Z.-Afrika akkoord met ministerraad Namibië !t n Chaos in Frankrijk door stroomstaking Oefeningen VS-Egypte rond Perzische Golf 'r Hl Ghotbzadeh ook naar Parijs Thailand zou Beperkte bevoegdheden vluchtelingen 1 verdrijven Euro-Commissie Carter waarschuwt Moskou Nederlandse blauwhelmen weer vrij BONDEN WILLEN STAKINGSRECHT KERNCENTRALES Begroting VS aanvaard Doden bij rellen in Teheran Sterke stijging doodvonnissen Ford weerspreekt terughalen auto’s Tindemans geen kandidaat voor Generaal wegens „ongeschiktheid” met pensioen Irak gemeld VRIJDAG 13 JUNI 1980 3 K In Bondsrepubliek Nu en dan Smoezen Naaktstrand iBilliil Te laat I W BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker h sren bank latie hulp (Van onze redactie buitenland) OSLO. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Ghotbzadeh, heeft tijdens zijn gesprek in Oslo met leiders van de Socialistische Internationale geen concrete nieuwe voorstel len gedaan om de gijzelingskwestie in Iran op te lossen. De socialistische leiders hebben gisteren hierover hun teleurstel ling uitgesproken. lil trijfel Teleurstelling in Oslo over bezoek Iraanse minister 5:3 it de overheid g aarde in de de leid mlp een taat de eest leer het irofes- aiddel ruim sen te >onds- :osten luden zater- heeft ndige p het rwerk k ver in be- /ooral n van 1-plei- ieleid. t pro- reinig tonaal Protesten tegen de staking in het hele land leidden onder meer tot een protest- optocht van 60 eigenaren van kleine indu strieën, tot de bezetting van een elektri sche centrale door werkwilligen die op deze manier de stroomafsluiting een uur konden tegenhouden, en tot een optocht van gehandicapten die door het uitvallen van de liften niet naar hun werk konden. Premier Barre heeft de staking in een radiouitzending heftig bekritiseerd. Op het moment dat de minister voor Indu strie, Giraud, op de televisie het regerings standpunt wilde uitleggen, sneden de sta kers de stroom af met het argument dat men hen ook niet de kans had gegeven voor de televisie hun standpunt te verde digen. Wat niet wegnam dat de leider van Begin volgende maand zullen 12 Ameri kaanse F-4E straaljagers aankomen in Egypte voor een oefening van enkele we ken. Doel is de training van Egyptische piloten die met door de VS geleverde F- 4E-straaljagers werken. Bovendien zullen de Amerikaanse piloten zelf ook kunnen oefenen in het gebied van de Perzische Golf. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Defensie zei giste ren, dat de Amerikaanse B-52 bommen werpers periodieke verkenningsvluchten zullen blijven uitvoeren in het gebied van Rode Khmers van de afgezette Cambod jaanse premier Pol Pot hebben dinsdag een aanval gedaan op een trein bij Srok Ek Romeas, zeventig kilometer ten noord westen van Phnom Penh, de Cambod jaanse hoofdstad. Overlevenden verklaar den dat 150 tot 200 mensen zijn gedood en minstens 200 gewond. De Khmers verdwe nen toen een eenheid Cambodjaanse en Vietnamese troepen arriveerde. Van offi ciële zijde wordt over het gebeurde ge zwegen. Deze uitwijzingen vinden plaats nadat de Thaise autoriteiten hadden besloten een vrijwillige terugkeer naar Cambodja te organiseren van vluchtelingen die in Thaise kampen zijn samengebracht. Een getuige van deze uitwijzingen verklaarde: „Er wordt niet naar gevraagd of ze wel willen gaan, ze gaan, dat is alles.” de begroting voor het eerst in twaalf jaar een overschot. de communistische vakbond, Séguy, in de anvonduren via de radio premier Barre waarschuwde maar een toontje lager te zingen, omdat er anders nog meer onrust te verwachten was. