s Peking wil alleen een rustig Macao Singapore staat voor een nieuwe sprong voorwaarts DamiatePers I' si nuloei Umuider Courant •>f^Sjekloeng:<<< NOTITIES OVER: ICTORIAs~==i Kweitsjou»;- TsjopngsjqnQ;-:J MAANDAG 16 JUNI 1980 BINNEN* EN BUITENLAND 4 M ±H-H I De nu 15 jaar oude re publiek Singapore is in meer dan een opzicht een uitzonderlijke loot aan de Zuidoostaziati- sche stam. een kleine republiek bezig met grote zaken, door Ton Nillissen. Zaire probeert economisch overeind te komen I •Cr Premier Lee Kuan Jeu f 155,00 Apart van wat Moboetoe de „Zai- rese ziekte” heeft genoemd: corrup tie, lage productiviteit en slecht be stuur, heeft het land in de jaren ’70 een rampzalig aantal economische klappen moeten verduren. Het is duidelijk, dat deze ambi tieuze campagne niet zonder risi co voor Singapore’s betrekkelijke welvaart is. De nu nog lage inflatie kan snel oplopen door de voor dit jaar maar ook voor 1981 voorziene loonsverhogingen. Het effect dat Singapore hoopt dat de salarisver hogingen zullen hebben, automa tisering en rationalisatie van de arbeid, kan uitblijven en leiden tot het vertrek van industriën naar lage-lonenlanden. De investerin- Voor de werknemers worden op grote schaal cursussen gestart waaraan overigens de werkgever moet meebetalen: twee procent van het maandloon van elke werk nemer in zijn dienst. Een politieke storm, al dan niet in een glas water, is in aan tocht in Macao, de kleine Portu gese kolonie aan de kust van China, die afgezien van de verwarring van de Culturele Revolutie nauwelijks onrust heeft gekend. Sinds enige tijd beijvert een invloedrijke groep in de wetgevende vergadering zich voor de verandering van een in 1974 genomen besluit waardoor Macao een grotere autonomie moest krijgen. •Cr wat politieke onrust in een vlekje aan China’s kust, door Christiaan Roll. •Cr inspanningen om een rijk land van de absolute armoede te redden, van onze redactie buitenland. ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewljks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije tl U b ’s ti n 1 v k SI It z ti d r v e K ti V d o a IV v d d n b b n b b k Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Tegelijkertijd zakte de prijs van koper, Zaire’s voornaamste devie- zen-verdiener, van ongeveer 1,50 dollar per pound (ongeveer 3,30 dol lar per kilo) in 1973 tot iets meer dan 50 cents per pound (1,10 dollar per kilo) tegen de zomer van het volgen de jaar. Die prijs is nu aangetrok- BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur gen die in 1978 nog ruim 26 pro cent boven die van 1977 lagen, kunnen inzakken. Die vrees is niet denkbeeldig omdat Singapore voor zijn industriële renovatie vooral kapitaal uit Japan en de westerse landen wil aantrekken en het nog maar de vraag is hoe zich de door de OESO weliswaar als mild gekenschetste economi sche recessie in het Westen, zal ontwikkelen. Het worden voor de jonge republiek Singapore derhal ve spannende jaren in althans eco nomisch opzicht. Een economie die in de stadstaat wordt gekoes terd als het bekende Gouden Kalf waaraan alles, ook vrijheid en rechten van de mens, onderge schikt wordt gemaakt. Een van de vier waterkrachtcentra les aan de beneden loop van de rivier de Zaire, die gebouwd wordt met Duits- Franse steun. Het uivallen van de stroom komt evenveel voor als zware slagregens tijdens het natte seizoen, ofschoon Zaire op 13 percent van het wereld- potentieel aan hydro-electrische energie kan bogen, stroom verkre gen uit waterkracht dus. Hele series autobussen staan in stadsgarages bijeen, onbeweeglijk en beroofd van banden en diverse onderdelen. Sinds Zaire in 1960 van een Belgi