Traangas hindert spelers BOEIEND SPEL IN SAN SIRO Adri Koster geblesseerd EK. voetbal in cijfers I rh/ellais vernieuwd EK voetbal 1 IHk UEFA VERGADERT OVER INCIDENTEN sèh ttsö W W toto-lotto EK voetbal n l lektor zonder suiker. Verdiend punt J 1980 VRIJDAG 13 JUNI 23 SPORT t 'rivella' an n g at n- n rive^a gj ^Frisop zïi Zwitsers, Geen verjonging Aanvallen 4 t ::S Keegan: niet in normale doen dt door JAN VAN DER NAT (ADVERTENTIE) ENGELS TEAM VALT TEGEN Incidenten op de tribnes. Er moest traangas aan te pas komen. Keeper Clemence kreeg door het traangas zoveel last van zijn ogen dat hij zich moest laten behandelen. CASTELLAMARE. Adri Koster zal vermoedelijk niet meer deelnemen aan het toernooi om het Europees voetbal kampioenschap. In een ingelaste oefen wedstrijd tegen de amateurclub Varese, donderdag in de omgeving van Castella- mare, raakte de blonde PSV-er opnieuw geblesseerd aan de lies. Woensdagavond werden er in het cen trum van Turijn aanmerkelijk meer mensen in politiewagens afgevoerd. Bij de tactische voorbespreking zal Zwartkruis het niet zo moeilijk hebben zijn spelers te motiveren. En dat niet alleen omdat de Duitsers altijd al inspirerend op Oranje klanten hebben gewerkt. Daarnaast heeft de bondscoach immers aan de hand van de verrichtingen van woensdag avond meer dan voldoende stof om zijn spelers te prikkelen. En dat zal het nakaarten deze keer bijzonder zinvol maken. Met het inzetten van Rep wordt dus alleen aan de woens dag tegenvallende aanvalslinie gesleuteld. Het middenveld, dat eveneens onder de maat bleef, en dan vooral wat de offensieve activiteiten betreft, blijft vooralsnog buiten schot. Zwartkruis weer: „Ik heb eenmaal gekozen en ik sta nog steeds achter die keus. Natuurlijk, een nieuwe vondst is altijd mogelijk, maar je moet er voor waken het zelfvertrou wen van je basisgroep te ondermijnen. Daarom wil ik niet te veel wisselen.” De aanleiding voor die onderbreking was in feite even Engels als Greenwood zelf. Toeschouwers begonnen een vecht partij, die in de kortste keren alle per ken te buiten ging. Pas enkele minuten later betrad de oproerpolitie de tribunes Piet Schrijvers is door Kessel als patiënt inmiddels alweer ontslagen. „Eigenlijk al tijdens de wedstrijd”, aldus de KNVB- arts. „Schrijvers had een zodanige blessu re opgelopen, dat ik een minuut of tien nodig had om hem te verzorgen. En daar om moest Doesburg erin. Je kunt toch moeilijk tien minuten zonder een doelman spelen.” Het duel tegen Varese werd overigens met 2-0 gewonnen. Voor oranje scoorden Kist en Brandts. Er waren 600 toeschou wers. Vijf spelers kwamen niet in actie, te weten, Nanninga, Willy van de Kerkhof, Stevens, Krol en Schrijvers. Zij warén geblesseerd geraakt in de wedstrijd tegen Griekenland. DEN HAAG. De lotto 23 van 8 juni heeft geen winnaar van de eerste prijs opgeleverd. De tweede prijs (bruto 251.963,80) zal moeten wor den gedeeld door elf deelnemers. MILAAN. Een „nul-nul” die van be gin tot einde boeiend was. Zelden krijgt een ontmoeting waarin niet wordt ge scoord die kwalificatie mee. Italië-Span- je, voor 75.000 toeschouwers in het San Siro-stadion gespeeld, verdiende die om schrijving volkomen. s De resultaten van lotto 23 zijn: Totaal aantal prijzen: 28.466. Inleg: 3.120.297,00. Prijzenbe- drag: 1.482.141,08. Geen winnaars van de eer ste prijs. Van het bedrag van de eerste prijs gaat eenvijfde deel naar de jackpot van week 24. Viervijfde deel wordt gelijkelijk over de tweede tot en met vijfde prijs van deze week verdeeld. Tweede prijs, elf winnaars, die elk bruto ƒ22.905,80 ontvangen. Derde