t Vereniging assistent-geneeskundigen: Bond wil werktijdverkorting Kadasterdienst 5 schreef minder hypotheken in Grootint hoopt op opdrachten Steunmogelijkheden nu ruimer Nieuwe regeling voor beëindiging bedrijf Nieuwe Pluimveeschap Willems- beklaagt zich Nederlanders brug over kritiek in VS vaak onderverzekerd e. Geen angst voor lagere olieproduktie Saoedi-Arabië VS vertrouwen CNV wijst voorstellen bankwezen voor CAO af Japanse order voor Bolidt Koffiecampagne voor Japanners gl „Reformhandei vol beunhazen” R 6 17 DONDERDAG 1 9 JUNI 19 80 ECONOMIE uch- tra’s. den, alen dijk óór, nen- ver- peil- ie. iclu- ling, /oor (Van onze redactie economie) UTRECHT. De assistent ge neeskundigen (in opleiding tot specialist) die in particuliere ziekenhuizen werken hebben sinds 1977 een CAO. Die CAO is „verplicht”, maar de finan ciering van de extra kosten die er het gevolg van zijn is nog steeds niet rond. Daardoor wordt de CAO in veel zieken huizen niet of alleen maar ge deeltelijk uitgevoerd. De voor zitter van de Landelijke Ver eniging van Assistent-genees kundigen (LVAG), A. C. Nieu wenhuizen Kruseman, zei dit gisteravond in Utrecht op de algemene ledenvergadering van de LVAG. «s< 1? Veel ziekenhuizen a ontduiken CAO b 3 aoteerd Van dat principe, evenals van het betalen (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. In Washington bestaat op het ogen blik geen angst dat Saoedi-Arabië de olieproduktie zal verminderen nu de Verenigde Staten hebben besloten tot aanvulling van hun strategische olievoorraad met gemid deld 100.000 vaten (van 159 liter) per dag. 4 -claim, ten. 173.00 151,X 350.X De grootste producent van de OPEC schijnt namelijk te vinden dat zoiets dwars ingaat tegen pogingen tot energiebespa ring en heeft al herhaalde malen aangekondigd in verband Er werken op dit ogenblik ongeveer 8.000 specialisten in Nederland en in 1990 zullen er 11.500 specialisten zijn, terwijl de behoefte tegen die tijd wordt geraamd op 10.500. Tot 1990 is de „pijplijn” al gevuld met medische studenten maar als het be leid nu niet verandert, zijn de vooruitzich ten volgens Kruseman voor het jaar 2000 wel heel somber. Hij pleitte daarom voor een beperking van de omvang van de basisopleiding tot arts, voor het vervan gen van specialisten opleidingsplaatsen door specialistenplaatsen en voor prak- tijkverkleining en werktijdverkorting. „De maatschappelijke kritiek heeft de legsector voortdurend in een kwaad dag licht geplaatst, met als resultaat een door de raad van de landbouwministers van de Europese Gemeenschap gelast onderzoek naar de mogelijkheid van een verbod van de huidige gangbare legbatterijen,” aldus Mellema. UTRECHT (ANP). Voorzitter J. Mellema van het Produktschap Nederland exporteerde vorig jaar 4.270 miljoen eieren (25,3 procent meer dan in 1978) met een waarde van 516 miljoen gulden (plus 17,9 procent). Er ging 216,1 miljoen kilo geslacht pluimvee de grens over (plus 6 procent) met een waarde van 726 miljoen gulden (plus 8,5 procent). inische aten ►ersen. or dit en euvel is aan. 41,10 53,50 112,50 50.70 52.50 48.70 77,00 94.00 43,50e 145.00 44,40 42,10 73,00 32.30 55,00 150,00a 93,20 60,80 152,50 38,70 150,00 82,30 73.00 182,50 32.50 85,60 166.80 25.00 36,00 36.70 43.40 50,00 108,50 345.00 46.30 35.00 282.00 205,50 70.80 41.60 115.00 41.60 53.70 52.00 102.50 58.00 58.50 137,50 105.00a ALBLASSERDAM (ANP). Bolidt BV (kunststoftoepassingen) heeft orders ont vangen voor de aanleg van drie kunststof atletiekaccommodaties, twee in Japan en één in Nigeria. Ook levert het bedrijf enige machines. Met de orders is volgens het bedrijf in totaal een bedrag van 5,5 miljoen gemoeid. Bolidt heeft zojuist een atletiekbaan in Utrecht voltooid. Op grond van deze ac commodatie werden de orders in Japan en Nigeria verkregen. 