een bedenkelijke zaak, dat schadeverhaal op dit gebied zo bijzonder moeilijk is: niet alleen voor de patiënt die met de schade blijft zitten, het ziekenhuis of de arts leidt meestal evenmin tot het gewenste resultaat, omdat de wettelijke aansprakelijkheidsverzeke ring doorgaans alleen schade dekt die is ontstaan door verwijtbare fouten. Assura deuren wijzen veel schadeclaims af met het argument dat er bij de behandeling weliswaar een fout is gemaakt, maar dat die fout niet „verwijtbaar” is. ROTTERDAM. (ANP). De zieken huiswereld heeft, met ruim vier pro cent van de beroepsbevolking op de loonlijst en - in 1980 - een omzet van 18,4 miljard gulden, de afmetingen van een grote bedrijfstak gekregen. Maar deze cijfers vormen op zichzelf geen reden tot vreugde. Groei heeft in de gezondheidszorg niet dezelfde betekenis als in handel en industrie. Het geeft eerder reden tot ernstige bezorgdheid, dat wij in Neder land momenteel een groter deel van ons nationaal inkomen (negen procent) besteden aan gezondheidszorg dan aan onderwijs (acht procent). Deze opmerking maakte de voorzit ter van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR), F. Vissers, gisteren op de alge mene vergadering van de NZR in Rot terdam. Als de grenzen in zicht komen wat er aan personeel en materiële mid delen voor de gezondheidszorg be schikbaar is, zal de aandacht volgens hem meer dan voorheen moeten wor den gericht op het zo nauwkeurig mo gelijk inzetten van de beschikbare ca paciteit waar die echt nodig is. „Wij kunnen de vraag, of het ook met minder zou kunnen, niet uit de weg gaan”, aldus Vissers, „minder voorzie ningen, minder bedden, minder ver richtingen, minder verpleegdagen en dus ook minder patiënten”. Hij voegde hieraan toe, dat afremming van de vraag in de ziekenhuiswereld tot nu toe niet meer dan een met de mond bele den abstract doel is geweest. Hij vindt, dat de ziekenhuizen zich „in alle ernst” moeten afvragen, welke concrete bij drage ze aan het verminderen van de vraag kunnen leveren. Toeristen hoeven in de Spaanse stad Toledi niet meer pal in de hete zon te lopen. De burgemeester heeft over de drukste straten van het historische stadje zonneschermen laten spannen. Kilometers lange lappen canvas zorgen voor wat schaduw in de zomer, waarin de temperatuur ter plekke soms tot 40 graden Celsius oploopt. Wat de internationale concurrentieposi tie betreft heeft men in de papierindus trie, met uitzondering van krantenpapier, te maken met een overal in Europa be staande overcapaciteit die tot marktbe- derf leidt. Daarnaast wordt VGZ gecon fronteerd met het verschijnsel van de geïntegreerde pulp en papierbedrijven die met lagere kosten produceren en dank zij de relatief hoge celluloseprijzen dikwijls met lagere marges op het eindprodukt papier genoegen kunnen nemen. Hoewel nog enige tijd aanzienlijke ver liezen zijn te verwachten kan de vennoot schap zijn problemen te boven komen. De waardering van de duurzame activa is fondsen :div. ed.) 00b 1: 43b 327,3 7,8 118.8 5 o 135,00 69,70 94,00 89,50 11.60 42.00 26,00 78,50 47,50 102,00 44,00 64,40 79.40 14.90 108,50 134.00 47,00 99,00 57,80 88,20 inische uten ►ersen. or dit len euvel is aan. 45,50 34,00 23,50 298,00 169,00 72,00 42,20 113,00 41,60 52,90 55,00 104,50 59,00 58,50 140,50 106,30 154,00 39.50 49,80 116,00 52,70 52,00 48,20 77,30 98,00 40,60 146,00 43,30 41,80 74,00 30,40 55,50 138,30 99,70 60,50 40,70 148,00 82.20 74,00 180.00 33,80 80,20 170,70 24,30 34,70 38,00 44,30 48,30 107,10 345,00 163,00 150,00 320,00 t dan ook in de meeste bedrijfsonderdelen gebaseerd op continuering van de activi teiten. De kaspositie aan het