I Atletiekteam Sportbonden contra IOC voor Moskou Olympische Spelen op rand van afgrond I I I I I I I I I sportpuntiq] -[paerdenkoersen A •I ill ifll lil I I 5 n Bf i 1111 4 I DONDERDAG 1 2 JUNT 25 1980 2< SPORT Verdeeld Geharrewar Gedevalueerd Stroomversnelling Mogelijk Knetemann en Zoetemelk grijpen naast proloogzege in Ronde van Zwitserland telijke ga I 00 LORD om zijn ELS VADER: „Niemand let blijkbaar op mijn beentechniek ft Als haar bescheiden lengte (l,63mm) even aan de orde komt, reageert Els Va der onmiddellijk. „De mensen hebben nogal wat tegen me gezegd. Ja, ook dat ik te klein zou zijn voor topsport. Er zijn veel meer van die dingen. Mijn armtechniek, die door iedereen verfoeid wordt. Ik word doodziek van die opmerkingen. Niemand Dit weekeinde neemt de Nederlandse atletiek- ploeg (dames en heren) in het Zwitserse Winter thur deel aan de West-Athletics. De strijd van de Europese „atletiek-kleintjes”. Dit keer heeft de ze wedstrijd het karakter van een olympisch selectieduel. Met name voor Gerard Tebroke en Els Vader Edine van Heezik moet geblesseerd thuisblijven is de Moskou-limiet in zicht. Met Els Vader, die dit seizoen twee keer het nationa le 200-meterrecord verbeterde, maakten we een praatje over haar olympische kansen. Normaal gesproken moet het dit jaar nog sneller kunnen. Tijden van in de 22 seconden, want haar 23,09 (Leiden) en 23,08 (Bazel) werden al heel vroeg in het seizoen neergezet. Tijden, waarmee de Zeeuwse heel duidelijk afrekende met vooroordelen. „Ik zou een aardige sprint ster worden, heb ik veel gelezen, maar meer niet. Voorlopig heeft er in ons land nooit iemand harder gelopen”, kan ze nu lachend vaststellen. Keiler heeft duidelijk gemaakt dat de internationale sportbonden schoon genoeg hebben van bet geharrewar, dat elke vier jaar rond de Olympische Spelen ontstaat en dat de plannen om de eigen wereldkampioenschappen alsmaar meer naar voren te schuiven, steeds vastere vormen aannemen. Tot nu toe waren de Olympische Spelen Het was een onaangename beslissing voor het IOC, dat de sportlieden uit de landen die in Moskou verstek laten gaan echt wel wil helpen. Het bestuur van het IOC liet echter het argument, dat individuele deelneming zou leiden tot een breuk met de nationale olympi sche comités van de landen die tot een boycot besloten, zwaarder wegen. LAUSANNE. De tweedaagse con ferentie van het bestuur van het Inter nationaal Olympisch Comité (IOC) is geëindigd met een gevoel van zorg en pessimisme en een waarschuwing van de internationale sportfederaties dat hun geduld ten opzichte van het IOC opraakt. Het acht leden tellende be stuur van het IOC heeft de scheuren, die de afgelopen maanden in het ge bouw van de olympische beweging zijn ontstaan, niet kunnen dichten en het maakt zich nu op om het hoofd te bieden aan een serie crises. De ernst van de situatie werd ver woord door Thomas Keiler, de Zwit serse voorzitter van de associatie van internationale sportbonden, die tijdens de conferentie van het IOC-bestuur voortdurend in- en uitliep. „Ik ben ern stig bezorgd over de toekomst van de Olympische Spelen”, aldus Keiler. „Ik vind dat wij als internationale sport bonden de manier waarop wij behan deld worden, niet langer kunnen ac cepteren. Wij hebben tot nu toe volle dig samengewerkt met het IOC maar nu worden er beslissingen wel of niet genomen, waardoor de Olympische Spelen op een geweldige manier lijden. Het belangrijkste besluit van het IOC-bestuur was geen toestemming te geven voor individuele deelneming van sportlieden uit de landen die de Olym pische Spelen van Moskou boycotten. Wat zijn de problemen die het