Problemen voor Nederlandse platenindustrie :ilo E Auteur Talmon overleden Festival of Fools succes bij de gratie van het tijdelijke K 1 i'v Draaiorgel en kunstvogels bepalen opening orgelmaand is w Gewestelijk Orkest in gevarenzone Internationaal orgelconcours voor de eerste maal buiten Haarlem w T 8» 2 13 D O NDERDAG 1 9 JUNI KUNST 19 80 door Johan van Kempen Door Paul van Gageldonk S: Klem srk- l »nd. >eleg of <ilo 9,20 Margetheater, daar kan je vraagtekens achter zetten” irlijk lijke In memoriam md. nge 174, [t: ITW =N AMSTERDAM. Het Festival of Fools annex Théatre des Nations is achter de rug. De rust is ingetreden op het terrein van de ADM in Amsterdam-Noord, waar ruim twee weken sprake was van een levendige theater- kermis. Ds belangstelling van het publiek was overweldigend en de kritiek van dat publiek hield daar gelijke tred mee. Lange rijen wachtenden, vele teleurgestelden die niet aan een begeerd toe gangsbewijs konden komen. Tal loze programmawijzigingen lar deerden de goede stemming met irritatieprikkels. Kritiek was er ook vanuit de groepen, waarvan sommige niet meer wilden optre den vanwege de geluidshinder van andere voorstellingen of con certen. De grote opkomst van groepen en publiek leek zich te gen het festival te keren. Steve Austen, een der grote inspirato ren van het festival, en Cor Schlosser, in gewone doen pro jectleider bij theater De Melk weg, praten er over na. ET RD aan de vraag van het publiek”. Een serinette. g 1 ir 1.900,- 1.900,- 1.950,- De Haarlemse Orgelmaand-agenda ver meldt verder een concert ter nagedachte nis aan de vorig jaar overleden Weense Organist-componist Anton Heiller, die 24 jaar lang als docent aan de Internationale Zomeracademie te Haarlem verbonden is geweest. Als plaats voor dit muzikaal In MEMORIAM is de Utrechtse Nicolaï-kerk gekozen. Heillers leerling Peter Planyavs- ky bespeelt daar het orgel in diverse wer ken van de hand van zijn leermeester, terwijl de sopraan Gertraud Schmid enige van Heillers liederen zal zingen. Onder de in Haarlem te geven concerten valt ook het optreden van het ensemble Pro Cantione Antiqua London (een vocaal kwartet met begeleiding van luit), dat op 12 juli een programma van Engelse Re- naissance-muziek verzorgt in de Bakenes- serkerk. Twee toetsinstrumenten worden bespeeld op 18 juli in de Haarlemse Nieu we Kerk, waar Kees Rosenhart (orgel en klavecimbel) en Bernard Winsemius (or gel) met medewerking van de hoboïst Pie ter d’Hont en de celliste Lidewij Scheifes, 18de eeuwse sonates ten gehore zullen brengen. De docenten nemen ook nog een zestal concerten in de Orgelmaand voor hun rekening. Louis Toebosch bespeelt op 8 juli het Ademaorgel in de Haarlemse Jo- sephkerk in een romantisch programma, Harald Vogel verzorgt op 9 juli een con cert op het oudst bespeelbare orgel in Nederland, namelijk het uit 1521 dateren de instrument in de Nederlands Hervorm de Kerk in Oosthuizen, Piet Kee laat op 10 juli het Schnittger-orgel van de Grote of St. Laurenskerk te Alkmaar klinken in Duitse barok en romantiek, Ewald Kooi man verdedigt de Franse orgelkunst op 11 juli in de Grote Kerk van Vlaardingen, Giesbert Schneider bespeelt op 13 juli het door Marcussen gebouwde neo-barokor- gel van de Utrechtse Nicolaï-kerk in een gemengd programma en Kenneth Gilbert tenslotte, geeft op 15 juli in de Gravenzaal van het Haarlemse Stadhuis een klave- cimbelrecital, waarop onder meer delen uit Bachs Wohltemperierte Clavier te ho ren zullen zijn. Hebben jullie nou ook een ander soort publiek gezien, dat normaliter naar