Haarlem filmhuizen Thriller Ecoute Voir weinig toegankelijk amsterdam Wereldprijs voor Pellizza schilderij Uitgebreide versie Nieuwe naam en extra locatie voor Uitmarkt Kopieën Caligula in beslag genomen Nicholas Nickleby op het toneel Fantasieloos kijkje achter schermen homo-wereldje in Lieve Jongens ens ig n r Catherine Deneuve als ondernemende detective Me; 15 VRIJDAG 20 JUNI 1980 FILM zonderlijke en uiterst gecompli- •reekt vöceerde film op het programma r 9 I I I f I 0 8 üt)1 Ba™Studio heeft deze week een uit- op ver- i» 1 genomen van Bernardo Bertoluc ci, de filmer die met Last Tango in Paris en Novecento (1900) in- ternationaal in de belangstelling is gekomen. La Luna, zoals de film heet die op iedere avond behalve maandagavond in Studio toond wordt, is een fascinerende studie over het volwassen worden van een Italiaanse jongen, Joe, die in twee werelden, Amerika en Italië, opgroeit en door de schei ding van zijn ouders voorname lijk aangewezen is op zijn moeder met wie hij een zeer sterke band heeft. Charles Boost -• La Luna: prachtige incest-studie 52. Liv Ullman in Face to Face. Toshiro Mifune in Sanjuro, een van de Akiro Kurosawa-films in het zomerprogramma van Kriterion. anonieme ‘O-/o o M-a lonteerd de gemiddeld 4 miljoen bioscoopbezoe kers per week. Nu is de zomer niet de meest aantrekkelijke tijd om naar de bioscoop te gaan maar dan zou men de verslappende belangstelling in deze peri ode moeten stimuleren, al was het maar met belangwekkende reprises. Ook voor filmtheaters geldt dat stilstand achter uitgang betekent. Één nieuwe film dus in heel Nederland en Amsterdam is de gelukkige die de vreem de vogel mag vertonen en wel in Cinecen- ter. Daar draait onder de titel De Vrouw met de Vilten hoed sinds donderdag een wonderlijke Franse film die Ecoute Voir heet en gemaakt is door de in Frankrijk werkende Argetijn Hugo Santiogo. Twee centrale figuren bepalen de gang van za ken in deze film waar het op luisteren en kijken aankomt, dat zijn Catherine De neuve in een opmerkelijke rol van een vrouwelijke privé-detective en Sami Frey, een zonderling in een eenzaam kasteel die aan merkwaardige proeven met het ge luid bezig is. De hele film gaat trouwens over de verleidelijke werking die uit kan gaan van stem en geluid. Deneuve als de onderne mende private eye Claude Alphand wordt verleid door de stem van Arnaud de Mau le (Sami Frey) die haar op zijn kasteel uitnodigt voor een zakelijke bespreking. Wat het begin betekent van een reeks mysterieuze verwikkelingen en onaange name ontmoetingen die Claude met haar geantwoord: „De maan heeft twee gezich ten, één zichtbaar, één verborgen. Ook Joe’s moeder heeft twee gezichten, in de betekenis van twee geheel verschillende kanten aan haar karakter”. Zo zit de hele film vol van Freudiaanse toespelingen en erothische symbolen, ter illustratie van Bertolucci’s uitspraak: „Ik wil dat mijn film sensueel genot uitlokt, een effect waar ik in mijn vroegere fils al naar streefde”. Dit soort toelichtingen hoeft geen filmliefhebber af te schrikken. Ook al zullen bepaalde dubbele bodems hem niet opvallen of niet duidelijk zijn, dan blijft er bij het kijken naar La Luna nog altijd een sterke en boeiende speel film over, prachtig in beeld gebracht door Vittorio Storaro en welluidend, begeleid door fragmenten uit opera’s van Verdi. Waaraan een mooi genuanceerd gespeel de moederrol van Jill Clayburgh (bekend uit An Unmarried Woman en Looking for Mr. Goodbar) kan worden toegevoegd en een intrigerende rol van Matthew Barry als de vijftienjarige zoon die zijn gesple ten natuur dankt aan het leven in twee werelden en aan het feit dat hij een pro- dukt is van twee beschavingen. Een tweede première voor Haarlem kan men vinden in Roxy waar Lieve Jongens draait, de veel besproken en bekriseerde verfilming door Paul de Lussanet van Gerard Reve’s trilogie Taal der Liefde, Lieve Jongens en Het lieve Leven, romans die geschreven zijn door een