UCN bijna geheel KONINKLIJK in handen staat BEZOEK Initiatief voor verwerking van A chemisch afval SI ANWB: onervarenheid oorzaak V akantie-ongelukken door te lang rijden REACTIE OP KOLENNOTA REGERING: 99 99 S; en dan dit noq 8 „WINST BEDRIJVEN ZAL FORS DALEN” i ’-iMl L 01 Senaat: winning kolen onderzoeken CDA/VVD eens met hi lastenverzwaring voor studenten II il il h D 1980 DONDERDAG 19 JUNI BINNEN- EN BUITENLAND 2 7 N (V I BC vri hei on gal me dal tac int fik (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Als de rege ring het huidige economische beleid ongewijzigd laat, zal dat volgend jaar desastreuze ge volgen hebben voor de Neder landse economie. Schoolverlaters Gynaecologen Woningverbetering Walvisprodukten Apartheid VVDM-voorzitter f 5 2-9 Jï Sm Vakanties „Bookmakerij” NF F I CPB: vooruitzichten (Van onze redactie binnenland) economie zeer slecht (Van onze redactie binnenland) het weer Steenkool bedreigt milieu (Van onze redactie binnenland) WEERRAPPORTEN (Van onze parlementsredactie) (Van onze redactie binnenland) ■Mi week verschenen Voorjaarsnota al op dat van de uitgavenbeperking van de ministe ries tot nog toe niets is terechtgekomen. steeds: bij ongewijzigd beleid niet dalen van de overheidsuitgaven. Minister Van der Stee (Financiën) wees er in zijn deze V< zwa halt per olie- het en 2 den den olie. 18 18 20 17 17 18 18 17 17 17 18 27 23 15 17 18 19 19 24 17 17 18 26 31 20 26 23 27 27 31 10 9 8 9 10 10 11 9 12 11 11 19 16 12 15 11 10 11 14 10 12 13 15 9 14 8 13 16 14 11 16 15 14 15 18 14 13 10 15 19 20 20 18 0 0.4 3 6 1 0 0.1 0.2 0.2 0.2 1 0 0 12 3 0.3 0.4 0 0 4 4 26 0 0 0.1 0 0 0 1 0 14 0.1 0 0.1 1 1 1 0 o o o o DEN HAAG De stichting Natuur en Milieu maakt zich ernstige zorgen over de omvang van het toekomstig steenkoolverbruik in ons land, zoals de regering dit heeft gepland. Zij is bang voor zware milieu-overlast en vindt ook dat het energiebeleid te een zijdig is gericht op olie, aardgas en kolen, terwijl alternatieven nauwelijks in be- Zij zitten vaak te lang achter het stuur, waardoor het gebrek aan rjj-ervaring nog eens extra weegt. Dit is gebleken uit een onderzoek van de ANWB samen met Veilig Verkeer Neder land in het kader van de actie Bewijs je Rijbewijs. In het onderzoek werden 191 ongevallen bekeken, waarbij de bestuurders tussen 18 en 24 jaar oud waren. Ook werden 75 ongevallen geanalyseerd van automobilis ten die nog geen jaar een rijbewijs had den, 136 ongevallen met 2 tot 3 jaar rijbe- DEN HAAG. Jongeren en auto mobilisten, die pas kort hun rijbewijs hebben, maken in het buitenland op vakantiereizen vaker brokken dan mensen die al wat meer rij-ervaring hebben. Van de groep 18- tot 24-jarigen had bijna de helft (46 procent) voor het onge- wjjsbezit en 78 ongevallen van mensen, die al 4 tot 5 jaar achter het stuur zaten. o nno zzw z wnw 31 25 26 17 22 21 20 25 26 21 18 18 VOO se de gist Hi tolls opgi der geld volg afkc KI afge O mir tijd. Not plai duk ma< gen Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis D Mid leid gist woc Har voo dat pari ten. ver! enig tijns geei Pak ging B ring staa Lib: troe zijd ring tenl van spel hee: hing woc agrc G van met gest zorg steil woc ning O Egy ter lim gist, ben zou dagl in spre de r K steu wiel bou O, aan; VOO] vert den grer Libi ren van De winsten van het bedrijfsleven zullen fors dalen, de inflatie zal stijgen tot meer dan 6 procent, het aandeel van de lonen in het inkomen van de bedrijven zal oplopen tot de recordhoogte van 96 procent en de economische groei zal 0 zijn. Deze cijfers staan in een voorlopige raming van het Centraal Plan Bureau (CPB) van de sociaal-economische ont wikkeling in 1981. De cijfers zijn opge steld ten behoeve van het kabinet, dat binnenkort begint aan de opstelling van de begroting voor volgend jaar. Van de doelstelling van het kabinet om het financieringstekort