prijs, 231 win naars, die elk bruto 1.411,50 ontvangen. Vierde prijs, 8783 winnaars, die elk ƒ45,50 ontvangen. Vijfde prijs, 19.441 winnaars, die elk ƒ20,50 ontvangen. In de jackpot bestemd voor week 24 zit 103.749,89. „Het is vrij gemakkelijk aan te geven op welke punten het tegen de Grieken mis is gegaan,” stelt de technisch leider van de KNVB. „Nee, er is beslist geen sprake geweest van overconcentratie. De ploeg was volkomen relaxed. Ik had ook tijdig overgeschakeld tijdens de voorbereiding van de temposlag op het ontspannen trainen. De grote kracht van ons voetbal ligt in het breedtespel met vanuit het midden veld via tempowisselingen diepte maken. Het sein dat daarvoor op dat middenveld moet worden gegeven, bleef woensdagavond achterwege. En toen de spelers voelden dat het niet liep probeerden ze de zaak te forceren, met als logisch gevolg dat de rust in het team verloren ging. Die fout mogen we niet nog een keer maken.” Veranderde samenstelling: méér smaak, minder kalorieen. Nu 10 kalorieën per glas tegen 100 in een glas gewone frisdrank. Geen vetjonging met het oog op het wereldkampioenschap van 1982. Het was alleen een wijziging door vormverlies. De spelers van het Spaanse basisteam had den een gemiddelde leeftijd van 26,6 jaar. Vier ervan waren 28 of ouder. Voor Kubala telt duidelijk nog steeds het heden. Dat werd in het San Siro- stadion bewezen. Beide ploegen maakten direct al duidelijk dat slechts de winst telde. Daardoor werd het, ondanks het ontbreken van een treffer, een boeiende wedstrijd. De ervaren Roberto Bettega en Francisco Graziani, die de drie jaar ge schorste Paolo Rossi moet doen vergeten, vormden de eerste Italiaanse lijn. Migueli en Tendillo waren hun directe tegenstan ders. De 19-jarige Tendillo, die zijn tweede interlandwedstrijd speelde, gaf Bettega geen enkele vrijheid. Spanje had voorts in Zamora een opkomende vleugelverdedi- ger die steeds beter ging spelen. Als van ouds schitterde Asensi, goed voor veertig „caps”, op het middenveld. Bij de Italianen moest het in eerste instantie van Graziani en Bettega komen, die zich maar zelden van hun belagers konden ontdoen, alsmede van de hangen de spits Causio. Spanje had in de voortreffelijke Satrus- tegui, Dani en de uiterst beweeglijke Qui- ni gevaarlijke aanvallers. De uiterst solide Cabrini, Gentile en Collovati maakten dat ook de Spanjaarden weinig ruimte kre gen. Door dat concept was de wedstrijd gedoemd in een 0-0 te eindigen. Nadat Engelse aanhangers een waar spoor van vernielingen (auto’s en eta lageruiten) hadden getrokken, werden 36 man gearresteerd. Zij zijn vastge houden tot na de wedstrijd. Tijdens die rellen raakte één Engelsman zwaar gewond. Hij zal, naar wordt verwacht, zeker twee weken in een ziekenhuis moeten verblijven. Drie Italianen moeten daar tot na het weekeinde logeren. TURIJN. De rellen op de tribunes tijdens Engeland-België hebben vijf gewonden en merkwaardig genoeg slechts één arrestatie opgeleverd. Rep vervangt Vreijsen (Van onze sportredactie) CASTELLAMARE Dl STADIG. Het zelfvertrouwen van Oranje mag door het gênante geploeter van woensdag avond in het duel met Griekenland ernstig zijn aangetast, Jan Zwartkruis handhaaft onverminderd zijn vertrouwen in zijn basisformatie. De bondscoach overweegt dan ook beslist niet het mes erin te zetten en zal morgen tegen West- Duitsland met nagenoeg dezelfde formatie van start gaan. Alleen de positie van de tegen de Grieken debuterende Vreijsen staat nadrukkelijk op de tocht. De al min of meer afgeschreven Rep wordt de opvolger als rechterspits. In Argentinië