Kritiek Statencommissie op provincie: Minister wil gesprek over afvalproblemen Rotator IOPTOEN kuipers! Regeling tegen verdwijnen van bollenkratten DE KRANT HOORT ERBU IEDERE DAG. Groei kernen hoeven niet bang te zijn voor welzijnscenten” Overleg met Drenthe en Noord-Holland WERK Weer Friendship naar Amerika 3 a-verpleegkundlgen 2 B-VERPLEEGKUNDIGEN, alleen nachtdiensten 2 ZIEKENVERZORGSTERS, alle diensten (geen nachtdiensten) 1 WIJKVERPLEEGKUNDIGE 1 HOOFDVOEDINGSASSISTENTE tempo-team I DONDERDAG 12 JUNI 6 BELEIDSAMBTENAAR DRS. OLTHOF VAN MINISTERIE CRM: Tijdelijk k werk? de krant helpt u op weg 1980 U zij de glorie A. BOSMAN PLEUN BLOK IJmuiden: Ook DE VIJZEL ELLEN FISCHER Kompleet sociaal verzekerd. Zijlstraat 97, Haarlem, tel. 310181 voor Vaderdag naar op de leeftijd van 45 jaar. Wij verliezen in haar een trouwe en sympa thieke collega. Heemstede, 11 juni 1980 Achterweg 5 De begrafenis zal plaatsvinden op vrijdag 13 juni 1980 te 14.00 uur op de algemene be graafplaats aan de Tollenslaan te Zandvoort CORNELIS METS (Curasao): O Kruisweg 41 Haarlem Vlak bij station Instituut PONT he ijs T] ra se d: bi g< d< is alle diensten voor 2 3 mnd. op part-time basis Personeelsleden van de Sociale Werkplaat sen Meer en Bosch en de Cruquiushoeve geven met droefheid kennis van het overlij den van hun collega (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygië ne) wil op korte termijn samen met de milieugedeputeerden van de provincies Drenthe en Noord-Holland overleg over de afval problema tiek van Zuid-Kennemerland. Volgens het ontwerp-afvalstoffenplan van Noord-Holland moet Zuid-Kennemerland zijn huisvuil per VAM- wagon afvoeren naar Drenthe. Maar Drenthe wü niet langer opdraai en voor het Randstedelijk vuil. Conflicterende beleidsvoornemens van beide provincies dus. Minister Ginjaar wil proberen of men toch nog tot een vergelijk kan komen. en G. BOSMAN-MULDER (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Politieke ge zagsdragers en ambtelijke com missies hebben de laatste maan den heel wat keren te maken ge kregen met klachten uit groeiste den en groeikernen. Klachten die betrekking hadden op onder meer de voortzetting van het Bij- zonder Regionaal Welzijnsbeleid, waarvoor mevrouw Gardeniers op CRM de coördinerende minis ter is. Bij haar komen de touwtjes terecht van in totaal maar liefst negen departementen, die zich behoren te bemoeien met het zo geheten BRW-beleid. Een beleid dat is gericht op het verschaffen van extra financiële middelen voor materiële investeringen ten behoeve van het welzijn. 1 uitjpndorganisatie d< minder zou kunnen uitgeven dan was voorzien.” De commissie had met name bezwaar tegen de manier, waarop GS de sporthal- Schout-bij-Nacht b.d. van de Geneeskundige Dienst der Koninklijke Marine, Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, - Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Geboren te IJmuiden 9 augustus 1909. Uit aller naam: K. Mets-Willemsen 2082 VR Santpoort-Zuid, 10 juni 1980 Van Dalenlaan 358 De overledene is overgebracht naar het Uit vaartcentrum Zijlweg 63 te Haarlem, alwaar geen bezoek. De crematie zal plaatshebben vrijdag 13 juni om 12.00 uur in het crematorium „Velsen” te Driehuis-Westerveld. Na afloop van de plechtigheid is er gelegen heid tot condoleren in een der ontvangka mers op de begraafplaats „Westerveld”. „Voor de vrees die uit die slagzin blijkt, zie ik geen enkele reden”, reageert drs. H. J. Olthof op het ministerie van CRM. „Ik zie niet in welke grond voor angst Pur- merend in dat opzicht zou moeten hebben, behalve dan een wat algemener gevolgd idee dat iedereen, en dus ook het rijk, IJmuiden, Beukenstraat 3. Intens bedroefd maar dankbaar dat verder lijden hem bespaard is gebleven, geven wij kennis dat heden rustig van ons is heenge gaan, mijn innig geliefde echtgenoot, onze lieve zorgzame vader, grootvader, schoon zoon, broer, zwager, neef en oom Willemstad Hoe dat uitpakt, ja dat is koffiedik- kijken. Maar het is toch bijna