Den Helder-Maritiem 23 knelpunten schrijvende lezers [zeepost E Christie’s Kunst en Antiquiteiten Veiling. Inbreng mogelijk tot 1 augustus. 3 I: op wegen \xzeg en wiel (f fe! MM/ T(r)ips Nieuwe S-klasse van Mercedes: de perfectie bijna bereikt RIJPROEF Kaasmarkten 8 Balkan-dansen Antieke fietsen d- Ijk »l 8- >1 rs I o Dieselrijder) is in Amerika populair fm. behr studio- Gijzeling Daniël en Wiegel JB. wb: petri ooferow arti netel in] Reistijd per dag gemiddeld 70 min. Aardgas deugt niet als brandstof auto éven tussen; <5^ PO L 19 VRIJDAG 20 JUNI 1980 VARIA c=» 302 V1 HOORN ZIEN 13 ih 880 725 zijlweg 36-38 - 2013 dj haarlem - tel. 023-316399- Sr Grilleren of barbecuen van vis I V A (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) A44. (ADVERTENTIE) I 39 aan veel kunnen bijdragen. Hoe meer druk van buiten, des te beter. Deze 53 mensen moeten worden bevrijd. Kan het niet met het woord, dan maar met de daad. Als ik Amerikaans staatsburger was, zou ik de president verzoeken een reusachtige troepenmacht naar dit land te sturen om recht te doen. Het klinkt niet overtuigend, maar het zal het enige mid del kunnen zijn in de strijd op overleven of dood. Men zou ook onze regering moe ten schrijven dat zij alle handel met dit land verbiedt en alle diplomatieke contac ten verbreekt. Volgens minister Wiegel heeft zijn colle ga Daniël (Duijnman wel een extraatje verdiend. Daniël T. heeft hiervoor gevoch ten als ware hij in de leeuwekuil. Dat vind ik nog al een onnozele opmerking, want Daniël heeft helemaal niet gevochten in de leeuwekuil. Daniël 7 vers 23: Mijn God heeft zijnen Engel gezonden en Hij heeft den muil der leeuwen toegesloten, dat zij mij niet beschadigd hebben. 1560 kg. De inhoud van de brandstof tank bedraagt 90 liter. De kofferruimte heeft een inhoud van ruim 500 liter. Om de wagen echter zo volledig moge lijk „aangekleed” te krijgen, zijn enige accessoires nodig, die de standaardprijs nogal fors laten oplopen. 'dB Hotel „Brittannia” in VLISSINGEN is zaterdagmorgen 21 juni om 10.30 uur het startpunt van een rit van Nederlandse en Belgische antieke automobielen over Wal cheren. De tocht van de „oldtimers” ein digt om 3.30 uur in het Bellamypark. Draaiorgelmuziek luistert zaterdag 21 juni in MAKKUM (Fr.) straatkaatswed- strijden op. Ze beinnen om 10 uur. J. L. HOOGSLAG Vogelenzang. W. v. d. POL Haarlem. T (voor najaarsveiling 1980) Christie’s, Rokin91, 1012 KL Amsterdam, tel. 020 - 23 15 05, telex 15758 Verschillende gilden uit Peelland ko men zondag 22 juni bijeen op „De Paal- berg” in MARIAHOUT (gem. Lieshout, N.B.), waar ze ’s middags schietwedstrij den houden. mag noemen. Terwijl wij in Nederland ons druk maken over de dumping in de oceaan van 7 gram niet hoogwaardig ura nium, moeten wij blijven toezien dat die 53 mensen op mensonterende wijze ge vangen worden gehouden. Massaal moe ten wij voor en tijdens de vakanties hierte gen protesteren en om hun vrijlating vra gen. Een briefte naar de zaakgelastigde in ons land van de republiek Iran zou hier- De twaalfde „Middeleeuwse Burcht- geesten” in NOORBEEK hebben als the ma de rechtspraak in de middeleeuwen. Op de zondagmiddagen 22 en 29 juni herleeft in dit Zuidlimburgse dorp een volksgericht anno 1380, gevolgd door een middeleeuwse optocht. P Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië, ms. „Aldabi”, 24 juni; Aus tralië, ms. „Kangourou”, 24 juni; Brazilië, ms „Aldabi”, 24 juni; Canada, ms. „C. P. Voyageur”, 20 juni; India, ms „Nahost Klipper”, 25 juni; Israel, ms. „Nahost Klipper”, 25 juni; Japan, ms „Osaka Bay”, 20 juni; Ver. Staten van Amerika, ms „Atlantic Causeway”, 24 juni en ms. „American