Staking slaat niet aan K Regeringsnota eenzijdig genoemd Kamer wil jaarlijks verslag innovatie De Goede wil Touwtrekken met olifant Chinees bezoek EG-sancties in Straatsburg tegen Suriname Politie maakt einde aan gijzeling Graz Gevangenisstraf voor koppelbazen Londen wil met Ouders bezetten drie scholen havenslepers IJmuider Courant Uitspraak Tweede Kamercommissie: Verpakking geneesmiddelen moet veilig voor kinderen 6 G Parijs praten over Hebriden AAW-premie wellicht hoger Voorwaardelijke straffen voor Pand mogelijk verwoest door explosieven BVD moet beter op stukken letten DamiatePers Repatriëring Cambodjanen begonnen Deze week bij de melkman: i IK F Lf B DINSDAG 19 8 0 17 JUNI 4 D I BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie buitenland) ÖI JOHANNESBURG. Zeven tien kleurlingen en zwarten zijn gisteravond laat gewond geraakt toen de politie in de buurt van Johannesburg het vuur opende op een menigte die winkels plunderde en voer tuigen met stenen bekogelde. Dit heeft de Zuidafrikaanse politie bekendgemaakt. VI werl hooj het jaar plan Veis tie v ond< spra dem moe gulc Veis vraa een schi Vel weel fen, de midi ter i de i men van een ding «»ge van tyiis iOW Zeventien gewonden bij Soweto-herdenking (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) andere olifanten wat onrustig werden (Van onze redactie binnenland) 155,00 LONDEN (AFP). Londen wil zo snel mogelijk met Parijs praten over de Nieu we Hebriden, zo heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, lord Carrington, gisteren in het Lagerhuis verklaard nadat Parijs zondag een scherp protest had la ten horen tegen het zenden van Britse troepen naar de archipel. Carrington zei „geen enkele reden” voor Parijs te zien om zich te verzetten tegen het gebruik van Britse troepen om de orde in het gebied te handhaven. De opstandelingen hebben vandaag het vliegveld van de hoofdstad Vila geblokkeerd met vrachtwagens om landing van drie vliegtuigen met afge vaardigden van de regering en journalis ten te voorkomen. De regeringsvertegen woordigers waren gekomen voor een ge sprek met de opstandelingenleiders. De gisteren uitgeroepen staking door zwarten, kleurlingen en Indiërs, die natio naal had moeten zijn, zette alleen goed door in de Kaapprovincie, waar vooral textiel- en havenarbeiders het lieten afwe ten. De verzorging van de eerste levensbe hoeften, zoals melk en brood, was slechts Op verscheidene andere plaatsen in Zuid- Afrika heeft de politie met niesmachines, traangas en met de wapenstok een eind gemaakt aan bijeenkomsten ter herden king van de bloedige onlusten in Soweto, waar vier jaar geleden zeshonderd men sen werden gedood. STRAATSBURG (ANP). Een delegatie van het Chinese Nationale Volkscongres heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan het Europees Parlement in Straatsburg. Tijdens dit bezoek hield de vice-voorzit- ter van het centrale comité van het Chine se volkscongres een toespraak, waarin deze opriep tot nauwere samenwerking tussen de EG en China. Ook sprak zij over „de noodzaak energiek en vastbesloten te reageren op de voortdurende agressie te gen Afghanistan en Cambodja”. Op de achtergrond van dit verlangen staat het feit dat ieder jaar duizenden kinderen het slachtoffer worden van on opzettelijke vergiftigingen. Daarbij speelt het onbedoeld innemen van medicijnen, vooral van pijnstillers, een belangrijke rol. Staatssecretaris mevrouw Veder-Smit (Volksgezondheid) had overigens moeite met deze motie. Zij kon meedelen dat de industrie verwacht volgend jaar september tot dergelijke verpakkingen te kunnen overgaan. DEN HAAG (ANP). Het gerechtshof in Den Haag heeft vandaag in hoger be roep zes havenslepers, die vorig jaar tij dens de sleepbootstaking in Rotterdam een sleepboot met werkwilligen enterden, veroordeeld tot twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf. De rechtbank in