Iraans verzet zou bases Irak krijgen NAVO-lidmaatschap niet koppelen aan EG Jordanië blijft buiten vredesoverleg Caribische landen Amerikaanse omroepmaatschappij: in Bolivia Rainbow Warrior Spaanse socialisten: VN-organisatie vreest massale kindersterfte Conflict aan Weer overleg op Saoedi-Arabië Nieuwe Hebriden Bonn wil minder Giscard naar China Libië: Egypte speelt met vuur Plundering van consulaat VS handhaaft peil olieproduktie Ecevit ontsnapt aan aanslag Spaans-Franse grens heviger opgebracht door Spaanse marine Dood Guyanese leider schokt asiel verlenen j ii -nd ilKW 1 3 DONDERDAG 19 JUNI 1980 BINNEN* EN BUITENLAND 2 con- rtheid lukten rlaters rzitter van de jeft gis- nieuwe evier is terdam. ologen pek wil olksge- naecolo- om an- in opge- n uitge- ileiding. t onder in, Arn- j vraagt .gemeen anties ering in de inister risves- ik een ontakt ikerij” (Van onze redactie buitenland) ROME-JERUZALEM- BONN. De Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO heeft zich bereid getoond te onderhandelen met een dele gatie van de Europese Ge meenschap, op voorwaarde dat de EG rechtstreeks con tact zoekt met de PLO „als integrale partij in het flict”. Éii I I' PLO: gesprek met EG onder voorwaarden aan van pek wil produk- het Ka- verwer- omame- he indu- Van der aak met i stand- d moet zijn tot aters de 3 bouw- g, door- ft laten dat de .et door i zijn in leerlin- leer- en •e vak- i doen, igbouw- verkten ledeling er geen de 25- in het i is. Op iesloten ieuwde omens- Honderden tegenstanders van de aya tollah Khomeini zouden in Irak worden opgeleid tot verzetsstrijders, zo werd ver der meegedeeld. Zij zouden voldoende geld hebben om wapens te kopen, maar volgens de Iraanse kringen is dit niet afkomstig van de afgezette sjah. Khomeini heeft gisteren persoonlijke afgezanten benoemd bij politie, militaire Volgens een woordvoerder van presi dent Bani-Sadr heeft het hoofd van de Iraanse staatsradio en televisie, Taqi Fa- rahi, gisteren zijn ontslag ingediend. De achtergrond van dit ontslag schijnt de tegenstelling te zijn tussen de aanhangers van de president en die van de door de geestelijkheid gedomineerde islamitische republikeinse partij. politie en bewakers van de revolutie, zo heeft radio-Teheran bekendgemaakt. Zij moeten wekelijks een rapport uitbrengen en tevens een organisatie voor onderzoek van de strijdkrachten oprichten, aldus de radio. De Verenigde Staten verzetten zich te gen de publikatie van een niet voltooid VN-rapport over het Amerikaans-Iraanse geschil. De Syrische VN-afgevaardigde Daoudy, die deze week in Teheran was voor overleg, deelde mee dat de Iraanse autoriteiten publikatie wensen. De woord voerster van de VS bij de Verenigde Na ties, verklaarde echter dat de Amerikanen daartoe niet bereid zijn. Een woordvoerder van de PSOE ver klaarde gisteren in Madrid dat de miljoe nen handtekeningen die de partij denkt te verzamelen, weliswaar de regering niet tot het houden van een referendum over de NAVO kunnen dwingen, maar dat deze toch blijk zouden geven van de tegenstand onder een groot gedeelte van de Spaanse bevolking tegen de aansluiting bij de wes terse alliantie. PARIJS (REUTER). President Valery Giscard d'Estaing van Frankrijk zal in oktober een bezoek brengen aan de Chi nese Volksrepubliek. Het Elysée in Parijs zal de precieze datum van het bezoek binnenkort bekendmaken. In oktober van het vorig jaar heeft de Chinese partijvoorzitter Hua Guofeng een bezoek gebracht aan Frankrijk. Officiële zegslieden verklaarden dat de boeren kogels schoten door ladenkasten, het meubilair vernielden en typemachines en andere uitrusting stalen. Gewonden werden niet gemeld. Er bevonden zich op het tijdstip van de overval