FINANCIERINGSTEKORT 13,7 MILJARD FNV wil olie- Oliesmaak aan drinkwater na legeroefening 1 Reorganisatie bij Esmil Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken nijman lichïreklame boycot Z-Afrika Koning Khaled in West-Duitsland F Schippers heffen blokkade bij Hoogovens op EG tegen opheffing verbod haringvangst a ‘i H 1.3 het woord is aan... Omroepbijdrage vandaag: wordt verhoogd Reparatie Andrea Smits op zee I HAARLEM I I I I I I het weer WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN agenda pagina 7 Papier Velserbroek I DEFINITIEF BESLUIT VALT KOMENDE MAAND En verder ZS DINSDAG 17 JUNI 1980 (ADVERTENTIE) F Heine: pagina's p i I I 70ste jaargang no. 188 Ernie Brandts naar huis Telefoonbeantwoorders -schilderijen- Wisselvallig voor exclusieve Herenmode Offensieve impulsen Strand verwachting (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Van der Stee van Financiën heeft besloten de uitgaven van alle ministeries strak aan ban den te leggen, omdat zij de eerste maanden van dit jaar „verontrustend” veel méér hebben uitgegeven dan in hun begrotingen voor dit jaar was opgenomen. Beurs ■■■•■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■BB 11 Binnen- en buitenland... 2,3,4 Kunst13 Plaatselijk nieuws5,6,7 Radio en televlsie/Strlps9 Sport15,17 Weerrap porten2 1 F t I IJmuider€ourant Uitgaven overheid aan banden strak m (ADVERTENTIES) Zie pagina 3. ,r Ik weet niet wat het betekenen moet, dat ik zo treurig ben. Ook zal een aantal intere overplaatsin gen moeten worden verricht. De vermin dering van het personeelsbestand zal in de loop van dit jaar tot stand moeten worden gebracht, waarbij ernaar wordt gestreefd dit zonder gedwongen ontslagen te laten verlopen. De vakverenigingen zijn op de hoogte gesteld, aldus Esmil Het tekort bedraagt 13,7 miljard gulden, dat is voor rijks- en lagere overheid samen 5,75 procent van het nationaal inkomen. De belastingontvangsten worden ten opzichte van de schatting in de Miljoenen nota 4,7 miljard gulden lager geraamd. Vergeleken met de meest recente raming, die drie maanden geleden is gemaakt, is de belastingopbrengst echter 655 miljoen gulden hoger. Van der Stee schrijft in zijn nota, dat slechts op enkele posten een uitgavenstij ging is toegestaan, tot een totaal van een (Van onze RTV-redactie) DEN HAAG. Minister Gardeniers van CRM acht het niet uitgesloten dat in 1982 de TV-zendtijd zal worden uit gebreid. Zij schrijft dit in een toelichting bij haar besluit om de omroepbijdrage volgend jaar met vijf gulden naar 135 gulden te verhogen. Radiobezitters gaan 40 gulden betalen. De bewindsvrouw noemt de verho ging bescheiden en zei te verwachten dat de omroepbijdrage in 1984 tot 159 gulden gestegen zal zijn. (Zie verder de RTV-pagina) Ervaringen van de Velsense ge- meente-ambtenaren met het grauwe maar grondstofbesparende kring looppapier zijn niet onverdeeld gun stig, zo blijkt uit een hieraan gewijde ambtelijke notitie. Toepassing van de papiersoort voor publikaties van enig gewicht wordt ontraden door het Bu reau Voorlichting en de ambtenaren betrokken bij vervaardiging van ge meentelijk drukwerk. Daarom is het noodzakelijk dat de capaci teit en de organisatiestructuur worden aangepast KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, Tel. 020-456456 wandplastieken - reproducties kunsthandel Jos de Graaf, Gierstraat 47 Tel 312801, H lem. Het adres voor al uw omlijstingen. 3 L, n n Weersverwachting van het KNMI tot vanavond. Enkele buien, ook af en toe zon. Minimumtemperatuur circa 11 gra den. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen zuid en west. Grote Houtstraat 59 Haarlem - Tel. 321965 van 9-21 uur AMSTERDAM. Het ingenieursbu reau van Esmil BV, onderdeel van Estel- Hoogovens, dat zich onder meer bezig houdt met ontwerp en levering van com plete installaties voor waterbehandeling, zeewaterontzouting en scheiding van vast afval, gaat een reorganisatie doorvoeren waarbij het personeelsbestand met circa twintig man zal worden teruggebracht tot 140. 