CPN nog niet in B. en W. Directeuren Ballast in Een vrijmarkt in de nachtelijke uurtjes woonbuurt gaan voorop „Slacht partijen” Utrechtsestraat: heroïnehoertjes vanaf twaalf jaar Dealers staan hulpverlening in de weg •4 AMSTERDAM I i. onder redactie van Theo van der Kaaij Jongens Problematisch gezin A Tl W1 Steeds meer kinderen als prostituee De CPN heeft gezegd best weer mee te willen besturen in Amster dam, maar niet voordat er een diepgaande discussie heeft plaats gehad over de zware problemen waarmee de hoofdstad worstelt. Een dergelijk gesprek zal zeker niet voor de zomervakantie afge rond kunnen zijn. Ook vindt de CPN dat er aan het bewust ak koord gesleuteld moet worden. Mocht de PvdA aan deze voor waarden voldoen dat bestaat bij de CPN bereidheid iemand an ders dan Van der Velde kandidaat te stellen. van de begroting na de zomerva kantie. Wie het breed heeft, laat het breed hangen. In Amsterdam is dat niet altijd even praktisch. Het is zo'n gedoe om vanwege je lengte steeds twee vrije parkeerplaatsen achter elkaar te moeten vinden. Zo 'n kleintje kun je tenminste nog dwars wegzetten.... van die gesprekken lag vorige week bij de gemeenteraad op ta fel. Wibaut bv mag een kleiner kantoor bouwen waardoor er nog plaats op het terrein is voor de bouw van veertig huizen in de sociale sector. Wibaut bv mag bo vendien nog een kantoor bouwen in het industriegebied Riekerpol- der. De firma heeft beloofd in dat geval af te zien van de zware scha declaim. Een meerderheid (PvdA, CDA, D’66) is akkoord gegaan met deze regeling. Een PSP-voorstel om de zaak uit te stellen en de buurtbewoners te horen haalde het niet. De gemiddelde leeftijd waarop vrouwen met prostitutie beginnen komt steeds lager te liggen. In de grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag kan vaak nog niet eens gesproken worden van vrouwen die hun toevlucht nemen tot het oudste beroep van de wereld: het zijn kinderen in de leeftijd van twaalf tot vijftien jaar. Globale schattingen spreken van 150 meisjes in deze leeftijdsgroep in de drie grote steden. zaak van prostitutie naar boven: het vroegtijdige emotionele en so ciale verlies binnen familierela ties. Theo Borst: „Deze bevindin gen sluiten aan bij die van de Amsterdamse jeugdpolitie. Daar wordt gesteld dat van de kinderen die met de jeugdpolitie in aanra king komen 90 percent uit een problematisch gezin afkomstig is. De politie zegt: Er zijn hele fami nes die tippelen. Er wordt gespro ken van een groep jeugdigen die alle vormen van bevoogding ach ter de rug heeft en niet meer door de hulpverlening wordt aange pakt. Het zijn de onverbeterljjken. r I# aan de fundamenten voor het kan toor moest worden stopgezet. Niet lang daarna lag de schadeclaim van Wibaut bv op het stadhuis. Tot hun grote ergernis ontdek ten de buurtbewoners dat de weg nog lang niet vrij was voor de zo begeerde sociale woningbouw in plaats van een kantoor. Het ge meentebestuur ging onderhande len met Wibaut bv. Het resultaat am fem delijk waarneembare stand tegen directe hulp aan de prostituée. Opname wordt volgens Borst nogal eens ge weigerd uit „smetvrees”: an deren zouden aan de pro- stituées een voorbeeld kunnen nemen. Een probleem apart vormt de homosexuele prostitutie door jon gens en mannen. Hier bestaan nauwelijks meer gegevens over dan het feit dat de werkterreinen bestaan uit het Rembrandtplein en de hal van het Centraal Station. De politie heeft gegevens over 2500 mannelijke prostituées in de hoofdstad. Landelijk schiet Am sterdam er uit met 20 percent van het totaal aantal mannelijke en vrouwelijke prostituées (gemid- Hoger personeel van gemeente lijke diensten in Amsterdam gaat steeds vaker over tot gezamelijke acties met het personeel. Niet zo Ihng geleden voerde directeur Van de Ven de ambtenaren aan van zijn Dienst Herhuisvesting om het gemeentebestuur duidelijk te ma ken dat het geen enkele zin meer heeft om de bevolking voor te hou den dat de gemeente nog wonin gen heeft om te distribueren. Deze week trof directeur Maasdam met zijn ambtenaren op naar het stad huis om B. en W. duidelijk te ma ken dat de werksituatie voor de Gemeentelijke Sociale Dienst niet langer verantwoord is. De GSD wil op de eerste