EK voetbal F V Greenwood: Knokken o Wilfried van Moer: 0 Blessures Tsjechoslowaken EK. voetbal in cijfers L Engelse aanvallers nog lang niet opgewassen tegen meedogenloze mandekking ,,Op mijn terras verdien ik meer voor de derde plaats" ENIGE KANS VOOR NEDERLAND: ANDERE TAKTIEK WU.' IMWir 14 1980 16 JUNI MAANDAG M i c EH Mto* s Angstig sportief door Jan van der Nat^ r hee te sch zor Oo: mis do< leg det Overdonderend TURUN De uitvinders van het voetbal zullen er niet bij zijn, wanneer aanstaande zondag de hoofdprijs wordt uitgereikt aan de beste voetbalploeg van Europa. De stap die de Engelsen hebben gemaakt, bleek nog niet groot genoeg om het verloren gegane terrein in één klap te heroveren. Het zal ongetwijfeld nog wel even duren, voordat het zover is. |F 'WW'* «Ml*. I öi^HBRI Italië gooit de beuk er in EUROPA 80 Daaruit kwam pas weer geluid, toen 59 Belgen eisen met finale in zicht veel meer geld x De Belgische coach Guy Thijs De aardige eerste helft werd gevolgd door een zeer (Van onze sportredactie) ROME Tsjechoslowaken en Nederlanders gaan dinsdag in Milaan strijden om een reisje naar Napels, waar zaterdag de troostprijzen de inzet zijn. Beste uitzicht in dat gebeuren hebben de Middeneuropeanen. Ze kenden het resultaat van de Duits-Nederlandse con frontatie en de eis van coach Venglos was dan ook simpel: winnen van de Grieken met twee doelpunten verschil. De opdracht werd uitgevoerd (3-1). En dat betekent voor Oranje dat het dinsdagavond door het slechtere doelsaldo (3-3 tegen een positieve 3-2 voor de Tsjechoslowaken) móet winnen om een vervroegde teru greis te ontlopen. Een probleem hoeft dat volgens Zwartkruis’ assistent Ger Blok niet te zijn. „Gebeurt het jagen op de bal perfect, dan kunnen we de Tsjechoslowaken aan. Voor opgesteld dat de wil om te winnen er is en de instelling juist. Hoor ik echter Nanninga zeggen dat hij een plaats in de ploeg opeist, dan denk ik dat we op de verkeerde weg zijn”. Te verwachten is dat de minder verwende Tsjechoslo waken dinsdag de voetbalschoenen vastberadener zullen vastknopen dan de gelouterde Oranje-klanten. Coach Venglos na de 3-1 overwinning op Griekenland: „De spelers zijn aan het Tsjechische volk verplicht zich voor honderd procent in te zetten, daarom wordt het voor ons een belangrijke partij”. Er is nég een reden waarom enkele mannen van Venglos zich extra in het zweet willen werken. Een plaats bij de laatste vier zou beloond worden met een vrijgeleide naar het westen. Venglos wimpelde dat af: „Weet ik niets van. Is mijn zaak ook niet. Het ministerie maakt dat bij ons uit”. Tsjechoslowakije werd vóór rust danig in de proble men gebracht, ondanks een snelle voorsprong. Na zes minuten zette middenvelder Panenka zijn voet op kunst zinnige wijze tegen de bal en verraste doelman Konstanti- nou bij de eerste paal: 1-0. Een ideale uitgangspositie, omdat de Grieken geen muur voor eigen doel konden optrekken en de krachten dienden te gebruiken voor aanvallende acties. Voor de defensie betekende dat een plons in het diepe, naar het leek met fatale gevolgen. Zdenek Nehoda raakte de paal. Panenka stuurde de ene schitterende pass na de andere in de richting van zijn voorwaartsen. Uit één daarvan maakte Vizek de tweede goal. Jagen op de bal, het lijkt een uitstekend wapen om de Tsjechoslowaakse meesters van de techniek te verschal ken. De Griekse aanvallers Mavros, Anastoupoulos en Kostikos wisten er flinke deuken mee te veroorzaken in de door libero Ondrus zwak geleide defensie. Verdediger Gogh, die twee keer in een interland Rummenigge uit de wedstrijd speeldeNederland weet dat dat een verdien ste is werd nu gedold door Anastoupoulos, niet toeval lig de beste Griek. Hij kwam woensdag tegen Zwartkruis’ équipe slechts een half uur binnen de lijnen en had zich sneller hersteld van de vermoeienissen dan zijn ploegge noten. De eerste helft was