enz. enz enz in het kort Sis 1 f Ér Is I; Vrouwe van Turnhout F toeristische notities I Ik udoj-buys i gp 3 K' H3 TOERISME M 1 2 4 5 6 7 Beatrix,koningin der Nederlanden.prinses van Oranje-Nassau, 4 m IE ge ge w h( oi di kt te R m B< kl m m F I V Harten troef in het huis mettenthoren 9 3 Dank aan Maria: in de grot en verderop een hele muur. H H •IvZ >iW: ■-<* TURNHOUT ACHTER DE KERK is een pas- 4' Dat in het enz., enz., enz., waar mee de Oranjevorsten sinds 1813 een aantal titels aandui den, ook het Heer of Vrouwe van Turnhout ligt besloten, is een recht dat dateert uit 1648. Het beeld was aan stukken en ook hij mankeerde nogal wat. „Die was nogal serieus geblesseerd”, weet de gids nog. Zo sta je in het zicht van het museum van de speelkaart voor joker. te bemachtigen. Een weinig suc cesvolle missie, want de man ver loor zijn evenwicht en kletterde met beeld en al tegen de grond. een Jozef-met-kindeke-Jezus- beeldje, in Peking zal je dat niet zo gauw tegenkomen, heeft zijn me- herberg De Beiaard tegenover de monumentale Collegiale St. Pie terskerk hoorde bij dat ontwaken. Midden op het driehoekige plein waar de Begijnenhuisjes om geschaard staan, is de Grot van Lourdes een bede vaartsoord voor een gebed in stilte. Amalia van Solms, de eer ste Vrouwe van Turnhout in het geslacht Oranje-Nassau. In haar hand draagt ze een portret van Frederik Hendrik. ...de VW is, met uitzondering van de lunchpauzes, elke dag open. Op zaterdagmiddag na 13 uur geslo- ke D( br va go lei he Gi lei zij DE NAAM VAN DE STRAAT waar het gebeurde zegt het al, we zijn in de buurt van een Begijnhof. VERDEROP, NAAR het Kas- teelplein, waar het Kasteel, ferm gerestaureerd, omringd door een slotgracht, nu dienst doet als ge rechtsgebouw. Achter elkaar ver laten twee jonge juristen met een toga onder de arm het vroegere jachtslot van de hertogen van Bra bant en een wat droever uitziend persoon die door een rijkswacht wordt vergezeld. Er lijkt weer recht gesproken, al zal iemand die op een zonnige dag naar een ker ker wordt geleid, het zeker niet zo voelen. BINNEN AAN DE VOET van het barokken hoogaltaar en de smeedijzeren koorafsluiting lig gen de grafstenen van stadsnota belen van weleer. De schuifelende voeten van de gelovigen hebben hun namen geheel of gedeeltelijk weggewist. De meesten liggen er niet alleen, maar vergezeld van „syne huysvrouwe”. Toen was het nog een eer om dat te zijn; tegen- Bt ru sti ee tei ee tei sti ee T ■l F F F i -I DAT AMALIA VAN SOLMS bij haar intrede als vrouwe van Turn hout in het huis „metten thoren” werd ontvangen en niet in het kas teel, heeft te maken met de toe stand waarin de burcht die dagen verkeerde. „Op het moment van de Blijde Intrede was het oude slot zo jammerlijk tot puin vervallen, dat het volstrekt ongeschikt was om Vrouwe Amalia te ontvangen. A 'V ,K ■V -F 1 F Zg w< m na de ni be le’ zo dt da p 2. IV 7. n ei 1< t\ i; E 11 t€ N 0 2 P o; N n G ,E a nu’s op z’n Beis aangepast. Na de haaievinnesoep en loempia prijkt er biefstuk met frites op een van zijn menu’s. Het is trouwens de eerste Chinees die ik nu eens de hap niet op tafel zie gooien, maar die hem ook uitserveerde. Het dienstbetoon gaat de Zuiderburen in het algemeen wat gemakkelij ker af, dan bij ons het geval is. Twee geheimen uit het speelkaartenmuseum: Koningin Juliana als de koningin op een Spaans spel, met naast haar de laatste Griekse monarch Constantijn als koning. President Brezjnev was de ontwerper maar een klaver drie waard. De andere kaart stamt uit een Brits kaartspel. In Groot-Britannië was drukken van speelkaarten aan belasting onderhevig. De schoppenaas mocht er enkel door de overheidsdiensten worden vervaardigd, een wijze van „tol" heffen. Op namaak stonden zware straffen. OMDAT WE DIE DAG ook