Accord”, 25 juni; Zuid-Afrika (Rep.), ms „Aludra”, 23 juni. 8.30 uur en omvat behalve schaapscheren onder andere het optreden van een dans groep en demonstraties van oude hand werken. Het St. Hubertusgilde in LIESSEL (gem. Deume, N.B.) viert zaterdag 21 juni het St. Jansfeest. Bezoekers kunnen ’s middags vanaf 3 uur mee schieten. Zaterdag en zondag 21 en 22 juni zullen de Nationale Vlootdagen van de Koninklijke Marine in DEN HELDER, die vandaag reeds zijn gestart, weer als een magneet op de mensenmassa werken. Vorig jaar trokken de demonstraties, over drie dagen verspreid, 80.000 kijkers, maar dat was wel een maand later midden in de vakantiepiek. De toegang tot het Marineterrein is gratis. Er mag niet worden gefotografeerd of gefilmd. Onder de naam „Den Helder-Maritiem” zijn behalve de Vlootdagen nog een aantal tentoonstellingen ondergebracht in het Marinemuseum (zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur en zondag van 12.00 tot 17.00 uur) en in de Schouwburgaanbouw. Ook de Antiekade is in Den Helder neergestreken en wel met een driedaagse, die tot en met zondag duurt in de Jocohal aan de drs. F. Bijlweg 6. Tijdens deze antiek- en curiosabeurs zaterdag en zondag van 10.00 tot 18.00 uur valt er ook expositie van schilderijen op maritiem gebied met voorstellingen van omstreeks de eeuwwisseling te bezichtigen. Tevens biedt Den Helder tot en met 28 juni een speciale Deense week met op maandag 23 juni op het strand een Skandinavisch Midzomemachtsfeest. Een programma- overzicht is te verkrijgen bij de VW, Bernhardplein 10, Den Helder. Met dit soort misdadigers als daar valt niet te praten, maar alleen te handelen. Gebruik niet al te dikke vis of moten Een wat dik- ker uitgevallen platvis in 't midden op de hoofd- 1 graat inkerven. Bestrijk vóór en tijdens het roosteren de vis goed met olie Geef er stokbrood bij met kruidenboter (100 g zachtgemaakte boter vermengen met 4 fijngewreven eierdooiers Voeg naar smaak toe fijngehakt sjalotje, halve theelepel fijngesneden bieslook en evenveel dragon, kervel, peterselie en enkele druppels citroensap) L Doe meer met vis. omdat't zo lekker is. Produktschap voor Vis en Visprodukten. s-Gravenhage Honderdvijftig dansers in authentieke klederdracht zetten hun beste beentje voor tijdens het „folkloristische Balkan- dansconcours”, dat het weekeinde van 21 en 22 juni te volgen is op de Boulevard in SCHEVENINGEN. Het programma op beide dagen duurt van 13.00-17.00 uur. Zaterdag 21 juni wordt door de tien deelnemende dansgroepen gedanst om de „Prix d’Honneur Scheveningen”, die aan de groepen met de beste choreografie zal worden toegekend. De drie uitverkozen groepen zullen ook op zondag 22 juni optredens verzorgen. Te opluistering van het concours zal op zondag 22 juni het Internationaal Folkloristisch Dansthea ter, begeleid door het orkest Prelaz, een speciaal openluchtoptreden verzorgen. Volgens de Groningse hoogleraar dr. Michon kunnen we in Nederland niet met minder mobiliteit toe. Tenzij we bereid zijn genoegen te nemen met een lager peil van onze samenleving. De pro fessor sprak deze woorden tijdens de jaarvergadering van de KNAC. Volgens dr. Michon bezit de mens van nature een bewegingsdrang. Waar het om gaat is, deze drang te besturen. De hoogleraar zag daarvoor verschillende mogelijkhe den: betere beheersing van het verkeer in en naar de binnensteden, door onder meer variabele werktijden, openbaar vervoer .carpooling enz.. Voorts somde hij als mogelijkheden nog op: nivellering van vervoer en aandacht voor communi catie via andere media. Als voorbeeld hiervan noemde hij de ontwikkeling in de 1 elektronica, die er in de