Samenstelling tarievencommissie strijdpunt 1 Lubbers: Kabinet moet koopkracht garanderen Terug na kort avontuur Onenigheid PvdA-CDA over cruise-raketten en dan dit nog Details plan Pais bekend Officier wil ook ton boete M G T E F B< Nederland koopt gas uit Siberië Minder werk bij stukgoedbedrijf Voor laagste inkomens Frinking valt standpunt Weerwerk aan ki te Zaak-Lekkerkerk voor de rechter CAO bij Shell in principe aanvaard c Gh de len soc lin; „Wet rechtshulp is te duur” 0 p h t >1 lü -. VRIJDAG 1 3 JUNI 1980 2 BINNEN- EN BUITENLAND V 0 f Afluisteren Postbank N Mar part allei Gur voo: Jen g Ontwikkelingshuip Isolatie (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. CDA en WD houden onverkort vast aan hun standpunt dat verte genwoordigers van het be drijfsleven, patiënten en con sumenten een meerderheid moeten krijgen in de commis sie die toezicht zal gaan hou den op het tarievenbeleid in de gezondheidszorg. - Amendement CDA en VVD op wet gezondheidszorg I verwacht meerderheid geen het \x/eer] etmaal: 50 procent. WEERRAPPORTEN en (Van onze redactie binnenland) 26 26 23 26 22 20 20 16 15 15 11 18 15 15 14 16 17 8 19 16 13 13 16 17 15 4 12 11 11 13 13 14 16 12 17 19 12 18 7 14 14 15 3 16 13 17 18 16 0.1 0.1 0.1 0 0 0.1 0.1 0 0 0 0 0 0 0 8 0 0. 0. 0 0 0 18 1 0 5 0 9 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 3 0 0 Jaarlijks zouden de Westeuropese lan den veertig miljard kubieke meter gas afnemen, iets minder dan het totale ver bruik in ons land. Nederland zou hiervan vijf miljard kubieke meter kopen. Voor de levering aan West-Europa moet een pijp leiding worden aangelegd die ruim twin tig miljard gulden zal kosten. DEN HAAG (ANP). De Nederlandse Gasunie verwacht dat nog dit jaar een contract zal kunnen worden getekend tus sen Westeuropese gasbedrijven en de Sov- jet-Unie voor aankoop van gas uit Siberië. De fractie van D’66 in de Tweede Kamer vraagt minister Scholten van Defensie de militaire luchtmachtoefeningen boven het Waddengebied, die zijn aangekondigd voor de periode van 23 juni tot en met 7 augustus, af te gelasten. Die oefeningen zijn volgens de parlementariërs niet te rijmen met het beleid zoals de regering dat in de nota over de Waddenzee heeft vastgesteld. Hierin staat dat „terughou dend” zal worden opgetreden ten aanzien van militaire oefeningen in het Waddenge bied. gelijke aankopen een compensatiever- plichting vast te leggen in een contract. DEN HAAG. Het ministerie van On derwijs en Wetenschappen heeft gisteren een aantal details gegeven van de plannen die minister Pais heeft voor het invoeren van een nieuw selectiesysteem voor uni versitaire studies waarvoor teveel belang stelling bestaat. Hij stelde dat Menten zich schuldig heeft gemaakt aan het medeplegen van executies op 7 juli 1941 in het toen door de Duitsers bezette Poolse, nu Russische, dorp Podhorodce. „Menten regisseerde door tekens van zijn hand, handgebaren, voorbereiding en uitvoering van de execu tie, zó dat veel getuigen zich herinneren, dat zowel het halen als het neerschieten van de slachtoffers in opdracht van Men ten gebeurde”, aldus mr. Meijers. Als getuigen worden onder meer voor malige ambtenaren en bestuurders uit Lekkerkerk gehoord. Intussen is bekend DEN HAAG (ANP). De voorzienin gen voor rechtshulp zoals de regering die voorstelt in het onlangs gepubli ceerde voorontwerp van wet, zullen geen 165 miljoen, maar zeker 600 mil joen gulden kosten. Dat bedrag zal snel oplopen tot meer dan een miljard. Dit stelt de Nederlandse Organisatie van Rechtsbijstandassuradeuren (NO RA) in een reactie op het voorontwerp. Met al die kosten is er nog geen goede regeling, zo vindt de NORA. Weliswaar krijgen nu alle Nederlanders recht op De vaten zijn kapotgeroest. Onderzocht wordt hoe het chemisch afval kan wor den verwijderd. de hoofdstad zijn gevonden een mengsel van