130.X 69.X 9S.X 92.70 11.X 41.X 227.X 25.X 76.X 50.X 102,50 43.X 66.X 82,X 14.50 111.X 133,70 46,X 97,X 57,20 92.X }-i daarmee een verkleining van zijn proctuktie van 9,5 miljoen vaten (van 159 liter) per dag te zullen overwegen. De Saoedische minister van Olie, Jamani, zei dinsdag dat nog deze maand een beslissing valt over de omvang van de produk- tie in het derde kwartaal en het mogelijk te achten dat de produktie zou worden gehandhaafd op 9,5 miljoen vaten per dag. Het Amerikaanse Congres besloot tot de aanleg van een strategische olievoorraad na het Arabische olie-embargo tegen de VS van 1973-74. Beoogd was een reserve van maximaal een miljard vaten, voldoende om zes maanden vooruit te kunnen zonder olie in te voeren. Nu bedraagt de hoeveelheid maar 91,7 miljoen vaten en reikt voor elf dagen. De VS verbruiken per dag acht miljoen vaten importolie. Sinds november 1978 is er geen druppel olie bijgekomen, voor een deel uit angst voor Saoedi sche tegenacties. De reserve bestaat uit Amerikaanse en geïmporteerde olie waarvoor respectievelijk de vaste prijs van zeven dollar en de gemiddelde prijs van 35 dollar moet worden betaald. Om aan die zeven dollar te komen moeten overigens eerst de bepalingen over olieprijs in de energiewetgeving worden veranderd. Het zal er wellicht op neer komen dat als gevolg daarvan hogere kosten in rekening zullen worden gebracht aan de afnemers van olieprodukten. In elk geval zal er olie uit de voorraad van de Amerikaanse marine in Elk Hills in Californië worden overge heveld naar de strategische voorraad en verder olie uit de Amerikaanse reserves in Prudhoe Bay in Alaska. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Ondernemers in het midden- en kleinbedrijf van 58 jaar en ouder kunnen, als zij ermee ophouden, tot hun pensioen speciale steun krijgen. De uitkering in het kader van de zogenaamde bedrijfsbeëindigings- 1 hulp bedraagt in beginsel driekwart van het daarvoor genoten inkomen uit arbeid. van een goodwill-som bij het overnemen van een praktijk van een specialist, zal daarom naar zijn mening moeten worden afgestapt. Omdat het niet waarschijnlijk is, dat dit vrijwillig zal gebeuren, meent hij dat in de eerste plaats de overheid richtlijnen moet geven die wettelijk wor den vastgelegd en die bindend zijn voor alle beroepsbeoefenaren. Bij het opstellen daarvan zullen de beroepsorganisaties wel moeten worden betrokken. De constructie van de nieuwe Willems brug over de Maas in Rotterdam vordert gestaag. Het zuidelijk deel van de grote hangbrug is bijna klaar en bepaalt nu reeds op duidelijke wijze het gezicht op deze plek aan de rivier (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Dienstenbond CNV ziet geen ruimte om tot afspraken voor een CAO voor het bankbedrijf te komen. Dat blijkt uit een brief van deze bond aan de werkgevers in deze bedrijfstak. >,oo r,so ',00b 110.X1 Dit staat in de hoofdlijnen bedrijfs- beëindigingshulp voor dit jaar van staats secretaris Hazekamp van Economische Zaken die in de Staatscourant van giste ren zijn gepubliceerd. De hulp zal een netto inkomen moeten opleveren dat ten minste overeenkomt met het niveau van E een volledige bijstandsuitkering. Voor on- dernemers die jonger zijn dan 58 jaar, „Een overheersende positie in alle op zichten,” constateert Mellema, die het daarom betreurt „dat er in het afgelopen jaar teveel onverantwoorde uitspraken zijn gedaan. i.