ALLEEN CONTROLE REGERINGSBELEID t EG: nieuwe olieprijs slag voor economie Ohira: flexibel en taai staatsman Politie Italië wil arrestatie zoon politicus Volgend jaar verkiezingen in Zuid-Korea L Nederland maakt Hamilton Jordan Fransen samen met Toeneming inflatie gevreesd Norodom Sihanoek gaat campagne Carter leiden kans op Portugese fregattenorder Kadaffi: „Stop commando-acties Acht gewonden bij explosie op Orly Malik ontkent aantijging van corruptie deze pagina door de censor zwart Ramsey Clark beschuldigt president Carter uit de politiek Russen ruimte in I DONDERDAG 12 JUNI 1980 Ombarmhartig Schrik? Semiotiek Bijtijds F7* L lï fl 2 BINNEN- EN BUITENLAND 3 berg acht illen nier ders (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. De regering en de Natio nale Militaire Raad (NMR) van Suriname zijn overeengekomen, dat de regeringsmacht zowel formeel als feitelijk in handen van de regering ligt, terwijl een van de hoofdtaken van de NMR zal zijn het regeringsbeleid te ondersteunen en er nauwlettend op toe te zien dat dit beleid ook daadwerkelijk wordt uitgevoerd. 4 1 trijfël Minder macht voor Suriname militairen De Saoedische Olieminister Jamani (midden) verlaat de vergaderzaal na afloop van het OPEC-beraad in Algiers. (Van onze redactie buitenland) dijken snsten an de ichten :ij ook et van l meer ;en te >oven- tverle- lierbij g-cou- sito’s. m 565 gaat in het lasca- imen. ende Lim- iiend ever- drie pera- waar ieten rgoe- len. Dit blijkt uit een toespraak die de Surinaamse premier Chin A Sen gisteren heeft gehouden voor radio en televisie. De regering regeert en beleidsdaden kunnen uitsluitend uitgaan van de hem opnieuw op de vijandschap van een fractie binnen de LDP kwam te staan. Tijdens Ohira’s ministerschap trok Tokio de erkenning van Taiwan in en werden diplomatieke betrekkingen met Peking aangeknoopt. De handel tussen beide landen is sindsdien sterk toegenomen. Ohira heeft steeds consequent vast gehouden aan het bondgenootschap met de Verenigde Staten, maar dat belette hem niet voor Japan het recht op een eigen buitenlandse politiek op te eisen. Tijdens de oliecrisis van 1973 wekte hij irritatie in Washington door zijn pro-arabische politiek. Diezelfde afhankelijkheid van Japan van buiten landse energiebronnen als in 1973, speelde Ohira parten toen de Ver enigde Staten dit jaar aandrongen op sancties tegen Iran, Japans grootste olieleverancier. Hoewel hij altijd prio riteit heeft gegeven aan het bondge nootschap met Washington streefde Ohira ook naar goede betrekkingen 'met het andere machtige buurland, de Sovjet-Unie. Ohira, die de bijnaam „otoh-chan” (vader) had gekregen, stond bekend als een goedlachse man, en als een tegelij kertijd flexibel en taai politicus, die met veel geduld wist te manoeuvreren. Ohira’s eigen visie op de politiek: „een staatsman moet een hart hebben als boeddha en handen als de duivel”. regering, aldus Chin A Sen. „Boven de regering bestaat geen enkele andere macht dan de grondwet”, zo merkte hij op. De Surinaamse premier zei verder, dat de NMR „als hoeder van de Surinaamse revolutie een controlerende taak heeft, die in overleg met mij zal worden uitgevoerd”. Chin A Sen wees erop, dat de NMR volledig achter het regeringsbeleid staat zoals dat is uitgestippeld in de regeringsverklaring. In de studio zaten tij dens het uitspreken van zijn rede de twee belangrijkste leden van de NMR, Bouterse en Sital, naast hem. Het Surinaamse parlement heeft intussen het wetsontwerp inzake het Surinaams-Nederlandse uitleveringsverdrag