gedesillusio neerde en op leeftijd rakende homosexu- eel. Zoals Reve die in de boeken met Wolf wordt aangeduid het zelf voorstelt kan hij alleen nog zijn lieve jongens bij elkaar houden door ze in bed te vergasten op zwoele homo-erotische verhalen en hen toezeggingen te doen omtrent nieuwe rela ties die hij kan verzorgen uit zijn kennis senkring. Met zijn talent als verteller en zijn door erotiek geladen fantasieën lukt het hem zijn jonge vrienden Woelrat (Hans Dagelet) en Tijger (Bill van Dijk) onder zijn ban en in zijn bed te krijgen. En daarmee is al de onmogelijkheid aange duid om Reve’s boeken met enige kans op behoud van het origineel in beeld te bren gen. Het is al volstrekt ondoenlijk om dergelijke door de taal beheerste romans waarin de handeling tot een minimum Toch heeft het gezelschap zich aan het verhaal van Dickens gehouden - hoewel hier en daar enigszins ingekort r en heeft men zich niet laten verleiden tot een keuze uit bepaalde episodes. Het stuk wordt gespeeld door 43 ac teurs, die 129 personages uit de 800 pagi na’s tellende roman tot leven brengen. Naast Nicholas en zijn zuster Kate, de hoofdpersonen, zijn daar ook oude beken den als Wackford Queers, de barbaarse schoolmeester, en de goeïge drinkeboer Newman Noggs. Voor het publiek is het wel wat gemak kelijker gemaakt: het stuk wordt in twee delen opgevoerd, die afzonderlijk bij te wonen zijn. Er schijnt wat lijn te komen in de Haar lemse nachtvoorstellingen nu Luxor na Tom Curtain, Frenzy en Topaz de reeks minder bekende Hitchcocks voortzet met Family Plot; en Roxy na Het Slangeëi en Als dr. Jenny Isaksson op een gegeven ogenblik alleen gelaten wordt door haar man die naar een congres in Amerika moet en haar dochter die naar een zomer kamp is, gaat ze noodgedwongen logeren bij haar grootouders. Want doordat, de familie Isaksson gaat verhuizen is hun vroegere woning ontruimd en mist Jenny zelfs haar eigen omgeving. De omstandig heden zijn rijp voor een confrontatie met het verleden en met een verontrustende tegenzin in haar werk. Dit leidt de zoge- zien sterke vrouw in een reeks geestelijke crises die resulteren in een (mislukte) zelf moord. Cries and Whispers zijn klein Bergman- festival vervolgt met Face to Face. In Face to Face (geproduceerd door Dino de Laurentiis die ook Het Slangeëi financierde) past Bergman een van zijn oude trucs toe, namelijk de hoofdpersoon, in dit geval Liv Ullman als een vrouwelij ke psychater, tijdelijk te beroven van de haar vertrouwde omgeving en haar zo doende kwetsbaar en toegankelijk te ma ken voor een ontmoeting - face to face - met zichzelf. Hitchcocks Family Plot in de nacht voorstellingen van Luxor, eveneens uit ’76, handelt over twee echtparen die de wereld een beetje oplichten, het ene door het voorspellen van de toekomst, het an dere door diefstal met een voorkeur voor diamanten, en het aardige van de film bestaat hierin dat het Hitchcock lukt die beide afzonderlijke levens bij elkaar te brengen in een spannende reeks mis daden. Wie niet voldoende meent te hebben aan die ene Amsterdamse première (en welke filmliefhebber zou er tevreden mee zijn?) die moet zich wenden tot Kriterion, een van de- tien theaters in Nederland waar voor Film International een ambitieus zo- merprogamma van twee maanden heeft samengesteld. Daarop komen de namen voor van de bekendste Japanse filmers als Kurosawa, Shindo, Mizagouchi en Ozu, verder van gerenommeerde Italianen als plaatst in zijn weinig toegankelijke Ecou te Voir. Idillio Primaverile, voorstellende dan sende kinderen in een boomgaard, werd gemaakt tussen 1896 en 1901 en is bij De Film-Inn Zandvoort vertoont zater dagavond (21 Uur) de door Luis Bunuel geregisseerde film Tristana. Dit negen- tiende-eeuwse verhaal gaat over een deca dente Don Juan een klassieke hidalgo, die uiteindelijk trouwt met een meisje waarmee hij al lang een verhouding heeft gehad. Bunuel houdt zich vooral bezig met een analyse van het proces van veran