Raad van State keurt Drinkwaterinfiltratie biedt conflictstof bij PWN KLM-winst daalt tot 15 miljoen appartementengebouw aan Ter ras weg goed Zie je dat... Miele maakt ook komplete keukens n Courant langs sluizen en havens r. w uitgevaren visserijschepen Kamerleden willen rapport over toekomst Fokker UUK©lllnr keukens bvj Grijpensteinweg 8 Haarlem. Bouwvergunning toegewezen I I I Miele -SF f«ov rr^t I I I I r i i gilgal M r til»» X er is geen betere 31 ook alles van keukens, indelingen en materialen. Wij leveren en plaatsen komplete Miele keukens. En wij doen dat graag, omdat zij dezelfde kwaliteitskenmerken hebben als alles wat van Miele komt. Miele biedt ook volop keus: fleurig kunststof, massief hout, modern, roman tisch net wat bij u past. Komt u eens bij ons langs om poolshoogte te nemen. U kunt ons ook bellen, dan komen wij bij u de keukenruimte bekijken. Een advies kost u niets. Tel. 023-246864/248281. Zeker! En eigenlijk wel logisch, vindt u niet? Want wie zulke perfekte huishoudelijke apparaten maakt, weet natuurlijk (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het ziet er naar uit dat de direktie van het PWN (Provinciale Waterleidingbedrijf Noord-Holland) maandag weer fors in botsing zal komen met een aantal Statenleden. In het jaar verslag van het PWN voor 1979 neemt de direktie namelijk stel ling tegen, degenen, die zich ver zetten tegen de drinkwaterinfil tratie in de Zuidkennemerdui- nen. Dit standpunt van de direk tie lijkt in strijd met een motie, die Provinciale Staten op 25 fe bruari hebben aangenomen, waarin een heroverweging van de infiltraties werd bepleit. Conflict stof dus voor de vergadering van de Raad van Toezicht op de Pro vinciale Bedrijven, die maandag wordt gehouden. IJMOND (ADVERTENTIE) (Van onze Haagse redacteur) li I T- Drs. Van Aardenne zal hun nieuws gierigheid over dit onderwerp volgen de week donderdag tijdens het monde ling vragenuurtje trachten te bevredi gen. Een woordvoerder van zijn minis terie bevestigde evenwel dat het zeer onwaarschijnlijk is dat het rapport nog voor de zomervakantie naar de Twee de Kamer zal worden verzonden. DEN HAAG Het heden en de toe komst van Fokker staan centraal in een rapport dat minister Van Aarden ne (economische zaken) eind 1978 de Tweede Kamer heeft toegezegd. De bewindsman sprak destijds uit dat be gin 1980 al een vrij laat tijdstip zou zijn voor die publicatie. Het rapport is er echter nog altijd niet en de parlementa riërs Harry van den Bergh en Arie van der Hek (beiden PvdA) willen nu van de minister van economische zaken horen hoe lang dat nog gaat duren. Het aantal personeelsleden nam, na een lichte daling in het voorgaande jaar, weer een beetje toe: van 764 naar 770. 73 perso neelsleden vertrokken en er kwamen 79 nieuwe medewerkers in hun plaats. Verscheidene jaren geleden al had het Noordhollandse provinciebestuur er bij de IJmond-gemeente op aangedrongen dat voor de bebouwde kommen binnen de gemeente bestemmingsplannen gemaakt mr. L. F. de Groot en voor zeventien woordvoerder. De Kwartel en mr. Oberman, de laatste namens de vergunninghouder, wezen ook nog op de grote woningnood in Velsen. Via doorstroming zou het project aan de Terrasweg daarvoor een kleine leniging betekenen. De appellanten meenden dat de appartementen veel te duur zouden worden. Tegenover hen zou enkele weken geleden een prijs genoemd zijn van