der- gelijke evenementen komt? (Cor) „Ja, dat moet eigenlijk wel, want zoiets heeft nog nooit plaatsgevonden, (la chend). Nee, maar zonder gekheid, er zijn mèer en dus andere mensen gekomen dan normaal gesproken. Je zag vooral ’s mid dags hele gezinnetjes langs alle aktivitei- ten kuieren. Het had soms wel iets weg van een NS-dagtochtje.” Wat zien jullie zelf als de groozste winst van het festival? (Steve) „O jee, phoe-oe! Nou ja, het opvallendst is natuurlijk de enorme op komst van het publiek. We hadden het festival geraamd op zo’n slordige 30.000 toeschouwers, dan waren we al zeer tevre den geweest. Het zijn er uiteindelijk ruim 70.000 geworden. Maar dat is maar één aspect. Ook het aantal inspanningen is groter geweest. Van de medewerkers ja. Het is afschuwelijk wat die mensen alle maal hebben moeten doen. Daarom alleen al zeg ik: dit is niet meer haalbaar, althans niet meer met deze hoeveelheid medewer kers”. Dat zou pleiten voor een meer profes sionele aanpak in de toekomst? (Steve) „Je moet ontzettend uitkijken met zo’n term, laat staan met het daad werkelijk gebruik van zo’n aanpak, want voor je het weet heb je het dan over een soort veredelde Efteling. Niet dat daar wat op tegen is, maar dan ben je toch met iets anders bezig dan wij beogen”. Rotterdam: Pauline de Groot/Pooh Kaye (Mu seum Boymans, 15 uur); Poetry International (De Doelen, 20.15 uur). Scheveningen: Nederlands Dans Theater (Cir custheater, 20.15 uur). probleem ziet Buma/Stemra in de omstan digheid dat de platenhandel de laatste jaren de groei vooral gezocht heeft in het Uit het jaarverslag blijkt dat de situatie in andere Europese landen en in de Ver enigde Staten niet veel anders is. Buma/ Stemra bepleit een „grondige aanpak” om deze „zorgelijke situatie” op te lossen. De problemen op de geluidsmarkt gel den overigens niet alleen voor Nederland. Is het massale bezoek aan het festival nou een graadmeter voor verhoogde be langstelling voor deze vorm van cultuur? Moet je dat zien als een kentering in het cultuurbeleid? (Steve) „Misschien wel, misschien ook niet, ik weet het eigenlijk niet. Maar ze moeten zich wel meer rekenschap gaan geven van de steeds groter wordende pu blieke belangstelling voor dit soort evene menten. Dat moet ze toch wel aan het denken zetten”. AMSTERDAM (ANP). —De Nederland se platenindustrie gaat moeilijke jaren tegemoet. De problemen worden voor een groot deel veroorzaakt door piraterij, het privé-kopiëren en het in Nederland be staande prijzensysteem. Dit schrijft de auteursrechtenorganisatie Buma/Stemra in het jaarverslag over 1979. U >.850,- r.900,- i.340,- 0) s co I .450,- .900,- .500,- .400,- .500,- .000,- .500,- 600,- .900,- .000,- .400,- .500,- .500,- .450,- .200,- .250,- .950,- .900,- .400,- .950,- .950,- .950,- .750,- .450,- .800,- .250,- .600,- 1.450,- 1.450,- 1.850.- Maar dat soort opmerkingen vanuit het publiek, dat moet de theaterwereld toch te denken geven? (Steve) „Nou kijk, ik kan me de reacties ook wel indenken, maar zulke uitspraken zijn toch wat te idealistisch, te irrealis- tisch. Als je het’volgend jaar het weer zo zou gaan doen, dan wordt het natuurlijk voor een groot deel een kopie van dit jaar, omdat er in die korte periode toch te weinig wijzigt in die situatie. Als je het dan ook nog praktisch bekijkt, dan blijkt dat alles heeft gedraaid bij de gratie van het tijdelijke. Het terrein werd vrijgege ven omdat men wist dat het maar voor drie weken was, de techniek werd gedaan door de theatertechnici en de brandweer kneep een oogje toe, alles omdat het maar