Times: golf van moordaanslagen Premier Grenada President in Italië aangekomen Carter: Breed verzet nodig tegen Moskou Extra speelruimte van 650 miljoen IMF-lening voor Turkije Schip Greenpeace in Spaanse haven VS: verrijkt uranium toch naar India Aanslagen Syrië ongedeerd bij bomontploffing Toch hulp VS aan Nicaragua positie Bani-Sadr” Belangrijke verkiezingen voor Japan in Afghanistan Geen basis voor vredesregeling” „Geen verzwakking IRP na publikatie bandje 19 8 0 2 VRIJDAG 20 JUNI BINNEN- EN BUITENLAND ikkeri afval jslag (Van onze redactie buitenland) BONN/WASHINGTON. Saoedi-Arabië vindt de verkla ring van de negen EG-landen over het conflict in het Mid- den-Oosten geen basis voor een regeling. ekker isen i-CAO nieuwe dinsdag Dat ge- nde im- akt door van de van de ote ver- O-beleid I boos TEHERAN (Reuter). De orthodoxe Islamitische Republikeinse Partij (IRP) van Iran heeft gisteren de publikatie van een bandje waarop een van haar vooraanstaande leden een plan uitzette om de positie van president Bani- Sadr te verzwakken, een komplot genoemd. jrijzen le land- chts een ijgingen i. Dit is gerig Saoedi’s: verklaring EG-landen te vaag Overeenstemming over Europese begroting (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. President Carter van de VS heeft gisteren vlak voor zijn vertrek naar Rome de bondgenoten van de VS opgeroepen tot een breed en krachtig verzet tegen wat hij noemde de Russische agressie. 'olgende O eisen, ari 1981 ndbouw idbouw- omende zoor dp pak is sprake Water- sch af tduitse inter- ig van winds- aan de □ciale •zeke- ■er de en of aders leren, sterie n be- In een eerste Saoedische reactie op het initiatief van de Negen tijdens de topcon ferentie in Venetië, zei de minister van Buitenlandse Zaken prins Saoed Al-Fei- sal dat ondanks enkele positieve aspecten in het Europese standpunt een verklaring ontbreekt die de basis zou kunnen zijn van een regeling van het conflict. De minister deed zijn uitlatingen tijdens In een! verklaring in de partijkrant, de Islamitische Republiek, gaf de partij ech ter toe dat Hassan Ayat, een lid van het centrale partijcomité, mogelijk partijre- Hij meldde voorts dat negen van de tien inwoners van Kaboel er niet voor terugdeinzen openlijk hun afkeer te ui ten over de Russische militairen die met hij zal worden bijgestaan door zijn minis ters van Financiën en Energie. Hij zal er de leiders van Groot-Brittannië, Frank rijk, Italië, West-Duitsland, Canada en Ja pan spreken. De president zal voorts bezoeken bren gen aan paus Johannes Paulus II en aan Joegoslavië, Spanje en Portugal. Vandaag is de Amerikaanse president ontvangen door de Italiaanse president Sandro Pertini. Hij zal ook besprekingen voeren met premies Cassiga en minister van Buitenlandse Zaken Colombo. The ma’s daarbij zijn de aanstaande top in Venetië, de betrekkingen tussen Oost en West, het Midden-Oostenvraagstuk, Af ghanistan en Iran. zeldeks lie ge- auto’s, l passa- its een o Texel >or gg- jot, die srolme, Wek tegen eraar n in- loge- ineel Rui- moet Ie af- it zij ader- i zal rken. van ider- niet het ;er Van Isteren jver de iet drie rege- n dient on een 'latuur izee is ig die 1. Vol- gedu- misCh olland EL FERROL (AP). Een Spaans mari- nevaartuig heeft gisteren het schip Rain bow Warrior van de Greenpeace-organi- satie/ wegens ongeoorloofde interventie bij de walvi'nsvangst geëscorteerd naar een haven aan de Spaanse noordwestkust, El Ferrol. Het schip was woensdag aange houden in de internationale wateren voor Kaap Finisterre. Havenautoriteiten verklaarden dat een plaatselijke rechter opdracht had gegeven voor een hoorzitting aan boord van een mijnenveger naast de Rainbow Warrior. Later werd in een verklaring van de Spaanse marine gezegd dat de Rainbow Warrior, die onder Britse vlag voer, bin nen Spaanse territoriale wateren was aan gehouden, op minder dan 12 zeemijlen uit de kust, terwijl het schip zich mengde in de activiteiten van twee Spaanse walvis vaarders. Het schieten dat oplaait na het ingaan van'dé avondklok houdt'waarschijnlijk verband met onderlinge strijd tussen leiders van de Partij van het Volk die in Kaboel aan de macht is. LONDEN (AFP). „Moordaanslagen zijn aan de orde van de dag in Kaboel”, zo heeft vandaag een speciale verslagge ver van het Britse dagblad de Times uit de Afghaanse hoofdstad gemeld. