Uit jaarverslag blijkt: Wellicht toch doorgang verkiezingen Bolivia confrontatie Krakers dwongen tot Damiate Pers Islamitische commissie wil gesprek Kaboel Overname UN Voldoende steun voor onderzoek Telefoonabonnees gedrag Cossiga krijgen brief PTT Vooruitzichten Vandaag communiqué leger detailhandel nogal somber Twee Libiërs [Jmuider Courant Wiegel en De Ruiter over gebeurtenissen 30 april en gierproject in Engeland op dodenlijst voorlopig van de baan Agent weigert te bekeuren Uitkering voor ex-KNIL’lers Mogelijk middel tegen kanker in produktie Weer uitbarsting van St. Helens Geld voor mest- „Betere controle op bagage van diplomaten nodig VRIJDAG 1 3 JUNI 19 80 BINNEN- EN BUITENLAND 4 j I d n d o g n e s I a d Het netto-resultaat is een verlies van 31 miljoen gulden, zodat de rijksbijdrage met 70 miljoen gulden kan worden verlaagd. Aldus blijkt uit het jaarverslag van NS, dat van daag is verschenen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Neder landse Spoorwegen hebben vorig jaar 4,5 procent meer reizigers vervoerd dan in 1978. De vervoersprestatie steeg tot 8.5 miljard reizigerskilometers en de inkomsten groeiden met 8.5 procent. ■i NS vervoerden 4,5 hadden 155,00 II DEN HAAGtANP) Minister Ginjaar van Milieuhygiëne heeft 375.000 gulden (Van onze redactie buitenland) LA PAZ. De opperbevelhebber van het Boliviaanse leger, generaal Luis Garcia Meza, heeft gisteren te kennen gegeven dat de militairen wellicht akkoord zullen gaan met het plan van de regering op 29 juni ver kiezingen te houden. De militairen hadden aanvankelijk ge pleit voor een jaar uitstel van de verkie zingen omdat zij van mening zijn dat Bolivia toe is aan een „grondige reorgani satie”. Gisteren verklaarde de Boliviaanse pre sidente Lidia Gueiler in ieder geval de verkiezingen te willen laten doorgaan en dus niet toe te geven aan het verlangen van de militairen. Maar ook dat zal niet genoeg zijn. NS houdt er rekening mee dat in 1985 het vroegste tijdstip van aflevering van de nu gevraagde rijtuigen een vervoerspres- tatie geleverd zal moeten worden van tien miljard reizigerskilometers, en dan nog alleen op het spoorwegnet van dit mo ment. Nieuwe verbindingen zoals Schip- op hun verantwoordelijkheid wijzen. Maar met dit recht hangt ook onverbrekelijk samen het recht van een ieder achteraf bepaalde uitingen te kritiseren, aldus Wiegel en De Ruiter Anderhalve week geleden kon een mili taire coup in Bolivia worden voorkomen door ingrijpen van de Amerikaanse am bassadeur in La Paz. Marvin Weissman. Ook de politieke partijen hebben zich tegen uitstel gekeerd. Zo verklaarde Her nan Siles Zuazo. presidentskandidaat van de Unidad Democratico Popular (UDP) dat het voorstel een gevolg is van de intenties van sommige legerofficieren om een staatsgreep te plegen. hol-Den Haag, Utrecht-Veenendaal en de Almerelijn zijn daarbij niet inbegrepen. De NS-directie schrijft de groei van het passagiersvervoer vooral toe aan het feit dat een deel van het publiek de auto selectiever is gaan gebruiken. Voorname lijk wegens de hoge brandstofkosten, maar ook om de dagelijks weerkerende ergernis over files en parkeerproblemen. Tegelijk blijken de initiatieven van NS om meer mensen met reisplannen in de trein te krijgen, in het bijzonder door middel van de gezinskaarten, een gunstig effect te hebben gehad. Het aantal jaarabonne menten dat verkocht werd, verdubbelde ten opzichte van 1978. Op 30 april hebben in Amsterdam ongeregeldheden plaatsgevonden van een omvang en ernst die in Neder land niet meer voor mogeljjk werden gehouden. Dit roept de vraag op of er geen herbezinning zou moeten plaats vinden over het tot dusver gevoerde beleid van de overheid ter handhaving van de rechtsorde, de bescher ming van de ftindamentele vrijheden van de burger daaronder begrepen, aldus Wiegel en De Ruiter. De ministers vinden dat het beleid ten behoeve van de rechtshandhaving ook in de toekomst moet blijven stoe len op beginselen van redelijkheid en gematigdheid, terwijl ook de omvang van de ongeregeldheden in ogen schouw genomen dient te worden. Vooral dit laatste beginsel houdt ook het gevaar van escalatie in. