Gemeente zegt huurcontract met steungroep illegalen op Toename werkloosheid onder mannen en vrouwen in IJmond politienieuws k a Beeld „Ontmoeting” symbool intermenselijke relaties Onderlinge wedstrijden Hofgeestruiters Rabobank C3 VIALLE AUTOGAS INBOUW J. J. van Bugnum bv 9 lei m Openlijke waardering bij overdracht MAVO kiest voor S tropenrooster kort ijmonclnieuws Bsii VRIJD AG JUNI 19 80 5 MAROKKANEN UIT EMMASCHOOL WORDEN OP KAMERS ONDERGEBRACHT It ft- IJMOND (Van een onzer verslaggevers) Velsen-Z. tel. 13811 (02550) REGISTRATIE MAAND MEI Buurtbewoners RABOBANK IJMUIDEN VELSEN. Het college van B en W heeft besloten de Emma school aan de Beukenstraat in IJmuiden niet langer te verhuren aan de steungroep Illegalen. Van daag loopt het huurcontract af. Peugeot-dealer ’s Gravenlust 37 (bij brandweerkazerne) Dit betekent niet dat de illegalen direct de school moeten verlaten, maar tot het eind van deze maand de gelegenheid krijgen een ander onderkomen te vinden. De steun groep denkt daarbij aan huurka mers bij particulieren. nodigt u uit tot het bijwonen van een informatiebijeenkomst over de „OPTIEHANDEL” (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Voor vernieuwingen in de kunst is de bevolking geen draagvlak. Het waarde-oordeel uit die hoek is niet essentieel. Het publiek mag lopende ontwikkelingen op de voet volgen maar beslist niet meer dan dat”. Wethouder H. J. Scheeper van Velsen kwam donderdag tot die opmerkelijke uitspraak bij overdracht van het beeldhouwwerk „Ontmoe ting” aan de gemeente. op maandag 16 juni 1980 aanvang 19.30 uur in de restauratie van gebouw „de Beurs” Plein 1945, ingang achterzijde Passage met opschrift: diensten- en handelscentrum VOOR AL UW ELEKTRAWERK BRANDENBURG” Overleg (ADVERTENTIES) M1 De Emmaschool aan de Beukenstraat. Mogelijk zullen voor het eind van deze maand de illegalen het gebouw hebben verlaten. (ADVERTENTIE) De Rabobank d 3.00 iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ir r nodigt u uit Programma iotter- :rzoek inter- ingen nmu- neo- enige Hiermee komt het college tegemoet aan een verzoek dat omwonenden van de Em maschool schriftelijk deden. De buurtbe woners wezen het college erop dat het onderbrengen van illegalen in strijd is met de 1-novemberwet, die op democratische wijze tot stand kwam. Daarbij schreven zij in de brief die vergezeld ging met een lange lijst handtekeningen dat het ideaal van de steungroep in hun ogen - hoe goed ook bedoeld - geen haalbare kaart is, terwijl zij het verblijf van de illegalen en sympathisanten in een voor huisvesting ongeschikt gebouw afkeuren. Met nadruk wordt in de brief gewezen op de geestelij ke belasting waaraan de buurtbewoners blootstaan door de concentratie van ille galen in hun wijk. Al verschillende malen hebben de omwonenden van de school aan de bel getrokken om hun misnoegen te uiten over voornamelijk de lawaaiover last. Hierna volgden enkele gesprekken met het steuncomité waarna de buurtbe woners besloten geen verdere stappen te ondernemen. Tenslotte verzochten de briefschrijvers het college de buurtbewoners voortaan vroegtijdig op de hoogte te stellen als de school nogmaals voor andere doeleinden zelf initiatieven gaan ontplooien en moge lijk weer werk gaan zoeken. Ze kunnen op onze steun blijven rekenen. Daarvoor wil len we een S.O.S.