onvoorstel baar dat men deze regeling niet zou voort zetten. Ik acht het weinig waarschijnlijk dat het rijk niet de consequentie zou trek ken uit de verplichting die men de betrok ken gemeenten via de groeikemtaak heeft opgelegd. Goed, ik weet wel dat die daar mee hebben ingestemd, maar toch, het rijk kan hen niet zomaar loslaten.” „Mijn bewindsvrouw heeft in het open baar herhaalde malen verklaard dat het beleid ten aanzien van de groeikernen haar zeer ter harte gaat. Ze vindt het kan ik niet noemen. Het kabinet moet in de maand juli over de begroting van vol gend jaar beslissen. In die tijd zal ook een besluit vallen over de voortzetting van de BRW-regeling.” Verklaring Min. O. W. 28 mei 1976: „de diploma's Pont genieten maatsch. erkenning" Prospectus op aanvraag Inschr. en inl. ma. Vm do. 10.00-17.00 uur en vr. 10.00-15.00 uur bijzonder belangrijk. Ik neem aan dat zij dat standpunt ook in de ministerraad ver dedigt.” De kratten zijn een vervanging van de aloude rottingmand. Ruim zeven miljoen hebben de veilingen in de vervanging geïnvesteerd. Momenteel zijn er 600.000 kratten in omloop en dat is 90% van het totale aantal in Nederland. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Statencommissie voor Onderwijs-, Jeugd- en Sportzaken heeft woensdagmiddag zeer kritisch ge reageerd op het plan van Gedeputeerde Staten om de bouw van sporthallen aan te moedigen en de subsidie voor kleine sportaccommodaties te beëindigen. Een meerderheid van de commissie kwam tot de conclusie, dat het plan het Noordhol- lands platteland bevoordeelt boven de grote steden. Zoals gemeld willen GS tot 1985 tien miljoen gulden beschikbaar stellen als ondersteuning van de bouw van sporthallen. De provinciale bijdrage moest volgens GS worden verhoogd tot twintig percent van de stichtingskosten. Overigens krijgt de gemeente Haar lemmermeer dit jaar nog geen cent uit de BRW-pot. Dat zal pas op zijn vroegst in 1981 het geval zijn, indien gemeente en rijk het eens worden over de voorwaarden voor de bestemming tot groeikern. na pli D( ke ,w w vl S( v< d< Pi k< Pi O De bewindsman deelde dat woensdag middag mee op een persconferentie na afloop van zijn werkbezoek aan Noord- Holland. Gedeputeerde Uff lichtte nog toe, dat in afwachting van de resultaten van het overleg tussen beide provincies en de minister het gedeelte over het VAM- transport vanuit Kennemerland in het af valstoffenplan niet kan worden goedge keurd. Volgens de gedeputeerde zal Zuid- Kennemerland in de volgende planperio de (over vijf jaar) al zijn aangewezen op de scheidingsinstallatie, die zal worden gebouwd in het Amsterdamse Westelijk Havengebied. Minister Ginjaar liet dóór schemeren dat het rijk waarschijnlijk fi nancieel zal bijdragen aan de bouw van de (proef-)scheidingsinstallatie. Zuid-Kenne- merland produceert jaarlijks 60.000 ton afval. Behalve aan het afvalprobleem besteed de de minister in zijn werkbezoek aan dacht aan de autowrakkenproblematiek, de uitvoering van de wet geluidshinder en de luchtverontreiniging in de IJmond. ’s te di J. E. Blok-Weinberg H. F. Blok J. Blok-Worseling Lucien, Nicolette J. E. Blok Robert, Marco ge va A. Stolbergstraat 10 (einde Tempeliersstr.) Haarlem Tel. 023-321895 w h< D gc 11 (E .Tl G ■G Jc T< T< m R Reparatie binnen 48 uur !Miele service 023-314181 -V( m tr tii D te gi to d( d( H B re w di S1 r; •3i k k LISSE. De bloembollenveilingen CNB en HOBAHO hebben besloten tot een verregaande samenwerking op fust- gebied. Met deze maatregel hopen de vei lingen, het exporteren van kratten gevuld met bollen tegen te gaan. Het vorig sei zoen raakten 16.000 kratten „zoek”. De veilingen vermoeden, dat een deel van de kratten naar Duitsland getransporteerd is. Met de „Fustpool Bloembollenveilin gen” zijn dergelijke praktijken niet meer mogelijk. Iedere fiistbeweging wordt ge registreerd en de gebruikers worden voor de kratten verantwoordelijk gesteld. Wan neer er kratten ontbreken wordt de ge bruiker 12 gulden (de marktwaarde) in