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Kraakgroepen en andere actie voerders hebben met hun aankondiging van 30 april een nationale kraakdag te maken, in Amster dam een sfeer geschapen die welhaast onvermijde lijk tot problemen bij het handhaven van de open bare orde moest leiden. Het past deze kraakgroepen en actievoerders geenszins de verantwoordelijkheid daarvoor geheel terzijde te stel len. Dit schrijven de ministers Wiegel (Binnenlandse Zaken) en De Ruiter (Justitie) vandaag in een brief aan de Eerste en Tweede Kamer over de ernstige ongeregeldhe den in Amsterdam tijdens de inhuldiging van koningin Beatrix Volgens de bewindslieden heeft ook het veelbesproken radioprogramma van de VARA aan het ontstaan en de escalatie van de rellen bijgedragen. Het heeft bij velen de indruk gewekt dat de VARA onvoldoende afstand heeft genomen van de straatterreur, aldus de brief. De minis ters zeggen dat ze de persvrijheid of het recht van vrije meningsuiting niet willen beknotten wanneer ze de media BEZORGKLACHTEN maandag t m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Konlng DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije ROME(Reuter). De 318 handtekenin gen die nodig waren voor een volledig parlementair onderzoek naar de tegen premier Francesco Cossiga geuite be schuldigingen, waren zes uur na het open stellen van de lijst bij elkaar, zo is door een parlementents woordvoerder meege deeld. Tot degenen die hun handtekeningen plaatsten, behoren leden van de commu nistische en de liberale partij, de neo- fascistische Sociale Beweging en enige uiterst linkse groeperingen Cossiga ontkent dat hij de arrestatie heeft tegengehouden van iemand die er van werd verdacht tot de stadsguerrilla strijders te behoren. h vi s< ki w H G b et rr w 01 di w zi la VI Ol te sj Ol w ki b: g: h: ai te la rr w Ol Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023-31 90 53 d le o: ei d ai h g| h k il zi (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Twee voormalige Libische regenngsftmctionarissen die nu in Enge land wonen, zijn door revolutionaire co- mité’s ter dood veroordeeld. Dit heeft de secretaris van het Libische Volksbureau (vroeger de ambassade, red.). Koesa. ver klaard tegenover het dagblad The Times. De twee Libiërs op de „dodenlijst” zijn schuldig aan corruptie, aldus Koesa, die zijn goedkeuring uitsprak over de beoog de executies. De Libische leider kolonel Kadaffi heeft woensdag opdracht gegeven de acties te gen Libiërs in het buitenland te staken totdat deze door revolutionaire rechtban ken zijn veroordeeld. Hij had er blijkens een bericht van zijn eigen persbureau wel aan toegevoegd dat bannelingen „die werkten voor en in de Verenigde Staten. Egypte en Israel, de dood verdienen”. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Een actie van de Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB) gister avond in de binnenstad van Utrecht heeft niet het beoogde doel bereikt, omdat de politie „medewerking” weigerde. Het lag in de bedoeling dat de politie een in het voetgangersgebied fietsende de monstrant zou bekeuren, maar de betrok ken agent weigerde het bonboekje te trek ken. „Nee. vanavond niet” was zijn com mentaar toen de demonstraten erop wees dat hij in overtreding was. Met die bekeuring wilde de ENFB een proefproces uitlokken om te bereiken dat