Rotterdam veroordeelde hen in februari van dit jaar tot veertien dagen onvoor waardelijk. Een havensleper, die tijdens de „kaping” een molotov-cocktail bij zich had, kreeg drie weken, waarvan twee voorwaardelijk. vrijwel alle partijen geuite kritiek op de nota („zij geeft veel te weinig aandacht aan de sociale aspecten van innovatie”) kon de bewindsman niet delen. D‘66, CDA en WD zijn van mening dat de overheid met haar aanschaffingsbeleid ook de nodige aanzetten tot innovatie kan geven. Zij nodigden de regering door mid del van twee moties uit haar beleid beter daarop in te stellen. PvdA en WD denken dat ook de biotechnologie grote mogelijk heden voor ons land kan bieden. Beide partijen vroegen de bewindslieden studies op dit terrein te stimuleren. AMSTERDAM. Tientallen ouders van Amsterdamse schoolkinderen hebben gisteren drie lagere scholen in de hoofd stad bezet. Zij protesteren hiermee tegen de dreigende inkrimping van het aantal leerkrachten. Volgens de ouders leidt dit tot een on aanvaardbare aantasting van de kwaliteit van het onderwijs op de scholen. De ou ders willen een gesprek met de wethouder van Onderwijs en met de rijks- en ge- meente-inspectie over het dreigende ont slag van de leerkrachten. In totaal gaat het om acht onderwijzers. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije ’K telai *us pro< duk voo: de j Wa lijke” werd een gen 1 zich mon< „Aan zoals de ci rein Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 H wijk hersi kent sew« laan over stuu Bern van ih e< arcai waai óntv were raad tig a de s bezo ^^2 rugkeer vrijwillig was. De woordvoerder zei dat nog niet duide lijk was hoeveel Cambodjanen naar hun land terug willen, maar dat bij het kamp al tenminste 12 bussen gereed stonden om hen naar verschillende grensovergangen te brengen. Tegelijk met het begin van de regentijd in Cambodja is het aangekon- digde offensief van de Rode Khmers van Pol Pot tegen de Vietnam-gezinde rege ring van Heng Samrln begonnen. Wester se militaire deskundigen in Bangkok ver klaarden gisteren dat in de buurt van de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh wordt gevochten. De ongeveer 200.000 Vietnamese soldaten in Cambodja moe ten het opnemen tegen ongeveer 50.000 guerilla-strijders. In Singapore is gisteren een Nederlands schip met 185 Vietnamese bootvluchtelin gen aangekomen. Ze waren in de Zuid- Chinese zee opgepikt. DEN HAAG. De Tweede Kamer wil regelmatig door de regering op de hoogte worden gehouden van de vorderingen die in ons land op het gebied van de innovatie (technologische vernieuwing in de industrie) worden gemaakt. BANGKOK. Vandaag is een begin gemaakt met de repatriëring van Cam bodjaanse vluchtelingen vanuit het uitge strekte kamp Khao i Dang vlakbij de Cambodjaanse grens, ondanks waarschu wingen van Vietnam en het door Vietnam gesteunde bewind in Phnom Penh. Een woordvoerder van hét leger zei in Bangkok dat een aantal vluchtelingen zich al had aangemeld voor gesprekken met functionarissen van de Verenigde Na ties en het Thaise leger, en dat ze verkla ringen hadden ondertekend dat hun te- Daartoe moet de Kamer zo mogelijk jaarlijks een verslag krijgen, waarin de regering onder meer aangeeft welke ef fecten de door haar genomen maatregelen hebben gehad. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur CDA en WD willen dat de overheid nagaat welke invloed het vermelden van prijzen in geneesmiddelenreclame en op verpakkingen heeft op het voorschrijf- en consumptiegedrag. De staatssecretaris bleek niet overtuigd van het nut hiervan. Zij wil wel streven naar een wettelijke regeling van patiënteninformatie in de vorm van zogenaamde bijsluiters (ge bruiksaanwijzingen bij medicijnen). Op dit gebied heerst nog vrij grote onduide lijkheid en vandaar dat CDA en WD per motie met deze wens kwamen. De staatssecretaris deelde in deze com missievergadering mee dat de