IOC de komende weken kan verwachten? In het IOC bestaat ook grote somber heid over het besluit van Lord Killanin na Moskou definitief af te treden als voorzitter van het IOC. Het is waar schijnlijk dat de opvolger van Killanin niet in Moskou wordt gekozen maar op een speciale bijeenkomst later dit jaar. ramen er bij onsir maat op gemaakt <N Ironisch genoeg heeft de oproep tot boycot van de Spelen door de Ameri kaanse president Carter die in West- Europa weinig weerklank vond, nu veel meer invloed in het IOC-bestuur zelf. Tijdens de bijeenkomst in Lau sanne is gebleken dat het bestuur van het IOC zelf verdeeld is. Volgens me dedelingen van bestuursleden zijn en kele leden niet meer bereid het be stuur volledig te steunen. Deze split sing van het IOC-bestuur, waarin graaf Jean de Beaumont en Maurice Herzog (beiden Frankrijk) en Kevan Gosper (Australië) zich openlijk heb ben uitgesproken vóór een boycot van de Spelen in Moskou, begint de inter nationale sportfederaties die tot nu toe het IOC-bestuur volledig hebben gesteund te irriteren. De Spelen zijn niet meer wat zij zouden moeten zijn. En wij hebben er totaal geen invloed op. Dit is een stand van zaken, die voor zover wij daarbij be trokken zijn, niet meer te verdragen is”. Edine met haar flinke sprongen vooruit, tot nu toe uitmondend in 6,57 meter, slechts drie centimeter onder de limiet. Edine, het Amsterdamse lichtgewicht, en Els, het Zeeuwse kleintje, dat evenals Edi ne van Heezik kan bogen op een goede opbouw, zonder echte pieken, maar met een opmerkelijke regelmaat. I tussen de toen winnende Knetemann en de als tweede geklasseerde Willems be droeg in de proloog van 1979 minder dan 1 seconde. Deze keer was de marge preéies 1 seconde. Het verschil tussen Knetemann en de als derde finishende Zoetemelk moest in honderdsten van een seconden worden uitgedrukt. „We hebben in ieder geval een goede uitgangspositie”, aldus chef d’équipe Peter Post, nadat ook hij de teleurstelling van het niet-winnen had ver werkt. Zeker zo opvallend als de strijd tussen de grote drie van gisteren, was in de schaduw daarvan het optreden van twee eerstejaarsprofs uit Nederland: Jos Lam- mertink en Theo de Rooy. Zij legden res pectievelijk beslag op de vierde en negen de plaats, met welke klasseringen ze een andere jonge belofte, de Maastrichtenaar Ad Wijnands, royaal de baas bleven. Hij werd 51e. „En dan te weten dat ik pas na ruim een kilometer echt goed begon te rijden”, zei Lammertink. „Ik mopper niet”, vertelde Theo de Rooy op zijn beurt. Commentaar van Ad Wijnands na zijn derde optreden als beroepsrenner: „Ik vond het een erg bochtig traject”. Uitslag: 1. Daniel Willems (Bel) 3,5 km in 4.01.71 (gem. 52.128 km/u), 2. Gerrie Knetemann (Ned) 4.02.78; 3. Joop Zoetemelk (Ned) 4.02.96; 4. Jos Lammertink (Ned) 4.06.05; 5. Daniel Gisiger Dit vooropgezette doel is wat in een stroomversnelling gekomen door de goe de prestaties dit jaar, waarvoor Els Va der eigenlijk maar één verklaring heeft. „Ik heb nu in tegenstelling tot de twee voorgaande jaren de hele winter kunnen doortrainen. Dat betekent een winst van maanden, want in de winter van ’78 en ’79 kon ik pas in januari beginnen.’’ DEN HAAG. Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft de volgende atleten aangewezen voor de Olympische ploeg voor Moskou: Sylvia Barlag, vijfkamp; Harry Schulting, 400 meter horden; Ruud Wielart, hoogsprin gen (behoudens afkeuring door de chef- arts van het medisch begeleidingsteam); Cor Vriend en Gerard Nijboer, marathon. Voor de 4x400 meter estafetteploeg zijn reeds aangewezen Schulting en Koen Gijsbers. De twee overige atleten zullen in overleg met de chef de mission worden gekozen uit de volgende kandidaten: Mar cel Klarenbeek, Henk Brouwer, Hugo Pont en Mario Westbroek. Ondanks het feit dat Gerrie Knetemann (links) en Joop Zoetemelk (rechts), beiden geflankeerd door ronde-misses, op het nippertje hun meerdere moesten erkennen in de Belg Daniël Willems is er voor hen toch wel reden om tevreden te zijn. Ze hebben zich namelijk een goede uitgangspositie verworven in de Ronde van Zwitserland. let blijkbaar op mijn beentechniek, de toch grote paslengte en de bepaald niet slechte knievoering.” Degenen die Els Vader vergelijken met wat zo vaak als het prototype van een sprintster wordt beschouwd de Oost- duitse to bijvoorbeeld maken een grote vergissing. Eigenlijk werken trainer Kees van Oosten en Els Vader vanuit een heel simpel gegeven: dit is Els, ze is razendsnel en heeft plezier in haar sport. „En dan is het eigenlijk een kwestie van laagjes plakken, waarbij je wel moet op passen dat je geen laagje vergeet, want dan gaat het mis. Rustig opbouwen dus, telkens een stapje verder. Overbelasting - tegel- iespecial •c houwer (Zwi) 4.07.69; 6. Dietrich Thurau (WD1) 4.08.10; 7. Wilfried Wesemael (Bel) 4.08.15; 8. Ludo Peeters (Bel) 4.08.19; 9. Theo de Rooy (Ned) 4.08.58; 10. Hans-Peter Jakst (WD1) 4.09.50; 15. Jos Schipper (Ned) 4.12.43; 17. Stefan Mutter (Zwi) 4.13.31; 22. Paul Wellens (Bel) 4.14.35; 27. Beat Breu (Zwi) 4.15.38; 30. Heddie Nieuwdorp (Ned) 4.16.49; 33. Bert Pronk (Ned) 4.16.93; 34. Martin Havik (Ned) 4.17.07; 45. Johan van der Meer (Ned) 4.18.68; 51. Ad Wijnands (Ned) 4.19.91; 52. Peter Zijerveld (Ned) 4.20.33; 55. Jan van Tilborg (Ned) 4.20.70; 58. Ad van Peer (Ned) 4.21.27; 61. Wies van Dongen (Ned) 4.24.03; 65. Bert Scheuneman (Ned) 4.26.05. De Fransman Jean-René Bemaudeau heeft woensdag de proloog van de Franse etappewedstrijd Midi Libre gewonnen. Het was een individuele tijdrit over 3,7 kilometer. De luitenant van Hinault won in 4 min. 41 sec. wat neerkomt op een gemiddelde snelheid van 47.234 km/u. Jo han van de Velde eindigde met twee se conden achterstand op de tweede plaats. Wereldkampioen Jan Raas werd op drie seconden derde. Frank Moons heeft woensdag de lei ding in het algemeen klassement van de amateurwielerronde van Europa af moe ten staan aan de Zwitser Craz. De tweede etappe leverde een overwinning op voor de Westduitser Diedzen, die de 200 kilome ter van Charlesvilles-Mezières naar Trier aflegde in 4 uur 53 minuten en 10 secon den. voorkomen. Hoe verder je komt hoe ver fijnder alles wordt, hoe nauwer het gaat luisteren. Op het eind zal dan die armtech niek wellicht wel aan de orde komen, maar pas op het einde”, aldus Kees van Oosten. Trainer en atlete lijken duidelijk op de goede weg, die als het goed is, nog lang niet het eindpunt bereikt heeft. Eigenlijk is het mikken op de Spelen van ’84 met daarvoor natuurlijk de Europese kampi oenschappen, terwijl in ’83 voor het eerst in de atletiek wereldkampioenschappen worden gehouden. Henk Nooren won het springconcours om de Noordrijn/Westfalenprijs van het CHIO in Aken. Hij moet die eer echter delen met Paul Schöckemöhle. De zeilers Boudewijn Binkhorst en Ko- bus van de Berg zijn in La Rochelle de leiding kwijtgeraakt in de strijd om het Europees kampioenschap Starklasse. In Italië blijken weer drie spelers te zijn geschorst voor één tot anderhalf jaar: Merlo, Magherini en Massimelli uit de tweede divisie. Betty Stöve heeft de vierde ronde be reikt van het internationaal tennistoer nooi in Chichester door de Amerikaanse Diane Evers in twee sets (6-4 6-3) te ver slaan. Eerder klopte ze de Westduitse Sil