« 1,00 450,19 nn 338.00 7X Dat is het oordeel van de Stichting Al ternatief Warenonderzoek (SAW), die sinds 1978 orde probeert te scheppen in de chaos van de macrobiotische industrie. Kruseman zei, dat de LVAG op voor hand een dienstverband van de assistent met een (of meer) specialisten, in plaats van met het ziekenhuis teneinde de CAO te omzeilen anno 1980 maatschappelijk onaanvaardbaar vindt. Los daarvan noemde hij een financiële afhankelijkheid van de assistent van zijn opleider nadelig voor de goede onderlinge relatie die in een opleiding van groot belang is. Een woordvoerder van het ministerie van Energie zei het dinsdag nog zo: „Saoedi-Arabië heeft wat betreft zijn oliepro- duktieniveau al een verantwoordelijke houding getoond ten opzichte van de VS en de wereld”. „Ik denk niet dat het nu daar anders tegenover staat”. Aanvulling van de voorraad komt nu beter uit dan voorheen toen gezien de aanvoer en prijs van olie op de wereldmarkt onrust door aankopen moest worden voor komen. De beslissing van de gezamenlijke commissie van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat kwam niet voor niets een week na de bijeenkomst van de ministers van Olie van de OPEC (de Organisatie van Olie-Exporterende Landen) in Algiers. Saoedi-Arabië mocht namelijk niet geprovoceerd worden en voor alles niet meer doen dan blijk geven van zijn afkeuring van de voorgenomen uitbreiding van de Amerikaanse strategische olievoorraad. Een doelmatig vestigingsbeleid is vol gens Kruseman niet mogelijk bij instand houding van de huidige vrije vestiging. AMSTERDAM (ANP). Wie bij een reformzaak „alternatief’ voedsel koopt, loopt een grote kans dat hij ongenadig wordt opgelicht. Veel reformzaken kopen hun produkten op de grote markt, doen er een kringloopverpakking omheen en brengen ze dan voor torenhoge prijzen aan de man. Voor de aankoop van een pak bruine rijst kun je dus net zo goed - en veel goedkoper - terecht bij Albert Heijn. Landelijke Vereniging van Artsen in Dienstverband (LAD) is gehouden, zijn nog niet bekend. DEN HAAG (ANP). Het aantal in het kadaster ingeschreven hypotheken is vorig jaar fors gedaald ten opzichte van het jaar daarvoor: met twintig procent tot 333.296. Ook de daling van het aantal overgeschreven akten in verband met transactie zette zich in - met zestien procent met totaal 273.256 overschrijvingen vorig jaar voort. Ver der is het aantal schriftelijke verzoe ken om inlichtingen met 5,5 procent teruggelopen. Deze cijfers staan in het jaarverslag van de dienst van het kadaster en de openbare registers van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De dienst verwacht in de toekomst een verdergaande automatisering van de ruilverkavelings-administratie. Dat systeem wordt thans toegepast in ze ventig ruilverkavelingen met een totale oppervlakte van 460.000 hectare en 146.000 stemgerechtigden. In 1978 was dat 350.000 hectare. Aan het eind van het afgelopen jaar waren 98 ruilverkavelingsblokken in uitvoering met een gezamenlijke op pervlakte van 596.000 hectare. Volgens de dienst is de kadastrale kaart in veel opzichten aan vernieu wing toe, aangezien 65 procent nog dateert uit de eerste helft van de vorige eeuw. Het kadaster onderzoekt daar om de mogelijkheid een grootschalige basiskaart te maken om het kaartma teriaal sneller te kunnen vernieuwen. Het afgelopen jaar is besloten alle nog niet gekadastreerde percelen op te me ten, te nummeren en te naam te stellen om alle onroerende