zijn problemen af naar Wijk aan Zee EERSTE EN HOOGSTE” STEEN Personeel Stork Eiba laakt berust te snel handelwijze "VMF-bestuur Raadsman Dorpsraad: Heemskerk schuift Automobielbedrijf Berendsen B.V. i g. „Muziekdocent bij onderwijs betrekken als begeleider Eindelijk een diesel die ook van snelheid houdt: de Volkswagen Golf Diesel r ."Tijdelijke standplaats woonwagens inzet bij Raad van State Over Volkswagen raak je nooit uitgepraat I DONDERDAG 19 JUNI TWEEDE-KAMERLID ARIE VAN DER HEK: Een echt tapijt van perez geeft uw interieur allure HAAGSE STEUN VOOR OPVATTING MUZIEKSCHOOL I Ff ■M 1980 6 I Wachtlijst afstand kan de stille motor uitstekend uit de weg. Terwijl z’n voorwielaandrijving een grandioze wegligging garandeert. Het diagonaal gescheiden tweekrings-remsysteem en de zelfcorrigerende stuur inrichting zijn typische staaltjes van vooruitstrevend denken. En geven een extra gevoel vgn veiligheid. Evenals de veiligheidskooi en de door de computer berekende kreukelzones voor en achter. Een snelle, stille, zuinige en comfortabele diesel. Met lage onderhoudskosten dankzij het nieuwe V.A.G Service System. Zeeweg 5 - IJMUIDEN - Tel.: 02550-15544 Terugdraaien Tijdelijk Overvaltechniek HAARLEM Schalkwijk Grootwinkelcentrum een wereldnaam Rivièradreef 13 IN tapijten o 23 - 33 01 09 JE. EEN WERELDNAAM IN TAPIJTEN Want snel is ie, de Volkswagen Golf Diesel. Met een top van 140 km/h en een zeer pittige acceleratie - in 11,5 seconden van 0 naar 80 km/h - is hij een diesel- wonder van de eerste orde. En daarbij nog uiterst zuinig, want het brandstof verbruik is slechts I op 15,4 (volgens DIN). Bovendien is de Golfde eerste, enige, echte compact-car. Die ondanks z’n ruimte binnenin niet de minste moeite heeft een parkeergaatje te vinden. De lichte en directe besturing is trouwens toch erg gemakkelijk in het stadsverkeer. Maar ook op de lange Kom 'm eens vrijblijvend testen bij uw VA.G dealer voor Volkswagen en Audi - U- - ver* i ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) OD (Van onze Haagse redacteur) (Van een onzer verslaggevers) I de van hevige spanningen aan de Commu- nicatieweg. Een wachtlijst met zestig namen moest voor het cursusonderdeel „instrumentaal onderwijs” worden ingesteld. Beschik baar instrumentarium, stafbezetting noch lesruimten bleken berekend op de verras send grote toeloop. Voor het cursussei zoen 1980-1981 krijgen kinderen van de wachtlijst uiteraard voorrang. Over een nadere samenwerking Muziekschool-Kre- AMSTERDAM - DEN HAAG - ROTTERDAM UTRECHT - HAARLEM - HILVERSUM EINDHOVEN - GRONINGEN Doorgereden. - De Heemskerkse poli tie heeft gisteren de handen vol gehad aan een 21-jarige Heemskerker die met zijn auto op de Jan Ligthartstraat een stopte ken van een agent negeerde. De man reed met zijn wagen over een pas geasfalteerd deel van de Ligthartstraat en ging er van door toen een agent hem staande probeer de te houden. De Heemskerker kon later op de avond na een wilde achtervolging op de Plesmanweg in Beverwijk klemge reden worden. Daarbij liep zowel een poli tiewagen als de auto van de Heemskerker flinke schade op. De man is aangehouden en na een nacht op het politiebureau heen gezonden. CO c ai st U VI tc w A di zi h< IJ o] ir ir Zi zc N ir rc d( Sl D B Vc ja oi ht M vt gi al d( Ie el G sx di m Tl st G Z€ SS T ni jo V ui te ven hun verzet twee weken geleden op. Van der Hek: „Pas daarna heeft men met mij contact opgenomen. Ik heb overigens wel alle stukken gehad, hoor. De afspraak was echter dat eerst het plan van de ondernemingsraad, om verkleind te blij