ORGANISATIE BIEDT HELPENDE HAND Pleidooi voor beperkte winning bodemmateriaal Sociaal directeur Amro-bank: Autoritaire chef redt het niet meer In de weg Over leerlingenstelsel Chrysler schort Werkende jongeren fel betalingen op tegen plan werkgevers Stroef verloop CAO-gesprek in bankbedrijf Economie VS zakt verder in Snelle groei van aantal plezierboten EVA roept op tot strijd tegen protectionisme „Minister moet rederij steunen” n 18 1980 ECONOMIE N VRIJDAG 13 JUNI (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Volgens de voorzitter van de raad van bestuur van de Heidemaatschappij, mr. H. Hellema, betekenen de bijna dagelijkse ontdekkingen van gifstortingen in de grond de komende jaren „een mooie markt” voor zijn organisatie, De Heidemij-topman tekent daar bij meteen aan, dat dergelijke ontwikkelingen voor Nederland natuurlijk minder plezierig zijn. 19 Heidemij: gifvondsten vormen 3- fondsen «liv. ed.) (Van onze redactie economie) UTRECHT. Het voorstel van de werkgevers het leerlingstelsel te ver nieuwen is niet gebaseerd op steek houdende, onderwijskundige argu menten. Uit de teneur van de voor stellen blijkt dat de werkgevers ei genlijk alleen maar rekening houden met ée ding: hun eigen winst. Dit schrijven het NW-jongeren- contact en de KWJ-beweging van werkende jongeren in een commen taar op de onlangs door de onderwijs commissie van de werkgeversorgani saties VNO en NCW gepubliceerde nota „Naar een vernieuwd leerling wezen”. De voorstellen van de werk gevers minder loon voor jongeren in opleiding en meer geld van de overheid zijn er volgens de jonge renorganisaties alleen maar op ge richt de opleidingskosten af te wente len op de leerling en de samenleving. KWJ en NW-jongerencontact vin- Een inspecteur van de Britse dierenbescherming houdt een oogje in het zeil bij de broedactiviteiten van een koppel zwanen in Beedes, Suffolk. Zonder het te weten verhinderen de beesten de komende weken de aanleg van een miljoenen guldens kostende rondweg. De zwanen zijn bij de wet beschermd en mogen niet worden verplaatst. De draglines (op de achtergrond) zijn de nestelende zwanen al op enkele tientallen meters genaderd. i i i :-claim ten. Anderzijds heeft Heidemij in ongunstige zin te maken met de beperkingen van de overheidsuitgaven, die onder meer hebben geleid tot het afkondigen van een zogenaamde „verplichtingen stop”. Daarbij is er de terughoudendheid van de bedrijven ten opzichte van het doen van investeringen, waardoor de afloop van 1980 een nogal onzekere zaak wordt voor de Heidemij. De verbeterde resultaten in het buitenland konden het verlies van Heidemij echter niet goed maken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het aantal pleziervaar tuigen is in de afgelopen twee jaar zeer snel gegroeid. In januari 1977 was het totale botenbestand nog 163.000 en in 1979 was dat al 190.000. Bovendien heeft de zeilplank in deze jaren haar intrede ge daan in de watersport, waarvan er nu naar schatting 20.000 op de Nederlandse meren en voor de kust varen. Het ministe rie van Verkeer en Waterstaat schat het aantal watersporters op ruim 750.000. Maar Terschelling, Vlieland en de pro vincie Friesland moeten zelf maar zien hoe ze het exploitatietekort van de rederij Doeksen aanvullen, heeft minister Tuijn- man (Verkeer en Waterstaat) gisteren la ten weten. De WD-fractie in de Tweede Kamer wil daarom dat schepen, die langer zijn dan negen meter, vaarbewijsplichtig zul len worden. Momenteel is de grens vijftien meter. De liberale fractie vindt dat het groeiende aantal plezierboten een gevaar oplevert voor de veiligheid van de Neder landse binnenwateren. DEN HAAG (ANP). De gemeentebe sturen van Vlieland en Terschelling wil len, dat de vaste kamercommissie van