In Ronde van Zwitserland Verrassing van jeugdteam Terrasvogels Tijdens nationale jeugdkampioenschappen atletiek Dubbele winst nieuweling Otte 99 NEDERLAND IN POULE C Eerste prijs voor schermer Elhorst la is iieuwd amro bank 9 m/ellais vern Tegelvloer? INLAUT '1 fl lekker zonder suiker. 17 DINSDAG 1 7 JUNI 1980 EK jeugdwaterpolo SI’ Irritatie ia cFrisop z'n Zwitsers, SPORT (Van onze softbalmedewerker) 'rlvella 6-12 augustus Een grootscheeps nautisch evene ment. Een imposant festijn van trotse vier- en driemasters.Van barken en fraaie jachten. Met spiegelgevecht, wedstrijden, exposities en vermaak. (Van onze sportredactie) SPIEZ. „Meister Zwitserland”, oftewel Daniel Willems, kwam dit keer eens niet als etappewinnaar uit de bus. De leider van het klassement stelde zich na zes achtereenvolgende successen in de Ronde van Zwitserland tevreden met een plaats in het peloton, dat ruim een kwartier na de Belg Oscar Dierickx de finish in Spiez bereikte. f ’t Programmaboekje Sail ’80 is nu te koop voor f 5,- bij alle Amro banken. (Van onze honkbalmedewerker) AMSTERDAM. De inter regionale jeugd van het Sant- poortse Terrasvogels heeft vriend en vijand verrast door het in de jeugdafdeling A van de honkbalcompetitie aan kop gaande Amstel Tijgers een 10- 2 nederlaag toe te brengen. De ze overwinning krijgt des te meer reliëf als men bedenkt dat het eerste duel tussen bei de ploegen in een overwinning van 15-5 in heh voordeel van de Amsterdammers was geëin digd. HAARLEM. In navolging van de Haarlemse Honkbalweek zal vrijdag 27 juni in het Noord er-Sportpark de eerste Haar lemse Softbalweek van start gaan. Een evenement, dat in het Nederlandse softbal een waar hoogtepunt moet worden. Onder voorzitterschap van Theo Vleeshhouwer - secretaris-pen- ningmeester van de Europese Softball Federatie - zijn de or ganisatoren er uiteindelijk in ge slaagd een sterk deelnemersveld aan de start te brengen. 5 'I Feestdag voor (ADVERTENTIE) Softbalweek sterk bezet (ADVERTENTIES) bureau Bernard Hinault heeft de proloog van de Ronde van de Aude op zijn naam geschreven. De Fransman legde de 2400 meter tegen de klok het snelst af in 2 minuten en 52 seconden. Ruim drie secon den langzamer was Jean-Luc Vanden- De Ronde van de Aude geldt voor Hi nault na zijn zege in de Ronde van Italië (Van onze schermmedewerker) AMSTERDAM. Tijdens een scherm- wedstrijd, georganiseerd door de Am sterdamse vereniging Zaal Visser, heb ben florettisten uit Bloemendaal opval lende resultaten behaald. Om hun landgenoten na de overrom pelende zegereeks van de Belg niet bij voorbaat te ontmoedigen, was bepaald dat het zelfs geen etappewinst hoefde te zijn om in het bezit van het opstekertje te komen. Iedere klassering was goed, mits Willems geklopt werd. De geletruidrager glimlachte toen men hem de Zwitserse krant in handen stopte. „Ze doen maar”, stond er op het gezicht van de onbetwiste heerser te lezen. „Het zou trouwens te gek zijn als ik niet geklopt kon worden”. DEN HAAG. Het bestuur van de Europese Zwemfederatie (LEN) heeft de loting verricht voor de Europese jeugd kampioenschappen waterpolo, die van 2 t/m 10 augustus aanstaande in Sittard plaatsvinden. De achttien deelnemende landen zijn verdeeld over drie poules. De nummers één en twee van elke poule plaatsen zich voor de finalegroep, de nummers drie en vier voor de groep die strijdt om de plaat sen zeven t/m twaalf en de nummers vijf en zes voor de groep, die genoegen moet nemen met de plaatsen dertien t/m acht tien. De onderlinge wedstrijd in de poule blijft gelden voor de finale-groep. Vanuit Amerika komen naar Haarlem Purple Power uit Oklahoma en Ashland Ohio. Beide ploegen, die in de top van het Amerikaanse softbal meedraaien, zullen voor Oranje niet gemakkelijk te kloppen ploegen zijn. Canada wordt tijdens