ven voortbestaan, bediscussieerd zou worden. Daar is het niet van gekomen. Ik vind het jammer dat we in plaats daarvan nu met voldongen feiten te maken heb ben. Men heeft te snel in de situatie be rust”. De heer Vayi den Brink, lid van de raad van bestuur van VMF, verwacht dat de vestiging in Velsen-Noord eind van het jaar gesloten zal zijn. Sinds een week is men gestart met de geleidelijke afbouw van de vestiging. „Dat zal heel geleidelijk gaan, denk ik, nu zijn daar nog ongeveer 150 tot 175 mensen werkzaam. Een aantal van hen zou kunnen worden geplaatst in andere bedrijfsonderdelen. Met het minis terie moeten we inderdaad nog in de slag om de f3,5 miljoen, die ons destijds is toegekend, voor de afbouw van een deel van het bedrijf in Velsen. Wat Konrad- Stork in Haarlem betreft, die tien miljoen voor het bedrijf daar, zijn ons destijds toegezegd en wij menen ze met reden te kunnen opvragen”. Het onderzoek en de ontwikkeling van het zogeheten kristallisatieproject in Vel sen, zal worden voortgezet in het VMF- laboratorium in Nieuw Vennep. De bewindsman handelt zodoende ech ter wel in strijd met een afspraak die drie maanden geleden is gemaakt met de ka mercommissie van economische zaken, aldus Van der Hek. De socialist zou zijn visie «andaag, donderdag, aan de minister tijdens een mondeling overleg bekend maken. Van der Hek: „In maart is besloten dat geen beslissingen over met name Stork- Velsen genomen zouden worden, voordat de minister opnieuw met de kamercom missie zou hebben gepraat. Dat zou dan moeten gebeuren aan de hand van een notitie die Van Aardenne ons beloofde toe te sturen. De minister dacht toen aan een periode van zes weken. Inmiddels zijn we veel verder en is hij nog bezig zich een oordeel te vormen. De zaken worden nu echter omgedraaid: eerst beslissen en dan pas beraad met het parlement. Dat kan niet”. Drs. Van der Hek beseft terdege dat Van Aardenne niets meer in de weg stond <mee te gaan in het verzoek van VMF, de vestiging in Velsen al dit jaar te mogen sluiten. Bij de steunoperatie voor het hele concern twee jaar terug, was onder meer bepaalt dat Velsen in elk geval tot 1981 open zou moeten blijven. In het afgelopen voorjaar maakte de raad van bestuur het departement echter duidelijk dat men al eerder wilde stoppen met de produktie langs het Noordzeekanaal. De bonden ga- DEN HAAG/VELSEN Arie van der Hek, Tweede-Kamerlid voor de PvdA, is van mening dat personeel en vakbond bij Stork-Velsen te snel het hoofd in de schoot hebben gelegd. Twee weken geleden lieten de ondernemingsraad en de Industriebond FNV weten dat zij zich niet langer zouden verzetten tegen de voorgenome sluiting door de leiding van het VMF-Stork-concern. Dat minister Van Aardenne twee dagen terug vervolgens meedeelde akkoord te gaan met de stap van de raad van bestuur, verbaasde hem daarom nauwelijks meer. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG/WIJK AAN Zee De in woners van Wijk aan Zee zijn om diverse redenen psychisch zwaar belast. Een woonwagenkamp naast de deur, ook al is het maar tijdelijk, dat kunnen deze men sen er niet meer bij hebben. Dit is de kern van een bezwaar die mr. Helsloot woens dag bij de raad van state naar voren bracht namens de dorpsraad Wijk aan Zee, het dorp noordelijk van Hoogovens dat behoort tot de gemeente Beverwijk. Buurgemeente Heemskerk heeft de pro blemen die het heeft als gevolg van span ningen op het regionaal woonwagencen trum aldaar, zover mogelijk van zich af geschoven. In plaats van zelf in de kern een oplossing te zoeken, heeft men de