goederen in de kadastrale administratie te krijgen. Tevens zal het Ijsselmeer in het kadas ter worden opgenomen. „De grootste oplichtersclub is wel „Zon- natura” in Putten, zo verklaart een mede werker van de SAW in het maandblad van de stichting Milieudefensie. „Ze streven ernaar biologisch-dynamisch geteelde produkten aan te kopen, maar dat wil maar niet lukken. Het excuus is dat zulke produkten zo moeilijk te krijgen zijn. Dat klopt. Er is een groot tekort”. Volgens de SAW worden er in de alter natieve hoek de onzinnigste dingen be weerd, die soms catastrofale gevolgen hebben. Zo is een geval bekend van een vier maanden oude baby, die totaal uit droogde door toediening van een onver teerbaar graanpapje. Ook laten sommige ouders hun kinderen niet meer tegen polio inenten, omdat dat voor macrobioten niet nodig zou zijn. Krijgen ze toch polio, dan heet het dat men niet streng genoeg „in de leer” is geweest. De SAW pleit ervoor alle voedingsmid delen, ook de alternatieve, te brengen on der de controle van de warenwet. Voorals nog oefent alleen het ministerie van Land bouw enig toezicht op de alternatieve sec tor uit, en die controle heeft weinig om het lijf. In afwachting van betere tijden werkt de SAW dan ook aan het opstellen van normen, waaraan macrobiotische pro dukten moeten voldoen. Goedgekeurde produkten zullen dan voorzien worden van het eigen keurmerk van de stichting. DEN HAAG (ANP). Nederlanders die I een vakantiereis door de Verenigde Sta ten maken zijn dikwijls niet voldoende verzekerd tegen ziektekosten. De kosten van verpleging in een ziekenhuis en ande re medische bijstand zijn in Amerika veel hoger dan in Europa. Is de ziektekosten verzekering niet afgestemd op dit verschil dan kan men bij ziekte in grote financiële problemen komen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken krijgt de laatste jaren in toenemende mate met Nederlanders te maken die in de VS bij de ambassade of een consulaat aan kloppen voor financiële bijstand. Een woordvoerder van het ministerie zei giste ren dat Nederlanders die naar Amerika gaan, er goed aan doen in hun verzekering rekening te houden met het geduchte kos tenverschil op medisch terrein. Volgens een woordvoerder van de ANWB is het bepaald overdreven om te doen voorkomen dat Nederlanders onvol- I doende verzekerd op reis gaan. „Boven dien is het aantal problemen waar wij in de Verenigde Staten mee geconfronteerd worden eeht niet groter dan in Europa”, aldus de woordvoerder. Wel heeft de ANWB gemerkt dat de WA- verzekeringen van huurauto’s meestal veel lager zijn dan in Europa. In Neder land moet het verzekerde bedrag mini maal één miljoen gulden zijn, terwijl de dekking in de VS meestal niet boven een l” half miljoen gulden uitkomt. Wie met een huurauto dus een grotere schade veroor zaakt zal de rest uit eigen zak moeten bijbetalen. De ANWB is nog aan het uit zoeken of er iets gedaan kan worden met een aanvullende verzekering. Andere assistenten zijn gedwongen, per week minder uren op te geven dan ze werkelijk hebben gewerkt. Daardoor kan, als de assistent meer dan vijftig uur per week werkt, worden ontkomen aan de verplichting, een overwerkvergoeding uit te keren of meer assistenten of specialis ten aan te stellen. De LVAG weet nog niet, in welke mate de CAO wordt ontdoken. De resultaten van een enquête die in april, samen met de Mr. A. G. Mandersloot van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) zei desgevraagd dat de NZR heel nadrukkelijk op het standpunt staat, dat de CAO moet worden toegepast. De ziekenhuizen