voor even was. Als je het naar de letter van de wet zou gaan doen, dan zie je dat er eigenlijk geen reet van klopte. Maar drie weken, dat kan net hè. Het enige wat je zou kunnen doen is om je heen kijken naar oude panden, waar je iets mee zou kunnen doen. Maar dan moet je ook heel ander aspiraties hebben dan met zo’n gi gantisch projekt als dit festival. Je moet realistisch zijn en erkennen dat dit, al thans in deze vorm en omvang, niet meer te herhalen is. Vooral het privé-kopiëren heeft volgens Buma/Stemra een enorme omvang gekre gen, omdat naar schatting in ons land per jaar tussen de 30 en 40 miljoen blanco cassettes verkocht worden. Een ander Is die term margetheater nu eigenlijk nog wel op z’n plaats? (Steve) „Ja, daar kun je vraagtekens achter zetten hè. Er zijn vijfenzeventigdui zend toeschouwers geweest, die zich ver schrikkelijk hebben ingespannen om zo veel mogelijk voorstellingen te zien. Je zou dan kunnen zeggen dat als er meer voorstellingen waren geweest er nóg meer toeschouwers zouden zijn gekomen, dus marginaal is het dan allang niet meer. Dat geldt in ieder geval voor dit festival, waar we unieke mogelijkheden hadden met het terrein en waar we een verschrikkelijk goede voorpubliciteit hebben gehad, in tegenstelling tot voorgaande jaren, waar in we altijd werden weggedrukt door het Holland Festival. Die verhoogde belang stelling van de media en vooral van het publiek, dat duidt op een bepaalde erken ning, in ieder geval op een voor ons posi tieve ontwikkeling”. organisten zijn: onze landgenoot en win naar van de concoursen van 1979 en 1978, Jos van der Kooy (eveneens uit Nederland en leerling van Piet Kee), de West-Duitser Egidius Doll (die ook al in 1974 aan het concours deelnam) en de Fransman Jac ques Taddei, leerling van Jean Langlais en Pierre Cocherau. De avond voorafgaand aan die van de wedstrijd, zijn (op 2 juli) de deelnemers al te beoordelen op hun interpretatieve ver mogens, in een door hen eveneens in de Domkerk te beluisteren concertprogram ma. En de juryleden: Marie-Claire Alain (Frankrijk), Franz Lehrndorfer (West- Duitsland) en Albert de Klerk (Neder land), tonen hun kwaliteiten als concert- gevers op de zelfde plaats dan op 4 juli. Betekent dat, dat er grotere kansen komen voor theatergezelschappen, die tot nu toe in de marge moesten rom melen? (Steve) „Ja, dat geloof ik wel. In Neder land is het beleid er gelukkig steeds meer op gericht kleinere gezelschappen voor kortere periode te gaan ondersteunen. Ik denk dat dat ook de reden is, waarom CRM er zo happig op was om dit festival te sponsoren, want nu hadden ze eindelijk iets om aan het buitenland te laten zien. Zo van: kijk eens, hoe goed wij op cultuur- Wat staat bij jullie voorop? De vraag bepaalt het aanbod of omgekeerd? (Steve) „Het laatste en dat is ook altijd zo geweest. Het gaat ons om de kwaliteit, niet om wat het meeste publiek zal trek ken. Het aanbod voor dit festival lag vier keer zo hoog als het aantal groepen, dat we uiteindelijk hebben toegelaten. We hebben dus een heerlijke selectie kunnen maken, waarbij we er ook op gelet hebben of een groep geschikt was voor een optre den voor een massaal publiek. Je kunt het in ieder geval niet omdraaien en zeggen dat wat wij hier geboden hebben voldeed 0$ Ja, maar je ziet aan de andere kant, dat grote groepen uit het publiek toch naar een ster komen kijken, zoals Jango Edwards, die dan ook precies doet wat het publiek van hem verwacht.... (Cor) „Daar heb je ten dele gelijk in. Veel mensen kennen Jango nu wel via radio en televisie