terug te dringen zal bij onveranderd beleid ook niets te recht komen, zo voorspelt het CPB. Het zou zelfs kunnen toenemen boven de grens van 6 procent. Voor 1980 is het tekort berekend op 5.75 procent en dat is al meer dan het kabinet aanvaardbaar vindt. Om deze ontwikkeling bij te sturen, staan het kabinet twee middelen ten dien ste: het opnieuw uitvaardigen van een loonmaatregel teneinde de lonen volgend jaar weer aan banden te leggen, dan wel het aanbrengen van bezuinigingen ter grootte van 5 a 6 miljard gulden op de overheidsuitgaven en de kosten van de sociale voorzieningen. Ook is een combi natie van deze twee maatregelen moge lijk. Een van de redenen voor de sterke loon stijging die het CPB voor 1981 voorziet, zijn de CAO’s die nu al voor dat jaar worden afgesloten. Het Centraal Plan Bu reau zegt te constateren dat in die CAO’s wordt uitgegaan van volledige prijs compensatie op 1 januari en opneming van de uitkering ineens van 26.00 die iedereen op 1 juli krijgt, in de salarisscha len. De loonstijging zal - als de regering in die ontwikkeling niet ingrijpt - volgend jaar op z’n minst \8,5 procent zijn, aldus het CPB. De toename van het financieringstekort wordt vooral veroorzaakt door het nog Volgens de Bouwbonden FNV zijn tot nu toe al minstens 1100 schoolverlaters de dupe geworden van de instortende bouw markt. Ze kunnen niet aan de slag, door dat hun aspirant-werkgever heeft laten weten dat er geen werk is en dat de beloofde vakopleiding dus ook niet door kan gaan. Volgens de bouwbonden zijn in de woningbouw hier en daar zelfs leerlin gen op straat gezet, die al wel een leer- en arbeidsovereenkomst hadden. De vak bonden kunnen daar weinig aan doen, doordat de werkgevers het woningbouw project waaraan de leerlingen werkten „doodleuk” stillegden met de mededeling dat er geen geld meer is of dat er geen koper voor is te vinden. val slechts in totaal 12.500 kilometer ach ter het stuur gezeten, een groot gebrek dus aan rij-ervaring. Van het totaal aantal ongevallen gebeurden er twee van de drie in de grote vakantie- en doorgangslanden DEN HAAG. Het ligt in de bedoeling van de regering om het overheidsaandeel in Ultra Centrifuge Nederland NV (UCN) van 55 procent te verhogen tot bijna 99 procent. De overige 1 procent zal in handen blij ven van de industrie. Daarmee wordt UCN een soort staatsbedrijf. De verhoging van het aandelenkapitaal (van ongeveer 4 miljoen tot ongeveer 163 miljoen) wordt gerealiseerd door middel van omzetting van de reeds door de overheid ter beschikking gestelde bijdra gen in de demonstratiefabrieken. Een en ander blijkt uit een wetsontwerp van minister Van Aardenne van Economi sche Zaken, dat gisteren bij de Tweede Kamer aanhangig werd gemaakt. Vooruitzichten voor zaterdag, opgesteld door het KNMI: Perioden met buien. Koel. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon 2 tot 10. Minimum temperaturen omstreeks 11 graden. Maximum- tempaturen omstreeks 16 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal 30 procent. zzw z zzw z zzw z z z zzw z zzw w windst. w w zzw zzw w ozo windst. w n n ono w zw windst. ono windst. zw n zo wzw windst. windst. zo nw zw schouwing worden genomen. Aldus een commentaar van Natuur en Milieu op de passing zogenaamde Kolennota aan de Tweede nodig. Nu de massale ontbossing in de wereld voortgaat en een massale kolenstook in het verschiet ligt, zijn desastreuze gevol gen te verwachten. Nederland zou op zijn minst initiatieven moeten menen tot een internationaal onderzoek naar de gevol gen van de toeneming van het kooldioxy- degehalte in de atmosfeer en naar het terugdringen van de CO2-lozing, vindt Natuur en Milieu. Een soortgelijke bedreiging doet zich voor door de uitworp van zwaveldioxyde. Als die te groot is ontstaan nadelen voor mens, dier en plantengroei door de verzu ring van de regen