deze week vertegenwoordigd door Harmony Centre uit Saskatoon. Aartsrivaal Italië zal in Haarlem eveneens van de partij zijn. Dat Nederland internationaal gezien in hoog aanzien staat mag onder meer blij- Eerder kreeg de nationale ploeg ook al een uitnodiging voor het mini-wereldkam- pioenschap in Australië. Financiële peri kelen noopten Nederland dit voorjaar echter van deelneming af te zien. Dat de organisatoren er nu financieel wel in ge slaagd zijn over de noodzakelijke midde len te beschikken, is voor een niet onbe langrijk deel te danken aan de medewer king van de Stichting Sportinitiatieven Haarlem. Voorzitter Theo Vleeshhouwer: „Zonder deze financiële injectie zou het de KNBSB niet mogelijk zijn geweest een dergelijk toernooi te organiseren. Nog be- langrijker is het echter dat de softbalfans de weg naar het Noorder-Sportpark we ten te vinden. Is de komst van het publiek naar dit unieke evenement bevredigend, dan staat niets de voortzetting van de Haarlemse Softbalweek in de weg”. ken uit het bezoek van Don Porter - de secretaris-generaal van de ISF - aan dit? toernooi. De softbalweek, die vrijdagavond om half acht van start gaat met het duel tussen Nederland en Ashland zal duren tot en met vrijdag 4 juli. Dit punt werd echter volkomen ten onrechte door de scheidsrechters toe gekend, hetgeen bij de gastheren de nodige irritatie opwekte. Hoewel de Amsterdammers in de vijfde inning nog eenmaal de thui splaat wisten te passeren was de wed strijd hierna toch helemaal in handen van Terrasvogels. In de zevende inning (twee) en in de achtste inning (zeven punten) maakten de spelers van Johan Punt het karwei definitief af, waarna Nico Adam (11-2-7-3) de rest deed. De beste slagmensen waren voor Terras vogels Frank en Bert Koks (0.667) en Dick van der Vlugt (0.500). waterdragers D.E.M. is vooral kansrijk op het num mer speerwerpen bij de meisjes. Het moet zeker voor Petra van de Boogaard moge lijk zijn beslag te leggen op een van de eerste drie plaatsen. Tot dusver heeft zij bij de meisjes met een verste worp van 43,94 m. de beste resultaten geboekt en in Groningen is zij daarom favoriete voor de titel. Karin de Maertelaerse bezette vorig jaar de tweede plaats en ook zij kan wederom erg hoog eindigen. Wellicht kan ook Veronique Bamhoorn het op dit num mer tot de finale brengen. Petra van der Pal kan met een beste worp misschien bij het discuswerpen bij de eerste zes ein digen. Nederland speelt samen met de Sovjet Unie, Spanje, België, Polen en Grieken land in poule c. Het speelschema: 2 augus tus: Nederland-België, 3 augustus: Polen Nederland, 4 augustus: Nederland-Sovjet Unie, 5 augustus: Spanje-Nederland, 6 au gustus: Nederland-Griekenland. als laatste voorbereiding op de ronde van Frankrijk, waarin hij een poging zal doen zijn derde achtereenvolgende eindzege te behalen. Hennie Kuiper was met een 31ste plaats in 3.06.7 de beste Neder lander. De 32-jarige Karei Teeuwen uit De zilk ging in de Rotterdamse ronde van de Waalhaven voor liefhebbers winnend over de eindstreep. In de laatste ronde ontdeed hij zich van vier vluchtmakkers en bleef met honderd meter voorsprong aan de winnende hand. Arie v.d. Brug uit Noordwijkerhout werd zesde. Het deerde Willems en de andere cracks niet, deze achterstand, evenmin als het de geletruidrager en diens belagers interes seerde dat ze ook niet in aanmerking kwamen voor de tweede en derde plaats. Die waren immers voor Thierry Bolle, de Zwitser die lange tijd de rol van koploper met Oscar Dierickx had gedeeld en voor de Nederlander Martin Havik, die onge veer 100 kilometer tussen vluchters en hoofdmacht positie had gekozen. „Geen probleem”, oordeelde Daniel Wil lems over het feit dat hij nu eens niet de hoofdrol speelde. „Zo’n dagje rust kan geen kwaad, vlak voordat we in het