KRITIEK OP TE WEINIG IJMONDIALE AANPAK vieren politienieuws GEMEENTE HEEFT GENOEG VAN Voorstel tot uitbreiding GEBRUIK KRINGLOOPPAPIER boekenbestand bibliotheek Bouwplan zet huisvesting Witte Tejater in Velserbad op de tocht „IJmond Vissers” Vier decennia hengelsport id ie stoelen kost drie en een half mille Opknappen vuile it Echtpaar bekent Aanschaf van kleine acht duizend boeken diefstallen uit VOMAR-magazijn Emancipatieregeling nog van toepassing VOORHEEN DE „IJZEREN VOORN” DINSDAG 17 JUNI 5 4 1980 IJMOND be- Rijk verleent uitstel GEEN INBREUK OP MILIEUBEWUSTZIJN „Voorbeeld van slecht huishouden” op de d van aakt. WETHOUDER WIL SNEL BESLUIT Financiën VELSEN. In nauwe samen werking met twee adviesbureaus hoopt de gemeente Velsen binnen het tijdsbestek van ongeveer één jaar een ontwerp-bestemmings- plan gereed te hebben voor de Velserbroekpolder als bouwloca tie van 7.400 woningen. Met nader onderzoek, adviesinwinning, in spraak en daarmee verband hou dende kosten zal een bedrag ge moeid zijn van circa 4,5 miljoen gulden. De gemeenteraad van Velsen zal binnenkort worden ge vraagd dat bedrag in de vorm van een voorbereidingscrediet schikbaar te willen stellen. Algemene Zaken Aangeven eerste lijnen bebouwing Velserbroek kost 4,5 miljoen (Van een onzer verslaggevers) 1 .00 papiersoort 21 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Organisatoren van ac tiviteiten op het terrein van vrouwe nemancipatie kunnen alsnog staat maken op een rijkssubsidiebijdrage, die per 1 januari tijdelijk werd inge steld. Oorspronkelijk zouden daar voor per 1 april de aanvragen binnen moeten zijn. Deze termijn bleek ech ter te kort. Een verzoek vanuit de gemeente tot uitstel is inmiddels ge honoreerd. ,90 .85 .00 .70 .00 ,80 man eping ;kend in het heb- n st er in dat an de aroor- i rienta- opese •n Su- irech- tische hij de nieuw het .vette- lamse m en kking ig dat >eleid e kan mid- beter ■nken ;elijk- Beide udies >p de dacht atie”) Waar de Velserbroekpolder als „moge lijke” bouwlocatie in het verleden steeds werd genoemd als een voorziening met een duidelijk IJmondiaal karakter, vra gen leden van Velsense raadscommissies zich op het ogenblik af waarom dat IJ- mondiale etiket ontbreekt op de nota „Aanpak en Ontwikkeling Velserbroek”, zoals die momenteel ter discussie staat in de commissievergaderingen, het voorter rein van de raadsbehandeling. Ir. Schoondergang bracht licht in de duistere materie. Dat met het ontinkten van gebruikt papier chemicaliën worden gebruikt die het milieubeschermende as pect ongedaan zouden maken, werd door hem ontzenuwd. „Voor kringlooppapier kun je slechts 40 percent van de totaal beschikbare hoeveelheid afvalpapier ge bruiken. Dat geeft op het ogenblik proble men. Die 40 percent blijkt te weinig om te kunnen voldoen aan de vraag naar kring looppapier. Daarom wordt het in wezen duurder dan gewoon wit papier.” (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Voor het zomerreces wil het college duidelijk heid over de bestemming van het voormalige overdekte zwem bad aan de Briniostraat. Uiterlijk nog deze maand zal besloten moeten worden of hier een nieuw onderkomen voor het Witte Tejater kan worden gevonden. Blijkt dit niet op korte termijn mogelijk dan zal het oude Velserbad onder de slopershamer vallen ten behoeve van een nieuwbouwplan voor een- en twee persoonshuishoudens. streefd bij de voorbereiding van de plan nen zo veel mogelijk mensen uit gemeen telijke diensten in te zetten. „Blijft het werk binnen die diensten dan niet liggen”, zo