en dus van het opper vlaktewater. In Scandinavië zijn bepaalde meren al ernstig verzuurd ten nadele van de voor deze landen zeer belangrijke hout- produktie. De huidige milieumaatregelen op het gebied van zwaveldioxyde, stikstof en vliegas zijn onvoldoende, zo meent Na tuur en Milieu. Stikstofuitworp is onder meer een gevaar voor de plantengroei, stikstof en kooldioxyde vormen in hun samenhang ook bedreigingen voor het mi lieu. Hoewel vliegas grotendeels onscha delijk wordt gemaakt, is het vrijkomende deel toch gevaarlijk, omdat daardoor een opeenhoping in de bodem ontstaat van zware metalen, waarop vergiftiging volgt. Andere te verwachten gevaren van ko lenstook zijn nog de kwikuitworp (tot dus ver komt 90 procent uit de schoorstenen) en het vrijkomen van kankerverwekken de koolwaterstoffen. Er zijn nog geen mo gelijkheden bekend om op dit stuk milieu nadelen te vermijden. Nieuwe technieken op het gebied van vergassing en zoge naamde wervelbedverbranding van kolen zijn wel veelbelovend. Maar Nederland zal zeker nog 10 jaar conventionele kolen stook kennen. Weer in binnen- en buitenland DEN HAAG Minister Van Aarden ne (economische zaken) zal volgende week antwoord moeten geven op vra gen van PPR-senator Trip (voormalig minister van wetenschapsbeleid) naar de winning van Nederlandse steen kool. Trip wil van de bewindsman we ten of deze bereid is snel een onderzoek te laten houden naar de mogelijkheden van het exploiteren van de dieper lig gende kolenlagen. In het beleidsdebat over de begroting van economische zaken in de Eerste Kamer zei de PPR-woordvoerder giste ren dat het winnen van energie uit eigen bodem over ongeveer een kwart eeuw van doorslaggevende betekenis kan zijn voor onze economische posi tie. Trip herinnerde eraan dat deskun digen meermalen hebben gesteld dat men vanwege de speciale technieken voor ondergrondse vergassing of ver gruizing reeds nu moet beginnen met onderzoek. Het PSP-Kamerlid Van der Spek wil van staatssecretaris Veder-Smit (Volksge zondheid) opheldering over gynaecolo gisch onderzoek bij vrouwen, die om an dere redenen in een ziekenhuis zijn opge nomen. Het onderzoek zou worden uitge voerd door gynaecologen-in-opleiding. Van der Spek wil controle op dit onder zoek in ziekenhuizen te Nijmegen, Arn hem, Amsterdam en Heerlen. Hij vraagt zich af, of er sprake is van een algemeen verschijnsel. geh. bew. geh. bew. zw. bew. h. bew. geh. bew. zw. bew. regen h. bew. motregen motregen zw. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. motregen motregen 1. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. regen h. bew. onbew. otregen zw. bew. onbew. mist 1. bew. regen onbeto. zw. bew. motregen onbew. regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. niet ontvangen onbew. zw. bew. onbew. onbew. 1. bew. Koningin Beatrix en prins Claus heb ben gisteren een bezoek gebracht aan de provincies Zeeland en Zuid-Holland. Het koninklijk paar bezocht Middelburg, Den Haag en Rotterdam. In de laatste stad probeerde het actiecomité Pro Gas tarbeiders het kantoor woonruimteza- ken van de gemeente te bezetten om de aandacht op huisvestingsproblemen van buitenlanders te vestigen. Dat mislukte. Later probeerde het comité met span doeken de koningin te attenderen op de problematiek. Op de foto de koningin in Middelburg. men zijn grootscheepse bebossing en toe- van andere energiebronnen Het is denkbaar dat ondergronds vergassen minder bezwaar voor het milieu met zich brengt dan boven grondse toepassingen, waarvan Trip ook milieunadelen verwacht. Omdat mogelijk bodemverzakkingen kunnen ontstaan zou misschien winning in de Noordzee een oplossing kunnen bie den. Voor dit onderzoek zou een afzon derlijk budget moeten worden uitge trokken. Er is geen sprake van stagnatie in de particuliere woningverbetering. Minister Beelaerts van Blokland (Volkshuisves