polychloorbenzenen bevatten. Klei ne ongevaarlijke hoeveelheden zouden terecht zijn gekomen in het grondwater. In Apeldoorn is gebleken dat het grondwater onder het gebied waar vaten met arsenicum zijn gevonden, niet be smet is. De herkomst van het gif is nog altyd onbekend. Het afluisteren van gesprekken tussen arrestanten en hun advocaten is ontoe laatbaar, zo stelt het PSP-Kamerlid Van der Spek in vragen aan de regering. Hij eist een verklaring naar aanleiding van berichten, dat een advocaat in Maastricht merkte dat zijn onderhoud met acht gear resteerde krakers werd afgeluisterd. Het feit dat in veel bedrijven op het moment CAO’s worden afgesloten waar bij sprake is van een reële loonsverbete ring, noemde hij „niet verantwoord”. zzw ozo 22 25 24 22 25 18 22 23 22 24 14 29 23 23 21 23 26 25 16 28 29 17 21 24 23 24 23 28 28 26 22 19 27 24 26 De Tweede-Kamerleden Couprie, Van Dijk en Van Rooijen (allen CDA) hebben van de regering geëist dat snel een besluit wordt genomen over de oprichting van de postbank. Als dat besluit niet wordt geno men, vrezen de drie parlementariërs grote schade voor de gelddiensten van de PTT. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis o zo ozo o zzo o ozo o z zzw n wndst. n o o zw no wzw w zw windst. wzw z windst. ozo zzw windst. windst. ono ozo n o zo windst. ozo w verand. n zw windst. windst. B mie Chr de ten voo: mis: Ger O Bui in c D kaai reav ovei wan For< H autc For< met keei V lijks ken gem de van stre: tens de c P trie het dag StO( D bon om regs aan D een de her tral len van D een zijn zuit het ling terr, ove: G de 1 die van ven dacl van alle G pari mas bes! G van Wes gisti orgé De werf Koninklijke Maatschappij de Schelde (KMS, een onderdeel van het Rijn-Schelde-Verolme-concem) be schouwt zich als een serieuze gegadigde voor de bouw van drie fregatten voor de Portugese marine. Dit werd gisteren door de directie van deze werf gezegd na een bezoek van de Portugese minister Amaro de Costa van Defensie. Nederland heeft in NAVO-verband voorgesteld deze in totaal vierhonderd miljoen gulden kostende fre gatten te bouwen, waarbij ons land en Portugal de kosten zouden delen. Britse en Italiaanse werven blijken echter ook te zijn geïnteresseerd in deze mogelijkheid. Om de externe verdediging van de Ne derlandse Antillen op peil te houden zul len de drie sterk verouderde Neptune- vliegtuigen op deze eilanden eind volgend jaar worden vervangen door twee Fokker F-27 Maritime vliegtuigen. De kosten van aanschaf bedragen ruim veertig miljoen gulden, terwijl het onderhoud jaarlijks zeven miljoen gulden zal kosten. De aan koop zal ten laste komen van de begroting voor Antilliaanse Zaken, het onderhoud voor het ministerie van Defensie. Een en ander is gisteren in Den Haag meege deeld. tot wetswijziging (amendement) in, dat hun standpunt bevat. Verwacht wordt dat volgende week het wetsvoorstel door een meerderheid in de Kamer zal worden goedgekeurd, zij het inclusief het genoem de amendement. De voorgestelde CAO, die een looptijd heeft van twee jaar, bevat onder meer, volledige prijscompensatie en aanpassin gen van het beloningssysteem, die volgens een woordvoerder van de bond neerko men op een intitiële loonsverhoging van twee procent. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Bij de rechtbank van Rotterdam is gistermorgen het pro ces begonnen, dat een antwoord moet geven op de vraag of van het Rotterdam se afvalbedrijf Wijnstekers een schade vergoeding kan worden geëist wegens illegale giflozingen in het gebied waar nu de wijk Lekkerkerk-West ligt. Hieruit blijkt onder meer, dat Pais een derde deel van de beschikbare studie plaatsen wil toewijzen aan de hand van de gemiddelde examencijfers. Daarnaast wil hij een derde deel door middel van een soort toelatingsexamen toewijzen en een derde deel via loting. De bedoeling