geen Amerika nen in de gebouwen. LA PAZ (AP). In de Boliviaanse stad Santa Cruz hebben vijftig tot honderd rechtse boeren gisteren het Amerikaanse consulaat en het Boliviaans-Amerikaanse culturele centrum geplunderd, terwijl zij eisten dat de Amerikaanse ambassadeur in Bolivia, Marvin Weissman, het land zou worden uitgewezen. Het tweede leger korps riep via de radio op om de opstand te steunen, maar krabbelde terug toen bleek dat deze geen steun kreeg uit de rest van het land. In enkele delen van de stad werden ’s nachts voortdurend schoten gehoord. Kort na dageraad werden de straten bezet door ongeveer 300 manschappen van de strijdkrachten. Premier Burnham heeft onlangs stap pen ondernomen om politie en leger te versterken en te trainen in anti-oproer- technieken. Verondersteld wordt dat de zogenoemde House of Israel-secte in ruil voor gunsten van de regering geweld pleegt en mensen bij demonstraties en stakingen in de gaten houdt. Al meer malen is de regering ervan beschuldigd leden van House of Israel van wapens te voorzien. Geüniformeerde leden van de secte zouden betrokken zijn geweest bij de moord, vorig jaar augustus, op de katholieke priester Bernard Darke. De priester, die voor een katholieke krant in Georgetown werkte, had foto’s gemaakt van activiteiten van leden van de secte bij demonstraties. Opstandelingenleider Jimmy Stevens, die Espiritu Santo heeft herdoopt in Ve- marana nadat hij en zijn volgelingen het eiland op 28 mei hadden „bezet”, zal niet aan de besprekingen meedoen. Hij zal worden vertegenwoordigd door de vice- president van Vemarana, Alfred Maliu, minister van Binnenlandse Zaken Timo thy Wallace en de plaatselijke partijleider Dennis Poland. De politieke partijvorming in de voor malige Engelse kolonie heeft in het verle den altijd plaatsgevonden op raciale ba sis. De WPA, die vorig jaar is opgericht, is een multiraciale partij, wat reden voor grote bezorgdheid is bij de regerende PNC die wordt gesteund door de zwarten, die 44 procent van de Guyanese bevolking uitmaken. Een andere oppositiepartij, de People’s Progressive Party (PPP), die wordt geleid door Cheddi Jagan, heeft grote aanhang onder de uit voormalig Brits-Indië afkomstige bevolkingsgroep, die met 54 procent de meerderheid vormt. ise am- de het DA) in injvers nifesta- >le toe 's voor theid”. aan de te bie- rdrach- >or een nen de estduit- Dat zal igen in lillende gen, al- BONN (DPA). De Westduitse rege ring streeft ernaar om in de toekomst minder buitenlanders politiek asiel te ge ven dan tot nu toe het geval is geweest. De reizigers uit Turkije, Bangladesj en India hebben voortaan visa nodig. Zij die asiel zoeken mogen het eerste jaar niet werken en mogen geen familieleden laten overkomen zolang hun status niet erkend is. Volgens regeringswoordvoerder Grü- newals is dit noodzakelijk omdat naar zijn zeggen slechts acht percent van de asiel aanvragen „echte gevallen” betreft. De andere 92 percent wordt aangetrokken door de wettelijke garanties die bestaan voor huisvesting, sociale zekerheid en maakt misbruik van de traditionele gast vrijheid voor slachtoffers van onderdruk king, aldus de woordvoerder. Het wets ontwerp wordt volgende maand voorge legd aan het parlement. PORT-VILA (UPI/AFP). Regering en opstandelingen op het Nieuwe Hebriden- eiland Espiritu Santo zijn gisteren overeengekomen hun vredesbesprekin gen te hervatten om te proberen te voor komen dat de orde op het eiland door Britse mariniers wordt hersteld. sloten zijn over voortzetting van het vre desoverleg en dat Hoessein in de gesprek ken met hem „meer dan eens zijn bezorgd heid heeft uitgesproken over de beperkt heid van dat proces”. (Van onze redactie buitenland) OSLO. De