pleitte Zwartkruis als assistent van Ernst Happel voor een rigoureuze ingreep toen het Nederlands elftal zich zo moeizaam naar de tweede ronde sleepte. En toen de inzichten van de Soesterbergse sportofficier noodgedwongen door een aantal blessures aan de praktijk werden getoetst, bleek hij het goed te hebben gezien. Nu Zwartkruis zelf de eindverantwoordelijkheid draagt, zal van hem een drastische verandering van zijn eerste keus mogen worden verwacht. Maar hoewel hij niet van plan is zijn opstelling eerder dan kort voor de ontmoeting met de Westduitsers bekend te maken, liet hij gisteren toch al duidelijk doorschemeren niet voor verstrekkende maatre gelen te voelen. Om meer dan één reden meent de bondscoach vrijwel zijn gehele basisopstelling in tact te moeten laten. „Ik weet zeker dat deze ploeg veel beter kan voetballen dan tegen Griekenland het geval was. En ondanks de twee weken van intensieve voorbereiding was er woensdag nog geen sprake van een ingesteld team. Daarvoor ontbraken nu eenmaal vereiste automatismen in het spel. Dat is overigens niet zo verwonderlijk. Ten opzichte van de laatste interland vóór de EK, die tegen Frankrijk, ontbraken er immers vijf Bondscoach Jan Zwartkruis en assi stent Rob Baan hadden tegen het advies van de medische staf in, deze wedstrijd doorgedrukt. Volgens de coaches was het noodzakelijk nog een aantal spelers te bekijken, dat tot nu toe nog niet in actie kwam. Frits Kessel, de bondsarts, en fysi otherapeut Pierre van de Acker hadden Zwartkruis deze wedstrijd ontraden. Zij wezen de bondscoach op de zware trai- ningsarbeid die in Oostenrijk was ver richt en op de wedstrijd een dag eerder tegen Griekenland. TURIJN. Italiaanse politieagenten hebben door het gebruik van traangas op een voor de voetballerij unieke wijze gezorgd voor wedstrijdonderbreking. Door hun toedoen werd het EK-duel Engeland-België vier minuten voor rust door arbiter Aldinger tijdelijk gestaakt omdat men binnen het veld last kreeg van de traangasbommen die bedoeld waren voor rumoerige vakken suppor ters. Duidelijke woorden van de man om wie bij Engeland alles moet draaien. Dat lukte - gisteren echter niet. Keegan kon geen J moment in zijn normale doen komen en dat maakte het voor de Belgen eigenlijk erg gemakkelijk. De verdediging van de Rode Duivels zat erg goed in elkaar, en slechts sporadisch konden de Engelsen die muur omver krijgen. „Eigenlijk”, zou coach Ron Greenwood later zeggen, „is het ons maar twee keer gelukt. De eerste maal was dat een doel punt. De tweede keer eigenlijk ook, maar dat werd afgekeurd. Waarom weet ik niet. De grensrechter heeft gevlagd, maar haal de zijn vlag direct weer naar beneden. Pas later greep de scheidsrechter in. Ik vind dat dat niet moest kunnen.” Waar Greenwood op doelde gebeurde allemaal een kwartier voor het einde. Kenny Sansom sprintte door op een lange bal uit de verdediging. Op dat moment gaf grensrechter Jan Redelfs even een signaal voor buitenspel. Sansom trok voor en Woodcock tikte de bal achter Jean-Marie Pfaff. Het complete Belgische team ging echter op Redelfs af. Ook scheidsrechter Heinz Aldinger, die slechts seconden no dig had om het aanvankelijk toegekende doelpunt te annuleren. Kevin Keegan: „Kenny Sansom stond beslist geen buiten spel. Waarom dat doelpunt werd afge keurd, weet alleen de scheidsrechter. Ik niet." punten eindigen en dat zal dan voldoende zijn. Ik vind het overigens jammer dat er nu zo weinig over de wedstrijd wordt gesproken. Die rellen zijn een normaal verschijnsel, al betreur ik het natuurlijk wel. ik hoop alleen dat de Italiaanse