rekening gebracht. De CNB en HOBAHO verwachten dat het initiatief enthousiast ontvangen zal worden door de bollenkwekers. Het door elkaar kunnen gebruiken van de kratten zal een doelmatiger en intensiever ge bruik van het fust bevorderen. Olthof is beleidsambtenaar op het enige ministerie dat in Rijswijk is gevestigd. Hij is hoofd van de hoofdafdeling regionaal beleid en accommodatiezaken. Vanuit die functie zit hij zeer dicht bij het BRW-vuur. Hij is secretaris van de interdepartemen tale commissie, die over dat beleid advie zen uitbrengt. Bovendien zit hij namens het departement in het ambtelijke topor gaan op rijksniveau voor de groeigemeen- ten, de ICOG (Interdepartementale Com missie Groeikernen en Groeisteden). De afgelopen periode van vier jaar tot en met 1980 was voor dat doel 150.000.000 beschikbaar. Op ƒ40.000.000 na is die som verzonden naar projecten in de groeikernen. Toch zijn met name in de Noordhollandse groeikern Purmerend de gemoederen de vorige maand hoog opge lopen rond dat bijzondere regionale wel zijn. „Als Purmerend moet groeien, mag CRM niet snoeien”, was het motto dat de stedelingen binnenkort ook de Haagse be slissers onder de neus gaan wrijven. Olthof: „Je ziet het accent verschuiven van louter aanvullend op het economisch beleid naar sociaal-culturele activiteiten en vervolgens het aspect van de ruimtelij ke ordening. Die laatste factor is steeds zwaarder gaan wegen.” Dat blijkt ook uit de cijfers. Gedurende ruim 20 jaar tot 1976 ging via de BRW in totaal 172.000.000 naar de gemeenten en gebie den. Tussen 1972 en 1976 was 12.500.000 daarvan bestemd voor de groeikernen. De afgelopen vier jaar is, zoals eerder ge- Olthof legt uit dat zijn minister Garde- niers weliswaar het beleid coördineert, maar dat ook andere departementen (vooral Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) vingers in de pap hebben. Dat blijkt ook uit de bestemmingen die de BRW-centen hebben gevonden. Daarbij zijn niet alleen typische CRM-zaken als sporthallen en zwembaden betrokken, het gaat ook om onder meer gezondheidscen tra, kruisvoorzieningen en randdiensten voor het onderwijs. schreven, die laatste geldstroom opge voerd tot 110.000.000. Daarvan ging 8000.000 naar projecten in Purmerend. Bij de stijging van dat bedrag moet na tuurlijk wel rekening worden gehouden met het groter aantal groeigemeenten en de inflatie. Maar dan nog, de toename is opvallend. de dag te herdenken waarop zij 40 jaar geleden in het huwelijk traden. Hun kinderen en kleinkinderen. op de leeftijd van 69 jaar. IJmuiden: Akersloot: Dp vrijdag 13 juni a.s. hopen onze geliefde ouders TYPEN (ook spoedopl.) STENOGRAFIE (N, F, D, E,) MIODENSTANDSOPL TALEN (Ned., Frans, Duits, Engels, Spaans, bedrijfscorr.) BOEKHOUDEN len willen spreiden over de provincie. Er is een lijstje gemaakt in welke gemeente een sporthal het meest nodig is. Bloemen- daal is ook bij de met name in dit lijstje van acht genoemde gemeenten. Een sport hal te Velsen hoort tot de tweede fase van het plan. Gezien het bovenlokale nut van een sporthal, was een meerderheid van de commissie van oordeel, dat men beter had kunnen bekijken welke agglomeratie een sporthal nodig had. Nu zouden verschil lende plattelandsgemeenten een sporthal kunnen krijgen, terwijl bijvoorbeeld in Amsterdam een grotere behoefte was aan een dergelijke voorziening. Hetzelfde gold voor de grote sportzalen, waarvan er vol gens het lijstje één in Bennebroek is gepland. Verschillende commissieleden wezen er ook op, dat de provincie wel gemakkelijk een lijstje kan maken, maar dat een en ander ’n gemeente in kwestie wel eens slecht uit kan komen. De plaatsing op de provinciale lijst zou de dwang kunnen inhouden om eerder tot de bouw van een sporthal over te gaan, dan volgens de gemeentelijke lange-termijnplanning de bedoeling was. Met alle financiële gevol gen van dien voor de gemeente in kwestie. Men vond dan ook, dat de gemeenten inspraak zouden moeten hebben in het plan. Hoe groot het