11 8 I3 14 15 0 1 O '9 '0 8 I4 5 2 miljard. Zo is 100 miljoen extra uitgetrok ken voor enkele onderwijsvoorzieningen, 90 miljoen voor de oplossing van de pro blemen in Lekkerkerk, 100 miljoen voor steun aan de Nederlandse lucht- en ruim- tevaartindustrie, 100 miljoen voor steun aan individuele bedrijven en 240 miljoen voor verbeteringen van de AOW en AWW. Minister Van der Stee vreest dat de overschrijding van de uitgaven van de departementen zal doorwerken naar vol gende jaren. Voor volgend jaar dreigt een overschrijding van 2,2 miljard, voor 1982 en 1983 van 2 miljard en voor 1984 van 1,9 miljard. Bij deze bedragen is overigens al rekening gehouden met de ombuigingen van dit jaar. De geldmiddelen die de overheid anders dan door belastingen hoopt binnen te krijgen, zullen volgens Van der Stee volgend jaar stijgen met 450 miljoen, in 1982 en 1983 met 350 miljoen en in 1984 met 450 miljoen. De Velserbroek wordt tegenover de provincie te voor en te na gepre senteerd als bouwlocatie voor alle IJmondgemeenten. Met de inbreng bij de planvoorbereiding vanuit Heemskerk en Beverwijk weet het Velsense college echter nauwelijks raad zo blijkt uit de nota „Aanpak en ontwikkeling". In de commissie alge mene zaken werd het ontbreken hier in van richtlijnen overeen IJmondiale inbreng maandag als pijnlijk gemis ervaren. Over drie jaar moeten alle werkge vers worden verplicht vacatures bij hun bedrijven onmiddellijk te melden bij het arbeidsbureau, vindt minister Albeda van Sociale Zaken. Zie pagina 2. Volgens het ministerie van Buiten landse Zaken in Bonn is er geen sprake van, dat de Amerikaanse pre sident Carter de Westduitse bonds kanselier Schmidt heeft gewaar schuwd bij zijn besprekingen in Mos kou zich te houden aan de NAVO- afspraken. UTRECHT(ANP). De FNV wil dat Nederland onmiddellijk een olie-embargo afkondigt tegen Zuid-Afrika. In een tele gram aan de Tweede Kamer - die van avond debatteert over een olie-boycot - zegt de Federatieraad van de FNV dat een internationale boycot noodzakelijk is om de blanke minderheid in Zuid-Afrika te dwingen het apartheidssysteem op te hef fen en de kans op een massaal en bloedig treffen tussen het apartheidsregime en de onderdrukten te verminderen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Zigzaggend Europa Politieke escapades van de landen der Europese Gemeenschap hebben klaarblij kelijk de Amerikaanse achterdocht aan- zienlijker verscherpt dan oorspronkelijk werd aangenomen. Na de vooral voor Israel zo teleurstellende buiging van de Europese landen in de richting van de PLO, die ook door de Amerikaanse rege ring met lede ogen werd bezien, is er een verzoenende verklaring van president Carter gekomen waarin diens aanvanke lijke uitbrander aan Europa over de West europese bemoeienis met het Midden oosten weer wat werd verzacht. Egypte vond die bemoeienis ook niet zo ernstig, maar Sadat kan zich ook niet veroorloven een eventuele toenadering van Europa tot de PLO te veroordelen. Alleen Israel heeft eensgezind in de meest directe termen het Europese initiatief afgekeurd en het ge brandmerkt als een dolkstoot in de rug van het joodse volk. Deze bittere reactie is zeer begrijpelijk voor degenenen die de moeite nemen zich te verdiepen in de voorgeschiedenis van het ontstaan van de joodse staat, maar de Europese politici vinden het niet meer in hun kraam te pas komen om nog te denken aan de Europese schandvlek van de dertiger en veertiger jaren. Zij baseren zich op het actuele gegeven dat hun economische belangen van dit ogenblik een voorzichtige vriend jespolitiek ten opzichte van de PLO ver eisen. Israel mag zich nog gelukkig prij zen dat de