Saoediarabische olie minister Jamani bevestigde gisteren tijdens zijn officiële bezoek Noorwegen, dat Saoedi-Arabië plan is door te gaan met een oliepro duktie van 9,5 miljoen vaten per dag, maar gaf geen commentaar op vra gen over een prijsverlaging. NEW YORK (UPI). Irak, de voormalige Iraanse premier Baktiar en twee voormalige Iraanse generaals zouden, volgens een bericht van de Amerikaan se omroepmaatschappij ABC News, overeenstemming hebben bereikt over de vestiging van militaire bases in Irak. Dit meldde een ABC-correspondent gisteren uit kringen van in ballingschap levende Iraniërs in Parijs. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID De Spaanse socialistische arbeiderspartij PSOE overweegt het kabinet-Suarez niet langer te steunen in zijn streven naar de aansluiting van Spanje bij de Europese Gemeenschap, als de regering-Suarez de toetreding van Spanje tot de Europese Gemeenschap en de aansluiting van Spanje bij de NAVO niet als twee totaal los van elkaar staande zaken behandelt. De PSOE is tegenstander van een toekomstig Spaans NAVO-lidmaatschap. De woordvoerders verklaarden dat de meeste boeren lid waren van de uiterst conservatieve socialistisch-falangistische partij. Enkelen waren in bezit van auto matische wapens. "ANKARA (DPA). De Turkse opposi tieleider en oud-premier Bulent Ecevit is gisteren in de Oostturkse stad Nevsehir aan een moordaanslag ontsnapt. Hij leidde een rouwstoet voor een door terroristen vermoorde partijvriend toen rechtse groepen vanuit zijstraten het vuur openden. Iemand in de stoet werd gewond Zie ook pagina economie door kogels, vier anderen door stenen. (Van onze redactie buitenland) LA JUNQUERA. Spaanse vrachtwa genchauffeurs hebben gisteren gedreigd de hele grens tussen Spanje en Frankrijk te blokkeren uit protest tegen aanvallen van Franse boeren op Spaanse vrachtwa gens en goederentreinen. De Franse boeren, ontevreden over de import van goedkope Spaanse land- en tuinbouwprodukten, staan aan de Franse kant van de grens en versperren bij niet ver van de grens gelegen steden als Per- thus en Port Bou andere vakantieroutes naar Spanje. Bij La Junquera, waar onge veer duizend Spaanse vrachtwagens de grensovergang blokkeren, stond gisteren een file vracht- en personenauto’s van vijf kilometer. Zowel aan de Spaanse als aan de Franse kant van de grens houdt de oproerpolitie de situatie in de gaten. De onenigheid tussen de Franse boeren en Spaanse vrachtwagenchauffeurs brak maandag in alle hevigheid uit, toen Fran se boeren tien Spaanse vrachtwagens in brand staken. Dinsdag vernielden de boe ren tientallen tonnen Spaans fruit en groente dat in een trein, die op een station in het zuiden van Frankrijk stond, was geladen. De Spaanse oproerpolitie heeft gister avond rubber kogels afgevuurd op Spaan se chauffeurs toen ongeveer tweehonderd deelnemers aan de blokkade bij La Jun quera begonnen de weg met stenen af te zetten. Kort daarvoor was de politie er in geslaagd een rijbaan vrij te maken en had zij een aantal buitenlandse voertuigen die Spanje wilde verlaten, tot aan de grens begeleid. DEN HAAG (ANP). Het schip Rain bow Warrior van de organisatie Green peace, dat voor de Spaanse noordwest kust de jacht op walvissen poogde te ver hinderen, heeft gistermiddag van de Spaanse marine opdracht gekregen in de richting van El Ferrol, de marinehaven nabij het Spaanse La Coruna te varen. Dit werd gisteravond door de organisatie meegedeeld in een communiqué. Volgens Greenpeace werd het schip, afgezien van een aantal formele redenen, opgebracht, omdat de organisatie opnieuw Spaanse walvisjagers stoorde. In 1978 werd de Rainbow Warrior om deze reden ook al vastgehouden in La