fans zondag niet gaan reageren. Ik hoop dat zij hun verstand gebruiken en deze groep zogenaamde supporters net als ik als idio ten beschouwen.” De Italiaanse versie van de Mobiele Eenheid nam overigens geen halve maat regelen. Er werd fors met de wapenstok gewapperd. In de tweede helft bleef het tamelijk rustig, vooral door de aanwezigheid van een half leger in het vak van de Britten. De situatie op het veld conformeerde zich aan die op de tribunes. De Engelsen wa ren wel wat vaker aan de bal, maar eigen lijk zonder moeite konden de Belgen zich staande houden. De buitenspelval klapte vrijwel steeds op tijd toe. Slechts één keer was Kevin Keegan de Belgische defensie te snel af. Pfaff reageerde echter ade quaat. De gevolgen van het gelijkspel zijn nu nog moeilijk te schatten. Zondag zal het duel tussen Italië en Engeland ongetwij feld de wedstrijd van de waarheid wor den. Hoogstwaarschijnlijk niet alleen bin nen de lijnen. spelers. Als je nu te veel wijzigingen gaat aanbrengen, tast je het toch al niet grote verband in de ploeg nog verder aan.” en de politiemensen hakten er met de wapenstok nog veel fermer op in dan het publiek onderling. Hoewel de massa in de misschien voor een kwart bezette tribune achter het doel van Clemence onmiddellijk wegvluchtte en slechts en kelingen die vermoedelijk veel minder met het gebeuren te maken hadden dan de vluchters, bleven staan, kregen zij juist de klappen. Toen de rust op de tribune vrijwel was weergekeerd, be sloot een Italiaans genie zijn mannen opdracht te geven nog een traangasgor dijn over de al bijna ontruimde vakken te leggen. Het was het schieten met een geweer op een mug. Het resultaat was dat de wedstrijd moest worden onder broken. De UEFA neemt het incident hoog op. Namens de Europese voetbalunie ver klaarde Michael Davidoff dat er een speciale vergadering over deze inciden ten zal worden belegd. Hij voegde er aan toe dat natuurlijk alles zal moeten worden gedaan om ervoor te zorgen dat de ploegen geen enkele hinder hebben van dergelijke gebeurtenissen. Manager Ron Greenwood van Enge land richtte onmiddellijk na rust een boodschap tot de Engelse supporters via de geluidsinstallatie van het stadion. Hij zei onder meer: „Gedraagt u zich alstublieft. U bezorgt de reputatie van Engeland en van zijn spelers schade. De ploeg en u vertegenwoordigen hier En geland, daarom vraag ik u doe wat van een supporter mag worden verwacht.” Niet zozeer om de kwaliteit van het spel, eerder om de spanning die de volle negen tig minuten heeft geheerst. Ook omdat er nu geen sprake was van een ploeg die er alleen op uit was om de tegenstander het scoren te beletten. Zowel Spanje als favo riet Italië had voor de aanval gekozen. Het werd een wedstrijd met een steeds wisse lend spelbeeld. Die 0-0 was eigenlijk de enige rechtvaardige uitslag. Ladislao Kubala heeft geen gelegenheid voorbij laten gaan om vast te stellen dat het toernooi om het Europees kampioen schap voor hem maar een tussenstation is op de weg naar het wereldkampioenschap van 1982 in Spanje. De 53-jarige Kubala, die in 1969 bondscoach werd en het natio nale Spaanse team in 64 wedstrijden leid de, het steeds weer doorschemeren dat slechts de titelstrijd in Spanje telde en dat hij nu in Italië jonge spelers een kans moet geven. Die politiek zou het resultaat van zijn ploeg wel eens ongunstig kunnen beïnvloeden, zo stelde hij ook herhaalde lijk vast. In de eerste wedstrijd van het toernooi maakte hij zijn uitspraken niet waar. Ku bala kan kiezen uit een ruim assortiment van ervaren spelers, die bijna allen de dertig jaar dicht naderen. De Spaanse coach stelde in de wedstrijd tegen Italië Juanito (25 jaar) en Santillani (27 jaar) niet op. Quini (30) en Dani (28) waren hun vervangers. België-Engeland 1-1 (1-1). 