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse regering heeft het Congres giste ren laten weten, dat zij uitvoering geeft aan haar plan verrijkt uranium te leveren aan India. De regering passeert hiermee een ad vies van haar eigen commissie voor kern energie (NRC), het uranium niet te leveren omdat India weigert in te stemmen met nieuwe garanties rond de levering. Onder minister van Buitenlandse Zaken Warren Christopher zei, dat president Carter de belofte van India aanvaardde, dat de brandstof voor de kerncentrale van Tara- poer „alleen voor vreedzame doeleinden” gebruikt zou worden. Hij zei ten overstaan van de Senaats commissie voor buitenlandse zaken dat de Sovjet-Unie zonder twijfel een weigering van de V.S. om de brandstof te leveren, uit zou buiten. Voorts zou over de Ameri- kaans-Indiase betrekkingen „een scha duw vallen”, voegde hij eraan toe. STRAATSBURG (ANP). - De Europese Gemeenschap zal volgende week weer een begroting hebben. Nadat het Europees parlement vorig jaar de begroting had vërwor- pen omdat het een verandering wilde van het gemeen schappelijk landbouwbeleid, werd sinds januari gewerkt met maandelijks beschikbaar komende eentwaalfden van de begroting van vorig jaar. ig 5 juli uitblij- nement 5 wordt ifdeling amerle- praten P jaar- rees de ilf mil- Eigei) f. President Carter werd gisteren ontvangen door zijn Italiaanse collega Pertini Beide staatslieden voerden hun eerste gesprek in het Quirinaal, het ambtsverblijf van de Italiaanse president. De zogeheten Corazzieri, links op deze foto, is de paleiswacht van het Quirinaal. n dat s van heeft n, die te ge- ,p het tus. gels heeft geschonden door zijn uitlatin gen op het bandje. Volgens het woensdag gepubliceerde artikel door de krant Islamitische Revolu tie, zou Ayat op de band hebben gespro ken over plannen voor een opstand op de Iraanse universiteiten die de president zou „verlammen” en zijn status terug brengen tot die van de „koning van Enge land”. Ayat heeft gisteravond gezegd dat de „affaire van het vermeende komplot” te gen president Bani-Sadr, een „manoeuvre om hem te elimineren” was. De president heeft gisteren generaal Va- liollah Falahi benoemd tot de nieuwe staf chef van de Iraanse strijdkrachten als onderdeel van een reorganisatie in de militaire top. Falahi, die commandant van de grondtroepen was, volgt generaal Mo hammad Hadi Sjadmehr op. In Iran zijn gisteren opnieuw negen personen ter dood veroordeeld en terecht gesteld. De meesten zouden zich schuldig hebben gemaakt aan heroïnesmokkel en de handel in verdovende middelen. Een van de terechtgestelden werd veroordeeld wegens „illegale sexuele relaties”. Het Russische partijblad Pravda heeft de Iraanse minister van Buitenlandse Za ken Gotbzadeh verweten dat hij Ameri kaanse beweringen heeft overgenomen om de Russische politiek in het gebied van de Perzische Golf in diskrediet te brengen. Na een maandenlang zwijgen over de Iraanse kritiek op de politiek van Moskou, is dit de eerste keer dat een Iraanse politi cus openlijk wordt gehekeld. De Pravda voegt er in het kritische artikel aan toe dat de Sovjet-Unie in het belang van beide landen „betrekkingen van traditioneel goede nabuurschap” wil onderhouden. Gisterochtend in Straatsburg besloot de begrotingscommissie van het parlement, met slechts drie onthoudingen, dat de begro ting voor dit jaar in slechts één lezing, en niet zoals gebruikelijk in twee, zal worden behandeld. Dit betekent dat het parlement op een speciale vergadering, volgende week in Luxemburg, de begroting definitief kan vaststellen. Het Europees parlement heeft niet alleeen het recht de begro ting van de Europese Gemeenschap definitief vast te stellen maar ook, in overleg met de ministerraaad, tot een bepaald bedrag wijzigingen voor te stellen in een klein deel van de uitgaven, namelijk die welke