rond de drie ton, terwijl mr. Oberman van zijn opdrachtgever had vernomen dat deze hoogstens twee ton zouden gaan kosten. DINSDAG 10 JUNI - MK. Micael Bianca IJM. 24, Anna Hendrika KW. 45 WOENSDAG 11 JUNI - MK. Gertjan Pieter IJM. 14, Zeearend IJM. 25 10 m 15 14 ge Ki 1 La de UI Be ka 11 vii 13 96 sc 57 tw 90 Wi ta fci sc di 1 loj So Sc Nc Sts te, de nis Se de bo Br Pis •I O Uf 19 12( ze: Ea rei Br pe Be Be Re be Ar (Van onze streekrredactie) AMSTELVEEN De KLM heeft het boekjaar 1979, dat op 31 maart dit jaar is geëindigd, afgesloten met een nettowinst van 15 miljoen gulden. Dat is aanzienlijk minder dan in 1978-’79 (82 miljoen), ondanks een vervoersgroei van 11 procent en een produktiestijging van 9 procent. Als gevolg van de verdubbeling van brandstofprijzen in 1979 en het feit dat de tarieven pas veel later werden verhoogd, is een gat ontstaan van 95 miljoen gulden. De Groot hekelde ook de rol van archi tect Van der Klei uit Haarlem. Deze is ontwerper van het plan maar tevens voor zitter van de Velsense welstandscommis sie. Weliswaar heeft hij niet deelgenomen aan het beraad over het plan maar hij was er wel bij aanwezig. Naar het oordeel vari mr. Van der Hoeven niet zo’n verstandige zet. De heer De Kwartel stelde evenwel dat alles volgens de formele regels is ver lopen. Hij, noch Van der Klei, deelde de visie dat achter het gebouw te weinig rij en parkeerruimte voor auto’s van bewo ners zou komen. werd verkocht aan de Surinaamse Lucht vaartmaatschappij. Een vliegtuig van dit type zou door zijn hoge brandstofver bruik bij verkoop aan een ander waar schijnlijk niet zoveel hebben opgebracht. Andere verkopen brachten nog eens een miljoen gulden op. Voor brandstof moest echter 298 miljoen gulden meer worden betaald dan was begroot. hetgeen goed was voor de plantengroei. Het bosbeheer verliep normaal, maar het hout was moeilijk verkoopbaar.Een toe nemend aantal vossen deed goed zijn best om de hoeveelheid konijnen binnen de perken te houden. De konijnen reageer den daarop met een vermindering van hun aantal. De fazanten beleefden behal ve de opdringerigheid van de vossen nog een andere ramp: veel kuikens kwamen om door de regen. Volgens de direktie werd met succes opgetreden tegen strope rij in de duinen. Het aantal „wildkampeer- ders”, nam toe, vooral op de parkeerter reinen. drinkwater, met name bij de industrie een van de oorzaken, veronderstelt de PWN- direktie. De wateropbrengst nam slechts met 1,9 percent toe tot 114 miljoen, ondanks een tariefverhoging per 1 januari 1979 van 4,5 percent. De basisprijs per kubieke meter steeg begin 1979 van 1,56 tot 1,63, ex clusief BTW. In 1980 is deze prijs opge trokken tot 1,68 door een tariefverho ging van 3 percent. Ook na 1980 zullen tariefsverhogingen nodig zijn, mede om de kosten van het WRK-III-projekt (pomp en zuiveringsstation te Enkhuizen en een transportleiding naar Castricum en de IJmond), dat in 1981 gereed komt, in de tarieven op te nemen de stichtingskosten worden thans geraamd op ƒ420 000.000. Deze verhogingen zullen naar raming en kele jaren 3 of 2 percent moeten belopen en dan nog enige jaren 1 percent, aldus de PWN-direktie. Vóór de tweede wereldoorlog had de motortrawler nog niet veel betekenis zo wel in Duitsland als in Engeland en deze landen waren gedurende een aantal jaren in het bezit van een grote stoomtrawler- vloot. De Nederlandse