-comité oprichten dat voortdurend contact met ze houdt, zodat dan kleuter- of basisonderwijs beschik baar wordt gesteld. school ’s ochtends om acht uur beginnen en zal op z’n laatst om 15.20 uur haar deuren sluiten. „Met het nieuwe rooster wordt beoogd de leerlingen een prettiger verdeling van school-, huiswerk- en hob- bytijd te geven”, aldus de directie. In mei registreerde het Gewestelijk Ar beidsbureau IJmond te Beverwijk verder een gestegen werkloosheid bij de vrouwen van 422 naar 477. Een toegenomen vraag van 42 naar 47 maakte dat maar zeer ten dele goed. De bovengeschetste ontwikke ling komt vrij nauwkeurig overeen met die van dezelfde periode vorig jaar in het gebied IJmond. UMOND. Het aantal werkloze man nen in de Umond (gemeenten Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Uitgeest en Ca- stricum) daalde in de maand mei van 692 naar 757. Dit houdt in een teruggang van 1,8 procent van de mannelijke beroepsbe volking in dit gebied. Daartegenover stond een teruglopende vraag van 1085 naar 991. Over de maand mei is opvallend het relatief grote aantal jeugdige werklozen (onder de 19 jaar in Beverwijk (27 op een totaal van 198), Heemskerk (29, totaal 137) en Velsen (25, totaal 308). In dezelfde ge meenten was die leeftijdgroep ook bij de vrouwelijke werklozen sterk vertegen woordigd in genoemde maand. Eerderge- melde ontwikkeling op de arbeidsmarkt in de vijf IJmondgemeenten loopt parallel met het provinciale en landelijke beeld waar de werkloosheid onder de mannen eveneens steeg. statie ie er- rrilla- j.90 5.85 3.00 ).7O 1.00 3.80 Automobielbedrijf l) Labo- •dienst (CLB) reiden aarvan eigen- mker. .anwij- n”, zo e voor bsidie n Wil- •erkre- bloed •ferom aantal ■waar- tii een tsvin- 8 mei nden. tracht ;rking schooljaar een zogenoemd tropenrooster in te voeren. Vanaf 18 augustus zal de - migde litbar- vorm- 5 pad- ’iloten arden met bom. id de ruptie ;an 25 voest- mei. en en Was- tenin- lledig tegen be- open- door eege- s een dat er 1 voor n kan Daar mkele ces te :en of ze niet in de anonimiteit verdwijnen,” aldus Roel Pomp. Bij het zoeken naar kamers verwacht de steungroep hulp van sympathisanten, die ruimte beschikbaar willen stellen. Door het opbreken van de asielplaats in de Emmaschool is volgens Roel Pomp niet een einde gekomen aan de strijd tegen de 1-novemberwet. Deze gaat door. De asiel- plaatsen waren voor ons een wapen in de strijd tegen deze discriminerende wet. Ze functioneerden, voor ons tijdens de span nende dagen rond de 27 ste mei als speer punten waarmee wij actie voerden en politieke druk uitoefenden. Nu is zo’n asielplaats niet meer doeltreffend. IJMUIDEN. Evenals de Gemeentelij ke Huishoudschool aan de P. J. Troelstra- weg hebben directie en personeel van de Hugo de Grootschool voor MAVO aan de Grahamstraat in overleg met de ouders besloten met ingang van het nieuwe Wethouder H. Scheeper deelde woens dag mee absoluut geen ultimatum te wil len stellen. Hij wil de steungroep de tijd geven om de illegalen op andere adressen onder te brengen. Het besluit om het huur contract niet te verlengen is genomen om dat het college het niet langer meer ver antwoord acht de illegalen in een gebouw huisvesting te geven dat daarvoor niet geschikt is. Daarbij verklaarde wet houder Scheeper niet te willen meewer ken aan de uitzichtloze situatie waarin de illegalen - voornamelijk Marokkanen - zich thans bevinden. Verduistering. Een 22-jarige Velse- naar bekende donderdag tegenover de politie verduistering van een tv-toestel dat in huurkoop was aangeschaft. In Haar lem, waar hij werd aangehouden, kwam verder betrokkenheid aan het licht bij een daar gepleegde