verkeer en waterstaat bij minister Tuijn- man (Verkeer) aandringt op geldelijke steun voor de particuliere rederij Doek sen. De rederij, die de bootdienst naar beide eilanden onderhoudt, verkeert in financiële moeilijkheden. Zij heeft de prij zen van de veerdiensten dit jaar al met zestien procent verhoogd en het vaarsche- ma aanzienlijk uitgedund. De gemeentebesturen spraken in een hoorzitting met de Kamercommissie de vrees uit, dat de rederij haar diensten per 1 september verder inkrimpt, als de minis ter niets doet. mische uten >ersen. ►or dit ten euvel is aan. .39 -.00 -.00 .85 1.00 134,00 69.50 94.00 88,80 11,60 42.30 217,00 26.60 76.10 47.30 100.50 43,50 64,20 78,50 14,20 108.50 133,00 45,00 98,50 58,60 91,50 46.70 34,50 24,00 286.00 174,00 41.50 113.806 40.70 12,30 54,00 104,00 60,00 59,00 141,20 106,00 148,00 39.00 49.50 118,00 52,40 50,80 47,50 76,50 97,00 43,00 146.00 42.80 41,80 74.00 30,30 54,60 140.60 98.00 60,00 152,00 40,70a 148.000 80.40 73.80 180,00b 33,50 80,20 170,70 23,80 34,00 36,20 43,00e 48,20 107,20 345,00 163.00 150,00 340,00 loteerd 1,58 4.33,00 322,00 7,85 110,00e in mei 1.5 procent is verminderd. In de drie voorgaande maanden was de omzet ook al afgenomen. Uit de gegevens van het ministerie van Handel blijkt dat on dernemingen zijn begonnen hun investe ringen in nieuwe fabrieken en uitrusting te beperken. Ook deze ontwikkeling zou kunnen bijdragen tot een verlenging van de recessie. Zoals de zaken er nu voor staan zal het Amerikaanse bedrijfsleven dit jaar slechts een procent meer investe ren dan in 1979. De belastingen in de Verenigde Staten gaan dit jaar in geen geval omlaag. Mis schien gebeurt dat begin volgend jaar wel, zo heeft de Amerikaanse minister van financiën, William Miller, in Ney York verklaard. STOCKHOLM (REUTER). Internati onale samenwerking is geboden om de toeneming van protectionisme (de be scherming van de eigen handel) tegen te gaan. Dit concludeert de ministerraad van de Europese Vrijhandels Associatie (EVA), die eergisteren en gisteren in Stockholm bijeen was ter gelegenheid van het twintigjarige bestaan van de organi satie. Volgens de ministers van de EVA zijn de economische vooruitzichten op de korte termijn voor de aangesloten landen beter dan voor andere industrielanden. Wat de groei betreft is het optimisme een stuk minder. Gecombineerd met de grote werkloos heid in de landen van de OESO, de Orga nisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling, leiden de vooruitzichten voor de EVA tot de conclusie dat het De Heidemij heeft overigens zelf ook beleidszorgen, gezien het voor het eerst verliesgevende resultaat over 1979: een verlies van 2,7 miljoen (na belastingen); een achteruitgang ten opzichte van 1978 met 7,9 miljoen. Daarbij is het lopende jaar voor ons land onder bijzonder onzekere vooruitzichten begonnen, al heeft de ramp voor de Heidemij van de winter van 1979 zich niet her haald. gevaar van protectionisme steeds groter wordt. De ministerrraad van de EVA sprak verder zijn bezorgdheid uit over de hoge inflatie, de toenemende onzekerheid over het aanbod en de prijzen van energiedra gers en de betalingsbalansproblemen. Op 10 en 11 november komen de minis ters van de EVA weer bij elkaar, dan in Genève. Bij de organisatie zijn aangeslo ten Zweden, Noorwegen, Finland, Ijs land, Zwitserland, Oostenrijk en Por tugal. De staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat, mevrouw Smit-Kroes, heeft toe gezegd met de watersportbonden te gaan praten over die negen-metergrens. De be windsvrouw vindt het van groot belang dat de bonden ingeschakeld worden, om dat zij de examens voor de pleziervaart af zullen moeten nemen, wanneer een wette lijke maatregel tot stand komt. De PvdA wil dat