/an Tevreden over organisatorische gang van zaken en aan Oranje grote boosdoener TWAALF VLAAMSE SUPPORTERS BEJUBELEN BEHALEN FINALEPLAATS sportpuntic] EK voetbal EK voetbal in cijfers EK voetbal 7' g nj IJ 19 ij DONDERDAG 1 9 JUNI 1980 SPORT Een vlag Laar I V Staart „Geen paniek” (Van onze sportredactie) ROME De meeste voetballers van het Belgische elftal hadden hun madammekes naar Italië laten komen: voor hen zou woensdagavond 18 juni het Europees kampioenschap voetbal eindigen en de vakantie beginnen. De zomerhuisjes aan de Middellandse Zee en aan de Adriatische kust blijven drie dagen leeg staan. België in de finale van het Europees kampioenschap, tien dagen geleden de beste mop die over het land en zijn burgers werd gemaakt, sinds woensdagavond kwart over tien gepromoveerd van grap tot werkelijkheid. - door Jan van der Nat y Gerechtigheid Gespuis Geen enkele Eric Vilé reden om in te grijpen ibedrag: n .000 .000 015 015 000 Belgen blijven 000 t ouden. >rdt Engelse zege drie uur later waardeloos :erd. 1980. 200 400 .000 .000 .000 .000 .000 50 75 .075 15 .015 015 000 000 050 100 000 000 000 D00 50 000 000 000 25 225 425 325 50 100 000 000 10 60 110 010 010 010 50 50 100 400 200 000 000 000 eens as 50 50 100 000 050 Het verloop van de EK-eindronden krijgt uiteraard wel een staart bij de De wedstrijd kon echter best een beetje spektakel gebruiken, want de eerste helft was verstreken zonder dat de ruim 11.000 een van mer De sectievoorzitter is er zelf ook van overtuigd dat de voorbereiding de toets der kritiek kan doorstaan. „Daarover zullen altijd verschillen van inzicht blij ven bestaan. De een vindt dat er te hard getraind is, de ander meent dat de spe lers nog wat eerder bij elkaar hadden moeten komen, en een derde vindt weer dat er te vroeg met de voorbereiding is begonnen. Kijk, als het resultaat in Italië nu wel goed zou zijn geweest, dan zou je niemand hebben horen klagen. Nu wor den er echter allerlei oorzaken gezocht. Het is natuurlijk jammer dat daar woor den over zijn gevallen, maar ernstig is deze zaak zeker niet. Ik zie in ieder geval geen enkele reden om in te grijpen. We gaan gewoon met onze hele staf verder. Op weg naar Spanje”. nen kwamen niet verder dan 1-0 tegen de Zuidamerikanen en 2-2 tegen de Oosteu- ropeanen. Zij hebben geprofiteerd op een moment dat- mijn ploeg even stuk zat. Een overwin ning van ons, of ten minste een gelijkspel, zou een juistere uitslag zijn geweest”. Een juiste constatering, omdat Spanje behalve met de tegenwerking van Linemayr ook nog eens te maken had met pech, toen buiten bereik van Clemence een kopbal van Gordillo op de lat belandde. DEN HAAG. Het Nederlands elftal is de hardste van de acht ploegen, die deelnemen aan de eindronde van het toernooi om het Europese voetbalkampi oenschap in Italië. Met de voorronden meegerekend hebben zeven spelers van oranje het geel gekregen. De 21-overwinning van Engeland was eigenlijk niet helemaal terecht. De ploeg van Ron Greenwood kwam ver scheidene keren zeer goed weg. Niet al leen bij de tweede strafschop. Ook later, na de treffer van Woodcock, stak Line mayr nog eens de helpende hand toe. 1. België 2. Italië 3. Engeland 4. Spanje Zamora zette de Engelse defensie op nieuw te kijk en uit zijn passje kogelde Dani raak. De Oostenrijker annuleerde de treffer echter, omdat Zamora in bui- tenspelpositie zou hebben gestaan. Het was echter zeer de vraag of in dit geval sprake was van hinderlijk buitenspel. is het 1 In de aanval deed Keegan af en toe leuke