RCO: collectieve uitgaven verlagen 5 Forse stijging gebruik van kringlooppapier in tegen SAW VNO-voorzitter Van Veen: VEG-gasinstituut: Snel beginnen met gas produktie uit kolen Invoer daalde ur L Reformbedrijf dient aanklacht vier procent Station in opbouw Strengere regels chemische bedrijven 99 99 )P 6 1 17 1980 ECONOMIE j vra- uiste 'VRIJDAG 2 0 JUNI ictie, lisch nan, voor rdag een id tot uktie (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Raad van Centrale Ondernemingsorga nisaties (RCO) heeft er bij het kabinet opnieuw aangedron gen op forse ombuigingen in de collectieve sector volgend jaar. Ondernemers eisen forse ombuigingen (Van onze redactie economie) loteerd IKK IK. PvdA-program niet realistisch F**-” -- claim, en. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Er zou zo spoedig mogelijk moeten worden begonnen met de produktie van gas met een lagere verbrandingswaarde uit steenkool. Dat zegt het VEG-Gasinstituut, de centrale technische instelling van de gasbedrijven, in zijn jaarverslag over 1979. hoogte van. de noodzakelijke ombuigingen nog niet te kunnen aangeven. Een pas op de plaats is volgens de RCO niet voldoende om ruimte te maken voor de marktsector. Er mag immers nauwe lijks of geen groei worden verwacht ko mend jaar. Voorts moet de arbeidsinko mensquote (het deel van het bedrijfsinko- men dat aan lonen en premies wordt be taald) dat jaar van 93,5 procent naar 92,5 procent worden teruggebracht. Tegelij kertijd moeten volgens de werkgevers echter overheidsmiddelen worden vrijge maakt om het te hoge financieringstekort van de overheid terug te dringen. Tenslot te moeten dan nog ombuigingen uit vorige jaren worden ingehaald of worden hard gemaakt, aldus de RCO. De lijn van Bestek *81 is volgens de werkgevers bij de Miljoenennota 1980 ten onrechte afgezwakt. Zij vragen het kabi net nu die lijn opnieuw en scherper te trekken. De raad wijst erop dat van het nationaal inkomen al zo’n tweederde of 200 miljard via de collectieve sector loopt. Verhoging van die druk afwentelen op het bedrijfsleven is onaanvaardbaar, zo stelt men. Daarnaast zeggen de werkgevers dat het systeem van prijscompensatie over de langere termijn per definitie koopkracht- handhaving oplevert (afgezien van veran deringen in de collectieve druk). De maat staf voor de prijscompensatie ligt in het verleden, zodat op korte termijn bij een dalende inflatie steeds sprake is van overcompensatie, by stijgende inflatie is dat andersom. Gaat men in tijden van oplopende inflatie vanuit een korte ter- mijnbeschouwing aanvullende looneisen stellen, dan wentelt men niet alleen de veranderingen in de collectieve druk op worden afgestemd. Bij extra vraag (bij voorbeeld door lage temperatuur) kan dan het Groningse gas worden ingezet. AMSTERDAM (ANP) Het gebruik van kringlooppapier is de afgelopen twee jaar fors toegenomen. De Vereniging Milieude fensie schat, dat nu 2,5 maal zoveel kring looppapier wordt gebruikt als twee jaar geleden, toen tweeduizend ton werd om gezet. Ook op het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne bestaat de in druk, dat er veel meer „tweedehands” papier in gebruik is. neerd. Heel plezierig. Er moet op centraal niveau weer een overleg koinen. U wilt natuurlijk graag weten waar ik nu met de FNV over praat, daar bent u op uit. Dat is uw baantje natuurlijk. U wilt mij graag uitspraken laten doen, maar dat spijt me dan toch”. „We moeten gezamenlijk verder praten. Op het punt van de arbeidsmarkt bijvoor beeld. Daar waren we een eind mee gevor derd, toen het overleg stokte. Dat is heel jammer, ja. Wat Albeda gezegd heeft over de vierploegendienst, en over de afstand wonen-werken, dat vind ik helemaal geen steen in de vijver. Het is een begin, een aanzet, die arbeidsmarktproblemen zijn een geweldig punt voor de bedrijven. Als daar niet iets in