Coruna. Twee- welis- aantal ename ras ge- dat in iu zijn voor- De onderhandelingen beginnen van daag en verlopen zonder agenda. De geko zen premier van de Nieuwe Hebriden, Walter Lini, heeft gevraagd om opheffing van de regeringsblokkade tegen Espiritu Santo in ruil voor toestemming aan politie en bestuursambtenaren om naar het ei land terug te gaan. Venezuela verhoogt zijn prijzen van zware stookolie met een hoog zwavelge- halte donderdag met 0,54 tot 1,20 dollar per vat (159 liter) zo is in kringen van de olie-industrie in Caracas vernomen. Op het ogenblik liggen de prijzen tussen 20,80 en 22,04 dollar per vat. Volgens de zegslie den zal nog deze week een beslissing wor den genomen over de prijzen van ruwe olie. Het dagblad Islamitische Revolutie heeft gisteren de tekst gepubliceerd van een bandopname van een complot tegen de president. Op de band noemde de aya tollah Ayat, na Behesti de machtigste lei der van de orthodoxe islamieten in het land, Bani-Sadr een „Amerikaanse pion”. De regerende revolutionaire raad kwam gisteren bijeen naar aanleiding van de onthullingen. De Jordaanse koning Hoessein heeft gistermiddag na een laatste gesprek met de Amerikaanse president Carter in Was hington verklaard, dat hij de toekomst „met hoop en vertrouwen” tegemoet ziet en dat zijn land „zijn volle aandeel zou dragen in de totstandkoming van een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden-Oosten”. Manuel- Marin, parlementslid van de PSOE. heeft dit gisteren voor de Spaanse radio gezegd naar aanleiding van de ver klaring van het kabinet-Suarez de NAVO- kwestie volgend jaar in het parlement te behandelen en het NAVO-lidmaatschap afhankelijk te stellen van de voortgang in de onderhandelingen tussen Madrid en Brussel over de toelating van Spanje tot de Europese Gemeenschap. De PSOE bestudeert de mogelijkheid om een handtekeningenactie te houden onder het Spaanse volk, die moet voorko men dat Spanje in de NAVO komt. Vol gens de Spaanse democratische grondwet heeft een politieke partij of een groep personen die 500.000 handtekeningen ver zamelt het recht een referendum te eisen, behalve als het over internationale kwes ties gaat. GENÈVE. Dit jaar zullen in de ontwikkelingslanden zeker 13 miljoen kleine kinderen doodgaan als gevolg van smerig drinkwater. Dit verklaarde gisteren in Genève het hoofd van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) van de Verenigde Naties, dr. Halfdan Mahler. Mahler zei dat de verantwoordelijk heid hiervoor ligt bij overheden die te weinig doen om hun volk van schoon drinkwater en afdoende riolering te voorzien. Hij maakte bekend dat op 10 noveber een „Decade van de Verenigde Naties voor zuiver water” wordt afgekondigd door de Algemene Vergadering van de VN in New York. Van de 53 landen die de WHO polste, bleek dat 14 naar hun zeggen voldoen de zuiver water en sanitair voor ruim 65 procent van hun bevolking hadden. In nog eens 14 landen was het minder dan 30 procent. Mahler schat dat dit jaar 13.600.000 kinderen van onder de 5 jaar, van wie 96 procent in de ontwikkelingslanden, zullen sterven als gevolg van ziekten die door smerig water veroorzaakt worden. bezuinigen. Door heftig verzet vanuit het leger zag hij hiervan echter af. Israel geeft ruim dertig procent van zijn begroting uit aan defensie. De inflatie in het land be draagt momenteel bijna 130 procent per jaar. Portugal en Saoedi-Arabië hebben gis teren bekendgemaakt dat men politieke betrekkingen met elkaar zal aangaan. De regering in Lissabon zal verder de PLO erkennen en toestemming geven voor ves tiging van een PLO-kantoor in de Portu gese hoofdstad. De Bondsrepubliek is be reid te helpen bij de opleiding van Saoedi- sche