dingen, maar de meeste van zijn lepe passes vonden geen gehoor bij zijn medespelers. Hij moest zich wel beperken tot korte, flitsende acties, omdat Cundi hem erg weinig ruimte gaf. Secundino Suarez, zoals Cundi eigenlijk heet, was bovendien niet schuw van grove midde len. De andere Engelse aanvaller, Tony Woodcock, kwam er wat dat betreft heel wat beter van af. Hij kreeg Antonio Olmo als bewaker. En na het enorme schopwerk van de Italiaan Gentile in de wedstrijd van zondag moet het voor Woodcock een verademing zijn geweest te ontdekken dat de centrale verdediger van FC Barcelona hem liet voetballen. Olmo maakte geen enkele overtreding van betekenis en daar door kon Woodcock zijn wel degelijk aan wezige klasse tonen. Zijn doelpunt uit de rebound, nadat Arconada een loeihard schot van McDermott niet onder controle had kunnen krijgen was de bekroning var^zijn werk. a p Over één ding kan Kubala tevreden zijn. Zijn manschappen hebben de door hem gewenste inzet getoond. Want ook al had de man, die elf jaar lang bondscoach was, zijn afscheid van de Spaanse nationale ploeg ongetwijfeld anders voorgesteld, Spanje kan, zoals Kubala hoopte, Italië met opgeheven hoofd verlaten. Al blijft een vierde plaats in de poule natuurlijk wel gewoon een vierde plaats. Groep II: België-Italië 0-0 Toeschouwers: 60.000. Scheidsrechter: Garrido (Por). Gele kaarten: Oriali, Cau- sio (beiden Italië( en Vandereycken, Meeuws, Vander Eist (allen België). Op stellingen: België: Pfaff, Meeuws, Gerets, Millecamps, Renquin, Cools, Vandereyc ken, Van Moer (Verheyen), Mommens (Vandenbergh), Van der Eist en Ceule- mans. Italië: Zoff, Scirea, Gentile, Collo- vati, Oriali (Aetobelli), Benetti, Tardelli, Antognoni (Barese), Causio, Graziani en Bettega. doende stof voor conflicten. Er zijn ook al over en weer in bedekte termen be schuldigingen geuit. Centraal daarbij staan de tactische tekortkomingen van bondscoach Jan Zwartkruis, die zowel door de media als door enkelen van zijn selectiespelers zwaar in de tang is geno men. Ook de wijze waarop hij zijn spe lers op het Italiaanse avontuur heeft voorbereid, is door leden van zijn eigen begeleidingsstaf bekritiseerd. Verder hebben vooral Zwartkruis en aanvoer der Ruud Krol beschuldigende vingers uitgestoken naar de clubs en de KNVB. Kortom, er is duidelijk sprake van een sfeer waarin rellen welig kunnen tieren. Maar mr. Vilé wenst hoe dan ook het punt. Brooking met de dit keer niet spelende Kenny Sansom de enige speler op dit EK, die in zijn land niet voor een ploeg uit de hoogste afdeling speelt vertolkte een belangrijke rol voor Enge land. Ron Greenwood had Kevin Keegan naast Tony Woodcock in de punt van de aanval neergezet en bombardeerde Brooking daarmee tot spelbepaler. De in middels 31-jarige middenvelder van West Ham United deed dat naar behoren. Hij was vrijwel steeds aanspeelbaar, nam het grootste deel van Engelands dertien hoek schoppen en was dus ook nog ter plekke om voor 10 te zorgen. De Belgische doelman Jean-Marie Pfaff heeft een belangrijk aandeel gehad in de verrassende 0-0 tegen Italië. Hier stopt hij een hard schot van Francesco Graziani. gedaan, want vier minuten na rust strom pelde de kalende Belg naar de kleedka mer. Hij bofte nog, want acht jaar geleden verliet hij het slagveld met een beenbreuk. Nu keerde hij met een flinke hoofdpijn terug van het front. Het derde geel incasseerde Causio, toen hij Renquin platwalste, het vierde stukje karton werd Meeuws voorgehouden, toen hij protesteerde tegen het uitblijven