Oranjestad Breda nog op het pro gramma hadden - daarover vol gende keer - waren fotograaf Paul Vreeken en ik al met het jongste sage verborgen, de Bloemekens- ochtendglören uit de Randstad vertrokken. De Grote Markt in Turnhout ademde nog die speci- Na de brand van 1597, een goede halve eeuw voordien, was de toe stand nog verergerd ingevolge neutraliteitseisen en ontmante ling. Voorname leden van haar gevolg had men ondergebracht bij sommige notabelen; anderen bij de burgerij en voorts in verschil lende afspanningen en gastho ven”, schreef Turnhouts ere-ar- chivaris Raymond Peeters ooit. Misschien is de oorzaak daarvan wel terug te vinden in dezelfde sfeer als dat van „syne huysvrou we”. Maar een beetje dienstbaar heid mag toch zelfs geen Mina (of Dries) te dol zijn. De mooiste huisjes, met ronde poorten, die bewaard bleven, da teren uit de zeventiende eeuw, achterin, bij de barokkerk. De hof is in zijn soort erg mooi, een gaaf bewaard gebleven miniatuurstad- je, met een calvarieberg, aan de achtergevel van de kerk, en een grot van Lourdes. Het geloof is er groot. Vele tientallen dankbordjes geven daar rekenschap van: „voor eene genezing”, „uit dankbaar heid”, „voor eene bekomme gunst”. Nederlands van weleer, maar ook nu branden er kaarsen voor de grot en knielen er mensen neer. Het huis „metten thoren": na Amalia de joker op visite. Het kasteel van Turnhout, waar nu Vrouw Justitia haar intrek heeft genomen. De Collegiale St. Pieters kerk waakt over het centrum en de Grote Markt van Turn hout. Let op het sierlijke ba- roktorentje. ten. Bezoek aan het kasteel moet van te voren worden aangevraagd aan de voorzitter van de recht bank. De Dienst Toerisme in Turnhout is telefonisch te berei ken onder nummer 09-32-14- 418941... De burcht is hersteld naar het nog een eer om dat te zijn; tegen- gezicht dat het de zeventiende woordig schijnt een toegewijde eeuw moet hebben gehad en heeft huisvrouw die hoedanigheid enkel een prachtige binnenplaats. nog maar met verlegen gegiechel kenbaar te kunnen maken. Alsof het ongepast is voor een gezin te zorgen. De toren heeft jaren in de steigers gestaan, maar is er gloednieuw onder vandaan gekomen. Recht van leden lijkt hij zijn positie wat onwennig te bezien en met verho len afgunst naar het sierlijke ba- roktorentje boven de kruisbeuk te gluren. ...wie naar Turnhout trekt, het is goed te combineren met bijvoor beeld het zuidelijker gelegen Diest, doet er goed aan even bij de VW op het Marktplein binnen te stappen, waar een brochure met bijzonderheden over de stad te krijgen is. Daarin staan ook de openingstijden van de musea. Die zijn meestal enkel ’s middags ge opend. Dit is het geval in het Taxandriamuseum, waar het ver leden herleeft, het Begijnhofmu- seum en het Speelkaartenmu seum. Het eerste en derde is elke dag open van 14 tot 17 uur, maar op zaterdag gesloten. Het Begijn- hofmuseum is enkel open op maandag en woensdag van 13.30 tot 17.30 uur en op zondag van 15 tot 17 uur... WEER BUITEN, in de Begijnen straat, mist u in een nis aan de rechtergevel het mariabeeld. Dat is te wijten aan een Nederlandse bezoeker, die op het aanpalende hek was geklommen om het beeld TEGEN EEN MUUR hangt de beeltenis van de Heilige Joh. Ne- pomucenus, de beschermheilige tegen roof en kwatongerij. Hij was kanunnik van de metropool te Praag, waar hij weigerde het biechtgeheim te schenden en daarom nu eens niet voor de leeu wen, maar in de Maldau werd geworpen, waar hij verdronk, op 20 maart 1393. Toch mooi een klei ne zeshonderd jaar geleden. Zou er voor u of mij 2580 ook nog ergens een beeld hangen. Ik vrees het ergste.Alleen twee dakbe- dekkers hebben de grootste moei te met de stilte in de hof en laten vanaf hun hoge positie Hilversum III hard de lucht in