verandert, komen we nooit aan mensen. De arbeidsmarkt is echt verziekt. Maar goed, het heeft geen zin om te huilen bij een gebroken ruit, we moeten gewoon opnieuw rond tafel gaan zitten”. Maar dan zegt u weer dat er geen ruim te is? „Dat is toch ook zo, de koek is op”. Stel dat u gelijk heeft; gelijk hebben is iets heel anders dan gelijk krijgen. U zult mensen toch iets in het vooruitzicht moe ten stellen? „We geven de realiteit, we doen niet mee aan valse verwachtingen. Geld hebben we dus niet meer. Nou ja, voor vuil en onaan genaam werk zijn we best bereid een regeling te maken. Vijfploegendienst? Ik kan daar geen algemene dingen over zeg gen. Maatschappelijk gezien moet dat be spreekbaar zijn, dat vinden wij wel. Al leen niet zo algemeen. Het kan lang niet overal. Bij het ene bedrijf kost het veel meer dan bij het andere, dat moet wel beseft worden.. x U wees er net al op. De bonden volgden het voorbeeld van het kabinet. Over het regeringsbeleid bent u niet enthousiast. „De smalle marges, de kleine meerder heid, daar wil ik het best over hebben. Op de avond van de verkiezingen heb ik op grond van de uitslag meteen gezegd dat eqn kabinet met daarin PvdA en CDA, gezien de uitslag, juist zou zijn. Dat is er dan toch niet gekomen. Ik wil me daar verder niet in mengen, maar het principe blijft dat brede coalities het beste zijn, als er tenminste reëel te kiezen is. Ik geloof dat het beleid van dit kabinet minder schadelijk voor ons is dan een beleid met socialisten. Dat neemt niet weg dat ik helemaal niet zo enthousiast over deze regering ben. Sociale uitkeringen en lonen blijven aan elkaar gekoppeld. Als je alleen ziet hoe een loonsverandering in de bouw in de overheidssalarissen doorwerkt. Dat is een vreselijke zaak. De koppeling op afstand, daar geloof ik heilig in. Dan het ontbreken van een verschil tussen belo ning en uitkering, daar moet wat aan gebeuren”. „Boersma had ideeën over de arbeids- STRAATSBURG (ANP). Teneinde de kans op ongelukken als in Seveso en in 1975, in het Limburgse Beek, te verklei nen, moeten volgens het Europees Parle ment chemische bedrijven worden ver plicht meer bekend te maken over hun activiteiten. Het parlement stelde een aantal amen dementen voor die ten doel hebben de richtlijn wat aan te scherpen, daarmee de kans vergrotend dat de EEG-ministerraad haar niet zal goedkeuren en de toestand bij het oude blijft. Ruwweg komt het voorstel er op neer dat bedrijven die ge vaarlijke produkten verwerken, een vei ligheidsplan opstellen, en de autoriteiten hierover inlichten. Een der voornaamste oorzaken van de ramp in het Noorditaliaanse stadje Seve so, in 1976, was dat de omvang pas na tien dagen bekend werd doordat de directie verzweeg dat uiterst gevaarlijk dioxine was ontsnapt. Bij de ramp in Beek, een propyleenexplosie die veertien mensenle vens eiste, werden 104 personen gewond en werd een schade van bijna 100 miljoen gulden aangericht. nische iten etsen. »r dit m euvel s aan. ,64 ,00 ,00 ,92 .50 173,00 151,00 360,00 443. OC 328.IX 7,X 110,OU 57,00 93,00 DEN HAAG (ANP). In het eerste kwartaal van dit jaar is het volume van de invoer (gecorrigeerd voor de stijging van de invoerprijzen) met vier procent terug gelopen in vergelijking met het vierde kwartaal van het afgelopen jaar. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De prijsstijging in deze periode bedroeg ze ven procent. Tegenover de afname van het volume van de invoer staat een positieve ontwik keling van het volume van de uitvoer. Deze bedroeg in het eerste kwartaal vijf procent. De uitvoerprijzen (vijf procent meer) stegen minder snel dan de invoer prijzen, zo blijkt uit de gegevens. Bij de invoer van investeringsgoederen was er in het eerste kwartaal sprake van een daling met vijf procent die voor een groot deel werd veroorzaakt door een terugval in de invoer van personenauto’s. Een dergelijke daling deed zich eveneens voor in de periode april-oktober vorig jaar, maar deze werd gevolgd door een zeer sterke stijging in december (waar schijnlijk in verband met de verhoging van de bijzondere verbruiksbelasting op personenauto’s per januari dit jaar). 