plaats 74 mensen erbij om het werk naar behoren te kunnen uitvoeren. Vervolgens ei sen directeur en ambtenaren dat er nieuwe bijkantoren in de stad komen in plaats van het sterk ver ouderde gebouw aan de Marnix- straat. De GSD-ambtenaren stel len deze eisen om het stijgend aan tal uitkeringen in de stad fatsoen lijk te kunnen verzorgen. Cliënten kunnen nauwelijks meer worden begeleid en de Sociale Dienst in de hoofdstad heeft nu meer weg van een „uitkeringsfabriek”. De GSD in de hoofdstad verzorgt voor 70.000 mensen een uitkering. De opvang van jeugdige prostituées is nog een witte vlek op de kaart van de hulpverlening in Amsterdam. Hoe komt een meisje (of een jongen, zoals ook zal blijken) tot prostitutie? D Theo Borst: „Door de toenemende werkloosheid, het te kort aan jongerenhuisvesting, ver krotting van oude stadswijken, verouderde wetgeving wat betreft het jeugdrecht en de relatief lage inkomens komen veel jongeren in problemen. Dat nogal wat jonge ren moeite hebben zich staande te houden te midden van dit alles kan men afleiden uit alcohol-, he roïne- en bruik, het jeugdvandalisme en de toename van de jeugdprostitutie, De dealer in heroïne zoekt afzetgebied voor zijn verdovende waar. Onschuldige kinderen die nieuwsgierig zijn en onder de indruk komen van zijn galante voorkomen zijn hem daarbij zeer welkom. Zo begint tenminste in de meeste gevallen het uitzichtloze levenspad van het heroïne-hoertje. Meisjes komen in een kroegje, krijgen zomaar een vreemd goedje te roken aangeboden, voor niks en het geeft nog een lekker gevoel ook. De volgende keer krijgen ze weer wat en nog steeds voor niks. Tot het moment daar is dat hun lichaam niet meer zonder het spul kan en ze die aardige vent hard nodig hebben. „Je moet er maar eens voor gaan betalen, want het spul is veel te duur,” zegt de galante man die zich op dat moment ontpopt als heroinedealer. Het meisje kan natuurlijk niet betalen en krijgt het dringende advies mee om dan maar de hoer te gaan spelen. En voordat ze het goed beseft is ze een willoze drukknop van een kassa die slechts rinkelt voor de onzichtbare grote mannen op aarde die schatrijk worden van de handel in heroïne. Dezen gaan daarbij over lijken, want er valt nogal eens een slachtoffer aan een overdosis of aan een klant die uit is op lustmoord. Met die klant begint trouwens alle ellende. Wie zijn die mannen die urenlang, avond aan avond rondtoeren over de grachten en door de zijstraten bij de Utrechtstraat? Een belangrijke drijfveer naast pure geilheid zal het feit zijn dat een heroinehoertje niet zoveel geld vraagt als een hoer op de Wallen. Bij de laatste ligt het aanslagbedrag in de buurt van de honderd gulden, de meisjes in de Utrechtstraat doen het voor de helft. Wie die mannen zijn wordt in dit verhaal niet behandeld. Het gaat om de jeugdige prostitueées die steeds groter in aantal worden en steeds jonger in leeftijd. Ze pezen in auto’s waarvan de bestuurders in de kleine uurtjes een slapende woonbuurt veranderen in een openbaar veilingterrein. Eens in de paar maanden komt de politie voor een razzia, alle meisjes worden opgepakt, maar de volgende avond staan ze weer op de hoeken van de straten. De dealers houden hun vrijmarkt goed in de gaten, buurtbewoners die bezwaar maken worden bedreigd. Een schadeclaim van achttien miljoen gulden lag er bij de ge meente Amsterdam op tafel. In diener was de bouwmaatschappij Wibaut bv, een dochter van Wil ma. De firma zag twee jaar gele den een bouwvergunning vernie tigd door de Kroon voor een groot kantoorgebouw op het voormalige Ballast-Nedam-terrein aan de Wi- bautstraat. Bewoners van deze buurt kwamen als overwinnaars uit de strijd tegen gemeente en projektontwikkelaar. De Kroon constateerde dat de bouwvergun ning door de gemeente onrecht matig was verleend. Het werken Politie en hulpverleners in Am sterdam zijn ervan overtuigd dat in meer dan 90 percent van alle jeugdige hoertjes de prostitutie volledig ondergeschikt is aan het verslaafd zijn: „Alleen met he roïne wordt de afkeer van prosti tutie overwonnen.” De verslaafde prostituée verwaarloost het li chaam meer en meer. Goed eten is er niet meer bij want de heroïne verdrijft de honger. De hard drug maakt