het voetgangersgebied in de Utrechtste binnenstad in de avond wordt openge steld voor wielrijders. Nu de actie is mis lukt. zullen ENFB-leden net zo lang ’s avonds door het voetgangersgebied fietsen totdat ze een agent treffen die wel zijn boekje wil trekken. De duur en de ernst van de ongeregeldheden is volgens hen ongetwijfeld beïnvloed door een andere tactiek van de politie. „Normaal" bij grote ordeverstoringen worden relschoppers door de politie teruggedrongen en ver spreid, waarna de politie zich terugtrekt. Deze tactiek kon op 30 april niet worden gevolgd, aldus de brief, omdat de politie de Dam moest vrijhouden en moest zorgen voor een ongestoord verloop van de plechtighe den, kon ze zich niet terugtrekken. Hierdoor werd een permanente confrontatie onvermijdelijk. Om op alles te zijn voorbereid, waren 4124 manschap pen ingezet 45 pelotons mobiele eenheid 40 man), 1733 man van geüniformeerde eenheden en 591 rechercheurs. In de loop van de dag zijn daar nog 250 leden van de Mobiele Eenheid van elders aan toegevoegd. Vanuit het hele land hebben politiemannen en leden van de Konin klijke Marechaussee aan de acties in Amsterdam deelge nomen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Het Centraal Labo ratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis in Amsterdam (CLB) is begonnen de produktie voor te bereiden van interferon, een middel waarvan wordt verwacht dat het belangrijke eigen schappen bezit ter bestrijding van kanker. „Er zijn daarvoor interessante aanwij zingen, al ontbreken harde bewijzen”, zo meent CLB-directeur H. Krijnen, die voor de beginkosten van de produktie subsidie heeft aangevraagd bij het Koningin Wil helmina Fonds. Interferon wordt verkre gen door witte bloedlichaampjes in bloed te isoleren. Daarna moet het interferom worden geactiveerd en vindt een aantal zuiveringsprocessen plaats. Het verkrijgen van interferon is een kostbare aangelegenheid, ook al omdat er grote hoeveelheden menselijk bloed voor nodig zijn. Voor één gram interferon kan dat oplopen tot 60.000 liter bloed. Daar staat tegenover dat vermoedelijk enkele moleculen al voldoende zijn om succes te kunnen bereiken bij kankerpatiënten of tegen virusziekten. Aan de Erasmus-universiteit in Rotter dam is inmiddels een klinisch onderzoek op gang gekomen om de waarde van inter feron te kunnen bepalen. Na vele jaren van onafwendbaar lijken de daling van het passagiersvervoer, is vorig jaar voor het eerst weer een flinke stijging te zien geweest. De directie van NS verwacht dat deze ontwikkeling zich zal voortzetten, maar waarschuwt tegelijk dat de vervoersgroei niet kan worden op gevangen met het huidige materieelbe stand. Er moeten op korte termijn forse bestellingen worden gedaan. Weliswaar loopt op het ogenblik een aantal bestellingen, maar zij dienen voor namelijk om verouderd materieel te ver vangen. Per saldo zal, wanneer alle huidi- Binnen het geheel van overheidsmaatregelen zal daar bij het aspect van justitiële vervolging meer aandacht moeten krijgen. Wanneer bij ongeregeldheden openlijk ernstige strafbare feiten worden gepleegd, dient daarte gen gericht te worden opgetreden. Ook uit algemeen preventieve overwegingen is een rationeel justitieel be leid geboden. Uitsluitend telefoon 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11 30-12.30 uur (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De overneming van het Utrechts Nieuwsblad (UN) zijn kopbladen door het uitgeversconcern Elsevier-NDU, is voorlopig van de baan. Tijdens een vergadering van de raad van commissa rissen, directie en hoofdredactie van UN is besloten te onderzoeken op welke wijze kan wonden tegemoet gekomen aan de wens van een aantal certificaathouders, zijn aandelenpakketten te