128.50 69.50 96.00 92,50 11.50 221,50 24.70 75,50 50.00 loo.oo 42,60 65,00 81.00 14.20 110.40 131,90 47.00 45.00 35,00 23,50 272,00 195.00 69.30 41.00 112.50 39,80 63,00 52.00 100,20 53.00 68,50 135,80 104.00 146,00 52,50 110,00 50.30 48.00 76.50 90.60 41,90 42.70 42,20 72.00 32,00 56.70 147,50 91,10 6250 150.80 38,50 150.00 79,50 71,00 180,50 32,10 64,50 164,50 25,00 35.30 36.20 43.00 49.40 107.50 345.00 (Van onze redactie economije) DEN HAAG. „Eerlijk? Ach, ik gebruik dat woord liever niet. Ik geef de voorkeur aan realistisch. Welnu, dat vind ik dat PvdA-programma niet. Collectivistisch en deprimerend heb ik het op de persconferentie ge- noerpd. Het is nogal dogmatisch hè. Ik zie twee positieve punten: het er kennen van de rol van het bedrijfsle ven en een herwaardering van overheidszaken. Dat lees je tenminste in het begin. Nou en dan denk ik dus: minder overheidsbemoeienis en dan vind ik dat heel realistisch”. marktproblematiek. Maar het is er niet van gekomen. Kijken we naar matiging: ik denk niet dat Duisenberg en Andries- sen als ministers van Financiën zoveel verschil zouden hebben gemaakt. Ze zijn beiden met enige teleurstelling vertrok ken, Ja. dat geloof ik. Ik heb het ze nooit zo direct gevraagd, maar dat is wel mijn taxatie”. „Maar een alternatief, zoals de socialis ten dat nu op tafel leggen, is voor mij weinig aanlokkelijk. D’66. Dat is natuur lijk qua keuze op dit moment vlees noch vis. U bedoelt praktisch? Nou ja, ze heb ben in de praktijk natuurlijk wel meer begrip voor onze positie als bedrijfsleven. Maar wat de collectieve sector betreft; een leger ambtenaren zie ik niet als oplossing voor onze moeilijkheden”. Van Veen wil het volgende kwijt over de boycot van Zuid-Afrika. (Het gesprek heeft plaats aan de vooravond van het kamerdebat over die kwestie, red.)’ Hij vindt dat Nederland het beleid van inter nationale samenwerkingsverbanden als de Verenigde Naties en de Europese Ge meenschap moet volgen en niet op eigen houtje moet opereren. „De keuze is natuurlijk niet altijd zo eenvoudig. Maar het is toch volstrekt niet realistisch om zo’n boycot alleen door te voeren? Dat is toch onverstandig en zon der effect? En om dat effect, daar is het toch om te doen, nietwaar?”. Het parlement heeft ingestemd met een voorstel van de Europese Commissie, dat de Negen EEG-landen hun nationale wet gevingen zo veranderen dat chemische bedrijven worden verplicht melding te maken van het gebruik van bepaalde hoe veelheden giftige stoffen. Het voorstel heeft de vorm van een richtlijn, dat wil zeggen dat het de regeringen vrijstaat strenger maatregelen te nemen. Voor ons biologisch voedsel hebben wij een ander merk, Bio Natura”, aldus de woordvoerder. Het Puttense bedrijf geeft toe dat er onder de alternatieve voedselproducenten ook „minder bonafide” bedrijven zitten. Maar de woordvoerder ontkent stellig de aantijgingen van Arie van Genderen. Vol gens Smit’s Reform wordt in hun nieuwe laboratorium veel aandacht besteed aan de controle op de natuurzuivere produk ten. Dat nu juridische stappen worden ondernomen tegen Van Genderen vindt zijn oorzaak in het feit dat Smit’s Reform de verkoop in gevaar ziet komen. „Wij stellen de SAW daarvoor aansprakelijk”, aldus het Puttense bedrijf. delen over kringlooppapier moeten be strijden, Gezegd werd bijvoorbeeld dat het „tweedehands” papier slecht houd baar is en dat er niet mee gestencild kan worden. Onderzoek (onder meer door TNO) en ervaring (bijvoorbeeld van im porteurs van stencilmachines) wezen uit, dat kringlooppapier zich goed voor alle grafische