Gewroet in oude stad Surinamers willen werk Huizen zijn te klein uit Kijkje in Paleis Stationsplein voorlopig nog een chaos Aanbod RAI, VVV en GVB: Voor een tientje de stad in aim ww&jfa Steeds minder fietsen stallingen in Amsterdam Ji y /-i 4^ J! w i 1 i AMSTERDAM 8 I IE De Tralie Kan dat eigenlijk nog wel, een dagje Amsterdam? Lig gen alle stoepen daar niet open? Staat het verkeer niet altijd vast? Is het nog wel pluis in de straten? Kun je je auto wel kwijt? De plaatse lijke VW is bang dat veel mensen zijn gaan denken dat het echt niet meer kan: een dagje ontspannen ver toeven in de hoofdstad. Dat lijkt tenminste een aanne melijke verklaring voor de jongste WV-activiteit: een „Dagpakket Amsterdam 1980”. Niemand heeft ze natuurlijk ooit geteld, maar grof geschat zouden er in Amsterdam een half miljoen fietsen zijn. Het fietsen in de hoofdstad is al een probleem op zichzelf, minstens even zwaar echter beknelt de fiet ser de vraag: waar laat ik mijn karretje? Diefstal Voetgangersdomein i-l I I* T - 41 rw te fi mm te 'b4 dagj esmensen Om dit soort netelige situaties te vermijden is het VVV-advies om gebruik te maken van de parkeergarage zinvol. ik mijn Parkeergarage lonkt naar Waar laat Het Paleis op de Dam gaat weer open voor publiek. Traditioneel stelt het Koninklijk Huis de poor ten van het Paleis gedurende de zomermaanden open voor de bur gerij, hoewel beperkt. Voor het eerst is het Paleis nu ook op zater dag en zondag te bezoeken, net als op werkdagen van 12.30 tot 16.00 uur. Het Paleis is deze week open gegaan en sluit op 31 augustus. Besloten is om ook tijdens de weekeinden geopend te blijven vanwege de wassende stroom be zoekers. Vorig jaar bezochten per dag gemiddeld tweeduizend men sen het Paleis op de Dam. De toegangsprijs bedraagt een gul den, kinderen half geld. De erva ring heeft geleerd dat veel mensen verdwaalden in het onoverzichte lijke gebouw, daarom krijgt elke bezoeker vooraan een eenvoudige Om zelf het goede voorbeeld te geven heeft de ENFB ervoor ge zorgd dat het Leidseplein een fiet senstalling heeft gekregen. Vorige week openden verkeerswethouder Michael van der Vlis en Berend Boudewijn van de stadsschouw burg in het voormalige gevangeni scomplex aan het Kleine Gartman- plantsoen fietsenstalling De Tralie. ken waar uitstekende voorbeelden van kluizen te vinden zijn. Naast de mogelijkheid fietsen veilig buiten te stallen moeten volgens de ENFB de stallingen terugkomen. Beheerders die de zaak financieel niet kunnen bolwerken moeten in het kader van stadsvernieuwingswetten geholpen worden. de drie samengestelde huishou dens wil het liefst op deze wijze blijven wonen. Aanbiedingen voor een woning van Herhuisvesting worden vaak niet geschikt gevon den omdat er geen plaats voor het I op grote schaal ruimte ging creëren voor de geparkeerde auto werd de fiets op het trottoir een last. Wil men de problemen oplossen, dan moet de fietser een deel van deze ruimte teruggegeven worden om zijn fiets te parkeren, zodat de voetganger weer meer leefruimte overhoudt op het trottoir”. Op een paar passen afstand van het Paleis lonkt de Nieuwe Kerk naar publiek. Er blijkt belangstel- ployé, in vergelijking met buiten landse werknemers uit het Mid dellandse Zeegebied doen de Suri namers veel minder ongeschoold werk. De wens onder Surinaamse mannen om aan het arbeidsproces deel te nemen verschilt niet van die van de Nederlandse mannen. Toch is door de vaak gebrekkige opleiding en de taalbarrière de werkloosheid onder de Surinaam se mannen in de hoofdstad vier tot vijf keer zo hoog als die van de Nederlanders. Surinaamse vrou wen laten nog meer dan Amster damse vrouwen weten dat zij graag willen werken. De onder zoekers signaleren onder de Suri namers een groot gevaar van blij vende werkloosheid in de toe komst. karretje? Puien, bomen, palen, parkeermeters, hekken en brug gen zijn geduldig, alleen wordt het met de dag moeilijker dergelijke steunberen te vinden. Op bekende drukke punten in de stad is lopen een hachelijke zaak: auto’s, geparkeerd op stoepen, en fietsen, rijendik tegen de muren, belemmeren een vrije doortocht voor de voet ganger. De Eerste Nederlandse Fietsers Bond zou de ENFB niet zijn wanneer dit probleem niet bij de horens Werd gevat. De ENFB heeft op een rijtje gezet hoe het komt dat al die fietsen op straat staan en doet aanbevelingen bij het stadsbestuur om met oplos singen voor de problemen te ko men. De fietsersvakbond zoekt de oorzaak van de chaos niet zozeer in het feit dat er de laatste jaren meer fietsen komen, eerder bij het gege ven dat het aantal bewaakte fietsen stallingen steeds kleiner wordt. Bo vendien zijn de voorzieningen om fietsen buiten fatsoenlijk te stallen volkomen ontoereikend. Amster damse huizen zijn nauwelijks bere kend op het binnenshuis stallen van fietsen, dus wanneer ook de stalling zijn poorten sluit moet de tweewie- ler wel op straat blijven. De ENFB wijst daarbij met een beschuldigen de vinger naar de auto: „Toen men Het stallen van fietsen op straat is natuurlijk onverbrekelijk verbon den met het fenomeen diefstal. Een kind kan vandaag de dag constate ren dat een fiets nauwelijks te vrij waren is van roof. We kunnen wel naar de maan, maar geen fatsoen lijk fietslampje laten branden. Met een variant op dit gezegde:.en Surinaamse gezinnen in pensions beschikken over een of twee kamers. Niet of pas na zeer lange tijd komen zij in aanmerking voor een huis. mogen vinden niet vaak met Suri namers in zee gaan. Veel Sumina- mers die geen huis kunnen vinden gaan inwonen bij familie en ken nissen. Deze inwoners voeren bij na altijd een gezamenlijk huishou den met de hoofdbewoner. Een op hele samengestelde familie. want het Stationsplein vertoont op dat moment nog alle kenmerken van een chaos. Er wordt hard ge werkt aan de reconstructie van het plein, dat in oktober pas voor de helft gereed zal zijn. In verband met het metrowerk is de situatie voor het station de laat ste jaren tot vervelens toe gewijzigd en zelfs dit voorjaar nog werden bushalten resoluut van de ene kant naar de andere verplaatst met alle verwarring van dien voor de reizi ger. Om de tienduizenden mensen die dagelijks op dit punt trein, tram en bus pakken of verlaten wat tege moet te komen organiseerde de ge meente dinsdag een speciale voor- lichtingsmiddag ter plaatse. Aan het publiek werd een brochure uit gereikt en drie permanente infor- matiekasten tonen het toekomstige plein in tekening. Fout. Een geheel verkeerde voor stelling van zaken. De Amsterdam se VW laat weten dat de toeristi sche belangstelling nog nooit zo groot geweest is. Gewelddadige ge beurtenissen als die van 30 april brandmerken Amsterdam als slech te stad, maar het heeft er veel van weg dat iedereen van buiten Am sterdam in hoogst eigen persoon poolshoogte van de situatie wil ne men. En dan blijkt de hoofdstad zo slecht nog niet te zijn, want het publiek blijft komen. Alleen die auto, daar is echt geen plaats voor. Vandaar het WV-aan- bod voor een dagje Amsterdam met een speciale regeling voor de vier wieler. Die auto wordt gratis ge stald in de grote ondergrondse par keergarage van de RAI op het Euro- paplein. Per openbaar vervoer gaat de toerist verder voor niets de stad in, wapperend met niet minder dan negentien reductiebonnen voor toe ristische attracties. Ma, pa en maxi maal vier kinderen betalen voor de ze faciliteiten slechts een tientje. Het aanbod geldt vanaf 19 juni tot 13 augustus. In plaats van een gezin met kinderen kunnen ook vier vol wassenen voor een tientje de stad in. Bij het pakket horen een stad splattegrond, een kaart van het openbaar vervoer en de weekagen da van concerten, bioscopen etcete ra. De rits reductiebonnen geeft toe gang tot Artis en musea, de horeca verschaft hier en daar gratis koffie en thee en bepaalde restaurants ser veren met reductie. Het dagpakket is uitsluitend te verkrijgen bij de kassa van de ondergrondse par keergarage bij het RAI-gebouw in Zuid. Die parkeergarage speelt bij de attractie een centrale rol. De lijst van firma’s en