van een vlagsignaal, de vijfde gele kaart viel in de laatste minuut, toen Van der Eist de bal wegtrapte. Wie geloofde in de kansen van de Bel gen? Ondanks de goede uitgangspositie eigenlijk niemand. Het voordeel dat 60.000 dolenthousiaste toeschouwers geeft, het zou te veel zijn voor de dappere mannen van Thijs. Verder waren er weinig aanwij zingen voor de verwachte thuiswinst te vinden. Italië en België voetbalden in de voorbereidingsperiode drie duels tegen dezelfde opponent. Na het gevecht tegen de Roemenen was er evenwicht, beide wonnen met 2-1- Maar tegen Polen en Uruguay behaalden onze zuiderburen be tere uitslagen. België won met 2-0 van Uruguay en met 2-1 van Polen, de Italia- opnieuw. De 34-jarige Belg werd ieder jaar een schop toebedacht. Met Van Moer haal je het hart uit de Belgische ploeg, dus Ierland terug te wijzen, België tooide was de opdracht aan bewaker Oriali dui delijk: schoppen, schoppen, schoppen. Na 28 minuten leverde dat een gele kaart op. De Portugese scheidsrechter Garrido gaf de tweede gekleurde prent aan Vander- eyken. Voor de terugkeer van het Nederlands elftal, dat in het toernooi om het Europees kampioenschap voetbal voortijdig werd uit geschakeld, bestond bij het publiek woens dagmiddag nauwelijks enige belangstelling. Slechts een handjevol supporters, van wie enkelen met een bosje bloemen, had de moei te genomen om de Oranje-spelers op Schiphol te verwelkomen. PEC Zwolle kampt met enorme schul den. Vast staat dat het bedrag de een miljoen gulden te boven gaat. Grootste schuldeiser is de bank, waarvan de vorige voorzitter, Van der Wal, directeur is geweest. Betty Stöve heeft in Eastbourne voor een daverende verrassing gezorgd door Martina Navratilova met de setstanden 6- 3, 3-6 en 7-5 te verslaan. Het Nederlands waterpoloteam leed in Griekenland tijdens het zevenlandentoer- nooi zijn eerste nederlaag. De formatie van trainer Trumbic ging met 5-8 tegen Joegoslavië ten onder. Het Zweedse voetbalelftal verspeelde in Stockholm tijdens een wedstrijd in groep zes van de kwalificatieronde om de wereldtitel een punt aan Israel. Het werd Tijdens de kwalificatieronde werden overtredingen van Kist, Hovenkamp en Poortvliet op een dergelijke manier be straft. In Italië werden voor overtredin gen van Rep, Haan, Stevens en Willy van de Kerkhof gele kaarten getrokken. In totaal ontvingen 21 spelers de gele kaart, acht ervan werden uitgedeeld in de voorronden. De volgende „zondaars” ontvingen de gele kaart: Dietz, Allofs, Schuster (allen West-Duitsland), Graziani, Benetti, en Tardelli (allen Italië), Millecamp en Ren quin (beiden België), Kist, Willy van de Kerkhof, Poortvliet, Hovenkamp, tevens, Haan en Rep (allen Nederland), Ondrus (Tsjechoslowakije), Mavros, Nikoloudis en Gounaris (allen Griekenland), Alesan- co en Migueli (beiden Spanje). Reden voor zelfvertrouwen. Niet bij de Belgen, want ook na de goede resultaten tegen de Engelsen en de Spanjaarden was Thijs de enige optimist. De spelers ge loofden niet in het wonder, de supporters lieten de ploeg in de steek. Duizenden zwaaiden met vlaggen in het Olympisch Stadion van Rome, maar de enige Belgi sche was opgehangen door de terrein- knecht. Vijftig Belgen verschuilden zich tussen 60.000 Italianen. Vanwaar de ge ringe belangstelling? De schuld ligt bij Raymond Goethals, de resultaattrainer die met zijn defensieve voetballen de toeschouwers van de tribu ne heeft gejaagd. Ga maar na, binnen eigen landsgrenzen speelde men zes oe fenwedstrijden, die slechts werden be