vroeg Schoonkind zich af. Het leek hem zinvol „spelregels” op te zetten voor de wijzs waarop en de voorwaarden waaron der over gemeentelijk personeel kan wor den beschikt. Burgemeester Molendijk bevestigde dat de personele voorziening speciale aandacht vergde omdat men be zig was met zaken die zich, naar zijn zeggen, over een periode van 10 15 jaar uitstrekken. globale schets was en dat er alle gelegen heid bestaat zaken in een verder stadium van ontwikkeling gedetailleerder en ver fijnder in te vullen. In de commissie financiën, later op de dag, bogen de commissieleden zich ander maal over de vuile stoelen. Hier ontmoette de kredietverlening van drie en een half mille wat meer weerstand. Met name de heer W. N. Koopman (CDA) vroeg zich af of het normale wekelijkse onderhoud niet in dergelijke schoonmaakkarweien moest voorzien, dan wel voorkomen. Ook wet houder Th. Witte verdiepte zich in het vuile-stoelen-probleem en plaatste samen met de heer A. B. J. Koch (WD) een kanttekening van dezelfde strekking. De heer Koch zag hier bovendien een voor beeld van een slecht huishouden in. Der halve nam wethouder Witte het standpunt in dat een grote chemische reinigings beurt noodzakelijk is om de fauteuils voor het komende seizoen wederom zitbaar te maken. Het krediet werd daarna onder protest van de heer W. N. Koopman acoord bevonden. Na de zomervakanties zullen alle voor zieningen in de Stadsschouwburg op nieuw bekeken worden, zo verklaarde wethouder Scheeper verder die dag. De bevindingen zullen vervolgens in een schouwburgplan worden opgetekend. Tijdens de commissie welzijnszaken, gisteren ten stadhuize, gaf wethouder Harry Scheeper, met een oog voor het huishoudenlijke aspect aan dat het weke lijkse onderhoud niet toereikend is om de zetels smetteloos te houden. „Ze zijn der mate verontreinigd dat het niet met een sopje te klaren is”, aldus wethouder Scheeper die meer heil ziet in een grondi ge reinigingsoperatie onder toezicht van de dienst openbare werken. Dit zou vóór het nieuwe theaterseizoen in augustus moeten gebeuren. hij, is shulp, Eerst orden itwik- <ken. geen n het vier a be- huis een e, zal arder iden- Het voormalige zwembad aan de Brinostraat Dit betekent evenwel dat de subsi dieaanvragen zo snel mogelijk ver zonden dienen te worden. Hiervoor in aanmerking komen de informatiedag voor vrouwen die 14 juni werd gehou den op initiatief van de overleggroep vormingswerk, en de naaicursussen van zuster Van Hilst voor buitenland se vrouwen. VELSEN. De zes honderd fauteuils in de Stadsschouwburg van Velsen zijn aan een grondige schoonmaakbeurt toe. Dit betekent voor de gemeente een extra uitgave van 3500 gulden, oftewel ruim vijf gulden per fauteuil. Met aanhouding van het echtpaar is klaarheid gekomen in een lange reeks van diefstallen uit genoemd magazijn begon nen rond februari van dit jaar. Van de ontvreemde goederen werden regelmatig hoeveelheden aan derden verkocht, zo bleek bij verhoor na aanhouding van het betrokken echtpaar. Een forse hoeveel heid levensmiddelen afkomstig uit het VOMAR-magazijn werd bij huiszoeking aangetroffen in de woning van het echt paar waarvan de man bij het benadeelde bedrijf werkzaam is. Hersenschudding. Een 75-jarige Bever- wijker belandde maandag met een zware hersenschudding in het Rode-Kruiszie- kenhuis na een aanrijding op de Alkmaar- seweg. De man wilde op zijn fiets linksafs- laan zonder voldoende te letten op het overige verkeer. Een vrachtauto, be stuurd door een 21-jarige inwoner van Bennebroek, reed hem bij die manoeuvre