ONDERWIJSPLANNEN MINISTER PAIS: voorzitter elk jaar vieren Kamervragen aan ministers Grote fracties willen V; m Politie bezet T a< lï v< kraakpand in Amsterdam Incidenten bij bezoek Beatrix Oranjecomités: 5 mei niet Post mogelijk nieuwe NCBO- dit nog actie tegen doodstraf aan Zwolle Pi b( Tweede Kamer wil 7.500 gulden geven A zijn te koop Gegevens over kentekens oi UI VRIJDAG 20 JUNI 1980 BINNEN* EN BUITENLAND 2 Vj Chemisch afval Dubbeldekker Landbouwprijzen (V; I Sa< rin OV( dei eer Bedlegerig Textiel aanpakken Gesprek haven-CAO (Van onze redactie binnenland DEN HAAG. De regering wil in 1983 de leerplicht met één jaar vervroegen, zodat kinderen dan vanaf vijf jaar naar school moeten. Voor kin deren van vier jaar moet voor alsnog een leer-recht worden gehandhaafd. Kinderbijslag Texel boos Buikhuisen es .1 .S Leerplicht in 1983 één jaar vervroegd 1 beleid sprake Grote belangstelling op de publieke tribune in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de achterstallige KNIL-salarissen. Wiegel: Kabinet moet over KNIL-uitkering beslissen 24 21 20 0 0 De Kamerleden verlangen voorts spoe dige indiening bij de Tweede Kamer van de voorstellen tot wijziging van het Wet boek van militair strafrecht, de Wet oor logsstrafrecht en het Besluit buitenge woon strafrecht, welke volledige afschaf fing van de doodstraf beogen. Wiegel zei niet alleen te willen oordelen over de motie die, als de regering het ermee eens kan zijn, betekent dat zeker 50.000 mensen een eenmalige uitkering zullen krijgen. Daarmee is dan een bedrag van ten minste 375 miljoen gulden totaal gemoeid. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet zal binnen een week beslissen over een uitkering van 7500 gulden belasting vrij aan een grote groep mensen die tijdens de oorlog in Japanse gevan genkampen heeft gezeten, zo heeft minister Wiegel (Binnenlandse Za ken) beloofd. De gehele Tweede Ka mer heeft zich gisteren achter een motie gesteld, die om zo’n uitkering vraagt UTRECHT (ANP). Het hoofdbestuur van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel (NCBO) (63.000 leden) heeft de vice-voorzitter van de NCBO, Lammert H. Post voorgedragen als opvolger van bondsvoorzitter Wabe Wieringa. Deze wordt voorzitter van de raad van toezicht van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds en van de Buitenge wone Pensioenraad. Gillebaard schat, dat driekwart van de betrokkenen door de 7500 gulden rechts herstel heeft gekregen. Wel zou zijn stich ting willen doorvechten om ook voor het andere kwart, dat gevormd wordt door de mensen met hoge rangen in het KNIL en navenante inkomsten, genoegdoening te krijgen. Blij is Vrijburg met het gegeven dat het parlement nu eindelijk erkent dat er een ereschuld is. Maar het bedrag dat het parlement dan wil geven, is voor hem onaanvaardbaar. Hij wilde niet uitsluiten dat hij dat geld helemaal niet zal accepte ren. Het bestuur van de SNE zal zich de komende dagen over een definitief stand punt beraden. Vandaag, tijdens de ministerraad, of op z’n laatst volgende week, zal de regering met een definitief standpunt komen, zo beloofde minister Wiegel. Minister Tuijnman (Verkeer en Water staat) vindt de lozingen van chemisch af val in de Noordzee door het Westduitse Bayer-concem niet in strijd met de inter nationale verdragen ter voorkoming van verontreiniging van de zee. De bewinds man stelt dit in een verweerschrift aan de Raad van State. Volgende week behandelt de Kroon een beroepszaak die door de Stichting Natuur en Milieu en de werkgroep Noordzee is aangespannen tegen een ontheffing die Tuijnman aan Bayer heeft verleend. Vol gens die vergunning mag het bedrijf gedu rende twee jaar 1.100.000 ton chemisch afval voor de kust van Hoek van Holland in de Noordzee dumpen. Op Texel is een nieuwe dubbeldeks veerboot in gebruik genomen, die ge schikt is voor het vervoer van 190 auto’s, terwjjl de salon plaatsbiedt aan 350 passa: giers. Voorlopig kan echter slechts een autodek gebruikt worden, omdat op Texel geen aanlegsteiger geschikt is voor ge bruik van het bovendek. De veerboot, die