goedge keurd. Alle 25 parlementsleden stemden voor het ontwerp, dat de uitlevering van personen en wederzijdse rechtshulp in strafza ken regelt. Het verdrag treedt in werking zodra het in het Surinaamse tractatenblad is gepubliceerd. Intussen zijn in Rome, Bonn, Londen, Athene en Beiroet al negen Libiërs door aanslagen om het leven gekomen. Veel in het buitenland wonende Libiërs hebben politiebescherming gevraagd. PARIJS-MILAAN. De Libische lei der, kolonel Kadaffi, heeft de „revolutio naire comités,’ gisteravond opgeroepen alle commando-acties in de wereld te beëindigen. Kadaffi deed deze oproep in een uitzending van radio Tripoli, die in Parijs werd opgevangen. Knol nder- >p de Ihulp het oeten naar lidige j het id en 'X.ntil- Kadaffi riep gisteren in de radio-uitzen- ding de revolutionaire comités op „slechts die verraders om te brengen wier schuld door een revolutionair tribunaal is vastge steld”. „De geëmigreerde Libiërs van wie zelfs zonder tribunaal is vastgesteld dat zij hebben samengewerkt met Israëlische, Egyptische en Amerikaanse autoriteiten zijn schuldig aan hoogverraad en verdie nen te worden gedood, daar waar zij zich bevinden”, zo voegde Kadaffi daar echter aan toe. ABO stoor aan ■zekert blijft. wordt retaris gister- it het in de SEOEL (Reuter). President Tsjoi Kyoe-wah van Zuid-Korea heeft vandaag aangekondigd dat begin volgend jaar al gemene verkiezingen zullen worden ge houden. In juni zal de macht dan worden overgedragen aan de gekozen regering. In een televisierede zei Tsjoi dat de instelling van een verscherpte vorm van de staat van beleg vorige maand en de vorming van een speciale commissie voor de nationale veiligheid, de politieke ont wikkeling niet hoeven te belemmeren. Als de openbare orde en de maatschap pelijke stabiliteit gehandhaafd blijven, zullen de universiteiten weer worden ge opend en kan de politieke activiteit wor den hervat, zo zei hij verder. Nadat vorige maand hevige onlusten uitbraken, werden de instellingen voor hoger onderwijs ge sloten en werd een verbod ingesteld op politieke activiteiten. ns de ge- 1 vier lima- van De semiotiek, de leer der tekens, kwam ook aardig aan zijn trekken in „Kramer versus Kramer”. Als Dustin, verlaten door zijn vrouw, voor het eerst het ontbijt klaarmaakt voor zijn zoontje, neemt hij een te smalle beker om de melk in te doen, er komt een stukje dop van de eieren die hij in de melk klutst in de beker, de boterham kan niet in zijn geheel in de beker gesopt worden, hij brandt zijn fik ken aan de steel van de koekepan. Met andere woorden: hij doet het voor het eerst, hij kan het niet, het is zijn pakkie-an niet. Aan het slot van de film zien we hem opnieuw „French toast” klaarmaken, nu in een brede schaal, zonder met de eier- dop te knoeien, de boterham wordt er (met een gewoontegebaar) heel door zijn zoontje in geworpen, hij pakt de steel van de pan aan met een pannelap, kortom, alle tekenen wijzen erop dat hij in de loop der tijd een volleerde „huisvrouw” is ge worden! Vertaalster Margreet Crommelin-Reiss had „French toast” vertaald met „eier- broodje”. Melk, twee eieren erdoor ge klutst, boterham daarin gesopt, boterham gebakken in de koekepan, wentelteefje zouden we denken. Maar een wentelteefje is bij ons een zoet nagerecht, je doet er suiker op en wat kaneel, terwijl de French toast in Amerika deel uitmaakt van het ontbijt. En zonder suiker gegeten wordt, had haar zoon Jeroen Krabbé verteld, die pas in Amerika was geweest. Het is daar meer een hartige omelet. Len Deighton schrijft in „Oü est le garlic”, zijn French cook book, dat in arme families stukjes brood in melk worden gesopt, daarbij een geklutst ei en wat zout en peper, en dat dan opbakken. Maar Chuck Britton, Ame rikaan van origine, verzekerde me dat hij thuis altijd maple syrup op zijn French toast kreeg. Of kaneelsuiker. Dus toch weer een wentletafe. In „Kramer versus Kramer” zien we de French toast overi gens wel bereiden maar niet opeten, dus het gebruik van stroop of suiker blijft in het onzekere. Men neme zelf een beslis sing. erleg phen 1 een inner hier- jmse teren vindt sfeer n. Zerol- :ings- kans eder- n ge- idere be- aan- oveel voor mee- >ep jen id- 301 zer iw in- eft in- zij door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) De Japanse premier Masayoshi Ohira, die gisteren op 70-jarige leeftijd overleed aan een hartaanval, behoorde al sinds de jaren vijftig tot de leidende politici van zijn land. PARIJS (UPI). De vroegere Ameri kaanse minister van Justitie Ramsey Clark heeft president Carter er gisteren van beschuldigd te pogen een soort „big- brother”-regering in te stellen door zijn voorkeur uit te spreken voor gerechtelijke vervolging van Amerikanen die zijn ver bod op reizen naar Iran negeren. „Carter schijnt met grote stappen naar 1984 te willen”, aldus Clark, die daarmee verwees naar het boek „1984” van George Orwell, waarin deze een beschrijving geeft van een systeem waarin de overheid doordringt in elk facet van het leven. Clark en negen andere Amerikanen, die onder zijn leiding vorige week als delega tie naar Iran gingen, lopen de kans ver oordeeld te worden tot een gevangenis straf van tien jaar en een boete van 50.000 dollar wegens negeren van het reisverbod dat Carter uitvaardigde vlak voor de mis lukte poging tot ontzetting van de Ameri kaanse gijzelaars in Iran. De ex-minister, die een der eersten was die het nieuwe Iraanse bewind na de val van de sjah steunden, zei dat het reisver bod van Carter naar zijn oordeel verkeerd is. „Amerikanen verwachten vrijheid”, zo zei Clark, die zaterdag uit Parijs naar ce Verenigde Staten zal terugkeren. PEKING (AFP). Prins Norodom Si hanoek heeft gisteren het Franse persbu reau AFP meegedeeld, dat hij alle politie ke activiteit zal staken. Het gewezen staatshoofd van Cambodja ijverde de laatste tijd voor neutralisatie van zijn land. Hij heeft daarvoor onder meer de Verenigde Staten en Frankrijk bezocht, maar onvoldoende steun gekregen. Sihanoek werd in 1941 koning. In 1953 trad hij af ten gunste van zijn vader, koning Norodom Soeramarit. Sihanoek bleef regeringsleider, eerst als premier, daarna als staatshoofd. In 1970 viel zijn bewind door een staatsgreep van generaal Lon Nol. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL-ALGIERS. De Europese commissaris voor Energiezaken Brunner heeft gisteren de nieuwe OPEC-richtprijs van 32 dollar voor een vat ruwe olie „buitensporig en niet te rechtvaardigen” genoemd. JAKARTA. De Indonesische vice- president Adam Malik heeft ontkend dat hij smeergelden heeft ontvangen van een Amerikaanse maatschappij. Het gezaghebbende blad Asian Wall street Journal besteedde er een voor- paginaverhaal aan, maar van de exem plaren die in Indonesië zijn verspreid, is gemaakt. Volgens de Asian Wallstreet Journal heeft de vice-president tussen 1972 en 1976 geheime betalingen gekregen van een Amerikaanse oliemaatschappij voor zijn hulp bij het tot stand komen van een oliecontract met Pertamina, de staatsolie- maatschappij van Indonesië. De vice-president vraagt zich af waarom dat nu