leefgemeenschap van Wijk aan Zee ermee belast, aldus mr. Helsloot. De jurist verwoordde gisteren in een lange zitting bij de waarnemend voorzit ter van de afdeling rechtspraak het stand punt van de dorpsraad. Deze stichting en de kampeervereniging Vondeloord vroe gen aan de waarnemend voorzitter, mr. Boukema, ontruiming van het woonwa genkamp dat Heemskerk twee weken ge leden heeft ingericht aan de Meeuwen- 'r‘.' weg. Een lokatie die zich nog net op Heemskerks grondgebied bevindt en „grenst aan Beverwijk, concreter gezegd aan Wijk aan Zee. In overleg met het college van gedeputeerde staten van Noord-Holland besloot het provinciaal waterleidingbedrijf Noord-Holland PWN, mee te werken aan een verzoek van de twee gemeente voor een periode van zes maanden het terrein aan de Meeuwenweg te willen afstaan. Op het perceel is een parkeerterrein dat net als het belendende duingebied wordt beheerd door het PWN. nagepraat over gegeven muzieklessen. Voor dit leervak beschikt elke school in middels via een gemeentesubsidie over voldoende instrumentarium. Ronduit te leurstellend waren de duidelijk afwijzen de reacties van pedagogische academies in de regio waarmee hierover contact werd gezocht. Benaderd werden de drie p.a.’s in Haarlem en de onderwijzersoplei dingen in Beverwijk en Santpoort-Zuid (Da Costa-Academie). Directeur H. Waanders geeft „geringe bekendheid met de ook in Den Haag on dersteunde benaderingswijze” als verkla ring voor de tegenvallende belangstelling van die kant. Voor de Velsense Muziek school was in 1979 nieuw instrumentaal onderwijs in groepsverband ingesteld om het lestarief laag te kunnen houden. De animo hiervoor, aanvankelijk minimaal, is inmiddels wat toegenomen. Een tarief- stijging voor individuele lessen is hieraan vermoedelijk debet. Om de inrichting van het kampje te voor komen bezetten een aantal inwoners van Wijk aan Zee zelfs enkele dagen dat par keerterrein. Ondanks een praatavond die de gemeenten Heemskerk en Beverwijk Helsloot en zijn medepleiter mr. Cree mers menen dat binnen Heemskerk en Beverwijk zeker acht andere plekken te vinden zijn waar de 15 woonwagengezin nen een betere standplaats kunnen vin den. Zoals gemeld zijn de families eind mei na een handgemeen het regionale centrum aan de Communicatieweg in Heemskerk ontvlucht. Dit ondanks pogin gen van het bestuur van het centrum en de gemeente Heemskerk dit te voorkomen. De vijf gemeenten die in het woonwagen schap samenwerken zijn momenteel druk doende het grote regionale centrupi af te bouwen. Per 1 januari 1981, zo vertelde wethouder Van Herpen uit Heemskerk, moet dit centrum zijn opgedoekt. In zijn eigen gemeente én in Beverwijk is de inrichting van kleinere centra en de voor bereiding daarvan in volle gang. Een pro cedure die is doorkruist door het wegtrek ken van de vijftien gezinnen na een perio- belegden, bleef een deel van de Wij kers absoluut tegen de komst van een vijftien tal woonwagens. Via de raad van state probeerden zij woensdag de toestemming die Heemskerk had gegeven, te laten te rugdraaien. Mr. Helsloot meende dat Heemskerk een verkeerd gebruik had ge maakt van zowel een bepaling uit de woonwagenwet als van een plaatselijke verordening die te maken heeft met het gebruik van de gronden in het betrokken bestemmingsplan Heemskerker Duin en Noorddorp. Maar afgezien van de formele fouten die burgemeester en wethouders zouden hebben gemaakt, wees Helsloot ook op de inhoudelijke kant van de zaak. Zijns inziens was Wijk aan Zee al heel ver gegaan in het verlenen van diensten aan anderen. De