en kwamen speciaal naar het festival om hen te kunnen zien. Maar ik geloof, dat ze toch ook voor andere dingen kwamen, in ieder geval nieuwsgierig waren. En die inloop, ja, dat kon dit jaar ook veel gemakkelijker, nu alle aktiviteiten op één terrein geconcen treerd waren. We hebben er alles aan gedaan om ook de kleinere groepen wat meer naar voren te halen. En dat is ook gelukt, want de theatervoorstellingen wa ren bijna allemaal uitverkocht. Eenzijdig is de belangstelling dus zeker niet ge weest”. Wat gaat er dan gebeuren met het Festival of Fools? Keert het in deze vorm weer terug? (Cor) „Nee, zeker niet, we overwegen om het Festival of Fools nu om de twee jaar te gaan houden. Ten eerste houden we dan meer tijd over voor de eigen aktiviteiten van de Melkwag, Shaffy en Paradiso en ten tweede kan je dan wat langer gaan nadenken over de vorm, waarin je het gaat gieten. Want we voelen er niets voor om elk jaar met hetzelfde te komen”. AMSTERDAM. Ondanks het feit dat de Grote of St. Bavokerk te Haarlem onlangs wegens bouwvalligheid werd gesloten, zal de Haarlemse Orgelmaand ook dit jaar doorgang vinden. Voor de diverse evenementen is gezocht haar adequate vervangingsmogelijkheden, die werden gevonden in Alkmaar, waar het officiële openingsconcert van 1 juli in de Grote of St. Laurenskerk plaats heeft, en in Utrecht, waar op 3 juli in de Domkerk het internationaal improvisatieconcours zijn beslag zal krijgen. (Voor komende jaren, zolang de ophanden zijnde restauratie van de Haar lemse Bavo zal duren, worden overigens weer andere uitwijkplaatsen overwogen.) De overige concerten in dit kader zullen worden gegeven in Haarlem, Oosthuizen en Vlaardingen. Dat brengt mij meteen op de kritiek, zoals die door anderen, de mensen van de Foolschool, is geuit op het festival, name lijk dat dit eigenlijk geen Festival of Fools meer was, maar meer een gevestigd theatergebeuren, geprogrammeerd naar publieke smaak... (Steve) „Nou. die kritiek is zwaar overdreven uitgemeten in de media. Je Steve Austen: „Je moet realistisch zijn en erkennen dat dit in deze omvang niet meer mogelijk is". kunt alleen zeggen, dat er bij een aantal mensen uit die school een totaal ander beeld omtrent het Festival of Fools be staat dan wat het in werkelijkheid in de loop der jaren is geworden. Vanuit hun gezichtspunt hebben ze gelqk. Maar het festival is geëvolueerd. Terwijl de attitude van leerlingen van de Foolschool nog de zelfde is als die van vier jaar geleden”. (Cor) „Ik kan me dat verzet, die kritiek wel een beetje voorstellen. Die mensen zien het als hün festival en als zij dan zelf in de rij moeten gaan staan voor een kaartje, ja, dan zien ze dat al gauw als gevestigd theater”. (Steve) „Nou je het zegt, als je op een gegeven moment met een voorstelling meer dan twee man en een paardekop trekt dan is dat eigenlijk een reden om alles in twijfel te trekken, daar ben ik zeker voor, hoor. Maar de naam Festival of Fools doet een bepaalde categorie men sen denken aan een gezellige voorstelling met clownerie en dergelijke. Maar dat is natuurlijk al lang voorbij, gelukkig wel, het is allemaal veel breder van opzet ge worden”. (Cor) „Kijk, technisch is het beter ge worden en wat is daar nou op tegen? Er zijn knappe shows vol goochelarij en acrobatiek gegeven, heel goed uitgevoerd. Dat is dus wel iets anders dan een paar mensen die grapjurkend wat balletjes om hoog staan te gooien”. (Steve) „Kijk, de victorie van het theater is ook maar relatief, want is er toch nog grote onbekendheid van het publiek met dit soort