van de nieuwe regeling is, dat de geschiktheid van de kandidaat voor een universitaire studie belangrijker wordt dan het lot, al dus een woordvoerder van het departe ment. De officier van justitie verwierp alle juridische bezwaren die Mentens verdedi ging bij het begin van het Rotterdamse proces had aangevoerd. Volgens mr. Meij ers mag de rechtbank over de zaak beslis sen omdat Menten Nederlander is. Ook stukken als het vestigingsbeleid en het honoreringsbeleid worden opgelost en moet in de gezondheidszorg een bedrag van twee miljard gulden worden bezui nigd. Bij deze ombuiging moeten de lasten over alle sectoren evenwichtig worden verdeeld, zo stelde de bewindsvrouwe. De regering, die een meerderheid van beroepsbeoefenaren en verzekeraars in het Centraal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg wil, uitte gisteren bezwaren te gen het amendement van de regeringspar tijen, vooral omdat het aantal leden van deze commissie erdoor zou moeten wor den verhoogd van vijftien tot achttien. Een amendement van de PvdA-fractie, dat handhaving van het aantal leden voor stelt met een vermindering van het aantal vertegenwoordigers van de verzekeraars, De officier wees Mentens protest tegen een rekwisitoor voordat het archiefonder zoek van de Nijmeegse hoogleraar prof. Veder in Moskou is voltooid, resoluut van de hand. „Geen uitkomst van Veders on derzoek doet een jota of stip af aan de bewijsmiddelen die op tafel liggen. De eventuele vermelding „Pieter Menten was daar” voegt aan het bewijsmiddel slechts een gegeven toe. Het zwijgen van de Rus sische archiefstukken over Menten of zelfs over een executie in Pokhorodce, zelfs de mededeling dat een onbekende de executies heeft gepleegd, ontkrachten noch het bewijs noch de overtuiging over het aandeel van Pieter Menten in de exe cuties,” aldus de officier van Justitie. Uit een gisteren gepubliceerde nota van de Nationale Kruisvereniging blijkt dat er een tekort is van ruim dertienhonderd wijkverpleegkundigen. Hun aantal daalde in de afgelopen acht jaar van meer dan 3000 tot ruim 2700, terwijl de behoefte aan wijkverpleegkundigen inmiddels meer dan 4000 bedraagt. Voor de opleidingen bestaat volgens de vereniging voldoende belangstelling, maar er zouden niet vol doende geschikte mensen te vinden zijn. Deze ex-soldaat werd aangehouden omdat hij nog voor een krijgsraad moet verschijnen in verband met een eerdere verdwijning naar de milities van Haddad. Zijn metgezel kon Schiphol ongehinderd verlaten. Weer in binnen- buitenland geh.bew. regen regen mist zw.bew. regen regen zw.bew. l.bew. zw.bew. zw.bew. onbew. zw.bew. onbew. h. bew. 1. bew. regen regenbui onbew. onbew. onbew. geh.bew. zw. bew. h. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. motreg. zw. bew. 1. bew. h. bew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. onbew. zw. bew. 1 regenbui zw.bew. onbew. 1. bew. niet ontvangen mist zzw 26 h. bew. ozo 30 WOENSDAG 4 JUNI Zon- en maanstanden Zon op 05.16 uur, onder 22.01 uur Maan op 07.06 uur, onder 23.15 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 05.25 uur en 17.48 uur Laagwater uur en 13.29 uur ROTTERDAM (ANP). Bij een van de grootste Rotterdamse bedrijven voor overslag van stukgoed, Seaport Terminals, zullen in de komende jaren zestig van de negenhon derd arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. Dit is het gevolg van een gisteren aangekon- digde reorganisatie die noodzakelijk is omdat het stukgoed in steeds grotere eenheden wordt aangeboden. De overslagbedrijven zullen zodanig worden gemoderniseerd dat ze met deze ontwikkeling kunnen meegaan. Een woordvoerder van de Vervoersbonden FNV zei de aankondiging van Seaport te hebben verwacht. Hij stelde dat de stukgoedsector binnen afzienbare tijd volledig zal worden geherstructureerd. In deze sector in de Rotterdamse haven werken