jurist somde een lange lijst op met panden waar gehandicapten, bejaarden, moeilijk opvoedbare jongens en vluchtelingen verblijven. Daarenboven ligt het dorp onder de rook van Hoog ovens, het concern dat ondanks kunstdui- nen via zijn hoge installaties het dorp domineert. Vandaar dat de raadsman sprak van een psychische belasting die de bewoners met zich moeten meedragen. De wethouders Ten Haken en Van Her pen verdedigden de handelwijze van het college. Vooral Van Herpen voerde het woord, begrijpelijk als men weet dat hij tevens voorzitter is van het bestuur van het woonwagenschap. Hij schetste uitvoe rig de achtergronden van de vlucht van de 15 gezinnen. De enige tijdelijke oplossing voor deze mensen is het parkeerterrein van het PWN, aldus de wethouder. Een stuk grond aan de Hoflanderweg noemde hij om verschillende redenen onaccepta- Mr. Creemers zei namens de kampeer vereniging dat Heemskerk en de andere betrokkenen een soort overvaltechniek hadden benut bij de plaatsing van de wagens in de buurt van Wijk aan Zee. Hij verweet b en w van Heemskerk een soort hocus pocus bij het hanteren van de voor schriften. Tevens sprak hij van een drog redenering en een onheuse opstelling toen het ging om het zogeheten meest doelma tig gebruik van de parkeerplaats die ei gendom is van het PWN. Tellingen had den volgens hem uitgewezen dat het ter rein wel degelijk als zodanig dienst doet, anders dan het college van Heemskerk had gesteld. Creemers eiste, namens zijn cliënten het ongestoorde verblijf in de 73 vakantiebungalows op het terrein. Daar van zou door de aanwezigheid van het kamp immers niets terecht kunnen ko men. Ook de recreatie in de duinen zou er onder leiden net zoals het woongenot van de beheerder van het kampeerterrein. Heemskerk zou bovendien in de fout zijn gegaan door geen vergunningen te rege len voor diverse werkzaamheden op het parkeerterrein. Creemers noemde de woonwagens geen normale woonwagens, maar sprak van gebouwtjes in juridische zin. En daarvoor had de gemeente niet de bewuste vergunningen verleend. bel. Bovendien wilde Beverwijk vermij den dat de realisering van een kampje aan de Brink in gevaar zou komen door nu al in de buurt ervan woonwagens toe te laten. Van Herpen rekende erop dat over een half jaar de vijftien gezinnen naar De Brink kunnen verhuizen. Gedeputeerde staten van Noord-Holland hebben hun medewerking al toegezegd in verband met de benodigde planologische toestemming. De raadsleden van de tegenpartij wezen er echter op dat bezwaarschriften van omwonenden in Beverwijk de zaak lang durig kunnen ophouden. Mr. Boukema kon aan het eind van de zitting niet mee delen 'wanneer hij precies in deze schor- singsprocedure uitspraak zou kunnen doen. |)<T<“7. TC- VELSEN. De ministers Pais (onder wijs) en Gardeniers (CRM) geven in een eerder deze maand verschenen beleidsno titie „Muziek en primair onderwijs” richtlijnen voor begeleiding van muziek- onderricht op de lagere school door ter zake kundige consulenten. Ondersteu ning van de klasseleerkracht voor dit vak moet van buitenaf komen. Een benade ring waarvoor de Muziekschool Velsen zich nu al vijf jaar sterk maakt. Directeur H. Waanders van de Velsense school toont zich niet voor niets uiterst content met de inhoud van dit beleidsstuk. „De hoofdpunten in ons beleid, begelei ding van de klasseleerkracht en niet ver vanging, worden daarin voor honderd procent onderschreven". Voor de Muziek school Velsen werd directe bemoeienis met het muziekonderwijs op de lagere school overigens pas in 1979 actueel, zo