zeevisserijvloot tel de aan het einde van de jaren zestig 9 motortrawlers waarvan 5 van klein for maat die we tegenwoordig onder de kot ters zouden rekenen. Het aantal motor- trawlers is pas na de oorlog in ons land uitgebreid met het gevolg dat de stoom trawler aan -het begin van de jaren zestig verdween. België is ons, wat de motortrawler be treft, voor gegaan. In de jaren 1931-1932 De laatste jurist betichtte het college van burgemeester en wethouders van Vel sen van onbehoorlijk bestuur, omdat dit college een bouwvergunning had afgege ven voor een plan dat er niet zou mogen komen. Dit oordeel baseerde Van Löben Seis op het feit dat zijns inziens de gevel- rooilijnen voor en achter worden overschreden, terwijl het erf achter het gebouw een benodigde open ruimte zou ontberen. De spreker namens de omwo nenden hamerde net als zijn voorganger De Groot op het feit dat Velsen oproepen van het provinciebestuur nadrukkelijk negeerde. Guiana en in 1937 door de British Hon duras. In ons land kwam de eerste motortraw- ler in gebruik in 1931 de Antje RO. 15, gevolgd door de Betje RO. 16 toebehoren de aan de Visserij Mij. Piscator te Rotter dam. Daarna zijn de grotere Claesje RO. 46 en Dirkje ro. 53 in de vaart gekomen. De pogingen van een IJmuidense rederij mislukte en de in aanbouw zijnde schepen moesten worden verkocht waarvan er één onder de naam Tarana RO. 22 korte tijd gevaren heeft voor de Nederlandsche Zee visserij eveneens in Rotterdam gevestigd. In 1933 werd dit schip met een zusterschip naar Frankrijk verkocht In Duitsland is men er in het midden van de twintiger jaren toe overgegaan enkele motortrawlers te laten bouwen en tot 1938 zijn het er maar vijf geweest die het Duitse visserijbedrijf in die tijd heb ben gediend. De schepen waren besteld door de Cuxhavener Hochseefischerei waarvan de vloot in 1928 over is gegaan naar de „Nordsee” Deutsche Hochseefi scherei te Cuxhaven, welke rederij in 1936 beschikte over 164 trawlers waarvan er 95 te Cuxhaven en 69 te Wesermunde thuis- behoorden. Als eerste motortrawler kwam in 1925 de Richard Ohlrogge gereed weldra gevolgd door de Grohm, die we later als Carl J. Busch hebben gekend. De in 1926 opgeleverde J.F. Schroder kreeg later de naam Sachsen en de Albert Ballin van 1927 kreeg later de naam Wuppertal. De schepen hadden een bruto inhoud ge legen tussen de 246 en de 284 ton. Van groter formaat was in de 1929 gereedgeko men Volkswohl met 489 bruto ton, de eerste vriestrawler in Duitsland, die in 1938 herdoopt werd in Kehdingen. Duitsland eerste motortrawlers waren moeilijk van de stoomtrawlers te onder scheiden want zij hadden oök een vrij lange schoorsteen en dat is duidelijk op de foto te zien. Dit was de J.F. Schroder HC. 214, welke in 1929 is gebouwd te Weser munde door de Schiffswerft Unterweser en op 8 juni te water werd gelaten. De bruto inhoud bedroeg 284 ton, de lengte 42,71 m, de breedte 7,44 m en de holte 3,81 m. De hoofdmotor was een 6 cil M.A.N. diesel van 588 pk. In 1933 werd de naam gewijzigd in Sachsen HC. 214. Tien jaar later voor de trawler in dienst van de Kriegsmarine als Wetter-Beobachtungs- Schiff WBS 1 en verongelukte op 17 juni 1943 aan de oostkust van Groenland. De Kehdingen onderging ditzelfde lot als WBS 6 op 1 september 1944. De Wuppertal die bij de Kriegsmarine als WBS in de vaart kwam verongelukte in januari 1945 op de Noordzee en de