begin van het jaar was ƒ49,7 miljoen terwijl deze aan het eind van het jaar met 38,9 miljoen was teruggelopen tot 10,8 miljoen. Eromes is een fabriek van schoolmeu- belen in Wijchen (Gld), die sedert 1966 bestaat, 131 man personeel heeft en een omzet van ongeveer 20 miljoen gulden in 1979 had. De laatste drie jaar ontwikkelde zich de winstgevendheid goed, ondanks een wat stagnerende omzet (vermindering geboortencijfers). Het marktaandeel in deze branche van Eromes is ongeveer 35 procent. Het gaat daarbij om innovaties die aan sluiten op bestaande activiteiten in het bedrijf. Samen met een adviseur, die „van buiten” komt, gaat het bedrijf op zoek naar de mogelijkheden. Deze operatie wordt in fasen verricht, die totaal ruim een jaar duren. De adviseur blijft begelei den, maar het grootste deel van het werk wordt in het bedrijf gedaan. .,60 2,001 i.OO ’,80 1,00 (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Er zal dit jaar geen sprake van zijn dat de bijdragen van andere concernonderdelen de verliezen van de papierdivisie van Van Gelder Courantenpapierfabriek BV zullen kunnen goedmaken. Het is zelfs waarschijnlijk dat het onderne- mingsresultaat van papierfabrieken Van Gelder Zonen NV (VGZ) dit jaar nog enigszins ongunstiger zal zijn dan dat van vorig jaar, zo blijkt uit het vandaag gepresenteerde jaar verslag. De omzet aan derden van de papierdivi sie beliep ƒ472 miljoen en de produktie bedroeg 371.700 ton. Deze divisie was zwaar verliesgevend. De fabriek te Wa penveld die geruime tijd een zorgenkind was geeft reeds een duidelijke verbetering van de resultaten te zien. In het tweede halfjaar van vorig jaar werd geen verlies meer geleden. De nieuwe krantenpapier- machine te Renkum zal geleidelijk op zijn volledige capaciteit worden gebracht zo dat in de loop van dit jaar de produktie van de twee machines in Velsen naar de nieuwe fabriek kan worden overgebracht. De situatie betreffende de produktie van houthoudende diepdruk - en behangselpa pieren in de andere fabrieken te Renkum wordt eveneens bestudeerd. Ook hier zijn de verliezen namelijk niet langer aan vaardbaar, aldus het persverslag. Het net toresultaat van de verpakkingsdivisie ver toonde een verdere verbetering. DEN HAAG (ANP). In april zijn onge veer 8300 woningen in aanbouw genomen tegen ruim 12.200 in april 1979. Ruim 8300 woningen kwamen gereed, ruim 1400 meer dan in dezelfde maand van 1979. In de periode april 1979 tot en met april 1980 zijn ruim 100.000 woningen voltooid, wat een stijging betekent met 9 procent ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder. Deze gegevens van het centraal bureau voor de statistiek heeft het ministerie van Economische Zaken deze week bekend gemaakt. In de periode april 79 - mei 80 is met name de activiteit op het gebied van de woningwetbouw sterk gestegen. Het aan tal voltooide woningen steeg met 21 pro cent. Bij de ongesubsidieerde woningen werd in die twaalf maanden 10 procent minder in aanbouw genomen dan in de overeenkomstige periode een jaar eerder. Oplossing voor de moeilijkheden van VGZ is vooral gelegen in de herstructure ring van de onderneming. Dit proces is in volle gang. De produktie van krantenpa pier zal geheel in Renkum worden gecon centreerd, die van houtvrije papieren te Velsen en Wapenveld. Onderdeel van na dere studie zijn nog de houthoudende papieren die ook in Velsen en Renkum worden gemaakt. De verliezen in deze sector dwingen tot een spoedige afron ding van deze studie. Vanuit Nederland kan noch aan het een noch aan het ander tegenwicht worden geboden. Diepte-investeringen zijn zo doende noodzakelijk. Daarnaast zal VGZ er met de meeste klem bij de regering op aandringen dat een eind wordt gemaakt aan de concurrentievervalsing die een ge volg is van het berekenen van verschillen de prijzen voor dezelfde energie. De drei ging van sterk gestegen energieprijzen met als gevolg een belangrijke druk op het eindresultaat hangt VGZ ook voor dit jaar boven het hoofd. zijn zeer grote aanloopverliezen geleden. Daarom is aanvullende financiering noodzakelijk waarover besprekingen aan de gang zijn. Het verlies van bijna 55 miljoen (1978: 27,6 miljoen winst) dat VGZ vorig jaar heeft geleden is toe te schrijven aan de papierdivisie en voornamelijk aan de on gunstige verhouding tussen de kostprijs van de produkten en de opbrengstprijzen die konden worden behaald. Het zou vol gens het bestuur onjuist zijn de slechte conjuncturele situatie als de hoofdoor zaak aan te wijzen voor het negatieve bedrijfsresultaat al is de nadelige invloed van de kwakkelende economie onmis baar. Afgezien van een aantal technische problemen is er in feite echter vooral sprake van een structureel probleem. Daarbij wordt zowel gedoeld op de struc tuur van de Europese papierindustrie als op de vraagstukken die zich rondom de eigen structuur van de onderneming voor doen. De handelsdivisie gaf een bescheiden winst te zien. Zowel omzet als winst van de speciale vezelproduktendivisie lagen onder 1978. De voornaamste oorzaak daarvan is de verminderde afzet van as- bestvilt dat in toenemende mate door an dere dragermaterialen in de vloerbedek- kingsmarkt wordt vervangen. De prijzen voor oud papier zijn vorig jaar aanzienlijk gestegen. Mede in verband met de sterk aangetrokken vraag en een relatief lage inzameling ontstond een zekere schaarste. Naar verwachting zal in de huidige markt situatie vooralsnog weinig verandering komen. De vraag zal waarschijnlijk blij ven stijgen mede in verband met de aan bouw van verscheidene ontinktingsinstal- laties in Europa. ALMELO (ANP). De raad van be stuur van Nijverdal-Ten Cate en de vak bonden hebben overeenstemming bereikt over het plan dat het sociaal leed, veroor zaakt door de sluiting van de Ten Cate Fashion Fabrics in’Oldenzaal, moet ver sachten. Overeengekomen is onder meer dat de werknemers van Ten Cate Fashion bij de vervulling van de 125 vacatures bij het Nijverdal-Ten Cateconcem voorrang krij gen. Ook is toegezegd dat er grote spoed wordt betracht bij het scheppen van nieu we werkgelegenheid in Oldenzaal. Directeur Drijver van Nijverdal-Ten Cate verwacht dat hiermee in eerste in stantie zeker 50 arbeidsplaatsen zijn ge moeid. Het gaat om activiteiten op het gebied van kunststofprodukten voor on der meer de recreatiesector. Nijverdal-Ten Cate wil eveneens een financiële regeling treffen voor de perso neelsleden van Ten Cate Fashion die ou der zijn dan 57,5 jaar. Bij het werven van de 130 mederwerkers van de lokatie Alme lo van Ten Cate Fasion, zullen diegenen, die het meest kwetsbaar zijn op de ar beidsmarkt, het eerst voor een functie in aanmerking komen. De lokatie in Almelo, die zich vooral gaat bezighouden met fi nishing, is het enige dat overblijft van Ten Cate Fashion. Hoeveel van de ruim 500 personeelsle den, die de onderneming telt, uiteindelijk ontslag krijgen, valt volgens directeur Drijver nog moeilijk te voorspellen. Hij wijst erop dat er nog een natuurlijk ver loop plaatsvindt en dat mensen zelf elders werk vinden. Nog dit jaar moet de reorga nisatie van Ten Cate Fashion zijn afge rond. Mevrouw mr. E. Dil-Strook, juridisch stafmedewerkster van de Consumenten bond, pleitte daarom gisteren in Rotter dam op de algemene vergadering