regeling over de maximale hoeveelheid per patiënt voor te schrijven medicijnen vermoede lijk per 1 oktober in werking kan treden. Over deze kwestie is nu tussen apothe kers, artsen en ziekenfondsen na lange onderhandelingen overeenstemming be reikt. Mevrouw Veder vond dit een be langrijke stap, want het voorschrijfge- drag van de arsten bepaalt bijna 80 pro cent van de kosten op medicijngebied. Het ziet ernaar uit dat het conflict tus sen de apothekers en de huisartsen over Bij de behandeling van de innovatieno- ta gisteren in de vaste Kamercommissie voor wetenschapsbeleid dienden PvdA en CDA gisteren moties van ongeveer dezelf de strekking daarvoor in. Minister Van Trier (wetenschapsbeleid), en zijn colle ga’s Van Aardenne (Economische Zaken) en Pais (Onderwijs en Wetenschappen), lieten doorschemeren dat de regering zo’n rapportage wel wil accepteren. De door ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Vijf partijen in de Tweede Kamer willen dat de overheid snel een regeling treft voor de toepassing van zogenaamde kin- derveilige verpakkingen voor vrij verkrijgbare geneesmiddelen, maar ook voor medicijnen die op recept verkrijgbaar zijn. PPR, PvdA, CDA, WD en D’66 drukten deze wenst gisteren uit in een motie tijdens de openbare commissievergadering over de geneesmiddelenvoorziening. (Van onze redactie buitenland) STRAATSBURG. Europarlementa riër De Goede (D’66) wil dat de Europese Gemeenschap actie onderneemt tegen Su riname, dat volgens hem de mensenrech ten schendt en daarmee de democratische vormgeving ondergraaft. Aan de Europese commissie heeft hij de vraag gesteld of het juist is dat een nieuw opgetreden Surinaamse regering het voornemen heeft een aantal grondwette lijke bevoegdheden van het Surinaamse parlement buiten werking te stellen en indien dit zo is, welke gevolgtrekking daaraan moet worden verbonden. Wat De Goede wil, zo verklaarde hij, is de bevriezing van de ontwikkelingshulp, die Brussel aan Suriname verleent. Eerst zal met deze maatregelen moeten worden gedreigd, als dat niet helpt zal de ontwik kelingshulp moeten worden ingetrokken. (Van onze redactie buitenland) WENEN. Na meer dan 20 uur is vanmorgen een eind gekomen aan het Oostenrijkse gijzelingsdrama in Graz toen een scherpschutter van de politie de Joegoslavische Josef Kis Lukac dood schoot. De Joegoslaaf hield sinds gister middag 23 personen, onder wie drie kin deren, gevangen in de wachtkamer van een huisarts in het centrum van Graz. De ontknoping kwam toen een van de gegijzelde patiënten de Joegoslaaf van achteren probeerde te overmeesteren, waarop deze met zijn dubbelloops repe teergeweer een schot afvuurde. voor de helft gewaarborgd. In Kaapstad ook begon twee maanden geleden de boy cot van de scholen door voornamelijk kleurlingen, die zich sindsdien over heel Zuid-Afrika heeft uitgebreid. Verzet tegen rassenonderscheid in Soweto vier jaar geleden. Inmiddels heeft de commissaris van po litie generaal Mike Geldenhuijs, alle jour nalisten de vrije toegang tot bepaalde zwarte woongebieden verboden. Volgens de generaal zouden vooral buitenlandse journalisten in Soweto en andere gebie den zwarte jeugdige demonstranten opge- hitst hebben om stenen te gooien. DEN HAAG (ANP). Na het Algemeen Werkloosheidsfonds studeert ook het Al gemeen Arbeidsongeschiktheidsfonds (AAF) op een verhoging van de premie in 1981. Het AAF doet uitkeringen aan ar beidsongeschikten volgens de algemene arbeidsongeschiktheidswet (AAW). In een nota over de financiële positie van het fonds, die het bestuur morgen bespreekt, wordt gesteld dat de AAW- premie volgend jaar minstens 4,75 pro cent van de premieplichtige loonsom zou moeten bedragen. Wil het fonds echter enig vermogen opbouwen, wat nodig wordt geacht om het financieringstekort op te vangen, dan zou de premie naar 4,9 procent moeten. De premie bedraagt op het ogenblik 4,2 procent. In