Kehdingen zonk op 1 september 1944. Behouden bleef de Carl J. Busch ex Grohm, die na de oorlog de visserij kon hervatten. In 1956 werd dit schip door de „Nordsee” verkocht en be hoort sindsdien onder de naam Meloytral N 442 ME thuis te Vassdelsvik in Noorwe gen. De oorspronkelijke motor is in 1960 vervangen door een Wichmann van 800 pk. bouwde de Werf Figee in Vlaardingen een viertal kleinmodel motortrawlers voor Ostendse rekening en dat waren de Van Eyck, Van der Weyden, Breughel en Mem- linc. De Werf Vooruit te Spaarndam bouwde de Enseigne en de Jean Bart voor Frankrijk en verder kwamen bij Gebr. Pot te Bolnes twee kleine motortrawlers gereed voor België en De Biesbosch in Dordrecht bouwde de Othello voor Frankrijk. Wat grootte betreft waren deze vaartuigen te vergelijken met de eerste motortrawlers in Engeland, die later zijn gekomen, want het was in 1935 toen de 134 ton metende British Columbia in de vaart kwam, in 1936 gevolgd door de British In het jaarverslag wordt de tegenstan ders van de infiltratie in feite „elitaire” opstelling verweten. „Als een kleine groep van natuurdeskundigen de belevings waarde van de duinen niet zou willen delen met het publiek, dan komt ons dit elitair voor. Hetzelfde geldt voor de drink watervoorziening. Het is onjuist om uit sluitend het behoud van de unieke natuur te eisen, zonder rekening te houden met dè grote betekenis, die deze terreinen te gelijkertijd kunnen hebben voor de drink watervoorziening en de recreatie”, aldus de PWN-direktie in het jaarverslag. Conflictstof voor de Raad van Toezicht vormen waarschijnlijk ook de PWN-be- groting voor 1981, de suppletoire begrotin gen voor 1979 en 1980 en de Nota Kosten verhoging WRK III WRK waterstrans- portleiding Rijn-Kennemerland). In al de ze stukken speelt de infiltratiekwestie mo gelijk een rol. Zo worden met name ge noemd de „Kapitaalslasten toekomstige waterwinning Zuid” begroot op 950.000 en „Watervoorziening beneden het Noord- zeekanaal” begroot op 31.699.121. Het is niet duidelijk in hoeverre in deze bedra gen de kosten van de omstreden infiltra- tiewerken zijn meegenomen. In de nota „Kostenverhoging WRK III” is sprake van „de infiltratie in het Kraans- vlak” en de beëindiging van de waterleve- ring door de gemeente Amsterdam niet eerder dan in 1985. Provinciale Staten hebben echter in de discussie over de motie van 25 februari overwogen, of de waterleverantie door Amsterdam niet ge woon zou moeten doorgaan. En zij lieten de vraag óf er wel geïnfiltreerd moet worden in het Kraansvlak daarbij duide lijk open. Het is dus niet onmogelijk, dat een aantal leden van de Staten maandag in de commissie zal protesteren tegen deze passages, omdat daarin wordt vooruitge lopen op een beslissing die de Staten nog moeten nemen. In de nota „Kostenverho ging WRK III” wordt verder nog gespro ken van een pompstation, waarmee wordt bedoeld „alle voorzieningen welke ten be hoede van de infiltratie van rivierwater in het Kransvlak en/of de Kennemerduinen nodig zullen zijn”. Ook is te lezen dat aan de gemeentewaterleiding (van Amster dam) het verzoek is gedaan de waterleve- ring aan het PWN-gebied ten zuiden van het Noordzeekanaal voor de jaren 1982 tot eh met 1984 te continueren als tijdelijke Wciterlevering”. De angel zit hier wellicht in het woord tijdelijk. Overigens wordt in het jaarverslag over het Kraansvlak nog opgemerkt, dat de