van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) niet al leen voor maatregelen die een objectieve klachtenbehandeling mogelijk maken, maar ook voor maatregelen die de paitënt in staat stellen zijn recht op vergoeding van geleden schade waar te maken. Op het ogenblik is dat laatste bijzonder moeilijk, omdat de patiënt doorgaans niet beschikt over de vereiste informatie om te kunnen vaststellen of er bij zijn behande ling iets is misgegaan en zo ja wat, omdat het vaak onduidelijk is wie voor de ontsta ne schade moet worden aangesproken en omdat het bewijs van „wanprestatie” moeilijk te leveren is. Een van de oorzaken van het toenemend aantal klachten dat bij de medische tucht colleges wordt ingediend is waarschijn lijk, dat patiënten op die manier bewijs proberen te verzamelen om een civiele schadeclaim te kunnen indienen. Maar ook dan blijft een procedure voor de bur- gerljke rechter volgens mr. Dil een hache lijke zaak met weinig kans op succes en veel kans op hoge proceskosten. Het aanspreken van de verzekeraar van DEN HAAG. Het Londense onder zoeksbureau Environmental Resources Limited (ERL) heeft van minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne opdracht gekregen een onderzoek te doen naar de ervaringen met milieu-effectrap- portage in Europa en de Verenigde Sta ten. Dit heeft het ministerie gisteren mee gedeeld. Om in Nederland te komen tot een der- gelijke rapportage, het beoordelen van te verwachten gevolgen voor het milieu door bouw- en industriële activiteiten, moeten methodes daartoe worden ontwikkeld, met als voor het opstellen van de milieu- effectrapporten en beleidsadviezen op mi lieugebied. De opdracht is gesplitst in twee projec ten. Het eerste project heeft tot doel me thoden te ontwikkelen die noodzakelijk zijn om de inhoud van een rapport af te bakenen en toe te spitsen op de belang rijkste aspecten. Het onderzoek moet voorts aanbevelingen opleveren tot de ontwikkeling van richtlijnen in het alge meen en per individueel milieu-effectrap- port. Hiermee kan vertraging in het plan nings- en besluitvormingsproces worden voorkomen, aldus het ministerie. Het tweede project moet methoden ont wikkelen om de gevolgen van een voorge nomen activiteit voor het milieu te beoor delen en te vergelijken met mogelijke al ternatieven. Het onderzoek begint deze maand en is naar verwachting begin vol gend jaar voltoniH Op iets langere termijn acht de raad van bestuur de verwachting echter gewettigd fiat er, voor VGZ volgend jaar weer van pen opgaande lijn sprake zal zijn. De problemen waarvoor VGZ zich dit jaar gesteld ziet zijn ongemeen groot. Zelfs als de thans voorziene veranderingen binnen de papierdivisie volkomen volgens sche ma verlopen zal daarvan in het resultaat over dit jaar weinig of niets te bemerken zijn. Een vertraagd effect van genomen maatregelen is namelijk typisch voor een kapitaalintensieve industrie als VGZ. Daarbij komt dat ook de marktsituatie voor de papierdivisie voor dit jaar nog een somber perspectief biedt. De eerste maan den van dit jaar gaven een verdere prijs stijging van grondstoffen en energie te zien. Een verhoging van de papierprijzen zal daarom noodzakelijk zijn, maar een dergelijke verhoging heeft altijd een naij lend effect. Ook de aanloopmoeilijkheden van de omgebouwde machines te Velsen hebben langer geduurd dan verwacht. In de papierdivisie zal derhalve op nieuw een aanzienlijk verlies worden gele den. Van Gelder Courantenpapier BV waarin VGZ voor 80 procent en de staat voor 20 procent deelneemt zal eveneens weer een beduidend verlies lijden. De aanloopverliezen zijn namelijk ook hier zeer veel hoger uitgevallen dan