niet automatisch voortvloeien uit eerder genomen besluiten. De begrotingscommissie en de ministerraad hebben de afgelo- De directeur-generaal van het ministe rie, Yosef Ciechanover, deelde de ambas sadeurs van Frankrijk, Italië, West-Duits- land, Nederland, België, Denemarken en Groot-Brittannië tijdens afzonderlijke ontmoetingen mee dat een resolutie van de EG-lidstaten waarin wordt opgeroepen tot deelneming van de PLO aan de vredes besprekingen over het Midden-Oosten, volledig door Israel wordt afgewezen. De Libische regering heeft een bijzon dere bijeenkomst aangekondigd van de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van het zogeheten standvastig- heidsfront naar aanleiding van het besluit van Egypte in het gebied langs de grens met Libië de noodtoestand af te kondigen. De bijeenkomst zou zondag moeten plaatsvinden, zo meldt radio-Tripoli. DAMASCUS (Reuter). In de Syrische Stad Homs is gisteren de hoofdredacteur van een krant doodgeschoten, een paar uur nadat in de hoofdstaf Damascus een Vooraanstaand advocaat was neergescho ten. Dit heeft de Syrische federatie van journalisten bekendgemaakt. De moorden zijn toegeschreven aan de verboden, extremistische mohamme daanse broederschap. De regering be schuldigt haar van een reeks bomaansla gen en moorden die in Syrië hebben plaatsgevonden. (Land- mmissie m hier- ST GEORGES (AFP). Bij een bom ontploffing tijdens een manifestatie van de regeringspartij op het Westindische eiland Grenada zijn verscheidene leden van de links-georiënteerde regering, on der wie premier Maurice Bishop, onge deerd gebleven. Bij de explosie vonden twee kinderen de dood en raakten meer dan 20 mensen gewond, zo heeft de plaatsvervangend mi nister van voorlichting gisteren meege deeld. Mevrouw Phyllis Coard zei dat de bóm van afstand tot ontploffing was ge bracht. Premier Bishop is sinds maart aan het bewind. Bij een staatsgreep waarbij geen bloed vloeide, nam hij de regering over van sir Eric Gairy. pen dagen in Luxemburg en Straatsburg overeenstemming bereikt. De ministers hebben opnieuw toegezegd dat het parle ment een extra „speelruimte” krijgt van 240 miljoen Europese eenheden (een kleine 650 miljoen gulden), die volgens de raad vooral moeten gaan naar het sociaal fonds en het fonds voor regionale ontwikkeling. De Europese Commissie heeft premier Francisco Sa Carneiro van Portugal de verzekering gegeven dat de onderhandelingen over het Portugese lidmaatschap van de Europese Gemeenschap niet zullen worden vertraagd. Aan het eind van het bezoek dat Sa Carneiro aan Brussel heeft gebracht, is gisteravond een commu niqué gepubliceerd. Daarin staat dat Portugal in 1983 lid van de EG kan worden als de onderhandelingen volgend jaar kunnen worden afgerond. De premier deelde later op een persconferentie in Brussel mee dat zijn land van plan is in de eerste helft van 1983 lid van de EG te worden. De Belgische boerenbond, de machtigste boerenorganisatie van het land, heeft gisteren in Antwerpen rond dertienduizend boeren op de been gebracht om te protesteren tegen het recente Europese prijsbesluit, waardoqr de landbouwprijzen in Europa met gemiddeld vijf procent stijgen. Carter, die intussen in Italië is aangeko men, waar hij tijdens het weekeinde in Venetië het topberaad van de Westerse industrielanden zal bijwonen, zei dat het Westen door de Sovjet-Unie op de proef wordt gesteld. „Laat daarover .nergens ter wereld mis verstand bestaan. Wij worden niet gedre ven door vijandschap, of zin in roekeloze confrontatie of terugkeer naar de koude oorlog. Maar wij moeten ons internatio naal schrap blijven zetten tegen Russische agressie en niet toestaan dat de Sovjet- Unie blijvende vruchten plukt van haar inval in een neutraal land”, aldus Carter. Hoofdpunt van Carters reis is de twee daagse economische top in Venetië, waar WASHINGTON (ANP). Het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF) heeft zijn toestemming gegeven aan een krediet van bijna 3,2 miljard gulden aan Turkije. Het IMF doet hiermee een toezegging ge stand om het bijna bankroete Turkije financieel bij