Verenigde Staten deze weinig moeidige en opportunistische Europese sluikmethode nog enigszins afremmen, anders zou West-Europa waarschijnlijk al veel verder zijn gegaan bij zijn verraad aan Israel, waarbij voornamelijk Frank rijk en Duitsland, maar ook Engeland met gemak hun garanties aan Israel vergeten, via de Verenigde Naties gegeven toen deze wereldorganisatie de erkenning en het voortbestaan van Israel waarborgde. Het aftemmen dat de Verenigde Staten in praktijk brengen ten opzichte van de Europese initiatieven geldt ook voor de Westeuropese politiek inzake de Sovjet unie. De reis van de Westduitse bonds kanselier Schmidt naar Moskou en het vasthouden van de Europese landen aan zwakke pogingen tot ontspanning en wa- penvermindering worden in Washington pijnlijk ondervonden als het verlengstuk van de Europese aarzelingen om de Olym pische Spelen te boycotten, en dus als een verder afdrijven der Europese bondgeno ten van de confrontatiepolitiek der V.S. Zowel ten opzichte van Israel als wat Moskou betreft vertoont de Europese poli tiek op dit ogenblik onder Amerikaanse druk een halfslachtigheid die onwaardig aandoet Er wordt gezwenkt en gekrin keld ten koste van de Westeuropese be trouwbaarheid en doelbewustheid, een il lustratie van wat West-Europa in feite is: een verbrokkeld, innerlijk verdeeld we relddeel dat niet duidelijk uitkomt voor zjjn doelen op lange termijn en voortdu rend uitsluitend bezig lijkt met aan plat vloerse economische belangen te sjorren. Een krachtiger en moediger houding, waarbij cultuur-historische waarden een grotere rol zouden moeten spelen, zou een heel wat doeltreffender Europese bijdra ge tot de wereldvrede kunnen zijn. Het geoliede op handelswinst berekende sluipgedrag der Europese landen impo neert noch vriend noch vijand en leidt tot een beschamende onmacht liUlllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Als gevolg van een mili taire oefening is een deel van het water wingebied in het Gooi verontreinigd door olie. Bij het pompstation Laarderhoogt van het Provinciaal Waterleiding bedrijf Noord-Holland (PWN) wordt van tijd tot tijd water opgepompt met een nare smaak. Het water moet via koolfïlters weer in de grond worden gebracht, waar na het elders weer kan worden opge pompt. Wellicht zal zelfs een zuiveringsin stallatie moeten worden gebouwd om het euvel te verhelpen. Een en ander blijkt uit het jaarverslag van het PWN. Volgens een nadere toelich ting van PWN-directeur Sprey is de ver ontreiniging ontstaan bij een militaire brandblusoefening, die enkele jaren gele den werd gehouden. Bij deze oefening werden de te blussen objecten met behulp van grote hoeveelheden olie in brand ge stoken. Doordat de militairen te snel wa ren met blussen, is een deel van deze olie niet verbrand en in de drinkwatervoor- raad terecht gekomen. Het PWN vreest, dat de nasleep van deze oefening van het leger de waterwinning op het terrein in kwestie nog langdurig parten zal spelen. Zie ook de regiopagina’s wensen moeten binnen die grenzen wor den opgevangen. De bewindsman schrijft in de Voor jaarsnota, een tussentijds begrotingsover- zicht van het rijk, dat het financieringste kort ruim 1,7 miljard gulden hoger uitvalt dan was geraamd in de Miljoenennota. De minister vindt een heropening van de haringvangst (zij het op bescheiden schaal) volledig verantwoord. „Ik ben het volstrekt eens met diegenen die zeggen dat het haringbestand snel weer op peil moet komen, maar het herstel van deze vissoort gaat snel” aldus Braks. Een merkwaardige zaak is dat er mo menteel volop haring in Nederland te koop is. Braks heeft daar in de Europese Visserijraad ook op gewezen. Momenteel komt er wel haring uit Denemarken (waar de bijvangst gebruikt wordt voor bijvoor beeld export naar Nederland), maar ook uit landen buiten de EG, zoals Polen en