zocht door gemiddeld 4000 mensen. Dat in die hele serie geen nederlaag werd gele den, kon de fans in Vlaanderen en Wallo nië niet inspireren. Hoe ze - er nu over denken zal nog moeten blijken. voetbalbond. „Natuurlijk zullen we de gang van zaken voor en tijdens dit toer nooi in Italië nauwkeurig analyseren. Daar kun je altijd lering uit trekken. Daar hebben we de komende weken de tijd voor. Zaak is, dat we daarmee ruim voor 17 september, als we tegen Ierland onze eerste kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap moeten spe len, klaar zijn. Aan de hand van de door ons getrokken conclusies moeten we dan onze plannen maken voor het vol gende hoofdstuk.” Optimistisch over de nieuwe klus voor Oranje kan uiteraard ook mr. Vilé niet zijn. Ook hij heeft geconstateerd dat er een einde is gekomen aan een tijdperk waarin het Nederlands elftal een hoofd rol op het internationale voetbalpodium voor zich kon opeisen. Maar voor pessi misme niet de Utrechtse advocaat even min aan leiding. „Als ik terugkijk op dit toernooi in Italië, wil ik niet stellen dat we nu het faillissement van Oranje hebben meege maakt. Zeker, we hebben wel een flinke stap terug moeten doen. Maar of we nu helemaal op het tweede plan zijn te rechtgekomen, moet nog blijken tijdens het komende WK-kwalificatietoemooi. Pas als we Spanje niet halen, kun je grote woorden als faillissement ge bruiken”. arbeidsklimaat voor én de technische staf én de voetballers zo aangenaam mogelijk te houden. Nuchter pareert hij elke aanslag op de broze rust die tijdens de trieste aftocht uit Milaan rondom Oranje hing. Hij meent tevreden te kun nen zijn over de organisatorische gang van zaken en denkt dat er sportief gezien voor het KNVB-keurkorps wegens een gebrekkige kwaliteit niet veel meer heeft ingezeten. Er is in zijn ogen dus geen enkele reden om verstrekkende conse quenties aan de gebeurtenissen in eerst Napels en vervolgens Milaan te ver binden. „Ik zie inderdaad geen enkele aanlei ding voor ons om in het begeleidingste am van Oranje in te grijpen. Trouwens, als dat wél het geval zou zijn, dan zouden we daarover zeker niet al een dag nadat het is misgelopen een beslissing nemen. Ik vind dat je er de tijd voor moet nemen om alle zaken goed op een rij te zetten en je moet je in ieder geval niet laten verlei den tot het doen van emotionele uitspra ken of het nemen van overhaaste beslui ten”, aldus de sectievoorzitter. Tegen dit licht bezien had Ladislao Ku bala gelijk, toen hij zei: „Ik vind de overwinning van Engeland onverdiend. Vast staat inmiddels, dat de hevig be kritiseerde Zwartkruis bij Oranje aan het roer blijft. Daarbij zullen Vilé en zijn collega-bestuurders ongetwijfeld de hoop koesteren dat de bondscoach de les van Italië goed heeft geleerd. De Soes- terbergse sportofficier mag dan duide lijk zijn uitgegleden vooral het feit dat hij voor het sleutelduel met West-Duits- land is uitgegaan van het hem door zijn assistent Rob Baan ingefluisterde tacti sche concept moet hem kwalijk worden genomen het gaat te ver hem als zondebok uit te kiezen. Vilé weer: „Naar mijn overtuiging moet Zwartkruis zijn werk bij de KNVB voortzetten. Bij tegenvallende prestaties wordt meestal de trainer als de schuldige aangewezen, maar ik voel niets voor die gewoonte. Trouwens, ik geloof ook niet dat Zwartkruis nu ver antwoordelijk moet worden gesteld voor de uitschakeling. Ja, ook ik heb gehoord dat er in het begeleidingsteam wat woorden zijn gevallen over de voor bereiding, maar daar til ik niet