theater. Het succes van dit festi val is eigenlijk een uitzondering en te verklaren vanuit het feit, dat je hier een aantal dingen kunt aanbieden, waardoor de drempel verlaagd wordt. Zo van: ik ga vanavond niet van huis voor iets, wat me kan tegenvallen, maar ik ga wel ergens naar toe, waar ik uitwijkmogelijkheden heb. Die gedachte is verschrikkelijk be langrijk. (Cor) „Er gaan stemmen op om het terrein in deze staat te laten net zoals je nou bijvoorbeeld in Venetië hebt. De men sen hebben de sfeer van een groot feest geproefd en willen nu elke dag feest. Ik vind dat een beetje overdrijven, maar begrijpen doe ik het wel”. Naar aanleiding van het enorme succes van het concert op 10 juli 1979 in de Haarlemse Grote of St. Bavokerk, waar meer dan tweeduizend toehoorders getui ge waren van de première van Piet Kee’s compositie Confrontatie, waarbij voor het eerst in de geschiedenis door het kerkor gel een dialoog met draaiorgels werd aan gegaan, zal nu het openingsconcert in het teken van diezelfde instrumentale combi natie staan. Piet Kee heeft voor dit doel een nieuw maar aanverwant werk geschreven, dat de naam Integratie meekreeg. De instru mentale bezetting van kerkorgel en draai orgels, zoals men die dus van Confronta tie kent, wordt door Kee in Integratie nog uitgebreid met de toepassing van serinet te, flageolet en kunstvogels. De serinette is een slechts tien pijpen tellend doosorgeltje dat door middel van een slinger wordt bediend en dat in vroe ger eeuwen werd gebruikt om gekooide vogels liederen te leren zingen. Speciaal voor deze gelegenheid wordt door het Nationale museum Van Speeldoos tot Pie rement te Utrecht, een dergelijk instru ment naar oude principes geconstrueerd. Volgens uit de barokperiode overgelever de aanwijzingen zal hierop de 18de eeuw se melodie van La Barqelonette worden genoteerd en gestoken; het thema waarop Piet Kee de in zijn nieuwe compositie voorkomende variaties baseert (zoals hij in „Confrontatie” het 20ste eeuwse lied Daar komt de Orgelman, van Willem Pa rel toepaste). De eveneens bij de uitvoering van Inte gratie betrokken flageolet is een soort sopranino-blokfluit, die als voorloper van de serinette (ook wel flageolet-organisé genoemd) kan worden beschouwd. Dit oude blaasinstrumentje, dat evenzo voor het onderwijs aan zangvogels diende en waarvan het hier gebruikte Specimen af komstig is uit de collectie van Frans Brug gen, mengt zich danook bijzonder goed met het geluid van de serinette. Het principe van de in Integratie voor komende mechanische zangvogels ofte wel kunstvogels; te weten de kanarie en de kardinaal, berust op de 17de eeuwse uitvinding van de zuigerfluit (een pijpje waarin een afsluitdop - in verbinding staand met een tandwiel - snel op en neer bewogen kan worden, waardoor bijzon der subtiele nuances in klank en toon hoogte kunnen ontstaan). Deze hier door Kee gebruikte en speciaal in de 18de eeuw zo populaire instrumenten met het uiter lijk van een (bewegende) vogel in een kooi, zijn eveneens afkomstig uit het eerder genoemde Utrechtse museum. Bij de betreffende compositie, die op het openingsconcert van 1 juli in de Grote of St. Laurenskerk te Alkmaar zal worden uitgevoerd, zijn verder de volgende draai orgels betrokken, die elk een eigen klank karakter vertegenwoordigen: de uit het begin van de eeuw daterende, Frans ge aarde Gasparini uit het museum Van Speeldoos tot Pierement (het oudste boek- orgel in Nederland), de Rotterdamse Ce- fnentmolen (een typisch Nederlands straatorgel, in de jaren dertig gebouwd door Carl