van achteren aan. Inbraak. Bij een inbraak zondagnacht ih een snackbar aan de IJmuidense Zuid- arcade (Lange Nieuwstraat) is voor een waarde van 1400 aan geld en goederen ontvreemd. De kassa en een spaarvarken werden geleegd. Daarnaast werd de voor raad drank en eetwaren ter plaatse duch tig aangesproken. Via een bovenlicht aan de straatkant verschafte het ongewenste bezoek zich toegang. Velsen op deze subsidiemogelijkheid wees. Corver duidde toen op een extra fonds waaruit voor nieuwbouw van dergelijke projecten geput kon worden. Hoewel bij de herhuisvesting van het Witte Tejater in het Velserbad niet gesproken kan worden van nieuwbouw is de gedeputeerde van mening dat de verbouw- plannen zo ingrijpend zijn dat hier bijna van nieuwbouw gespro ken kan worden. Aan de financiering vanuit dit fonds is geen termijn gesteld. Toch vindt Scheeper het een onhoudbare zaak als nog langer gewacht wordt met het besluit het Witte Tejater in het voormali ge zwembad onder te brengen. „Want we hebben ook nog andere plannen liggen. Als binnenkort geen besluit valt dan zal het gebouw gesloopt worden waarna een bouwplan voor alleen staanden en twee-persoonshuishoudens uitgevoerd kan wor den.” Wethouder Scheeper ziet daarbij niets in een verbouw van het bestaande gebouw tot wooneenheden. Een dergelijke opera tie zal volgens hem veel duurder uitvallen dan nieuwbouw. Intussen heeft het college het plan buurthuis De Brulboei in het eventueel na verhuizing van het Witte Tejater leegkomende PEN-gebouw aan de Kanaalstraat te vestigen laten varen. Gebleken is dat dit gebouw te ver uit het centrum van de wijk ligt om als buurthuis te kunnen voldoen. Besloten is door te gaan met een nieuwbouwplan voor De Brulboei. Maandagavond gingen de leden van de commissie Financiën vlot accoord met het rapport vn de werkgroep „Ontwikkelings plan”. Wel moest wethouder Th. C. Witte de kostenberekening van het gevraagde voorbereidingskrediet van 4,5 miljoen verdedigen. Met name C. A. Kleywegt (PvdA) noemde de afrondingsbedragen te groot en daardoor de kostenberekening te globaal en weinig gespecificeerd. Ook de andere commissieleden lieten weten het op prijs te stellen indien de verschillende posten in het voorbereidingskrediet nauwkeuriger omschreven worden. Wet houder Witte maakte daarbij duidelijk dat de werkgroep niet met een „natte vinger” te werk was gegaan, maar dat het gebrui kelijk is dat op een bedrag van 4,5 miljoen gulden afrondingen worden gemaakt van 75.000 gulden oftewel 1,5 percent van het gehele bedrag. De drie doelstellingen die vanaf de oprichting van de „Ijzeren Voorn” hoog in het vaandel wer den gehouden het be vorderen, verheffen als mede het verdedigen van de hengelsport en het beschermen en verbete ren van de visstand wer den toen onverkort weer aan de nieuwe naam ge bonden. Beide activiteiten voldoen volgens het college aan de omschrijving die het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk (CRM) heeft gegeven voor sociaal-culturele activiteiten op het gebied van eman cipatie. Wep plaatste het bureau lan delijk contact Noord-Holland van CRM dat de aanvragen onder de loep nam, een kritische kanttekening bij enkele activiteiten van de informatie dag voor vrouwen en besloot deze buiten het subsidiebedrag te houden. Het college daarentegen is een ande re mening toegedaan en heeft te ken nen gegeven voor de financiering van deze programma-onderdelen borg te staan. In afwachting van de rijkssub- sidie stelt het college voor het gehele nadelige saldo ter grootte van 4000 gulden van de informatiedag over te nemen. Dat het bomenbestand door papierge- bruik zou worden aangetast is verleden tijd want de grondstof komt van bomen- olantages. De papierfabrieken in Scandi navië zijn in staat uit het productieproces hun eigen energie te destilleren. Kring looppapier kan, maar is geen noodzaak. Grijs karton, spoorkaartjes, envelop pen. toiletpapier. (Van een onzer verslaggevers) UMOND. „De IJ mond Vissers” staan de ze week stil bij 40 jaar vissen in vereni gingsverband. De feest vreugde zal zaterdag 17 juni een hoogtepunt be reiken tijdens een recep tie, waar bet bestuur al le leden welkom heet. Na de naamswisseling heeft de vereniging voor al inhoud proberen te ge ven aan de eerste doel stelling door het organi seren van onderlinge wedstrijden en lezingen. Bovendien namen „De IJmond Vissers” het be heer op zich van het vis water de Vuurlijn en de grachten rondom de for ten. Door in die periode niet onopgemerkt aan de weg te timmeren groeide het ledenbestand uit naar 500 leden. R. Schoondergang (Progressief Velsen) beschuldigde Dooyes van een vooroordeel en achtte het nut van gebruik van de omstreden papiersoort wel degelijk bewezen. Noch de chef van de 7e afdeling, noch voorlichter Dooyes, noch de progressief Schoondergang bleek voldoende kennis in huis te hebben over deze papieren materie. Verleden week was het wethouder K. W. Bijl die als voorzitter dat de commissie Ruimtelijke Ordening die critiek op dat punt afdeed met de toezegging van die IJmondiale „inbreng” alsnog in de vorm van een stuk aanvullende tekst aan de nota zal worden toegevoegd. Burgemeester P. J. Molendijk wilde als voorzitter van de commissie Algemene Zaken maandagmiddag niet zo ver gaan. „Het maken van het bestemmingsplan is ëen zaak van de gemeente Velsen. De IJmondiale inbreng zal blijken uit dat bestemmingsplan omdat bij het maken daarvan rekening wodt gehoduen met de afspraken die met de IJmondpartners zijn gemaakt”, aldus Molendijk. W. N. Koopman (CDA) toonde zich be zorgd over de mogelijkheden met betrek king tot de planologische opzet. Hij voor zag een grote zuigkracht van Haarlem op het gebied en vroeg zich af op welke manier gewaarborgd kan worden dat het woongebied Velserbroek een integrerend deel wordt van de gemeente Velsen. Bur gemeester Molendijk geloofds dat het een kwestie van vormgeving zou zijn die de door Koopman gevreesde gang van zaken kan voorkomen. Met Koopman had ook A. Schiltmeijer (PvdA) uit de nota begrepen dat informa tie aan de raad uitsluitend mogelijk was via B. en W. „Wat magertjes” merkte de socialist op, die zich vervolgens afvroeg of er geen mogelijkheid te realiseren zou zijn waarmee zou worden voorzien in de be hoefte van raadsleden om op elke gewenst tijdstip te beschikken over wenselijk ge achte informatie. Over de wijze waarop de globale begro ting was samengesteld die uiteindelijk re sulteerde in een behoefte van 4,5 miljoen gulden merkte Schiltmeijer op dat naar zijn idee bedragen te gemakkelijk waren VELSEN. Een IJmuidens echtpaar bekende maandag tegenover de Velser politie diefstal van winkelgoederen voor een waarde van vele duizenden guldens ten nadele van het levensmiddelencon cern VOMAR. Man en vrouw werden maandagochtend vroeg op heterdaad be trapt bij het VOMAR-magazijn aan de IJmuidense Loggerstraat waar voor naar schatting drieduizend gulden aan levens middelen werd overgeladen in de eigen personenauto. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Ir. G. a. Schoonkind (WD) weet alles van papier. Van de grondstof fen, de fabricagemethoden, de kosten en de gebruiksmogelijkheden. Maandag middag kreeg de liberale fractievoorzit ter uit de Velsense gemeenteraad tijdens de vergadering van de commissie Alge mene Zaken de gelegenheid zijn kennis van zaken te ventileren. Dat gebeurde in een duidelijk boeiend betoog naar aanlei ding van een notitie over het gebruik van zogenoemd kringlooppapier van de hand van de heer Gastelaars, chef van de stad- llliisafdeling Interne Zaken. Kringlooppapier is volgens de heer Gas telaars deelname aan een stukje milieube- Wustmaking van de burgerij. Maar een proefperiode heeft geleerd dat het pro- dukt als zodanig niet uitermate geschikt is voor een huisdrukkerij als die waarover de gemeente beschikt. De kwaliteit is wis- Onder deze zelfde regeling vallen de cursussen op initiatief van zuster Van Hilst. Op basis van een globaal overzicht zal voor 300 gulden in de organisatiekosten worden bijgedra gen. Daarnaast zijn gesprekken ge voerd met de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen, afdeling Santpoort en het CDA-vrouwenbe- raad over de mogelijkheden van sub sidiëring. Daar hier nog verdere be sprekingen nodig zijn zullen beiden niet meer in aanmerking komen voor een tegemoetkoming in de kosten over 1980. Gepoogd zal worden om van de emancipatieregeling voor 1981 gebruik te maken. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het boekenbestand van de openbare bibliotheek van Velsen zal mogelijk dit jaar nog worden uitgebreid met 7800 titels. Hierdoor zal in totaal het aantal boeken in de drie filialen, de twee uitleenposten en de centrale bibliotheek op circa 258.000 komen. Met het op peil brengen van het boekenbestand is 130.000 gulden gemoeid. Deze volgens landelijke normen geregelde uitbreiding van het aantal boeken was aanvakelijk in het kader van de nota „heroverweging van het bestaand beleid” afgewezen. Na overleg is alsnog besloten om deze post ter goedkeuring van de gemeenteraad voor te leggen. Daarbij tekende wethouden Scheeper maandagmiddag tijdens de commissie welzijnszaken aan dat hierover snel besloten moet worden, daar anders de bestellingen voor dit jaar geen doorgang vinden. Momenteel kan de bibliotheek de nieuwe boeken goed gebruiken. Doordat de vervanging van boeken de laatste jaren is achtergebleven bij het toenemende gebruik van de uitleenmogelijkheden in de bibliotheken is een achterstand ontstaan. Daarnaast was er ook enige ruimte voor de aanschaf van nieuwe titels, noodzakelijk om het boekenbestand niet te laten „vergrijzen”. Als het krediet van 130.000 gulden door de raad wordt goedgekeurd zal de bibliotheekcommissie bestaande uit dertien leden waaronder één raadslid zich buigen over de vraag welke boeken worden aangeschaft. Tevens zal het beleid ten aanzien van de collectievorming voor meerdere jaren onderwerp van gesprek zijn bij de begrotingsbehandeling voor 1981 en de meerjarenbe groting. Maandag gingen de commissies welzijnszaken en financiën accoord met de aanvulling van het boekenbestand tot de landelijke norm. Wethouder Harry Scheeper achtte het maandagmiddag tijdens de vergadering van de commissie welzijnszaken niet verant woord om het gebouw nog langer leeg te laten staan. „Tot nu aan toe is het Velserbad nog niet door de jeugd ontdekt. Als we nog langer wachten dan hoeven we niet verbaasd te staan als anderen alvast een begin met het sloopkarwei maken”, verklaar de wethouder Scheeper. Hij voegde daaraan toe dat er voorals nog geen financiële bezwaren zijn tegen herhuisvesting van het