blijkt in het zojuist verschenen jaarver slag over die periode. Vijf docenten van de school kregen zitting in een begeleidingsteam met als taak ondersteu ning van het leervak AMV (Algemene Mu zikale Vorming). Dit taakonderdeel werd in dit jaar volledig overgeheveld naar de lagere scholen in het werkgebied. Met klasseleerkrachten werd een aantal in structiebijeenkomsten gehouden en ook ativiteitscentrum vindt na oriënterend contact in 1979 eind dit jaar het eerste formele overleg plaats. Een nauwere on derlinge band wordt in het kader van een nieuwe subsidieregeling voor de welzijns sector van belang geacht door het ge meentebestuur. Nieuw was in 1979 ook het onderdeel instrumentaal onderwijs volwassenen waarvoor via een extra gemeentesubsidie dertien lesuren vrijkwamen. Die ruimte werd binnen recordtijd optimaal benut na een verrassend grote toeloop. Oude af spraken met de gemeente („muziekonder wijs voor alleen jeugdigen”) werden daar mee doorbroken. In het cursusjaar 1980- 1981 wordt hiermee verder gegaan. dakspant waarmee het hoogste punt werd bereikt en de vlag in top ging. Burgemeester Kok beschreef dit als een unie ke gebeurtenis in zijn loopbaan. Daarbij merkte hij op dat het slechts sporadisch voorkomt dat een burgemeester de eer be ft Woensdagmiddag stond in Heemskerk het betonnen geraamte van het toekomstige raadhuis aan de Bachstraat in een .dubbele belangstelling. Onder het toeziend oog van genodigden, bouwers en leden van het colle ge en de gemeenteraad legde burgemeester A. J. Kok op de begane grond de eerste steen. ..Vervolgens begaf hij zich via enkele wankele trappetjes naar de bovenste verdieping van het raadhuis in aanbouw. Hier verrichtte hij binnen zeer korte tijd de tweede officiële daad, namelijk het plaatsen van het laatste schoren is de eerste en „hoogste steen te leggen voor zijn eigen „residentie". Aan deze handeling hield burgemeester Kok een zilve ren troffel over, die vermoedelijk een ere plaats krijgt in het raadhuis dat na de bouw- vakvakantie in 1981 wordt opgeleverd. VELSEN-NOORD. De Raad van Be stuur van het VMF-concern heeft door haar handelwijze rond de sluiting van Stork-Velsen ieder alternatief om deze vestiging open te houden bij voorbaat al uitgesloten. Dat is de mening van de stichting Evangelie en Industrie en het Bedrijfsapostolaat, verenigd in de Eiba. In een brief aan de Raad van Bestuur zeggen de teams van de twee stichtingen dat het VMF-management nog langer wei gert de verantwoordelijkheid voor het be drijf in Velsen te dragen. Door al in een vroeg stadium de sluiting aan te kondigen, maakte de Raad van Bestuur van het overleg en het recht op advies slechts een formaliteit. n Het Eiba-team ziet in de sluiting van Stork Velsen een illustratie van de mach teloosheid waarin werknemers van Ne derlandse bedrijven nog steeds verkeren. Hiertegen en tegen het maatschappelijk onrecht wordt in de brief met klem gepro testeerd. De Raad van Bestuur wordt voorgehouden dat de vestiging in Velsen- Noord het formeel juridische aspect buiten beschouwing gelaten meer het eigendom is van werknemers die er al vele jaren actief zijn dan van het management. Het respect voor de door de werknemers verrichte arbeid, voor hun betrokkenheid bij het bedrijf en voor hun medever antwoordelijkheid had voor de Raad van Bestuur richtlijn moeten zijn bij het zoe ken naar een oplossing, zo schrijft het Eiba-team. De brief heeft de steun van een dertigtal pastores uit de IJmond die hun adhesie betuigd hebben.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 6