gebouwd is door Rjjn-Schelde-Verolme, heeft 34 miljoen gulden gekost. Het Brusselse akkoord over de land bouwprijzen in de EG-staten is slechts een adempauze, omdat de kostenstijgingen hierdoor niet worden opgevangen. Dit is de mening van minister Braks (Land bouw) en van de vaste Kamercommissie voor Landbouw, die gistermorgen hier over vergaderde. De Europese ministers van Landbouw hebben een verhoging van de landbouw prijzen met 5 procent voor het komende jaar vastgesteld. In initi fere: Buit sal in h ontt van Dt W wzw wzw zw wzw w w w w zw zw n nnw zw w wzw wzw o z windst. windst. zw nnw windst. wzw w windst. nnw windst wzw nnw zo w ono zo zzo verend, w wzw o n zw windst. w 18 .17 17 17 18 17 17 16 18 17 17 11 9 9 10 8 11 9 10 12 8 9 19 18 14 18 9 11 14 16 9 8 16 16 15 13 17 13 10 14 15 13 8 12 18 16 20 20 20 18 SI ontp de i eilar van der deer Bi. dooc gewt niste deeli bom brac Pr bew: bloei van D. stad van uur tooi ten. jour Di vert daai scht gen plaa W nati zijn van Het star fina H der: sin; verl fine het gul Wi kaar ren aan aan De vies ener omd nieu friini Chri belo bran poer gebi Hi com Sovj van zou kaar duw ei? C 5 13 4 14 3 3 19 0.2 0.5 2 0 26 25 18 15 33 26 26 20 23 18 20 25 23 20 21 20 23 24 24 M ter Con sanc blok kaai renc keni „om aan en dan 4 h. bew. regenbui regenbui regenbui regenbui h:bew. h. bew. regenbui zw. bew. regenbui zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew zw. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. regen on bew. zw. bew. on bew. onbew. onbew. regen zw. bew. regen onbew. onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. Inmiddels heeft voorzitter G. Vrijburg van de Stichting Nederlandse Ereschul den (SNE) de uitkering van 7500 gulden „een fooi, een belediging” genoemd. De SNE strijdt sinds jaar en dag voor een uitkering van 16.000 gulden ineens belas tingvrij. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Confederatie van Oranjeverenigingen is tegen een jaarlijk se. viering van 5 mei. Organisatorisch en financieel is een jaarlijkse bevrijdingsdag niet haalbaar. De confederatie schrijft dat in een brief aan minister-president Van Ag\ De organisatie van de feestelijkheden rond koninginnedag is in handen van ruim 2.000 oranjeverenigingen en comités, die vrijwel allemaal ook zorgen voor de viering van bevrijdingsdag om de vijf jaar. Zij kunnen vlak na 30 april niet nog eens de spankracht opbrengen voor een ander feest, meent het verbond. Eens in de vijf jaar lukt dat wel. Financieel is een jaarlijkse bevrijdings dag niet mogelijk, omdat de gemeentebe sturen over het algemeen eens per 5 jaar een eenmalige extra bijdrage per inwoner en/of scholier uittrekken om het 5 mei feest mogelijk te maken. Bij vele bejaarden, die bedlegerig zijn geworden of zeer langdurig in een stoei I zitten, komt decubitus doorliggen) 1 voor. In medische kringen neemt men tot nu toe aan dat de bloedvaten in de huid ei) het onderliggende weefsel door het voort durend liggen of zitten te lang worden dichtgedrukt, als gevolg waarvan het huidweefsel afsterft. Er zijn thans echter aanwijzingen dat decubitus niet alleen een kwestie is van doorliggen. Vergelijkend onzerzoek heeft namelijk uitgewezen dat medicijnen, die de bejaarden voor een andere ziekte ge bruiken, van invloed kunnen zijn op het ontstaan en de genezing van decubitus. De nieuwe voorzitter zal worden geko zen tijdens de algemene vergadering van de NCBO in september. Post kwam in 1949 in dienst van de NCBO. Hij werd in 1970 secretaris van de (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam mag tegen beta ling gegevens verstrekken over de geregi streerde houders van kentekens. Dat heeft minister Tuijnman (Verkeer en Wa terstaat laten weten op vragen van de VVD’ers Van de Ven en Nijpels. Belanghebbenden kunnen tegen onkos tenvergoeding naam en adres van kente kens krijgen. Het belang van de aanvra gers van dit soort informatie is aanwezig geacht, aldus, de minister, op grond van het feit dat iemand bereid is voor de gevraagde informatie te betalen. Er werd vanuit gegaan dat de