ting) weerspreekt met die uitspraak een bewering van het Landelijk Kontakt Stadsvernieuwingscorporaties (LKS). Uit cijfers die de bewindsman de Twee de Kamer heeft verstrekt, blijkt welis waar een lichte daling van het aantal verbeterde woningen, maar een toename van het totale bedrag dat ermee was ge moeid. Het LKS had gesignaleerd dat in 1979 een daling van 40 procent zou zijn opgetreden ten opzichte van het voor gaande jaar. Het PSP-Kamerlid Van der Spek wil een verbod op de handel in walvisproduk ten. In schriftelijke vragen wijst het Ka merlid erop, dat deze handel (en verwer king) nog steeds plaats heeft, voorname lijk ten behoeve van de cosmetische indu strie en de margarinefabricage. Van der Spek noemt de handel in tegenspraak met het door de regering ingenomen stand punt dat de walvis beschermd moet worden. Waterstanden IJmuiden Hoogwater 09.58 uur en 22.28 uur Laagwater 05.36 uur en 17.52 uur DEN HAAG. De regeringspartijen CDA en VVD zijn het eens met de door het kabinet voorgestelde verhoging van het inschrijfgeld voor universiteiten en af schaffing van de vrijstelling van het beta len van collegegeld voor studenten die langer dan vijf jaar staan ingeschreven. Zij schrijven dit in een eerste reactie op de onlangs door minister Pais (Onderwijs) ingediende wetsontwerpen. Pais wil het inschrijfgeld voor studenten van 100 op 150 gulden per jaar brengen. Bovendien wil Pais, dat studenten die langer dan vijf jaar over hun studie doen, betalen voor dit recht. De minister wil de maatregel al komend studiejaar in laten gaan. De bedoeling is door middel van deze maatregelen de moeilijke positie van de schatkist te hel- I pen oplossen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Ginjaar (Mi lieuhygiëne) gaat samen met het bedrijfs leven een onderzoek opzetten om binnen enkele jaren een definitieve oplossing te vinden voor de verwerking van chemisch afval. Daarnaast wil hij een speciale commis sie instellen voor de opslag van niet-ver- werkbaar chemisch afVal. In deze com missie zullen zowel bedrijfsleven als overheid zijn vertegenwoordig^. De mi nister kondigde deze initiatieven gisteren aan in een mondeling overleg met de vaste Kamercommisssie voor volksgezondheid en milieuhygiëne. De minister herhaalde zijn standpunt, dat de verantwoordelijkheid voor een veilge verwerking van chemisch afval bij de producent ligt. Als bepaalde fabrieken niet in staat zijn zeer gevaarlijke stoffen op een verantwoorde manier te (laten) verwerken, is stopzetting van de betref fende produktieprocessen onvermijde lijk, meent Ginjaar. Hij noemde in dit verband het verbod op de vervaardiging van polychloorbife- nyleen, de zogenaamde PCB’s. Natuur en Milieu vindt ook dat het par lement onder deze omstandigheden niet de besluiten moet nemen die de regering voorstelt. De overkoepelende organisatie van groepen die zich inzetten voor natuur behoud en milieubeheer vindt bovendien dat de regering met haar streven naar een minimuminzet van 25 miljoen ton steen kool per jaar in 2000 deze kwestie buiten de nog te houden „brede maatschappelij ke discussie over de toekomstige energie voorziening” plaatst. De Kolennota belicht slechts een onder deel van het energieterrein, maar de rege ring geeft de indruk dat deze oplossing een „onontkoombare weg ”is. Er zijn naast deze optie ook andere wegen ter oplossing van het energievraagstuk. Die moeten eerst op tafel liggen opdat keuzes kunnen worden gemaakt. Juist de „brede maatschappelijke discussie” zou een aan zet tot die keuzes moeten geven. Ernstige problemen, zo meent Natuur en Milieu zullen ontstaan door de uitworp van kolencentrales en vergassingsinstal laties. Het belangrijkste luchtvervuilende onderdeel is kooldioxyde. In de atmosfeer stijgt het CO2-aandeel elk jaar en op den duur ontstaat een temperatuurstijging, waardoor het poolijs