te staan. Het geld moet gebruikt worden ter on dersteuning van het economisch aanpas- singsprogram van de regering, aldus een verklaring van het IMF. De bestaande financiële verplichtingen van Turkije aan het IMF belopen in totaal 1760 miljoen gulden. g zijn stoei I iggen) 1 en tot uideij voort orden i het MANAGUA (UPI). De regering-Car- ter heeft een plan van het Amerikaanse Congres om de hulp aan het door de sandinisten geregeerde Nicaragua te blokkeren, ongedaan gemaakt. De Ameri kaanse ambassadeur in Managua, Law rence Pezzulo, heeft gisteren zijn handte kening gezet onder een overeenkomst, die „onmiddellijk” 40 miljoen gulden geeft aan de Middenamerikaanse staat. DEN HAAG (ANP). Zondag gaan de Japanners naar de stembus om een nieuw Lagerhuis en de helft van het Hogerhuis te kiezen. Deze verkiezingen zullen uitma ken of de regerende Liberaal-Democrati- sche Partij (LDP) het politieke bedrijf in Japan blijft beheersen. Met 257 zetels van de 511 in het Japanse Lagerhuis heeft de LDP een krappe meer derheid. De kans dat de greep van de LDP op de Japanse politiek zou verminderen werd tot voor kort groter dan ooit geacht, maar nu oud-premier Masajosjo Ohira ruim een week geleden onverwacht door een hartverlamming overleed, vreest de oppositie dat de LDP daar voordeel uit haalt. De traditie wil dat Japanners ëen grote eerbied hebben voor de „ronin”, de tragi sche figuur van de strijder zonder heer in het feodale Japan. Voorts voorspellen de opiniepeilingen deze week een gerieflijke meerderheid voor de LDP. Overigens zegt dat niet zo veel, want in het land van de rijzende zon zijn opiniepeilingen berucht om hun onbetrouwbaarheid. Wijlen premier Ohira schreef vorig jaar vervroegd verkiezingen uit op grond van gunstige opinieonderzoeken. Het resul taat was een fikse teruggang voor de LDP. -Dit was een nederlaag voor Ohira en onmiddellijk laaide de machtsstrijd op in de-toch al niet door eensgezindheid geken merkte LDP. Ohira bleef weliswaar aan als premier, maar achter de schermen gistte het volop. De schijn van eenheid verdween definitief toen op 16 mei 69 leden van de LDP voor een motie van wantrouwen tegen Ohira stemden en deze moest aftreden. De leiders van de 69, de oud-premiers Takeo Foekoeda en Takeo Miki, verklaar den dat ze geprikkeld waren door de arro gante houding van Ohira, maar algemeen werd aangenomen dat machtsstreven de werkelijke drijfveer was van hun daad. Grote druk van het bedrijfsleven en vooral de dood van Ohira waarborgen de schijn van eenheid. De nieuwe leider van de LDP wordt pas na de verkiezingen gekozen. Of deze minister-president wordt van Japan, hangt af van het verkie zingsresultaat. De oppositie ondernam po gingen om met een stembusakkoord de strijd in te gaan, maar verder dan intentie verklaringen is men niet gekomen. De democratische socialisten toonden zich wel bereid om samen te werken met de boeddhisten en de socialisten, maar de mogelijkheid tot een coalitie met de LDP werd niet uitgesloten als die niet de meer derheid zou halen. Het boeddhistische Komeito boekte, evénals de democratische socialisten in oktober vorig jaar, een groot succes. Ko meito is de initiatiefnemer van de pogin gen tot samenwerking, maar wil de com munisten er buiten houden. De socialisten, de grootste oppositiepar tij, kampen ook met tweedracht. De mar xistisch getinte linkervleugel lonkt naar de communisten, terwijl de rechtervleugel de samenwerking met de andere twee voorop stelt. De socialisten verloren in oktober tien zetels en hebben er nu nog 107. De drie partijen samen hebben een kleine tweehonderd zetels. Om de LDP van een nieuwe regeerperiode af te hou den is aanzienlijke winst nodig. De com munisten, die in oktober flink wonnen, zouden in de sleutelpositie kunnen komen. De Liberaal-Democratische Partij ont stond in 1955 uit een fusie van twee recht se partijen en heeft sindsdien Japan gere geerd. Karakteristiek voor de partij is de losse samenhang tussen de verschillende groepen (habatsu). Haar achterban be staat uit de grote industrie en boerenge meenschappen. De losse structuur