verstrekte persoongegevens in dit verband slechts een geringe „privacy-gevoeligheid" heb ben. Wel wordt onderzocht op welke ma nier het begrip „belanghebbende” in de praktijk meer inhoud kan krijgen. Dat zeggen minister Pais en staatssecre taris Hermes (Onderwijs en Wetenschap pen) in hun memorie van antwoord over het wetsontwerp basisonderwijs aan de Tweede Kamer. De regering wil in augus tus 1983 de basisschool wettelijk invoeren. Die basisschool, bestemd voor kinderen van vier tot twaalf jaar. komt in de plaats van de afzonderlijke kleuter- en lagere scholen. Pais en Hermes merken op dat de duur van het basisonderwijs in beginsel acht jaar is. „Maar geen enkele bepaling staat in de weg dat een individuele leerling zeven jaar over het basisonderwijs doet en een andere negen jaar”. Volgens Pais en Hermes moeten de verworvenheden van het kleuteronderwijs in de nieuwe Basisschool behouden blijven. Zij menen bond en secretaris van de christelijke Centrale van Overheids- en Onderwijzend Personeel (CCOOP). Hij vertegenwoor digde de centrale samen met Wieringa in het Centraal Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken. In februari 1976 werd Post gekozen als tweede voorzitter van de NCBO. Voorzitter kolonel Gillebaard van de Stichting Rechtsherstel KNIL, een tweede grote stichting die zich met de KNIL- salarissen bezighoudt, is wel tevreden over het voorstel vanuit het parlement. Zijn stichting wil integrale uitbetaling, naar rang, van de tijdens de oorlogsjaren gederfde inkomsten. 24 20 18 17. 19 21 '14 13 13 9 Weer in binnen- en buitenland (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De drie grote fracties in de Tweede Kamer zijn van oordeel dat de Nederlandse regering een actieve rol dient te vervullen bij het bepleiten van afschaffing van de doodstraf. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Ongeveer vijftig manschappen van de Mobiele Eenheid van de Amsterdamse politie hebben gis termiddag een pand op de Herengracht bezet, dat een dag eerder, op last van de hoofdofficier van justitie in Amsterdam, mr. Messchaert, was ontruimd. De politie vreesde dat kraakgroepen het pand, dat op 11 mei na zeven jaar leeg stand was gekraakt, zouden heroveren. Het Openbaar Ministerie drong aan op versterking van de politie en in het begin van de middag arriveerde circa 400 man Mobiele Eenheid uit Noord-Holland, Utrecht, het Gooi en Rotterdam. Na de bezetting van het pand Heren gracht 242 door de Amsterdamse politie mannen demonstreerden een paar hon derd krakers en sympathisanten op de gracht. Later trok deze groep naar het Paleis van Justitie, waar de actie na het roepen van leuzen tegen de ME en het gemeentebestuur werd beëindigd. Er de den zich geen incidenten voor. De manschappen van de Mobiele Een heid die zich in het pand installeerden om kraken te voorkomen zullen pas vertrek ken als het pand weer „gewoon” in ge bruik wordt genomen, aldus een politie woordvoerder. Verwacht wordt, dat dit in de loop van vandaag het geval zal zijn. De regering doet veel te weinig voor de textiel. Van een behoorlijke aanpak is geen sprake. Voorzover van is, is dat veel te passief. CDA, PvdA en D’66 lieten minister Van Aardenne (Economische Zaken) gisteren tijdens eén commissievergadering over de situatie in de Nederlandse textiel met drie afzonderlijke moties weten dat de rege ring met een behoorlijk beleidsplan dient te komen. De onderhandelingen over een nieuwe haven-CAO zullèn volgende week dinsdag in Rotterdam worden heropend. Dat ge beurt na een maandenlang durende im- passe-situatie, die werd veroorzaakt door enerzijds de afwijzende houding van de havenwerkgevers ten opzichte van de CAO-eisen en anderzijds de grote ver deeldheid over het te voeren CAO-beleid onder de havenarbeiders zelf. De vervoersbonden FNV gaan volgende week van de werkgevers een CAO eisen, die over de datum van 1 januari 1981 (einde loonmaatregel) heengaat. 