het nog te doen, daarna verlamde vermoeidheid de ledematen van de Grieken. Vreugde bij de Tsjechoslowaken na 90 minuten. Ven glos: „Ja, ik ben blij met deze overwinning. Mijn team heeft beter gespeeld dan tegen de Duitsers. Dat komt omdat de weersomstandigheden deze avond gunstiger waren dan woensdag aan het einde van de middag. We wilden toen best aanvallen, maar het ging niet”. Een excuus dat Derwall eerder aanvoerde om zijn lafheid te bedekken. (Van onze sportredactie) MILAAN België, dé verrassing van het Europees kampioenschap. De ploeg gaat op reis met een indrukwekkende erelijst: dertien duels zonder nederlaag, acht overwinningen op rij. En kansheb ber voor de titel. Ach nee, één Belg slechts die er in gelooft: Guy Thijs. Maar kan hij als bondscoach anders? Zijn spe lers durven op de eigen verrichtingen geen frank te zetten en de supporters interesseert de nationale ploeg in het geheel niet. Veertien vergezellen de for matie naar Italië, een aantal dat aan groeit tot 50 als de eerste surprise uit de hoed getoverd wordt. Eén-één tegen het favoriet gedachte En geland. De verwachtingen van de spelers zijn overtroffen. „We halen hoogstens één punt tegen Spanje, Engeland en Italië zijn voor ons te sterk”. Maar zie, na de Britten moeten de Spanjaarden zelfs twee punten prijsgeven aan de Belgische voetballers, die in een prognose vooraf weer alle zelf- Een van die gevallen leidde in de 33e minuut tot het enige doelpunt. Antognoni mocht verder gaan, na een (lichte) overtre ding van Phil Neal, bereikte vervolgens Graziani en op diens haarscherpe trekbal liep Tardelli de bal in het doel. Het Stadio Comunale van Turijn ontplofte bijkans. Als één man gilden de meer dan 60.000 toeschouwers hun kelen schor. Slechts in de hoek van de Engelse supporters bleef het stil. 1 1 1 1 1-2 1-2 De eerste helft werd vooral geken merkt door een te grote lankmoedigheid van de Roemeense scheidsrechter Rai- nea. Hij mocht dan al vrij snel twee keer naar de gele kaart grijpen; hij liet erg veel ’gewone’ overtredingen onbestraft. Met name de stevig aangepakte Tony Woodcock werd daarvan het slachtoffer. LI tion Ned steli paai wis: wor mee reld mai Can wer kon vasi roei Don doo was ge Ki V€ li< la vi SC D dor] tele den de roei tod SI wel zes< dag op. ont vor: leel hoe dat late stri. aan D Phe vie fin; dag din ger vie ski I we zev jiie Flc for nei len 0U1 eni we dre de ha< evt stu bij tie; Ro 1 01: sci be scl wa bo da uit de ge we kl; (d< ge an Ri Li w; k 2 a r ji h b r n h n o d België, dé verrassing van het Europees kampioenschap. Tegen Spanje ging het overdonderend van start, kreeg een serie kansen tijdens een 20 minuten durend openingsoffensief. Aan de basis vrijwel steeds Wilfried van Moer, de kalende middenvelder die eigenlijk niet wilde spelen omdat hij te veel last had van de hitte. Jan Ceulemans, de 23-jarige aan valler van Club Brugge, was meestal het doelwit van Van Moers passes. En juist die Ceulemans bleek in die beginminuten niet te stoppen. De blonde aanvaller bracht na tien minuten Fran cois Vanderelst op enkele meters van het doel, herhaalde die actie en toen was het wel raak. Verdediger Eric Gerets werd bejubeld. Libero Walter Meeuws: „Jam mer dat Erwin van den Bergh enkele keren pech had. Normaal is hij de koel bloedigheid zelve”. Van den Bergh had zwakke tweede. De Grieken konden niet meer en voor Panenka en de zijnen hoefde het niet meer nadat Neho da in de 18e minuut de twee doelpunten verschil tot stand had gebracht. Volkomen ten onrechte schakelden de mannen van Venglos over op een behoudende tactiek, angstig dat het succes hen nog zou ontglippen. jaren niets anders gedaan dan verdedi gen. Het is jammer, maar aanvallen kun nen we niet”. En tussen die acties op het voetbalveld speelt zich dan nog een ruzie af over de financiën. De Belgen hebben voor hun vertrek naar het Zuiden geen afspraken gemaakt over de bedragen die uitbetaald worden bij een Europese titel, een tweede, derde of vierde plaats. 