verkopen. Ver wacht wordt dat dit onderzoek zeker en kele maanden zal duren. Daarbij komen alle mogelijke oplossin gen aan de orde, ook overneming door Elsevier-NDU, aldus een woordvoerder van de redactie. Afgesproken is, dat de commissarissen tijdens het onderzoek geen contacten zullen leggen met mogelij ke andere gegadigden. De militaire commandanten, die een „democratie” voorstaan onder leiding van tecnocraten en het leger, komen vandaag bijeen in de provinciehoofdstad Cocha bamba om de politieke situatie te bespre ken. Zij zullen na de bijeenkomst een communiqué publiceren. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De vooruitzichten voor dit jaar zijn voor de detailhandel verre van gunstig. Vooral het midden- en klein bedrijf in de voedings- en genotmiddelen sector moet rekening houden met een moeilijk jaar. Tot deze sombere voorspelling komt het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) na een onderzoek in ongeveer 4000 kleine ondernemingen. Uit dat onderzoek is ook gebleken dat vorig jaar voor de meeste branches in de detail handel een teleurstellend jaar is geweest. Het omzetverloop was duidelijk ongunsti ger dan in voorgaande jaren. zegt het EIM. Als een van de oorzaken van de achter blijvende omzetontwikkeling noemt het instituut de verflauwing van de kooplust van het publiek. In sommige branches - met als uitschieter de kledingsector - heeft bovendien het slechte weer de verkopen onder druk gezet. Voor de kleinere (buurt)winkels was dat slechte weer juist een meevaller. Zij zagen hun omzetten stijgen. DEN HAAG (ANP). Alle telefoon abonnees krijgen binnenkort bij hun re kening een brief van de PTT met het verzoek geen apparatuur te kopen die niet is goedgekeurd. „Illegale” apparatuur kan het telefoonverkeer nadelig beïnvloe den en vergroot het risico van storing, aldus de PTT. Volgens een woordvoerster loopt het met de handel in dergelijke apparaten „een beetje de spuigaten uit”. Het gaat onder meer om de zogenaamde fantasie- telefoons. draadloze telefoons (verboden omdat die in feite radiozenders zijn), ap paratuur waarmee men verkort kan kie zen en telefoonbeantwoorders Behalve de draadtelefoon mogen deze apparaten alleen worden gebruikt als ze door de PTT zijn goedgekeurd. (Van onze redactie buitenland) WENEN-KABOEL De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Agha Sjahi. heeft gisteren in Wenen gezegd dat de vorige maand in Islamabad gevormde commissie van islamitische ministers be reid is een afgezant van de Afghaanse autoriteiten in Kaboel, op een neutrale plaats te ontmoeten. Dit om een politieke oplossing te bewerkstellingen van de pro blemen in Afghanistan. De commissie zal ook de leiders van de rebellen in Afghanistan horen en op een geschikt tijdstip naar Moskou gaan, zo zei Sjahi. Als neutrale plaats achtte hij We nen uitermate geschikt. In New Delhi werd gisteren gemeld, dat woensdag opnieuw vierhonderd studen ten zijn vergiftigd door zoet ruikend gas, dat in het water op de universiteitsterrei nen zou zijn gedaan. Drie mensen zouden daaraan zijn gestorven. Sinds zondag zijn nu meer dan duizend studenten en leraren in ziekenhuizen opgenomen. Een veel ge hoorde verklaring zegt dat activisten de studenten vergiftigen, omdat zij naar school gaan in plaats van te demonstre ren. Anderen menen, dat de regering de studenten heeft vergiftigd als straf voor de demonstraties. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft zich gisteren akkoord verklaard met het voorstel van minister Wiegel van Binnenlandse Zaken, aan 3500 oud-militairen van het Koninklijk Ne- derlands-Indische leger (KNIL) van Molukse afkomst een eenmalige uitke ringen te geven in verband met gederf pensioen over de jaren 1956 tot en met 1964. De Nederlandse KNIL-militairen hebben over de genoemde periode wel een uitkeringen gekregen. Met Indone sië was echter afgesproken, dat dit land een compensatie zou geven aan de Molukse KNIL-leden. Dit is echter nooit gebeurd. Het gaat om bedragen van ruim twaalfduizend tot 38.000 gul den. Weduwen van ex-KNIL-militairen krijgen vijfzevende deel van dit be drag. De gehele Tweede Kamer plaat ste gisteren vraagtekens bij de bepa ling, dat de betrokken militairen ten minste vijftien jaren in dienst moeten zijn geweest, maar de minister deelde mee dat dit ook geldt voor de Neder landers. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het CDA-Tweede-Ka- merlid Gualthérie van Weezel wil dat er een strengere controle komt op de bagage van diplomaten. Hij denkt hierbij met name aan diplomaten die uit „de gevoeli ge gebieden, zoals Latijns-Amerika, komen”. Dinsdag vluchtte een lid van de Pakis taanse ambassade in Den Haag zijn am bassade binnen toen hij door Amsterdam se rechercheurs werd achtervolgd nadat hij ruim vier kilo heroïne had overhan digd aan een inmiddels gearresteerde handlanger. Het Kamerlid zegt te vermoeden dat er steeds meer van diplomatieke diensten gebruik wordt gemaakt om drugs over de grens te krijgen. Door Britse douaniers is een voorraad van 300 kilo marihuana in beslag geno men die als diplomatieke bagage uit Pa kistan kwam en geadresseerd was aan de Marokkaanse ambassade in Londen. Dit is gisteren bekendgemaakt. Een aantal Britse parlementsleden heeft er op aange drongen dat er ten aanzien van de diplo matieke post beperkende maatregelen moeten worden ingesteld. BUREAU: Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427, Umuiden postbus 18, 1970 AA Umuiden tel redactie. 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal pet. meer mensen ge bestellingen zijn uitgevoerd, het aantal stoelen met circa 500 zijn toegenomen. Daarom heeft NS kort geleden de minis ter toestemming gevraagd voor opnieuw 220 getrokken rijtuigen, zodat NS in staat is tot een vervoersprestaite van 9,2 mil jard reizigerskilometers. 15.90 45.85 60.00 180.70 233.00 0.80 ■o Gistermiddag beraadslaagde de Tweede Kamer even een uitkering aan gewezen KNIL-militairen. Daarvóór boden enkelen van hen 1500 oude leaitlmatiebewiizen van militairen aan Tweede-Kamervoorzitter Dolman nam het pakketje in ontvangst Naast hem de voorzitter van de desbetreffende Kamercommissie, de CDA er Weijers. VANCOUVER (UPLAFP/Reuter). - De vulkaan St. Helens in de Verenigde Staten is gisteravond opnieuw tot uitbar sting gekomen. Bij de uitbarsting vorm den zich meer dan 10 kilometer hoge pad destoelvormige zwarte wolken. Piloten die over de vulkaan vlogen, verklaarden dat de eruptie gelijkenis vertoonde met een tot ontploffing gebrachte atoombom. De bevolking van de streek rond de vulkaan wordt geëvacueerd. De eruptie van gisteren is de grootste sinds die van 25 mei, die duizenden hectaren bos verwoest te. Een andere uitbarsting, op 18 mei, veroorzaakte de dood van 24 personen en bevuilde grote delen van de staten Was hington en Oregon. Wetenschappers hadden gewaar schuwd dat er tegen de dertiende juni een nieuwe uitbarsting zal kunnen plaatsvin den, omdat de maan zich dan sinds 18 mei het dichtst bij de aarde zou bevinden. Volgens hen kan de aantrekkingskracht van de maan de vulkaan tot werking brengen. uitgetrokken voor twee projecten met het doel energie te winnen uit mest en gier. Het eerste project zal worden uitgevoerd I op de melkveehouderij De Domme Dirk in Broek in Waterland door het Landelijk Centrum voor Energiebesparing in Rot terdam Het tweede betreft een uitgebreid onderzoek door de Nationale Raad voor Landbouwkundig Onderzoek TNO

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4