bewerking leent, aldus Milieu defensie. Een uitzondering vormt volgens de or ganisatie het 'fotocopiëren op kringloop- papier. Voor het fotocopieerapparaat is een speciale kwaliteit kringlooppapier no dig, en moet bovendien per machine wor den bekeken wat de mogelijkheden zijn. De grootste gebruiker van kringlooppa pier is het ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne. Ook de stembiljet ten voor de Nederlandse verkiezingen worden sinds 1978 op kringlooppapier gedrukt. „Daarom moeten de overheidstaken kri tisch worden bekeken. Een combinatie van oordeelkundig rooien en snoeien is onvermijdelijk, zegt de RCO. Het kabinet mag bij de ombuigingen volgens de RCO geen gebruik maken van de extra aardgasbaten als gevolg van ver nieuwde gascontracten en hogere olieprij zen. Die extra aardgasbaten dienen te worden gebruikt om de economische structuur te versterken”, zoals het kabinet zelf steeds heeft betoogd”. De werkgevers willen dat deze extra gelden worden aangewend om een sy steem van inflatieneutrale belastinghef fing in te voeren. Zij stemmen in met de voorstellen voor het bedrijfsleven zoals prof. Hofstra die heeft gedaan. Mocht invoering daarvan op korte termijn moei lijk zijn, dan pleiten de werkgevers voor vrije of geïndexeerde afschrijvingen, aan gevuld met een hogere bijzondere winst- aftrek. Invoering van een systeem van inflatieneutrale belastingheffing voor de bedrijven moet volgens de RCO overigens niet worden gekoppeld aan het probleem van de aftrekbaarheid van hypotheek rente. De RCO zegt verder begrippen als koop kracht en reëel beschikbaar inkomen geen bruikbare normen te vinden voor de arbeidsvoorwaardenontwikkeling. De grootte van het inkomen waarover de werknemer vrij kan beschikken is afhan kelijk van de belasting- en premiehoogte. het bedrijfsleven af, maar ontstaat over de lange termijn gerekend overcompensa tie, aldus de werkgevers. fondsen :div. ed.) ,50 11» „Doorlezend zie ik dan tot mijn verba zing een staatsbank, een staatsverzeke- ringsbedrijf, een staatsenergiebedrijf. Dat vind ik dan collectivistisch. Als ik die twee positive punten weer in herinnering roep, dan denk ik twee dingen: de visie op de overheid is vriendelijk gezegd twees lachtig en papier is natuurlijk erg ge duldig”. Terug naar de jaren vijftig zei u op de persconferentie ook. „Ik heb een vergelijking met die periode gemaakt en ik heb dat positief bedoeld hoor. We zijn te ver doorgeschoten. Als we de economie van het begin tot einde gaan sturen, en dat proef ik toch in dat PvdA- programma, dan is dat in mijn visie een stap achteruit. Trouwens, het gaat daarbij niet om wat ik vind, zelfs niet om wat het VNO vindt. Het is objectief zo. Een open economie als de Nederlandse is ongeloof lijk kwetsbaar. Het laatste OESO-rapport heeft er ook nog voor gewaarschuwd. Het is een foute weg, neemt u dat van mij aan, want het is gewoon zo, daar hoeven we niet over te discussiëren”. Dit zegt Chris van Veen op zijn praat stoel in de zetel van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) aan de Haagse Prinses Beatrixlaan. Zeven jaar nu al is hij de belangrijkste spreek buis van het werkgevende deel der natie en wie hem aanhoort, raakt er terstond van overtuigd dat hij de zeven jaar die hem nog van zijn AOW scheiden er moei teloos aan toe zal kunnen voegen. Discussie, dat is een techniek die Van Veen bovenmate beheerst. Het advies vooraf wees ook in die richting: Van Veen, dat is een aardige man, maar houd hem in de gaten. Het is een gewiekst prater, kent zijn zaken. Maak er een debat van, dan is hü op zijn best en dat vindt hij zelf ook het leukst. Over de jaren vijftig zegt hij verder: „Die tijd van de oude Drees was natuur lijk ook bijzonder. Zo’n PvdA-programma zou toen in deze vorm nooit geschreven zijn. Mensen voelden zich verantwoorde lijk. Er was een grotere