Witte Tejater in het voormalige zwembad. Het totale verbouw- plan werd in 1978 becijferd op 650.000 gulden. Hiervan zal mogelijk 200.000 gulden door de provincie gesubsidieerd worden. Wethouder Scheeper houdt daarbij vast aan een uitspraak van gedeputeerde Corver die vorig jaar bij een werkbezoek aan Mevrouw A. C. M. Meijer wilde meer duidelijkheid over de haalbaarheid van het kostenaspect. Zij vond dat er te veel werd uitgegaan van de gedachte „we zien wel wat de mogelijkheden zijn”. „We moe ten nu normen stellen om te voorkomen dat we straks achterblijven met voorzie ningen in geval de overheid niet over de brug komt met de financiering van die voorzieningen. De nota zou iets strijd baarder moeten zijn”, aldus mevrouw Meijer. Burgemeester Molendijk beklem toonde in zijn algemeenheid nogmaals dat de nota „Aanpak en Ontwikkeling” een afgerond op 50.000 gulden. „Als op andere gemeenteijke behoeften op die wijze kan worden gefinancierd dan zou ik zeggenn: nog maar een opbouwwerkertje hier en nog maar een opbouwwerkertjs daar” Mevrouw C. C. M.T. Maas-Janssens (d’66) had moeite met de wijze waarop in de nota werd gerept over inspraak, we hebben destijds de belofte gehad dat er voor 1 april een ontwerpinspraaknota op tafel zou liggen. Ik wil er niet te zwaar aan tillen dat dat niet haalbaar is gebleken maar het gaat me nu te ver om regelmatig de term inspraak tegen te komen zonder te weten welke mogelijkheden er op dat gebied zullen komen”. Burgemeester Molendijk verwees Schiltmeijer met zijn financiële perikelen naar de commissie Financiën en kon me vrouw Maes in zoverre gerust stellen dat voor zover er in de nota van „inspraak” werd gerept, dat zeker niet strijdig zou zijn met alles wat daaromtrent zal worden vastgelegd in een inspraaknota die na de zomervakantie tegemoet kan worden gezien. Bezorgdheid bij de liberaal ir. G. A. Schoonkind over zaken in de personele sfeer. Er zal namelijk naar worden ge- Hoewel de naam hengelsportvereniging „De 'IJmond Vissers” pas 24 jaar oud is namen Hoogovenswerknemers 17 juni 1940 al het initia tief voor een visclub die de „Ijzeren Voorn” heet te. Deze vereniging was ondergebracht bij de „Kennemerstaten”, een instelling voor sociaal- cultureel werk. In 1956 gingen de vissers zelf standig verder en werd bij koninklijke goedkeu ring de naam veranderd in „De IJmond Vissers”. In de afgelopen jaren heeft de vereniging te maken gehad met een in grijpende structuurve randering van de lande lijke bond, vroeger de Algemene Hengelaars Bond, nu de Nederland se Vereniging van Sport visfederaties. Deze nieu we opzet werd door „De IJmond Vissers” positief ontvangen. Voor de toekomst ziet het bestuur van de hen gelsportvereniging een belangrijke taak liggen in begeleiding van de jeugdleden, het beheer van de viswateren en on losmakelijk daaraan verbonden de milieu technische aspecten. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan reci pieert het bestuur zater dag 21 juni in café „Sport” aan de Alkmaar- seweg in Beverwijk van 16.00 tot 18.00 uur. selend en eigenlijk is toepassing van het materiaal hoogstens geschikt voor enve loppen, kladpapier, wegwerpdoekjes en toiletpapier. Ook de heer Dooyes als chef van het gemeentelijk bureau Voorlichting stelde kritische kanttekeningen bij de noodzaak van kringlooppapier. Nauwe lijks milieubeschermend te noemen en bedrukt geeft het een esthetisch resultaat waarmee inspanning en vakkennis van ontwerper en drukker maar karig worden beloond.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5