via Hanika met 7-6 6-4. Leden van het IOC verwachten dat de verslechterende situatie in Afghanis tan voor sommige landen alsnog een reden is te besluiten tot boycot van de Spelen. Verder zijn de wedstrijden in verschillende takken van sport volko men gedevalueerd, contracten ter waarde van miljoenen guldens zijn waardeloos geworden, televisiemaat schappijen dreigen met gerechtelijke procedures teneinde een deel van hun geld terug te krijgen en tenslotte zijn problemen ontstaan met de accredita tie van journalisten. Dat laatste pro bleem zal ongetwijfeld opgelost wor den maar de andere moeilijkheden zullen de lOC-officials in het kasteel van Vidy vast meermalen naar het buisje kalmerende middelen hebben doen grijpen. KILLANIN: zorgen aftreden (Van onze sportredactie) RHEINFELDEN. Het Holland-Festi- val in de proloog van de Ronde van Zwitserland is niet doorgegaan. Daniel Willems toonde zich op het traject van 3500 meter in de straten van het feestvie rende Rheinfelden sneller dan de Neder landse cracks. Met het fabelachtige ge middelde van 52,128 km per uur verbrij zelde het Belgische talent de hoop van Knetemann, Zoetemelk en Lammertink, die in deze volgorde achter Willems uit 'de explosieve start van de tot volgende week vrijdag durende wedstrijd kwamen. „Verdomme”, zei Knetemann teleurge steld, toen hij hoorde dat hij er niet in "geslaagd was de tijd van Willems te verbe- X'teren. De ontgoocheling van de „koning” in het proloogwerk maakte niettemin ..„weer snel plaats voor het realiteitsgevoel, "dat de mini-tijdrit uiteindelijk een secon- denspel was waaruit geen conclusies voor het verdere verloop van de wedstrijd ge- trokken hoeven te worden. Het resultaat van de krachtmeting in -Rheinfelden, dat de Ronde van Zwitser land binnen zijn muren had gehaald van- wege de viering van het 850-jarig bestaan “van deze stad, was precies omgekeerd aan £’de volgorde van vorig jaar. Het verschil Datzelfde zal ook weleens kunnen gelden •_-yoor de nog wat jongere Edine van Hee- Z,-zik (19), die vanwege een blessure Winter- •thur echter zal missen, maar met Els 'Vader verantwoordelijk is voor de lichte opgang van de nationale damesatletiek. DEN HAAG. De uitslagen van de woensdag gehouden draverijen en rennen alhier zijn: NEEDEPRIJS 2040 m: 1. Tadiro Loo (W. Dui- ^"■yenvoorden) 2.51.0, 1.23.8, 2. Ramijke, 3. Splen- r- did Action. Winn. 2.60, pl. 1.80, 1.90, 3.90, kopp. 7.80, trio 158.70. jr; NIJKERKPRIJS 2040 m: 1. Tiger Hanover (H. •- Langeweg) 2.50.4, 1.23.5, 2. Sem Areta, 3. Special CT Rara. Winn. 3.20, pl. 1.70, 3.70, 1.70, kopp. 32.10. Niet gestart: Sanjos Carbonari. L FAVENHAMPRIJS 1800 m: 1. Let’s Be Good (M. Gisteren) 1.56.0, 2. Kleiner Manny, 3. Detona- ,-tion. Winn. 3.20, pl. 1.90, 2.90, 8.80, kopp. 24.30, trio 748.40. Niet gestart: Exilia en Dreamstar Wendy. U. LEERLINGENKAMPIOENSCHAP VI 2040 £,'m: 1. Rick Hanover (W. P. Strooper) 2.45.6, 1.21.1, 2. Sera S., 3. Reine de Pomme. Winn. 2.80, pl. 1.70, 2.20, 2.60, kopp. 10.50. Els Vader zit daar niet zo erg mee, al zou ze geen neen zeggen als het NOC toch besluit haar af te vaardigen. Die kans is helemaal niet zo denkbeeldig, gezien die .teenlengte en het feit, dat het NOC de zwemtop nogal coulant tegemoet trad. Er zijn niet veel liefhebbers voor de post van Killanin, die acht jaar geleden in München de Amerikaan Avery Brundage opvolgde. Een goede kans maakt Juan Antonio Samaranch, de huidige 'ambassadeur van Spanje in de Sovjet-Ünie. Outsiders zijn de Cana dees Jim Worrall en de Nieuwzeelan- der Lance Cross. Een rivaal van Sama ranch kan de Zwitser Marc Hodler, de voorzitter van de internationale