beroepsmatig perso nenvervoer per boot eerder vaarbewijs plichtig wordt. De huidige regeling voert deze verplichting pas in bij vervoer van meer dan twaalf personen en de socialis ten willen deze grens verlagen. De staats secretaris kan hiermee niet akkoord gaan, omdat zij vindt dat er weinig voordeel voor de veiligheid van de binnenscheep vaart zal zijn. Bovendien brengt de maat regel vele lasten van onderzoek en toe zicht op kleine vaartuigen met zich mee, aldus mevrouw Smit-Kroes. den dat de werkgevers, als het be drijfsleven per se zelf mensen binnen de onderneming wil opleiden en die opleiding helemaal is toegespitst op de wensen van die onderneming, ook zelf de kosten daarvan voor hun reke ning moeten nemen. Ondanks de prachtige onderwijskundige argu menten die de werkgevers aanvoe ren, is een specifiek op het bedrijf gerichte opleiding, zeggen de organi saties van werkende jongeren, nu niet bepaald in het belang van de individuele leerling. Zij beoordelen de VNO-NCW-nota als „een kronkel van de werkgevers”. Een kronkel die is ingegeven door de huidige sociaal-economische omstan digheden. De werkgevers willen meer controle over de opleidingen. Daarte genover stellen de jongeren het recht op een gekoppelde leer-arbeidsover- eenkomst en het recht op het mini mumjeugdloon voor werkende jonge ren in opleiding. UTRECHT (ANP). De onderhande- lingen over een nieuwe CAO voor het bankbedrijf (100.000 werknemers) verlo pen uiterst stroef. De zoveelste onderhan delingsronde heeft nauwelijks iets opgele verd dat wijst op een spoedig akkoord, aldus bestuurder Henk Hofstee van de Dienstenbonden FNV. De werkgevers hebben de bonden laten weten dat er niet te praten valt over verde re arbeidstijdverkorting omdat de rende- mentspositie van het bankbedrijf dat niet toe zou laten. Hofstee vindt dat onzin. „Als er in het bijzonder bloeiende bankwezen helemaal niets zou kunnen dan kunnen we er als bonden net zo goed mee ophou den”, zo zei hij. De Dienstenbonden FNV hebben - naast de prijscompensatie - per 1 januari vol gend jaar een aanvullende koopkrachteis van twee procent op tafel gelegd maar ook daar willen de bankwerkgevers niets van weten omdat ze die twee procent zien als een poging om het door de loonmaatregel geleden koopkrachtverlies weer goed te maken. De werkgevers verwijten de FNV dat ze met dit soort aanvullende eisen een nieuwe loonmaatregel uitlokken. Een van de weinige toezeggingen van werkgeverskant is tot nu toe herstel van de prijscompensatie volgend jaar. Ook zullen ze volgend jaar twee dagen meer vakantie geven en zijn ze bereid onaange name arbeid beter te betalen. Volgende week wordt er opnieuw on derhandeld. Als de werkgevers dan niet meer te bieden hebben, gaan de Diensten bonden FNV zich waarschijnlijk in eigen kring beraden over wat dan te doen staat. Wat de werkgevers tot nu toe op tafel hebben gelegd is volgens Hofstee veel te mager voor een CAO-akkoord. DETROIT (REUTER). Het Ame rikaanse automobielconcern Chrys ler betaalt zijn leveranciers pas weer als het de toegezegde financiële steun heeft ontvangen, zo heeft een woord voerder laten weten. Het concern wacht eerst af hoe de uitgifte van schuldbewijzen, met een totale waarde van 500 miljoen dollar, verloopt. Binnen enkele dagen wor den de schuldbewijzen, waarvoor de regering zich garant stelt, uitgegeven. Het was de bedoeling dat begin deze maand met de uitgifte zou wor den begonnen, maar enkele banken waren het nog niet eens met het red dingsplan voor het noodlijdende au toconcern. Chrysler heeft al over de hele wereld ongeveer 4,4 miljard dol lar aan leningen weten los te krijgen. De woordvoerder wilde niet zeggen hoeveel leveranciers tegoed hebben; ook wilde hij niet ingaan op vragen over de