knallen. Er is bij de hof ook een begijnhofmu- seum, waar veel sierlijks aan zil verwerk en schilderijen, beelden en kasten is uitgestald. gang, nieuw, maar in oude stijl gehouden, met winkeltjes en een vijftal restaurantjes. De chinees fieke bedrijvigheid die het begin op de Markt, met boven zijn deur van elke nieuwe dag kenmerkt. Een vroege sterke filter in stads in dat jaar maakte de Vrede van Munster een einde aan de Tachtigjarige oorlog. Een van de clausules van het tractaat hield in dat de Spaanse kroon het oude land van Turnhout, als een leen van Branbant, aan het Huis van Oranje zou overdragen. Met dit bezit ging trouwens een oude Nassau- wens in vervulling, omdat het land aansloot bij de Bredase goederen. Maar nog voordat de onderhandelingen waren geëindigd overleed prins Fre derik Hendrik en was het zijn weduwe, Amalia van Solms, die bezit nam van de Heerlijk heid als Vrouwe en Barones van Turnhout. Ze vierde haar blijde intrede op 8 september 1649. Met in haar gevolg ook haar kinderen, de jonge stad houder Willem II en dochtert jes Hendrika en Maria, de late re gravin van Simmeren. WE VERLATEN TURNHOUT anders dan we gekomen zijn. De heenweg deden we via Tilburg, via Poppel, Weelde en Ravels, klei ne dorpen die de rem niet in bewe ging brachten. Nu rijden we op Merksplas aan en Rijkevorsel. In die laatste plaats worden de inwo ners door de aanwezigheid van de steenbakkerij wel „kleidabbers” of „papboeren” genoemd. De kerk is het werk van de Vlaamse bouw meester Rombout Keldermans, die verderop, in Hoogstraten, zo wel kerk als stadhuis voor zijn rekening nam. We kwamen hem ook al tegen in Culemborg (gravin van), waar hij het stadhuis bouw de, zijn enige bouwwerk boven de grote rivieren. Mocht u er nog nooit geweest zijn dan kunt u Turnhout ook in pal noordelijke richting verlaten, de weg die naar de twee Baarles voert, Hertog (het Belgische) en Nassau (het Neder landse). Veel huizen staan gedeel telijk op Belgisch en gedeeltelijk op Nederlands grondgebied, wat in het verleden al tot veel komi sche situaties heeft geleid. En tot evenveel sterke verhalen. W Ti J M HET KAN VERKEREN. De Tumhoutse patriciërswoning het huis „nietten thoren” is er een W bewijs van. Eeuwenlang be woond door de voornaamste fa milies van de heerlijkheid, is er nu het plaatselijke speelkaarten museum gevestigd. Niet dat kaar ten minder belangrijk zijn, of or dinair, nee, dat hoort u me niet zeggen. Maar achteraf zou het voor jonker Peeter de Keers- maeckere toch een vreemde ge dachte zijn geest dat uitgerekend in de hal, waar hij op die septem- Joh. Nepomucenus: be schermheilige tegen eerroof en kwatongerij. berdag in 1649 Amalia van Solms onthaalde, nu een hoge en vooral antieke drukpers staat opgesteld. De couveuse van miljoenen speel kaarten. TURNHOUT NOEMT ZICH met graagte het wereldcentrum van de speelkaart. In het begin Y,' van de achttiende eeuw werd er al driftig in gehandeld en nog steeds neemt de stad op dat gebied een grote plaats in. Wat produktie be- treft is een Amerikaans bedrijf in Cincinatti Turnhout de baas, maar als het om export gaat is de stad duidelijk nummer een. Per - jaar verlaten zeventig miljoen spellen de fabrieken van Carta Mundi. Het museum in het zeven- tiende eeuwse huis „metten tho- ren” - aan de achterzijde is de spits waar het wat vervallen huis haar naam aan te danken heeft nog het best te bewonderen - wordt door zo’n achtduizend be zoekers per jaar gevonden. „Ik kan u verzekeren dat dat voor een klein Belgisch museum niet al te weinig is”, zegt de gids, die meldt dat uit Nederland vooral veel vraag naar kwartetten is. De ex positie van deze zomer heeft Euro- pa en de speelkaart tot onder werp. 8 8 8

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 10