sche kolonie een onafhankelijke staat werd, is het 140.000 kilometer lange wegennet ingeschrompeld tot een lengte van ongeveer 20.000 kilo meter. Ongeveer 40 percent van het rijdend materieel der spoorwegen staat aan de kant wegens gebrek aan onderdelen, en het vervoer over de rivieren is tendele lamgelegd om dat in het achterland vaak niet vol doende brandstof voor de motoren beschikbaar is. Moboetoe, 49 jaar, oud-comman- dant van het leger en na een staats greep aan de macht gekomen in 1965, was bezig een ambitieus pro gramma van nationale ontwikke ling ten uitvoer te brengen toen, in 1973, de olieprijs verdrievoudigde. De hervormingsbeweging bestaat voornamelijk uit Macaonezen, in Macao geboren Portugezen van ge mengd bloed, die, ofschoon ze nau welijks drie procent van de bevol king vertegenwoordigen, grote poli tieke invloed uitoefenen. De Chine se bevolking staat namelijk in meerderheid onverschillig tegeno ver het politieke gebeuren. Macao is de oudste westerse kolo nie op de Chinese kust, die al in 1556 een Portugese vesting was om han del met China te kunnen drijven. Na de Portugese revolutie in 1974 kreeg Macao, dat na de Tweede Wereldoorlog een provincie van Portugal werd, de nieuwe status van „Chinees grondgebied onder beheer van Portugal”. Macao, dat de eilanden Taipa en Coloane omvat, beslaat niet meer 15,5 vierkante kilometer, en her bergt 400.000 mensen, waarvan 97 procent Chinezen. De Chinese rege ring beschouwt Hongkong en Ma cao als bij China horende gebieden, waarin het voorlopig de status quo wil handhaven omdat de moderni sering van China daar alleen maar wel bij kan varen. Toen generaal Mili Igidio, die in februari vorig jaar tot gouverneur van Macao werd benoemd, in maart dit jaar in Peking verbleef, werd hem duidelijk gemaakt dat China in Macao geen enkele politieke veran dering zal dulden. Tot nu toe heeft de wetgevende vergadering bestaande uit 17 per sonen, waarvan er 12 gekozen en 5 benoemd worden slechts een raadgevende functie gehad. De her vormingsbeweging, onder leiding van de voorzitter van de raadgeven de vergadering, Assumpcao, die van Chinese oorsprong is, wil het ledental van de wetgevende verga dering nu tot 24 verhogen, waarvan er dan 18 gekozen zouden moeten worden. In de voorstellen voor het nieuwe besluit wordt echter ook gesteld dat de wetgevende vergadering de be noeming door Lissabon van een nieuwe gouverneur moet bevesti gen. Bovendien zou die gouverneur het recht moeten krijgen de secreta rissen van de verschillende rege ringsbureaus te ontslaan en boven dien zou zijn toestemming nodig zijn voor alle belangrijke besluiten. Het aantal secretarissen zou van de huidige drie op zeven gebracht moeten worden en ook zou een chef-secretaris benoemd moeten worden die de gouverneur tijdens diens afwezigheid kan vervangen. Als de wetgevende vergadering van Macao haar goedkeuring aan het wijzigingsvoorstel hecht, en dit voorstel ook door de nationale ver gadering van Lissabon wordt geac cepteerd, dan zou de positie van de gouverneur die van een titulaire re geringschef worden. De huidige gouverneur van Macao, de 58-jarige generaal Igidio beschikt echter over goede connecties met de huidige regering in Lissabon, en hij wil van Macao een springplank maken voor nauwere contacten tussen Portugal en China. Na de Portugese revolutie van 1974 hebben zich in Macao drie poli tieke groeperingen gevormd, waar van de grootste de Vereniging ter Verdediging van de Belangen van Het is een wonder van stabiliteit in een regio waar het gist en bor relt. De republiek kent geen werk loosheid van betekenis of corrup tie van enige omvang. De levens