inbraak. Hersenschudding. Een 22-jarige ver koopster uit Beverwijk raakte donderdag aan het gezicht gewond door vallende plafondplaten in de Abert Heynvestiging Büllerlaan in Beverwijk. Veertig kunstof- platen lieten zonder aanwijsbare oorzaak los bij werkzaamheden aan het winkelpla- fond. De betrokken verkoopster kreeg bo vendien een hersenschudding. Diefstal pijnstillers. Vijfhonderd Sari- dontabletten, pijnstillers van een forse dosering, behoorden tot de buit van een inbraak woensdagnacht bij de tandarts praktijk aan het IJmuidense Moerberg- plantsoen. De politie waarschuwt voor gebruik door kinderen van dit niet onge vaarlijke medicament. Kortsluiting. Een bewoner van de Heemskerkse Beneluxlaan zag donder dagochtend vroeg zijn bed in vlammen opgaan door kortsluiting in een elektri sche deken. De plaatselijke brandweer kon het vuur met een snelblusser binnen korte tijd in de kiem smoren. Dit kunstwerk, opgetrokken uit een zwarte Afrikaanse granietsoort, staat sinds een week al open en bloot op de hoek Crocusstraat-Burgemeester Weerts- plantsoen voor het op 23 februari ge opende bibliotheekgebouw. Met een hoog te van 21/z meter geen object om over het hoofd te zien voor omwonenden en toeval lige passanten. Klachten over dit gloed nieuwe element in het dorpsbeeld bleven tot dusver uit. Voor wethouder Scheeper was het achterwege blijven van inspraak voorafgaand aan plaatsing aanleiding tot bovenstaande bespiegeling. De kwaliteit van de aanwinst was voor hem buiten kijf. Momenteel zijn er nog 70 Marokkanen in de Emmaschool. Aanvankelijk waren dat er honderd. In de afgelopen weken verlieten verschillende illegalen ons land of keerden terug naar hun eigen kamers elders. Het steuncomité zoekt nu naarstig naar andere huisvestingsmogelijkheden voor de illegalen in de Emmaschool. Het hoopt daarbij dat de gemeente de tijd geeft die te vinden. Besloten is de illegalen niet meer in één gebouw samen te brengen, maar afzon derlijk op huurkamers bij particulieren. Dit betekent volgens Roel Pomp, lid van de kerngroep niet dat de illegalen aan hun lot worden overgelaten. „We hopen dat de Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterdulnweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550-13405 Vergadering. De beheerscommissie voor de gemeentelijke avond-Mavo te Be verwijk vergadert dinsdag 17 juni om vier uur in het Stadskantoor te Beverwijk. Op de agenda staat onder meer de begroting 1981, het open-schoolwerk en de vervolg- procedure benoeming adjunct-directie. Ruilbeurs. Zondag 15 juni houdt De Verzamelaar een ruilbeurs voor postze gels, munten, ansichten en le dag-enve- loppen in gebouw De Abeel, Abelenstraat 1, IJmuiden. Deze beurs is van één tot vijf uur geopend. Brulboei-disco. Voor de laatste keer voor de zomervakantie houdt de Brulboei op vrijdag 20 juni een disco-avond. Om negen uur begint dit festijn en de IJmui dense groep Fragile zal de muziek verzor gen. Entreeprijs is één gulden. Dieren EHBO. Op de Oudhollandse jaarmarkt staat zaterdag ook een stand van de dierenbescherming met geschenk artikelen, stickers en informatie. De die renbescherming wil een cursus starten voor dieren EHBO, ook hierover kan men informatie krijgen bij standnummer 30 van de Dierenbescherming. Kledingactie. Zaterdag 14 juni wordt een kledingactie gehouden ten bate van „Mensen in nood”. Van negen tot drie uur kan men in het Alleenstaanden Cen trum aan de Wijkerstraatweg 119 te Be verwijk afgedragen kleding, schoenen