2100 gulden per punt, daarvoor gaan onze zuiderburen het strijdperk in. Tenminste zo lijkt het als het vliegtuig zich in beweging zet richting Italië. Daar aangekomen hoort men de geweldige bedragen die bijgeschreven worden op de bankrekeningen van hun Italiaanse en Spaanse collega’s en dan blijkt de Belgische voetballer plots toch een overeenkomst te vertonen met zijn Nederlandse broeder. Ze eisen een garan- tiesom van 20.000 gulden, nemen later genoegen met een verhoging tot 2800 gul den per punt. Een staking dreigt dan inmiddels wel, maar Wilfried van Moer, in verband met zijn leeftijd aangewezen als actievoerder nummer één, blijkt buiten de lijnen niet de leider die hij in het duel tegen Spanje wel is. „Is het een mooie dag, dan verdien ik op mijn terras meer dan hier met voet ballen”, zegt de 35-jarige caféhouder, die verder van zijn laatste grote toernooi al leen maar een mooi feest wil maken. Vandaag praten de Belgen verder over de financiële voorwaarden waaronder zij het toernooi voortzetten. De uitgangsposi tie is voortreffelijk: drie punten uit twee wedstrijden. Woensdag de laatste wed strijd tegen Italië. Regelmatig kreeg hij een tik, die hem uit balans bracht, maar Rainea wenste dat niet te bestraffen met een vrije trap. Kevin Keegan ontpopte zich natuurlijk weer als de grote leider in de Engelse ploeg. Nadat er alleen in de eerste minu ten wat problemen waren geweest voor de Engelse defensie (Bettega kopte net naast na een voorzet van Oriali en Shilton had moeite met een vreemd schot van Gentile) kreeg Engeland, dankzij Keegan, meer grip op de wedstrijd. Daarbij werd het behoorlijk geholpen door de Italianen, die wanhopig zochten naar iemand die het spel kon maken. Die was er niet. Causio probeerde het af en toe, maar was slordig met zijn passes. Dat waren trouwens alle Italianen, die bovendien nogal eens onno dig balverlies leden. Verdedigend zat het bij de ploeg van Enzo Bearzot veel beter in elkaar. Een straffe mandekking bood Engeland eigen lijk maar weinig mogelijkheden. Speciaal voor die mandekking had de Italiaanse coach Romeo Benetti in de ploeg gehaald. Het lag in de lijn der verwachtingen, dat de grootste schopper ter wereld op Kevin Keegan gezet zou worden. Dat risico had Bearzot echter niet willen nemen. Tardelli kreeg de taak om de Engelse ster-voetbal- ler te schaduwen, terwijl Gentile het de voor FC Köln spelende Tony Woodcock lastig moest maken. De stand in groep 1: 1. West-Duitsland 2. Tsjechoslowakije 3. Nederland 4. Griekenland vertrouwen uitstralen. „Ons probleem is dat we het spel niet kunnen maken en dat zal nu moeten, want uit dit duel moet een winnaar komen. We hebben in de loop der waarmaken. De terugval van de Belgen bracht de Spanjaarden weer in de race. Quini scoor de na een vrije trap van Juanito en kon dat doen omdat Jean-Marie Pfaff op de doellijn bleef staan. De beloning van Qui ni bestond uit de aanvoerdersband, die hij mocht ovememen van de geblesseerde Asensi. Spanje kon na de rust in het resterende half uur, toen Cools de score inmiddels op 2-1 had gebracht, maar een keer gevaar lijk worden. De Belgen daarentegen kun nen spijt krijgen dat ze niet een van de vele mogelijkheden op een derde en vier de goal verzilverden. Ceulemans: „Ja, in de slotfase van de strijd hebben we het af laten weten. Of dat vitaal is, zien we de komende dagen wel”. En dan lachend: „We staan er in ieder geval beter voor dan de Nederlanders”. De stand in groep 2: 1. België 2. Italië 3. Engeland 4. Spanje 2 3-2 2 3-3 1-4 2 0 0 4 4-2 1 1 vóór rust drie mogelijkheden den score te verhogen, maar kon zijn faam van Europees topschutter (39 doelpunten) niet Benetti kreeg Kennedy als zijn man en omdat die niet al te lastig was, kon Benetti zich ook met wat