toekomst voor kan zorgen dat vooral administra tieve beroepen thuis kunnen worden uit geoefend. Professor Michon zei nog, dat de mobi liteitsbehoefte van de mens wordt inge perkt door twee factoren: tijd en finan ciële mogelijkheden. Uit onderzoekingen is gebleken, dat men per dag circa zeventig minuten aan reizen besteedt. Gaat dit noodgedwon gen langer duren, dan heeft men de neiging deze tijdsduur terug te brengen. Wat het geld betreft: in gezinnen zonder auto wordt gemiddeld 3 tot 5 percent van het gezinsinkomen aan mobiliteit be steed. In gezinnen met een auto is dit gestegen tot 10 12 percent van het gezinsinkomen. Aardgas blijkt minder geschikt als brandstof voor motoren. Dat is de uit komst van een proef die in Groningen met bussen van het gemeentelijk ver voerbedrijf werd gehouden. Diesels, die op het gebruik van aardgas werden inge richt, bleken veel verlies aan vermogen op te leveren. Voorts levert het proble men op samengeperst aardgas in vol doende hoeveelheden mee te voeren. Nu is het in theorie mogelijk een speciale aardgasmotor te ontwikkelen, plus nog eens de voorzieningen voor produktie, transport en opslag van samengeperst aardgas. Want wat heb je aan een aard gasmotor als er ook niet onderweg er gens aardgas kan worden bijgetankt? In de praktijk blijkt echter de ontwik keling van zo’n motor en de noodzakelij ke voorzieningen zo veel geld gaat kos ten, naast nog eens de grote technische problemen die men moet oplossen, dat Verkeer en Waterstaat heeft afgezien van verdere proefnemingen op dit gebied. De diesel blijkt in Amerika steeds po pulairder te worden. Verleden jaar wer den in dat land 271.000 auto’s met diesel motoren verkocht, wat een stijging van 99,9 percent betekent in vergelijking met 1978. De Amerikaanse auto-industrie le verde zelf de grootste bijdrage aan het dieselrjjden op hun thuismarkt: de ver koop van de Oldsmobile-diesel steeg tot 111.000 stuks, terwijl van de, Cadillac- diesel 27.000 eenheden werden omgezet. Daarnaast deden de Europese merken, die in Amerika met een diesel uitkomen, ook goede zaken. De Volkswagen Rab- bit-diesel zag de verkoop van deze wa gen stijgen tot 86.000 stuks. Ook de van oudsher bekende dieselmerken als Mer cedes en Peugeot zagen hun omzet stij gen. Het ziet er overigens naar uit, dat niet alleen in Amerika, maar ook bij voorbeeld op de Europese markten de diesel zijn zegetocht verder voortzet. Niettegenstaande alle vakanties en vreugde die overal kan zijn, zou ik toch nog eens willen wijzen op de armzalige toestand van de 53 gegijzelde Amerikanen in Iran. Een gijzeling tot meerdere eer en glorie van de leider van deze staat en tot versteviging van zijn „religie” als ik het zo Simpelweg oude wagens kleiner maken, dat is niets voor Daimler- Benz. Hoe het Duitse concern dan wel inspeelt op de autotechniek van vandaag, toont de nieuwe S-klasse van Mercedes aan. Dit jaar versche nen vier modellen van deze nieuwe klasse op de markt: van de 280 S, via de 280 SE, en de 380 SE tot de 500 SE. Al deze modellen onderschei den zich in kwaliteit en eigenschap pen van de vorige S-klasse. Een onderscheiding die zo positief uit viel, dat Daimler-Benz het huidige topmodel, de 450 SEL 6,9 uit het programma heeft genomen. De nieuwe S-klasse wordt onder meer gekenmerkt door een vermindering in gewicht van 50 tot 280 kg, en een sterk verbeterde styling, die niet alleen bespa rend werkt, maar ook het rijcomfort verhoogt. Uiterlijk herkent men de mo dellen uit de nieuwe S-klasse aan een naar voren aflopende carrosserie (wig- vorm). En voor de kenner bestaan er daarnaast nog genoeg andere details, die aangeven dat men met de