pas wordt bekendgemaakt. Hij zei dat bij Pertamina kan worden gecontroleerd of er inderdaad een contract is gesloten met deze oliemaatschappij. het ogenblik kost Venezolaanse olie, af hankelijk van de kwaliteit, ruim 32 tot ruim 34 dollar per vat. Saoedi-Arabië, de grootste olieproducent ter wereld, heeft laten weten niets te voelen voor onmiddel lijke verhoging van zijn olieprijs. De Saoe dische minister van Oliezaken Jamani zin speelde gisteren op de mogelijkheid dat zijn land pas in september de olieprijs zal verhogen, al sloot hij ook niet uit dat zal worden besloten tot een tussentijdse ver hoging met een of twee dollar. Op het ogenblik kost de Saoedische olie 28 dollar per vat. Jamani zei overigens ook, dat Saoedi- Arabië zijn olieproduktie met een miljoen vaten per dag zal verminderen als de OPEC het alsnog eens wordt over een uniform prijsstelsel. De Saoedische be windsman noemde de eergisteren in Al giers overeengekomen hogere richtprijs niet buitensporig, gezien de waardever mindering van de dollar. Hij is minister van Buitenlandse Za ken, Handel en Financiën geweest, voor hij in 1978 premier werd. Zijn dood, tien dagen voor de vervroegde algemene verkiezingen, kan tot een cri sis om het leiderschap in zijn liberaal- democratische partij (LDP) leiden. Ohira werd geboren als boerenzoon op het eiland Shikoku, in het westen van Japan. Voor de oorlog werkte hij op het ministerie van Financiën, en tijdens de Tweede Wereldoorlog was hij werkzaam bij een Japanse econo mische dienst in het bezette China. In 1952 werd Ohira in het Lagerhuis geko zen. Grote invloed verwierf hij als de rechterhand van premier Hayato Ike da in de jaren vijftig, de periode waar in de Japanse economie een spectacu laire groei doormaakte. Hij meende dat Japan een levenskrachtige, econo mische sterke democratie moest op bouwen om het te kunnen opnemen tegen de Chinese Volksrepubliek. Hij streefde daarom naar samenwerking met de socialistische oppositie. Dat streven stuitte echter op verzet in de liberaal-democratische partij en Ohira raakte tussen 1964 en 1967 op de ach tergrond. Tegen het eind van de jaren zestig wist hij terug te keren. In 1972 werd hij minister van Buitenlandse Zaken in het kabinet-Tanaka. In die functie werkte hij aan normalisering van de betrekkingen met China, wat LISSABON. Nederland maakt een goede kans op de NAVO-fregattenor- der voor Portugal. Dit valt op te maken uit de woorden van de Portugese mi nister van Defensie, Da Costa. Op uitnodiging van minister Schol ten (Defensie) vertrok Da Costa gister middag vanuit Lissabon voor een drie daags bezoek aan ons land. De Portugese christen-democraat zal ook een onderhoud hebben met minister Braks (Landbouw en Visserij). Zij zullen onder meer praten over het negatieve beeld dat de Nederlandse publieke opinie heeft van de landhervormingspolitiek van de huidige Portugese regering. Nederland is het eerste land geweest dat Portugal een aanbod deed tot levering van de NAVO-oorlogsbodems die „een ware technologische revolutie’, bij de Portugese marine zullen veroorzaken. Enkele uren eerder was het ultimatum van de Libische leider afgelopen, waarin deze dreigde alle in het buitenland wonen de Libiërs die niet naar hun vaderland wilden terugkeren te zullen laten execu teren. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Bij de ontploffing van een bom in een bagagekluis op de Parijse luchthaven Orly zijn vannacht acht mensen gewond geraakt. Van een van hen is de toestand kritiek. De bom heeft aanzienlijke schade aangericht, maar de diensten van de luchthaven konden normaal blijven functioneren. Alle gewonde mensen behoren tot het schoonmaakpersoneel. De verantwoordelijkheid voor de ac tie is opgeëist door Directe Actie 27/28 MAART. Volgens Brunner betekent deze prijs „een nieuwe slag voor de wereldecono mie”, en zal de inflatie door deze prijsver hoging toenemen. Hij noemde het zeer teleurstellend dat de OPEC-landen er tij dens hun beraad in Algiers niet in zijn geslaagd te komen tot een uniforme prijs structuur voor hun olie. Intussen heeft Koeweit bekend ge maakt, dat het zijn olieprijs op 1 juli met twee dollar zal verhogen tot 31,50 dollar per vat van 159 liter. Ook Venezuela zal waarschijnlijk zijn olieprijs per 1 juli ver hogen met een of twee dollar per vat. Op Gistermiddag werd in het station van Milaan een 56-jarige Libische zakenman doodgeschoten, terwijl enige uren eerder een andere Libiër, een 33-jarige zaken man, in de Italiaanse hoofdstad Rome werd gewond door twee revolverschoten, die door een 25-jarige landgenoot op hem werden afgevuurd. In Italië woont ver moedelijk de grootste kolonie Libiërs, on geveer 3.000 man. (Van onze redactie buitenland) TURIJN. In de Italiaanse stad Turijn is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen Marco Donat-Cattin, de zoon van een lei dende politicus van de christendemocrati sche partij in Italië, die inmiddels zijn partijfunctie beschikbaar heeft gesteld. De rechter van instructie zou tot de overtuiging zijn gekomen dat de 27-jarige Marco heeft deelgenomen aan de moord op de Milanese rechter Alessandrini, die in januari 1979 werd vermoord toen hij op weg was naar zijn bureau. De uiterst linkse guerrillagroep Prima Linea liet toen weten verantwoordelijk te zijn voor deze aanslag. Het aanhoudingsbevel tegen Marco Do nat-Cattin wordt uitgevaardigd op het moment, dat in het Italiaanse parlement handtekeningen worden verzameld tegen de christendemocratische premier Cossi- ga. Deze wordt ervan verdacht zijn partij genoot Carlo Donat-Cattin te hebben ge waarschuwd dat zijn zoon op het punt stond te worden gearresteerd. De 27-jari- ge nam daarop de vlucht. Als gevolg van deze beschuldiging heeft Carlo Donat- Cattin onlangs ontslag genomen als on- der-secretaris-generaal van de christende mocratische party. Er zijn verschillende scènes in de film die je het huilen nader brengen dan het lachen. Bijvoorbeeld die scène waarin Dustin Hoffman, als de vader die de op voeding van zijn zoontje alleen moet voortzetten nadat zijn vrouw bij hem weg gelopen is, met het jongetje in zijn arm de straten van New York doorholt, op weg naar de eerste-hulpafdeling van het zie kenhuis. Zijn zoontje is van het klimrek gevallen en heeft een bloedende wond bij zijn oog opgelopen. De paniek, die je dan meevoelt! De pijn in je zij, die je voelt opkomen terwijl je hoopt dat hij nu niet al te ver meer hoeft te hollen! De wat angsti ge vraag die je jezelf ondertussen stelt: zou ik, met Sara in mijn armen, wel even hard en even ver als Dustin kunnen hol len, of zou ik halverwege in elkaar klap pen, met kramp in mijn kuiten, een steek in m’n zij en lamme armen? Ik moest opeens denken aan de heer Van der Meer, wonend in de Camperstraat in Amster dam, over wie ik de avond tevoren in Het Parool gelezen had: „De heer Van der Meer in Amsterdam- Oost is gistermiddag van schrik zijn drie jarig dochtertje nagesprongen toen hij haar van het balkon zag vallen. Het meisje was op het balkon van de ouderlijke wo ning aan de Camperstraat aan het spelen