verwachting van haar inwoners (65 jaar voor mannen, 70 jaar voor vrouwen) ligt vele jaren hoger dan in relatief nabijgelegen landen als Indonesië (44 j. mannen/47,5 j. vrouwen), Thailand 50 j. mannen/ 49 j. vrouwen of de Filippijnen (56 j. mannen/59 j. vrouwen). Alleen het aangrenzende Maleisië kan zich in dit opzicht met de repu bliek meten: 65 jaar voor mannen en 70 jaar voor vrouwen. Een oude opmerking parafraserend: de straten van Singapore zijn schoon en veilig en de bussen rijden op tijd. De stadstaat wordt al sinds 1959 met straffe hand geregeerd door premier Lee Kuan Jew en zijn het -machteloze - parlement volstrekt dominerende People’s Action Par ty (PAP). Het economisch welvaren van het kleine staatje (616 vierkante kilometer groot. Nederland bijna 41.000 km2) vond zijn oorsprong in de bekende formule: lage lonen, hoge produktie, sociale stabiliteit en een grote fiscale soepelheid ten aanzien van investeringen en winsten. Dit beleid, in Singapore ook wel de Eerste Industriële Revolutie ge noemd, werkte zoals gehoopt en Macao (ADIM) is, waarvan As sumpcao een aanhanger is. De AD IM is een in wezen conservatieve groep, in tegenstelling tot het Cen trum voor een Democratisch Ma cao, dat sinds de Portugese revolu tie vooral door ultra-links werd ge domineerd. In feite zijn deze groepen niet veel meer dan normale verenigingen, via welke de plaatselijke Portugese bevolking haar eigen egoïstische doelen probeert na te streven. Overigens kunnen ook in Macao geboren Chinezen het Portugese staatsburgerschap krijgen, maar daarvoor bestaat tot op heden ech ter weinig belangstelling. Peking is tegen elk autonomie- streven in Macao. Het heeft hier namelijk een aanzienlijk grotere in vloed dan in Hong Kong. Pekings man in Macao is de multi-miljonair Ho Yin, die zowel in het Chinese Nationale Volkscongres zitting heeft als in de wetgevende vergade ring van Macao. Deze Ho Yin oefent met zijn machtige handelsimperi- um een zeer grote invloed uit. Eveneens machtig in Macao is de „Vereniging voor Toerisme”, een consortium dat bestaat uit Peking- gezinde multimiljonairs uit Hong Kong, die casino’s exploiteren, een reusachtige vloot draagvleugelbo ten hebben varen tussen Hong Kong en Macao, en die bij talrijke andere zakelijke activiteiten be trokken zijn. In Peking wordt kennelijk ge vreesd dat een grotere zelfstandig heid van Macao de politieke stabili teit van deze nederzetting kan on dergraven, wat dan ook weer zijn invloed zou kunnen hebben op de situatie in Hong Kong. Voor alles wil Peking echter voorkomen dat de Sovjet-Unie in Macao vaste voet aan de grond kan krijgen. Sinds 1556 is Macao onder Portu gese heerschappij geweest, wat de Chinezen kennelijk niet geheel on welgevallig is. Het in Hong Kong verschijnende dagblad Ta Kung Pao, een spreekbuis van Peking, waarschuwde in een hoofdartikel dat de Chinese regering in Macao geen onstabiliteit zal dulden en en kele leden van de wetgevende ver gadering zeker zal verbieden het streven naar autonomie voort te zet ten. En zodoende zal de politieke onrust in Macao zeer waarschijnlijk een storm in een glas water blijven. verwacht. Is het inkomen per hoofd van de bevolking in even eens industrieel „bomende” lan den als Zuid-Korea en Taiwan res pectievelijk 3300 gulden en 3600 gulden per jaar, uit cijfers van 1977 blijkt, dat in Singapore dit bedrag per hoofd op ongeveer 6000 gulden ligt. Het streven is om rond de eeuwwisseling het inko men per hoofd van de bevolking in Singapore te hebben verdrie voudigd, waarmee bijna het Ne derlandse peil zal zijn gehaald. Het beleid tijdens die Eerste Industriële Revolutie was gericht op het binnenhalen