instellingen, die het aanbod mogelijk maken, vermeldt naast VW, Gemeentevervoerbe drijf, City Centrum en een dagblad ook de RAI. Het vervelende van die ontzettend grote en voor veel geld ingegraven parkeergarage is dat hij het grootste gedeelte van het jaar volkomen leeg staat. Alleen op hoogtijdagen voor de RAI zoals de Huishoudbeurs, autotentoonstellin gen en Firato is het ding rendabel. Een woordvoerster van de VW: ,Het plan van de RAI om die garage meer te laten gebruiken was er al lang, maar het heeft een tijd ge duurd voordat het zover was. Het is de bedoeling dat deze actie elk jaar herhaald wordt”. De kassa van de RAI is geopend vanaf acht uur 's morgens tot twee uur ’s middags. De garage zelf sluit pas om half twee ’s nachts. Reizigers en toeristen die Amster dam per trein bezoeken hebben te maken met problemen van heel an dere orde: een chaos op het Station splein. In oktober gaat de metro rijden vanaf het Weesperplein tot aan het Centraal Station, het ont brekende eindstuk in het traject Bijlmermeer-CS. Wanneer de eer ste metropassagiers straks via de roltrap bovengronds komen steken zij hun hoofd letterlijk uit het zand. onder redactie van Theo van der Kaaij plattegrond mee. Zelfs het eer biedwaardige Paleis staat deze zo mer in het teken van Sail 1980. De Historisch-topografische Atlas van de gemeentelijke Archief dienst heeft een tentoonstelling verzorgd over de Amsterdamse zeilvaart van het jaar 1600 tot nu. Grappig om te zien is hoe tot ver in de 17e eeuw grote schepen ge woon konden afmeren aan de Dam. ling genoeg te zijn voor dit gods huis waar Beatrix als koningin werd ingehuldigd. Sinds de open stelling op 15 mei hebben al 100.000 mensen de Nieuwe Kerk bezocht. Volgens de stichting die de kerk beheert overtreft dit aan tal de stoutste verwachtingen. Een enquête onder de bezoekers heeft uitgewezen dat 30 percent van de belangstellenden uit Amsterdam zelf kwam. Als reden voor een bezoek werd meestal opgegeven dat men de „inhuldigingskerk”, na de langdurige tv-beelden rond 30 april, nu zelf wel eens in ogen schouw wilde nemen. Ook kwa men veel mensen speciaal voor de tentoonstelling „Lastige Vrij heid”, die verlengd is tot 14 juli. (Nieuwe Kerk open op werkdagen van 11 tot 17 uur, op zondagen van 13 tot 17 uur). De Archeologische Dienst van de gemeente Amsterdam krijgt weer gelegenheid twee maanden lang te wroeten in het oudste ge deelte van de stad. In afwachting van de goedkeuring van bouw plannen voor de grond waar een paar jaar geleden hotel Polen af brandde mogen de archeologen tussen Kalverstraat en Rokin op gravingen verrichten. Vorig jaar leidden vondsten in een bouwput aan de Nieuwendijk tot verrassen de gegevens over het ontstaan van Amsterdam. Zo kwam stadsar cheoloog Baart tot de conclusie dat de hoofdstad bij het ontstaan 700 jaar geleden geen primitief visserdorp was, maar een plek waar kundige ambachtslieden hun broodwinning hadden. Baart en de zijnen verwachten ook aan de Kalverstraat op interessante vondsten te stuiten. Het terrein van het voormalige hotel Polen is eigendom van de Algemene Bank Nederland. Samen met de Fries- Groningse Hypotheekbank heeft de ABN bij de gemeente Amster dam plannen ingediend voor win kels en kantoren ter waarde van 13,7 miljoen gulden. Het bouw plan is nog niet goedgekeurd. Wel mag er op het terrein vast geheid worden, wat de archeologen in staat stelt de bodem te onder zoeken. De stalling is ook bewaakt, geopend van 18.00 uur tot 1.30 uur (vrijdag en zaterdag tot 2.30 uur) en kost een gulden per keer. v De gemeente heeft loyaal mede werking verleend aan de totstand koming van De Tralie. Uit beleids nota’s blijkt dat de wil best aanwe zig is om iets aan het stallingspro- bleem van fietsen te doen. Het programakkoord vermeldt een be drag van 1.150.000 aan parkeer voorzieningen voor fietsen (ver spreid over vier jaar) en het ver keerscirculatieplan vermeldt het stallen van fietsen als hoofdpunt van beleid. Toch vindt de ENFB dat de gemeente pas serieus aan de problemen sleutelt wanneer auto- parkeerplaatsen worden vrijge maakt voor fietsen. 