lozing van rioolwater van de gemeente Zandvoort een niet onaanzienlijke bedrei ging vormt voor de natuurwetenschappe lijke waarde er van en voor de waterwin- belangen in het westelijk deel van het Kraansvlak. De PWN-direktie betreurt de opstelling van de Franse regering met betrekking tot de vervuiling van de Rijn met zout door de Franse kalimijnen. De hoeveelheid zout in de Rijn en het door deze rivier, via de IJssel, gevoede IJssehnuiden blijft daar door minstens hetzelfde. De direktie vraagt zich af of de overige verdragspart ners (in het zoutakkoord) bereid zullen blijven mee te werken nu een van de verdragspartners (Frankrijk) zijn ver plichtingen niet nakomt. De PWN-direktie maakt zich verder nog zorgen over de fosfaatophoping in het Usselmeer. Zij be pleit in het jaarverslag een derde trap (chemische zuivering) toe te voegen aan alle zuiveringsinstallaties. De drinkwaterproduktie van het PWN nam in 1979 toe met 0,8 percent tot 65,2 miljoen kubieke meter. Met deze geringe stijging blijft de groei van het verbruik achter bij de prognoses van enkele jaren geleden, zo schrijft de direktie. Hoe deze vermindering precies komt weet men niet. Wellicht is een bewuster gebruik van Per aandeel van 100 gulden kunnen aandeelhouders aanspraak maken op een dividenduitkering van 3,83 gulden. Vorig jaar was dat 16,89 gulden. Op de aandeel houdersvergadering van 7 augustus zal de KLM echter voorstellen de winst waar over geen vennootschapsbelasting hoeft te worden betaald toe te voegen aan de reserves. Het jaarverslag van de KLM verschijnt op 16 juli. Dit blijkt uit cijfers die de KLM woens dagmiddag bekend heeft gemaakt. De in komsten stegen van 2,83 miljard gulden in 1978-’79 tot 3,24 miljard, terwijl de be drijfskosten sterker stegen, van 2,7 mil jard tot 3,2 miljard. In percentages uitge drukt stegen de inkomsten met 14 procent (16 pet uit vervoer, 8 uit andere bronnen), en de bedrijfskosten met 18 procent. Het vervoer groeide voornamelijk op de trajecten met relatief lage opbrengsten, zoals de Noordatlantische route. In het verkeer met de VS heeft de KLM een beladingsgraad nodig van 75 procent om rendabel te kunnen vliegen. Voor het hele bedrijf bedroeg de feitelijke beladings graad in 1979-80 61,1 procent, 1 pet meer dan in het voorgaande jaar. Het winstcijfer wordt gunstig beinvloed doordat voor 4 miljoen gulden een DC-8 De jurist van de omwonenden sprak van een kolos van een gebouw dat beslist niet paste in een laag gebouwde omger ving. Mr. De Groot deelde: die mening volkomen. Zij het dat de Stichting Sant poort het ontwerp wel fraai vindt maar niet passend op die plaats. De Stichting zet zich al jaren in voor het behoud van het dorpskarakter van Santpoort dat ook zijn landelijk milieu zou moeten bewaren. De Groot verwees naar zijns inziens merk waardig optreden van het college dat het oordeel van de welstandscommissie volle dig had gevolgd. Immers, nog maar drie jaar geleden werd een soortgelijk bouw project op hetzelfde perceel door die com missie afgekeurd. B en W hebben volgens De Groot hun eigen verantwoordelijkheid in dezen niet genomen. Het bestuur heeft zonder meer de opinie van de adviserendg commissie overgenomen. De advocaat deelde mee dat zijn cliën ten het talmen van de gemeente zat waren en nu bij Gedeputeerde Staten hebben aangedrongen op dwang tegenover de ge meente Velsen. Na vragen van