0 1 2 5 0.3 1 0 0 1 12 0 Z 0 4 0 0 0 4 0 12 0.1 0 4 1 1 3 0 0 0 Amsterdam De Bilt Deelen Eekie Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken is van plan de Sociale Verzeke ringsraad te verzoeken om advies over de vraag of het mogelijk is te controleren of jongelui vanaf achttien jaar, wier ouders kinderbijslag krijgen omdat zij studeren, dat ook inderdaad doen. Een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken heeft dat gisteren be vestigd. Inwoners van Texel gaan zaterdag 5 juli massaal demonstreren tegen het uitblij ven van een goedkoop jaarabonnement voor de Texelse veerboot. De actie wordt georganiseerd door de FNV-afdeling Texel, die vorig jaar al enkele Kamerle den naar het eiland haalde om te praten over subsidie voor een goedkoop jaar abonnement. Vorig jaar zomer wees de overheid een subsidie van een half mil joen, aangevraagd door Texels Eigei) Stoombootonderneming (TESO), af. Dat kan onder andere al gebeuren tij dens het zesde congres van de Verenigde Naties over de preventie van misdaad en de behandeling van delinquenten, van 25 augustus tot 5 september in Caracas. Deze opvatting is neergelegd in schrifte lijke vragen van de Kamerleden Stoffelen (PvdA), Scholten (CDA) en Kappeyne van de Coppello (WD) aan de ministers van Justitie en van Defensie. Zij verwijzen naar de op 22 april van dit jaar door de parlementaire vergadering van de Raad van Europa aangenomen resolutie, die een oproep inhoudt tot af schaffing van de doodstraf voor misda den begaan in vredestijd en de „aanbeve ling van de Europese conventie voor de rechten van de mens” in die zin te wij zigen. dat het megelijk is de nieuwe basisschool zo in te richten, dat ook de jongste kinde ren zich in een wat groter gebouw thuis voelen. Pais en Hermes vinden dat er voor het buitengewoon onderwijs een eigen wétte- lijke regeling moet komen. Zij kiezen hier voor, omdat het behoud van de samen werking op lange termijn binnen het bui tengewoon onderwijs voor de bewindslie den zwaar weegt. In die aparte wettelijke regeling moet volgens Pais en Hermes de nauwe relatie met het basisonderwijs en het voortgezet onderwijs worden bewaard. Minister Pais en staatssecretaris Her mes gaan ervan uit, dat de leraar die in de toekomst wordt opgeleid voor het basis onderwijs bevoegd zal zijn voor het geven van Engels. De leeftijd van acht a tien jaar is blijkens experimenten een gunstige leeftijd om het het leren van vreemde talen te beginnen. De bewindslieden ko men tegemoet aan de door PvdA, CDA, VVD en D’66 geuite bezwaren tegen het wetsartikel over de schoolwijken, die de gemeenteraad voor de openbare scholen in de gemeenten kan instellen. De bezwa ren kwamen voort uit de vrees dat de vrije schoolkeuze in het gedrang zou komen. Een wijziging in het artikel waarborgt een vrije keuzemogelijkheid voor de ouders. (Van onze redactie binnenland) ZWOLLE. Tijdens het koninklijk be zoek aan de Overijsselse hoofdstad is de auto van koningin Beatrix en prins Claus bekogeld met verf en een rookbom. Naar aanleiding van dit incident heeft de Zwol se gemeentepolitie acht personen in hech tenis genomen. Verder zijn zeven van bierblikjes gemaakte rookbommen in be slag genomen. Kort voor de koningin bij een van de stadsmuren arriveerde, hadden twee poli tiemensen - geholpen door omstanders - al twee jongelui gearresteerd. Het lukte ech ter niet direct de hele groep in te rekenen, zodat het gooi- en smijtwerk niet kon worden voorkomen toen de koninklijke stoet voorbij kwam. In totaal zijn elf personen door de poli tie ingerekend. Drie van deze (Westduit- sers) bleken volkomen onschuldig. De po litie heeft drie personen herkend als leden van de antimilitairistische groepering On- kruit uit Deventer. De Nederlandse Organisatie van Web zijnswerkers (NOW) is sterk gekant tegen de plannen van de Leidse hoogleraar Buikhuisen om bij minderjarigen in in richtingen onderzoek te doen naar moge lijke biologische oorzaken van crimineel gedrag. In een brief aan -minister De Rui ter van Justitie, die nog toestemming moet geven voor het onderzoek, schrijft de af deling reclassering van de NOW dat zij haar leden in inrichtingen waar het onder zoek gehouden zou kunnen worden zal adviseren om hier niet aan mee te werken. Eerder deze week liet de organisatie van instellingen en inrichtingen voor kinder en jeugdbescherming WIJN al weten niet van plan te zijn' medewerking aan het onderzoek te verlenen. Overigens zullen vanaf 1 augustus van het volgend jaar de MO-opleidingen in een nieuw jasje worden gestoken. Deze deel tijdstudies, die nu nog veelal aan universi- teiten worden gegeven, worden onderge bracht bij speciale instituten. Wie een op leiding volgt om leraar te worden, zal een ruimere portie pedagogie en didactiek in het cursuspakket aantreffen. 