hoog gebergte ingaan”. De zesde dag in de Ronde van Zwitser land was een feestdag voor de waterdra- Uitslag zesde etappe) 1. Oscar Dierickx (Bel) 5.43.46 (gem. 39.008 meter/u), 2. Thierry Bolle Z(wi) op 2.37, 3. Martin Havik (Ned) op 8.32, 4. Jos Schipper (Ned) op 17.33, 5. Benny Schep- mans (Bel) z.t., 6. Daniel Willems (Bel) z.t., 13. Peter Zijerveld (Ned) z.t., 14. Ad van Peer (Ned) z.t., 16. Jan van Tilborg (Ned) z.t., 20. Joop Zoetemelk (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1. Willems (Bel) 26.47.11, 2. Zoetemelk (Ned) op 47 seconden ,3. Thurau (WDL) op 1.36, 4. Beccia (Ita) 1.38, 5. De Rooy (Ned) op 1.45. Overige Nederlanders: 16. Pronk (Ned) op 3.39, 24. Knetemann op 7.42, 35. Schipper op 11.06, 27. Wijnands op 12.48, 29. Van Peer op 22.10, 32. Nieuwdorp op 22.10, 51. Zijer veld op 39.52, 55. Lammertink op 43.19, 60. Havik op 47.58, 62. Van Tilborg op 55.19, 63. Van Dongen op 56.06. tegenvallende tijd van 2.03,6 sec., hetgeen hem de tweede plaats opleverde. Bij de a- jongens leverde dit nummer een zege op voor Ebert van Kaam, die er in slaagde zijn beste tijd van dit seizoen met 0,1 sec. te verbeteren en uit te komen op precies twee minuten. Bij de meisjes eiste Irene Straatsburg, op deze afstand de eerste plaats voor zich op bij de b-meisjes. Zij liet een tijd van 2.24,- sec. voor zich afdrukken. Adri Baars won het speerwerpen bij de b-meisjes. Haar worp van 34,70 m. was goed voor een Suomi-clubrecord. Ingeborg van Splun- der haalde bij het verspringen 4,92 m. Sybrand Jurna won het kogelstoten bij de heren D met 10,60 m. Andries Mulder was erg snel op de 100 m. voor b-junioren. Met zijn tijd van 12,3 sec. legde hij in de finale beslag op de derde plaats. Van DEM kwam vooral Peter Hurkmans tot een fraai resultaat. In de AB-klasse werd hij tweede op de 800 meter in de snelle tijd van 1.58,1 sec. Bart van Rookhuizen liep de 800 m. b-jongens in 2.14,3 sec. gers. Meer in het bijzonder voor Oscar Dierickx en Thierry Bolle. Zij ondervon den na een toch wel onrustig begin van de rit geen tegenwerking toen zij na 92 kilometer plotseling harder dan de rest op de pedalen duwden. Het peloton liet de twee gaan, en als er desondanks nog iemand was om aan een achtervolging te denken dan had Oscar Dierickx voldoen de hulp van teamgenoten om de eenmaal veroverde stelling niet in gevaar te laten komen. Voor Bolle, de 27-jarige renner uit Lau sanne, was er overigens een extra reden om deze inspanning te leveren. Enkele uren voor de start van de rit in Bazel had Bolle (en hij uiteraard niet alleen) een Zwitserse krant onder ogen gekregen, waarin met koeie-letters op de voorpagina een premie van duizend francs (circa twaalfhonderd gulden), in het vooruit zicht werd gesteld door de directie van de bewuste krant, aan de Zwitser die er als eerste in zou slagen om eerder dan Daniel Willems de eindstreep te bereiken. Voor de nationale ploeg van Nol Hout kamp is dit toernooi een uitstekende gele genheid om internationaal weer aan de weg te timmeren. Bij het elektrische schermen werd Guy van Liemt na barrage tweede. Ymen Dronkert wist een derde plaats te behalen. Bij het mechanische schermen werd Sjoerd Elhorst ongeslagen kampioen. Ralph de Gier en Igor Sorko werden twee en drie. „Tijdens deze week kan de verjongde selectie waarmaken dat zij de stijgende lijn in ons spel van de laatste jaren heeft weten vast te houden”, aldus Houtkamp. Houtkamp, die graag de eerste editie van deze softbalweek op zijn naam wil bren gen, ziet het winnen van dit toernooi niet als hoofddoel. „Van uitermate groot be lang is het dat de speelsters geconfron teerd worden met het spelen onder druk. Nu Marian van Ginhoven is weggevallen zullen vooral de werpsters het zwaar te verduren krijgen. Tijdens deze wedstrij denreeks krijgen zij