militairen, zo bleek gisteren tijdens het bezoek van de Saoedische koning Khaled aan Bonn. Met de Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken Genscher sprak Khaled onder meer over het Mid den-Oosten, Afghanistan en andere inter nationale vraagstukken. Een dagblad in de Verenigde Arabische Emiraten meldde gisteren, dat begin deze maand een mislukte aanslag is gepleegd op de Iraakse president Hoessein. Volgens het dagblad zat Syrië achter deze moord poging. Intussen heeft de Syrische minis ter van Buitenlandse Zaken Khaddam Egypte ervan beschuldigd klaar te staan om Libië binnen te vallen. Dit laatste land kan in geval van oorlog op Syrische steun rekenen, zo liet de bewindsman blijken. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De dood van de Guyanese oppositieleider, dr. Walter Rod ney, heeft in de Caribische landen een grote schok en verontwaardiging teweeg gebracht, zo meldt het persbureau Inter Press Service (IPS). Walter Rodney kwam tijdens het week einde in de Guyanese hoofdstad om het leven toen zijn auto explodeerde. De broer van de oppositieleider raakte daarbij ern stig gewond. Rodney, die leider was van de Working People’s Alliance (WPA) vormde een aanzienlijke politieke bedrei ging voor de regering van premier Forbes Burnham en zijn People’s Nation Con gress Party” (PNC). Kort na de explosie waren regeringsfunctionarissen en twee eenheden van een politie-afdeling die be kend staat onder de naam Doodseskader ter plaatse. In de uren daarna werden de huizen van Rodney’s moeder en broer Edward doorzocht waarna Edward werd gearresteerd. De Jamaicaanse premier, Michael Manley noemde de dood van de oppositieleider en bekend historicus een „brute moord” en de premier van Grena da, Maurice Bishop, sprak van een „poli tieke moord”. Afgelopen jaren is de regering van de Guyanese leider Forbes Burnham meer dere malen beschuldigd van verkiezings fraude, het laatst in 1978 toen premier Burnham via een referendum in staat werd gesteld een nieuwe grondwet op te stellen en af te kondigen die zijn regering verregaande bevoegdheden verschafte. Bumham stelde invoering van de grond wet die al sinds vorig jaar gereed is, overigens uit. Rodney’s dood kwam aan het eind van een week van politieke onrust in Guyana rond het proces van drie WPA-leiders, onder wie de omgekomen Rodney zelf, die worden beschuldigd van brandstichting in het kantoor van de partij van premier Bumham in augustus van het vorig jaar. De beschuldigingen worden in brede krin gen als vals beschouwd. Twee getuigen a charge spraken elkaar en eerdere eigen verklaringen herhaaldeljjk tegen. Het proces begon op 9 juni en werd op 13 juni verdaagd tot 20 augustus. Het weekeinde voor het proces begon werden een groot aantal oppositieleiders gearresteerd en huiszoekingen verricht. Zes van de 22 gearresteerden werden beschuldigd van verraad en de meeste anderen van verbo den wapenbezit. Rodney, een internationaal bekend his toricus en schrijver van het boek How Europe underdeveloped Africa, was al de derde WPA-leider die de afgelopen zeven maanden op geweldadige wijze om het leven kwam. Ohene Koama, lid van het Uitvoerend Comité, werd op 18 november van het vorig jaar door de politie doodge schoten en Edward Dublin onderging het zelfde lot in februari van dit jaar. Andere leiders van de Working People’s Alliance zijn door de politie bedreigd. De regering heeft hun verboden Guyana te verlaten. BEIROET (Reuter). De Libische rege ring heeft gisteren het afkondigen van de staat van beleg door Egypte in het aan Libië grenzende gebied en het sturen van troepen daarheen vergeleken met een een zijdige oorlogsverklaring. In een verkla ring van het Libische