eensgezindheid en meer vertrouwen in de leiders. Dat is wat we nu zo missen, terwijl het ons juist zo’n Ook op het moment dat het aanbod aardgas geringer wordt dan de vraag moet de openbare gasvoorziening gereed zijn om aan deze vraag te voldoen door middel van kolenvergassing, zo vindt het instituut. Met het oog op het toenemend aanbod van verschillende kwaliteiten wordt naar mogelijkheden gezocht om toestellen te ontwikkelen die eenvoudig kunnen worden aangepast aan de ver schillende soorten dan wel, wat de wer king betreft, in voldoende mate ongevoe lig zijn voor de kwaliteit van het gedistri bueerde gas. Het instituut is bezig met onderzoek naar een centrale eenheid voor een wo ning, die onder meer ruimteverwarming, ventilatielucht, warm gebruikswater en heet water kan leveren. Men wil bezien of het mogelijk is een doeltreffende combi natie van energiebesparende mogelijkhe den te ontwikkelen. Daarbij wordt gemikt op verwarmingsketels met een hoog ren dement in combinatie met warmteterug- winning uit verbrandingsgassen en venti latielucht. VEG-Gasinstituut ziet met na me voor de warmteterugwinning goede mogelijkheden voor nieuwbouwhuizen en zal dus activiteiten ontplooien om deze toepassing te stimuleren. Het instituut schrijft dat er steeds meer aardgas van andere kwaliteit van het Gro ningse beschikbaar zal komen. Dit veran derde aanbod zou, als er geen toereikende maatregelen worden getroffen, tot gevolg hebben dat te zijner tijd alle toestellen omgebouwd moeten worden. Maar zo’n wijziging voor de gebruikers is niet de bedoeling. Het aardgas uit andere bronnen dan de Slochterenbel, zoals uit de Noordzee, heeft meestal een hogere verbrandings waarde. Als die soorten worden gemengd met gassen van lagere verbrandingswaar de - zoals steenkoolgas - kan een kwaliteit worden verkregen die voor het bestaande distributienet geschikt is. Volgens VEG-Gasinstituut biedt het zo genaamde U-gasproces voor steenkool- vergassing goede mogelijkheden voor de openbare gasvoorziening. Daarom is met een Amerikaans instituut voor gastechno logie een overeenkomst gesloten voor de aankoop van „kennis”. Gestudeerd wordt nu op de bouw van een proefgasfabriek. Dit gebeurt volgens het beleid van de gasbedrijven die zich verantwoordelijk achten voor kwaliteit en prijs van het gas dat zij gaan leveren. Zij vinden dat snel moet worden begonnen met de kolengas- produktie ter vervanging van het Gro ningse gas. De grootte van de produktie- eenheden kan dan op een basisverbruik Kringlooppapier wordt gemaakt van ge bruikt nieuw papier. De Vereniging Mi lieudefensie begon eind 1978 met een actie om het gebruik van kringlooppapier te bevorderen. Duizenden brieven werden geschreven naar instellingen, meestal (se mi) officiële. Vooral daar wordt sindsdien steeds meer kringlooppapier gebruikt, al dus Milieudefensie en het ministerie. Mi lieudefensie beschouwt haar actie dan ook als geslaagd. Het gebruik van kringlooppapier heeft als voordeel dat er minder bomen voor de papierproduktie hoeven te worden ge kapt. Maar Milieudefensie vindt het „edu catieve” aspect belangrijker: nadenken over het gebruik van kringlooppapier kan een aanzet zijn tot een zuiniger gebruik van alle papier en tot denken over herge bruik van stoffen, aldus een woord voerder. Milieudefensie heeft nogal wat vooroor- In een brief aan de ministerraad over de sociaal-economische ontwikkeling vol gend jaar schrijft de RCO, waarin zeven werkgeverscentrales samenwerken, de eind op weg zou kunnen helpen. U citeer de reacties van anderen op het PvdA- programma waarin het woord eerlijk ge bruikt is. Ik heb al gezegd: het is mijn woord niet. Als ik het nu toch even oppak, dan zeg ik: wij doen niet aan partijpoli tiek, maar oneerlijke programma’s heb ik in Nederland nog nooit gezien”. „Wel is het plan van de socialisten merk waardig en