smelt en de zeespie gel stjjgt. Om die ontwikkeling te voorko- Het steenkoolverbruik, zoals dat nu de bedoeling is vanwege de gewenste ver scheidenheid aan energiebronnen is veel groter dan vroeger voor het aardgastijd perk. Vandaar ook dat er internationaal gezien bedreigende gevolgen voor het mi lieu aan verbonden zijn. Zolang er niet voldoende ernst wordt gemaakt met de bestrijding van de milieunadelen, zijn de steenkoolplannen onverantwoord en on toelaatbaar, zo meent men. Op de stoep van de Zuidafrikaanse am bassade in Den Haag organiseerde het Boycot Outspan Aktie-Comité (BOA) in samenwerking met de groep Schrijvers tegen Apartheid gisteren een manifesta tie. Onder aanwezigheid van enkele toe hoorders lazen een vijftal dichters voor uit het boek „Schrijvers tegen Apartheid”. Het was de bedoeling dit boek aan de ambassadeur van Zuid-Afrika aan te bie den. De politie verhinderde de voordrach ten, omdat er geen vergunning voor een demonstratie was afgegeven. De algemene ledenvergadering van de dienstplichtigenvakbond WDM heeft gis teren in Utrecht Hans Revier tot nieuwe voorzitter benoemd. De 26-jarige Revier is in het burgerleven bioloog in Amfterdam. Tot secretaris vjn de WDM werd de 25- jarige Ybo Buruma benoemd, die in het burgerleven criminoloog in Leiden is. Op de ledenvergadering werd ook besloten dat de WDM dit najaar een hernieuwde campagne gaat houden over de inkomens- problemen van dienstplichtigen. West-Duitsland en Frankrijk. In dit laat ste land vond 41 procent plaats van alle ongevallen en 42 procent van de ongeval len van mensen die 2 a 3 jaar het rijbewijs hadden. De ANWB en Veilig Verkeer Nederland hebben de indruk dat het gebrek aan rij ervaring sterk wordt verergerd door het feit, dat de nieuwbakken automobilist be halve een veelheid aan nieuwe indrukken, ook een fors aantal onbekende verkeers regels moet verwerken. De mensen, die nog geen jaar achter het stuur zaten, kre gen in 54 procent van de gevallen een ongeluk, dat verband hield met die nieu we regels, zoals andere wegmarkering en andere borden. Jonge en onervaren rijders krijgen veel al ongelukken in bochten. Bovendien zit ten zij vaak langdurig achter het stuur. Een op de vijf automobilisten was al meer dan negen uur aan één stuk onderweg toen het ongeluk gebeurde. Het komende weekeinde beginnen de vakanties in Denemarken en de Westduit- se deelstaat Nordrhein-Westfalen. Dat zal op een aantal noordzuidverbindingen in de Bondsrepubliek en bij verschillende grensposten voor grote drukte zorgen, al dus de ANWB. De ANWB heeft een overzicht gemaakt van de wegen waar grote verkeersdrukte wordt verwacht in het weekeinde. Het zijn de autosnelwegen Frankfurt-Neurenberg, Neurenberg-München, Mürichen-Salz- burg, Frankfurt-Basel en de autosnelwe gen rond München. Lange wachttijden worden verwacht bij de grote grensover gangen West-Duitsland-Oostenrijk en West-Duitsland-Zwitserland, aldus de ANWB. Volgens de bond zullen de piek uren met name zaterdag liggen tussen 07.00 uur en 15.00 uur. VRIJDAG 20 JUNI Zon- en maanstanden Zon op 05.15 uur, onder 22.03 uur Maan op 13.29 uur, onder 01.52 uur Minister Braks van Landbouw ver wacht dat het rechercheteam, dat valt onder de directe verantwoordjlijkheid van de Stichting Totalisator Nederland op effectieve wijze de „bookmakerij” kan bestrijden. Het team werd uitgebreide be voegdheden toegekend. In de korte tijd dat het team functioneert zijn al waarde volle inlichtingen verkregen en te ver wachten valt dat het werk binnenkort effect zal sorteren, aldus heeft de minister de Tweede Kamer meegedeeld. Volgens de minister zal de „indamming” van de „bookmakerij” de omzet van de totalisa tor ten goede komen. Vorig jaar bedroeg de omzet van de totalisator een bedrag van 119.037.550. C co $f= Q »S S2 ■f

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2