is oor zaak van de geringe eenheid in de partij. De rechtervleugel, die onder leiding staat van oud-premier Tanaka, wordt al gemeen als de machtigste gezien. Tanaka moest in 1974 aftreden wegens zijn be trokkenheid bij het Lockheed-schandaal, maar hij heeft veel aanhang gehouden. Hij schoof na de impasse in 1978 over het leiderschap Ohira als compromis-fi- guur naar voren. Ohira stond bekend als een uitstekend diplomaat en hij hield de verschillende vleugels nog enigszins bij elkaar door manipulatie en inspelen op de in Japan belangrijke persoonlijke gevoe lens. Met het wegvallen van dit bindende element vrezen vele liberaal-democraten voor verdere aftakeling van de eenheid en een uiteenvallen wordt, in geval van een verkiezingsnederlaag, niet uitgesloten geacht. Politieke commentatoren in Tokio vin den dat het Japanse publiek de verkie zingsstrijd gelaten over zich heen laat gaan. De belangrijkste thema’s, defensie en de economische problemen, zouden de kiezers niet genoeg boeien. Ook Japan heeft te lijden van de eccmomische reces sie in de wereld. Het land wordt geregeerd by grote mate van overeenstemming tussen de verschil lende groepen die de touwtjes in handen hebben. Tijd en geduld spelen een grote rol. Welke regering er ook komt, tact en diplomatie zal haar waarmerk moeten zijn. door de Sovjet-Unie gesteunde regering van president Babrak Karmal afgewe zen. Beide partijen werden'uitgenodigd voor een conferentie in Zwitserland die tot doel heeft het vinden van overeen stemming in de Afghaanse crisis. De bijeenkomst wordt gehouden onder auspiciën van de islamitische conferen tie en gaat vandaag van start. Pakistan heeft de Arabieren aangebo den de „politie van de Perzische Golf’ te worden. Voorwaarde hiervoor is wel dat het land 10 miljard gulden krijgt om zijn militaire uitrusting te verbeteren. Dit heeft de Pakistaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Agha Shahi, gisteren verklaard. meer dan 100.000 man aanwezig zijn in Afghanistan. 'Leiders van de Afghaanse verzets groeperingen hebben gisteren elk con tact met vertegenwoordigers van de een persconferentie in de Westduitse hoofdstad Bonn, in aanwezigheid van de Westduitse minister van Buitenlandse Za ken Genscher, aan het slot van het staats bezoek van koning Khaled aan de Bonds republiek. De Saoedische bewindsman noemde de erkenning van het recht van de Palestij- nen op zelfbeschikking een belangrijke stap, maar wees op vaagheden in de Euro pese verklaring ten aanzien van de verte genwoordiging van de Palestijnen door de PLO en het herstel van arabisch gezag over Jeruzalem. De Jordaanse koning Hoessein heeft gisteren tijdens zijn bezoek aan Washing ton de Palestijnen opgeroepen het be staansrecht van Israel te erkennen. Hij benadrukte echter dat slechts ,„de zelfbe schikking” van de Palestijnen vrede in het Midden-Oosten zou brengen. De koning weigerde overigens acties van de PLO tegen Israel te veroordelen. Hij kritiseerde het Amerikaanse en Israë lische beleid en zei. dat de mensen soms overgaan tot extremisme „wanneer er geen hoop is”. Hoessein drong er bij de Amerikaanse regering op aan een evenwichtig stand punt in te nemen in het arabisch-Israe- lisch conflict, te staan op ontruiming door Israel van de bezette gebieden en Pales tijnse zelfbeschikking te steunen. President Carter heeft Hoessein giste ren toegezegd, dat de VS 200 moderne tanks van het type M-60 A-3 zullen leve ren. Met de levering is een bedrag ge moeid van 640 miljoen gulden. Overigens moet het Amerikaanse Congres deze leve rantie goedkeuren. Israel heeft gisteren de ambassadeurs van zeven Europese landen op het minis terie van Buitenlandse Zaken ontboden om formeel te protesteren tegen de steun van hun regeringen aan de PLO. De Amerikaanse geologische dienst gaf gisteren deze foto vrij van de uitbarsting vorige maand van de vulkaan St. Helens in de staat Washington. Bij de eruptie kwam een enorme hoeveelheid as vrij. De rookpluim uit de krater bereikte een hoogte van meer dan twintig kilometer.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3