schoonmaakwerk elders bezighouden. Dat kwam hem in de tiende minuut al op een gele kaart te staan, toen hij Tony Woodcock weinig minder dan een doodschop verkocht. Rainea trok vlak daarna voor de tweede keer geel. Ditmaal voor Tardelli na een overtreding op Keegan. Voetbaltechnisch bleef de eerste helft onder de maat en het aantal echte kansen bleef in feite beperkt tot zegge en schrij ve een. Die was voor Francesco Graziani, die na een knappe rush en een pass van Oriali de bal voor het intikken had. Op nauwelijks 3 meter van Peter Shilton kreeg hij het speeltuig echter niet onder controle. Wat in de eerste helft had ontbroken, was er na rust in ruime mate. Italië speel de stukken beter. Waar de bal in het eerste deel van de wedstrijd meestal in de breed te werd gespeeld, volgde nu wel de pass in de diepte. In de meeste gevallen op spits Graziani, die diverse mogelijkheden kreeg. De beste echter was aanvankelijk voor Scirea, die alle tijd van de wereld kreeg om aan te leggen. Zijn schot ging echter naast het doel van Shilton. Terwijl de 22 spelers het spelpeil opdre ven naar een zeer acceptabel niveau, bleef arbiter Rainea wie hij was. Claudio Genti le, de niet-werkende schaduw van Wood cock, werd weliswaar viermaal bestraft, maar pakte de Brit minstens drie keer zo vaak. Eén punt pleit in het voordeel van de Roemeense leidsman: hij paste de voordeelregel perfect toe. i: s e c ft Met dit schot brengt de Belg Gerets de score verrassend op 1-0. De Spanjaard Satrustegui kan er niets meer aan veranderen. Het Engelse voetbal heeft zich ten dele aangepast aan het spel, zoals dat zich in de ■laatste jaren op het vasteland heeft ont wikkeld. Vooral door de stages die Keeg an (bij HSV), Woodcock (bij FC Köln) en Watson (bij Werder Bremen) hebben gelo pen, is er iets Europees in het Engelse voetbal gekomen. De Italianen hebben echter gisteravond in het volle Stadio Co munale (Italië-Engeland was de eerste wedstrijd van dit EK, die werkelijk vol doende publiek trok) via een 1-0-zege aan getoond, dat de Engelsen nog één belang rijke les moeten leren. Zij kunnen nog niet op tegen ploegen, die er werkelijk de beuk in gooien. Meedogenloos spelen. Alleen Keegan kon af en toe schitteren, maar Tony Woodcock bijvoorbeeld werd vast genageld door Gentile. De man die vorig jaar voor ongeveer twee miljoen gulden verhuisde van Not tingham Forest naar FC Köln kwam er in feite niet aan te pas. Datzelfde gold voor Garry Birtles, die door Ron Greenwood in de ploeg was gehaald, omdat hij een bal aan de voet kan houden. Het eerste echte optreden in de nationale ploeg van de Forest-spits (hij debuteerde slechts tien minuten in de oefenwedstrijd tegen Ar gentinië) werd een teleurstelling en Greenwood haalde hem dan ook ruim een kwartier voor tijd naar de kant; vlak voordat het duel zou worden beslist. Een duel, dat soms erg slecht, maar bij vlagen ook erg goed voetbal te zien gaf. (Van onze sportredactie) SS' Tegen de Grieken herstelden vooral Panenka en Vizek zich knap. De middenvelder kreeg alle vrijheid en leefde zich uit in oogstrelende passes. Vizek toonde zich een bekwame dribbelaar. Het waren met Nehoda de mannen die op Blok de meeste indruk maakten. Hij zegt: „Panen ka is een gave technicus met overzicht en hersens. Je mag hem niet vrijlaten. Je moet al de Tsjechoslowaken fel op de huid zitten, daar kunnen ze slecht tegen”. Venglos: „Over de wedstrijd tegen Nederland heb ik nog niet gedacht. Mijn eerste zorg zijn de blessures. Berger heeft een dikke enkel, Nehoda een blessure aan zijn lies. Ik denk niet dat hij kan spelen”. Blok hierover: „Dat zou ons niet slecht uitkomen. Nehoda stond geen seconde stil. Tegen de Duiters deed hij dat ook. Het heeft hem teveel kracht gekost. Vandaar die blessure”. 