meer dan zevenduizend mensen. a "wX 'f- Zti geworden dat de 45.000 kubieke meter besmette grond die uit Lekkerkerk-West wordt verwijderd, zal worden opgesla gen bij het Afvalverwerkingsbedrijf Rijnmond. Hier zal de grond later wor den vernietigd. B. en W. van Amsterdam hebben giste ren meegedeeld dat de vaten die onlangs in de grond van de Volgermeerpolder in juridische hulp op kosten van de overheid, maar de door de overheid gefinancierde bureaus voor rechtshulp krijgen volgens de organisatie een „monopoliepositie”. Hierdoor ontstaat een toenemende invloed van de overheid op de rechtshulp, zo vreest men. De NORA vindt daarom dat meer ruimte moet worden geboden aan het particulier initiatief. I ROTTERDAM (ANP). Met overgrote meerderheid hebben de leden van de Industriebond FNV bij Shell in Pernis en Moerdijk het CAO-aanbod van de directie geaccepteerd. Hierbij is het voorbehoud gemaakt, dat het overleg over het verlich ten van de ploegendiensten, dat in oktober zal beginnen, aanvaardbare resultaten moet opleveren. zal naar halen. De Sociaal-Economische Raad (SER) kan geen beleidsadvies over de sociaal- economische ontwikkeling in de komende jaren aan de regering uitbrengen, omdat de FNV hieraan niet wil meewerken zo lang de loonmaatregel van kracht is. Wel werkt de SER aan een rapport over de internationale concurrentiepositie van ons land. Berichten in de FNV-Vakbonds- krant, dat de SER voorspelt dat het natio naal inkomen per hoofd van de bevolking ifi de komende jaren met twee tot drie procent zal dalen als niet snel maatrege len worden genomen, worden echter ont kend. SER-woordvoerder De Galan zei dat er wel een dergelijk advies te ver wachten is, maar dat de cijfers niet klop pen. Volgens De Galan is er zelfs nog geen concept van dit rapport gereed. Volgens de Tilburgse econoom profes sor Schouten is het mogelijk door middel van werktijdverkorting in vijf jaar ruim een half miljoen extra arbeidsplaatsen te scheppen. Hij stelt in de FNV-Vakbonds- krant onder meer dat de produktiekosten in ons land met twintig procent zouden kunnen dalen als de bedrijven op zater dag openblijven. Een woordvoerder van de FNV heeft gisteren gezegd, dat loondeskundige Drabbe weliswaar kritiek heeft op het concept-verkiezingsprogram Weerwerk van de PvdA, maar dat Drabbe ook ver wantschap ziet tussen dit program en be paalde FNV-opvattingen. Dit zou vooral betrekking hebben op de beginselen van economische ordening en het PvdA-plei- dooi voor een planmatig inkomensbeleid. De PPR heeft in een kritiek op het pro gram onder meer gezegd, dat te weinig aandacht wordt besteed aan regionaal beleid. het verweer dat een in het begin van de jaren vijftig door de toenmalige minister van justitie Donker gedane toezegging de vervolging van Menten in de weg zou staan, verwierp de officier. Op de vraag waarom Menten zich schul dig zou hebben gemaakt aan oorlogsmis drijven, gaf mr. Meijers nagenoeg hetzelf de antwoord als de Amsterdamse recht bank in 1977 in het vonnis waarbij Menten tot vijftien jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld. Het proces-Menten wordt volgende week donderdag voortgezet met het eerste deel van het pleidooi van Mentens verde diger mr. de Liagre Böhl. Woensdag 25 juni hoopt de rechtbank het rapport van prof. Veder te kunnen bespreken. Een dag later volgen dan de replieken en duplie ken van officier ën verdediger. Vrijdag 27 juni krijgt Menten als laatste het woord voor zijn persoonlijk pleidooi, waarna naar verwacht op 10 juli het vonnis zal volgen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De defensiespecialist van de CDA-fractie in de Tweede Kamer, Frinking, vindt dat het standpunt in het concept-verkiezingsprogram- ma Weerwerk van de PvdA, dat de stationering van de nieuwe NAVO- cruiseraketten in ons land in geen geval mag doorgaan, „een