de vrouw onvruchtbaar, Over de banden verslaafde - de aler denken politie en hulpverle ners niet hetzelfde, zo constateer de de socioloog Borst. Volgens de Amsterdamse politie is de relatie verslaafde - dealer een vijandige, behoudens die gevallen waarin er sprake is van vriendschap. Hulp verleners zeggen dat er juist spra ke js van een typische pooier - hoerverhouding, maar niet in de klassieke vorm. Het meisje moet voor haar en haar vriend (en die kan dealer zijn of verslaafde) „de smack” verdienen. Diezelfde dealer blijkt een le vensgrote sta-in-de-weg te zijn voor de hulpverlening aan het he- roïnehoertje. Hulpverlening bete kent afkicken, de hard drug de rug toedraaien en dus verlies van een bron van inkomsten, want het is natuurlijk de dealer en niet het meisje dat het grote geld vangt dat via de hoerenloper binnenkomt. De hulpverlening aan verslaafden is al een probleem op zichzelf, blijkt de verslaafde een prostituée dan lijkt de hulpverlening haast een onmogelijkheid. De opvang van jeugdprostituées is ook totaal nog niet van de grond gekomen. Borst: „De omvang van deze groep is tot nu toe een witte plek op de kaart van de hulpverlening in Amsterdam. In de praktijk blijkt dat er bij de prostituées zel den een motivatie aanwezig is om voor langere tijd te worden gehol pen. Zowel de verslaving aan drug als het bedrijven van prostitutie gaat deel uitmaken van iemands levensstijl. Het probleem dat zich voordoet bij het doorbreken van deze levensstijl is dat er door af kicken en stoppen met prostitutie een leegte ontstaat die moet wor den opgevuld. Bovendien is pros titutie een zeer geschikt middel om verslaving langdurig en diep gaand in stand te houden.” Het hoertje tot achttien jaar wordt beschouwd als Jeugdige prostituée”, hun aantal in de drie grote steden wordt op duizend ge- schat. Toegespitst op de situatie in Amsterdam blijven de schattin gen globaal, want de politie regi streert niet elke prostituée en de hulpverlening registreert totaal niet. Amsterdam zou tussen de 100 en 200 hoertjes hebben tot acht tien jaar. Zeker 90 percent van deze meisjes is verslaafd aan zwaar verdovende middelen en heet in de volksmond heroïne- hoertje. De meesten van hen tip pelen in de Utrechtsestraat en bij het Rembrandtplein. De onrustbarende tendens dat hun aantal steeds groter wordt, er zelden sprake is van afkicken, de hulpverlening machteloos staat en geslachtsziekten op steeds grotere schaal voorkomen, is reden ge weest voor diverse instanties om oplossingen voor de problemen te zoeken. De Mr A. de Graaff Stich ting, een landelijke instelling die zich bezig houdt met onderzoek van en voorlichting over het pro bleem prostitutie, heeft vorig jaar een Werkgroep Prostitutie Am sterdam opgericht. In deze werk groep zijn vertegenwoordigd de gemeente Amsterdam, de GG en GD, het Leger des Heils, de politie en justitie. Als een van de urgent- I ste problemen werd de situatie rond de jeugdprostitutie, die ge paard gaat met heroïneverslaving en het verspreiden van geslachts ziektes, beoordeeld. In het kader van een Tijdelijke Arbeidsplaat- sen-regeling gaf de werkgroep de socioloog drs Theo Borst op dracht de mogelijkheden voor hulpverlening aan jeugdige pros tituées in Amsterdam te onderzoe ken en aanzetten te geven voor verbeteringen. Borst heeft dezer dagen verslag gedaan van een aantal opzienbarende ontdekkin gen in de onderwereld van de jeugdprostitutie. Burgemeester Polak heeft als hoofd van de Amsterdamse politie een „Klaagschrift Vondelstraat” op zijn bureau gekregen. Het Am sterdamse Klachtenbureau Poli tieoptrede verzoekt hem een on derzoek in te stellen naar het ge weld dat door de politie is ge bruikt om de rellen rond het ge kraakte pand in de Vondelstraat op 3 maart de kop in te drukken. Het klaagschrift rept over „slacht partijen” na het slechten van de barricades en een politieoptreden dat in elk geval „niet correct en beheerst” geweest is. Het klaags chrift doet verslag van 40 van de totaal 70 ingediende klachten. De collectieve klachtenreeks doet denken aan het „Aangiftenboek” dat na de rellen rond de metro- aanleg vijf jaar geleden werd ge maakt door de Juridische Groep Nieuwmarkt. De 200 klachten werden toen