26. Wilkins 0-1, 30. Ceulemans 1-1. Scheidrechter: Aldinger (WD1). 7.000 toeschouwers. België: Pfaff, Gerets, Millecamps, Meeuws en Renquin, Van der Eycken, Cools en Van Moer (Mommens), Van der Eist, Van den Bergh en Ceulemans. Engeland: Clemence, Neal, Thompson, Watson en Sansom, Coppell (McDermott), Wilkins, Keegan en Brooking, Johnson (Kennedy) en Woodcock. Spanje-Italie 0-0. Scheidsrechter: Palotai (Hon). Toeschouwers: 75.000. Gele kaart voor Graziani (Italië). Spanje: Arconada; Tendillo, Migueli, Alesanco, Gordillo, Saura, Asensi, Zamora; Quini, Dani (Juanito) en Satrustegui. Italië: Zoff; Gentile, Collovati, Scirea, Cabrini (Benetti); Oriali, Tardelli, Antognoni; Causio', Graziani en Bettega. Na de twee wedstrijden in groep 2 hebben de vier ploegen alle één punt. (Van onze sportredactie) TURIJN. Rellen op de tribunes van voetbalstadions zijn eigenlijk niets bij- zonders meer. In bijna alle landen van J Europa zijn de spelers zo langzamerhand gewend aan dergelijke taferelen. Toch hadden de Engelsen het gisteravond erg moeilijk met hetgeen er was gebeurd tijdens de wedstrijd tegen België. Kevin Keegan bijvoorbeeld: „Ik denk dat het voor ons nu nog moeilijker zal worden. We konden toch al niet op te veel steun van de neutrale toeschouwers rekenen, maar nu kunnen we het helemaal wel vergeten. Ik was tijdens de eerste tien minuten van de wedstrijd trots op onze supporters. Nu schaam ik me om Engels- man te zijn.” De wolk traangas zakte langzaam van de tribunes en hinderde doelman Cle mence, zijn verdedigers en de twee Bel gische spitsen Ceulemans en Van den Bergh. Scheidsrechter Aldinger, die zelf ook de zakdoek tegen de tranen moest gebruiken, ging in op het verzoek van de Engelse manager Ron Greenwood de strijd even te onderbreken. De gelijkmaker voor België, gescoord door Jan Ceulemans (niet zichtbaar op deze foto). Keeper Clemence kijkt de bal vertwijfeld na. V Het betekende echter wel, dat de Bel gen - verdiend overigens - een gelijkspel zouden gaan behalen tegen een van de belangrijkste favorieten voor de Europe se titel. Engeland heeft echter geen mo ment die favorietenrol kunnen bevesti gen. Alleen middenvelder Ray Wilkins, de maker van het zeer fraaie Engelse doelpunt, en in iets mindere mate San som konden een voldoende halen. De rest bleef ver onder de middelmaat steken. Voor Engeland betekende de 1-1 (Jan Ceulemans scoorde drie minuten na Wil- kins’ goal de gelijkmaker) een verliespunt. Voor de Belgen was het pure winst. De ploeg van Guy Thijs was gekomen voor een gelijkspel. Voor meer zeker niet. Met vijf man in de laatste linie voor doelman Jean-Marie Pfaff en meestal vier midden velders kon het nauwelijks de bedoeling zijn om doelpunten te maken. Guy Thijs was na afloop erg spaarzaam met zijn woorden. Over de mogelijkheden van zijn ploeg in het verdere verloop van het toernooi wilde hij eigenlijk niets zeg gen. „Laten we eerst de wedstrijden van zondag maar afwachten. Dan weten we misschien iets meer. Mijn ploeg heeft van daag organisatorisch erg goed gespeeld. De Engelsen hebben weinig kansen ge had. Natuurlijk hadden wij het voordeel dat we zo snel de gelijkmaker scoorden. Dat is altijd een mentale dreun voor een ploeg, die net een voorsprong heeft ge nomen.” Zijn collega Greenwood bleef tamelijk nuchter: „We kunnen nog altijd op vijf

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23