skife- deratie (FIS), worden. Het feit dat Sa- ramanch en Hodler elkaar dinsdag in een hotel in Lausanne gesproken heb ben, kan betekenen dat het „gevecht” om de opvolging van Killanin reeds begonnen is. (Van onze sportredactie) OOST-SOUBURG. Het zal wel wat -■met het nuchtere Zeeuwse karakter te -"-maken hebben. In elk geval blijven op- "merkingen achterwege als zou het NOC v-haar maar moeten afvaardigen naar ‘Moskou. Dit vanwege haar progressie in ‘-prestaties, haar jeugdige leeftijd of van wege het feit, dat ze maar een fractie van ..een seconde van de limiet afzit. Els Va nder, Nederlands snelste sprintster, die ~ynlangs op de 200 meter afrekende met '’het „tijdperk” Wilma van Gool-Van de Berg, staat met beide benen op de grond. ..„Ik heb geen tijd en geen zin om op de "limiet te gaan jagen. Ik heb het idee, dat '..het dan alleen maar slechter gaat.” FOLKESTONEPRIJS 2100 m: 1. Davina Raaphorst (R. Wetemans) 2.18.2, 2. Arkelshof Royal, 3. Adrian Star. Winn. 5.00, pl. 1.90, 1.70, 1.60, kopp. 7.90, trio 85.60. Niet gestart: Arpad Kiraly. NISPENPRIJS 2120 m: 1. Tony Vitesse (J. Wagenaar) 2.52.0, 1.21.9, 2. Obarator J., 3. Poelje Patje. Winn. 1.10, pl. 1.10, 1.10, 1.10, kopp. 4.00. Niet gestart: Lucas Gold O. NORGPRIJS 1600 m: 1. Totem Volita (G. Gommans) 2.04.9, 1.18.1, 2. Pipi V, 3. Swift Fortuna. Winn. 1.40, pl. 1.10, 1.10, 1.10, kopp. 111.70, trio 59.40. Niet gestart: Pedro Again en Robin d’Espoir. LAVENDELPRIJS 1300 m: 1. Sandy May (Mw. C. Vandeuren) 1.19.6, 2. Frisky Mary, 3. Never TeU. Winn. 11.60, pl. 2.70, 3.70, 2.60, kopp. 34.00. NIJEVEENPRIJS 2040 m: 1. Noblesse Oblige (R. L. Pools) 2.43.3, 1.20.0, 2. Rainier Gallant, 3. Robinia de Bois. Winn. 9.00, pl. 1.70, 1.40, 1.60, I kopp. 13.50, trio 301.50. Niet gestart: Ottolina B. j NIJKERKPRIJS 2e afd. 2040 m: 1. Tongo Buitenzorg (W. van Buytene) 2.48.2, 1.22.5, 2. Theophiel M., 3. Sappier Anjo. Winn. 4.20, pl. 1.50, 3.00, 1.20, kopp. 83.30. Niet gestart: Softe Again. Totalisator-omzet 307.639,-. Er zullen er misschien zijn, die deze Tonstelling van de 21-jarige Zeeuwse sprint- '„ster wat vreemd vinden. Moskou, de ■Olympische Spelen dus halen, moet toch erg aanspreken. „Natuurlijk is het wel "leuk, vooral omdat je aan een scherpe •’Jimiet moet voldoen. Je weet dan zelf bngeveer waar je internationaal staat, maar geloof me, het is echt geen ramp als ak niet slaag.” Dat laatste slaat op de Russische trip en '-zeker niet op haar studie, één van de hoofdredenen, waarom Els Vader het on- '■Üerwerp steeds naar de achtergrond ■Cduwt. Wel begrijpelijk, want op de dag dat "He Nederlandse ploeg naar Zwitserland 'vertrekt voor de strijd in het kader van de West-Athletics heeft ze ’s morgens eerst -een tegenstander van formaat te overwin nen: examenperikelen. Hoewel Els Vader op de 200 meter maar --0,08 sec. van de limiet van 23.00 sec. afzit TL— zeg maar een teenlengte dus gaat ^.•haar belangstelling dezer dagen vooral uit naar het examen, waarna ze zich fysiothe rapeute mag noemen. „Daarom heb ik de laatste tijd ook weinig wedstrijden gelo pen. Vanuit Zeeland kost je een wedstrijd een hele dag, en dat kon gewoon niet. Daarom mis ik het komende weekeinde in .- Winterthur natuurlijk wel het goede wed strijdritme.” financieel bijzonder aantrekkelijk voor de internationale sportbonden doordat zij meedeelden in de televisie rechten. Maar wanneer wereldkampi oenschappen aantrekkelijker worden voor de televisie, wordt de afhanke lijkheid van „olympische televisie rechten” duidelijk minder. 20220 e- Sprintster Els Vader weigert op limiet voor Spelen te jagen BW

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25