Canada. Al die vis mag echter officieel geen „maatjesharing” heten. MILAAN. Ernie Brandts (PSV) heeft vandag de selectiegroep van het Nederlands elftal verlaten en is wegens familieomstandigheden naar Nederland teruggekeerd. Brandts is derhalve voor de wed strijd tegen Tsjechoslowakije, die vanavond in Milaan wordt gespeeld, niet in de selectie opgenomen. De 3-2 nederlaag tegen West- Duitsland heeft Arie Haan en vermoe delijk ook Huub Stevens hun plaats gekost in het Nederlands elftal, dat vanavond aantreedt tegen Tsjecho slowakije. Wil Oranje zich plaatsen voor de „kleine” finale (de strijd om de derde en vierde plaats) dan zal het moeten winnen van de Tsjechen. Bondscoach Jan Zwartkruis zal de aanvallend ingestelde Frans Thijssen vanaf het begin opstellen, in de hoop, dat zijn team van offensievere impulsen wordt voorzien dan afgelo pen zaterdag, toen het Oranje-mid- denveld faalde. Een depressie bij Ierland trekt naar de Noordzee, waardoor morgen eerst zonnige perioden zullen ontstaan met tegen de avond kans op een regenbui. Matige zuid tot zuidweste lijke wind. Temperaturen in de mid dag rond 17 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: in de komende da gen blijft het sterk wisselvallig, met zeer matig strandweer. (Van onze redactie buitenland) ZEEBRUGGE. Het met radio-actief afval geladen schip Andrea Smits is giste ren vanuit Zeebrugge naar een plek voor de Belgische kust bij Oostende gevaren, alwaar het wordt gerepareerd. Zaterdag avond werd de stuurhut beschadigd door een actiegroep. Daarna gaat het schip naar een plaats op 1700 kilometer ten zuidwesten van Land’s End om het afval te dumpen. Be richten als zou tot dumping worden overgegaan in de Golf van Biscaje be stempelde een woordvoerder van het mi nisterie van Volksgezondheid en Milieu hygiëne in Den Haag als „waanzin”. UMUIDEN (ANP). Na ruim een week actie voeren hebben ongeveer twintig schippers vandaag besloten de blokkade van de kade van Hoogovens in Umuiden op te heffen. In de loop van vandaag zullen zij met hun schepen vertrekken. De boycot tegen Hoogovens blijft evenwel gehandhaafd. Dit hebben woordvoerders van het actiecomité Hoogovens en de schippersvereniging Toerbeurt Noord- zuid meegedeeld. (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG. De Europese Visserijraad voelt niet voor het voorstel van minister Braks van Landbouw en Visserij, het vangstverbod van haring in de Noordzee tijdelijk op te heffen. Braks pleitte hier gisteren voor tijdens het EG-visserijberaad in Luxemburg. Hij wil toestemming van de EG voor de Ne derlandse vissers om dit jaar 3.000 tot 5.000 ton maatjesharing in de Noordzee te vangen. Braks kreeg hiervoor slechts geringe steun in de raad. De Franse delegatie steunde hem, maar vooral de Denen en de Ieren en ook Europees landbouwcommis saris Gundelach voelen er niets voor om de Nederlandse vissers weer maatjesha- ringvangsten toe te staan. Over Braks’ voorstel valt medio volgen de maand pas een definitief besluit. Als dat positief uitvalt hebben de Nederland se vissers tot eind augustus de kans om op maatjes te gaan vissers. Maar in Europese kring wordt de kans op een positief be sluit gering geacht. Dit blijkt uit de vandaag gepresenteerde Voorjaarsnota. Per departement heeft Van der Stee een „kasplafond” ingesteld. Tot het einde van dit jaar moeten de ministeries zien rond te komen met het bedrag dat op de begroting staat. Extra Koning Khaled van Saoedi-Arabiö is gisteren een vierdaags bezoek aan West-Duitsland begonnen. Saoedi-Arabië is de belangrijkste handelspartner van de Bondsrepubliek in arabisch gebied. Op het vliegveld werd de koning afgehaald door president Carstens. Voornamelijk door tegenvallende marktontwikkelingen zijn er de laatste jaren aanzienlijke verliezen opgetreden.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1