zo zwaar aan. Als mensen onder spanning komen te staan, gebeuren dat soort dingen. Daar moet je je niet door in paniek laten brengen”. igftMigSSSBm waaruit onze zuiderburen juichend te voorschijn kwamen. De Azzuri’s werden groepswinnaar door Oostenrijk, Zweden en zich met de erekrans ten koste van Portu gal, Schotland en Denemarken. De kwart finale bracht in Milaan een 0-0 en in Brussel een 2-1-zege voor de Rode Dui vels. Het verhaal over de Belgische suc cessen tegen Italië is daarmee verteld. In 1952 werd ook gewonnen, maar daarmee kan de negatieve score niet worden weg gecijferd: tussen 1913 en 1980 werd veer tien keer gespeeld, elf keer wonnen de Italianen, eenmaal werden de punten ge deeld en dan de genoemde twee overwin ningen. In de periode van de tweede zege was Wilfried van Moer op het hoogtepunt van zijn carrière. Door blessures de café houder uit Hasselt brak vier keer zijn been verdween hij uit de frontlinie van het Europese voetbal. In de voorronde en op dit kampioenschap is hij weer de grote meester op het middenveld. De Italianen hebben dat gezien en handelden daar op hun gebruikelijke wijze naar. Acht jaar terug werd Van Moer tegen Italië uit de wedstrijd getrapt. Die opzet was er nu pessimistisch De slotminuten, de extra minuten, die de onpartijdig leidende Garrido bijtrok, duurden voor de elf spelers binnen de lijnen, voor bondscoach Guy Thijs en voor de reserves op de bank uren. Maar toen de Portugees de fluit voor de laatste maal aan de mond zette, kon het feest worden gevierd. Geen duivel die op dat moment aan de financiële problemen dacht uit de beginfase van het toernooi, ja, zelfs de keepers Custers en Pfaff, die sinds twee jaar geen woord met elkaar hebben gesproken, die geen gelegenheid onbenut laten om gif over elkaar uit te storten, vielen elkaar nu in de armen. België finalist, Italië mag om de troost prijs strijden. Het ongelooflijke is gebeurd. De tribunes met teleurgestelde Italianen stroomden leeg, twaalf feestvierende Vla mingen bleven achter. Een blonde dame, hun reisleidster: „Meneer, we hebben vol op geadverteerd om mensen hier te krij gen. Niemand wilde, niemand geloofde erin. Vandaag pas hebben er mensen ge beld, die naar de finale willen komen”. Italië-België, acht jaar terug op het Eu ropees kampioenschap een kwartfinale, u deze Itu de s- ecteur loterij keer Met een uitstekende reactie stopt Bay Clemence de te slap ingeschoten strafschop van de Spaanse aanvaller Dani. toeschouwers zich werkelijk hadden kun nen vermaken. Het doelpunt van Trevor Brooking was in feite het enige hoogte- (Van onze sportredactie) NAPELS Waarschijnlijk is de Oos tenrijkse scheidsrechter Erich Linemayr er de oorzaak van geweest dat niet de Spaanse coach Ladislao Kubala, maar diens Engelse collega Ron Greenwood met het zweet in de handen en op het puntje van zijn stoel gezeten de ontwik kelingen heeft gadegeslagen tijdens de wedstrijd tussen Italië en België in Rome. In de achtste minuut van het duel tussen Engeland en Spanje mocht Dani voor de tweede maal een strafschop nemen. Hij scoorde, maar Linemayr het de 11-meter- trap overnemen. De Spaanse spits Santil- lana zei daar later over: „Volgens mij moest Dani die strafschop voor de tweede keer nemen, omdat hij een schijnbewe ging had gemaakt tijdens de aanloop”. Op zich zou dat een terechte beslissing zijn geweest, ware het niet dat Dani in de derde minuut van de tweede helft op precies dezelfde manier dus ook met een schijnbeweging Spanje naast Enge land had gebracht. Dani