volop de kans zich waar te maken”. Voor Houtkamp is dit toernooi een uitstekende gelegenheid zich voor te bereiden op de internationale eve nementen in 1981 en 1982. Volgend jaar vindt in Nederland de tweede uitgave van het Europees kampioenschap plaats, ter wijl Oranje in 1982 afreist naar Taiwan om voor de derde keer te gaan deelnemen aan het Wereldkampioenschap. Veranderde samenstelling: méér smaak, minder kaloneën Nu 10 kalorieën per glas tegen 100 in een glas gewone frisdrank. Een zowel handzame als leerzame wegwijzer Met achtergrondinformatie en reisverslagen Met alle gegevens over dit geweldige 7-daagse gebeuren En met een interessant praktisch voordeel Want in dit boekje is ook de NS-reductiebon opgenomen: 50% korting opn enkele reis ♦40% korting opn retour „We speelden zaterdag gewoon een berepartij en hebben dan ook volko men verdiend gewonnen”, aldus coach Johan Punt van Terrasvogels na af loop. Punt kon in deze wedstrijd weer over pitcher Nico Adam beschikken. Een ander verschil met de eerste wed strijd waren de aanvallende prestaties van Terrasvogels. Kwam het team bij de eerste gelegenheid niet verder dan twee honkslagen, ditmaal werden er tien geproduceerd, waarvan de gebroe ders Koks (Pieter, Frank en Bert) er zes voor hun rekening namen. In de eerste inning van dit boeiende duel namen „de Tijgers” een 1-0 voor sprong, die in de derde inning door Jock Adam teniet werd gedaan. (Van onze wielermedewerker) HAARLEM. In open koersen hebben jonge Haarlemse wielrenners zich in het afgelopen weekeinde uitstekend ge weerd. Zo zegevierde Ab Harren iri de ronde van Hoorn voor junioren en bracht Wim Otte het bij de nieuwelingen tot een dubbele triomf: eerst zegevierde hij in Hoorn en daarna in Maren-Kessel. Overigens slaagde een jaar of vijf gele den een andere Belg, Roger de Vlae- minck, erin tijdens de Ronde van Zwit serland zowel de proloog als vijf etappes te winnen, hetzelfde aantal derhalve waarop Willems gistermorgen reeds stond toen de tweede helft van de wed strijd begon. Dat Roger de Vlaeminck destijds het aantal zegepralen uitsmeer de over de hele ronde (die hij trouwens won), vond Willems een bijkomstigheid. (Van onze atletiekmedewerker) IJMOND. Tijdens de nationale jeugdatletiekkampioenschappen, die het komende weekeinde worden gehouden op de kunststofbaan in Groningen, zullen de sterkste junioren van de verenigingen D.E.M. en Suomi in actie komen. Van beide clubs komt een aantal atleten in aanmerking voor een medaille. DEM heeft met enkele meisjes uitstekende kansen op het eremetaal, terwijl bij Suo mi de beide gebroeders Van Kaam het wellicht ver kunnen brengen. Met de Zwanenburger Peter Pieters wist Ab Harren het in hoorn tot een beslis sende voorsprong te brengen. De eind sprint tussen de twee aanvoerders werd fel betwitst en met een kwart wieltje ver schil door Harren gewonnen. Hij kwam daarmee tot zijn vijfde zege van dit sei zoen. Peter Pieters werd tweede. De IJ- muidenaren Rob Klinge en Rob van Geen en werden respectievelijk derde en vierde, terwijl de Haarlemmers Ronald Vroom en Ragnar Martens als zevende en negende finishten. Bij de nieuwelingen zette de Haarlemmer Wim Otte de eindsprint van een tien man sterke kopgroep naar zijn hand. In het hoofdnummer van de ama teurs ging Wim Koene uit Zandvoort na winnaar Jos Kieftenburg (Wervershoof) en Ger Slot (Alkmaar) als derde over de eindstreep. In een rit voor de zomercompetitie van de HSV de Kampioen op het parcours in Spaarnwoude, was Jan Koomen de snel ste finisher van een tien man sterke kop groep. Met amper een banddikte verschil bleef hij Cor Baars de baas. De uitslag: 1. J. Koomen, 2. C. Baars, 3. H. de Haan, 4. A. Matzen, 5. J. de Mol. Op het Industrieparcours in de Waar- derpolder hield de HRC Excelsior giste ren een interclubrit. De