zullen een tij delijke oplossing voor de financiering moeten zien te vinden. Met de organisaties die de CAO mede hebben ondertekend is de afspraak gemaakt, dat ze, als zich in de praktijk problemen voordoen met de toe passing van de CAO en als die problemen niet met de directie van het betrokken ziekenhuis kunnen worden geregeld, een beroep kunnen doen op de NZR. „Dat is het hele jaar niet gebeurd”, aldus Man dersloot. Kruseman vroeg ook aandacht voor de situatie van de vrouwelijke artsen (19 pro cent van het totaal), van wie 24 procent specialist is of assistent in opleiding tot specialist. Hij verwacht, dat deze percen tages de komende jaren sterk zullen toe nemen. De LVAG steunt de eisen van de Vereniging van Nederlandse Vrouwelijke Artsen die gericht zijn op gelijke arbeids mogelijkheden voor vrouwen en mannen in de geneeskunde, een gelijke rechtposi- tie in alle arbeidssituaties in de gezond heidszorg en op mogelijkheden voor deel tijdfuncties en opleidingen in de gezond heidszorg voor iedereen en op elk niveau. Dat dit allemaal tot een vermindering van het inkomen van specialisten zal lei den noemde Nieuwenhuizen Kruseman „onontkoombaar”. Het lijkt hem redelijk en gewenst, dat te bereiken door de tarie ven per verrichting te verlagen naarmate een specialist meer doet. De Dienstenbond CNV wil alleen met de werkgevers over een tweejarig contract praten, als de werkgevers bereid zijn te praten over een gefaseerde invoering van een 36-urige werkweek en uitbreiding van de regeling voor vervroegd uittreden tot 60-jarige leeftijd. „Wij menen dat, nu koopkrachthandha- ving niet tot de mogelijkheden behoort en de beschikbare ruimte binnen de bedrijfs tak blijft, deze ruimte voor de genoemde doeleinden kan worden gebruikt,” aldus de Dienstenbond CNV. De Dienstenbond CNV zegt, dat de voorstellen van de werkgevers geen basis vormen voor het afsluiten van een tweeja rige CAO. „Ondanks het gegeven, dat door de loonmaatregel de nodige ruimte binnen de bedrijfstak open blijft, blijkt uit uw reactie geen positieve opstelling op grond waarvan een principe-akkoord zou kunnen worden bereikt,” zoschrijft de bond. „Uw bereidheid om tot afspraken te komen gaat niet verder dan het aanbieden van wat marginale verbeteringen en het aanbieden van het nu bestaande systeem van prijscompensatie. Wij zouden mogen verwachten, dat de door u beleden maat schappelijke verantwoordelijkheid en de problemen die u hebt met betrekking tot de loonmaatregel, invloed zouden hebben op de wijze waarop u zou inspelen op de door ons ingediende voorstellen,” aldus de Dienstenbond CNV aan de werkgevers in het bankbedrijf. T. van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren heeft zich in het giste ren gepubliceerde jaarverslag van het schap beklaagd over „het gebrek aan aan dacht en waardering voor de pluimvee houderij.” De produktie van consumptie-eieren heeft het afgelopen jaar een recordhoogte bereikt van bijna 7,5 miljard stuks. Het ziet er volgens Mellema niet naar uit, dat de groei tot staan is gekomen. De econo mische betekenis van deze tak van de pluimveelhouderij in het raam van onze exportbalans neemt toe. Nederland is ver reweg de grootste eierexporteur, met een aandeel van 66 procent in het handelsver keer binnen de EG en van 60 procent van de EG-export naar landen buiten de Ge meenschappelijke markt. ROTTERDAM (ANP). Als Grootint (bruggen-, offshore- en andere staalcon structies) voldoende orders verkrijgt om de bezetting gedurende de tweede helft van het jaar op een bevredigend peil te brengen, dan kan een ongeveer gelijkblij vend resultaat over dit jaar worden ver wacht. Hierbij is aangenomen dat er zich geen verstorende ontwikkelingen van externe aard voordoen, aldus de raad van bestuur in het jaarverslag. De beschikbare winst van Grootint steeg vorig jaar van 13,4 miljoen naar 15,1 miljoen. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 12 tot 15 procent. Op langere termijn gezien is het bedrijf van mening, dat de toenemende behoefte aan energie voor de groep interessante perspectieven biedt. Hoewel een expan sieve stijging van de offshore activiteiten zoals in het begin van de zeventiger jaren niet meer verwacht wordt, ligt het voor de hand dat nog veel activiteiten zullen wor den ontwikkeld. De stijging van de olie- en gasprijzen maakt ontwikkeling van tot op heden marginale velden mogelijk. Daar naast wordt een ontwikkeling naar win ning van olie en gas op grotere waterdiep ten verwacht. Grootint blijft ook streven naar een verdere diversificatie en geogra fische spreiding. Eind vorig jaar bedroeg de orderportefeuille 128,8 miljoen tegen 176,9 miljoen een jaar daarvoor. De in vesteringen liepen terug van 43,4 mil joen tot 19,2 miljoen. Het aantal perso neelsleden ging van 2452 naar 2651. LONDEN (ANP). De Internationale Koffie-Organisatie (ICO) heeft in principe toestemming gegeven voor een adverten tiecampagne van bijna twee miljoen gul den in Japan ter bevordering van het nuttigen van koffie. Dit heeft de voorzitter van deze organisatie van koffieproduce- rende landen, Alexandre Beltrao, deze week verklaard. De helft van de kosten van de campagne zal worden betaald uit een reclamefonds van de ICO. Om de rest van het bedrag te financieren zal in Japan een toeslag van een yen (ongeveer 0,9 cent) per kilo wor den geheven. Op het ogenblik importeert Japan ongeveer 150 miljoen kilo koffie per jaar. De ICO heeft tevens besloten tot finan ciering van de helft van de kosten van uitbreiding van een campagne in West- Duitsland en van voortzetting van een campagne in Zwitserland. De kosten van een consumentenonderzoek in België zal de organisatie geheel voor haar rekening nemen. fondsen kdiv. ed.) .60 11,si Doorberekening van de kosten in de ver- pleegtarieven is nog niet toegestaan en de specialisten-opleiders (die hun assistenten zelf betalen en die anderzijds - ook finan cieel - profijt hebben van het werk dat de assistenten doen) weigeren mede-finan- ciering. Volgens Kruseman zijn er assistenten die, omdat zij in opleiding kwamen, heb ben moeten toezeggen dat ze geen gebruik zouden maken van de CAO-regelingen (die ook voorzien in betaling van overwerk en bereikbaarheidsdiensten). blijft de maximale uitkeringsduur twee jaar. Daarnaast zijn de hoofdlijnen aanvul ling negatief vermogen gewijzigd. De re geling komt er nu op neer dat onderne mers van 63 jaar en ouder in aanmerking komen voor een eenmalige uitkering van tienduizend gulden om schulden die be staan bij beëindiging van het bedrijf, te betalen. Een ondernemer kan slechts van een van beide regelingen gebruik maken. Mannen en vrouwen kunnen gelijke aan spraken maken op de regelingen. Uitgangspunt van de regelingen is dat door beëindiging van ondernemingen de mogelijkheden van de overblijvende on dernemers worden vergroot. Op die ma nier wordt volgens de staatssecretaris de structuur van het midden- en kleinbedrijf verbeterd. De beide hoofdlijnen kunnen zijns inziens worden beschouwd als het sluitstuk van daaraan voorafgaande, soortgelijke regelingen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17