staatsraad Van der Hoeven, de voorzitter van de afdeling rechtspraak, bleek overduidelijk een meningsverschil tussen Van Löben en ambtenaar De Kwartel die Velsen repre senteerde. De diepte van het erf achter het gebouw moet namelijk worden vastge steld aan de hand van het aantal verdie pingen dat het complex met negentien woningen zou gaan tellen. Daarbij rees ook een geschil over de vraag of de eerste woonlaag volgens de schets (boven de garages) ook als verdieping moest meetel len. De advocaat dacht van wel, De Kwar tel had een afwijkende visie. Ook in dat punt moest mr. Van der Hoeven zich gaan verdiepen. De ontvangsten uit de exploitatie van de natuurterreinen beliepen 3,8 miljoen te genover 3,5 miljoen het jaar daarvoor. Daar stond echter een kostenstijging te genover tot 7,9 miljoen 7,4 miljoen het jaar daarvoor). De provincie draagt in de kosten bij met 2,8 miljoen (het jaar daar voor 2,7 miljoen). Het totale aantal aansluitingen nam vo rig jaar met 7.831 toe tot 362.402, een stijging van 2,2, percent. Het leidingnet verkeert in goede staat en leverde in 1979 geen problemen op. Het beheer van de natuurterreinen (bij na 5.400 hectare), die meestal ook water wingebieden zijn, verliep irï 1979 goed. Door grote regenval kwam een aantal duinvalleien weer onder water te staan, -T, ZATERDAG JUNI - Hektrawler Schout Velthuys KW. 49, Hendrika Johan na KW. 81, Annie Hillina KW. 170 MAANDAG 9 JUNI - MT. Protinus IJM. 154, Meyert Menno IJM. 209 (10 juni bin nen), Ora et Labora KW. 51, Marry Martin KW. 149, Soli Deo Gloria KW. 152, ML. Michiel KW. 167, MK. Walvis IJM. 1, Carla Albertine IJM. 2, Marina IJM. 3, Lena Antonia IJM. 5, Poolster IJM. 11, Gertjan Pieter IJM. 14, Pieter IJM. 19, Zeearend IJM. 25, Maarten Cornelia IJM. 44, Swift IJM. 115, Wiron VII IJM. 207, Janny Jaco ba KW. 4, Alida KW. 22, Willem Adriana KW. 25, Ada KW 29, Clasina Jacoba KW. 77, Pelikaan KW. 88, Wilma KW. 113, Maartje Jacoba KW. 137, Tiny KW. 145, Wilhelmina KW. 173, Pieter Gijsbertha KW. 1,75, Valk KW. 185, Hans KW. 189, Anna Lydia KW. 194, Agatha KW. 214, Jacob Senior KW. 226, Johanna Cornelia WR. 57. Leendert Jan SCH. 256 WOENSDAG 28 MEI - Hektrawler Cor nells Vrolijk Fzn SCH. 171 VRIJDAG 30 MEI - Hektrawler Jan Maria KW. 171, Voorwaarts VL. 142 ZATERDAG 31 MEI - Hektrawler I SCH. 90 MAANDAG 2 JUNI - MK. Marry Jacob KW. 117 WOENSDAG 4 JUNI - Hektrawler Arie Ouwehand KW 122 DONDERDAG 5 JUNI - Hektrawler Jo hanna KW. 39 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG/SANTPOORT Een plan voor bebouwing van het perceel Terrasweg 39-41 in Santpoort is deze keer niet gestrand. De voorzitter van de afdeling recht spraak van de Raad van State heeft vanmorgen laten weten de bouwvergunning, die B. en W. van Velsen hadden afgegeven, niet te willen schorsen Projectontwikkelaar Bos en Smit Nieuwbouw te Heemstede kan daarom zonder problemen aan de slag. Ongetwijfeld tot treurnis van de opposanten die donderdag hun bezwaren toelichtten bij de Raad van State. Namens de Stichting Santpoort gebeurde dat door voorzitter omwonenden was mr. Van Löben Seis zouden worden. „Nog altijd is daar geen uitvoering aan gegeven. Sterker nog, men houdt zich zelfs niet aan de bepalingen van de bouwverordening. En dat is de enige basis voor toetsing die bij afwezig heid van bestemmingplannen bestaat”. &r*‘

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 6