huidige financiële positie van Chrysler. Inmiddels heeft het Amerikaanse ministerie van Financiën meegedeeld dat de onderhandelingen over de le ning van 4,4 miljard dollar bij onge veer driehonderd Amerikaanse en buitenlandse banken volgende week worden voortgezet. Aanvankelijk zou de regeling vandaag rond zijn. UTRECHT (ANP). De autoritai re chef die zich niet kan neerleggen bij de voortschrijdende democratise ring in het bedrijfsleven zal in de toekomst mislukken. Als hij niet wil samenwerken met zijn ondergeschikten en geen rekening houdt met wensen en verlangens die onder het personeel leven en als hij niet het creatie ve vermogen bezit om naar oplossingen van gerezen problemen te zoeken en zijn beleid niet ter discussie wil stellen, kan hij in de tachtiger jaren steeds minder functi- oneren. Dit zei de sociaal directeur van de Am ro-bank H. Velema in Utrecht op een discussiebijeenkomst over de brochure „werk. niet alleen geld” die is opgesteld door de bedrijfsledengroep van de Dien stenbond CNV in het Amro-concem. Volgens Velema zijn chefs in het verle den vaak gekozen op bijvoorbeeld techni sche kwaliteiten, maar zal in de toekomst meer moeten worden gekeken naar juist de leidinggevende capaciteiten. Volgens Velema bezetten chefs in een organisatie sleutelposities bij het invullen van het sociale beleid. Met betrekking tot medezeggenschap en medeverantwoordelijkheid vroeg Velema zich af of ieder personeelslid dat wel aan kan. De auteurs van „werk niet alleen geld” stellen zich op het standpunt dat iedere werknemer inspraak en medever antwoordelijkheid moet kunnen hebben. Velema wees erop dat de opvattingen over arbeid zijn gewijzigd. Was het vroeger ,je leeft om te werken” nu hoor je steeds vaker ,je werkt om goed te kunnen le ven”. Hij gelooft er dan ook niet in dat Heidemij beschikt echter over het milieu-technische en technolo gische instrumentarium om overal in het land bij het zoeken en opruimen van chemische verontreiniging de helpende hand te bieden. De Heidemij pleit voor snelle maatregelen om afdoende op te treden. Desgevraagd zegt Hellema bij de presentatie van de jaarcijfers over 1979 dat het mij, met mijn industriële ervaring, geenszins verbazingwekkend voorkomt dat de huidige gifvond sten worden gedaan” Alleen al in de provincie Brabant zijn nu al zo’n 400 illegale stortplaatsen ontdekt. Hellema: „Doorgaans is er sprake van stortverboden, maar alternatieven ontbreken ten enen male. De chemische industrie en alle andere bedrijven die met gifstoffen te maken hebben, zaten en zitten er danig mee in hun maag. Inventarisatie van wat (nog meer) aan gif of vervuilend afval in de vaderlandse bodem zit, is dringend gewenst. Op dit terrein kan en wil de Heidemaat schappij provincies en lagere overheden van advies dienen en desgewenst zelf als speurder gaan fungeren”. Heidemij-beheer zal zich in versterkte mate blijven richten op het buitenland; met name de kansen in een land als Saoedi- Arabië liggen redelijk goed. Daar is een vijfjarenplan afgekon- digd, met bijzondere nadruk op de „groene sector” Dat is een bij uitstek geschikt terrein voor het Gelderse concern. Een plan tot het creëren van landelijke stortplaatsen voor industrieel afval is nooit van de grond gekomen, ook al had de overheid daar in het verleden wel oren naar. „Zodra een provin cie met zo’n stortplaatsplan werd geconfronteerd, schreeuwde men al moord en txrand”, aldus mr. Hellema. Hij kan zich de benarde situatie vangbedrijven in de chemische sector - vooral - ten aanzien van giflozingen goed voorstellen. iedere werknemer wel zo graag medezeg genschap en medeverantwoordelijkheid wil. Het beleid bij de Amro-bank is er volgens Velema dan ook op gericht, dege nen dat wel willen, de