1 0 1 0 het stadion leeg was. De supporters uit Engeland werden een half uurtje langer op hun plaats gehouden, om eventuele moeilijkheden in de straten van Turijn te voorkomen. Het volledige repertoire aan strijdliederen werd nog eenmaal uit volle borst gezongen. En nog even werden de sjaals boven de hoofden gehouden. Maar de speciaal voor dit EK gefabriceerde vlaggen, met daarop de tekst „England, we can beat them all” bleven onzicht baar. Die kunnen in de koffer. Als een herinnering aan een mooie droom. Marco Tardelli schreeuwt het uit, nadat hij Italië met een schitterende volley op 1-0 heeft gezet. Doelman Ray Clemence ligt verslagen op de grond. Achter Tardelli juicht Bettega. 2 2 2 2 0 0 2 0 België-Spanje 2-1 (1-1). 16. Gerets 1-0, 35. Quini 1-1, 64. Cools 2-1. Scheidsrechter: Charles Cor- ver (Ned). Toeschouwers: 11.000. Gele kaart: Migueli (Spa). Opstellingen: België: Pfaff, Gerets, Mille- camps, Meeuws, Renquin, Cools, Van der Ey- ken, Van Moer (Mommens), Van der Eist, Van den Bergh, (Verheyen) en Ceulemans. Spanje: Arconada, Alesanco, Tendillo (Carra sco), Migueli, Gordillo, Saura, Zamora, Asensi (Del Bosque), Quini, Juanito en Satrustegui. Italië-Engeland 1-0 (0-0). 79. Tardelli 1-0. Scheidsrechter: Nicolae Rainea (Roe). Toe schouwers: 59.649. Gele kaarten: Benetti en Tar delli (beiden Italië). Opstellingen: Italië: Zoff, Scirea, Gentile, Col- lovati, Oriali, Benetti, Antognoni, Tardelli, Cau sio (Baresi), Graziani en Bettega. Engeland Shilton, Neal, Thompson, Watson, Sansom, Wilkins, Keegan, Kennedy, Coppell, Birtles en Woodcock. Nederland-West-Duitsland 2-3 (0-1). 11. Allofs 0-1, 56. Allofs 0-2, 66. Allofs 0-3, 79 Rep 1-3 (strafschop), 86. Willy van de Kerkhof 2-3. Scheidsrechter: Wurtz (Fra). Toeschouwers: 25.000. Gele kaarten: Stevens (Nederland) en Schuster (West-Duitsland). Opstellingen: Nederland: Schrijvers, Wijnste kers, Krol, Van de Korput en Hovenkamp (Nan ninga), Haan, Stevens en Willy van de Kerkhof, Rep, Kist (Thijssen) en René van de Kerkhof. West-Duitsland: Schumacher, Dietz (Mat- thöus), Stieleke, Karl-Heinz Förster en Kaltz, Müller (Magath), Briegel en Schuster, Rumme nigge, Hrubesch en Allofs. Tsjechoslowakije-Griekenland 3-1 (2-1). 5. Pa- nenka 1-0, 13. Anastopoulos 1-1, 25. Vizek 2-1, 63 Nehoda 3-1. Scheidsrechter: Partridge (Eng). Toeschouwers: 7614. Opstellingen: Tsjechoslowakije: Seman, On drus, Barmos, Jurkemik, Goegh, Kozak, Panen- ka, Berger (Licka), Masny, Nehoda (Gqjdvsek), Vizek. Griekenland: Konstantinou, Kyrastas, Jossifi- des, Kapis, Firos, Livanthinos, Terzanidis (Gala- kos), Kouis, Anastopoulos, Kostikos (Xantho- poulos), Mavros. 2 1 2 1 2 0 2 0 (Van onze sportredactie) „Ik vind het niet erg om op zo’n manier te verliezen”. De Engelse bondscoach Ron Greenwood droeg de nederlaag manmoedig. „Natuurlijk is het voor ons een enorme teleurstelling. Maar het heeft lang geduurd voordat Engeland op dit niveau is beland. Het is genoodzaakt om dat vast te houden. Nu moeten we keihard gaan knokken voor die derde plaats”. Over de hardheid wenste Greenwood nauwelijks te spreken. „Mijn spelers zijn wel iets gewend. Ik vind het overigens een zaak van de scheidsrechter. Alleen hij kan en mag beoordelen tot hoever een speler kan gaan”. Enzo Bearzot, zijn Italiaanse collega, formuleerde zijn antwoord op vragen over het af en toe te harde spel in vrijwel identieke woorden. Nu valt er van de winnende coach natuurlijk niet te verwachten dat hij iets ten nadele van zijn eigen spelers zal zeggen. Bearzot was zeer tevreden over het feit dat zijn nieuwe tactische concept goed had gewerkt. „In tegenstelling tot het WK van Argentinië, hebben we nu met vier middenvelders gespeeld in plaats van een dubbele voorstopper. De bedoeling was dat er daardoor meer ruimte zou komen op de vleugels, en dat is, vooral in de tweede helft, gelukt. De overwinning krijgt daardoor voor mij nog meer waarde”. 0 3 3-2 0 3 1-0 1 1 1 1

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 14