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. In een sportstadion in de Iraanse hoofdstad Teheran is gisteren zwaar gevochten tussen linkse en ortho doxe islamieten. Volgens de politie zijn er driehonderd gewonden gevallen. Radio- Teheran meldde ook een onbekend aantal dodelijke slachtoffers van de ongeregeld heden. De gevechten braken uit toen vele dui zenden linkse moslems het stadion verhe ten waar zij een bijeenkomst hadden ge houden. Buiten werden zij opgewacht door enkele duizenden islamitische fun damentalisten, die hen op een regen van stenen onthaalden. De politie trok zich terug. Radio-Teheran meldde gisteren ook dat in het Iraanse leger een „contrarevolutio nair netwerk” is ontdekt en onschadelijk gemaakt. Er zijn elf militairen gearres teerd, tegen wie volgende week een proces wordt gevoerd. In de hoofdstad Teheran zijn voorts gisteren twee Iraakse diplomaten opge pakt, toen zij „documenten in ontvangst namen”. Hun werd gevraagd het land te verlaten. Bij wijze van represaille heeft de Iraakse regering twee Iraanse diplomaten in Bagdad gevraagd Irak te verlaten. Zuid-Afrika wil de nieuwe minister raad samenstellen uit de personen die zijn gekozen tijdens de door de VN niet erkende verkiezingen onder Zuidafri- kaans toezicht in 1978. Toen werd een Nationale Vergadering samengesteld, waarin de door Zuid-Afrika gesteunde Democratische Tumhalle Alliantie de meerderheid heeft. Waarnemers zijn van mening dat de blanke leider van de alliantie, Dirk Mudge, een goede kans maakt voorzit ter van de ministerraad te worden. Enzovoort. Mocht u zich vervelen, de komende weken, zonder Trijfel, dan staat het u vrij een heleboel smoezen te verzin nen, als antwoord op een heleboel verwij ten. Bijvoorbeeld: waarom lees je maar zo nu en dan een Trijfel? ft n (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Het Amerikaanse Congres heeft gisteren de begroting van 613,6 miljard dollar voor het financiële jaar oktober 1980/1981 goedgekeurd. De begroting bevat de grootste stijging van uitgaven voor defensie in vredestijd uit de Amerikaanse geschiedenis. Ook vertoont Stel u ziet de komende weken geen Trijfel in de krant staan. Wat denkt u dan? Ik zou denken: hij zal wel op staande voet ontslagen zijn. U denkt misschien: hij zal wel met vakantie zijn. Stel dat het laatste het geval is, welke smoezen zou ik dan kunnen verzinnen om met vakantie te gaan, zonder een twintigtal Trijfels achter te laten? Bijvoorbeeld deze: 1. Ik had geen stof meer, ik was uitge droogd (hoe meer stof, hoe minder uitge droogd, dat is bekend). 2. Ik was te moe, uitgeput, overspannen, overwerkt. 3. Simon Carmiggelt gaat ook wel eens met vakantie. 4. Het is wel eens goed de lezers een tijdje te laten tandakken, des te harder verlangen ze naar je terug. 5. Als je twintig dagen twee Trijfels kunt schrijven omdat je een voorraadje wilt achterlaten, kun je ook 365 dagen twee Trijfels schrijven, en die indruk, hoe waar ook, zou ik niet graag bij mijn hoofdre dacteuren vestigen, uit vrees dat ze zullen zeggen: schrijf voortaan maar twee Trij fels per dag, één gewoon over Russische dissidenten, en één over een onderwerp dat de lezers interesseert. 6. Ik ben in vaste dienst van de GPD, ik hoef dus niet te werken op of voor vakan tiedagen. (SER) ociaal- nende omdat en zo- s. Wel zer de van aonds- natio- olking t drie itrege- >r ont in zei e ver- klop- geen WINDHOEK (UPI). De Zuid- afrikaanse regering is gisteren ak koord gegaan met de instelling van een ministerraad met uitvoe rende macht voor Namibië. Van sbben >esluit an de geno- grote TT. ndui- extra naar Het zijn, n de sspa- ever- ssen itoe- Van Hij van richt *ear- Hebt u wel eens bedacht hoeveel smoe zen een mens dagelijks bedenkt als ver ontschuldiging voor het feit dat hij te laat komt, niet met roken is gestopt zoals be loofd, zijn vermageringskuur niet heeft doorgezet, niet even opgebeld heeft om te melden dat hij niet met eten thuis zou zijn, zijn tekst niet op tijd heeft ingeleverd, niet van zich af heeft gebeten toen de baas hem een uitschijter gaf, de verjaardag van zijn vrouw-zoontje-moeder heeft verge ten, zijn schuld nog niet betaald heeft, een deuk in zijn auto heeft opgelopen, te hard reed, door rood reed, een borrel