belang is dat de groeige meenten hebben bij de verdeling van het BRW-potje, blijkt uit de verschuiving van de bestemming. In het begin van de jaren ’50 startte het beleid als afgeleide van de regionale industrialisatiepolitiek. Eerst was er sprake van hulp voor zogeheten ontwikkelingsgebieden, later probléem- en vervolgens stimuleringsgebieden ge noemd. Zo’n 15 jaar terug kwamen ook Zuid-Limburg (vanwege de mijnsluitin gen) en stagnerende ruilverkavelingsge- bieden in aanmerking. Pas de laatste tien jaar zijn de groeikernen hun aandeel ko men opeisen. Olthof is op de hoogte van het feit dat in de groeigemeenten wordt gemord over de mogelijkheden die het BRW-beleid biedt. Bovendien klinken niet alleen in Purmer end angstige geluiden over het aflopen van de BRW-regeling aan het eind van dit jaar. Een ieder is reuze benieuwd of de extra centen voor het welzijnswerk ook voor een nieuwe periode van vier jaar 'zullen worden uitgetrokken. Olthof wil er in detail weinig over kwijt. Wel stelt hij vast dat het kabinet in het kader van de ombuigingen dit jaar niet heeft geknabbeld aan de BRW-gelden. „Enige tijd geleden heeft de departemen tale commissie haar advies uitgebracht aan mevrouw Gardeniers. Nee, cijfers De CRM-functionaris wijst het verwijt van de hand, onder meer vanuit Purmer end naar voren gebracht, dat de BRW-pot geen mogelijkheden biedt mensen aan te stelllen. „Dat is een onjuist verwijt. Die regeling is daar nu eenmaal niet voor bedoeld, daarvoor zijn weer andere afde lingen op het departement. Uiteindelijk loopt een BRW-periode maar vier jaar en voor zo’n beperkte tijd mensen aanne men, zou betekenen dat je ze daarna weer moet ontslaan. In de praktijk gaat dat natuurlijk heel anders en willen gemeen ten die mensen in dienst houden. Daarom lopen aanvragen voor personeel niet via de BRW-regeling. En als men vindt dat het rijk onvoldoende perspectief biedt, dan moeten gemeenten zelf maar extra men sen aanstellen.” Zoals gemeld willen GS volgens het plan de subsidie voor kleine accommoda ties met ingang van 1 januari 1982 beëindi gen. Ook tegen dat idee kwam nogal wat oppositie. Betoogd werd dat er een drin gende behoefte is aan kleine zalen. Ook deze kleine zalen konden een bovenlokale functie hebben, zodat subsidiëring niet alleen een zaak was van de gemeenten. Gedeputeerde Korver was van mening dat de kleine accommodaties geen boven lokale betekenis hadden, en dat deze zaak dus geen provinciale, maar een gemeente lijke aangelegenheid was. Hij maakte on derscheid tussen jeugdaccommodaties en andere kleine accommodaties. In de bouw van accommodaties speciaal voor de jeugd was naar zijn mening een grote achterstand. Wat betreft de overige kleine accommodaties was er volgens hem geen sprake van een „noodsituatie”. Vandaar dat de provincie de jeugdaccommodaties zou moeten blijven subsidiëren in tegen stelling tot de overige kleine accommoda ties, zo meende hij. Korver beloofde overigens de opmer kingen van de commissie te zullen voor leggen aan het college van Gedeputeerde Staten. GS zouden dan kunnen beslissen in hoeverre men tegemoet moest komen aan de in de commissie levende verlan gens en ideeën. Tot onze diepe droefheid is geheel onver wacht te Wiesbaden overleden mijn lieve zorgzame man, onze onver ge telijke vader en opa E. W. de Jong-Blok J. W. R. de Jong Linda, Gwenda 1973 BA IJmuiden, 10 juni 1980 Planetenweg 7 Liever geen bezoek aan huis. De overledene is opgebaard in het Uitvaart centrum aan de Eemstraat 27 te IJmuiden. Geen bezoek aldaar. De rouwdienst zal gehouden worden zater dag 14 juni om 10.00 uur in de Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat te IJmuiden, waar na de begrafenis zal plaatshebben omstreeks 11.00 uur op de Westerbegraafplaats te IJ muiden. Na de begrafenisplechtigheid gelegenheid tot condoleren in het verenigingsgebouw „De Rank” aan de Wilhelminakade. Morgens bezocht Ginjaar de waterleiding- werken in Andijk aan het IJsselmeer, waar, zoals bekend, de