voorlopig laat ste schepping van Mercedes heeft te doen. In de duurdere modellen, de 380 en de 500, is een nieuwe lichtmetalen V8- krachtbron gemonteerd, die tientallen kilogrammen minder weegt, dan de voormalige 6,9-litermotor. In de model len 280 S en 280 SE is een verder verbe terde 2,8 liter zes-cilindermotor inge bouwd. Met een van deze modellen, de 280 SE, hebben we enige dagen ervaring opge daan. Volgens DIN-norm verbruikt onze testwagen voorzien van automaat bij 120 km/uur 11,7 liter op de 100 km. Onze berekening, na een aantal gevari eerde ritten zowel in de stad, als met hoge snelheid (de top bedraagt ca. 200 km/uur) toonde een doorsneeverbruik van 12,8 aan. Maar daar zaten, zoals gezegd, enkele zeer snelle ritten bij, die overigens aantoonden welke vooruit strevende technieken Daimler-Benz in deze nieuwe S-klasse heeft geïnvesteerd. Geen geschok of getril, maar een koers vaste stabiliteit, onder meer veroorzaakt door de vormgeving. De stérke lucht stromen drukken de wagen vaster op de weg, terwijl de ver doorlopende luchtge- leiders onder de wagen de opwaartse druk verminderen. Met deze aërodyna mische vormgeving heeft Daimler-Benz tevens gepoogd het brandstofverbruik omlaag te brengen. Bij geen enkele se- rie-sedan is de luchtweerstand zo laag als bij de sedans in deze S-klasse. De bestuurder bezit bovendien een econometer op het dashboard, die on middellijk aangeeft wanneer er onren dabel met het gaspedaal wordt omge sprongen. De 2,8 Eter zes-cilindermotor (met injectie) die 136 kW (185 DIN-pk) levert, is bij dit alles bijzonder stil. Ook al omdat alles is gedaan aan de isolatie. Rubber kussens bij voor- en achteras voorkomen bovendien dat bandengeruis naar binnen wordt overgebracht. Overi gens laat de wagen zich ook gemakkelijk leiden door het stadsverkeer. Een prima uitzicht, lichte besturing en gemakkelij ke bediening dragen daaraan bij. De wagen beschikte bovendien over een „automatische piloot”: met een een voudige handel kon men een bepaalde snelheid instellen, die de wagen onder alle omstandigheden aanhoudt. Daim ler-Benz heeft ook bij deze S-serie niets nagelaten om het comfort van de inzit tenden te vergroten. De ventilatie en verwarming kan op een bepaalde tempe ratuur worden afgesteld, er is zetelver- warming en de automatische gordels zijn in hoogte verstelbaar. Om maar enkele voorbeelden te noemen. Nadelig is, dat lange passagiers achterin weinig hoofdruimte hebben, daar tegenover staat dat door de nieuw gevormde zetels vóór, de benen van de achterpassagiers meer ruimte hebben gekregen. Zoals ge bruikelijk heeft de veiligheid van de passagiers, onder meer door verlengde kreukelzones, alle aandacht gekregen. Een rij-indruk kan in dit bestek nooit meer zijn, dan een greep uit alle kwali teiten of gebreken. Daarom nog enige notities op een rijtje: een vlot startende motor, felle acceleratie, nauwkeurig stuurgedrag (stuurbekrachtiging), hoge kruissnelheid, vering en beremming in optimale vorm. Het remvermogen is zeer groot. Met toepassing van het anti-blok- keersysteem wordt de veiligheid vele malen vergroot. Zonder overdrijving kan de nieuwe S- klasse van Mercedes gekwalificeerd worden als een zeer hoog geklasseerde reiswagen, die op vele punten zijn con currenten (BMW, Jaguar, Opel Senator om enige te noemen) de loef afsteekt. De wagen heeft een rijklaar gewicht van Zondag 22 juni zal een beslist zeer onge bruikelijk beeld geven in de straten van DRUNEN. Ruim 100 museumstukken be staande uit trycycles, michaux’s, hoge bie’s zullen een toertocht maken van onge veer 16 km langs de rand van de Drunense Duinen. Het startschot van deze pittoreske