te veel op had terwijl hij achter het stuur zat, zijn verzekering niet op tijd betaald heeft? Welke smoezen wellen er niet in een mens op als hem gevraagd of gezegd wordt: „Zullen we even? Of heb je weer hoofd- pijn-pijn in je rug?” „Maar u hebt toch zelf gezegd dat het huis op 1 augustus zou worden opgele verd?” „Maar dit is toch helemaal geen naakt strand, meneertje?” „Kom kom mevrouwtje, niemand stopt zonder erg een koffiezetapparaat in zijn tas!” „Maar in Oslo ging je ook al in de eerste bocht onderuit!” „En je zei dat de meerderheid van de jury ervoor was mij die prijs te geven!” „Maar waarom wordt het dan toch niet uitgezonden?” „Jij had me toch verteld dat het zo’n leuke film was”. jp het waar- srbete- ont- anka, edrag ulden ■ikke- t het el i- ■n de Perzische Golf. President Carter heeft de Sovjet-Unie gisteren opnieuw gewaarschuwd dat de VS zo nodig militair geweld zullen gebrui ken als Moskou probeert het gebied van de Perzische Golf onder controle te krij gen. Volgens de president is er tijdens zijn bewind „een ommekeer gekomen in de tien jaar durende verzwakking van de militaire kracht van de VS”. Hij bena drukte dat de Amerikaanse buitenlandse politiek „morele doeleinden moet blijven nastreven”. (Van onze redactie buitenland) BANGKOK-PHNOM PENH. In de Thaise hoofdstad Bangkok is gisteren ver nomen dat Thaise troepen vorige week zijn begonnen tienduizenden vluchtelin gen uit kamp 007 over de grens met Cam bodja te zetten. Kamp 007 herbergt naar schatting 100.000 vluchtelingen. (Van onze redacteur in Frankrijk Rudolph Bakker) PARIJS. De ingrijpendste elek- triciteitsstaking sinds tien jaar heeft het Franse openbare leven woens dagavond en gisteren ernstig ver stoord. (Van onze redactie buitenland) BEIROET. De drie Nederlandse UNIFIL-militairen die sinds gisteroch tend werden gevangengehouden door de milities van majoord Haddad in Zuid- Libanon, zijn aan het begin van de avond weer vrijgelaten. De wapens van de drie Nederlanders zijn door de militie in beslag genomen, aldus de woordvoerder van de VN in Beiroet, Samir Sambar. De milities van Haddad namen gisterochtend in totaal 31 burgers en militairen gevangen bij een wegversperring nabij Nakoera op vier ki lometer van de Israelisch-Libanese grens. Volgens de VN-woordvoerder was het incident te wijten aan een misverstand. De gevangenneming vond plaats toen een colonne pantserwagens van het Neder landse VN-detachement door een wegver sperring van Haddad brak. De „blauwhel men” hadden zich bedreigd gevoeld door de houding van de leden van de milities. (Van onze redactie buitenland) BONN. Een Westduitse generaal, die het niet eens is met uitbreiding van de NAVO-bewapening in zijn land, zal „we gens ongeschiktheid” vervroegd met pen sioen worden gestuurd. Het ministerie van Defensie in Bonn maakte gisteren bekend, dat minister Hans Apel aan bondspresident Carstens toestemming voor deze maatregel heeft gevraagd. De generaal, Gert Bastian, had zelf in januari al om ontslag uit de actieve dienst gevraagd, omdat hij zich niet met de be sluiten van zijn regering over de NAVO- bewapening kon verenigen. Zijn verzoek werd toen afgewezen. De generaal, die bij de pantsertroepen dient, kreeg een bu- reaufunctie. Later kwam generaal Bastian opnieuw in het nieuws, toen hij de door de fractie leider van de SPD verkondigde stelling steunde, dat het militaire apparaat van de Sovjet-Unie een defensief karakter heeft. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Amerikaanse gevechtsvliegtuigen zullen volgende maand samen met de Egyptische luchtmacht gemeenschappelijke oefeningen houden in het gebied rond de Perzische Golf. Dit heeft de chef-staf van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Lew Allen gisteren meegedeeld. Verwacht wordt dat de recessie uitein delijk zal leiden tot een begrotingstekort van 20 5 25 miljard dollar. Voor defensie heeft het Congres 3,2 miljard dollar meer gevoteerd dan Carter had gevraagd. Linkse moslems stellen zich al stenengooiend teweer tegen een aanval van een groep behoudende islamieten in Teheran. Er vielen honderden gewonden LONDEN (Reuter). Het aantal te rechtstellingen van politieke gevangenen in Irak is de laatste maanden sterk geste gen. Dat staat in een gisteren gepubli ceerd rapport van Amnesty International, waarin een beroep wordt gedaan op de Iraakse autoriteiten geen doodvonnissen meer te voltrekken aan mensen die zich met veelal geweldloze politieke acti viteiten bezighouden. Deze executies op grote schaal en de processen voor speciale rechtbanken ach ter gesloten deuren zijn strijdig met de internationale verplichtingen inzake de rechten van de mens, aldus Amnesty. Jarenlang ontving de organisatie be richten die erop duidden dat in Irak ge middeld honderd politieke gevangenen per jaar worden geëxecuteerd. Maar het afgelopen voorjaar zijn alleen al in zes weken tijd meer dan 100 doodvonnissen voltrokken, zo stelt Amnesty. De slachtof fers zijn onder meer sji-ieten (een moslim- sekte, red.), regeringsfunctionarissen en militairen. De Zuidafrikaanse gouverneur voor Namibië, Gerrit Viljoen, heeft meege deeld dat zaken betreffende buiten landse aangelegenheden en defensie blijven voorbehouden aan Zuid-Afri ka. Tegenstanders van deze minister raad zijn van mening dat Zuid-Afrika daardoor een vorm van eenzijdige on afhankelijkheid voor deze voormalige Duitse kolonie probeert door te druk ken. De Verenigde Naties willen vrije verkiezingen voor Namibië. Zuid-Afrika en de bevrijdingsbewe ging SWAPO zijn in principe akkoord gegaan met het VN-plan voor verkie zingen onder internationaal toezicht en de instelling van een gedemilitariseer de zone in het noorden van Namibië. Vanuit de noordelijke buurlanden An gola en Zambia worden de meeste gu- errilla-activiteiten op touw gezet. De langdurige onderbrekingen van de stroomvoorziening hebben geleid tot gi gantische verkeersopstoppingen in de grote steden, waar de stoplichten buiten werking waren. De brandweer moest ge bruikers van liften ontzetten, de bakkers zaten zonder brood. De communistische en socialistische bonden hadden de staking uitgeschreven om te protesteren tegen de plannen van de regering het stakingsrecht te onthouden aan het personeel van kerncentrales. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Belgische oud-pre- mier Leo Tindemans, voorzitter van de Christelijke Volkspartij van België en van de Europese Volkspartij, heeft laten we ten dat hij geen gegadigde is voor het voorzitterschap van de Europese Com missie, het „dagelijks bestuur” van de Gemeenschap. Na een onderhoud met premier Wilfried Martens verklaarde hij in Brussel dat zijn partij hem nodig heeft. Tot dusver heeft alleen de Deense landbouwcommissaris Gundelach zich gemeld als kandidaat voor de opvolging van de Brit Roy Jenkins. Ook de Luxemburgse minister van Buitenlandse Zaken, Gasto Thom, zou in de markt zijn. Het Angolese ministerie van Defen sie heeft gisteren bekendgemaakt dat zaterdag boven het zuiden van Angola drie Zuidafrikaanse Mirage-jachtbom- menwerpers zijn neergehaald toen zij een Namibisch vluchtelingenkamp aanvielen. Het ministerie deelde niet mee wat met de piloten is gebeurd. Er zijn bij de aanval twee Namibiërs om gekomen. Een woordvoerder van het Zuidafri kaanse ministerie wilde geen commen taar geven op het bericht. „Blijkbaar propaganda”, zo zei hij. De regering redeneert dat stakingen in een kerncentrale ernstige gevolgen voor de veiligheid kunnen hebben. Afgelopen herfst had arbeidsonrust in de kerncen trales van Bugey geleid tot het uitschake len van een turbine met het gevolg dat een van de reactoren stil viel. spannen internationale toestand. Hij wees daarbij op het Nabije- en Midden-Oosten en op de bewapeningswedloop. „In deze situatie kan een vonk voldoende zijn om een brand te doen