pijpleiding begint waarmee water naar de duinen in Castri- cum wordt gebracht. Volgens de minister moet er voor de watervoorziening in Zuid-Kennemerland en de Meerlanden een oplossing komen, die zowel milieuhygiënisch, als wat be treft het belang van de drinkwatervoor ziening verantwoord is. Ginjaar was van mening dat het hier om tegenstrijdige belangen gaat, die niettemin met elkaar in harmonie konden worden gebracht. Op de concrete vraag of dus met infiltreren in de Zuidkennemer duinen moet worden gewacht tot diepteputinfiltratie mogelijk is geworden, kwam van de minister een ontwijkend antwoord. Wel sprak hij zich uit voor een manier van infiltratie, die zo min mogelijk schade aan de duinen zou toebrengen. Ginjaar kon nog niet precies zeggen, wanneer hij aan het Provinciaal Waterleidingbedrijf vergunning zal verle nen tot waterwinning in de duinen van Zuid-Kennemerland. Over de eventuele bouw van een nieuwe elektrische centrale in IJmuiden, waaÊ- van in het structuurschema voor de elek triciteitsvoorziening sprake is, merkte Ginjaar op dat de milieuhygiënische in zichten de laatste jaren sterk aan het veranderen zijn. Gezien de energiesituatre moet de bouw van nieuwe centrales thans worden bezien tegen de achtergrond van de Kolennota. Men kan bij de bouw van een met kolen gestookte centrale niet meer heen om de eis er een complete chemische fabriek naast te zetten, die dié vieze rookgassen moet zuiveren. Men zal ervaring moeten opdoen met deze nieuwe techniek en het probleem wat er moet gebeuren met de vaste afvalstoffen, die de chemische fabriek naast de centrale ople- vert. Kolencentrales, waar die ervaring thans kan worden opgedaan, zijn de Amercentrale en de centrale bij Nijme gen; projecten die door het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne wor den gesubsidieerd. Gedeputeerde IJff voegde aan de ver klaring van de minister nog toe, dat in de IJmond geen plaats is voor een kolencen trale. In de IJmond zal alleen worden gewerkt met ketels, die worden gestookt met hoogovengas en met olie als hulp- brandstof. In het structuurschema wordt echter gesproken van een planologische reservering van een centrale van 2000 megawatt op de as Diemen-IJmuiden. In Diemen is volgens IJff wel plaats voor een met kolen gestookte centrale. Minister Ginjaar wilde geen standpunt innemen wat betreft de vraag of de elek triciteitsbedrijven moeten worden ver plicht elektrische energie, die in het pro- duktieproces van industrieën beschik baar komt, in het net op te nemen. Dat was naar zijn mening meer een zaak voor zijn ambtsgenoot voor Economische Za ken. Wel was hij van mening, dat het een goede zaak zou zijn wanneer de nutsbe drijven inderdaad gebruik zouden kun nen maken van de door de industrie aan geboden elektrische energie. Zeestraat 19, Beverwijk, 02510-25906 Olthof meent dat de groeigemeenten relatief niet te klagen hebben. „Als ik kijk naar de gemeenten zonder groeitaak, dan hebben zij niets te mopperen. Ze kunnen met het toegekende geld redelijk uit de voeten. Iets anders is natuurlijk of dat in absolute zin toereikend is. Hoe moet je meten wat er precies allemaal nodig is en als je daar dan achter bent, heb je wel een wensenlijst maar er zijn natuurlijk grenzen.” NIEUWE CURSUSSEN AMSTERDAM. De Amerikaanse Commuter-luchtvaartmaatschappij Mis sissippi Valley Airlines uit La Crosse, Wis consin, heeft opdracht gegeven voor de levering van een vierde Fokker F27 Friendship. Deze Mark 500-versie biedt plaats aan 50 passagiers. De eerste F27 zal in september worden afgeleverd. De andere vliegtuigen volgen januari, april en september 1981. Mississi- pi Valley Airlines onderhoudt een uitge breid luchtnet in zes Amerikaanse staten. Het totale aantal verkochte Fokker F27- vliegtuigen bedraagt nu 706 (inclusief de 205 in licentie gebouwde vliegtuigen bij Fairchild) aan 155 gebruikers in 63 landen. Dorpen worden bij bouw sporthallen bevoorrecht”

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 6