ministerie van Bui tenlandse Zaken werd president Sadat van Egypte ervan beschuldigd met vuur te spelen. Libië, zo werd gewaarschuwd, heeft het recht op zelfverdediging. Was hington werd in de verklaring verant woordelijk gesteld voor de „Egyptische agressie”. Gisteren is in Egypte de staat van beleg van kracht geworden in het grensgebied met Libië en werden er troepen naar toe gestuurd. Egypte noemde dit een „voor zorgsmaatregel”. De Egyptische regering stelt de Libische leider Kadaffi verant woordelijk voor het toenemen van span ning in het grensgebied. Ook in Syrië is fel gereageerd op de Egyptische maatregel. De Syrische minis ter van Buitenlandse Zaken, Abdoel-Ha- lim Khaddam, beschuldigde Egypte er gisteren van een aanval op Libië voor te bereiden en verklaarde dat Syrië Libië zou steunen. In een interview met een dagblad zei Khaddam dat „onze broeders in Libië onder zware druk staan”. Hij sprak van openlijke voorbereidingen van de regering-Sadat, Libië aan te vallen. Khaddam verklaarde dat hij Russische steun zou zoeken om een „militair even wicht tussen Syrië en Israel op te bouwen”. Ook van Palestijnse zijde is Libië steun aangeboden. De leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, Jibril, verklaarde dat zijn guerrillastrijders zou den worden gestationeerd aan de Libische grens en zij aan zij zouden strijden met de Libiërs omdat ze daar Israëlische officie ren zouden vinden en mensen die het leger van Sadat steunen. Na een marathondebat heeft het Israëli sche kabinet gisteren besloten driehon derd miljoen gulden te bezuinigen op de bijna negen miljard gulden tellende be grotingspost voor het leger. De besnoeiing vormt ongeveer de helft van hetgeen mi nister van Financiën Hoervitz had willen iw ver lat valt i lijkheid ■land op ij” kan eide be- >rte tijd waarde- te ver- nenkort minister Volgens van de totalisa- bedroeg bedrag handelingen in het kader van de akkoor den van Camp David, werd zijn verkla ring zowel door politieke waarnemers als door president Carter zeer positief gevon den. Hoesseins bezoek zou „de sfeer heb ben opgeklaard” en zowel Carter als Hoessein noemde het overleg „zeer vruchtbaar”. Hoessein verklaarde verder onder meer het Amerikaanse standpunt inzake het Midden-Oosten „beter te be grijpen”. Hij pleitte hierbij nogmaals voor zelfbeschikking voor de Palestijnen. Car ter zei dat de VS, Israel en Egypte vastbe- emaakt sd rukte Let zijn enberg, m-Salz- snelwe- ittijden nsover- k en is de e piek- tussen Hoewel uit deze verklaring bleek, dat koning Hoessein niet bereid is op dit mo ment deel te nemen aan de vredesonder- Deze officiële reactie van de PLO op de Midden-Oostenverklaring van Europese leiders eind vorige week in Venetië werd gisteren uitgesproken door een vertegen woordiger van de organisatie, Nemer Hammad, in Rome. Hij voegde aan de voorwaarden voor onderhandelingen toe, dat de EG alle bij het conflict betrokken partijen bij het overleg zou moeten toela ten. Maar de PLO zou, zo blijkt uit de verklaring, moetén worden erkend als enige vertegenwoordiger van het Pales tijnse volk. Hammad stelde dat de EG geen contact mag opnemen met andere Palestijnse delegaties, zoals in afvaardi gingen van Syrië of Jordanië. De stroom wapens vanuit het buiten land neemt voortdurend toe en er zijn bewijzen dat premier Burnham andere landen heeft gevraagd om hulp bij de training van veiligheidstroepen. De politie van Zurich gebruikte gisteren traangas om demonstranten in het centrum van de stad uiteen te drijven. Zij protesteerden tegen het krediet dat is gegeven voor de bouw van een opera. Al eerder vonden daarom hevige rellen plaats. i '-X-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3