Frei) en het grote Mortierorgel uit 1912, afkomstig uit Antwerpen en thans eigendom van het Openluchtmu seum in Arnhem. Behalve deze draaiorgels en de eerder genoemde serinette, flageolet en kunstvo gels, zal ook het Nederlands Kamerkoor een aandeel in de uitvoering van Kee’s integratie hebben, terwijl onder meer door het zingen van Chansons van Tiel- man Susato ook nog een a capella-bijdra- ge door dit gemengde koor wordt gele verd. Voorafgaand aan de Orgelmaand 1980, komt er, ook alweer traditiegetrouw, op zondag 29 juni een draaiorgelmanifestatie öp de Haarlemse Grote Markt, waar dan negen pierementen uit verschillende de len van ons land te horen zullen zijn. Het jaarlijkse improvisatieconcours wordt dus op 3 juli in de Utrechtse Dom kerk uitgestreden. De vier deelnemende JERUZALEM (UPI). Jacob Talmon, hoogleraar moderne geschiedenis aan de Hebreeuwse Universiteit van Jeruzalem en internationale autoriteit op het gebied van hedendaagse totalitaire regimes, is maandag overleden tijdens een hartope ratie, twee dagen na zijn vierenzestigste verjaardag. Hij is dinsdag in Jeruzalem begraven. Is dat de verandering, die is opgetre den in het Festival of Fools? (Steve) „Ja, de belangrijkste althans. Er is ook een duidelijke verschuiving geko men naar theaterprodukties. Als je ziet wat er dit jaar aan theateraanbod is ge weest, dan overstijgt dat de kwaliteit van een clownsfestival. Dit was het grootste theaterfestival van Europa, qua aanbod, maar ook wat betreft de verscheiden heid”. hit-gevoelige wegwerprepertoire. Het ge volg hiervan is een verschraling van het aanbod in de platenwinkels en bovendien is bij de winkeliers geen bredere deskun digheid meer aanwezig. Hebben jullie een verklaring voor het enorme succes van het festival? (Steve) „Volgens mij waren de belang rijkste oorzaak van het succes de unieke mogelijkheden, die we dit jaar hadden, het feit, dat alle aktiviteiten op één, groot fantastisch terrein konden plaatsvinden. En ook de bijzonder lage toegangsprijzen, relatief gezien dan”. (Cor) „We zijn voordat het festival be gon best bang geweest dat de locatie van het terrein, over het IJ, best wel eens een barrière zou kunnen zijn, temeer ook om dat de gemeente geen extra mankracht bij de ponten kon inzetten. Maar achteraf gezien lukte het ook heel best met die ene pont, de Tolhuispont. Dat heeft het pu bliek er blijkbaar toch wel voor over gehad”. Wat zou het beleid op langere termijn dan moeten zijn? (Steve) „Ik denk dat er heel goed gelet moet gaan worden op de kwaliteit. We hebben nu een periode gehad van: het bestaan op zich is al heel wat en je mag in je handen klappen als je het volhoudt. Nu moet maar eens gelet wordne op wat ze doen. Dat hebben wij hier ook gedaan. Vroeger heten we Jan en Alleman toe, met als gevolg een groot verschil in kwaliteit. Dus je krijgt hier nu dezelfde ontwikke ling als die bij het grote toneel, namelijk dat je duidelijk moet maken waarom je bestaat”. politiek gebied zijn. CRM is daar apetrots op. De directeur-generaal van het ministe rie zou bij de opening van dit festival een toespraak houden. Die man was er niet, maar ik heb wel zijn toespraak gezien en daar stond onder andere in hoe vooruit strevend Nederland is met zijn cultuurbe leid. Je moet echter wel bedenken, dat we hier jaren en jaren voor hebben moeten vechten”. °(Van onze kunstredactie) DEN HAAG Het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland dreigt dit jaar in een tekort van zeven ton te geraken. Gedepu teerde Staten hebben om die reden alle gemeenten van