mogelijkheid ook te bieden. Hoe de sociaal-directeur van de Amro- bank -waar 23.000 mensen werken ook over zijn sociale beleid mag den ken, de bedrijfsledengroep van de Dien stenbond CNV concludeert in zijn brochu re dat er ten aanzien van de machts- en krachtsverhoudingen bij de Amro-bank nog steeds een bevel-structuur heerst. „De mening, het oordeel, van de hoger geplaat ste heeft een absolute waarde”, zo staat in „Werk niet alleen geld”. De bedrijfsledengroep wil binnen het bank-concern een overzichtelijke organi satiestructuur, waarbij ieders verant woordelijkheid duidelijk is aangegeven. Daarnaast moet er een open en doeltref fend communicatiekanaal van de werk vloer naar de top van het bedrijf worden geschapen, waardoor wensen en verlan gens van de medewerkers ook de top bereiken en andersom. „Het mag niet zo zijn dat informatie van welke richting dan ook ergens vervormd of geblokkeerd wordt”, aldus de brochure. De bedrijfsledengroep wil toe naar een beleidsvorm bij de Amro-bank waarbij de feitelijke zeggingsmacht weliswaar bij de raad van commissarissen blijft berusten, maar waarbij de helft van de leden van de raad zijn stoel moet ontruimen voor geko zen werknemersvertegenwoordigers, die bovendien een meerderheid van stemmen zouden moeten krijgen. De raad zou te vens de beleidstaken van het bestuur moe ten overnemen. mooie markt” DEN HAAG (ANP). De Voorlopige Centrale Raad voor Milieuhygiëne (VCRMH) vindt dat er een beperking no dig is van de vraag naar bodemmaterialen als zand, grind en klei. Dit staat in een advies van de VCRMH aan de ministers van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning en Verkeer en Waterstaat. De raad heeft het advies eigener bewe ging uitgebracht. In het advies wordt een wijziging bepleit van de ontgrondingen wet van 1971 om tot een betere coördinatie tussen de verschillende overheidsinstan ties te komen. De raad schrijft dat bodemmaterialen een belangrijke rol vervullen in onze sa menleving, maar dat de winning ervan nadelige gevolgen heeft voor natuur en landschap. „Daardoor bestaat er een toe nemende maatschappelijke weerstand te gen ontgrondingen”, aldus de raad. De raad wijst er verder op dat uit een interim-advies van de landelijke commis sie voor coördinatie van het ontgrondin- genbeleid en prognoses van het Neder lands Economisch instituut een voort gaande stijging van de vraag naar bodem materialen blijkt. De VCRMH vindt dat de berekeningsmethode bezwaren met zich meebrengt. Daarom moet er volgens de raad begonnen worden met het opstellen van scenario’s zodat alternatieven kunnen worden vergeleken. De raad vindt wetenschappelijk onder zoek onmisbaar bij het ontwikkelen van criteria ten aanzien van aard, duur, uit voering en afwerking van ontgrondingen, daar waar deze toelaatbaar zijn. WASHINGTON (ANP). In april is de omzet van de groothandel en de detailhan del in de Verenigde Staten met 3.3 procent afgenomen, terwijl de omvang van de voorraden onverkochte goederen en grondstoffen met 1.3 procent is toegeno men. Dit wijst op een verdere verminde ring van de economische bedrijvigheid, zo heeft het Amerikaanse ministerie van handel deze week bekendgemaakt. Een ambtenaar van het ministerie ver klaarde dat de genoemde ontwikkeling de voorbode vormt van een verdieping van de huidige recessie in de komende maan den. Wanneer de omzetten afnemen vindt er een gedwongen uitbreiding van de voorraden plaats en wordt de noodzaak om nieuwe orders bij fabrieken te plaat sen kleiner. Dit leidt vervolgens tot een vermindering van de produktie en een toeneming van de werkloosheid, zo zei hij. Bovendien werd eerder bekend dat de omzet van de Amerikaanse detailhandel

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19