1. Fietsenstalling westzijde; 2. Afhalen/wegbrengen/kortparkeren; 3. Westelijke stationsuitgang; 4. Taxistandplaats; 5. Hoofdtoegang Centraal Station; 6. Oostelijke stationsuitgang; 7. Fietsenstalling oostzijde; 8. Tramhaltes westzijde; 9. Overkapping; 10. Tramhaltes oostzijde; 11. GVB-informatie: 12. NZH-koffiehuis/VVV; 13. Terras op steigerniveau; 14. GVB-kaartverkoop; 15. Busstation GVB; 16-17. Busstation GVB/streekvervoer; M. Metrotoegang. Hebben Amsterdammers het moeilijk bij het vinden van een geschikt huis in de hoofdstad, voor de Surinamers zijn deze pro blemen haast onoverkomelijk. Ongeveer 3500 Surinamers (tien percent) in Amsterdam wonen in pensions. Vrijwel altijd zijn dit zeer kinderrijke gezinnen. In der gelijke pensions wonen de gezin nen in een of twee kamers. De grote gezinnen krijgen niet of pas na zeer lange tijd een huis aange boden. De Gemeentelijke Dienst Herhuisvesting moet relatief vaak Surinamers aan woonruimte hel pen vergeleken met Nederlanders. Hieruit wordt geconcludeerd dat huiseigenaren die zelf huurders De grootste verandering aan het Stationsplein is het scheppen van een groot voetgangersdomein, waar de wandelaar kan lopen zonder ge vaar elk moment geschept te wor den door tram, bus of taxi, zoals dat nu het geval is. Aan beide zijden van dit wandelgebied komen tram stations en om de massale stromen voetgangers van en naar het station te kunnen verwerken wordt de brug in het verlengde van het Damrak verlengd. Tegen die tijd zal het op nieuw opgetrokken Noord-Zuidhol- lands Koffiehuis een vertrouwde sfeer bij het station oproepen. Het Open Havenfront komt weer vol water te staan en zelfs de jaren geleden gerooide iepen komen terug. Het realiseren van een voetgan gersgebied heeft tot consequentie dat auto’s het station slechts be perkt kunnen naderen. Voor afha len en brengen van passagiers is uitsluitend de westzijde van het plein beschikbaar. Het verkeer, waaronder ook taxi’s kan deze plek alleen bereiken via de brug in het verlengde van de Martelaarsgracht. De oostzijde van het Stationsplein is bestemd voor bushaltes. In het station zelf, dat de komende jaren eveneens een drastische recon structie ondergaat, komen twee grote fietsenstallingen. De Surinaamse bevolkings groep in Amsterdam is aanmerke lijk jonger dan de overige bewo ners van de hoofdstad. Er zijn nauwelijks bejaarden onder de 31.500 Surinamers (en 3.300 Antil- lianen) in Amsterdam, het zijn overwegend jongeren, waaronder veel gezinnen met kinderen. Ook op andere punten wijkt de gezins situatie af van die van de overige Amsterdammers. Ongetrouwd sa menwonen en het aannemen van pleegkinderen is voor veel Surina mers een veel voorkomende situa tie, terwijl bij een zeer groot aan tal gezinnen met kinderen alleen de moeder aanwezig is en niet de vader (een op de twee). Deze en andere gegevens heeft het eerste grote statistische onderzoek in Ne derland op gemeentelijk niveau naar de woon- en leefomstandig heden van Surinamers en Antillia- nen opgeleverd. Surinamers zijn zelden te vinden in de hogere be roepen. De meesten werken als geschoolde arbeider of lagere em- Lopen wordt op deze manier een hachelijke zaak in de hoofdstad. ook geen fiets veilig op slot zetten. Wie zijn fiets niet ergens aan vast kluist is hem in elk geval kwijt. Vastketenen met ketting en hang slot heeft ook steeds minder zin, want de knipscharen worden steeds krachtiger. Het enige dat helpt is een beugelslot voor een motorfiets, maar dat kost 65 gulden en weegt drie kilo. De ENFB vindt dat bestaande rekken en gleuven voor de fiets zodanig moeten worden aangepast dat een fiets daaraan op slot kan worden gezet. Op verschillende plaatsen in het land zijn experimen ten gestart met afsluitbare kluizen, bijvoorbeeld bij stations. Dit soort voorzieningen moet algemeen goed worden. Het kan geen kwaad om als fietsende natie naar Amerika te kij- 4

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9