en oude dekens brengen. VELSEN. De Santpoortse landelijke rijvereniging De Hofgeestruiters organi seert zondag 15 juni onderlinge wedstrij den in het recreatiegebied Spaarnwoude, op het terrein achter de Boterdijk. Er zijn reeds veel inschrijvingen binnengeko men. De wedstrijden beginnen om twaalf uur. Belangstellenden hebben gratis toegang. „Het ontwerp in hout viel van meet af aan goed bij de gemeentelijke Commissie Beeldende Kunst die met een waarde oordeel bepaald niet over één nacht ijs gaat. Als ontvangende partij kunnen wij content zijn met het ontwerp op zichzelf en de gekozen plek daarvoor”. In zijn speech bij de overdracht noemde hij „Ontmoeting” een toepasselijke bena ming voor het beeldhouwwerk dat in ver doorgevoerde stilering twee ineensluiten- de handen voorstelt. In de korte naamsuit- leg verwees hij naar de dichtbijgelegen bibliotheek, trefpunt voor een breed pu bliek. Klapstuk van de overdrachtscere- monie was voor een beperkt aantal geno digden een handdruk gewisseld tussen de wethouder en de Amsterdamse kunste naar Jos Wong, maker van het zwartglan zende beeldhouwwerk. Vindt Santpoort dit stukje openbaar kunstbezit mooi? Voor de omwonenden is het niet storend want klachten naar de gemeente bleven achterwege. Negatief klonk wel het waarde-oordeel van twee voorbijschietende jongens van pakweg negen jaar. „Meneer, dat daar, waar is dat voor?”. „Voor 't Mooi, om te bekijken, te bevoelen desnoods”. „Voor ’t mooi? Vroe ger maakten ze mensen. Dit zijn alleen maar twee blokken op elkaar”. De maker Jos Wong kon met de overdracht donderdag van „Ontmoeting” een zucht van verlichting slaken. Met de toegepaste dure steensoort, geïmporteerd via Italië, was het voor hem een hele toer binnen de overeengekomen prijs van 35.000 te blijven. Dat in dit geval niet volstaan kon worden met het bedrag -voortvloeiend uit de landelijk gehanteer de 1-procentsregeling was bij beschou wing van het ontwerp al snel duidelijk. Het bedrag van 12.500 gebaseerd op de kosten van het kale bibliotheekgebouw werd vorig jaar al aangevuld met een bedrag uit de gemeentelijke pot „Kunstaanschaffingen” kwabw met minister De Ruyter of staats- sekretaris Haars. Dit op verzoek van het ministerie van Justitie. Ook vinden in de komende maanden een tribunaal en overleg met de vakorganisatie FNV plaats, waarin met name het standpunt dat de bond ten aanzien van de illegalen heeft ingenomen onderwerp van gesprek zal zijn. De FNV heeft eerder verklaard geen voorstander te zijn van legalisering van alle illegalen, maar slechts van een groep die geschoold is en makkelijk aan werk kan komen. De overigen zouden met een financiële tegemoetkoming naar het thuisland moeten terugkeren. Dinsdag werd bekend dat 850 illegalen in Nederland in aanmerking zijn geko men voor een verblijfsvergunning. Hier onder bevinden zich geen illegalen uit de Emmaschool. Dezen konden niet voldoen aan de voorwaarde minimaal 22 maan den ononderbroken in dienst van één werkgever te zijn geweest. Wel zijn er enkelen, die net een paar weken tekort komen. Voor deze grensgevallen wordt nog een proces gevoerd. Het verweer van de Landelijke steun- illegalen - eenmaal in kamers gehuisvest - groepen, verenigd in het Lakwabw (Lan- -i- delijk Actiekomité Wet Arbeid Buiten landse Werknemers) richt zich nu meer op gesprekken met prominenten uit kerkelij ke, maatschappelijke en politieke krin gen. Volgende week overlegt het La-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5