zeer kwetsbaar daarbij. Er ligt een belangrijke prioriteit bij economische groei. Nou, ik vraag u op de man af: wij, de bedrijven, zijn toch de enige die voor die groei kunnen zorgen. Via nivellering van de inkomens probeert men dan ook nog geld bij elkaar te krijgen, maar we hebben hier natuurlijk al heel wat genivel leerd. In vergelijking met het buitenland staan we op eenzame hoogte. We hebben in dat opzicht te hard gelopen. En dat zeggen wij niet alleen, maar dat begint ook aan de andere kant door te dringen. We moeten nu uitkijken. De onderne mingslust, die moet echter beloond worden”. In de tijd van Drees was er van ar beidsvoorwaardenoverleg geen sprake. De loonpolitiek werd centraal geleid. Eens per jaar kwam de vakbeweging vragen of er nog ruimte voor een verhoging was. Bij een „nee” legde iedereen zich neer. Moet dat ook terug? „Nee, natuurlijk niet, dat heb ik ook niet gezegd. Het gaat mij om het besef van samen verantwoordelijk zijn. Samen weer op het goede spoor komen. Wij onderstre pen wat Zijlstra heeft gezegd. Het gaat om objectieve zaken”. Is de FNV dan zo onredelijk? „Je kunt op dit moment niet zeggen dat de vakbeweging zich zo onredelijk opstelt. Als ik zie wat ze vragen. Het kabinet heeft de koopkrachtgarantie gegeven en als ik die dan nu in het CAO-overleg zie terug komen, dan is dat niet gek. Het kabinet stelt een voorbeeld, de vakbeweging trekt de lijn door. Als zo’n kabinet de motie van Engwirda (D’66) over de kosten van ener gie in de prijscompensatie niet uitvoert, wat moet de FNV dan? Nee, dat is niet onredelijk vanuit FNV-standpunt gezien”. „Op dat punt geen verwijten van mij aan de vakbeweging. De onderhande lingsresultaten zijn per bedrijf op zich niet slecht, maar afgezet tegen de econo mische situatie in het land, zijn wij zeer bezorgd”. „Hoe komt u er bij, ik ben er helemaal niet van geschrokken, dat herstel van de prijscompensatie. Ik wist dat het zou ko men. Nee, nee, ik heb nooit gezegd dat dat niet kon. Op het NOS-joumaal? Ik herin ner me niets van zo’n uitspraak. Ik zeg nu wel dat ik het gevaarlijk vind, die loonkos tenstijging. Waar niets is, kan ook niets verdeeld worden”. Hoe is het contact met de FNV nu, met Kok? „We hebben vanochtend nog getelefo- PUTTEN. Het bedrijf Smit’s Reform in Putten, dat onder meer de merken Zon Natura en Bio Natura op de markt brengt, gaat juridische stappen ondernemen te gen de Stichting Alternatief Warenonder zoek (SAW) en een van haar medewer kers, Arie van Genderen. Tot deze gerechtelijke stappen is beslo ten naar aanleiding van een artikel van Van Genderen in het jongste maandblad van de Stichting Milieudefensie. Hierin wordt Zon Natura de grootste oplichters- club genoemd. Een woordvoerder van Smit’s Reform, met 130 medewerkers een van de grootste bedrijven op het gebied van alternatief voedsel in ons land, wijst erop dat er tussen zijn bedrijf en Van Genderen een interpretatieverschil bestaat over het be grip reform. „Van Genderen zegt dat onze reformartikelen biologisch-dynamisch zijn. Maar dat is zijn definitie. Wij brengen met Zon Natura geen biologisch-dynami- sche produkten. Dat staat ook duidelijk op de verpakking. Onze produkten be schouwen wij als een eerste stap naar natuurzuivere voeding. Dat noemen wij reformvoedsel. Wij komen wel over als een bedrijf dat met de Zon Natura pro dukten biologisch-dynamisch voedsel brengt, maar, nogmaals, dat is niet zo. gewerkt aan de nieuwe metro- Hier een overzicht van station Kralingse Zoom in het oostelijk deel van de Maasstad, dat in september gereed zal zijn. Als alles volgens planning verloopt, zal in mei 1982 het eerste stuk van de lijn tussen de Coolhaven en de Capelsebrug in gebruik worden gesteld Er wordt in Rotterdam hard sneltramlijn tussen het Marconiplein en Ommoord-Zevenkamp.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17