dering. In het jongerencentrum Dac (Ripperda- straat 13a, Haarlem) is vanavond Once upon a time in the West te zien (20.45 uur). de de de en i Motorise vrijw. v.i t f 322232 (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De Amsterdamse Uitmarkt heeft een nieuwe naam, een nieuwe organisator en een nieuwe ex tra locatie gekregen. Voortaan heet deze tweedaagse ma nifestatie, bedoeld om een vooral nieuw publiek kennis te laten maken met wat er zich in het nieuwe theater seizoen zal afspelen, de Uit Thuis markt. En behalve op het Leidseplein, waar de markt de vorige twee jaar plaats Deze wanhoopsdaad brengt haar man terug uit de VS en haar dochter uit het zomerkamp en de verhelderende gesprek ken die ze met beiden voert, helpen haar over nog volgende depressies heen. Daar bij blijkt vooral professor Thomas (Er- land Josephson) die inmiddels een toege wijde vriend van Jenny is geworden een grote steun voor haar te betekenen. Face to Face is een aangrijpende film over een vrouw die een weinig opvallend leven leidt om dan tot de ontdekking te komen dat het leven en ook zijzelf onge woner en complexer in elkaar zit dan ze gedacht heeft. Uiteraard ligt bij Bergman de oorzaak van een dergelijke late ontdek king in ons onvermogen om een openhar tige dialoog met onze omgeving gaande te houden. beperkt is in een redelijke film om te .zetten. Maar bovendien kan men zich moeilijk een (commerciële) speelfilm voorstellen waarin de hoofdpersoon een oudere, drankzuchtige en uiterlijk weinig aantrekkelijke homo is, zoals Reve zich zelf beschrijft. De Lussanet heeft dan ook niet geaarzeld de beter ogende Hugo Met sers de centrale rol te laten spelen maar hij heeft daarmee de bodem onder de liefdestrilogie weggehaald. Wat overblijft is een nogal fantasieloos kijkje achter de schermen van „het we reldje” waarbij niet ontkomen kan wor den aan de indruk dat om andere dan artistieke redenen Reve gekozen is om te verfilmen. Dat pleit niet voor Lieve Jon gens die kil en harteloos overkomt en alleen door het spel van Dagelet en Bill van Dijk en in mindere mate van Albert Mol iets van de wat afstandelijke humor en ironie overbrengt waar de boeken van de „Koninklijke Volksschrijver” door ge typeerd worden. Er heerst op het ogenblik een opperste I misère in onze filmvoorziening. In een land waar volgens de laatste cijfers per jaar een 320-tal films van uiteenlopende nationaliteiten wordt geïmporteerd, zou men toch moeten kunnen rekenen op een K vijf d zeven landelijke premières per I. week. Maar men komt de laatste weken niet hoger dan twee, hoogstens drie en deze week zelfs niet hoger dan één, één op De politie van Boston en de openbare aanklager wisten woensdag eigenlijk nog niet wie van de betrokkenen in staat van beschuldiging zou moeten worden gesteld wegens schending van de openbare eer baarheid. Penthouse International is een dochter onderneming van het in Londen gevestig de tijdschrift Penthouse. BOSTON (AP). De politie van Bos ton heeft woensdag de kopieën van de film Caligula een produktie van Pen thouse International, die handelt over de „erotische decadentie en de pracht en de praal van het heidense Rome”, in beslag genomen. „Het is een kolossaal boek,” zei medere- gisseur John Caird, „dus niet gemakkelijk om op het toneel neer te zetten.” Visconti, Bertolucci, Pasolini, Rosi maar ook als Vittorio de Sica en natuurlijk Antonioni. De aandacht daarbij gaat vooral uit naar de vroegste film van de Sica als Umbero D en I. Vitelloni (uit 1952 en 1953) die eind deze en begin volgende maand in vertoning zullen komen en naar Bertoluc ci’s debuut, Prima della Rivoluzione. Belangwekkend is ook 11 Momento della Verita, een hier onbekende film van Fran- sesco Rosi over leven en sterven van de Spaanse stierenvechter Miguel Mateo Mi- guelin. Deze week moet men met drie gepro- gammeerde films van Akira Kurosawa genoegen nemen, De Zeven Samurai, Iku- ru en Sanjura die respectievelijk op middagvoorstelling (om drie uur), op vooravondvertoning van 18.00 en op twee avondvoorstellingen van 20.30 23.00 uur vertoond zullen worden. t incestueuse verhouding waaraan een ein- Ëde komt als Caterina haar zoon in kennis U brengt met zijn echte vader, een Italiaanse onderwijzer, die in de buurt van Rome woont. Een reünie die op een familie- hereniging zou kunnen wijzen vindt dan plaats in de Romeinse thermen van Cara- t calla tijdens de repetities van een Verdi- opera. Dit zijn enkele lijnen die door het ge- compliceerde verhaal lopen dat Bertoluc- L ci geschreven heeft voor La Luna, een titel g die zijn verklaring vindt in een jeugdhe- rinnering van Joe als hij als kind bij zijn moeder op de fiets zit en de maan ziet ^«samenvallen met het gezicht van zijn moe- der. „De maan heeft twee gezichten”, zo heeft Bertolucci op een vraag naar de ft’ symbolische-betekenis van het steeds te rugkerend beeld van de maan in zijn film De film is dus te beschouwen als een parodie op twee filmgenres, de Raymond Chandlerrage en tegelijk op de thriller met futuristische inslag, maar zelfs met deze wetenschap overwint men nog niet alle problemen waarvoor Santiago ons LONDEN (REUTER). Een rond schil derij van de negentiende-eeuwse Italiaan Giuseppe Pellizza da Volpedo is woens dag in Londen geveild voor de wereldprijs voor een negentiende-eeuws Italiaans doek van 720.000 gulden. Family Plot is misschien niet de virtuo ze apotheose geworden waarmee we Hitchcock graag afscheid hadden zien ne men, maar het is wel een werkstuk dat volledig thuishoort in de reeks van de 52 overige, films die de kostbare erfenis van een toegewijd en briljant filmman uit maken. Naast de gebleven nachtyoorstelling in Studio met Die Blechtrommel, zijn er nog twee minder spectaculaire films te signa leren: March or Die in Palace in S.O.S. Concorde in Frans Hals. De eerste bete kent de herleving van een oud genre, van films over het vreemdelingenlegioen. In de film van Dick Richards moet dit legi oen optreden om oudheidkundige opgra vingen mogelijk te maken die bedreigd worden door woedende inlanders en heb zuchtige blanken. Legioen-aanvoerder, majoor Foster (Gene Hackman) wil een einde maken aan de opgravingen omdat hij mensenlevens meer waard vindt dan een oude schat, professor Mameau (Max von Sydow)' daarentegen wil doorgaan met het blootleggen van het graf van de Engel van de Woestijn die in haar graf een schat aan goud en juwelen heeft meegeno men. Het is een van de vele conflicten die later een bloedige oplossing zullen vinden. Aan dit romantische intrige doen ook nog mee Terrence Hill en Catherine Deneuve (bien étonnés de se trouver ensemble). Het enige actuele aan de rampenfilm The Concorde - Airport ’79 (Frans Hals), die zich afspeelt op een proefvlucht van de Concorde van Parijs naar Washington en vandaar naar Moskou, is de toespeling op een gezelschap Russische topsporters die op een goodwill-tour door Amerika zijn geweest en op het laatste traject naar Moskou zullen terugvliegen. Zij veroorza ken indirect, een mislukte aanslag op de Concorde, georganiseerd door terroristen uit protest tegen de aanstaande Olympi sche Spelen in Moskou. Het is een van vele incidenten waaraan het Franse supersoni sche vliegtuig, bestuurd door Alain Delon, met onze Sylvia Kristel als hostess komt bloot te staan en die een mens voorgoed afkeer zou bezorgen tegen al dit soort vliegreizen. Wat toch zeker niet de bedoe ling zal zijn geweest. Voor de jeugd is in Palace Winnetou keert terug op het programma voor de matinees genomen en in Studio Bugs Bun ny zet de Boel op Stelten. uw vaka r i. met rad met schu bouwj.r .bouwj.'; inane, nu K Parklai verrassende karategreep steeds in haar voordeel weet te beëindigen. Is deze vrouwelijke detective de voort zetting van een reeks solitaire speurders als Sam Slade en Philip Marlow die vooral via Humphrey Bogart gestalte kregen, Ar naud de Maule is de erfgenaam van talrij ke geleerden en