en viel van één-hoog naar beneden, waar schijnlijk nadat zij op een stoel was ge klommen. Zij is naar het ziekenhuis ge bracht, maar kon na onderzoek weer naar huis. De vader, die haar nasprong, liep geen letsel op.” Zo gevoelig (maar niet sentimenteel!) als de film „Kramer versus Kramer” is, zo ongevoelig is de bedrijfsleiding van Ca lypso in Amsterdam, waar de film ver toond wordt. Het is een huilfilm, dat staat vast. Wie niet bij deze film huilt, moet of zichzelf laten nakijken, of zijn traanklie ren laten bijstellen. Dat huilen wordt er niet minder op naarmate de film vordert, integendeel, de laatste scènes van de film doen de tranen alleen maar harder stro men. Voor ons zat zelfs een meisje ongege neerd te snikken! Dus wat doet de hard vochtige, onnadenkende, inhumane, hoogst onverschillige bedrijfsleiding van Calypso? Al die mensen die, omhuld en beschermd door het donker, in hun eentje zaten te huilen, worden direct na de laat ste beelden onbarmhartig in het zaallicht gezet. Opeens zit je niet meer in je eentje te huilen, maar zit of sta je, terwijl je schutterig je jas aantrekt, met z’n allen „en plein public” te huilen, je neus te snuiten of je tranen weg te vegen. Als ik bedrijfsleider was van zo’n bioscoop, en ik had een beetje hart voor mijn vak, dan zou ik allang opdracht hebben gegeven het nog een paar minuten donker of op zijn minst schemerig te houden in de zaal, na afloop van de laatste beelden. WASHINGTON (AFP, Reuter). De staf-chef van het Witte Huis, Hamilton Jordan, zal zijn post binnenkort verlaten en worden belast met de leiding van de herverkiezingscampagne van president Carter. Dit is gisteren van de zijde van het Witte Huis vernomen. De 36-jarige Jordan is een van Carters naaste vrienden en vertrouwelingen. Hij was ook degene die de strategie uitstippel de voor de campagne die Carter in 1976 voerde tegen Gerald Ford. Strauss, de huidige leider van het ver- kiezingscomité, heeft herhaaldelijk aan gedrongen op die benoeming. Hij blijft fungeren als woordvoerder van de cam pagne en contactman met de zakenwe reld. De 69-jarige Ronald Reagan, die zeker kan zijn van de republikeinse kandida tuur voor de presidentsverkiezingen, heeft meegedeeld dat hij als president zal aftreden als er ernstige aanwijzingen voor seniliteit aanwezig blijken te zijn. Dit heeft de New York Times gisteren meege deeld. Reagan deelde verder mee dat hij zich nu nog net zo alert voelt als twintig jaar geleden, niet vergeetachtig is en geen last heeft van „depressieve” periodes. Van een onzer verslaggevers, die er weer niets van begrepen heeft: „van schrik zijn driejarig dochtertje nage sprongen”. Niks van schrik, van schrik blijf je aan de grond genageld staan. Hij sprong haar gewoon meteen na omdat hij op die manier het snelst bij haar was, misschien ook wel in de vage hoop dat hij, omdat hij zoveel zwaarder was dan zij, daardoor eerder de begane grond zou bereiken, zodat hij haar nog bijtijds kon opvangen. Dat heeft met schrik niets te maken, alleen maar met vaderschap. PARIJS. Twee Franse testpiloten zijn gisteren uitgekozen om deel te nemen aan een Frans-Russisch project waarin ook is opgenomen een vlucht naar het Russische ruimtestation SaJjoet-35 in 1982. Het Franse nationale centrum voor ruimteonderzoek heeft bekendgemaakt dat de 41-jarige Jean-Loup Chrétien en de 34-jarige Patrick Baudry zullen deelne men aan Russische opleiding. Slechts een van hen maakt de vlucht mee. De ander is reserve-astronaut.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3