uitslagen: amateurs: 1. M. v.d. Aa (Excelsi or), 2. R. Pos (Bollenstreek), 3. H. Smit (Bataaf), 4. Koeken (Bataaf), 5. C. v.d. Berg (Excelsior). Veteranen: 1. Tj. van Seyst, 2. Buus Schouten, 3. D. Calandt (allen Excelsior). Bij de aspiranten zegevierde A. Kok. In de ronde van Maren-Kessel bracht Wim Otte uit Haarlem het gisteren tot zijn twaalfde overwinning van dit seizoen bij de nieuwelingen. Bij de junioren ging IJ- muidenaar Rob Klinge als zesde over de eindstreep. De Haarlemmer Marco v.d.Hulst wist het in de ronde van Hilvarenbeek tot zijn eerste zege bij de junioren te brengen. Met Hoed, die hij in het besissende sprintje achter zich hield, had Van der Hulst een voorsprong van anderhalve minuut op de overigen behaald. Is van Leeuwen uit Lisse kwam in de ronde van Oude Tonge tot haar tweede overwinning van dit seizoen bij de dames. Op de tweede plaats eindigde de Ameri kaanse Garry Peterson. Op het parcours van Sloten zegevierde de Haarlemmer Gerrit Krabbenbos in een wegkoers voor veteranen. In de eindsprint was hij rapper dan zijn vluchtmakkers H. Keyzers uit Hillegom en de Amsterdam mer Janbroers. Krabbenbos reed de vijf tig kilometer in 1 uur 9 minutenen 11 seconden. Bij de liefhebbers won Klaas Duivenvoorden uit Noordwijkerhout. Hij reed de 60 km in 1.28.09. De Zwanenbur ger Cor Leunis werd tweede. Een tweede plaats greep ook Erik Dompeüng in Slo ten bij de junioren. De Haarlemse Joke Barnhorn werd in de ronde van Almelo voor dames tweede. De overwinning ging naar Jolanda den Hoedt uit Ridderkerk. Een interclubontmoeting van De Ba taaf op het Kinheim-parcours in Zwanen burg, werd gewonnen door Ton Vrolijk van Amstelland. Tweede was G. Blom, derde M. Roch (beiden GGMC) en vierde H. Nuisker (Bataaf). Op de loopnummers brengt DEM twee atletes aan de start, die uitzicht hebben op een hoge plaats. Marie José Dam zal deel nemen aan de 800 meter en zo mogelijk aan de 1500 meter. Haar kansen liggen vooral op de 800 meter, in tegenstelling tot Marleen Niesten, die met haar tijd van 4.38,3 sec. veel indruk heeft gemaakt en het de favorieten op de 1500 meter erg s 8 Badhoevedorp,Vlierstraat 25 Oisterwijk, Heusdensebaan 50 iii De Belg Oscar Dierickx wordt als winnaar op het erepodium geflankeerd door de Zwitser Thierry Bolle en de Nederlander Martin Havik (rechts). broucke. De Belg legde daarmee beslag op de tweede plaats voor de Fransman Duclos-Lassalle en Roger de Vlaeminck. Perspectief IJmond-atleten lastig kan maken. Bij de jongens worden met belangstelling de verrichtingen tege- moetgezien van vooral Rob Jansen, die staat ingeschreven voor de 1500 meter en de 3000 meter. Hij wordt opnieuw in staat geacht in ieder geval persoonlijke records te verbeteren. Van Suomi zullen vier jeugdatleten in de Martinistad aan de start verschijnen. Bij de b-jongens is Fred van Kaam zeker niet kansloos voor een eervolle plaats. Hij heeft al de scherpe tijd van 1.56,7 sec. achter zijn naam staan. Zijn broer Ebert van Kaam gaat zijn geluk beproeven op de 400 meter. Voor hem zal een finaleplaats al een uitzonder lijke prestatie zijn. Of de beide Suomi- meisjes Karin Spanjaard en Irene Straatsburg het op de 800 meter bij de b- jeugd zover zullen brengen is een vraag, waarop zij zelf in Groningen het antwoord kunnen geven. Na de inspanningen van de competi- tiestrijd hielden de meeste DEM-atleten het erg rustig in het afgelopen week einde. Van de senioren kwamen slechts enkelen in actie bij regionale wedstrij den van AV Startbaan in Amstelveen. Tijdens deze wedstrijden was Suomi met een flinke ploeg vertegenwoordigd. Van de Suomi-leden had Fred van Kaam in zijn serie 800 meter bij de b- junioren weinig tegenstand. Hij kwam dan ook niet verder dan een voor hem iets

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17