teruggetrokken levende zonderlingen die onheilspellende uitvin dingen doen waarmee de wereld bedreigd kan worden. Amaud is er namelijk in geslaagd via gestoorde radio-golven luis teraars te veranderen in langzaam bewe gende zombies. De problemen beginnen als Joe met zijn moeder, de operazangeres Caterina Silve- ri (Jill Clayburgh) naar Italië verhuist waar Caterina na de plotselinge dood van haar tweede man een nieuwe carrière wil opbouwen. Joe is dan 15 jaar, heeft zijn jeugd in Amerika doorgebracht en voelt zich verloren en ontheemd in zijn nieuwe omgeving waar hij de steun van een vader mist. Zijn moeder heeft het te druk met haar opera-toumees en wordt zich eerst van haar tekort aan belangstelling voor haar zoon bewust als zij ontdekt dat hij aan drugs verslaafd is. Zij concetreert zich nu helemaal op de jongen die daar handig gebruik van maakt en haar terro riseert. In die ambivalente situatie ontstaat een t In een in een totaal achteneenhalf uur durende voorstelling onderneemt het ge- zelschap een van zijn grootste projecten: een toneelbewerking van Dickens’ uit 1839 daterende roman Nicholas Nickleby. had, zal de culturele kennismaking zich ook in en rond De geervaart op het Osdorpplein afspelen. Wel is de opzet hetzelfde gebleven een aantal podia staan ter beschikking van kun stenaars om fragmenten uit hun nieu we programma’s te laten zien, er zijn ruimtes waar films en video kunnen worden vertoond en waar exposities zijn ingericht, en natuurlijk zullen er weer een groot aantal informatiekra nten zijn opgesteld. Nieuw dit jaar is wel de boeken markt, onder auspiciën van de Collec tieve Propaganda Nederlandse Boek, dat bestaan zal uit boekenstands en literaire evenementen. De organisatie van de markt ligt nu in handen van de Stadsschouwburg. In afgelopen jaren organiseerde het Cisca deze manifestatie. De Uit Thuismarkt heeft dit jaar op 13 en 14 september plaats. Toen hij met Family Plot klaar was liet de toen 76-jarige filmer een foto maken waarop hij met een trots gebaar wijst op een rij van 53 filmblikken waarin zijn levensoeuvre lag opgeborgen. Het zou de laatste statiefoto van de meester zijn. Het 53ste filmblik bevatte zijn laatste, net beëindigde film, Family Plot. Aan de stijl valt te zien dat de „master of suspense” het wat kalmer aan gedaan heeft. Hij was toen 77, liep al met een pacemaker en de doktoren zullen hem zeker aangeraden hebben zich wat rusti ger te gedragen. Dat blijkt dan misschien alleen uit het gering aantal buitenopna men, maar ook in de studio weet Hitch cock nog heel wat vuurwerk te ontsteken en mooie studies over menseljjke gedra- gingen te ontwikkelen met als hoogtepunt de kidnapping van een bisschop tijdens de mis. De verteltrant is wat kalmer gewor den, de acties wat minder sensationeel maar die eventuele tekorten worden be hendig gecamoufleerd door wat uitvoeri ger in te gaan op de verschillende karak ters die meer dan vroeger voor ons gaan leven. Barbara Harris als de bedriegelijke waarzegster, haar vriend en helper, de taxichauffeur met toneelambities van Bruce Dem, de diamantendief van William Devane met de felle Karen Black als een actieve assistente; het zijn onver getelijke figuren geworden die we adem loos volgen op hun pad van de misdaad. 'en wij LONDEN (AP). In het Aldwyck Theater, de thuisbasis van de befaamde Royal Shakespeare Company, wordt deze weken het laat-Elizabethaanse tijdperk verruild voor het vroeg-Victoriaanse. De bard uit Stratford moet plaatsmaken voor de 19-eeuwse romanschrijver Char les Dickens Sotheby gekocht door een Europeaan. De familie in Londen die het doek in 1940 voor een paar pond sterling in Schot land had gekocht, besefte pas onlangs de waarde van het werk. Zij zat te kijken naar een televisieprogramma over schil derijen in de Britse Koninklijke Acade mie, toen zij op een schilderij de naam Pellizza zag staan, de naam onder haar stuk. i' A-Ol

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15