uitbreken”, aldus Brandt. Alleen een versterking van de politiek van ontspanning en zakelijke sa menwerking kan tot op een oplossing van de ernstige problemen leiden, zo stelde hij. De Iraanse bewindsman zei gisteren op een persconferentie dat het enige doel van zijn aanwezigheid in Oslo is, „de sfeer te zuiveren voor een eventuele oplossing van het probleem en meningen over de gijze lingszaak uit te wisselen”. Hij zal op korte termijn ook in Frankrijk overleg plegen over de Iraanse kwestie. Ghotbzadeh haalde gisteren fel uit naar de Westerse landen, en met name de VS, die volgens hem weigeren de misdaden van de afgezette sjah toe te geven. Hij verweet het Westen hieraan geen aan dacht te besteden, terwijl het optreden van de Sovjet-Unie in Afghanistan wel alle aandacht krijgt. Ghotbzadeh zei verder dat het Iraanse parlement waarschijnlijk volgende maand over het lot van de gegijzelden zal beslissen. Overigens waarschuwde de voorzitter van de Socialistische Internationale, de Westduitse oud-kanselier Willy Brandt, gisteren op het tweedaags congres van die organisatie voor de gevaren van de ge- Zowel politici als economen verwachten echter, dat het overschot van 200 miljoen dollar in het najaar alsnog in een tekort zal verkeren, omdat als gevolg van de recessie de werkloosheid en de sociale uitkeringen zullen stijgen. Ook zullen de belastinginkomsten van dalen. (Van onze redactie buitenland) DEARBORN. Volgens de Ameri kaanse Fordfabrieken beschikt het Bu reau voor Verkeersveiligheid in de VS, over onjuiste en onvoldoende gegevens wanneer het meent dat zestien miljoen Fords terug moeten naar de garage. Het bureau liet gisteren weten dat de automatische versnellingsbakken van Fords die zijn gemaakt van 1972 tot en met 1979 ongemerkt schakelen van par keerstand naar achteruit. Volgens de Fordfabrieken is er nauwe lijks verschil tussen hun versnellingsbak ken en de versnellingsbakken die zijn gemonteerd in miljoenen andere auto’s in de VS, Japan en Europa. „De uitspraak van het bureau is een misvatting en vol strekt niet gebaseerd op redelijke en we tenschappelijke gegevens”, zo verklaarde de onderneming. Hoeveel snedige antwoorden zijn er niet te geven op de vraag: waarom ben je zo laat? De brug was dicht. De brug was open. De wekker was niet afgelopen. Mijn tandpasta was bevroren. Ik zat in de file. De file reed te langzaam. Ik had vergeten de klok een uur achteruit te zetten. Ik zat vast op de gracht. Ik heb de goeie afslag gemist. Er was politiecontrole onderweg, dus ik moest een heel eind omrijden. Er was een langzaam-aan-actie van de douane. Ik kreeg een lekke band, en toen bleek mijn reserveband ook nog leeg te zijn! Ze hadden gezegd dat de auto om 11 uur klaar zou zijn, maar toen ik hem kwam ophalen moesten ze er nog aan beginnen. De auto wou niet starten. Ik wist niet dat ze hier ook al een parkeerprobleem had den! Ik raakte in m’n haast zo’n klein bestelautootje van achteren, en hoewel er alleen maar een klein deukie in z’n bum per zat, stond die knaap er op te wachten tot er iemand van de verkeerspolitie was geweest. Ik kon toch niet vermoeden dat jullie precies op tijd zouden beginnen? Vijf mi nuten te laat, dat noem ik behoorlijk op tijd! Ik hou nog altijd rekening met het universitair kwartiertje. Tussen tien en half elf, was gezegd, en het is nu half elf, dus... Ik dacht ik loop dat stukje, maar dat viel nog vies tegen. Eerst miste ik de lift, en toen kwam ik ook nog net te laat voor de roltrap. In mijn tijd reed er nog een bus die kant op, maar die bleek te zijn opge heven. Op mijn horloge is het pas tien over negen, kijk zelf maar! Ik kon daar onmo gelijk met goed fatsoen weglopen, ik zat op de eerste rij, pal voor de snufferd van de spreker, en die keek MIJ aldoor aan, alsof hij het tegen mij alleen had, dus als ik toen opeens zou zijn opgestaan...

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3