ernstig probleem kan worden voor een mogelijke toekomstige samenwerking tussen PvdA en CDA”. Hij zei dit gisteren in een interview voor de VARA-radio. PvdA-voorzitter Van den Berg zei in dezelfde uitzending, dat het CDA met zo’n redenering „de deur naar de PvdA dichtgooit”. Hierbij wees Van den Berg erop, dat ook in het CDA over dit onderwerp wordt gediscussieerd. In een notitie van het PvdA-partijbe- stuur voor de partijraadvergadering mor gen in Amsterdam, staat dat de Neder landse wapenindustrie moet worden om gebouwd tot een industrie voor vreedza mere doeleinden. Compensatieorders voor militaire aankopen in het buitenland zouden volgens het PvdA-bestuur niet- militaire orders moeten zijn. Mocht de omschakeling niet lukken, dan is nationa lisatie van de wapenindustrie in ons land geboden, aldus het partijbestuur van de PvdA. De PvdA-Kamerleden Van der Hek en Van den Bergh hebben de regering ophel dering gevraagd over berichten dat het ministerie van Economische Zaken slechts een kwart van de compensatieor ders voor aankoop van de Lockheed-Ori on heeft aanvaard. De Kamerleden zeg gen voorstander te zijn van het plan van de metaalwerkgeversbond FME, bij der- Een van de twee oud-UNIFIL-militairen (midden) die na korte tijd bij de militia van majoor Haddad te hebben gediend in Zuid-Libanon. gisteren terugkeerde in Nederland. Op Schiphol werd hij aangehouden door de commandant van de marechaussee op Schiphol Kanbier (I). Staatssecretaris Veder-Smit van Volks gezondheid heeft vanmiddag bij de ope ning van het nieuwe hoofdkantoor van de Nationale Kruisvereniging het kruiswerk gevraagd het initiatief te nemen tot bun deling in de zogenoemde eerste-lijns ge zondheidszorg (wijk- en bejaardenverple- ging, artsen, tandartsen en dergelijke). Op het congres over gezondheidszorg van de WD gisteren, zei Veder-Smit dat zij tij dens deze kabinetsperiode wil bereiken, dat de nieuwe opzet van de gezondheids zorg zijn beslag krijgt door twee struc tuurwetten. Ook moet nog voor het einde van deze periode een nieuwe krankzinni genwet tot stand komen, moeten vraag- De Nederlandse regering heeft de ont wikkelingslanden Tanzania, Sri Lanka, Jamaica, Nicaragua en Laos een bedrag van bijna tweehonderd miljoen gulden toegezegd in het kader van de ontwikke lingssamenwerking. Tanzania krijgt het meest, ruim 57,5 miljoen gulden. De gemeente Schiedam wil zevendui zend gemeentelijke woningen extra warmte-isolatie geven. Dit gaat naar schatting 38 miljoen gulden kosten. Het werk moet binnen acht jaar gereed zijn. Naar verwacht zal de verhoging van de huurprijs minder bedragen dan de bespa ring op de kosten van het energiever bruik. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. CDA-fractieleider in de Tweede Kamer Lubbers verklaarde gisteren in een radio-interview, dat het kabinet moet vasthouden aan de garantie die is gegeven voor de koopkracht van de laagste inkomens. Dit bleek gistermiddag tijdens de laat ste ronde in het debat over het wetsvoor stel over tarieven in de gezondheidszorg. De regeringspartijen dienden een voorstel Eis tegen Menten: 20 jaar (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Twintig jaar ge vangenisstraf, honderdduizend gul den boete, teruggave van zijn kunst bezit en directe inhechtenisneming, aldus de eis van de Rotterdamse offi cier van justitie mr. Meijers, die gis termiddag zijn rekwisitoor hield in proces-Menten, zoals gisteren in een deel van de oplaag al kon worden gemeld. Vooruitzichten voor zondag opgesteld door het KNMI: Wisselvallig en middagtemperaturen onge veer 22 graden. Aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp.: om streeks 14 graden. Max. temp.: omstreeks 22 graden. Kans op een droge periods van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog -a- - c C CC

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2