meer dan tienduizend in woners verzocht het orkest te willen sub sidiëren. Tot dusver werd alleen van de Zuidhollandse gemeenten met meer dan twintigduizend inwoners een subsidie verwacht. Dat geld is niet opgebracht. Nog steeds geldt de regeling dat de provincie 55 procent van de tekorten dekt en de Zuidhollandse gemeenten de resterende 45 procent voor hun rekening nemen. Omdat die 45 pet nooit is binnen gekomen, is nu ook de kleinere gemeen ten om financiële steun gevraagd. De gemeenten willen, aldus mevr. Gunther, wel aan steun denken, maar alleen als er zekerheid bestaat dat het rijk de helft van de salariskosten betaalt. Mevrouw Gunther zal er eind augustus een gesprek over hebben met de minister. Talmon, wiens carrière als leraar en auteur 31 jaar heeft bestreken, was gebo ren in Rypin in Polen. Het laatste werk van Talmons hand was een artikel in het dagblad Ha’aretz van 31 mei, waarin hij er bij premier Menachem Begin op aan drong af te zien van zijn nederzettingen politiek voor bezet Arabisch gebied. Onder zijn boeken over totalitaire regi mes zijn The Origins of Totalitarian De mocracy en The Age of Violence. Voor de 26ste maal nemen afgestudeer de organisten uit binnen- en buitenland in juli tevens deel aan de Internationale Zo meracademie in Haarlem, waar cursussen over improvisatie en over bepaalde deel gebieden van de orgelliteratuur worden gegeven. Voor deze pedagogische doelein den is het, tegen vallend gesteente afge schermde Müller-orgel in de Grote of St. Bavokerk, wl beschikbaar. Als docenten zijn aan deze academie verbonden: Louis Toebosch (improvisatie), Kenneth Gilbert (Klavecimbel), Piet Kee (Bach), Ewald Kooiman, Franse orgelliteratuur), Harald Vogel (Sweelinck e.a.), Gisbert Schneider (Reger, Reda e.a.). Enkele deelnemers zul len zich laten horen op 19 juli in de Waal se-, Doopsgezinde-, en St. Josephkerk te Haarlem, terwijl het zogenoemde slotcon cert in de Grote Kerk te Alkmaar wordt gegeven. In de toekomst, en dan al vanaf volgend jaar, zal de cursus overigens - naar thans eveneens bekend werd ge maakt - een geheel nieuwe; thematische en dus meer gespecialiseerde opzet krijgen. De Haarlemse organist, en componist van Integratie, Piet Kee. Vrijdag 20 juni Haarlem. Jozef van den Berg (Concertge bouw, 20.15 uur). Amsterdam: Aap verslaat de Knekelgeest (Tent Frankendael, 20.15 uur); Nederlands Ka merorkest (Concertgebouw, 20.15 uur); Hum boldt’s Current (Mickery Theater,. 19.30 en 22 uur); De Ontdekking (Universiteitstheater, 20.30 uur); Nederlands Dans Theater (Stads schouwburg, 20.15 uur); Nationale pallet (The ater Carré. 20.15 uur). Den Haag: Die Zauberflöte (Congresgebouw, 20.15 uur); Zomergasten (Koninklijke Schouwburg. 19.30 uur). Rotterdam: A Handel Pasticcio (De Doelen - grote zaal, 20.15 uur); Stuttgarter Ballett II (Schouwburg, 20.15 uur); De Dans voorbij IB (Museum Boymans, 20.30 uur); Poetry Inter national (De Doelen - kleine zaal, 20.15 uur). Utrecht: Thijl (Stadsschouwburg - grote zaal, 19.30 uur); De Dans voorbij I B (Centrum ’t Hoogt, 20.30 uur). Zaterdag 21 juni Den Haag: Die Zauberflöte (Congresgebouw, 20.15 uur); Concertgebouworkest II (Konink lijk Conservatorium, 20.15 uur); Zomergasten (Koninklijke Schouwburg, 19.30 uur). Utrecht: De Toekomst gaat het helemaal ma ken (Stadsschouwburg - grote zaal, 20 uur). Amsterdam: The Clerkes of Oxenford II (Zui- derkerk, 20.15 uur); Humboldt’s Current (Mic kery Theater, 19.30 en 22 uur); Nationale Bal let (Theater Carré, 20.15 uur).

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13