28 28 ZATERDAG 21 JUNI Zon- en maanstanden Zon op 05.15 uur, onder 22.03 uur Maan op 14.32 uur, onder 02.13 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 10.57 uur en 23.23 uur Laagwater 06.24 uur en 18.49 uur De vaste Kamercommissie voor onder wijs en wetenschappen stemde gisteren in grote lijnen in met deze'plannen van mi nister Pais. Volgens de plannen van Pais zal een opleiding MO-A vier jaar duren. Er komt eén algemene onderbouw, waarna de student kan kiezen tussen een richting die voor het leraarschap opleidt en een algemeen wetenschappelijke richting. Na de MO-A cursus kan men een cursus MO- B volgen van drie of vier jaar; ook hier wordt weer onderscheid gemaakt tussen degenen die voor de klas willen en anderen. Minister Pais heeft gisteren samen met staatssecretaris De Jong (eveneens On derwijs en Wetenschappen) en minister Albeda (Sociale Zaken) een beleidsnota uitgebracht over het fenomeen stage. Uit gangspunt van deze nota is dat een stagia- re in de eerste plaats een leerling is en dat daarom een beloning voor de stagiaire niet goed is te verdedigen. Ex-KNIL-militairen, ex-ambtenaren, maar ook particuliere werknemers die ten minste drie maanden in een Japans inter neringskamp hebben gezeten, komen vol gens de motie in aanmerking voor de uitkering. Voorwaarde is dan wel dat ze destijds kostwinner waren, en thans duur zaam in ons land wonen. Ook de weduwen van de groep slachtoffers kunnen de 7500 gulden volgens de tekst van de motie krijgen. De Tweede Kamer was unaniem in de wens tot de uitkering over te gaan. Aan het begin van het debat over de niet- genoten inkomsten tijdens gevangen schap in Nederlands-Indië las het CDA- Kamerlid Weijers in zijn kwaliteit als voorzitter van de vaste Tweede-Kamer- commissie voor ambtenarenzaken en pen sioenen een verklaring voor Die verklaring eindigde met het indie nen van de motie, waarin de regering wordt gevraagd vóór 1 januari aanstaan de een regeling te treffen die tot de uitke ring moet leiden. De Kamercommissie waarvan Weijers voorzitter is, heeft zich de afgelopen maanden intensief gebogen over het probleem van de KNIL-salaris sen. De militairen die destijds in hét Konink lijk Nederlandstlndisch Leger (KNIL) vochten, pleiten nu al tientallen jaren voor betaling van het salaris, dat zij niet ontvin gen gedurende de 41 maanden die zij in Japanse krijgsgevangenschap door brachten. Weijers wilde er geen twijfel over laten bestaan dat ons land geen juridische schuld heeft ten opzichte van de ex-mili- tairen of anderen die in de Japanse inter neringskampen hebben gezeten. „Maar er is wel een morele verantwoordelijkheid, en die wil de commissie unaniem een materiële inhoud geven”, aldus Weijers. PvdA-woordvoerder Knol noemde het bedrag, van 7500 gulden „een minimum”. Alleen de gewenste unanimiteit, aldus Knol, heeft de socialistische fractie er uiteindelijk toe gebracht toch de motie te ondertekenen. WD-woordvoerder Evenhuis legde de nadruk op de noodzaak van erkenning door de Nederlandse samenleving van „het onnoemelijk grote leed dat in de kam pan in Oost-Azië door geïnterneerden is geleden”. .6. 75 £E - het weer] Vooruitzichten voor zondag, opgesteld door het KNMI: Wisselvallig en koel Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Aantal uren zon: 2 tot 10. Minimum temperatuur: omstreeks 11 graden. Maxi mumtemperatuur: omstreeks 16 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. WEERRAPPORTEN Eo Et

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2