nam zijn tweede strafschop in de herhaling zonder schijnbeweging, maar ook in de andere hoek. Daar was echter ook Ray Clemence, die Engeland voor een achterstand behoedde. Het betekende een duidelijk keerpunt in de wedstrijd. Span jaarden reageren nu eenmaal op een eigen manier op het missen van kansen. Het hoe en waarom moet worden verklaard aan medespelers en bankbezetting en er wordt vergeten dat de wedstrijd intussen ge woon doorgaat. Zoals nu. Engeland nam het initiatief over en zeven minuten later 3 1 3 1 3 1 3 0 ERIC VILÉ: „Van ontslag Zwartkruis is geen sprake'' Engeland-Spanje 2-1 (1-0). 19. Brooking 1-0, 48. Dani (strafschop) 1-1, 60. Wood cock 2-1. Toeschouwers: 10.000. Scheidsrechter: Linemayr (Oos). Opstellingen: Engeland: Clemence, Thompson, Anderson (Cher ry), Watson, Mills, Wilkins, Hoddle (Mari ner), McDermott, Brooking, Keegan en Woodcock. Spanje: Arconada, Alesanco, Gordillo, Olmo, Cundi, Uria, Cardenosa (Carrasco), Saura, Zamora, Juanito (Da ni), en Santillana. De eindstand in groep II is: 2 0 4 3-2 2 0 4 1-0 113 3-3 12 12-4 4 scoorde Tony Woodcock de 2—1, die En gelands hoop levend zou houden. Ver geefs, zoals na bijna drie uur wachten zou blijken, want door het 0—0-resultaat in Rome was de uitslag in Napels van geen enkel belang meer. Dat Spanje slechts één keer scoorde uit twee strafschoppen was eigenlijk een vorm van gerechtigheid. Bij de eerste had Linemayr eigenlijk niet mogen flui ten. Toen Jesus Maria Zamora na een prima solo doorhad dat het passeren van Clemence gedoemd was te misluk ken, liet hij zich met veel theater over de Engelse doelman rollen. Linemayr bleek een liefhebber van Spaanse komedie en honoreerde de buiteling van Zamora. Het had wel tot gevolg dat de strijd weer volledig open was en bij vlagen zeer aantrekkelijk, omdat zich voor beide doe len de meest merkwaardige taferelen voordeden. Aantrekkelijk, maar niet echt goed. „Omdat”, zou Ron Greenwood verklaren, „er veel fouten werden gemaakt. Er was tamelijk veel balverlies. Ik denk dat dat komt doordat sommige spelers door het hoge tempo vermoeid waren”. (Van onze sportredactie) MILAAN-AMSTERDAM Met ver eende krachten proberen de be stuurders en technische leiders van Oranje de gelederen gesloten te houden. De onverwachte voortijdige uitschake ling van het Nederlands elftal tijdens EK-eindronden in Italië mag dan een dreun van de eerste orde zijn, onder leiding van mr. Eric Vilé, voorzitter van de sectie betaald voetbal en leider van de Oranje-afvaardiging in Italië, wor den alle dreigende conflicten in de kiem gesmoord. Emotionele, paniekerige of opruiende reacties zullen bij de KNVB- bazen niet alleen niet in goede aarde vallen, maar ook niet worden getole reerd. De afgang van de nationale formatie in Italië biedt uiteraard meer dan vol- De Belgen, uitgedaagd door het voet- balgespuis ’uit de Laars’ knalden er even hard in. Eerste slachtoffer van de voetbaloorlog, die door de Portugees on voldoende werd begeleid, was spelmaker Antognoni. Zaccarelli kwam hem ver vangen. De zwaarste misdaad ten opzich te van Van Moer werd kort voor rust begaan. Benetti schopte de kleine kroeg baas in het gezicht. Doe je het op straat, dan ga je vier weken achter de tralies, de Portugees bleek een veel te milde rechter. De pauze was hard nodig om Thijs’ spelverdeler weer bij te brengen. Hij kwam terug en constateerde dat Bearzot zijn killers, Oriali, in de kleedka- had gelaten. Hij had zijn werk toch

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19