van arbeidsin tensieve bedrijven, en het bieden van een goedkoop fiscaal en sta biel sociaal klimaat. De ongeveer 970.000 werknemers (op een bevol king van 2,5 miljoen) deden de rest en in de jaren zeventig daverde de republiek het industriële tijdperk binnen. Singapore is nu klaar voor de „tweede grote sprong voor waarts.” De republiek wil af van haar industrie van sweat-shops en vooral, hoe merkwaardig dat ook klinkt, van haar image als lage lonenland. Wat dat laatste betreft werden vorig jaar toen premier Lee de Tweede Industriële Revo lutie introduceerde, loonsverho gingen toegekend van zo rond de 25 procent en dat bij een inflatie percentage van ongeveer vier. Zo wel vorig jaar als dit jaar hebben de autoriteiten er in Singapore geen twijfel over laten bestaan, dat er nog wel een paar van die ronden zullen volgen. De gedachte daarachter is, dat als de republiek de economische ontwikkelingen de komende de cennia wil overleven, noodzake- lijk is dat in snel tempo technisch ken tot ongeveer 80 a 90 cents per pound (ongeveer 1,75 a 2 dollar per kilo). In 1977 en opnieuw een jaar later, probeerden rebellen in Sjaba, het vroegere Katanga, te veroveren. De tweede poging leidde, tot een volle dige invasie van het belangrijk mijn-centrum Kolwezi waarbij 1.000 doden vielen. Moboetoe riep de hulp in van Franse militairen om zijn leger bij te staan de indringers te verdrijven. De opstand legde de exploitatie van de mijnen en het vervoer van het erts van de mijnen naar elders, stil. De schade bleek enorm. Zaire’s voornaamste voedsel, ma niok, werd in 1978 en 1979 getroffen door grote droogte en een planten ziekte. Maar ondanks deze tegen slagen van „buitenaf’ warende ech- f 15.90 45,85 60,00 180.70 233,00 0,80 hoogwaardige industrieën naar de stadstaat moeten worden gehaald ofwel verder tot ontwikkeling ge bracht. Als lage-lonenland met een betrekkelijk promitief ge schoold werknemersbestand, vreest Singapore op den duur de concurrentieslag te verhezen met „echt” arme landen als Bangla- desj en Sri Lanka. Bovendien wil len Lee en zijn adviseurs een eind maken aan de roodgloeiend aan gelopen arbeidsmarkt (Singapore heeft altijd zo min mogelijk gast arbeiders in huis willen halen) en dat kan door in plaats van arbeid sintensieve, kapitaalintensieve be drijven aan te trekken en bedrij ven die technologisch uiterst sofis- ticated zijn. Voor een dergelijk beleid is twee jaar geleden een nieuw ministerie opgericht. Dit departement van Handel en Industrie staat los van het ministerie van Financiën en wordt in Singapore beschouwd als het ministerie dat het speer- puntbeleid in deze gigantische omschakelingsoperatie moet voe ren. Worden in de meeste bedrij ven nu nog alleen maar eenvoudi ge assemblagewerkzaamheden uitgevoerd, bedoeling is, dat het die bedrijven zo moeilijk wordt gemaakt (door de arbeidskosten factor zo duur mogeljk te maken) dat ze plaats zullen gaan maken voor industrieën die bij voorbeeld produkten als compu ters, geluidsapparatuur, chemi sche toepassingen of precisie-in- strumenten vervaardigen. En waar Singapore vooral haar best voor doet is industrie binnen de stadspoorten te krijgen die zich vooral toelegt op de vervaardiging en ontwikkeling van de micro-pro cessor, in goed Nederlands be kend als de chip. ■Cr President Moboetoe en koningin Elisabeth tijdens een staatsbezoek van de president aan Engeland BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 te economische rampen „eigen werk”. In het begin der jaren ’70 lanceerde Moboetoe een campagne ter „afrikanisering” van de econo mie en de cultuur als bedoeling zijn land vrij te maken van de koloniale