tegenstelling tot de AAW-premie kan de WAO-premie volgend jaar wellicht wat omlaag. Volgens een nota over de finan ciële positie van het arbeidsongeschikt heidsfonds, dat de WAO-uitkeringen voor zijn rekening neemt, kan de premie, die nu 7,8 procent bedraagt, volgend jaar zak ken naar 7,5 procent. De daling van de WAO-premie wordt volgens een woordvoerder veroorzaakt door een verschuiving in de uitkeringen van WAO naar AAW. cte positie van de zogenaamde apotheek- houdende huisartsen pas kan worden op gelost zodra er voorstellen zijn tot een wettelijke regeling van het vestigingsbe leid voor apothekers. Dit bleek gisteren tijdens de openbare commissievergade ring. In september gaat de bewindsvrouw met apothekers en huisartsen overleggen. Zij hoopt dat dan tot afspraken over een overgangsregeling zal worden gekomen. Inmiddels is het haar bedoeling volgend voorjaar te komen met voorstellen voor een definitief vestigingsbeleid, waarbij de beroepen apotheker en huisarts duidelij ker worden onderscheiden dan tot dusver. De vakgroep gezondheidsleer van de Landbouwhogeschool in Wageningen stelt een onderzoek in naar het gebruik van geneesmiddelen door bejaarden. Doel van het onderzoek is te bereiken dat be jaarden medicijnen zo verantwoord mo gelijk gaan gebruiken. Uit gesprekken is gebleken dat bejaarden meer dan andere bevolkingsgroepen er moeite mee hebben te begrijpen wat een arts voor ogen heeft, als hij een recept uitschrijft. Vei Bijl Ruin punt IJmo van nota Bu voor: Zake „Het een IJmo beste daan afspr gema <-W. zorgc king zag e het mani woor deel geme kwes door kan Me (Pvd. tie a: via I socia er ge waar hoefl tjjdsf achte Ov ting suite guldi zijn 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 DEN HAAG (ANP). Minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) wil, dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) maatregelen neemt om te voorkomen, dat geheime, voor het archief bestemde stukken in handen komen van burgers. Wiegel heeft dit opgedragen aan de dienst, nadat een Delftse galeriehoudster in een door het rijk afgedankte kopieermachine drie geheime BVD-documenten aan trof. De Delftse kocht de kopieerma chine op een veiling van de Dienst Domeinen in Wateringen. De minis ter wil uitgezocht zien hoe de bewuste documenten in de machine onopge merkt konden achterblijven. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal AMSTERDAM (ANP). De Amster damse politie acht het niet uitgesloten dat de totale verwoesting van het pand aan de Quellijnstraat gisterochtend is veroor zaakt door explosieven. De recherche is op zoek naar een man en een vrouw die op de tweede verdieping woonden en van wie bij de politie bekend is dat zij „in kringen verkeerden die in het verleden met explosieven te maken heb ben gehad.” Het is inmiddels zeker dat er zich geen mensen bevinden onder het puin van het door brand verwoeste huis. Van de vier gewonden zijn er inmiddels drie na be handeling in een ziekenhuis naar huis gezonden. Het vierde slachtoffer, een vrouw die op de eerste etage woonde, zal volgens de politiewoordvoerder verder worden behandeld in het brandwonden- ziekenhuis in Beverwijk. ROTTERDAM. De Rotterdamse recht bank heeft vandaag vier mannen veroor deeld tot gevangenisstraffen wegens hun betrokkenheid bij de koppelbazenaffaire en vervalsingszaken. Een man kreeg ze ven jaar, de anderen vijf jaar. Het ging om een bedrag van 155 miljoen gulden. Het meeste werk hadden politie en de fiscale opsporingsdienst met het ontrafe len van de koppelbazenaffaire. Hierbij werd met BV‘s in drie lijnen gewerkt waarbij pas in de derde fijn loonbelasting en sociale lasten werden ontdoken. In Nibbixwoud vond een touwtrekwedstrijd plaats tussen een olifant en 24 potige mannen. De wedstrijd werd uiteindelijk afgelast omdat twee V 5 r M" 4 - V-:-v

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4