tocht val om 12.30 uur. Natuurlijk zijn er ook spelregels. Duwen onderweg, wisselen van velocipède en/of onderdelen, een an der de sloot in rijden, dat is allemaal verboden. Rond 14.00 uur wordt de stoet terug verwacht bij het automuseum, waar tus sen 15.00 uur en 16.00 uur het „Concours d’Elégance” en een behandigheidswed- strijd plaatsvindt. Speciaal op de woensdagen tot en met 13 augustus kan de Westfriese hoofdstad HOORN gezien worden. De aanwezige entourage tussen 9.00 en 17.00 uur wordt dan gevormd door een aantrekkelijke ga lerij van marktkramen, afgewisseld met openlucht-terrassen en op straat uitgestal de koopwaar. De winkel- en marktstraten op deze woensdagen geheel verkeersvrij komen uit op het historische plein, De Roode Steen, waar ambachten en beroepen de bezoeker van vandaag terug brengt naar de tijd van vroeger, terwijl men zich daar ook kan amuseren met het optreden van een van de originele Westfriese Dans groepen. Verder is er dagelijks een havenrond vaart van een uur in en rond de karakte ristieke haven van Hoorn en op het Ijssel meer, vertrek van de Veermanskade om de 90 minuten te beginnen om 11 uur. „ER even tussen UIT is een f s rubriek met t(r)ips voor onze I ’"“'t lezers, die er eens een paar j uur of wat langer uit willen Niet alleen Alkmaar (op vrijdagen), maar ook PURMEREND biedt dit jaar het vrolijke en kleurrijke tafereel van een kaasmarkt in de zomermaanden. Er staan er voor 1980 tien geprogrammeerd, tel kens op donderdagen tot en met 21 augustus. Hoofdattraktie van de „Boerendag”, zondag 22 juni in SCHALKWIJK (gem. Houten), is een défilé van zware werk paarden die in een twee-, vier- en zesspan oude landbouwwerktuigen voortrekken. Verdere attrakties zijn onder andere: trekkerbehendigheidswedstrijden en touwtrekwedstrijden. De „Boerendag” begint om 10.30 uur. De schaapskudde van het gebied rond om de Postbank (bij Arnhem) is zaterdag 21 juni het middelpunt van een folkloris tisch feest in RHEDEN. Het begint om Overzicht van de belangrijste werk zaamheden aan de doorgaande wegen in Nederland in de periode van 21 tot en met 27 juni 1980 Amsterdam-Utrecht A2, tussen Amster dam en Abcoude, rijbaanversmallingen in beide richtingen, maximumsnelheid 70 km/u, duur onbekend. Rijswijk-Amsterdam A4, omg. verkeersplein Leidschendam, rijbaanver- legging en -versmalling, max. snelheid 70 km/uur en inhaalverbod voor vrachtver keer, tot de bouwvakantie (12 juli 1980), t.h.v. Nieuw-Vennep, van beide rijbanen kan op wisselende plaatsen een rijstrook afgesloten worden, (zowel ’s nachts als overdag), vermoedelijk tot 12 juli Zaanstad-Hoorn-Den Oever A7, tussen Avenhom en Den Oever, in beide richtin gen rijbaanversmallingen en inhaalverbo- den en snelheidsbeperkingen. Duur onbe kend. Den Oever-Heerenveen A7. t.h.v. Den Oever werkzaamheden aan de brug in de Afsluitdijk in beide richtingen slechts een rijstrook beschikbaar, tot oktober 1980. Breda-Rotterdam A16. Tussen Breda en Moerdijkbrug van beide rijbanen kan op wisselende plaatsen een rijstrook afge sloten zijn. Tot oktober 1980. Breda-Gorinchem-Vianen A27. Tussen Breda en Gorinchem in een of beide rich tingen kan een rijstrook afgesloten wor den. Tot de bouwvakantie (12 juli). Amersfoort-Zwolle A28. Bij Harder wijk, per richting twee versmalde rijstro ken. Tot augustus 1980. Wassenaar-Burgerveen A44. Haar lemmermeer, rijstrook afsluitingen (dag en nacht) in de richting Amsterdam van 23 juni t/m 2 juli. Vleutense brug-Utrecht. Brug tussen A2 (Lage Weide) en Utrecht-Centrum af- gesloten in de richting centrum. Tot 28 juli 1980. 1; 4 Si x,\vus>z/y 70]

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19