invloeden. De naam van het land, Kongo, werd veranderd in Zaire, de hoofd stad Leopoldville werd Kinsjasa ge doopt. Belangrijker nog was dat de meeste handels- en landbouw-on- dernemingen, die voornamelijk Belgisch, Grieks, Portugees, India’s en Pakistaans bezit waren, moesten worden overgedragen aan Zai- rezen. „Dat leverde een toestand op die haast fataal was,” aldus een wester se diplomaat, sprekend over de eco nomische verwarring veroorzaakt door bedrijven in handen te geven van ongeschoolden die bovendien geen toegang hadden tot buiten lands kapitaal of kennis. Niet lang geleden naar Zaire gere patrieerde ondernemers trachten thans weer wat orde op zaken te gaan stellen, nu Moboetoe wat af stand neemt, van zijn beweging tot „terug naar vroeger”. Waarnemers geloven dat ook dit verschijnsel zou kunnen bijdragen tot een verbete ring van de economie van het land. De devaluatie van de Zaire, de nationale valuta, (geschied om het speculeren op de zwarte markt de kop in te drukken) en het in dienst nemen van Belgische douanemen sen waren voorwaarden door het Internationale Monetaire Fonds ge steld. De Belgische douane-functio- narissen hebben het niet gemakke lijk. Veel van de smokkelarijen ge schieden met meeweten van Zaire- se autoriteiten en dat aan te pakken eist gedegen vakkennis, voldoende tijd en, dat is zeer belangrijk, een flinke portie lef. De corruptie van het Zairese overheidspersoneel is enkele malen in behandeling geweest in de Natio nale Vergadering, het parlement. Uit die debatten zou mogen blijken dat de regering van president Mo boetoe tracht buitenlandse geld schieters te tonen dat hij inderdaad iets wil doen aan het tegengaan van de wijdverbreide corruptie in het land. Zaire heeft stappen gezet zijn economie op te vijzelen die zwaar in het slop zit door grote schulden, vergaande corruptie, rebellie, overmatig naasten van particuliere bedrijven en een in storting van de koperprtfs. Westerse diplomaten in dit land in Centraal-Afrika bezuiden de rivier de Kongo voorspellen niet graag wat en wanneer de gevolgen zicht baar worden van de nieuwe wind die is gaan opsteken. Maar een om zichtig optimisme kan hun niet wor den gezegd. Zoals een diplomaat opmerkte: „Zaire zou over een jaar of drie uit de moeilijkheden kunnen komen.” Men wijst op veranderingen in het kabinet waarbij 13 ministers beschuldigd van corruptie aan de kant werden gezet, een devaluatie van 30 percent van de nationale valuta, en het contractueel aanstel len van een groep Belgische doua- ne-ambtenaren die de grootscheep se smokkel van goud, diamanten en koffie moet tegengaan die het land berooft van broodnodig buiten lands geld. Een economische attaché was van oordeel dat de maatregelen geno men door de autocratische regering van president Moboetoe Sese Seko eindelijk eens wat goeds zouden kunnen gaan opleveren. „In de zure appel is de eerste beet gedaan,” zoals hij ’t noemde. De schuld van Zaire aan het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) en aan westerse banken be draagt volgens betrouwbare schat tingen meer dan 4 miljard dollar. Ofschoon het land rijk is aan koper, kobalt en andere mineralen leeft de grote meerderheid van de 26 mil joen mensen maar net boven het minimum bestaanspeil. In 1979 be droeg de inflatie 105 percent. De telefoondienst in Kinsjasa, een uitgetrekte stomendwarme stad waar twee miljoen mensen wonen, is bijvoorbeeld de nachtmerrie van elke zakenman. Het duurt soms wel dagen voordat men in het intercon tinental hotel, waar de meeste bui tenlanders verblijven, een lijn naar buiten kan krijgen. VMM Jinn y*

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4