met één brief van de officier van justitie, bij wie de aangiften waren gedaan, gesepo neerd. Om deze reden heeft het klachtenbureau zich nu direcht tot de burgemeester gewend. Deze wordt gevraagd een speciale raadscommissie in te stellen die zowel klagers als politie moet horen. koord met PvdA, CDA, D’66 en PPR opnieuw volledig onder schrijven. Verder mag Rudi van der Velde in elk geval niet als wethouder, naar voren worden ge schoven en tenslotte moet de CPN al uiterlijk volgende week dinsdag over dit alles een beslissing heb ben genomen. De PvdA wil beslist dat er een nieuwe wethouder van financiën is voor de presentatie Achtereenvolgens waren cafés op de Zeedijk, het SOSA-gebouw aan de Herengracht, het Anton de Kom-centrum op de Stadhouderskade, het Doelengebouw op de Kloveniersburgwal en nu en dan de café-achtige ruimtes in Amsterdam de plaatsen waar de heroinedealer zijn vaste klantjes ontmoette. Zoals de zaken er nu voor staan is de kans klein dat de CPN terug keert in het Amsterdamse college van B. en W. De communisten waren uit het stadsbestuur ver dwenen toen onderwijswethouder Rudi van der Velde vorig najaar werd weggestuurd. Nu PvdA-wet houder van financiën Wim Sinni- ge zelf ontslag genomen heeft is er een vacature ontstaan die de grootste fractie in de gemeente raad maar met moeite kan vullen. De CPN mag terugkomen in het college, maar de voorwaarden die de PvdA stelt zijn niet misselijk. Zo moet de CPN het twee jaar geleden gesloten programak- waarbij vooral het op steeds jon gere leeftijd bedrijven van prosti tutie verontrustend is.” In de kringen van de Mr A. de Graaff Stichting wordt verwacht dat jeugdprostitutie zich de ko mende tijd nog sterk zal uitbrei den. Systematisch onderzoek naar de achtergronden van jeugdpros titutie in Nederland is niet voor handen, hoogstens is duidelijk dat het een typisch verschijnsel is van ander hard-drug-ge- de grotere steden. Onderzoeken in het buitenland kunnen van toe passing op Nederland zijn. Een aantal conclusies uit deze onder zoeken: de veelgehoorde veron derstelling dat de ouders meestal gescheiden zijn is niet juist; het komt wel vaak voor dat het gezin de prostituée op een of andere manier problematisch was; jeug dige hoertjes zijn afkomstig uit alle lagen van de bevolking en komen zowel uit de stad als van het platteland; in een groot aantal gevallen is er sprake van een min of meer mislukte schoolopleiding; een arbeidsverleden ontbreekt of is problematisch; nogal wat van de prostituées hebben enige tijd in een tehuis doorgebracht en ten slotte wijkt hun gemiddelde I.Q; niet af van dat van de rest van de bevolking. Een Amerikaans onderzoek, be- delde is 10 percent). Ook voor deze staande uit diepte-interviews met groep geldt dat de prostitutie op jeugdige hoertjes brengt als oor- jeugdige leeftijd toeneemt. Er zijn - - veel kinderen onder van Turkse en Marokkaanse arbeiders. In te genstelling tot de Nederlandse jongens zijn zij niet verslaafd aan hard drugs. Socioloog Borst doet een serie aanbevelingen voor hulpverlening aan de jeugdige prostituées. Zo zou er op de eerste plaats een contactadres moeten komen voor prostituée en hulpverlener, een niet-commercieel, café-achtige ruimte in de buurt van het Rem brandtplein. Via deze plek moeten verslaafden die te kennen geven van de heroïne af te willen naar plaatsen gebracht kunnen worden waar dat mogelijk is. Dat zal niet in de stad kunnen gebeuren, het is noodzakelijk hiervoor adressen te vinden op het platteland. Borst denkt ook aan projekten van be geleide kamerbewoning. De hulpverleners van ver schillende instellingen die op aandringen van de socioloog nu regelmatig contact hebben zullen aan de problematiek van jeugdprostitutie meer zodat het condoom achterwege ge- moeten doen dan opvang en laten wordt. De hygiëne is ook niet verwijzing. Er is nog een dui- meer wat het geweest is, zodat delijk waarneembare weer- geslachtsziekten vrij spel krijgen. De GG en GD heeft ontdekt dat geslachtsziekte onder jeugdige prostituées percentueel zeer hoog ligt. Een speciaal ingestelde avondkliniek op basis van vrijwil ligheid heeft dit onlangs aan het licht gebracht.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9