verwacht. Ook in het eerste kwartaal van dit jaar Met geldgevers is in januari dit jaar overeenstemming bereikt over 155,8 mil joen aanvullende financiering, benodigd voor de herstructurering. Deze financie ring bestaat uit 70 miljoen rekening- courant krediet, ƒ45 miljoen langlopende leningen en 40,8 miljoen uitgestelde af lossingen. Als zekerheid is hypotheek ver strekt op onroerende goederen tot een taxatiewaarde van 220 miljoen. Per aandeel van 50 is het resultaat gedaald van 20,58 winst naar 40,99 verlies. Het verlies van Van Gelder Cou rantenpapier bedroeg 21,2 miljoen te genover 2,4 miljoen winst in 1978. Het aandeel van VGZ in dit verlies bedroeg 17 miljoen hetgeen is verantwoord in de winst- en verliesrekening onder „resulta ten niet-geconsolideerde deelnemingen”. De omzet over vorig jaar bedroeg 815 miljoen tegenover 812,7 miljoen in 1978. De gecombineerde omzet van VGZ en Van Gelder Courantenpapier bedroeg 858,8 miljoen tegen 849 miljoen in 1978. De investeringen bedroegen 46,1 miljoen en de afschrijvingen 26,6 miljoen. De investeringen in Van Gelder Couranten papier bedroegen 185,6 miljoen, geheel voor het nieuwe fabriekscomplex. maar ook voor het imago van de medische wereld. Op dit vlak acht zij maatregelen dan ook dringend nodig. Ze denkt daarbij aan het oprichten van een soort TNO, een medisch instituut, dat onafhankelijk des kundig onderzoek zou kunnen doen naar klachten over de medisch-technische as pecten van een behandeling. Verder suggereerde mevrouw Dil uit breiding van de dekking van de medische WA-verzekering of het sluiten van een aanvullende verzekering door medici. Dit dan in die zin, dat alle schade wordt gedekt die patiënten lijden ten gevolge van bij de behandeling gemaakte fouten, nok al zijn die niet verwijtbaar. Mr. Dil stelde ook, dat de rechtsbescher ming van de patiënt moet worden vastge legd in regels: wetten, erkennings- of sub sidieregelingen en model- contracten. Met modelcontracten (standaardregelingen voor de verschillende medische contrac ten, bijvoorbeeld ziekenhuis-patiënt en huisarts-patiënt) is volgens mevrouw Dil in andere sectoren al redelijk goede erva ring opgedaan. Ze noemde in dit verband de bouw, de woninginrichting en de textielreiniging, waar overleg tussen de branche-organisa- ties en de Consumentenbond standaard contracten heeft opgeleverd met als sluit stuk de oprichting van geschillencommis sies voor de behandeling van klachten. De gedachte ligt voor de hand, zo zei mr. Dil, dat in overleg tussen de NZR en de Consu mentenbond een modelcontract voor de relatie ziekenhuis-patiënt zou worden op gesteld. Het vormen van een patiëntenge schillencommissie zou dan een volgende stap kunnen zijn. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het zogenaamde innovatieprojekt voor de industrie (ver nieuwingen in processen en-of produkten) in het kader van de versterking van onze industrie gaat nu van start. Vier bedrijven zijn uitgezocht: Firet in Veenendaal, Eromes in Wijchen, Agio in Duizel en Meco in Den Bosch. Voor dit projekt heeft de overheid 10 miljoen gulden uitgetrokken, in totaal kunnen er tot en met 1982 honderd bedrijven gebruik van maken. Er blijkt voor het streven naar innova tie, gestimuleerd door de overheid, grote belangstelling te bestaan. In eerste instan tie kwamen al 45 aanvragen binnen, waar uit de eerste vier bedrijven werden gese lecteerd, Het gaat om het geven van ver- nieuwingsimpulsen aan veelbelovende be drijven. Zij kunnen 80 procent vergoed krijgen van de advieskosten die worden gemaakt om een vernieuwing in kaart te brengen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19